■Mi'*t i j:: |«*i: te staasn, w-eflce vereischt zijn voor I de aanschaffing van leer- en hulp- middelen een en ander ten oehoeve van de vorming eener parallel-vijfde klasse zijner school; ff. de uit het besluit onder I voortvloeien- de uitgaven te zijner tijd nader te re- gelen bij suppletoire begrooting. SUPPLETOIRE BEGROOTING 1927 BURGERUJK ARMBESTUUR. B. en W. schrijVen in bijlage No. 57: Wij bieden U hierbij aan eene door het Burgerlijik Armbeistuur ingezonden supple^ toire begrooting voor 1927. Uit dit stuk, blijkt, dat de ontvangsten f 2982.61 hooger waren dan geraamd werd. Bovendien Ele ven eenige uitgaafposten 277.77 beneden de begroote sommen. Hiertegenover staat evenwel, dat andere uitgaafposten de raming in totaal met f 10390.64 overschreden, waaronder die voop ondersteuning van an- deren dan werkloozen f 1325.77, die voor verpleging in ziekenhuizen 1241.25 en die voor ondersteuning van werkloozen 1/ 5662.49, Het Armbestuur komt 7130.26 tekort, voor welk bedrag het een nader subsidie ver- zoekt. Het onderzoek van deze aanvullings- begrooting heeft geen aanleiding tot opmer- fcingen gegeven. In overeenstemming met de Commissie van bijstand voor de financien, wier advies wij hierbij overleggen, stellen wij U der- halve voor te nemen het volgende besluit: a De Raad der gemeente Alkmaar besluit: bovengenoemde suppletoire begrooting goed te keuren en aan het Burgerlijk Armbe stuur over 1927 een nader subsidie uit de gemeentekas toe te kennen van f 7130.26. Prowinciaal nieuws WIERINGEN. De raad vergaderde Zaterdagmiddag 2 uur. Afwezig de heer Jb. Lont Dz. j Voorzitter burgemeester Kolff. Nadat verschillende ingezonden stukken voor kennisgeving waren aangenomen, las de voorzitter uit een verslag van de Gezond Beidscommissie te Schagen voor hetgeen de commissie sch'reef over de ketenbouw op Wieringen. De commissie was van oordeel, dat de toestand in het algemeen niet ongun stig was. En waar dit wel het geval was, lag de schuld meer aan de bewoners zelf, niet de huisvesting, maar de huishouding was dan slecht Verbetering was volgens de commis sie alleen te krijgen door den bewoners eenig begrip van hygiene bij te brengen. In de vorige vergadering was door den beer Lont voorgesteld om gedurende den zo- mertijd, den aanvang van den morgenschool- tijd te stellen op 9.30 uur en het als gevolg daarvan des morgens minder te geven onder - wijs over te brengen naar den middagschool tijd. Hierover was advies uitgebracht door de hoof den van scholen, die alien van meening ,waren, dat dit niet gewenscht was Daarom stelden B. en W voor de beoogde wijziging niet in te voeren, waartoe werd be- 6loten. B. en W. boden den raad aan de door armvoogden, beheerende de hervormde ct ge- reformeerde armenkassen ingezonden reke- ning van hun college over het dienstjaar *27. Aangezien deze na onderzoek tot geen op- merkingen aanleiding gaf, stelden zij voor genoemde rekening goed te keuren in ontv van f 26.235.81 H, in uitg. van 23.109.41, batig sal do 3.126.4014 en armvoogden ter zake te dechargeeren, onder dankbetuiging voor het deswege gevoerd beheer. Daartoe werd besloten. Besloten werd ook voor Den Oever een ophaaldienst van huisvuil in te stellen. Met het ophalen van het vuil was bereid gevonden de heer Jn. Zomerdijk, tegen een belooning van f 250 per jaar. Het terrein, gelegen naast het perceel grond voor de nieuw te stichten openbare lagere school in De Elft, werd aangekocht tegen een prijs van 1.05 per M2. Het is de bedoeling dit als bouwgrond te .verkoopen. B. en W. werden gemachtigd in de geval- len en aan de personen, telkens door hen te bepalen, een gemeentelijke