DE LANCE I DE 10H L. Frankenherg illkmaar. Sfadssiieuws CRED1ETEN DEPOSITO'S EFFECTEIi LueliiyaarL ilai*ktberichten BSnnenBand T ZGMERTIJD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS- van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis dat in den nacht van 14 op 15 Mei a.s. ten 2 ure, de stadsklokken den uur zullen worden yooruit gezet. Alkmaar, 8 Mei 1938. Burgemeester en Wethouders voornoem-d, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat in het Gemeentdblad nr. 1094 is opge- nomen het besluit van den Raad dier ge meente van 3 April 1928, waarbij is vast- gesteld eene Verordening tot wijziging van he* Reglement van Orde voor de vergade- ringen van den Raad der gemeentc Alkmaar. IDeze verordening is heden afgekondigd en •edurende drie maanden ter Secretarie ter lezing gelegd en aldaar in afdruk, tegen be lling der kosten, verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 5 Mei 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester A. KOELMA, Secretaris. GYMNASIUM ALKMAAR. Aangifte van leerlingen voor 15 Juni 192S bij den Rector, dr. J. Hemelrijk, met duide- Ijjke vermelding van: - naam, voornamen, geboortedatum, geboor- teplaats, woonplaats, namen van ouders of voogden en hoofd van de school. Spreelcuur van den Rector 's Zaterdags van 1112 uur. Het le. toelatingsexamen heeft plaats op 'Vrijdag en Zaterdag 13 en 14 Juli's morgens om 9 uur. medezeggenschap van het volk. Zou dit stre- ven verwezenlijkt worden, dan voert dit tot eeni despotisme, dat volkomen gelijk staat met !het despotisme van het fascisme. Bij deze stelsels is het evenwicht tusschen gezag en vrijheid ten eenenmale verloren gegaan. Wil het evenwicht tusschen gezag en vrijheid be- vestigd blijven, dan weten we, dat we dat alleen kunnen in het licht van Gods woord, dat ons leert alle machten, over ons gesteld, onderworpen te zijn, maar 66k, dat de over- fa-eid is Gods dienaresse ons ten goede, aldus den vasten grondslag leggend voor een krachtig gezag en ware vrijheid, die hun synthese vinden in God. Op deze rede volgde een aangename dis- cussie. Hierna is de vergadering op de gebruike- lijke wijze gesloten. J AC. T. GREIN. Zondag is onze vroegere landgenoot, de be- kende tooneelcritcus Jac. T. Grein. te Londen aan een feestmaal gehuldigd als de man, die 'Ibsen's werk in Engeland bekend heeft ge maakt. De Noorsche gezant overhandigd? hem het ridderlcruis eerste klasse van de St D lav's orde. DE SCHOOL KWESTIE TE OOTMARSUM. Indertijd heeft de Nationale Unie een nota gericht tot den minister van financier, om diens tusschenkomst te verzoeken voor ver- nietiging van een besluit van den gemeente- xaad te Ootmar°um strekkende om, ondanks den beklagenswaardigen toestand der ge- meentefinancien, 'n nieuwe bijzondere school te bouwen inplaats van een bestaand en ge- schikt gebouw ter beschikking te stellen. Op een desbetreffende vraag van het Tweede Kamerlid Ketelaar heeft de minister van on- derwijs geantwoord, dat naar zijn meening het betrokken raadsbesluit niet voor vernieti- ging vatbaar was. Naar aanleiding van deze beslissing heeft de Nationale Unie thans een uitvoerige na- dere nota aan den minister van financier ge richt handelende over „De blokkade van de lager-onderwijswet", waarin betoogd wordt, daf deze beslissing strijdig is met het betrok ken raadsbesluit, met de voordracht tot ver- nietiging van den burgemeester, met het scbrijven van den minister van onderwijs aan de Ged. Staten van Overijsel, met artikel 7'5 van de L. O. W. en met art. 153 en 159 van de Gemeentewet en dat door deze onjuiste be slissing de normale toepassing van de L. O. wet op het punt van de stichting van nieuwe bijzondere scholen wordt geblokkeerd, en de door de wet gevorderde