»e|s£§^ j I 1- BinneRtland Be Veenbrand in Drente. smaakt ah row® 1: llllil m/i taking in stand te doen blijven. Meenna- Shad zij moeilijke jaren doorleeid maar Sir het vaste voornemen van het achttal, om Vtorwaarts" niet te cntbinden, was zij Lrna een vereeniging geworden met een Srnot aantal leden. Als een bewijs van hulde S Vriendschap werd den president een nraditiff eikenhouten schrijfbureau aangebo- nlet den wensch, dat hi] er nog vele ja- gebruile van zal mogen maken. (Alge- "ttermed^was het ofiicieele gedeelte geein- riifd maar aan naar huis gaan daeht nie- mnd nog: voordrachten en zangstukjes wis- itjen elkaar af, zoodat nog memg uurtje Ljllig en vroolijk werd dcorgebracht. Voorwaarts" heeft haar 45-jarig bestaan herdacht op een wijze, die zeker bij hare le- L en bij alien, die den avond bijwoonden, Wg lang in aangename herinnering zal blij- u HE1LOO. Teraardeoesielling M. Mulder. Onder vele blijken van deeineming had lisieiiniddag de uitvaart plaats van wijien 'en beer M. Mulder, in leven lid van den raad dezer gemeente en voorzitter of be- itnurslid van vele organisaties. De stoet hield bij het raadhuis, waar ue lag ialfstok woei, halt. De burgemeester jcntte hier een krans aan de lijkbaar. Daarna sloten zich bij den rouwstoet aan le burgemeester en de beide wethouders, de meente-secretaris en de raadsleden, de hee- fen van't Veer, Vrijburg, van de Vail, Ligt- iart en Koomen. In den stoet en op de algemeene begraai- plaats was een buitengewoon groote belang- stelling. Vertegenwoordigd waren de Coop, fioerenleenbank, de Holl. Maatschappij van Landbouw, de Bond van Melkveehouders, de fiivereeniging „Heiloo en Omstreken", de L. E. T. T-, de Bond van Oud-Leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool, de Landarbei- detsbond, Volkshuisvesting, Pokkxbesturen, de aid. van den Vrijheidsbond en de Vrou wenclub van genoemden bond; voorts de Melkcentrale te Alkmaar en de afd. Alkmaar van de Holl. Mij. van Landbouw, alsmede nog andere organisaties en zeer vele vrien- den van den overledene, waaronder velen van elders. Nadat het stoffelijk overschot van den te vroeg ontslapene in het familiegraf was neer gelaten en een schat van bloemcn rondom de groove was neergelegd, trad de burgemeester, jhr. Van Foreest, naar voren. Hij sprak na- mens het gemeentebestuur een woord van af- scheid, herinnerde aan de lijdenspericde en betreurde het, dat dit verdienstelijk leven zoo vroeg was afgesneden. Het vorig jaar scheen het alsof er een verbetering van den toestand intrad, doch dit was tijdelijk en na een lang- lurig en smartelijk lijden is hij van ons heen- jegaan. Spr. herinnerde aan den tijd dien de tew Mulder in den raad had doorgebracht en zeide, dat B .en W. steeds gaarne luister- den naar zijn adviezen, vooral als hij de be- langen van den landbouw verdedigde, waar- aan hij zijn hart had verpand. Spr. stelde vast, dat de overledene, evenals zijn vader en grootvader, een eervolle plaats in den raad innam en ook op andere wijze een geziene persoonlijkheid was, o.m. in vele organisa ties. Spr. wenchte hem een „rust zacht", na een welbesteed leven en sprak woorden van deeineming tot de familie. De heer Vrijburg sprak namens de Coop Boerenleenbank, de heer Maas Geesteranus namens de Holl. Mij. van Landbouw, de heer K. Bakker Hz. namens den Bond van Oud- Leerlingen, mr. van Regteren Altena namens de Rijvereeniging, de heer Greeuw uit Alk maar namens de Melkcentrale. Allen getuig- den van de humaniteit, den