bijdrage beschik- baar te stellen voor emigratie naar Canada. Van de passagekosten, groot 280, dragen belanghebbenden zelf 80 bij, de gemeente 30 en het Rijk 170. Doch verleent de gemeente geen bijdrage dan'wordt ook de Rijksbijdrage niet verleend. B. en W. stelden voor over te gaan tot af- lossing van een tweetal geldleeningen, samen groot 12.100 en een nieuwe leening tot dat bedrag aan te gaan bij de Bank voor Ned Gemeenten A pari tegen 4 7/8 rente. Op voorstel van den heer Kaan werd besloten te trachten de leening onder dezelfde voor- waarden geplaatst te krijgen bij de Coop Boerenleenbank. Gelukt dit niet, dan zal van het aanbod der Bank voor Ned. Gemeenten gebruik worden gemaakt. Over het verzoek van de Vereeniging „het Visschersfonds" tot storting der rente van het kapitaal der zeegras-exploitatie in dat fonds, staakten de stemmen, zoodat hierover in de volgende vergadering nader zal wor den beslist. Besloten werd in 1928 opnieuw vanwege de gemeente zeegras te doen maaien en wel onder dezelfde voorwaarden als in 1927. De verkoopprijzen werden bepaald op 11.50 voor prima prima, 10.75 voor goed ge- maaid en f 9.50 voor 'afwijkend gemaaid, al- les per 100 K.G. In de gemeentebegrooting, dienst 1928, werden op voorstel van B en W. een tweetal wiizigingen aangebracht. Voor de uitbreiding der school te Ooster land werd aangekocht van S. Koorn Jr. 474 M2 grond voort een totale som van 1000 vermeerderd met de kosten. Bij de rondvraag klaagde de heer M. Koog er over dat het zoo dikwijls voorkomt, dat geen druk staat op de waterleiding. Daarop zal het prov. bedrijf worden ge- wezen. De regeling tot het verstrekken van reis- geld aan on- en minvermogenden die scholen te Helder wenschen te bezoeken, werd op voorstel van den heer Oven ook uitgebreid tot leerlingen die aan een curs us of privaatlessen zes jaren deel nemen. De heer Oden oefende nog critiek uit over de wijze, waarop de gemeentc-cpzichter zijn taak waarnam. B^lofen wer4 namens den Raad tot hem,. een schrijven te richten, waann hem zal wor 1 den medegedeeld, dat hij, indien er geen ver betering komt, niet langer kan worden ge- handhaafd. Daarna sluiting. HEER-HUGOWAARD. Vijdagavond werd in het lokaal van den heer Mijts, aan het Verlaat, een buitengewone algemeene vergadering gehouden der tuin- bouwvereeniging Nieuw Leven. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op dat het bestuur der vergadering noo dig had geacht met het oog op de belangrijke voorstellen der agenda voor de jaarvergade- ring van den AVjrdermarktbond en herzic- ning der J met het oog op de verlen- gin^stermij? ji nadere regeling der aan- sprakelijkJ{Vd. Na lezing en goedkeuring der notulen, ^ced de secretaris mededeeling van de corjtspondentie met den heer Liefhebber. tuinsfer- te Enkhuizen, betreffende een bestrij - din$smiddel tegen de koolziekte, bekend on der den naam draaihartigheid. De voorz. bracht ter kennis van de verga- ring, dat ingevolge besluit der jaarvergade- ring aan den penningmeester, den heer Mee reboer een divan was aangeboden. Spr. hoop te, dat de heer Meereboer daarvan nog vaak een aangenaam gebruik zal mogen maken. De heer Meereboer dankte de vergadering voor dat. blijk van waardeering. Medegedeeld werd vervolgens, dat een lid der vereeniging, tevens lid der afd. L. T. B. Heer-Hugowaard Noord, wegens dit dub bele lidmaatschap en verschillende handelin- gen in strijd met reglement en besluiten voor een jaar het lidmaatschap van beide vereeni- gingen was ontzegd. Daarna kwam in behandeling de beschrij- vingsbrief voor de bondsvergadering, welke gehouden zal worden 10 Mei a.s. Naar aanleiding van