lliiiiistis Ciuiil BEU1LLETON. HaiM flerflsfsfe Jaargang, Radiio-hoekje Sfasissnlesiws Ho. 109 1928 Piassslag- 8 Mel. Woensdag 9 Mei. Hilversum, 1060 M. 12.302.Lunch- iiuziek door het Trio Groeneveld. 2.30—3.— Cursus leerbewerking. 3.4.Maak hot -elf! Rubriek van Mevr. Schaake—Verkozen. ^7.15 Concert door het Omroep-orkest Nco Huisman, bariton. Daarna populair oroeramma. 7.157.45 Lezing door J. D. Erdmaa—Schmidt: Praatje over h-onden. 8 05 Uitzenciing uit W'ognum. Gem. Zang- fereenieing „Wognum's Zangkoor, Direc- Lr D. Schaal. A. Veenenbos, aU. jacq. van Kempen, tenor. J. A. Doren, orgel. 0.30 Po- bulair programma. De „Boerenjool". Mevr. I Vi&ser, Mevr. O. Twuyver, Mej. J. Prins, Mei O. Bolle, begeleiding. C. Pauls Jr. Lei- fer.'Omroep-oricest onder leiding van Nico ^Hu'izen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 12.301.45 Con cert- Mevr. R. A. van der HorstBleekrode, piano H. van der Horst, cello. K. Herman, Jrjool. 5.-6.— Kinderuurtje onder leiding v. Mej. 0. Ingwersen. Mevr. van EijkMuller, lang Mej. C. Muller, piano. 6.—6.30 Gra- bwfoonmuziek. 7.30—8.— Bespeling van het tarillon van den „Dromedaris" te Enkhui- fcen door R. G. Grevecoeur 8.Concert in Enkhuizen. Mr. van de Deure, voorzitter N. P R V.: Oud Enkhuizen. Rede door den burgemeester J. A. R. Bosma: Enkhuizen lians. Symphonie-orkest „Crescendo" (Strijk- Prkest, piano en harmonium). Ghr. Zang- kreeniging „Stem en Snaren". Chr. Zang- jchool. Daventry, 1600 M. 9.35 Kerkdienst. 10.20 )-11.20 Gramofoonmuziek. 11.20 Balladen- concert, sopraan en bariton. 11.50 Dans- muziek. 12.20—1.20 Orkestconcert. 1.50 ■Taalcauserie. 2.10 Muziek. 2.20 Vertelling Shakespeare. 2.50 Muziek. 3.05 Lezing. 3.20 Licht klassiek concert, sopraan, fluit, hobo en piano. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Dansmuziek. 5.40 Tuinpraatje. 5.50 Nieuwsberichten. 5.05 Muziek. 6.20 Lezing: Opium. 6.35 Pianomuziek van Chopin. 6.45 Lezing: Che mistry—Water. 7.05 Oude Engelsche muziek. K. Ellis, bariton. A. Ford, cello. De „Wire- less" zangers. 7.50 Pianomuziek. 8.20 Nieuwsberichten. 8.35 Lezing: The problem of the North. 8.50 Nieuwsberichten. 8.55 ,,0ur Peg", zangspel in 3 acten v. Knobloclc. 10.2011.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 9.50— 10.— Muziek. 11.501.10 Concert. Kwar- betten. 3.05—4.05 Orkest concert. 7.50 10.20 Orkestconcert. Vocale en instrument, solisten. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkest- soncert. 5.206.15 Orkestconcert. 7.35 Carl Hauptmann-herdenking. Liederen door so praan en bariton, cello en piano. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Zeesen, 1250 M. 11.20—4.20 Lezingen. r4.205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezin gen. 7.25 „Der Meineidbauer", van Anzen- gruber. Daarna van 9.4011.50 Zigeuner- tnuziek. I. Ambrus, sopraan. Kapel Emil R cos z Hamburg, 395 M. 4.20 Kamermuziek, piano, viool en cello. 7.20 Humperdinck- avond. Orkest en solisten. Erna Kroll Lange, K. Rodeek en G. Hauf, „ang. Daar na tot 11.20 Vroolij'ke muziek. Brussel. 509 M. 4.20—5.20 Trioconcert. 7,35—9.35 Fragment-en van „Louise", Char- tier. taltng van den tweeden rentetermijn (3e eerste is voldaan) en van de aflossing. In overeenstemming met de Commissie van bijstand voor de financien, wier advies wij hierbij overleggen, stellen wij U voor tot kwijtschelding van de bedragen ad 303.88 en 050.