werklust en de tamnnelijke persoonlijkheid van den heer Mulder, terwijl aan diens diepbedroefde echt- genoote en familie als troost werd toege- voegd, dat de overgroote belangstelling een Hijk is van de hoogachting welke hem in let vereenigingsleven ten deel viel. Een zoon yon den overledene bracht na mens de familie dank aan ds. Eilerts de Haaa wor diens diepgevoelde woorden en aan de talrijke organisaties die den overledene tij- oeas zijn ziekte hebben bezocht en hem nu de laatste eer hebben bewezen. Diep onder den indruk verlieten alien den ooodenakker, overtuigd, dat een edel mensch was heengegaan. - In de zaal van de N.V. „H.O.C.E." werd Zaterdagavond een ledenvergadering van de L. E. T. T, gehouden. De vice-voorzitter, de heer J. Borst, opende w vergadering. Het speet spreker dat de voorzitter verscheiden is en hij zijn plaats moet vervullen. Spr. zou de voorzittershamer "ten rusten en verzocht aan den heer van j*«a om woorden te zijner nagedachtenis De heer van Gemeren wijdde waardeerende woorden en memoreerde dat de overleden van af de oprichting lid was en van 1919 bestuurslid en voorzitter. Spr. zette Ween, wat aan ingewijden bekend is, wat de to Mulder voor de L.E.T.T. heeft gedaan. ten episode uit zijn leven wilde spr. vast- eggen. Het was spr., die hem bij het eerste lustrum een voorzittershamer overhandigde w tie hamer heeft hij' tot 4 Mei j.l. met eere jjenanteerd. Een lofrde past niet bij de ge- K, '?roeye, doch spr. wil hem een still e ujae voor zijn beleid brengen en stelde voor j secre*ar's aan naastbestaanden een ord van deeineming zendt en dat de afdee- j lauwertak op zijn graf legt en alien laatste eer aan den overledene bewijzen. 7°; leering bracht tijdens de rede een ,u e aan den overleden voorzitter. mgekomen stukken. Samenstelling van de inbouw-commissie, bestaande uit de heerea vf lr w Koomen en K. Rood. Jm /A'-V. een correspondentie over het entoken voor te organiseeren zomerfees- xde corr&spondentie bleek dat geen 'vereenstemmmg is bereikt. n»m! 5?a£program werd door den heer van ingeleid. Spr. zeide, dat het bestuur rsteit om de bedragen voor prijzen niet hooger te stellen. De datum wordt be- Dtwderdag io Augustus. Of> advfes van Ofe tulnbomv-eommissle werd1 voorgesteld voor afd. no. II, inzending groen- ten uit eigen kweekerij, te verhoogen en te be- palen: „minstens 10 soorten" (vroeger 15 soorten) en no. 12 eveneens te verhoogen met prijzen van 2.en 1.echter wexd be- paald dat boonen (snij- en spercieboonen) uit minstens 1 kilogram moeten bestaan en bos- groenten uit 5 bos en andere groenten min stens 5 stuks. Voor snijbloemen en kamerplanten werden voor medailles geldprijzen voorgesteld, dit zelfde voor verzameling bloemen. De mooiste verzamenng fruit te doen be staan uit 10 soorten en een nieuw program- mapunt, een vraag voor minder dan 10 soor ten, de bedoeling hiervan is om particulieren die een of twee soorten hebben, gelegenheid te geven in te zenden. De heer Koomen bepleitte als lid der com- nxissie haar voorstel. De bedoeling is tneer fleur aan de tuinbouw te geven, want volgens de commissie is de verhooging van geldprij zen wel verantwoord. Hoewel de heer Van Gemeren als penningmeester wel eenige bezwaren had, werd het voorstel van de com missie overgenomen en goedgekeurd. De heer Smits bracht dank aan commissie en bestuur en sprak de hoop uit, dat men al- gemeen zal meewerken om de tuinbouw op peil te brengen. Door het bestuur werden verschi'llende wij- zigingen