het eerste bestuurs- voorstel, werden door den voorz. en den secretaris inlichtingen verstrekt van het bouwplan en de daarvoor gemaakte begroo ting. Na eenig debat werd aangenomen dat de vereeniging „Nieuwleven" voor de voorge- stelde uitbreiding der overkapping zal stem- men. Mede verklaarde meji zich voor het voorstel 2a, om n.l. de statuten zoodanig te wijzigen, dat deze zich zullen aanpassen bij de door de uitbreiding veroorzaakte financi- eele aangelegenheden. Algemeen aanvaard werd het voorstel tot verhooging van het marktpercentage met 1/10 en de verhooging van entree en abonnementsgeld voor het veilingsgebouw. Met be trekking tot het voorstel geen liggeld meer te heffen voor de vaartuigen en geen stalgeld voor de paarden, achtte men het ge wenscht nog geen bepaald mandaat te ver strekken, doch de stem te laten afhangen van de besprekingen over dit punt. Met betrekking tot bespreking der belas- tingheffing werd door den voorzitter medege deeld, dat bij informatie was gebleken, dat een gemeente terug kan komen op haar be sluit om de gemeentelijke inkomstenbeiasting door het Rijk te laten innen. De vergadering verklaarde zich tegen het voorstel van „De Eendracht" met betrekking tot een proefneming met het veilen van erwten. Omtrent het voorstel tot het telen van wor- telzaad, verklaarde de vergadering zich Voor het prae-advies van't bestuur, dat deze zaak thuis behoorde bij de tuinbouwvereenigingen, niet bij het marktbestuur. Met betrekking tot het voorstel der afd. L. T. B. afd. Langendijk tot stichting van een rijwielbergplaats, vereenigde de vergadering zich met de toezegging van het bestuur een onderzoek te willen instellen naar een ge schikte plaats. Mede werd geaccepteerd het voorstel om dispensatie te verleenen van het verplicht vei len van goedgekeurde pootaardappelen tot 1 Aug. van elk seizoen. Met betrekking tot de verschillende voor stellen omtrent het wegen der verkochte pro- ducten, werd ingegaan op het praeadvies, met dien verstande, dat daarin vastgelegd zal worden, dat los geleverde kool steeds per 100 K.G. zal worden gewogen. Een uitvoerige discussie werd gevoerd naar aanleiding van een opmerking van den voor zitter, dat het fooienstelsel weer dreigt bin- nen te sluipen, hetgeen z. i. krachtig diende te worden bestreden. Het voorstel van „De Eendracht" om maatregelen te nemen, dat de bascules van den Bond steeds aan goede eischen voldoen, gaf aanleiding tot een amendement op het prae-advies en wel om elke bascule van een nummer te voorzien, omdat onnauwkeurig wegende nummers direct buiten werking ge steld kunnen worden. Door den heer Klaver werd het wenschelijk geacht bij de rondvraag ter Bondsvergade ring de vraag te stellen of het niet wensche lijk zal zijn het Bondsbestuur te machtigen bij eventueel voorkomende gelegenheid de hand te legen op geschikt terrein voor het verplaatsen van den paardenstal, indien dit in de toekomst noodig mocht blijken tenge- volge uitbreiding van het rangeerterrein. Daarop volgde bespreking van het ontwerp statuten, samengesteld door Mr. Niemoller. Door den voorzitter werd opgemerkt, dat door het bestuur in dit ontwerp nog wel eeni ge wijzigingen aangebracht zullen moeten worden, zoodat nog geen beslissing kan wor den genomen. Na eenige discussie verklaarde men zich in beginsel voor het vaststellen van de aan- sprakelijkheid op 10 van den omzet over het afgeloopen seizoen. Het ontwerp werd ter lezing gedeponeerd bij de voorz. en seer, en tevens bij Gayaard, Klaver en Liefhebber. Door den heer Kasper werd het ten zeerste betreurd, dat zoo weinig leden ter vergade ring zijn verschenen, hoewel met het oog op het belang dezer vergadering op trouwe op- komst was aangedrongen. Spr. stelde voor om, evenals dit geschied de door den Boerenleenbank, een boete te heffen van b.v. 1 voor verzuim. Daaruit ontspon zich een discussie, met het resultaat, dat aan het bestur werd opgedragen voor de volgende vergadering een voorstel in dien geest op de agenda te brengen. Daarna sluiting. EGMOND-BINNEN. Gemeenteraad. Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burge meester Janssens. Afwezig de heer Straat- hof. De vcrorziter opende de vergadering en dankte den heer Apelcloorn voor zijn leiding der laatste bijeenkomst en voor de vriendelij- ke woorden aan spreker's adres gericht. Of- schoon dit de eerste vergadering was, die de voorzitter leidde in het nieuwe jaar achtte spreker het jaar reeds te ver gevorderd voor een terugblik over 1927 te geven. Spreker hoopte echter dat de vergadering als altijd zich zullen doen kennen door een aangena- men toon en de besluiten in het belang der gemeente zullen zijn. De heeren J. Schuit en J. Veenhuysen re- clameerden inzake hondenbelasting 1927 en kregen een half jaar afschrijving. Een verzoek kwam in van Ooststelling- werf om adhaesie te betuigen aan een rekwest aan den minister van financien betreffende de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. De voorzitter was van meening, dat het aangewezen orgaan voor dergelijke zaken de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten is, doch afgezien hiervan stellen B. en W. voor geen adhaesie te betuigen, daar de regeling in het voordeel dezer ge meente zou zijn. De raad gaat hiermee ac- coord. Een verzoek van G. Liefting om vrijstel- ling van de verplichting tot betaling van een bedrag ad 50 als bijdrage in de kosten van verpleging van zijn vader in een krank- zinnigengesticht gedurende het 2e halfjaar 1927 zou in geheime zitting worden behan deld. Ged. St. verleenden goedkeuring aan het besluit tot het aangaan van een kasgeldlee- ning op den dienst 1928, welk schrijven voor kennisgeving wordt aangenomen. Een verzoek van de commissie voor de Olympische spelen om financieele steun de zer gemeente wordt met het oog op den hui- digen financieelen toestand der gemeente af- gewezen. Eveneens eenzelfde verzoek van het comite voor behoud van natuur- en landschap- schoon. Aan het comite zal echter een schrij ven worden gericht, dat ten zeerste met haar streven wordt gesympathiseerd en moreele medewerking gaarne wordt toegezegd. Ged. Staten verleenden goedkeuring aan het besluit tot verlenging termijn ontruiming onbewoonbaar verklaarde woning, welk schrijven voor kennisgeving wordt aangeno- men. Ged St. verleenden vrijstelling van de ver plichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan de O. L. school et Egmond a. d. Hoef tot 1 Jan. 1929. even eens voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen zijn de rekening 1927 en be grooting 1929 van de Gezondheidscommissie Beiden worden, als opgemaakt, goedgekeurd. Uit de begrooting blijkt, dat de kosten voor de gemeente zullen bedragen 40,57. Daar in 1930 niet meer zal kunnen wor den volstaan met het begraven van afge- keurd vee, stellen B. en W. een verbintenis aan te gaan met een fabriek in Z.