bezuinigende control? van de hoogere instanties onmogelijk wordt gemaakt. Zooals men weet heeft het Tweede Kamer lid Ketelaar te dezer zake een interpellatie aangekondigd. ROEIBOOTJE OMGESLAGEN. Gistermiddag om kwart voor vier stonden hcnderden nieuwsgierigen langs de oevers van"den Amstel en op de Amstelbrug te Am sterdam. Er was een klein roeibootje omge- slagen, doordat de inzittenden van plaats wilden verwisselen. Hierdoor kapsijsde het schuitje met een ruk en de inzittenden, twee dames en twee heeren, geraakten daardoor te water. Twee heeren en een der meisjes kon- den zwemmen en slaagden er in zich in vei- ligheid te brengen. De andere dame echter was de zwemkunst niet machtig en begon reeds te zinken. Op het gegil snelde de op de Amstelbrug geposteerde verkeersagent Schro der toe, ontdeed zich van ziin koppel, sabel en jas, en sprong te water. Hij slaagde er in de vrouw te grijpen en zwom met haar naar den wal. EEN GESTOORDE BRUILOFT. Terwijl te Bathmen Zaterdagavodn, terge- legenheid van een huwelijk, ten huize van de ouders van de jonge echtgenoote bruiloft werd gevierd, ontstond door onbekende oor- zaak brand in de bovenverdieping van deze arbeiderswoning. Toen de bruiloftgasten luisterden naar een vroolijke voordracht, werden ze vlammen boven hun hoofd gewaar en stond het rieten dak reeds geheel in brand. Aan blusschen viel niet te denken door de snelheid, waarmee door de droogte het huis ten offer aan het vuur viel. Ook de dorps- brandspuit bleek,.niet geheel in orde terwijl de slangen juist enkele meterste kort waren. Belendende perceelen konden echter nog beschermd worden. Het geheele huis brandde af. terwijl een hond mede in de vlammen omkwam. Het vee werd gered. Het huis en de inboedel van de ouders van de bruid waren verzekerd, doch de inboedel van het bruidspaar waaronder vele huwe- lijksgeschenken niet. Zeer onfortuinlijk zag het jonge paar dus dus op zijn eersten huwelijksdag zijn spaar- duitjes in vlammen opgaan. COMMUNISTTSCHE MILITAIREN IN NED. INDle. De krijgsraad te Tjimahi heeft in April 31 communistische militairen veroordeeld. In hoofdzaak waren het Menadoneezen, maar onder her. bevonden zich ook enkele Javanen en een Europeaan, Allen behoor- den tot de laagste rangen. Zij werden ver oordeeld tot straffen, varieerende tusschen vijf jaar tot zeven maanden, met voor alien vervallenverklaring uit den militairen stand. ONTGINNING IN FRIESLAND. De N. V. Ontginnings-Maatschappij „De Drie Provin: :n" is door aankoop van circa 140 diverse eigenaren, reeds in het bezit ge- komen van ongeveer 300 H.A wojste grond, gelegen in het waterschap Buitenveld in de gemeente Dantumadeel. In dit waterschap is reeds van gemeente- wege met het ontginningswerk op kleiner schaal aangevangen. TENNIS-RACKETS - TENNISBALLEN Reparatie-inrichting voor rackets. VER. VAN NED. ACCOUNTANTS. De Vereeniging van Nederlandsche Ac countants heeft Zaterdag te Rotterdam haar jaarlijksche algemeene vergadering gehou- den. Tot lid der vereeniging werd voorts be- noemd de heer M. W. G. de Vrankrijker, ac countant te Utrecht. De aftredende bestuursleden werden herko- zen. In de middaguren hebben de leden een boottocht door de havens en op de rivier ge maakt. DE KRAKATAU. De Krakatau heeft Zaterdag 2606 erupties te zien gegeven. Opwellingen en 163 water- fonteinen werden geconstateerd. In de rich ting Noord-Zuid werden 211, in de richting Oost-West 51 bevingen geregistreerd. PRINS HENDRIK NAAR HET STORMRAMP-GEBIED. Gistermiddag heeft van Zutphen uit de prins een officieel bezoek gebracht aan het Geldersche gedeelte van het stormramp- gebied van 1927. De prins was vergezeld van zijn adjudant jhr. W. Laman Trip. Bij het gezelschap voegden zich des middags te Zutphen de drie leden van het