voorgesteld voor de inzending vee en paarden, de prijzen verhoogd en de keus aan de winnaars te laten of men geldprijzen of medailles prefereert. Het is ondoenlijk al die wijzigingen te melden, doch het bestuur heeft getoond alles te willen doen om flinke prijzen te bemachtigen. Bij de rubriek bokken en geiten stelde het bestuur voor om ,Saanenras" te schrappen en hiervoor in plaats te stellen „witte ongehoorn- de bokken en geiten" en de prijzen ongewij- zigd te laten. De heer Smits herinnerde aan de Kring- keuring van het vorig jaar, welke dit jaar door de Olympiade in Den Haag niet kon plaats hebben. Tocli zou spr., als secretaris van de Kring Alkmaar het bestuur in overwe- ging geven om het bezoek van de aangeslo ten vereenigingen aan te moedigen en de prij zen in overeenstemming te brengen met dc andere rubrieken. Het bestuur symphatiseerde met deze ge- dachte als dit de inzending kon verhoogen en verhoogde de prijzen met J 2.50 en 1en voor 3en prijs een diploma. Onder dankzeg- ging van den voorsteller werd zulks goedge keurd. Het vraacrprogram van het concours-hip- pique vorderde een lange gedachtenwisse- ling. Na een uitvoerige bespreking van het be- sturu en den heer Kostelijk werden de 3e en 4e serie gecombineerd beiden concours een- spannen open klasse. De vergadering meen- de, dat men de interne bespreking wel aan't bestuur en aaii de jury kon overlaten. De rijvereeniging „Heiloo en Omstreken" zal om 2.30 uur rijden en het program zai 1 Yi uur vorderen. De 7e serie, concours tweespannen, type landbouwpaard, werden de prijzen gewijzigd en 3 prijzen beschikbaar gesteld van 20. 10.— en 5. Om tijd te winnen voor de demonstrate van de Rijvereeniging „Heiloo en Ostreken" en ringsteken, zal de lOe serie, concours voor een span merrien of ruinen, welke in de an dere serien geen prijs hebben gewonnen, ver- vallen. Bepaald werd dat in 8 serien zal worden gereden en de eerste serie te 12.30 zal aan vangen. De verkiezing voorzitter is de taak van het bestuur en in de commissie van toezicht op de Rijvereeniging Heiloo", door den overleden voorzitter vervuld, zal worden voorzien. Nog wees de heer Kostelijk op den hoogen prijs van stalling van automobielen, terwijl de de heer Koomen meer propaganda voor den tuinbouw wilde maken. GROOTSCHERMER. Donderdag vergaderde in het koffiehuis „de Jonge Ruijter", van den heer van Truijen, de vereeniging „Huisvlijt en Floralia". De waarnemend secretaris, de heer IJ. Mo- lenaar, presideerde de bijeenkomst. Bij acdamatie werd de heer C. de Groot, burgemeester, tot voorzitter gekozen. De heer de Groot nam de benoeming aan. In de plaais van den heer IJ. Molenaar werd op dezelfd wijze tot secretaris benoemd de heer P. Scher- merhorn Tzn., die zich mede de benoeming liet welgevallen. De heer Molenaar had wegens drukke ad- ministratieve bezigheden gemeend, het secre- tariaat te moeten neerleggen. De heer Schermerhorn bracht rapport uit omtrent een bezoek bij de plantenleveran- ciers, de heeren Tuin en Kroone, te de Rijp, met wie hij de verschillende desiderata betref- fende de levering der uit te reiken planten had besproken. De heer C. de Groot decide mede, dat hij den cursus in handenarbeid beeindigd heelt wegens gebrek aan voldoende deelname, het gewone verschijnsel tegen het zomerseizoen. Spreker zal echter dezen herfst den cursus zoo mogelijk weer voortzetten. Door hem werd in overweging gegeven het waarne mend schoolhoofd, den heer P. Goudsblom, om medewerking bij de te houden