-H., die reeds verzocht om de afgekeurde beesten be- schikbaar te stellen. De kosten van vervoer bedragen niets voor de gemeente. Na een on- derhoud van het dagelijksch bestuur met den directeur van het slachthuis te Alkmaar stel len B. en W. echter voor een bepaling er aan toe te voegen, dat indien B. en W. noodig achten het kadaver naar Alkmaar te vervoe- ren, zulks zal mogen geschieden. Goedkeuring van Ged. St. besluit verkoop staal en beharding van den weg naar het klooster. Voor kennisgeving aangenomen. Van den Nederl. Aannemersbond en R. K. Bond van Bouwpatroons te Alkmaar, kwam een verzoek in om in bestekken der gemeente geen bepaling meer op te nemen omtrent borgstelling door aannemers. B. en W. heb- ben deze kwestie besproken en achten het ge wenscht zich eerst nader door het bestuur te laten voorlichten en stellen daarom voor dit schrijven aan te houden. Uit de rekening van het Gasbedrijf blijkt dat dit bedrijf uitstekend werkt. Het maakte een winst van 757.80. Het Electr. bedrijf maakte een winst van 2306,95. Den administrateur een woord van dank voor diens beheer. De rekeningen zullen in handen worden gesteld van de commissie voor onderzoek. B. en W. stellen voor een tweetal strookjes grond aan te koopen: een aan de Egmond binnenvaart, waar een gedeelte gedempt werd, dit voor een betere afscheiding, een totaal oppervlakte van plm. 32 M2. a 1.25 per M2. Het tweede stukje voor het Patro- naatsgebouw pl.m. 30 M2. voor 1.50 per M2. De Raad gaat hiermee accoord. B. en W. stellen voor in verband met even- tueele moeilijkheden de politieverordening aan te vullen met bepalingen omtrent ver plicht snoeien van boomen op erven voor electrische geleidingen en het strafbaar stel len van maken van uitbreidingen van electri sche- en gasleidingen, zonder voorkennis, in woningen, en het verrichten van handelingen met electrische en gasmeters, waardoor deze het verbruik niet of onjuist aangeven. De Raad vereenigt zich hiermee en den hr. Apeldoorn wordt verzekerd dat deze bepa ling aan de menschen bekend zal worden ge maakt. B. en W. stellen voor een geldleening aan te gaan groot 5000 af te lossen in 10 jaar tot dekking der kosten beschoeiing en behar ding stet Egmondbinnen. In 1927 werd voor de diyerse werkzaamheden aan het stet uit- gegeven 13746,83. Tot het aangaan van deze geldleening wordt besloten: De commissie van toezicht op het L. 0. zond haar jaarverslag in over 1927 en deel- de tevens mee, dat zij voornemens was geen jaarverslag over 1928 in te zenden, indien geen bijzonderheden voorvielen. De Voorzitter is het hier niet geheel mee eens. Het gemeenteverslag over 1927 zal bij de heeren raadsleden circuleeren. B. en W. stellen na rijp beraad voor het vermenigvuldigingscijfer plaatselijke inkom stenbeiasting dienst 19281929 vast te stelen als het vorig jaar, alzoo voor Egmond binnen 1,5, voor Wimmenum 1.4. De moge- lijkheid is niet uitgesloten, dat er een tekort zal zijn, zoodat van verlaging zeker geen sprake kan zijn. Zonder discussie wordt het vermenigvuldigingscijfer aldus vastgesteld. De suppletoire begrooting dienst 1927 wordt vastgesteld als opgemaakt. In de rondvraag vraagt de heer Dekker of het niet mogelijk is het gas door te trekken naar Wimmenum. De timmerman Schuit zou plan hebben eenige woningen te bouwen en ook met het verhuren van reeds bestaande .woningen is het niet aanwezis ziin van gas een hinderpaal De voorzitter zegt toe een berekening te doen maken of het rendabel zal zijn. De heer Dekker vindt het niet juist, dat de aanleg moet stuiten op het al of niet ren dabel zijn. Dit moedigt niet aan tot bouwen, De voorzitter yindt het juister eens af te wachten of inderdaad bouwplannen bestaan voor tot aanleg wordt overgegaan. De heer Dekker vraagt vervolgens of de gemeente eenige zeggingschap heeft over d*j Waterleiding en zoo ja of niet kan worden aangedrongen op waterleiding voor Wimme num. De bewoners richtten indertijd reeds een verzoek. De voorzitter antwoordt, dat de beslissing ligt bij het Provinciaal Waterleidingsbedrii: en