DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BuitenBand No. JOS Honderd dertigste Jaargang 1921 Atwnneitientsprijs bij Yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Cewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimfe Brieven franco tf.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Radactie No. 33. INAAIVDAO 9 MEI lagelijfcsch overzicht. DIt nummer besfaaf nit 2 bladen. Direcfenr: G. H. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. HET AUTONOMISTEN PROCES. 22 beklaagden. - Honderden getuigen. lncidenten. Mis- stappen van de Fransche politick Dezer dagen is een proces aangevangen, jlit met blijvende belangstelling in de politic- wereld gevolgd wordt, n.l. het autono- ©isten-proces in den Elzas. Deze kwestie heeft nog aan belangrijkheid iwonnen door den uitslag der Fransche j»amerverkiezingen, waarbij een drietal auto nomisten werd gekozen. i Voor de rechtbank te Colmar staan niet minder dan twee en twintig beklaagden te- Techt, van wie er vijftien zich in hechtenis be- yinden, vier op het oogenblik in Duitschland gevestjgd zijn en drie naar het buitenland ge- llucht zijn, w. o. de leider der autonomisti iche partij, dr. Roos. De.beklaagden worden beschuldigd van samenzwering tegen de veiligheid van den Mn'de acte van beschuldiging wordt ge- zegd: De autonomistisch-separatistische be weging, die in Elzas-Lotharingen door Duit- schers en germanophile Elzassers is georga- niseerd, heeit steeds een in zijn wezen voor de nationale eenheid van Frankrijk gevaar- Ijk doel nagestreefd, daar haar voortduren "de aanvallen gericht waren op een volkomen breuk tusschen Frankrijk en de herwonnen provincien. In de laatste maanden was deze beweging door een intensieve werkzaamheid een rechtstreeksch gevaar geworden. Door de in beslag genomen documenten en door talrijke getuigen zal dit worden gestaafd. Hoewel overigens de beschuldigingen te gen de verschillende beklaagden niet de- zelfde zijn, wordt van alien beweerd, dat ze hebben samengespannen tegen Frankrijk en een anti-Fransche agitatie hebben gevoerd, voor een deel met Duitsche hulp en Duitsche steun. Het proces, dat 1 Mei begonnen is, zal wel eenigen tijd duren, want honderden getuigen a charge zijn gedagvaard en een zevental advocaten zullen den verdediging der be- schuldigden voeren. Tegenover de beweringen in de acte van beschuldiging, verklaren de beklaagden, dat hier van samenspanning tegen den Fran schen staat geen sprake is, dat men het geenszins op afscheiding van Frankrijk had voorzien en dat men niet anders verlangde dan een zelfbestuur, dat binnen de Fransche grenzen gelegenheid zou geven tot handha ving en ontwikkeling van het eigen nationale leven. De eerste beklaagde, dr. Dicklin, heeft dit uitvoerig en met klem betoogd. ,,Geen mensch in den Elzas", zoo zeide hij, „denkt er heden aan van het Fransche moederland zich af te scheiden en het land tot Duitschland te doen terugkeeren. Maar de Elzas wil niet met ge ,weld worden gassimileerd. Wij willen onze eigenaardigheden niet opgeven." Het proces kenmerkt zich door de talrijke incidenten, die zich voordoen en waarbij het soms hard toegaat. Zoo las de president, na de verdediging van Ricklin, een brief voor, die Ricklin aan een geestelijke geschre- ven had, en waardoor diens Franschgezinde verklaringen een geweldigen knak kregen. Om aan deze impressie een slag toe te bren gen nam Berthon, een der advocaten der beklaagden het woord. Hij las onder ontzag- lijke emotie den tekst voor van een rede, tnterste