tentoonstel- ling te verzoeken, zoo genoemde heer hier dan nog werkzaam is of daarvoor wil overko- men. Dit voorstel werd door alien zeer toege- juicht. De bespreking omtrent wijze en tijdstip van uitreiking der planten toonde aan, dat deze zaak nog al wat zorg vereischt. Verschillende andere onderwerpen, meest van huishoudelijken aard, leidden tot geani- meerde discussieen. Voordat de tijdelijke voorzitter de bijeen komst sloot, bracht de nieuwbenoemde presi dent hem warme hulde voor hetgeen hij in deze functie en als waarnemend secretaris voor „Huisvlijt en Floralia" heeft gedaan. Hierna volgde sluiting. HEEMSKERK. 1 Het cafe „Flora" deed Zaterdagavond zijn naam tijdens de ingebruikname van de nieu we tooneel- en vergaderzaal wel alle eer aan Een schat van kostbare bloemstukken stond op het podium te prijken, alle den eigenaar door verschillende vereenigingen ten ge- echenke aangeboden. De heer B. Groeneveld oneode om 8 uur de KJeenTcomst, wensenre aen neer ScMpper ge- f luk met zijn onderneming en verwelkomde daarna de talrijke gasten. Met enkele woor den werd gememoreerd het tooneelleven hier ter plaatse van voor een 30 jaar terug, verge- leken bij thans. De heer P. de Vries, bestuurslid van en kele vereenigingen, sloot zich hierbij aan. Daarna trad de tooneelvereeniging T. A. V. E. N. U. op met het in 4 bedrijven ge- schreven kluchtspel „Filmkoorts". BAKKUM. Van de candidaten uit Duin en Bosch te Bukkum zijn voor het eerste overgangs- examen krankzinnigenverpleging geslaagd T. Bloem, W. A. M. v. d. Bosch, S. Bron, B. M. Burghout, Chr. J. E. Busser, E. Dek- ker, H. Donkersloot, J. G. v. Doom, I. J. van Es, C. H. Gorter, J. M. Hey, A. J. v. d. Hoed, H. A. v. Kleef, I. Kriekaard, J. A. N. Langenkamp, C. C. Legius, C. Lute, J. G. Masereeuw, G. Monsma, H. G. Renon, A. van Tellingen, M. E. R. Timan, J. Venema, S. Dekker. Tweede overgangsexamen geslaagd: M. C. Bicker, J. H. Blei, A. Buimer, J. R. Claus, C. Cornelisse, J. M. E. Douwes, A. Dijkstra, G. M. v. Grootheest. L. M. van Heusden, A. Holtrop, A. M. A. Houwen, W. H. P. M. Jetzes, M. Looyen, J. van Maastrigt, M. A. Schone, Th. W. v. d. Touw, Chr. Visser, P. S. A. Zeilmaker. B. Barten, A. L. Kraak Aanvullingsexamen geslaagd: C. J. Was- terval. De examens worden voortgezet. SCHOORL Vrijdag 4 Mei hield de vereeniging „A1- gemeen Welzijn" haar algemeene ledenver gadering. De opkoimst was bedroevend. Er waren, behalve't bestuur, maar 2 leden aan- wezig. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer Zuurbier, de hoop uit, dat de geringe opkomst niet zou zijn te wijten aan overschilligheid bij de leden, maar aan't feit, dat men de zaken gerust aan het bestuur over liet. Daarna deed de voorzitter eenige mededee- lingen. „Algemeen Welzijn" heeft een werk zaam deel in de pogingen om ook in Schoon en Greet gas te krijgen. De Huisvlijtcursus, dezen winter georganiseerd, mocht goed ge slaagd heeten. Jammer was het, dat er een tamelijk financieel tekort was. Het geld was echter goed besteed, doordat een dergelijke cursus opvoedend werkt. Bij het financieel overzicht, gegeven door de penningmeesteresse, bleek, dat de kas, vooral door den feestavond, die in den afge- loopen winter was gehouden, sterk achteruit was gegaan. Toch was er nog geen tekort. De zomerplannen van de vereeniging zul- len, zooals gewoonlijk, bestaan in het organi seeren van een duin-excursie en een floralia- tentoonstelling. Door aan laatstgenoemde tentoonstelling nog een expositie van