uitvoerend comite van het Provinciaal Steuncomite Stormramp 1927. Een bezoek werd gebracht aan Neede, Ei- bergen, Groenlo en Lichtenvoorde en de thee werd gebruikt te Ruurlo. Te Neede maakten de leden van de vertrouwenscom- missie, bestaande uit ds. Van der Wal te Neede, ds. Slot te Rekken en pastoor Swil- dens te Harreveld, bij den prins hun opwach- ting. Frovi^ciaaB nieuws VERKIEZING. Bij de Donderdag gehouden verkiezing van een lid der afdeeling Grootbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken' voor Westfriesland te Hoorn, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer P. Oud Gz. te Purmerend, is gckozen verklaard de heer A. Peereboom, burgemeester van Ilpendam. SCHERMERHORN. In deze gemeente is een comite gevormd voor het inzamelen van gelden en het ver- krijgen van handteekeningen voor het hulde- blijk, aan te bieden aan H. M. de Koningin- Moeder. Deze week zal met een bus gecollecteerd worden. Het comite bestaat uit de dames: mevr. Meindersma, mevr. Los, mevr. Groot, mevr. Mantel, mevr. Van der Laan en mevr, Van Setten van der Meer. HEEMSKERK. Het Prov. Kerkbestuur van Noord- Brabant en Limburg heeft tot de evangeliebe- diening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten onze voormalige plaatsgenoot, de heer M. J. Snethlage Az., candidaat te Utrecht, geb. in 1904. AKERSLOOT. Dr. H. de Vos, Ned. herv. pred. te Rottevalle, vroeger alhier, nam gister afscheid van de Ned. Herv. kerk aldaar. Ds. Vos zal a.s. Zon dag zijn intrede doen te Sneek, waar hij de vacature zal vervullen onstaan door het ver- trek van ds. Banning, die wegens studierede- nen ontslag nam. VRAGEN VAN RAADSLEDEN. Ondergeteekende, lid van Uwen Raad, ver- zoekt U de volgende vraag aan B. en W. te mogen stellen: 1. Kunnen B. en W. ook mededeelen in wel- ke Raadsvergadering het besluit is geno- men tot het plaatsen van een nieuwe lantaarnpaal op het Stationsplein? 2. Welke uitgaven heeft dit met zich mede gebracht? Achtend, G. VEEN. Alkmaar, 7 Mei 1928. Ondergeteekende, lid van Uwen Raad, ver- zoekt U de volgende vragen aan B. en W. te mogen stellen: 1. Is het U bekend, dat aan het op 3 Augus tus 1927 door de commissie voor de kana- lisatie van West-Friesland gedaan ver- zoek tot het verleenen van een subsidie ten behoeve van het West-Friesche Kanalen- plan reeds door 15 gemeenten en 3 water- schappen volledig is voldaan? 2o. Wat is de reden, dat U tot nu toe den Raad geen voorstel hebt gedaan om een subsidie voor dit ook voor Alkmaar zoo hoogst belangrijke plan te verleenen? 3o. Wanneer kan een dusdanig voorstel worden tegemoet gezien? J. WESTERHOF. Alkmaar. 7 Mei 1928. Ondergeteekende, lid van Uwen Raad, ver- zoekt U de volgende vragen aan B. en W. te mogen stellen: lo. Is het juist, dat de Stichting Gentraal Neutraal Ziekenhuis reeds drie maanden geleden de 150.000.opnieuw ter be schikking van den Raad heeft gesteld op voorwaarden, waarbij met de bezwaren van den Raad rekening is gehouden? 2o Zoo ja, waarom hebben B. en W. dan tot nu toe daarvan den Raad geen mededee- ling gedaan, en wanneer kan een voorstel tot aanvaarding worden tegemoet ger zien? J. WESTERHOF. Alkmaar, 7 Mei 1928. EERVOL ONTSLAG. Bij beschikking van den minister van jus- titie is met ingang van 1 Juni 1928 aan den heer M- C. Roos te Alkmaar, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van plaatsvervangend lid der Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat- notarissen te Haarlem, en is benoemd in ge- lijke betrekking G. H. Kaaskooper, Hypo- theekbewaarder te Hoorn. HOLLANDSCHE LIEDEREN-AVOND VICTORINE V. D. WERFF. In dit nummer vinden onze abonne's de bon afgedrukt waarop zij morgenochtend (Woensdag) van 10—1 uur in het „Gulden Vlies" plaatsen kunnen bespreken a 1 voor