fsclie Cinraot. Badio-hoekje FEUILLETON. NMfiffl dertigsfe Jafrpng, Rechtszaken BinnetiSand (i'ti llerless'Cord N*v» A* V* JR. 11" 1928 XXoensdag 9 Mei. Donderdag 10 Mei. fiilversum, 1060 M. 12-30—2Lunch- tnuziek door het Trio Groeneveld. 3.-4.— Uurtie voor wees- en zickenhu'zen onder lei- van mevr. Ant. van Dijk. 6.7.15 Di- nerniuziek door het Trio Rentmeester. 7.15— «45 De A. V. R. O.-reizen en Olympiade- lessen, door Fred. Fry. 8.058.35 Duo Paul, Collin en Honk Stuurop in hun repertoire. g.35 Operettefragmenten. Helene Cals, so praan. B. van der BoschSchmidt, sopraan. Lies Moes, tenor. Edw. van der Ploeg, ba- liton. Fragmenten uit „De Kleine Hertog", van Ch- Lecocq. Mej. van Boven, declamatie. Daama „Hart en Hand", van Lecocq. Frag menten uit „Zigeunerliefde", Lehar. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) KUtisluitend N. C. R. V.) 12.301.45 Con- Jert. I. Mulder—Belser, altmezzo. L. van foourik, piano. J. H. E. Wittpen, filuit. 7.— 30 Cursus Boekhoudien. 7.30—8.— Spr.: (j. J. Vermeulen, Seer. Nat. Vakgroep van (jrist Handelsreiz. en Agent.: De kunst fan verkoopen. 8.— Concert. To van der is sopraan. B. Renden, piano. Rede door fc. Schilder: De Christelijke Verwac'h- omtrent den Heme!. Janntry, 1600 M. 9.35 Kerkdienet. 10.20 Dramofoomnuziek. 11.20 Gersbhom Par- Wton-kwintet. 12.20—1.20 Gramofoonmu- liek. 1-50 Causerie. 2.20 Vesper in de West minster Abbey. 3.05 Lezing. 3.20 Orkestcon- ert. 4-20 Concertorgel bespeJing. 4.35 Kin- anjuitje. 5.20 Landbouwpraatje. 5.35 .andbouwberichten. 5.40 Muziek. 5.50 Jieuwsberichten. 6.05 Plechtigheid in de Festminster Abbey. 6.20 Muziekbespreking. 35 Pianomuziek van Chopin. 6.45 Lezing. 05 „Sex of one", of „Deceivers Ever", chets van Pollock. ..Followers", scene van Jrighouse. 7.50 Pianoduetten. 8.20 Nieuws- ledditem 8.35 Lezing: The way of the twld. 8.50 Nieuwsberichten. 8.55 Chariot's turtle. Muziek en zang. 9.55—11.20 Dans- tniziek. Parijs „Radw-Pans", 1750 M. 9.50— JO.— Muziek. 11.50—1.10 Werken van Puccini en Guiraud. 3.05—4.05 Kinderuur- jjs 7.50—10.20 Galaconeert. Opera's en tymphonieconcert. Langenberg, 469 M. 12.251 50 Orkest- toncert. 5.20—6.15 Concert voor alt en pianobegeleiding. 7.30—9.— Lichte muziek werag-orkest en Hr. Mittmann, 'viool. Hr. Vessel, harp. 9.05—10.25 Concert. Werag- Ekest. Werag-koor en H. Holwe, bariton. aama tot 11.20 Dansmuziek. Zeesen, 1250 M. 11.20—4.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezin- rea. 7.50 Concert. Orkest. C. Lauf, sopraan. 1.50—11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 3.35 Gedichtenvoorle- ting 4.20 Orkestconcert. 7.20 „Mascott- tkn", operette in 3 acten van Okowski. Daama tot 11.20 Radio-cabaret. Brussel, 509 M. 4.20—5.20 Kinderuurtje. '.35—9.35 Orkest- en solistenconcert (linden. v. DIE1STPL.ICHT. JAARLIJKSCH ONDERZOEK. De BURGEMEESTER van ALKMAAR ter kennis van de tot de lichtingen 1916 en 1919 behoorende verlofgangers, dat zlj op DONDERDAG 21 JUNI 1928 op de hieronder vermelde uren aanwezig moeten lijn te Alkmaar in het gebouw „De Nieuwe Doelen", Doelenstraat 3, tot deelneming aan het onderzoek van verlofgangers. Uur van aanmelding voor hen wier ge- ilachtsnaam aanvangt met een der letters Van de lichting 1916 A t/m. E 9 uur worm., F t/m. L 10 uur voorm., M t/m. R 11 uur voorm. en S t/m. Z 13 uur nam.; van de lichting 1919: A t/m. G 13.45 uur pi., H t/m. L 14:45 uur nam., M t/m. T 15.45 uur nam. en