trouw belovend aan keizer en rijk, in tjanuari 1918 uitgesproken te Colmar door den toenmaligen griffier en reserve-officier Coen, thans. een der drie rechters van het Hof zelf. Niet terugdeinzend voor een procede, dat ieder Elzasser als onzuiver moest beschouwen, vroeg Berthon thans, of zoo iemand oordeelen mocht over Ricklin. Dt slag scheen raak, maar het antwoord bleef niet uit. De procureur-generaal stond op en zei, dat hij Ricklin niet oordeelde om zijn rol voor of tijdens, maar na den oorlog, dat die van rechter Coen onberispelijk was en dat hij tr trotsch op was, hem zijn vriend te noemen. Ik laat niet toe, dat zijn naam in een adem genoemd werd met dien van 'n Ricklin" slingerde hij Berthon toe. Deze vloog op en schreeuwde: ,En ik laat niet toe dat u mijn collega-kamerlid Ricklin als ,,'n Ricklin" be- titelt: hij staat net zoo hoog als u". Een oogenblik heerschte er indrukwekkende stilte Dan verrees Fachot, de procureur-generaal, van zijn zetel en met snijaende stem zei hij: „Maitre Berthon, ik stel uin staat van be schuldiging wegens beleediging van een ma- gistraat". In de zaal een heidensch lawaai. Alles rende door elkaar; journalisten, advocaten, getuigen vormden opgewonden groepen. Na een uur kwam het Hof dat zich te- ruggetrokken had terug. Berthon wilde een verklaring afleggen waarom hij gezegd heeft, wat hij zeide.. Toen hem dat niet gelukte, zeide hij, dat hij nim- mer den procureur-generaal heeft willen be- leedigen. Deze bleef onwrikbaar. ,,'t Eenige woord, dat ik van u verlang te hooren, ver- neem ik niet", zei hij: Pardon! „Nu, als u dan wilt, al mijn excuus", klonk het; en de man zag doodsbleek en trilde over gansch zijn lichaam. En de pro cureur-generaal, de geweldige Fachot, met opgcheven vingw „Voor dezen keer, maar dat is dan oof voor't laate: geweest". Een onverkwikkelijk incident, maar voor QS> *«nsatk-be1 itst nubliek een hapje om van te watertanden! Misschien moge niet voor alle beschuldig- den gelden, geen anti-Fransche gevoelen te koesteren, maar over't algemeen lijkt het wel plausibel, dat deze beweging haar grooten omvang heeft gekregen tengevolge van de houding, door de Fransche autoriteiten in- genomen. Men heeP in de vreugde over de herwinning van Elzas-Lotharingen in Frankrijk al te zeer vergeten, dat de Elzas- Lotharingers in andere omstandigheden zijn opgevoed dan de overige Franschen, met wie ze thans weer vereenigd zijn. Men is in Frankrijk te hard van stapel geloopen. Waar om niet de nieuwe provincien geleidelijk „Fransch" gemaakt. Waarom niet meer reke ning gehouden met de taalmoeilijkheden, met de religieuse gevoelens der Elzas-Lotharin- gers? Het tegenwoordige geslacht wordt en dit proces zal er ook wel toe bijdragen! toch niet ,Fransch" meer. Geleidelijke „ver- fransching" was de politiek geweest. Een harde leer voor de Fransche staatslie- den, die op dat gebied nog veel van hun En gelsche collega's kunnen leeren CHINA. DE ONGEREGELDHEDEN TE TSINANFOE. Naar uit Tokio wordt gemeld, heerschte gis- ter te Tsinanfoe rust. De spoorwegverbinding met de stad werd door Japanners wederom h-ersteld, zoodat de versterkingen weer met den trein kunnen worden vervoerd. Vier tor pedo's, welke Zaterdag te Tsinanfoe waren aangekomen, zijn verder gedirigeerd naar Sjanghai. Drie andere torpedobooten zijn daarheen onderweg: men verwacht een ver- scherping van den boycot van Japan te Sjanghai. De Japansche troepen te Tsinanfoe hebben naar thans officieel wordt gemeld 10 dooden en 21 gewonden verloren. Bij