zeer waarschijnlijk ook afhangt van ae rendabiliteit. De heer Apeldoorn vindt het gevaarlijk als de gemeente zich met de waterleiding gaat bemoeien, spreker dacht dat er dan gevaac voor dwangmiddelen zou bestaan. De voorzitter merkt op, dat de dwang van B. en W. uit moet gaan. Hierna gaat de raad in comite. Zuiver en verfrisschend, Als een koele dronk i Op warmen zomerdag! Voor H.H. Winkeliers bij J. F v. Lieshout en 6. Kuijner. ST. PANCRAS. Vrijdag, 4 Mei, hield de afdeeling St Pancras van „Volksonderwijs" een leden- vergadering ten lokale van den heer Gerrit- sen. Er bleek voor deze vergadering een flinke belangstelling te bestaan. In zijn openings woord sprak de voorzitter, de heer Sinjewel, zijn vol-doening uit over de flinke opkomst en heette inzonderheid den wethouder, den heer ■van Kampen en de aanwezige raadsleden we'kom. Hij hoopte cat hunne aanwezigheid een voorteeken moge zijn voor hun optreden als raadslid, wanneer straks in den Raad de besluiten omtrent de vergrooting der scholen aan de orde worden gesteld. De voorzitter decide mede, dat nog lang niet alle ouders der schoolgaande kinder en op de O.L. school lid zijn van Volksonder- wijs, spr. zou het van belang achten, indien een propaganda-commissie werd benoemd. De heer Jb. de Vries juicbte dit voorstel zeer toe, en merkte op, dat dit punt reeds eerder door hem ter sprake werd gebracht en vroeg tevens hoe het stood met de ouder- commissie, die z.i. reeds verouderd was. Hij achtte het instellen eener propaganda-com missie van zeer groot belang. Door den voor zitter desgevraagd, verklaarde hij, zeer tot zijn spijt, geen tijd te kunnen vinden, dit werk op zich te nemen, doch vroeg of het bestuur in deze zaak niet diligent kan zijn. De heer K. van Graft verklaarde zich be reid, zich voor deze zaak disponibel te stel len, waarna na eenige discussie ook de heer de Vries zich beschikbaar stelde. Hij zou het echter zeer op prijs stellen, indien de heer W. Snel, die getoond heeft, een warm hart te hebben voor de openbare school, als derde lid der commissie wilde toetreden. De heer Snel zeide zijn medewerking toe, onder instemming der vergadering. Over het volgende punt der agenda: „scho- lenbouw" gaf de voorzitter de volgende toe- lichting. In de Raadszitting is een verzoek behan- deld om uitbreiding van het Bijz. schoolge- bouw in verband met het verplichte 7e leer- jaar. Dit verzoek was ingezonden door het bestuur der Chr. school alhier. In deze raads- vergadering is o.a. het leerlingental ter sprake gebracht. I.: dit verband bracht spr. o.a. het wetsvoorstel-Zijlstra ter sprake, dat reeds door den Tweede Kamer is aangeno men. Indien dit voorstel wet wordt, is uit breiding der O. L. S. ook absoluut noodzake- lijk, doch ook zelfs als dit het geval is, is noodzakelijke uitbreiding slechts een kwestie van tijd. Bovendien zijn er nog peadagogi- sche re den en welke uitbreiding der O. L. S. dringend noodzakelijk maken. De heer Jb. de Vries vroeg hoe het moge lijk is, dat in den raad door 'n raadslid ver- ondersteld kan worden dat de O. L. S. waar schijnlijk nog wel in leerlingental zal ver minderen? Hoe weet men reeds nu zoo pre- cies hoe groot het aantal het volgend jaar op 1 April zal zijn? De voorzitter kon hierop geen ander ant- woord op geven dan: misschien is er wel huisbezoek afge'egd. De heer van Graft vroeg hoe het bij uit breiding der school moet gaan met't aantal leerkrachten, waarop de voorzitter antwoord- de, dat ook uitbreiding der leerkrachten nood zakelijk zal zijn. De heer A. Hoogland geloofde, dat de aanbouw aan de bijzondere school wel spoe- dig noodzakelijk zal zijn, doch meende