U t/m. Z 16.45 uur nam. De verlofganger moet bij dit onderzoek rerschijnen in uniform gekleed en bovendien Voorzien van de overige tot zijn uitrusting behoorende goederen, voor zoover deze hem zijn uitgereikt of door hem zelf zijn aange- •chaft. De verlofganger staat niet alleen gedu- rende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar ook voor zoolang hij ter gelegenheid ran het onderzoek in uniform, gekleed is on der de bevelen van de autoriteit, die het on derzoek houdt, zoodat, indien hij ongeregeld Naar het Engelsch van RAFAeL SABATINI. (Schrijver van „De Zeeva-lk"). 261 Toen op dat oogenblik stonden wij in de hal van het kasteel. Zijn manschappen waxen reeds op het binnenplein, er was niemand bij dan de graaf en Anatole de laatste keek even droevig als zijn meester. De edelmoe- digheid van den kapitein ging de grenzen van zijn gezag bepaald te buiten en dit trof wij. jAAijnheer is zeer edelmcedig", zei ik. dij trok de schouders op. »Het is geen edelmoedigheid mijnheer. Het is de begeerte dit vuile werkje meer in over- eenstemming te brengen met het karakter van een edelman, dat ik niet verloochenen kan, zelfs niet voor den koning. En daarenboven, monsieur de Lesperon, zijn wij geen land- genootenZijn wij niet beiden Gasconjers? In heel Gascogne is geen meer gerespecteerde Daam dan die van Lesperon, en dat u behoort zulk een geachte familie alleen is meer ®n voldoende om u alle mogelijke kleine |^sten toe te staan, die- in mijn vermogen »Ik geef u mijn woord dat ik niet zal trach- HSKin preegt oi zren aan een "SfFSTBcTAr mt i schuldig maakt, hetzij bij het gaan naar de plaats, voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis terug keeren, hij te dier zake kan worden ge- strait volgens het Wetboek van Militair Strafrecht en de Wet op de Krijgstucht. Een streng of een licht arrest van ten hoogste zes dagen het streng arrest te on- dergaan in een daartoe bestemd vertrek of huis van bewaring, het licht arrest te onder- gaan in een kazerne kan worden opgelegd aan den verlofganger, die zonder geldige re- den niet bij het onderzoek verschijnt of, daar- bij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet aan zijn hierboven omschreven verplich- tingen voldoet. Onverminderd deze straf kan de verlof ganger, die zich schuldig maakt aan een der bedoelde feiten of wiens goederen bij he! onderzoek blijken niet in den vereischten staat te verkeeren, worden verplicht om op een nader te bepalen tijd en plaats te ver- schijnen of opnieuw te verschijnen tot het on- dergaan van een onderzoek. De verlofganger, die, opgeroepen voor laatstbedoeld onderzoek, daarbij zonder gel dige reden niet verschijnt of daarbij in an- der opzicht zijn verplichtingen niet nakomt, kan in werkelijken dienst worden geroepen voor den tijd van ten hoogste twee maanden. De verlofganger, die zich niet onderwerpt aan een hem opgelegde straf, als hierboven genoemd, of niet voldoet aan een oproeping voor den werkelijken dienst, kan o.a. door de marechaussee, de militairen der politietroe- pen en alle verdere ambtenaren van Rijks- of Gemeentepolitie aangehouden en naar de plaats van bestemming overgebracht wor den. Bovendien stelt de verlofganger, die niet voldoet aan een oproeping voor den werkelijken dienst, zich bloot aan bestraffing. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochien verhinderen, dient daarvan zoodra mogelijk ter gemeente- secretarie te worden overgelegd een genees- kundige verklaring, welke op zwgezegeld papier kan worden gesteld. De verlofganger, die wegens ziekte of om andere reden in de volstrekte onmogelijkheid verkeert om bij het Juni-onderzoek te ver schijnen, dan wel wegens woonplaatsveran- dering niet voor dat onderzoek is opgeroepen, wordt door den Districtscommandant ver plicht het onderzoek in November of Decem ber te ondergaan. Aan den verlofganger kan op zijn daartoe aan den Districts-commandant (adres: Haar lem, Infanterie-Kazerne) te richten en met redenen omkleed verzoek worden vergund het onderzoek in een andere gemeente binnen het district of in een gemeente in een ander district te ondergaan. Het verzoekschrift moet tijdig en gefrankeerd worden toegezon- den. Maakt een verlofganger, aan wien de vergunning is verleend het onderzoek in een ander district te ondergaan, daarvan geen gebruik op den tijd, door of vanwege den Commandant van dat district bepaald, dan wordt de vergunnig geacht niet te zijn ver leend. Wenscht de verlofganger uitstel van het onderzoek tot in November of December, dan kan hij daartoe het verzoek doen aan den Districtscommandant. Zoo de aanvraag om uitstel niet door tusschenkomst van de gemeentesecretarie wordt ingediend, moet zij gefrankeerd aan den Districtscommandant worden toegezonden. Alkmaar, 8 Mei 1928. De Burgemeester, WENDELAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 8 Mei. iUtspraken van 27 April. C. P. B., Harencarspel, mishandelmg (ver- zetzaak), vrijgesproken. Jb. de G., voorw. straf, omzetting gelast. Joh. M., Limmen, hoqger beroepzaak, na der onderzoek op 5 Juli. A. S., Egniondbinnen, als voren, vonnis bevestigd. M. W. J., Helder, als voren, hooger beroep, niet ontvankelijk. Corn. B., Schagen, verduistering, vrijge sproken. Jan M., Uitgeest, hooger beroepzaak, 20 boete of 20 dagen hecht. Dirk H., Enkhuizen, (ged.), diefstal, 6 maanden gev. met aftrek van 2 maanden hecht. Salom. S., Amsterdam, aanrandmg, 50 boete of 50 dagen hechtenis. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 7 Mei. LANDLOOPERIJ. De zwerver Simon P., uit den Helder, oud 46 jaar, en van beroep bloemist, bekend als de man met het rijke meisje, die zich schul dig had gemaakt aan landlooperij oftewel ten te ontsnappen, kapitein", zei ik met een buiging. „I-k ben Mironsac de Castelroux van het Chateau Rouge in Gascogne", deelde hij mij eveneens buigende mede. Op zijn woord, als hij niet zulk een knappe soldaaf was geweest zou hij een bewonderenswaardig leeraar in goede manierert geweest zijn. Mijn afscheid van graaf de Lavedan was kort maar hartelijk, v-erontschuldigend van mijn kant, hijzonder sympathiek van der. zijne. En dus reed ik alleen met Castelroux den weg op naar Toulouse, zijn manschap pen kregen bevel een half uur later te volgen en op hun gemak te rijden. Onder het rijden praatte Castelroux over allerlei dingen; ik vond hem een aangena- men, amusanten man. Indien mijn stemming niet zoo wanhopig geweest was zou ik mij over de berichten, die hij mij gaf, meer onge- rus-t gemaakt hebben, want het schijnt dat met personen die van verraad beschuldigd werden en hadden deelgenomen aan den op- stand zeer korte metten gemaakt werden Sommigen werden niet eens gehoord om zich te verdedigen ,ze werden eenvoudig veroor- deeld. Het bewijs van mijn identiteit was vol- maakt in orde: ik had den naam Lesperon