Loyang is generaal Feng plotseling door troepen van een tot dusver neutraal ge- bleven generaal aangevallen en zwaar gesla- gen. De spoorweg opgeblazen. De Japansche versterkingstroepen uit Tientsin kunnen Tsinanfoe niet bereiken, daar de spoorweg over de Gele Riv-ier is op geblazen. Ook Japansche vrouwen gedood. Volgens de eenige berichten, die uit Tsi nanfoe te verkrijgen zijn, is de -toestand daar ter st-ede ernstig. Het lot der buitenlanders is onbekend, daar de Japanners de verdedi- gingszone niet kunnen verlaten voor het instellen van een onderzoek. Thans is be- kend, dat de Zuidelijken verscheidene Japan sche vrouwen hebben aangerand en gedood. De fusillade, die gisteren voortduurde, ein- digde te zeven uur's avonds. Britten en Amerikanen ongedeerd. Tsjang Kai Sjek heeft draadloos aan zijn zwager, den nationalistischen minister van ■niiverheid. gemeld. dat de Britsche en de Am-erikaansche onderdanen te Tsinanfoe in veiligheid zijn. Stelselmatige plundenngen. Volgens berichten uit Tsinanfoe worden alle Japansche en andere buitenlandsche wo- ning stelselmatig geplunderd waarbij zich gruwelijke tooneelen afspelen. Alleen in het vestigingsgebied dat door de Japanners ver- dedigd wordt, hebben geen plunderingen plaats gehad. Er zijn nog zes lijk-en van Ja panners ontdekt, waaronder van vrouwen die de sporen dragen van gruwelijke bar- baarschheid. Sedert vanmorgen is er niet gevochten. DUITSCHLAND. BANKROOF TE GLADBECK. Een employe neergeschoten. Zaterdagmiddag tegen 1 uur drongen vier gemaskerde mannen het filiaal van de Duitsche Rijksbank te Gladbeck binnen en dwongen de beambten met getrokken revol vers de handen omhoog te houden. Een der beambten, die aan het bevel niet onmiddellijk voldeed, werd neergeschoten. De roovers maakten zich van de geheele kas meester en wisten te ontkomen. GODSDIENST EN SEXE. De uitkomsten der laatste volkstelling in Duitschland werpen een eigenaardig licht op de verhouding van godsdienst en sexe. Uit do tot nu gepubliceerde cijfers blijkt, dat de vri uwen een bijzondere voorliefde hebben voor de Vrije Kerken en secten. Tegenover iedere 100 inannelijke leden tellen de Metho- disten 140; de Apostolischen 123 en de Ad ventisten zeifs 16'5 vrouwelijke leden. Waar- tegenover staat, dat de mannen weer meer voelen voor vrij-religieuze en anti-godsdien stige vereenigingen Ook is eigenaardig, dal de Prot. Kerken op iedere TOO mannen 109, de R.-K. Kerk 105 vrouwen telt. NOG ONGEVEER VIER MILLIOEN PAARDEN. In een propaganda-artikel voor de oprich- ting te Berlijn van vakscholen voor koetsiers. zooals die reeds te Hamburg, Trier en Ko blenz bestaan, deelt de „Vorwarts" o.a. mede, dat niettegenstaande de geweldige toeneming van het aantal motorvoertuigen van allerlei soort, het aantal trekpaarden niet is vermin- derd. Iht een statistiek toch van Dec. '26 blijkt, dat er toen 3.868.623 paarden waren tegen 3806.705 in Dec. '13- ERNSTIG ONGEVAL. Te Sydnye is tijdens een wedstrijd een ern stig ongeluk gebeurd. Toen n.l. een stortre- gen losbrak, vluchtte 't publiek naar de tri bune, welke toen tengevolge von overbelas- ting, instortte. Daarbij werden 200 personen gewond. ENGELAND. EEN REPRESAILLE-MAATREGEL. Door lord Fisher voorgesteld, maar niet door de verantwoordelijke mini sters aangenomen. De Daily Telegraph publioeert tegenwoor- dig uittreksels uit een oorlogsdagboek, door Asquith als eerste-minister gehouden in den wereldooriog. Daarin wordt een opmerkelijk staaltje van oorilogspsychose onthuld, dat zich had