ook, dat aanbouw aan de O. L. S. straks even- goed noodzakelijk is. De vraag is z.i. hoe moet dit nu? Hij wees in dit verband op het Gem. gym. lokaal, dat verbouwd zou kunnen worden. Voor de lichamelijke oefeningen zou- den in de toekomst andere maatregelen geno men kunnen word-en. De heer Lek verklaarde zich een voorstan- der van zoo goed mogelijk onderwijs, in het bizonder voor het onderwijs aan de O. L. S. Dit onderwijs is gemeentezaak het is toe- gankelijk voor al'e kinderen. Spr. sprak het vertrouwen uit dat de Raad in dit geval het openbaar onderwijs niet ten achter zal stel len. De heer van Kampen beantwoordde den heer Hoogland inzake den verbouw van het gymnastieklokaal, dit zou onpractisch zijn en in de toekomst, indien dit al doorging, op nieuw bezwaren scheppen. Z.i. moet het be staande lokaal in de toekomst een gemeen- schappelijk gymnastieklokaal worden, waar- over beide scholen vrij kunnen beschikken. Spr. adviseerde de vergadering, zich te bepa len tot den aanbouw van een lokaal met bij- behooren. Hij wees ook op bestaaflde terran- jnoeiliiW"Zizi De heer Hoogland bleef het een bezwaai achten dat de schoolkinderen der 0. L niet bij hunne school een gelegenheid zuilen hebben voor lichamelijke oefening. Het ohm been en weer loopen, geeft tijdverlies en is een groot bezwaai" in den winter, Hij vroeg, wie thans eigenlijk het behest heeft over dit gemeentelokaal, hij meende dat ifc verwachting omtrent dit lokaal als gcmeentebelang danig is teleurgesteld De heer W. Snel verklaarde zich een voorstander van zoo zuinig mogelijk bou wen, hij wenschte vergrooting van beide scholen, dat is in't belang van alle kinderen dit is 'n gemeentebelang doch hij eisch* gelijk recht voor beide scholen. Hij stelde zich voor, de Biz school te verbouwen, zoo dat het gymnastieklokaal leslokaal wordt aan de O. L. S. een lokaal aan te bouwen en een ander gym.lokaal op gelijken afstand van beide scholen. Indien er toch iets moet gebeuren dan mag de eene partij niet in gun- stig^r positie komen, dan de andere. Spr hoopte met voile kracht mede te werken, dat gelijk recht geschiedt, en vooral, laat de Ge meente baas blijven in eigen huis. (Applaus) Meerdere leden verklaarden zich voor dit idee. De heer M. Zeegers achtte het thans be staande gemeentelokaal een nuttelooze zaak niemand bijna heeft er nut van, het dient het algemeen belang niet, welnu, laat men het verbouwen tot leslokaal van de bizondere school, dan geeft het misschien nog nuttig effect en blijft ieder baas in eigen huis. Al gemeen was de vergadering van gevoelen, dat het wenschelijk en alleszins billijk zou zijn, in deze zaak meteen verandering te brengen. Verschillende feiten, welke dit nader ill us. treerden, werden ter sprake gebracht. De voorzitter zou het zeer op prijs stellen, indien de heer van Kampen, hier aanwezig, als wethouder zijn aandacht eens wilde wi;- den aan het uitwerken van nadere plannen, in den geest, zooals thans op deze verga dering duidelijk tot uiting is gekomen. Hij toch is naar zijn meening de aangewezen man in deze kwestie van gemeentebelang. De heer van Kampen wenschte geen toe zegging te doen inzake verbouw gvmnastiek- lokaal technische bezwaren gelden hiez ook hij hield zic aan het oordeel van des- kundigen. Bovendien is men bij het bouwen gebonden aan voorschriften van den Rijks- architect. Hij wenschte zijn stem niet te geven aan een voorstel tot het verplaatsen van een lokaal, dat zooveel geld heeft gekost. Wel ge- voelde hij veel voor het aanbouwen van een leslokaal aan beide scholen Mocht er dan later blijken, dat een gymnastieklokaal 66k voor de O. L. S. noodzakelijk