— te besluiten. BENOEMING LEDEN COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET STEDELIJK MUZIEKPARK. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 59: Gelijk wij U reeds mededeelden in ons voor- stel d.d. 31 Januari j.l. betreffende de exploi tatie van het Stedelijk Muziekpark (bijl. nr. 14), achten wij het gewenscht, dat de Corn- missies van toezicht op het Stedelijk Muziek- korps en op het Stedelijk Muziekpark uit de- zelide personen zijn samengesteld. In verband daarmede geven wij U in over- weging, te benoemen tot leden der laatstge- noemde commissie de heeren A. Ohlen, C. E- Slinger en Th. L. M. IJpma. HERZIENING JAARWEDDEN ONDERW1JZEND PERSONEEL GYMNASIUM EN HANDELSSCHOOL In bijlage Nr. 50 schrijven B. en W.: De Minister van Onderwijs zond ons een afdruk van het Kon. besluit van 26 November 1927, Nr. 12, tot wijziging van de salaris- regeling o.a. van het personeel aan R. H 3urgerscholen, met mededeeling, dat de be- trekkeliike wijzigingen ook moeten gelden voor het personeel der door het Rijk gesubsi- dieerd hoogere burgerscholen, gymnasia en lycea. Verder ontvingen wij van den minister een wijziging van den Leiddraad 1926 voor de be- zoldiging van het personeel der van Rijks- wege gesubsidieerde Handelsscholen. Tot behoud van het Rijkssubsidie voor het Gymnasium en de Handelsschool is het mits- dien noodzakelijk, dat Uwe vergadering de salarisregelingen voor het onderwijzend per soneel aan die scholen dienovereenkomstig gortie KWIJTSCHELDING VAN RENTE EN AFLOSSING BAD- EN ZWEM- INRICHTING. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 51 Het Bestuur der N. V. Alkmaarsche Bad en Zweminricbting deelt ons mede, dat het, iengevolge van het buitengewoon ongunstig xomerseizoen 1927, niet in staat is de halve pente ad. 303.88 en de aflossing ad jf 650.— te voldoen, zoodat het zich genood- Zaakt zict om kwijtschelding van deze hedxa' gen te verzoeken. Uit de ingezonden rekening over 1927 welke wij ter inzage zullen leggen, blijkt, dat de N. V. inderdaad geen middelen neeft, om fle schuld van 958.88 aan de gemeente te yoldoen. Wij meenen derhalve, dat er, evenals het rig jaar, ook thans redenen bestaan, om de V. te ontheffing van de verplichtmg tot be- Naar het Engelsch van RAFAeL SABATINI. (Schrijver van „De Zeevalk"). «5) En toen, voordat ik antwoord kon geven, werd de dear wijd opengeworpen en stormde de gravin binnen, met een nachtmuts op het hoofd en een haastig aangeschoten kleed een echt wijf in dat weinig ilatteerende toilet. En met een krijschende, verwijtende stem riep zij tot haar echtgenoot: „Nu zie je eens, wat je ons bezorgd hebti" „Anne, Anne!" riep hij terwijl hij haar trachtte te kalmeeren, „wees toch kalm kinc <n dapper." Maar zij ontweek hem, verhiel zich zoo boog zij kon en herhaalde, op vfrachtelijke toon; „Kalm! dapper!" Zij uitte een kort Jachje een uitdrukking van to ore. wanho- pig, spottend, vreugdeloos. ,,Mijn hemel! voeg je nog onbeschasmd- heid bij al je andere gefaceken Durf je mij op zulk een oogenblik veTzoekei ka-rn. en dapper te zijn? Heh ik je nu niet si twa&lf oaanden lang i/ewaarschr^'d, en zouder ooit op mij-n wa^rschuwsnger. te ver- *oek je mij kalm te zijn btpbg^m he vreesde werkelijk gebeurt?" Beneden hoorcle men v-' geluid van een toai^ieode coort. De graai hoorde het De veranderingen betreffen in hoofdzaak let volgende: a. als diensttijd voor het berekenen der periodieke verhoogingen komt ook in aan- merking de tijd, doorgebracht aan