voorgedaan bij een Britsch admi- raal, n.l. bij lord Fisher, toentertijd eerste zeelord aan de Admiraliteit. Fisher had n.l. bedacht, om als strafmaatregel tegen de Duitschers wegens het door deze gebruik maken van Zeppelins boven Engeland Duitsche krijgsgevangenen in Britsche han den te dooden. Natuurlijk wilden Asquith en Winston Churchill toentertijd minister van marine en in die capaciteit de chef van Fisher daar niet van hooren. Lord Fisher diende toen een verzoek om ontslag in. HET GEVAL-MONEY. In openbare parken te Londen (in andere steden in andere landen is het waarschijnlijk al net zoo) gebeuren wel eens onvoegzame dingen. Ten Londen wordt daar streng tegen opgetreden, en daarbij wordt gebruik ge maakt van stille verklikkers, die paartjes, welke zich onbespied en onbeluisterd wanen. besluipen en dan indien zij er de kans toe krijgen verbaliseeren en meenemen naar het bureau. lets dergelijks overkwam dezer dagen den zeer bekenaen, reeds op leeftijd zijnden sir Leo Money. Het kwam tot een openbare zitting. Sir Leo en de dame in 3uaestie hielden hun onschuld vol en wisten aarvan ook den rechter te overtuigen, die de behandelin-g der zaak liet afbreken en ,,de politic" tot een nominale sdhadevergoeding veroordeelde. Met dat al zijn sir Leo en zijn dame een tijd lang door de modder gehaald en de openbare meening die toch al instinkt- matig ingenomen is tegen sluioende stille ver klikkers het is trouwens lang niet het eer ste onbevredigende geval van dezen aard is wat onthutst. Nu zal dezer dagen het geval ook in het Lagerhuis ter sprake komen. Shaw, die nooit een gelegenheid verzuimt om zijn grapje te plaatsen, heeft al aan de bladen doen weten, dat hij tegen die bestrij- ding van de onzedelijkheid in de parken is Laat zegt hij menschen die zich redelijk afdoende verstoppen voor hun medemenschen toch doen wat zij willen. Enkel onzedelijkheid die zich etaleert, die zich opdringt aan ande- ren, die er niet van gediend zijn en wier ge voelens dienen te worden ontzien, behoort te worden bestreden en gestraft. DE SCHEEPSRAMP IN HET KANAAL. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de oorzaken van de botsing in het Ka- naal tuschen het Engelsche stoomschip „Bacchus" en het Grieksche stoomschip „Ioannis Fafalios". Bij deze botsing is het Griesche gezonken; twaalf personen kwamen daarbij om het le ven, o. w. vijf broeders. BROWNE EN KENNEDY. Het hooger beroep. Het hooger beroep van de beide ter dood vorcordeelden, Browne en Kennedy, zal door drie hoofdrechters onder voorzitterschap van den Lord Chief Justice worden gehoord. De prccureur van Kennedy heeft met diens ad vocaat over de gronden van dit beroep be raadslaagd. Deze zouden volgens hem zaken betreffen van zeer groot belang. Hij kon niets anders zeggen, dat hij veel hoop had op een goeden uitslag. Grootendeels tengevolge van het feit, dat hij weigert voedsel te ge- bruiken of lichaamsbeweging te nemen, heeft Browne in de Tentonville-gevangenis een on- rust'gen nacht doorgebracht. Men is van cor ded, dat hij er op toelegt maar het hospi- taal van de gevangenis te worden overge- bracbt. Daarop bestaat evenwel geen kans, daar hij ir:geval hij ziek mocht worden in zijn eel behandeld wordt (Zooals men zich zal herinneren, werden Browne en Kennedy ter dood veroordeeld wegens mocrd op een politieagent ,het vorig jaar gepleegd. Red.) FRANKRIJK. In een vergadering van vrienden van de universiteit van Straatsburg heeft Poincare herinnert aan de memoires, welke het voor- malige