huisvlijtvoortbrengse- len te v-exbinden, hoopt men dit jaar iets moois te bereiken. Het volgende punt van de agenda was de bestuursverkiezing. De aftredende bestuurs- leden werden bij acclamatie herkozen, zoodat het bestuur onveranderd blijft. Daar de rondvraag niets opleverde, kon de voorzitter reeds vroeg tot sluiting over- gaan. HARENKARSPEL. Aan den dienstplichtige L. Stokman, uit deze gemeente, is voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend. In de vergadering van Ingelanden van den Speketerspolder is bij meerderheid van stem- men besloten de windbemaling te vervangen door een electrisch pompgemaal. SINT PANCRAS. De Emmabloem-collecte, welke de afgeloo- pen week in deze gemeente is gehouden, heeft opgebracht 18,25. Het bestuur der begrafenisvereeniging „Memento Mori" nam in haar vergadering op Donderdag 3 Mei een belangrijk besluit, dat door vele plaatsgenooten zal worden toe- gejuicht. Naar aanleiding van een voorstel in de voorgaande ledenvergadering werd besloten: l'°t inleggeld te laten vervailen en in plaats hiervan te bepalen, dat personen tusschen den leeftijd van 25 en 45 jaar thans dubbel contributie betalen gedurende 25 jaar. Voor kinder en geldt deze verdubbeling niet. Waar het inleggeld voor vele ingezetenen nog een struikelblok bleek om toe te treden als lid, mag dit een groote verbetering worden ge- noemd. OUDKARSPEL. Verschilende onzer ingezetenen deden Vrij dagavond de onaangename ervaring op, dat het ook met het leidingwater niet eltijd in orde is Het water zag den geheelen avond zoo troebel dat het totaal onbruikbaar was. Zaterdagmorgen was het weer zoover ver- beterd dat het vuil zich bepaalde tot enkele lichte stofdeeltjes. Het harmoniegezelschap „Excelsior" heeft besloten deel te nemen aan het natio- naal concours dat dezen zomer te Assendelft wordt gehouden. De rijtoer voor de ouden van dagen, georganiseerd door de afd. B. v. S. zal wor den gehouden op 30 Mei a.s. en zal gaan naar Amsterdam en Haarlem. Het kunstmestonderzoek dat Vrijdag plaats had door de tuinbouwver. De Een- dracht had het volgende resultaat: Ureumgehalte aan stikstof 46.15 ge- gar. 40 Zwavelzure ammoniakgehalte 20.27 gegar. 20.5 Chilisalpeterge- halte 15.40 gegar. 15.50 Alle monsters voldeden aan de techni- sche voorschriften. Bij de gister gehouden-stemming voor een lid van bestuur van den Koog- en Bleekmee:- polder, periodiek aftredend de heer F de Boer Fz., is deze als zoodanig herkozen. Wegens bedanken van den voorzitter, den heer C. Over en tevens als lid van het be stuur, is gekozen de heer Jn. Zwager C., als voorzitter, en tot lid van het bestuur de heer G. Moeijes. NOORD-SCHARWOUDE. De Markt. Wel zijn we nog niet aan een eind maar de aanvoer wordt toch steeds minder. Roode kool zal vrijwel op zijn, althans de laatste dagen werd ze zoo goed als niet aangevoerd. De 300 K.G. die Vrijdag nog aangevoerd werd bracht den halven prijs op van are der beide eerste dagen toen dc aanvoer nog iets grooter was. Gele kool werd nog dagelijks aangevoerd doch de beide laatste dagen brachten ze minder dan den halven prijs op. Was Dinsdag de hoogste noteering nog 12.30, Zaterdag was deze niet meer dan 5.20. De aanvoer van Deensche wite was ook nu nog belangrijk hoewel deze tot op de helft verminderd is. De prijs bleef vrijwei gelijk aan de vorige week, meestal van 6—/ 8, soms iets hooger. Rabarber werd voor het eerst aangevoerd en bracht 6 per 100 K.G. op. De totale aanvoer was 7050 K.G. roode, lYi wagon gele en ruim 