de in de regeling genoemde scholen in Nede:1- landsch-Indie. diensttijd, die reeds met pensioen wordt vergolden, alsmede diensttijd in betrekkin- gen, waarvoor verlofs- en non-activiteits- traktement wordt genoten, komt niet in aanmerking voor periodieke verhoogin gen; c. de maximum-garantie van 26 wekelijksche lessen, die een leeraar kan bekomen, mag evenmin worden overschreden, indien een leeraar meer dan een betrekking be- kleedt. De overige wijzigingen zijn van weinig be lang. Wij ma-ken van deze gelegenheid gebruik nog een tweetal andere wijzigingen voor stellen, verband houdende met het verhoogen van deze gemeente van de 2e tot de le klasse, welke wijzigingen inmiddels reeds in toepas sing zijn gebracht. Omtrent een tweetal wijzigingen in de ver ordening voor het personeel aan het Gymna sium;, die op het salaris van invloed kunnen zijn, doch hier geen toepassing verlangen, is bepaald, dat deze op 1 April 1926 in wor king treden. De wijzigingen onder b genoemd is blijken een naderen brief van den minister niet van toepassing op vaste leeraren, bij de bereke ning van wier salaris de daar bedoelde diensttijd reeds in aanmerking is gebracht De salarisverordening voor het personeel der Handelsschool zal overigens op enkele punten nog in overeenstemming zijn te bren- gen met die voor het personeel aan het Gym nasium. Deze punten betreffen 1. wijziging van den termijn, gedurend; welken vervanging moet hebben plaats gehad om deswege aanspraak op vergoe ding te kunnen erlangen, van „langer dan 2 weken" in „langer dan een maand"; 2. in verband met het onder 1 vermelde za! bij het verleenen van verlof op verzoek en in het persoonlij'k belang van den betrok- kene, inhouding van de kosten van plaats- vervanging op diens wedde eerst plaats hebben, indien het verlof langer dan een maand duurt, in plaats van, zooals tot nu toe, langer dan weken; 3. ingeval van langdurige ziekte zal gedu- durende het tweede jaar in plaats van het drievierde gedeelte, de helft der wedde zijn uit te keeren; 4- ingeval van overlijden van personeel in vasten dienst zal het salaris aan nage- laten betrekkingen zijn uit te betalen, in plaats van tot het einde van de derde maand na die, waarin het overlijden plaats vond, tot zes weken na den datum van overlijden. Op verlangen van den minister heeft Uwe Vergadering bij besluit van 25 November 1926, Nr. 11 (bijlage Nr. 137 -van dat jaar) vorengenoemde wijzigingen aangebracht in e salarisverordening voor het personeel aan ret Gymnasium. De minister decide mede, dat >ij de eerstvolgende wijziging der bestaande verordening voor de Handelsscholen dezelfde eisch zal worden gesteld (overname van de betreffende wijzigingen). Aan dien wenscb van den minister is dus thans tegemoet te ko- men voor zoover het personeel van de Han delsschool aangaat. Waar enkele leeraren zoowel aan Gymnasium als Handelsschoo1 verbonden zijn, is het ook overigens ge wenscht, dat ter zake voor beide inrichtingen dezelfde regeling geldt. Wij hebben omtrent vorenbedoelde wijzi gingen het advies gevraagd van Curatorer. van het Gymnasium, de Commissie van toe zicht M. O. en de Plaatselijke Vereeniging van leeraren bij het gymnasiaal- en hanaels- onderwijs. Alleen laatstgenoemde maakte een tweetal opmerkingen. In de eerste plaats zou zij aan de wijzigin gen van de artikelen 3 en 23, betrekking heb- bende op een vermindering van het gegaran- deerd aantal lesuren bij het