Duitsche Rijksdaglid Alexander Ho henlohe na den oorlog gepubliceerd heeft, waaruit blijkt, dat de Elzas-Lotharingers, ondanks de annexatie van 1871, een diepe ge hechtheid aan Frankrijk bewaard hebben, waaraan zij door hechte moreele banden ver- b-onden waren, en in welke hij den wensch uitspreekt dat zijn vroegere kiezers een toe vlucht vinden onder het Fransche vaandel en in vrede en rust een verbinding worden tus schen de twee groote mogendheden. Geen hel- derziend Franschman, geen beschaafd mensch kan iets anders wenschen, maar daar- toe is eerst noodig, dat noch in Frankrijk, noch daarbuiten iemand tracht onder welken vorm ook de definitieve terugkeer van Elzas- Lotharingen aan de groote Fransche gemeen- schap opnieuw in het geding te brengen Poincare was er zeker van dat het hart van den Elzas niet van plaats veranderen zou. PO INC A Re EN DE AUTONOMISTEN. Poincare heeft gisteren te Metz voor de v-ereeniging „Souvenir Francais" een rede ge houden, waarin hij1 de autonomisten op scher- pe wijze bestreed. Ter inleiding gaf hij een overzicht van de gescbiedenis van Elzas-Lotharingen, waar bij hij constateerde, dat de Duitsche regee- ring zelfs in 1911 heeft verklaard, dat het haar nooit zal gelukken, deze landen met Duitschland te versmelten Daarom werd toen besloten tot de verstrekking van autono mic; de vrijiheid der bevol'dng bleef evenwel illusoir. Bij het uitbreken van den oorlog zijn duizendtallen uit den Elzas en Lothanngen over de grens gekomen, teneinde aan Frank- rijk's zijde t-e vechten. De anderen, die voor Duitschland vechten moesten, hoopten op een overwinning van Frankrijk. De Fransche regeering heeft het confessio- neele onderwijs, de tweetaligheid en het con- cordaat gehandhaafd. Frankrijk heeft in ieder opzicht zijn beloften gehouden en mag nu ook rekenen op de lOyauteit van Elzas-Lotharin gen. Het is vanzelfsprekend, dat't geen stu-kje grond van Elzas-Lotharingen kan afstaan, of sledhts maar kan toesteirynen in een neutra- len of autonomen staat, temeer daar Duitsch land zich bereid heeft verklaard, de huidige grenzen in de toekomst te erkennen. Welis- waar is het nog niet mogelijk, dat de geheele bevolking Fransch gaat spreken, doch van generatie op generatie moet zij het beter lee ren. Trouwens ook reeds tijdens het Duitsche bewind van 1908 tot 1909 was Fransch ver- plicht leervak in de scholen. Op verschillend terrein dient te worden afgebouwd, wat tij dens de Duitsche overheersching stil is blij- ven liggen of werd onderbroken; men denk-e maar aan de kanalisatie van de Moezel en de ins-telling van een -gerechtshof t-e Metz. HET AUTONOMISTEN-PROCES. Rumoerige tooneelen. Bij de voortzetting van het proces kwam het weer tot rumoerige tooneelen en woorden- wisselingen tusschen verdediging en 'presi dent. De verdediging protesteerde te gen de door haar van de zijde van het Hof ondervonden behandeling. Het tumult werd nog grooter toen dr. Ricklin verklaarde, dat een door den vliegeTofficier Hermelin onder- teekend ophitsend geschrift uit Belfort met ernstige dreigementen voor zijn huisdeur werd neergelegd. Dr. Ricklin eischte onmid- dellijke verwijdering van dezen officier uit het Fransche korps, daar zijn optreden vol gens beklaagde, niet in overeenstemming is met de eer van den Franschen officiersstand De woordenwisselingen werden hierna steeds heftiger, vooral toen de 'verdediging het O. M. verweet, dat het niet voldoena -doortastende maatregelen heeft doen nem-en om de distribute van het geschrift te verhin- deren. De