een persoon en 1.50 voor twee personen falks inbegrepen). Ook op den avond der uit- voering, 11 Mei a.s., zullen in het „Gulden Vlies" nog plaatsen worden verkrijgbaar ge steld. DE NIEUWE CHRYSLER RECLAME. Van den directeur voor Nederland der Chrysler Automobiden, den heer Adre J. H. Ceurvorst te Amsterdam, ontvingen wij het Chrysler „Silver-book", dat door zijn specials en buitengewone uitvoering iets "geheel aparts is geworden. Het boek bevat naast tal van mooie a- beeldingen van de verschillende typen en tal van gegevens over de typen 62 en 72 en is voor hen die er over denken een auto aan te schaffen, van veel belang, aangezien uit deze gegevsn blijkt, dat de constructie van deze auto's aan de hcogst te stellen eischen beam- woordt. KINDERVOORTSTELLING VICTORIA THEATER. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt zal Woensdagmiddag te half drie in het Victoria-theater in de Langestraat een kindervoorstel ling worden gegeven, waarbij als hoofdnummer de film „De ldeine Vodden- baas" wordt vertoond. Jackie Coogan vervult er de hoofdrol in en het belooft dus voor de kinderen een ideale middag te worden. LIGHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en andere voertuigen te 8.02 uur licht op. LANGESTRAAT 49, ALKMAAR. Nederlandsche Bond van Koffiehuis- Restaurant-houders en Slijters. De Nederlandsche Bond van Koffiehuis- Restauranthouders en Slijters houdt heden en morgen in het gebouw „De Harmonie" zijn algemeene jaarvergadering. Het nuttige met het aangename had men op practische wijze met elkander verbonden. De afd. Alkmaar had een aardig program- ma in elkander gezet en reeds gisteravond waren uit tal van plaatsen in het land een groot aantal deelnemers in hotel „Proot" en „hotel „Centrucn" bijeen in de begroetingsbij- eenkomst, waar al spoedig de gewenschte stemming heerschte. Hedenmorgen, bij de samenkomst in ,,'t Gulden Vlies", werd de wcderzijdsche kennis- making voortgezet en geconstateerd, dat ruim 250 leden in Alkmaar's veste waren samen- gekomen en van tal van personen hoorden wij niets dan lof over de' door de afd. Alk maar getroffen regeling en het aardige pro- gramma, dat naast diners en lunch's, auto- tochten door Alkmaar en omgeving bevatte. Om kwart voor 12 werd de vergadering officieel ten stadhuize door het gemeentebe- stuur ontvangen en wegens ongesteldheid van den burgemeester, als volgt toegespro- ken door den waamemenden burgemeester, den heer Thomsen: Uwe vergadering heeft er prijs op gesteld op ons stadhuis door het gemeentebestuur te worden ontvangen en het gemeentebstuur van zijn kant is het een voorrecht dit te mo gen doen. Het laatste om verschillende rede- nen. Van die redenen wil ik in de eerste plaats noemen een zakelijke reden. In 't algemeen stellen wij er den meesten prijs op, dat allerlei vereenigingen en bon- den naar hier komen voor hunne jaarverga- deringen en congressen. Zuiver uit een pro- pagandistisch oogpunt. Overtuigd als wij zijn, dat Alkmaar en omgeving uit een schoonheidsoogpunt gezien mag worden, maar nog altijd een grooter roep verdient dan zij reeds heeft, moet vooral het gemeente bestuur niets nalaten om ieder middel dat daartoe kan leiden, aan te grijpen. Het uit- gaand publiek moet nog altijd meer naar Alk maar trekken, zeker ter wille van Alkmaar, maar evenzeer ter wille van zich zelf. Want het is volkomen juist, wat u in uw program- ma schreef: „Onder de Noord-Hollandsche steden neernt Alkmaar en voorname plaats in. Rijk aan historie en historische gebouwen van groote schoonheid, gelegen in het cen trum van krachtige bedrijvigheid op het ge- bied van handel. industrie, land- en tuin- 2 bouw, gemalckelijk te bereiken per boot, tram en spoor, is Alkmaar een stad, de jaar- lijks door