31 wagons witte kool. URSEM. Alhier is een comite van jonge dames ge- vormd onder leiding van mevr. van den.Heu- vel tot het inzamelen van gelden voor het feest van H. M. de Koningin Moeder. De rijksbijdrage voor het jaar 1928 voor deze gemeente is( vastgesteld op 2817 verminderd met pensioenstorting ad f 239.47 zuiver uit te keeren f 2577 56. Terwijl dezer dagen in cafe S. de Goede een bruiloftfeest gegeven werd, werd om- streeks middernacht een der ruiten plotseling ingegooid. De politic heeft de zaak in onder- zoek. De correspondent van het Hbl. schrijft van Zondag: Wanneer men overdag per auto door de veenstreken rijdt, merkt men weinig van den brand, zoolang men nog ongeveer een half uur van de vuurhaarden verwijderd is. Men ziet een rookbank tegen de lucht aan en dat is dan ook, gevoegd bij1 de eenigszins benauwen- de atmospheer, het eenige dat men van den brand merkt. Dat er iets bijzonders aan de hand is blijkt echter reeds ver buiten Emmen en Valte. Immers, geregeld snorren auto's langs den weg in diverse richtingen en het getal motor- en wielrijders is ongekend groot voor deze streken. Zoo was het gisteren en zoo is het ook van- daag, met dit verschil, dat gisteren buiten de brandende veenderijen door de arbeiders, als gewoon gewerkt werd, terwijl nu het bedrijf stop staat. Die onverstoorbaarheid van de veenbewoners valt elken vreemdeling op. Voorzoover het kan, gaat het bedrijf door en laadt men schepen alsof er niets gebeurt. Men moet niet vergeten, dat het bewerken van turf en bagger bij deze droogte noodzakelijk is. Immers bagger, welke in dezen tijd een week onbewerkt zou laten liggen, is zoo goed als waardeloos, terwijl turf vtelk men een week niet ging bewerken, wel niet waardeloos zou worden, maar toch bedenkelijk veel van de zon zou hebben geleden. De onverstoorbaarheid van de veenarbei- ders, vooral van de baggerlieden en droog- makers, is een geluk voor de veenstreken, om- dat de ramp thans tot de schade, door vuur veroorzaakt, beperkt blijft. Er zijn thans veel spuiten op het terrein van den brand, welke alle hun best doen om den brand te stuiten, nu de turf verbrand is. maar men heeft door spuiten bijna geen en kele partij bagger kunnen behouden. Men vertraagde de vaart van het vuur iets en dat was ook alles. Het vuurmonster is wegens ge brek aan voedsel genoodzaakt zijn woede te koelen op het veen, waar het diep gaat invre- ten. Turf staat er niet meer. Hier en daar smeult een laatste hoop en overigens ziet men niets dan rook en brand van veen in den wa ren zin des woords. Het veen brandt nu en het monster wacht op het omloopen van deti wind om eeri nieuwe baan te kunnen beschrij- ven en alles wat hem in den weg komt met den grond gejijk te maken. Het veen lijkt nat door het water uit de stoomspuiten, het water vormt hier en daar kleine modderplasjes, maar het vuur is niet uit. Zonder regen lukt dat ook niet. Tegen den wind in breidt het vuur zich uit, vermoedelijk door de scheuren in het veen. Als de wind niet draait is het ge- vaar geweken. Officieel werd medegedeeld, dat negen hui- zen afgebrand zijn en dertien gezinnen dak- loos zijn geworden, doordat in vier huizen meer dan een gezin woonden. Het vuur zit thans ten Noorden van Klein Rusland, het bekende plaggendorp achter de Emmer Dennen. De meest noordelijke keet is ontruimd. Het vuur zit hier vlak tegen het zand aan en voortloopen is hier niet meer te vreezen Tal van nieuwsgierigen staan er om been en een politie-agent houdt de