immers zelf aan Castelroux opgegeven; het verraad van Lesperon was algemeen bekend. daarenboven werd de brief van den hertog onder mijn papieren gevonden. Indien de rechters weigerden te gelooven dat ik niet Lesperon was maar de vermis te Bardelys, IKt MTcrdSfn ^an bStSan roffdiWr- ven, thans gedetineerd in't Huis van Bewa ring, hoorde heden zijn zaakje verder behan- delen. Hij stond n.l. reeds op 19 Maart te- recht, doch de zaak was toen aangehouden met het oog op de soliditeit van zijn geest* vermogens. De officier vorderde met het oog daarop ontslag van alle rechtsvervolging en plaat- sing in een krankzinnigengesticht voor den tijd van 1 jaar Verdachte was daar niet bijzonder op ge steld en wilde liever naar Schiedam. Verdachte werd daarop conform den eisch veroordeeld. MISHANDELING IN VEREEN'IGING. De 34-jarige stoker H. Hamminga is in den avdna van 10 Maart aan het oakkelijen geraakt snet de Zuiderzeearbeiders H. K., U. D. en D. K. in het cafe van T. te den Gever op Wienngen. De stoker is door hen aangevaden en zoodanig afgetuigd, dat zijn drie aanvallers thans terecnt moesten staan ter zake mishandeling, gtpleegd door 2 of meer personen. Geen der verdachten was thans verschenen. De misbandelde zelf kon er met veel van navertellen, daar hij al heel gauw bewusteloos was geraakt. Het geheugen van den mishandelde was blijkbaar tiju.ns het verhoor bij de politie beter in orde dan nu. Volgens een der getuigen heeft de lange D. K. met den hand geslagen en de dikke, dat is K-, met een bierfleschje. Ook heeft de mis handelde slagen gekregen met een stoel op zijn rug. Dit aandeel komt voor rekening van D. K. (de korte). Ten slotte is het heele gezelschap al vech- tende de deur uitgerold, volgens het expose van den cafehouder. De officier eischte contra K. en D. 1 maand en tegen D. K. 3 maanden gevangenisstraf. De politierechter veroordelecte de twee eerste verdachten ieder tot 30 boete of 30 dagen hechtenis en de derde tot 40 boete of 40 dagen hechtenis. VERDUISTERING VAN KAAS. Thans was aan de beurt de vrachtrijder G. K. uit Sijbecarspel, welke zaak reeds werd behandeld op 23 April. De heer Wiggers bracht rapport uit, wat niet bepaald gunstig luidde. E>e officier was dan ook niet clement ge- stemd en requireerde 1 maand en 14 dagen gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde hem tot 60 boete of 60 dagen hechtenis. BESCHADIGING VAN EEN KLEE DINGSTUK. De niet ter audientie verschenen verdachte W. H. M., die op 25 Februari in besclionken toestand met een knipmes den pull-over van den logementhouder Goosens met een m s heeft stukgesneden, werd door Goosens het logement uitgezet, omdat hij nalatig was in het betalen van zijn logies en raakte bij die gelegenheid aan het worstelen met den loge menthouder. Een agent van politie heeft hem later uit het logement gehaald en in arrest gesteld. Getuige Meijer, een schilder, verklaarde, dat verdachte 3 maal naar den logementhou der stak. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. Vonnis 1 maand gevangenisstraf. DIEFSTAL VAN EEN KETELPAK. Voor dit feit stond terecht de 27-jarige Jac. de M., kaasmaker te Texel, en wel toen hij dienstbaar was in de zuivelfabriek „De Hoop" aldaar. Verdachte zeide het pak gebruikt te heb ben om een motorrijwiel sdioon te maken. Hij heeft echter het bezit van dit pak steeds ontkend en het ook niet terug gegeven. Reden genoeg voor den officier om tegen hem 50 boete of 50 dagen hechtenis te vor- deren. Hem werd opgelegd 30 boete of 30 da gen hechtenis. BLOEDIGE MISHANDELING. De 21-jarige monteur Meijne v. d. V., ver- blijf houdende in een woonwagen, stond te recht wegens mishandeling van zijn stief- broeder, de 18-jarige A. Koelman, die hij op 28 Maart met een stuk ijzer bloedend aan't hoofd heeft verwond, zulks ter gelegenheid van een familieruzie. Verdachte gaf een lange toelichting van 't gebeurde en bewterde zich met een steen te hebben verdedigd. Hij had ruize met zijn vader, v. d. Vaart Sr. en zijn stiefbroeder trok partij voor zijn stiefvader. Een 16-jarige breeder van verdachte zeid dat de geheele familie v. d. Vaart-Koelman zich met stokken en palen had gewapend om verdachte af te ranselen. De verklaring was in flagranten strijd met de getuigenis van den mishandelde, welke te- genstelling den plitierechter motief gaf op te merken, dat een van deze getuigen stond te liegen. De onpartijdige getuige W. Peetoom, een dan zou aan mijn moeilijkheden en bezwaren spoedig een einde gemaakt worden. Maar al die dingen lieten mij koud, ik was volkomen onverschillig. Het leven voor mij was toch uit Ik had de eenige kans op waar geluk verloren, en indien de heeren te Toulouse lust hadden mij naar het schavot te zenden, wat kon het mij schelen? Maar er was lets anders dat mij wel in- teresseerde en dat was mijn ontmoeting met Marsac. Ik sprak er met mijn metgezel over. „Ik heb voor vanmorgen een afspraak met een heer te Grenade. Onder de brieven die u mij1 hebt laten afnemen was een oproeping tot die samenkomst en ik zou u zeer dankbaar zijn kapitein, wanneer u besluiten kon daar te ontbijten, zoodat ik hem spreken kan. De zaak is van groot gewicht. „Het betreft „Een dame!" „0 ja! Maar de brief is gesteld in den vorm van een uitdaging. niet waar? Ik kan u natuurlijk niet permitteeren uw leven in de waagschaal te stellen?" „Dat zou een teleurstelling zijn voor den beul te Toulouse, nietmaar?" zei hij lachend. „Wees maar niet bang. Er zal geen duel van komen, dat beloof ik u." „Dan is het goed, monsieur, u zult uw vriend ontmoeten." Ik bedankte hem en wij praatten verder over andere dingen. Het gesprek kwam toe vallig op Parijs en het hof en ik vertelde dat ik dikwijls aan het hof kwam; of ik toevallig een jong baasje kende vroeg hij. Mironsac alder kamfibeWoner, verklaarde dat verdach"- te de anavaller was. Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis.' Vonnis 10 boete of 10 dagen hechtenis. Verdachte betaalde a contant. HUISVREDEBREUK. De niet verschenen verdachte Joh. B. heeft op 26 Maart niet voldaan aan de herhaalde vordering van getuige Kossen om zich uit diens woning, waarin hij wederrechtclijk ver- toefde, te verwijderen. Verdachte heeft een kwestie met de vrouw van Kossen en was dien dag beschonken. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Vonnis ■J 60 boete of 2 maanden hechtenis EENVOUDIGE BELEEDIGING. De 73-jarige ex-landbouwer Jacob B., uit Oudcarspel, stond terecht terzake't feit, dat lij zijn buurman Arie Eecen heeft beleedigd door hem de woorden „leelijke dief" toe te voegen. bekl., die vanwege zijn ouaerdoms- zwakte op't bankje mocht blijven zitten. oat- kende deze woorden te hebben gebezigd. Hij zeide wel Eecen te hebben beticht van zo- dendiefstal. Eecen zeide, dat hij herhaaldelijk door ver dachte wordt uitgescholden. Hij heeft het trouwens