duizenden vreemdelingen worat bezocht. Haar omgeving behoort tot een der schoonste van ons land". En wie is meer in staat dan gij om propa ganda te maken voor onze stad en haar om geving; wie staat nauwer in contact tot dat uitgaand publiek? Daarom alleen reeds zou ik u hier gaarne welkom heeten en Alkmaar in uwe voortcu- rende propaganda willen aanbevelen. Maar er is meer. Er is ook een idieele re den. Dat u er prijs op stelt hier te worden ontvangen, wil toch ook zeggen, dat er tus schen het gemeentebstuur en de plaatselijke afdeeling uwer vereeniging een aangenaam contact bestaat. Uw bedrijf staat tot de over- heid in een heel andere positie dan dat het geval is met zooveel andere zaken. Tot in kleinigheden is uw bedrijf bij de wet gere- geld. Als er onder die omstandigheden van werszijden niet naar een redelijke samenwer- king wordt gezocht, blijven moeilijkheden voor beide partijen niet uit. Zeker, er zullen altijd eenige geschilpunten blijven bestaan. Hit sluitingsuur bijvoorbeeld is een aangele- genheid waarbij het al heel moeilijk is, het ieder naar den zin te maken. Maar als wij het in groote trekken maar eens zijn en vooral in dit opzicht, dat wij samenwerken om excessen bij het drankgebruik tegen te gaan. En in dit opzicht mogen wij op uwe tnede- werking, zoo good als in menig ander op zicht, gerustelijk roemun. De zwarte lijst, die hier is ingesteld, werkte tot zegen van ver- scheidene menschen door uwe medewerking. Op deze plaats wil ik u daarvoor gaarne dank zeggen. Maar als ik u dan welkom heet uit een za- kelijk, zoowel als uit een idieel oogpunt, wil ik u ten slotte nog als collega's begroeten, want het moge u bekend zijn, dat sinds en kele weken ook de gemeente verlofhoudster is in het gemeentelijk muziekpark. Met een driewerf welkom dan wensch ik u ten slotte een genoeglijken en vruchtdragen- den arbeid in enze gemeente toe. (Applaus). De voorzitter van den bond, het Kamerlid Abr. S t a a 1 m a n, zegde den waarnemend burgemeester uit naam van den bond in de eerste plaats dank voor diens vriendelijke woorden en de eer, die het gemeentebestuur den bond aandoet, door de afgevaardigden in het mooie stadhuis, dat vol is van glorie- rijke herinneringen te ontvangen Spr. oordeelde het noodig de gasten nader voor te stellen en wees er op, dat aanwezig waren de afgevaardigden van ongeveer 93 afdeelingen met een 6000 leden, zoodat in de veste de grootste n'iddenstandsvereeni- ging van het land vergaderde. Afgevaardigden uit Zuid-Limburg, Texel, Groningen Zeeuwsch-Vlaanderen, dus van Oost tot West en Zuid tot Noord waren aan wezig. Toen de bond ging groeien, zoo vervolgde spr., begrepen wij duidelijk, dat wij een be- langrijker-taak hadden dan alleen de belan- gen van de leden te behartigen. Deze taak bestaat hierin, dat onze organi- satie ook wel degelijk ten goede moet ko men aan het gemeenschapsbelang der maat- schappij. Een ieder zai erkennen, dat in de samenleving het koffiehuis- en restaurant- bedrijf niet gemist kan worden, zoodat dat deel van den middenstand even noodzakelijk is als alle andere. On teg enzeggelijk zit daar echter een ge- vaarlijke kant aan en dat is: de verkoop van alcohol. Alcohol, die naar veler meening en zeker niet alleen naar die van Jan in de straat, maar ook naar die van de hoogste geleer- den, goed gebruikt, tot zegen kan zijn, maar misbruikt tot een ramp kan worden voor den misbruiker en diens omgeving. Wij be grepen dat, naar mate .bet gevaar van het misbruik kleiner wordt, de kans vergroot werd, dat de bemoeienis, die de overheid misschien wel moet hebben met het indivi- dueel leven, beperkt werd en misschien wel zou gaan verdwijnen. Met alle macht be- gonnen wij ook dan de gevaarlijke kanten weg te slijpen, door te