wacht er bij. In Vaitermond is ook de toestand bevredi- gend. Het vuur smeult nog wel, maar van branden is weinig sprake meer. Ook hier is het veen doodgeloopen tegen den Hondsrug, waar geen veen meer zit. Groote belangstelling. De belangstelling uit de geheele omgeving was gisteren reeds groot, maar is vandaag overweldigend. Het krioelt van wielrijders en voetgangers. Emmen is het verzamelpunt voor de veenbrandtoeristen. De toestand is over het algemeen zeer be- vredigend, al blijft er gevaar bestaan zoo lang het veen smeult. Andere branden in het veen. Ook in de Dalerpeel heeft men deze week brand gehad. Het is vermoedelijk ontstaan door het uitkldppen van een pijp. Toen men het ontdekte was de oppervlakte van het vuur eenige vierkante meters groot en men heeft met een tiental personen een geheelen dag en avond werk gehad om het vuur meester te worden. De wind zat hier gunstig voor de blusschers. Ook in de veenderij van Geerdes te Slag- :haren is een begin van brand geconstateerd vlak bij een hoop bagger. Met vereende krachten heeft men dit vuur kunnen bedwin- gen, zoodat thans hier het gevaar verdwenen is. De oorzaak. De heer C. J. Portegies, lid van den ge- meenteraad van Emmen, heeft aan den hand van de volgende vragen een interpelatie aan- gevraagd: Hebben de geruchttn, als zouden de bran den in de --eerstreek onzer gemeente, niet in alle gevalkn door ongeluk of onachtzaam- heid ontstaan zijn, den burgemeester als boofd der politi? reeds aanleiding gegeven tot het instellen van een zeer crnstrg onderzoek in deze? Zijn B. en W. bereid in over leg te treden met de ondernemingen, betrokken bij de ver- zekering van turf tegen brandschade, teneinde te bevorderen dat zoodanige regelen worden ingesteld, dat het bed rag der vergoeding voor geleden brandschade in elk geval aan- zienlijk lager zal zijn dan de waarde der ver- brande turf? Steunverleening. De commissaris der koningin in de provin- cie Drente heeft de volgende kennisgeving be kend gemaakt: „Ofschoon de materieele schade, welke het gevolg is van de ernstige veenbranden te Emmen en Odoom, voor zoover niet door ver- zekering gedekt, vooralsnog niet buitengej woon aanzienlijk blijkt te zijn, zal het noodig zijn den behoeftigen getroffenen de schade te vergoeden. Daarvoor zal zoo noodig dezer dagen door het Drentsche Centraal Comite tot steunverleening bij rampen, waarin om. zitting hebben de burgemeesters van Emmen en Odoorn en vertegenwoordigers van het Roode Kruis en het Oranje-Kruis, een oproep aan het Nederlandsche volk worden gedaan. In afwachting daarvan meen ik het vormen van plaatselijke steuncomite's in den lande, waarvan reeds sprake schijnt te zijn, te moe ten ontraden en hen, die reeds nu gelden wil len beschikbaar stellen, ertegen te moeten waarschuwen deze af te dragen aan anderen dan aan mr. Onnen, penningmeester van ge- noemd comite, Provinciehuis te Assen". Optiieuw aangewakkerd. De rust in de venen rond Emmen is weder verstoord door het met groote hevigheid op- nieuw uitbreken van veenbranden. In hoofd- zaak woedt op het oogenblik het vuur op de terreinen van de N.V. Scholten's Vcenbedrijf Van het gebied der branden te Emmer-Erf- scheidenveen "hebben de vlammen zich een weg gebaand naar deze terreinen. Over een breedte van ongeveer een uur gaans is weet alles een vuurpoel. De stapels van duizenden turven staan in lange rijen in brand. De brandweren van's Gravenhage, Amsterdam, Groningen, Emmen en de spuiten der parti- culiere ondernemingen