vervullen van nevenbetrekkingen, een aanvulling willen zien toegevoegd luidende: „Het vroeger gegaran- deerd aantal lesuren wordt automatisch her- steld, zoodra de nevenbetrekking eindigt." Naar onze meening kan deze aanvulling gevoegelijk achterwege blijven. Het spreel.t o.i. vanzelf, dat de garantievermindering al leen geldt, zoolang de nevenbetrekking wordt bekleed, en wij zullen in voorkomende geval- len de bepaling ook in dien zin uitvoeren Overigens komt het ons gewenscht voor d, bewoordmgen der Rijksregeling zooveel mo- gelijk te volgen. De tweede opmerldng betreft eene wijzi ging, verband houdende met de opheffing der voormalige Handelsdag- en Hoogere Han delsschool en de oprichting der Handels school. Wij brengen onder uwe aandacht, dat de betreffende verordening (Gemeenteblad nr 1042) is vastgesteld voor de tot stand koming der reorganisatie van het Handelsonderwijs. In den tekst dier verordening komen nog voor de namen van eerstgenoemde, inmiddels opgeheven, scholen en daarmede verband hou dende bepalingen. Kradhtens uw besluit van 15 Ju'li 1926 (Gemeenteblad nr. 1035) is een en ander vervallen. Wanneer te zijner tijd een nieuwe verordening moet worden vastgesteld, is met de sinds gewijzigde situa tie rekening te houden. De gevraagde wijziging kan mitsdien ach terwege blijven en erlangt trouwens ook geen toepassing meer. B. en W. stellen den Raad voor te nemen de volgende besluiten: I. De Raad der gemeente Alkmaar besluit vast te stellen een artikelsgewijze aangegeven verordening tot wijziging der verordening, regelende de aanstelling, het getal der les uren en de jaarwedden van het onderwijzenc personeel aan het Gymnasium te Alkmaar. II. De Raad der gemeente Alkmaar besluit vast te stellen een nader aangegeven verorde ning tot wijziging der verordening, regelend de aanstelling, het getal der lesuren en de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de Handelsschool te Alkmaar. „Madame", zei hij en nu niet meer vriende- lijk zooals zoo even, maar uit de hoogte en waardig, „de soldaten worden binnen gela- ten. Mag ik je verzoeken heen te gaan? Het past niet aan onzen stand „Onze stand, wat is die?" vie! zij hem ruw in de rede. „Wij zijn oproerlingen vogel- vrij verklaarden daklooze bedelaars. Dat is onze positie, dank zij uw gedrag en uw on- verstandig bemoeien met verraders. Wat zal er van ons worden, dwaas? Wat zal er ge- beuren met Roxalanne en met mij wanneer ze jou hebben opgehangen en ons van Lave- dan verdreven? 't Is een geschikt oogenblik om te spreken van de waardigheid van onzen stand? Heb ik je niet gewaarschuwd, onge- lukkige man, om je met die partijen niet te bemoeien. Je lachte mij uit." Madame, uw geheugen laat u in den steek", antwoordcL bij met zachte stem. „Ik heb u nooit in mijn leven uitgelachen'.' „Het had er toch veel van. Heb je mij niet verzocht mij met de za-ken van een vrouw bezig te houden en mij niet met die van een man te bemoeien! Moest ik je niet vrij laten je eigen meening te volgen? Dat hebt ge gedaan niefwaar? En nu zullen ze je den weg laten volgen naar het schavot te Tou louse. Dat is je eigen zaak zul je zeggen. Maar hoe heb je voor je vrouw en dochter gezorgd? Moeten wij sterven van honger? Of keukenmeid of naaister worden om aan den kost te komen?" Met een zueht zonk de graaf neder op het bed en sloeg de handen voor het gezicht. „Ach! heb medelijden met mij!" riep hij op narteHiken. toon