propageeren dat de verkooper ook moet zijn drankbestrijder en moet medewerken aan alles wat de we- rieg van het misbruik kan bevorderen. Die klank klonk niet te vergeefs onder on ze leden. Ons land mag thans gerekend worden, tot waarlijk de matigsten van de wereld. Wij zijn thans reeds gelukkig zoo ver gekomen dat het een zeldzaamheid wordt, dat men iemand beschonken langs de straat ziet. Wanneer wij de toestanden van heden verge! ijken met die van vroeger en wat betee- kent op dit gebied 25 jaar? dan zien wij een buitengewoon groote verbetering. Natuuriijk hebben hieraan tal van factoren, als onder wijs en opvoeding medegewerkt. Een factor ziet men hierbij wel eens te veel over het hoofd, n.l. het bestaan van het streven onzer organisatie en de houding van de drankver- koopers tegen het misbruik aangenomen. Met genoegen had spr. gehoord, dat dit door het gemeentebestuur van Alkmaar wordt ge- waardeerd en dat dit streven van de afd. Alkmaar door het gemeentebestuur is opge merkt. Ongetwijfeld is dat voor onze organi satie, in verband met haar materieel bestaan een groot voordeel en het deed spr. en zeer zeker ook alle afgevaardigden buitengewoon veel genoegen, daarvoor de erkenning van het gemeentebestuur te hebben gehoord. Zeer zeker hebben wij er prijs op gesteld hier ont vangen te worden, doch spr. gelooft, dat het gemeentebestuur op die ontvangst geen prijs zou hebben gesteld, wanneer er andere symptom en waren geweest. Spr. gaf de verzekering dat, wanneer er iets mocht gebeuren, waarbij men van de zijde der overheid prijs zou stellen op de hulp van de organisatie in het algemeen belang, dat die hulp met de meest mogelijke kracht en warmte gegeven zal worden. Nogmaals dankte spr. voor de eer den bond aangedaan en hij verzocht den heer Thomsen namens den bond wel de beste wen schen te willen aanvaarden voor de buiten gewoon mooie en bloeiende stad Alkmaar (Hoera's en applaus.) Hierna werd de eerewijn rondgediend, waarna de heeren zich vereenigden aan een gemeenschappelijken lunch in ,,'t Gulden Vlies." Om half twee had in de „Harmonie" de algemeene vergadering plaats, die ongeveer om 5 uur eindigde, waarna een autotocht door Alkmaar en omueving werd gemaakt, aangeb'o'den door de afd Alkmaar en waarWt ook een bezoek werd gebracht aan de inm5 fabriek „Kennemerland". DE POOLVLUCHT VAN NOBIuT" xr Df Italia op Spitsbergen Naar de Aftenposten uit Kingsbay meldt is de Italia, die eerst aan den landingsnrnt was vastgemaakt, gistermorgen in de lurht schiphal geborgen. Deze week mar de Pool Kingsbay is door het drijfijs geheel o-eblok keerd. Bovendien woeden op Spitsbergen sneeuwstormen; het is echter niet uitgesloten iat de Italia nog in den loop van deze weel en tocht naar de Pool zal ondernetnen. VLIEGTUIG-ONGEVAL. Een vlieger gedooi Gistermiddag raakte een vliegtuig op we? naar Pressburg bij Pistyan in een dichte mist, zoodat de vlieger zijn soers geneei kwiit boom, stortte neer en verbrandde. De vlie»er is gedood. 8 ALKMAARSCHE EXPORIVEILlNfi"" ALKMAAR, 7 Mei 1928. In de heden ge houden veilingen werd betaald voor- Bloem- kool le s. per 100 stuks 28—/ 37; Kron- sla per 100 stuks 7.50—/ 13; Komkom- mers per 100 stuks 4.50—/ Q; Postelein (per bakje) 0.62—/ 0.71; Rabarber per 100 bos 6—/ 13; Raarstelen per 100 bos 10—/ 30; Radijs per 100 bos f 1.40— f 3- Spinazie 0.21—/ 0.37 per dubb. bakie: Wortelen per 100 bos 14.30—/ 16; Wit ol le s. per 100 K.G. 22.20--/ 26; Witlof 2 s. per 100 K.G. 14.60-/ 18.40. SCHAGER PAARDENMARKT. SCHAGEN, 7 Mei 1928. Op de heden ge houden paardenmarkt waren in totaal 83 paar den aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: 114 jarige paarden 200—/ 300; 214 jange paarden 275—/ 400; Rijtuigpaar- den 175500; Werkpaarden 300— 400; Slachtpaarden 120—250; Hitten 125325. Handel stil. PURMEREND, 7 Mei 1928. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om- streken." Doperwten 34.50 per zak, 50 K.G.)Aardbezien 16—28 cent per doosie- Witlof 18—23 cent per K.G.; Bloemkool 3 27 per 100; Spinazie 5—30 cent per mand, (6 K.G.); Postelein 16—20 cent per mand (1 K.G.); Sla 1—/ 10.30 per 100 krop; Radijs 2—/ 4 per 100 bos; Raapste- len 1—/ 1.30 per 100 bos; Rabarber 8— 14 per 100 bos; Wortelen 16 per 100 bos. NOORDSCHARWOUDE, 7 Mei 1928 Deensche Witte Kool 7.50, alles per 100 K.G. Aanvoer: 1500 K.G. Deensche Witte Kool. PURMEREND, 8 Mel 1928. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prij. zen als volgt: Kaas: 27 st. kleine Fabriekskaas met rijks merk hoogste prijs 47; 37 st. kleine Boe- renkaas met rijks merk 49, in totaal 64 stapels, wegende 72000 K.G., handel vlug; 1449 K.G. Boter 1.75—/ 2.10 per K.G. 427 Runderen, w.o. 125 vette 0.80--/ i.10, handel vlug; 287 melk- en geldekoeien 175 380, handel stug15 Stieren9 Paarden 10O200, handel vlug; 37 vette kalveren 1.151.30 per K.G., handel matig; 663 Nucht. kalv. voor de slacht 10—/ 35; voor de fok 12—/ 27, handel vlug; 518 Vette Varkens voor de zout 0.52—/ 0.57, voor df slacht 0.580.63 per K.G., handel vlug; 111 Magere varkens 7 18—/ 28, handel vlug; 347 Biggen 13—/ 18, handel vlug; 412 Schapen, veto 30—/ 42; 784 Lamme- ren f 1225, handel matig; 86 Bokken; Kippeneieren 5.6; Eendeieren 4.60; Piepkuikens 0.12.^—/ 2.85. Eierveiling. 31627 st. Eendeieren a 4.80; 18960 Kippeneieren a 5.60—/ 6.30; 90 Kippeneieren b 4.70. Broedeendeneieren 5.10—/ 5.90. DE ZAAK-VRIJMAN. De voormalige Rijksbouwkundige J. A. W. Vrijman heeft naar aanleiding van het rap port van de Kamercommissie-Beumer in zijn bekende zaak een tweede verzoekschrift tot de Tweede Kamer gericht, waarin hij de Ka mer vraagt krachtens haar recht van enquefe zelf een onderzoek in zijn zaak in te stellen, in het bijzonder naar zijn beschuldigingen tegen het departement van financien en tegen de justitie, die hem naar zijn meening hebben verongelijkt en benadeeld. Herinnerd zij, dat de rechtbank den heer Vrijman heeft veroordeeld wegens oplichting en dat in hooger beroep het gerechtshof hem van oplichting vrijsprak wegens gebrek aan bewijs, maar hem wegens een „formee!e over- treding" veroordeelde tot zes maanden ge- vangenisstraf. Daarna heeft de heer Vrijman per request aan de Tweede Kamer verzocht een onder zoek in deze zaak in te stellen. De Kamer ging niet accoord met de conclusie van de commissie voor de verzoekschriften om het verzoek te deponeeren, maar besloot met 60 tegen 23 stemmen inlichtingen te vragen aan de regeering. Op de verstrekte inlichtingen heeft de Ka- mercommissie thans voorgesteld de regeering uit te noodigen aan de Kamer te willen me dedeelen tot welke beschouwingen twee pas sages in haar verslag in verband met daar mede verband houdende mededeelingen in de nota van den verdediger van den heer Vrij man haar aanleiding geven. In zijn tweede verzoekschrift aan de Ka mer verldaart de heer Vrijman zich met deze conclusie niet voldaan. Hij betoogt dat de door de regeering aan de Kamer verstrekte inlichtingen onvoldoende zijn en slechts pun- ten van ondergeschikt belang betreffen. Het rapport der Kamer-commissie volgt haar op dezen weg, schenkt, volgens adressant geen aandacht aan de omstandigheden, verband houdende met zijn irevangenneming noch aan het feit, dat de officier van justite hem we gens oplichting vervolgde „terwijl hij net rhaterieel bewijs van m(z)ijn onschuld in handen had", noch aan de v/ijze, waarop de rechtbank het proces behandelde. Daarom vraagt hij thans aan de Kamer zelf een onderzoek in te stellen.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2