werken op voile kracht. Gisteravond acht uur waren ruim 5000 M. slang uitgelegd, terwijl men steeds voortging deze lengte uit te breiden. Uit de omgeving trekt deze groote brand reeds weer tal van belangstellenden. Er loopen thans 6 woningen gevaar; 4 daarvan hoopte men ech ter te kunnen sparen. Men heeft echter de in- boedels reeds in veiligheid gebracht. Ook twee keeten zijn ontruimd. Het is door den rook niet mogelijk na te gaan of zij verbrand zijn dan wel nog staan. Onder Emmer-Erfscheidenveen brandt het aan kanaal B. De brandspuit van de gemeen te Emmen moest gistermiddag daarheen ge- dirigeerd worden. Toen men den brand bemerkte, was het te laat. De Groningsche, Amsterdamsche em Haagsche brandweer wai'en nog steeds bezig in de omgeving van de ammoniakfabriek, toen het vuur op de Scholten's veenderijen en aan. de overzijde van den weg en het kanaal be- merkt werd. Van den kant van Emmer-Erf scheidenveen had men het niet verwacht. Bin- nen een uur was men met eenige spuiten ter plaatse. Het vuur laaide over het veld, tus schen stapels van meters hoog opgc-taste turf, over een lengte van een uur gaans en een half uur gaans breed. De brandweeren van Amsterdam, den Haag en Groningen deden wat in hun macht was om de huizen te behouden. Ook eenige hoopen turf stonden in lichte laaie. Later op den avond scheen het vuur iets te minderen. In Vaitermond heeft men de hulp van de brandweer opnieuw ingeroepen doch het ge vaar is hier geweken, hoewel nog zware rook- wolken over den weg drijven. HET AMBT VAN GEZAGHEBBER IN NED. INDIe. Volgens bericht uit Batavia heeft de re - geering besloten tot geleidelijke opheffing van het instituut der gezaghebbers bij het bir nenlaudsch bestuur in de buitengemeenten. OPSTANDIG GODSDIENST- LEERAAR. De landraad van Bandoeng (Java) heeft den godsdienstleeraar van het district Band- jaran wegens poging tot deeineming van een mislukten opstand tot drie en een hall jaar gevangenisstraf veroordeeld. KLACHTEN TEGEN EEN BURGEMEESTER. Naar de „Preangerbode" mekrt, worden in het rapport van de commissie van onder- zoek naar de toestanden in de gemeente Cheribon weer ernstige opmerkingen gemaakt aan het adres van burgemeester Schotmaii. De conclusie van het rapport is dan ook, dat aan de regeering geadviseerd wordi burgemeester Schotman met het oog op het belang van de gemeente Cheribon niet lan- ger in zijn functie te laten doordienen. DE VEENDAMMER HY'POTHEEKBANK. De Vierde Kainer der Rechtbank te Am sterdam zal op Donderdag 31 Mei a.s de be- handeling aanvangen van de strafzaak tegen lo. Jan Jacob Woltman Jr 2o. Johs. Pi-et-er Hk. Woltman, beiden te Hilversum woonachtig en beiden oorspronkelijk direc- teur van de Veendammer Hypotheekbank; 3o. A. C. Mdhring en 4o. mr. E. M. R. Kor- tenoever, beiden te 's-Gravenhage woonach tig en later, na bet aftreden van de beide heeren Woltman, respectievelijk directeur en president-commissaris van genoemde bank. Aan de verdachten, die alien gedetineerd zijn, is ten laste gelegd: bedriegelijke bank- br-euk en verduistering, althans uiflokking daartoe en medeplichtigheid daaraan. Als O. M. zal optreden mr. Reilingh, ter wijl verdedigers zullen zijn: voor de beide Woltman's mr. Th. Muller Massis, voor Mohring mr. F. A. Kokosky en voor mr. Kortenoever mr. Van der Meer uit Rotter dam. De behandeling der zaak zal vermoedelif" eenige dagen in beslag iiyi:-en, ■ill yli, rMiriYliiK V "I I' c i ii -

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7