een smart over het se- VERKOOP GROND KWEERENPAD. GARANTIE GELDLEENING VOOR UITBREIDING BADHUIS. In bijlage No. 54 schrijven B. en W.: Het Bestuur der afdeeling Alkmaar van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witt-e Kruis" heeft plannen gemaakt voor de uit- breiding van het badhuis aan het Kw-eeren- pad Voor deze uitbreiding vraagt genoemd bestuur de beschikking over 90 M2. grond van het kadastrale perceel, secti-e B nr. 3922, toebehoorende aan de gemeente. Het t-errein, thans in gebruik bij de afdee ling Alkmaar, is in erfpacht uitgegeven, wel ke erfpacht in 1940 afloopt. Het is, evenals het voor uitbreiding benoodigde perceel, ingebracht in het grondbedrijf. De aard der inrichting maakt het evenwel niet gewenscht, voor het beschikkingsrecht over deze t-errei- nen een op zuiver commercieelen voet vast- gestelde vergoeding in rekening te brengen. Vandaar dat de canon laag is gesteld. Nu de vereeniging aan deze overeenkomst uit breiding zou wenscben te geven, verdient het naar onze meening de voorkeur, tot alge- heele eigendomsoverdracht te besluiten. Voor de gemeente heeft dit t-errein, nu het badhuis zich in toenemenden bloei mag ver- heug-en en het terrein dus wel steeds bij de vereeniging in gebruik zal blijven, als exploi- tatie-objeot geen beteekenis. Voor haar eigen dienst heeft de gemeente geen behoefte er- aan. Het is dus het eenvoudigst, den grond 'ian de Vereeniging in eigenaom over te dragen tegen een met het oog op het door de inrichting gediende algemeen belang matig gestelden koopprijs. Met het bestuur der vereeniging zijn wij van meening, dat die prijs op 5.— per M2. zou kunnen worden oepaald. Voor dezen aankoop en voor de verbete- ring van het badhuis zal de vereeniging een eening moeten aangaan. Zij zal daarin, naar zij ons heeft medegedeeld, slag-en wanneer de gemeente zich voor rente en aflossing ga- rant wil stellen. Naar onze meening bestaat daartegen geen bezwaar, wanneer daarbij de na te noemen voorwaarden worden inacht- igenomen, waarmede de vereeniging hare in- stemming heeft betuigd. Deze garantie zou zich dan kunnen bepalen tot het bouwkapi- taal, aangezien het geen zin heeft, de ge meente garant te doen zijn voor aflossing en rente van een leening bij derden gesloten ter betaling van een aan haar verschuldigd kapi- taal, d. w z. voor de voor den aankoop van grond benoodigde som. Daarvoor kan een overeenkomst worden gesloten volgens welke zij aan de gemeente de koopsom bij gedeelten betaalt, met vergoeding van het renteverlies, dat de gemeente daardoor lijdt. Wij stellen U daarom, onder over legging van de adviezen der Commissies van bijstand voor het grondbedrijf en de financien voor, tot den bovenbedoelden verkoop van grond aan de afdeeling Alkmaar van de Noord- Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" te besluiten en bovendien de nakoming te garandeeren van de betaling van rente en af lossing van de door de afdeeling voor de uitbreiding van het badhuis te sluiten geld- leening Daartoe ware het volgende besluit te nemen De Raad der gemeente Alkmaar besluit: I. met intrek'king voor zooveel noodig van zijn besluiten van 20 Mei 1891 en 9 September 1919 nr. 4 aan de Noord-Holland- sche Vereeniging „het Witte Kruis", afdee ling Alkmaar, te verkoopen een door ge noemde afdeeling in erfpacht bezeten terrein Sectie B nr. 3390 en 3923, respectievelijk groot ongeveer 200 M2. en 52 M2., benevens -een