advocaten Feuillet en Parlifieri onder- scheidenlijk uit Bretagne en Corsica afkom- stig, beiden verdedigers der beklaagden, pu- bliceeren een verklaring, waarin zij opkomen tegen het feit, dat zij door de Fransche pers als autonomisten worden gedoodverfd. Zij verklaren, dat zij rechtsgeleerden zijn, doch geen partijgangers. De dingen, die bekend zijn geworden met betrekking tot de instruc- tie en de eigenlijke behandeling van het pro ces, hebben de autonomisten in den Elzas en hunnen vrienden in Bretagne en op Corsica- aanleiding gegeven hen voor de verdediging naar Colmar te roepen. De zaak van de auto nomisten kan elk Fransch advocaat verdedi- gen, zonder iets te verloochenen. EEN ONTPLOFFING. Acht dooden. In Fez werden bij 't ontploffen van 1800 Kg. ontplofbare stoffen acht personen ge dood. EEN VRIJSPRAAK Voor het Hof van gezworenen der Seine is Zaterdag de volgende zaak behandeld: Op een November-Zondag van het afgeloopen jaar hielden twee jonge mannen te Cham- pigny zich met hazardspel bezig. Ieder had tien frank ingezet, maar toen de partij was uitgespeeld wilde de verliezer niet betalen en er ontstond ruzie, die zoo hoog liep, dat de winner den weigerachtigen verliezer een slag op het hoofd gaf. De verliezer beantwoordde den slag met een messteek, die doodelijk aan- kwam. De getroffene stierf onmiddellijk Zaterdag had de moortienaar zich te ver- antwoorden voor het Hof van gezworenen; als verontschuldiging voerde hij dronken- schap aan. Hij werd vrijgesproken. In Italie zou de dronkenschap een verzwa- rende omstandigheid zijn geweest. BELGle. DE BLIJDE INTREDE VAN PRINS LEOPOLD EN PRINSES ASTRID TE LUIK. Zaterdag hebben kroonprins Leopold en prinses Astrid onder groote geestdrift van een ontzettende menigte hun blijde intrede gedaan te Luik. De heele stad was schitte- rend bevlagd en ii. het centrum versierd met triomfbogen, terwijl aan hooge masten de Belgische en Zweedsche kleuren wapperden. De plaatselijke bladen waren met feestnum- mers verschenen, -die beha-lve de portretten van het prinselijke paar en van het prinsesje, ook een in de Zweedsche taal gestelden groet van verwelkoming bevatten. Door den gouverneur der provincie en den burgemeester van Luik aan het station ont- de vangen, reden de prins en prinses in een hof* koets naar het stadhuis, dat tengevolge van het enthousiasme van de menigte eerst na een half uur vertraging kon worden bereikt Op het middaguur was er een lunch in het provinciaal gouvernementsgebouw en in den middag werden verscheidene monumenten en stadswijken bezocht. 's Avonds was er een bal in de ambtswoning van den gouverneur der provincie en een lichtstoet. Zondag werden de feestelijkheden voortge- zet en eerst tegen den avond keerden de priw en prinses naar Brussel terug. EEN HEEL GEZIN VERGIFTIGD TE BRUGGE. Te Brugge moest een heel gezin, bestaan- uit vader, moeder, twee zoons en drie dochters, ten gevolge van het gebruik van water uit een put, die sedert het uitbreken van den oorlog niet meer was gebruikt, naar het ziekenhuis worden overgebrac-ht, waai twee der dochters, 18 en 22 jaar oud, en een 14-jarig zoontje weldra overleden zijn. De ouders zijn thans buiten gevaar, maar vooi het leven der twee overblijvende kinderei wordt nog steeds gevreesd. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA BIJ HET LEGER. Onder de milutairen van het negende reei. men-t infanterie uit Brussel, dat zich thans voor de jaarlijksche schietoefeningen in het kamp te Beverloo in de Limburgs he Kempen bevmdt, blijkt actieve communistische pro paganda- te worden gevoerd door rniddel van oprui-ende strooibiljetten. De militaire over- heid heeft stren-ge maatregelen getroffen, ten em-de alle verdere propaganda teg-en te gaan. De bewaking van de electrische cen-trale en de mumtiedepo-ts is versterkt en ook langs de wegen, welke naar het ica-mp leiden, word strenge controle geoefen-d. RUSLAND. EEN BOOT OMGESLAGEN. Tal van kindefen verdronken. Naar uit Moskou wordt gemeld, is op de Kuban-rivier een boot omgeslagen. De opva- rend en 22 kinderengeraakten te water; zij zijn, op enkelen na, alien verdronken. HET BEZOEK VAN AMAN OELLA, De koning zou niets voelen voor een Russisch-Afgaansch mtiitair verbond. Volgens een Exchange Telegram uit Riga moeten de Russische leiders groote moeilijk- heden ondervin-den bij hun militaire en poli- tieke besprekingen met den koning van Afghanistan. Tsjifsjerin moet een militair verbond tusschen beide landen hebben voor gesteld, iets wat de koning beslist moet heb- ben geweigerd. De Duitsche ambassadeur i» Kaboel, thans te Moskou, volgt de onderhan- delingen met de grootste belangstelling er was o.m. aanwezig bij de bespreking van he defensief verbond. OOSTENR1JK. HET VERZET TEGEN JOSEPHINE BAKER. Studenten gooien stinkbommen. Na heel veel moeite is het de danseres Jo sephine Baker geluk. toch gastvoorstelilingen te geven in Boedapest. Maar het verzet is niet gebro-ken. Zooals blijkt uit een V. D. be- rioht uit de Hongaarsche hoofdstad, dat de zer dagen de voorstelling een uur onderbro ken moest worden, aangezien een aantal jon- gelui, grootendeels studenten, stinkbommen in de zaal hadden geworpen. ROEMENIe. HET CONGRES DER ROEMEEN8CHE BOERENPARTIJ. Blijkens de tot dusverre bi-nneng-ekomea berichten uit Carlsburg heeft het congres der Roemeensche boerenpartij alle verwach- ti-ngen overtreff-en. Carlsburg is door een enorm-e menschenmenigte overstroomd. Men spr-eekt zelfs van 200.(K)0 menschen, die Raar tezamen zijn gekomen. De deelnemers aan bet congres hebben den nacht gedeeltelij-k op straat moeten doorbrengen. In alle vergaderin-gen werd op stonn- achtige wijze het aftreden van de regeering Bratianoe en de ontbinding van het parle- ment geeischt. Vooral d-e toesprak-en van Maniu werden enthousiast toegejuicht. De demonstraties hadden tot dusver zonder incidenten plaata DE POLITIEKE TOESTAND IN ROEMENIe. Maiu, de leider van de Roemeensche natio nale boerenpartij,, zegt in een oproep tot zijn aanhangers: De betooging die in Maart te Boekarest heeft plaats gehad en waaraan zestigduizend boeren hebben deelgenomen, heeft nog geen beslissing gebracht omtrent de regeering van Bratinau. Sinds hebben wjj gezwegen. Thans roepen wij de boeren toe; Komt naar Alba Julia. Laat u met afschrik- ken, ook niet indien ge 200 of 300 K.M. te voet in zes of zeven dagen moet afleggen. Reeds dagen geleden zijn boeren uit Ml* deelen van Roemenie op reis gegaan naat Karlsburg (Alba Julia) waar in 1918 vereeniging van Zevenbergen met Roemenil werd geproclameerd. De militaire comman dant heeft den staat van beleg geproclameerd en het is waarschijnlijk dat zal worden m tracht de boeren op weg naar de stad der n* tooging tegen te houden. De boeren hebben van hun leiders den mad gekregen in den rugzak levensmiddelea voor een week mede te nemen. Hierin ziet men te Boekarest het bewijs, dat Maniu zip aanhan gers niet terstond na de betooging woder huiswaarts wil la ten keereo AARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1