mocht zijn, welnu, dan kunnen er altijd nog maatregelen genomen worden. Indien er thans gelijktij. dig aan beide scholen een lokaal wordt aan- gebouwd, geeft dit kostenbesparing, zoodat niemand hier tegen zal kunnen zijn. De heer C. Kloosterboer was van oordeel, dat hiermede de onbinijkheid van het gym, niet werd opgeheven, hij sprak zijn vertrou wen uit in de houding der hier aanwezige raadsleden. De heer Snel meende, -dat binnen afzien- baren tijd het bestaande gemeentelokaal toch te klein zal blijken. En bovendien staat het, als gemeenschappelijk gymnastieklokaal voor beide scholen niet op de juiste plaats. De heer C. Kloosterboer meende, dat de zaak thans voldoende is besproken, hij ver- trouwde, dat de aanwezige raadsleden zullen weten te hand©1 en in den geest, welke thans tot uiting is gekomen. De voorzitter meende, dat deze vergade ring thans niet verder behoeft te gaan, be sluiten kan men nu niet nemen, de leden van den raad hebben de beslissing in handen, en spr. was overtuigd, dat deze' kwestie op al leszins billijke wijze tot oplossing zal wor den gebracht. Met dank vcor de groote be langstelling word de vpro-pdering gesloten. STOMFETOREN. Den 6en dezer was het 45 jaar geleden, dat de gymnastiekvereeniging „Voorwaarts" al hier werd opgericht. Door het b-stuur en de leden werd besloten dit feit feestelijk te herdenken en aan eenige personen en zustervereenigingen uitnoodigiti- gen verzonden, zoodat de kolfbaan van den heer Kamsteeg zoo goed als geheel gevuld was. Op smaakvolie wijze was de zaal ver- sivrd. Aan alles was te bespeuren, dat het een feestavond was. Toeu het scherm werd opgehaaid, stonden alle leden van „Voorwaarts" met hun direc teur en directrice op het tooneel en zongen uit voile borst een toepasselijk lied, zooaat al dadelijk een feestelijke stemming heersch- te. Hierna nam de president, de heer C. de Goede, het woord, om alien weikom te hee- ten en een pretiigen avond te wenschen. Hij bracht een woord van dank aan den direc teur, den heer A. Tol, van Midden-Bcemster, die zoovele jaren bp uitstekeude wijze de oefe ningen had geleid, en aan de directrice, mej. Langeberg te Alkmaar, van wie de meisjes onderwijs ontvingen. Aan beiden werden bloemen aangeboden. Daarna werd het woord gegeven aan den heer Mensing, voorzitter van den Alkmaar- schen Turnkring, die de groote waarde van goed gymnastiekonderwijs duidelijk in het iicht stelde en deed uitkomen, dat men vroe- ger veel bezwaren en vooroordeelen uad te overwinnen. Evenwel was ,.Voorwaarts" met zijn wakker bestuur en in't bijzonder de heer de Goede er sclntterend in ge- slaagd, de gymnastiek meer en meer ingang te doen vinden. Vervolgens brachter. afgevaardigden uit Schermerhorn en Oterleek de gelukwenschen hunner vereenigingen over, terwijl daarna de heer Meindersma, burgemeester van Scher merhorn, en de heer S. Heringa alhier ae jubileerende vereeniging geluk wenschten. Als een bewijs van hulde werden keurige bloemen aangeboden. Eerst nu kon een aanvang gemaakt worden met het afwerken van het programma. Aller- liefst waren de riet-oefeningen der kleine meisjes, keurig de dans-oefeningen der oudere meisjes, correct het werken der jongens, ter wijl de oudere leden aan 't hoogrek oefenin gen verrichtten, die getuigden van kracht en vlugheid. Een algemeen en daverend applaus klonk herhaaldelijk door de zaal. Na de pauze werden als eene grootsche hulde aan „Voorwaarts" prachtige tableau* vetroond en tot den president doer den di/ec' teur een toespraak gehouden, die getuigde van waardeering voor zijn sfeeven, om I 1 ALKMAAR.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6