gedeelte van het kadastrale perceel Sec- tie B nr. 3922 groot ongeveer 90 M2., alle gelegen aan het Kweerenpad, zooals deze op de -bij dit besluit behoorende teekening in roode kleur zijn aangegeven, voor den prijs van 5.per M2. onder nader aange geven voorwaarden II. te garandeeren de rente en aflossing van de geldleening van ten hoogste 15000 tegen een rente-percentage van ten hoogste 5 pCt. door de afdeeling Alkmaar van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" aan te gaan ten behoeve van de uit breiding van het door haar geexploiteerde badhuis onder nader aangegeven voorwaar den. SUBSIDIeN 1928 KINDERKLEEDING EN KINDERVOEDING. B. en W. schrijven in bijlage No. 60: In de gemeentebegrooting voor 1928 ten behoeve van de Vereenigingen voor Kin- derkleedirig en Kindervoeding een subsidie uitgetrokken van r-esp. 750.en f 2860. Aangezien de begrooting van laatstgenoem de Vereeniging moest worden gewijzigd, kon ten aanzien van deze Vereenigingen, die zijn ingeschreven op de lijst, bedoeld in art 3 der Armenwet, nog niet worden genomen het besluit tot toekenning van het subsidie, gelijk art. 14 dier wet dit voorschrijft. Wij stellen U mitsdien voor dit besluit thans te nemen: De Raad der gemeente Alkmaar; Overwegend-e, dat de verzorging van ar men en het toezicht op de ondersteunden op doeltr-effende wijze geschiedt; dat uit de rekeningen en verantwoordingen van inkomsten en uitgaven van genoemde instellingen over het laatst afgeloopen jaar en de begrooting voor het loopende jaar blijkt, dat de subsidien volstrekt noodzakelijk zijn; dat ten behoeve van deze instellingen op red-elijke wijze is en wordt bijgedragen door hen, van wie, overeenkomstig haar aard, in den regel bijdragen verwacht kunnen wor den en dat haar besturen hebben gedaan en blijven doen wat in hun vermogen is om die bijdragen te doen toenemen dat de besturen van deze instellingen over eenkomstig haar aard en bestemming aan hunn-e verplichtingen naar vermogen vol doen; dat de instellingen van hare bevoegdheid tot vertegenwoordiging in den Armenraad gebruik hebben gemaakt; Gelet op art. 148 der Gemeentewet en op art. 14 der Armenwet, alsmede op het voor- stel van Burgemeester en Wethouders, opge- nomen in bijlage Nr. 60 tot's Raads hande- lingen; brek aan hart van die vrouw met wie hij twintig jaren was getrouwd geweest en die hem nu in de ure van gevaar zoo behandelde. „Wel ja." riep zij spottend uit, „roep maar om medelijden met je te hebben, ik heb het niet." Zij liep de kamer op en neer, als 'n leeuwin in haar hok, met doodsbleek gelaat. Zij vroeg niet langer, zij sprak niet meer tot hem; de eene verwensching vo'gde op de andere, het was vreeselijk om aan te hooren. Eindelijk hoorde ik zware voetstappen op de trap en riep als bij ingeving: Madame, laat mij u dringend verzoeken u in te houden." En terwijl zij haar oogen die von ken scho- ten op mij vestigde riep zij „Welk recht hebt u Maar het was nu geen tijd om een vrouw beleefd aan het woord te laten. Ik greep haar stevig bij den pols en met mijn gezicht vlak bij het hare riep ik uit: „Zottin!" en ik wist wel zeker dat geen mensch dat woord ooit tot haar gericht had. Zij stikte haast van woede en ergernis. Toen sprak ik wat zachter om niet door de nade- rende sotdaten verstaan te worden„Wilt u den vicomte en u zelve in het ongeluk stor- ten?" fluisterde ik. Zij zag mij vragend aan en ik antwoordde: „Hoe weet u of de solda ten voor uw echtgenoot komen? Het kan im- mers wezen dat zij mij zoeken mij alleen. Zij weten misschien riiets van de ontrouw van uw man. Zult u ze dan inlichten door uw toomlooze woede, door uw uitvallen, door uw besch ul digin^en?" Zij keek mij met de grootste verbazing aan Dit was een ziide van het geval, die zij nog 'B esluit a. goeo te keuren de begrooGng voor 1928 van: de Vereeniging voor Kinderifleeding in ontvang en uitgaaf op f 1125. de Vereeniging voor Kindervoeding in ontvang en uitgaaf op 3170. b. aan genoemde instellingen voor het jaar 1928 een subsidie uit de gemeentekas toe te k-ennen van respectievelijk ten hoogste 750.— en f 2850.—. INSTELLING COMMISSIE VAN BIJSTAND VOOR HET ONDERWIJS. In bijlage No. 56 stellen B. en W. den Raad voor te besluiten: A. in te stellen eene vaste commissie voor onderwijszaken B. de samenstelling en den werkkring dier commissie te regelen bij d-e navolgende ver ordening: VERORDENING, regelende de samenstelling en den werkkring der Commissie van bijstand voor het onderwijs in de gemeente Alkmaar, Artikel 1. De Commissie van bijstand voor het on derwijs bestaat, buiten den door Burgemees ter en Wethouders uit hun midden aan te wijzen Voorzitter, uit vijf leden, Artikel 2. De leden nemen zitting voor den duur van ret zittingsjaar. Het zittingsjaar loopt van 1 Januari tot 31 December. Ieder jaar in de maand December wordt voorzien in de plaat- sen, welke den lsten Januari daaraanvolgen- de openvallen. De vervulling der plaatsen, welke tusschen- tijds openvallen, geschiedt zoo spoedig mo- gelijk. Artikel 3. V66rdat de Raad tot de benoeming der leden overgaat, deelen Burgemeester en Wet houders mede, wien zij uit hun midden als Voorzitter der Commissie aangewezen heb ben. Artikel 4. De Commissie vergadert zoo dikwijls de Voorzilter haar daartoe bijeenroept. De Voorzitter is verplicht deze bijeenroe- ping zoo spoedig mogelijk te doen, indien ten minste twee leden hem onder opgave hunne bew-eegredenen daartoe het verzoek' doen. Artikel 5. t De Voorzitter leidt de vergadering def Commissie. Bij verhindering van den Voor zitter treedt het oudste aanw-ezige lid in leek tijd als zoodanig op. Artikel 6. De Commissie heeft tot taak, B. en W. van advies te dienen omtrent aangelegenheden, het gemeentelijk onderwijs betreffende, zoo dikwijls dit door hen wordt gevraagd of de Commissie uit eigen beweging daartoe aan leiding niocht viinden. Artikel 7. De Commissie kan geen besluiten nemen, indien niet buiten en behalve den Voorzittei of dengene, die dezen vervangt, tenminste twee leden aanw-ezig zijn. Omtrent het verhandelde worden notuler gehouden, welke ten bewijze hunner vast- stelling door den Voorzitter worden onder teekend. Artikel 8. Voor de eerste maal geschiedt de benoe ming der leden zoo spoedig mogelijk na de afkondiging dezer verordening. De leden welke in 1928 worden benoemd, hebb-en zit ting tot 31 December 1928. Artikel 9. Deze verordening treedt in working op den dag harer afkondiging. BIJZONDER LAGER ONDERWIJS. VORMING PARALLEL-KLASSE CHRISTELiJKE SCHOOL. B. en W. geven in bijlage No. 55 na uitvoe- rige motiveering, den Raad in ove-rweging het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Alkmaar; Gelezen twee adressen d.d. 21 April j.l. van bet Bestuur der Vereeniging tot bevor- dering van Christelijk Schoolonderwijs al- hier, verzoekende beschikbaarstelling ten be hoeve der met 1 Mei 1928 te vormen paral- lel-vijfde klas&e zijner school van een locali- teit, schoolbanken en ieer- en hulpmiddelen; Overwegende, dat blijkens mededeeling van het bestuur de localiteit -eerst wordt ver langd 1 Augustus a.s.; Besluit: aan het Bestuur voornoemd; a. met ingang van 1 Augustus 1924 in gebruik te geven een lokaal in het schoolgebouw der Gem-eente- school nr. 5 aan de Nieuwesloot; b. in bruikleen te v-erstrekken de be noodigde schoolbanken; c. uit de gemeentekas de gelden toe niet bekeken had. „Laat mij u verzoeken, mevrouw, weg te gaan en goeden moed te houden. Het is meer dan waarschijnlijk dat u u noodUoos onge- rust maakt." Zij bleef mij aanstaren in haar verbazing en de beschaamdheid die er mee gepaard ging en al had zij geen tijd meer om zich te- rug te trelcken, de mogelijkheid waarvan ik gesproken had werkte als een waarschuwing. Op dat oogenblik ging de deur nogmaals open en een jongmensch met een gepluim-den hoed en borstharnas verscheen op den drem- pel, hij droeg in de eene hand een ontbloot zwaard en in de andere een lantaarn. Achter hem bespeurde ik de schitterende wapens der soldaten die hem volgden. „Wie van u beiden is monsieur Rene de Lesperon?" vroeg hij beleefd en met een sterk zuidelijk accent. Ik trad nader. „Ik ben bekend onder dien naam, mijnheer de kapitein", zei ik. Hij keek mij ernstig aan, bijna verontsehul- digend en toen zeide hij: ,;In naam des ko- nings, monsieur de Lesperon, verzoek i-k u over te geven!" „Ik heb u verwacht. Mijn zwaard ligt daar gincte mijnheer", antwoordde ik vrien-delijk. „Indien u mij wilt veroorloven mij te kleeden, zaili ik over enkele minuten gereed zijn om u te volgen." Hij boog en dadelijk was bewezen dat hij alleen voor mij kwam, zooals ik reeds aan de gravin had te kennen gegeven. „Ik ben dankbaar dat ge u zoo spoedig onderwerpt", zei deze zeer beleefde man. Het I. was een knappe jongen, met blauwe oogen en een prettigen mond, waaraan een paar ste- vige snorren te vergeefs trachtten een uit drukking van wreedheid te geven. „Voordat ge u gaat Heeden heb ik nog een andere taak te vervullen, mijnheer." „Voldoe aan uw plicht mijnheer", ant woordde ik; waarop hij een wenk gaf aan zijn manschappen en oogenblikkelijk werden mijn kleeren en andere zaken on-derzocht. Terwijl zij hiermee bezig waren, wendde hij zich tot den graa." en de gravin en maakte duizend excuses hun nachtrust verstoord te hebben en hen zoo plotseling van him gast te hebben beroofd. En hij verzocht hun beleefd dit niet aan hem te wijten, maar aan de troebele tijden. Zij namen de brieves, geadresseerd aan Lesperon, uit mijn zakken, de brieven welke de arme man mij dien nacht van zijn sterven had toevertrouwdeen van die brieven was van den hertog van Orleans zelf en deze alleen zou voldoende zijn een heel regiment aan de galg te brengen, Ook namen zij den brief dien mijnheer de Marsac mij twee da- gen geleden geschreven had en het medall ion met het portretje van mademoiselle de Marsac. De brieven en het portret steil den zij ter hand aan -den kapitein, die ze aannam alsof hij zich verontschuldigde en een afschuw had van hetgeen hij moest verrichten. Aan dienzelfden afkeer van zijn dienders- werk ben ik zeker verschuldigd dat hij mij aanbood bij ons vertrek alleen ie rijden zon- dter geleidc, indien ik hem op mijn woord w<flf beloven niot te ontsnappen. v (Wordt vervolgdJ lunni is •i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5