tegen iedereen, zelfs tegen zijn huisgenooten. Hij is veul lastiger den ik, zei de verdachte, hij hep't mit allemaal te doen De officier vorderde 10 boete of 5 dagen lechtenis. „Mijn te hoog", zeide verdachte. Hij heeft een inkomen van f 6 en eenigen steun van de kinderen. Vonnis 5 boete of 5 dagen hechtenis. (Wordt vervolnd ZIJ-N ACHTTIENDE REDDING. Zondagmiddag slaagde de heer H. F. Bu ring er ondanks zijn ziekelijken toestand in, een 5-jarigen jongen, die in de Lijnbaans- gracht b/d Lindengracht te Amsterdam, +e water was geraakt, weer op het droge te brengen. Hiermede volbracht de heer Buring, dra- ger van het bronzen, zilveren en gouden eere- teeken voor Menschlievend Hulpbetoon zijn adhttiende redding. GEDENKTEEKEN-VAN HEUTSZ. De heer Kl. de Vries Szn. heeft bij den Amsterdamschen Gemeenteraad een voorstel ingediend, om in het besiuit, behoorende bij de voordracht van B. en W. inzake het ge- denkteekeivVan Heutz de bepaling der plaats voor het gedenkteeken te laten vervallen en B. en W. uit te noodigen, ten aanzien daar van nadere voorstellen te doen. HUN DIENST NIET NAAR BEHOOREN VERVULD. Naar het Corr.Bur. meldt, zijn de inspec- teurs van politie der le klasse De B., B. en S wegens dienstaangelegenheden voorgedragen voor ontslag uit den politiedienst der gemeente 's-Gravemhage. In afwachting van een door den burgemeester te nemen beslissing, zijn genoemde inspecteurs reeds buiten dienst gesteld. Naar de Haagsche correspondent van de Tel. nader verneemt, is't ontslag hieraan toe te schrijven, dat bij controlemaatregelen van de zijde van den hoofdeommissaris gebleken is, dat de betrokken inspecteurs hun dienst niet naar behooren zouden hebben vervuld. De eindbeslissing berust thans bij den burge meester, die het ontslag, naar verluidt, zal handhaven. VERDUISTERING. Ten nadeele van de Rotterdamsche Bank- vereeniging is door den secretaris van de di- rectie van het kantoor aan de Boompjes te Rotterdam verduistering gepleegd. Het is hem, door het groote vertrouwen, dat hij genoot, mogelijk geweest gelden van de bank te gebruiken, teneinde de verliezen, welke hij door speculatie leed, te dekken. Naar alle waarschijnlijkheid zijn deze prac- tijken gedurende eenige jaren begaan. Er zijn met deze zaak ongeveer f 20.090 g-emoeid. De fraude is aan het licht gekomen bij het onderzoek in de zaak betreffende de f 12.500, waarvoor de bank onlangs is opgelicht door de dame, die met een machtiging van een cliente van de bank kwam, op welke mach tiging. waarop een valsche handteekening voorkwam, dat bedrag aan haar kon worden uitbetaald. De secretaris heeft deze dame persoonlijk geholpen. Of er echter in dit geval van een complot sprake zou kunnen zijn, valt niet te zeggen. De man is gearresteerd. TIJDENS EEN GEVECHT MET DE POLITIE BIJNA GESTIKT. Maandagnacht moest de politie te Spek- holzerheide assistentie verleenen in een wo ning aan de Steenbergstraat, waar een dronken man zich toegang had verschaft door het stuk trappen van een deur en de be- woners bedreigde .Toen de politie arriveerde, •CIRCLE MADE- BINNENBAND gemaakt voor ieder fabrikaat buitenband. - Samengesteld uit de fijnste para, vormt hij met den beroemden FISK buitenband een ideaal geheel. VRAAGT UW HANDELAAR! Imp. voor Nederland Ruiterskwartier 37 N.Z. Voorb.wal 75a pakte de dronken man een stoel en ging daarmede de politieagenten te lijf. Deze trokken daarop hun gummistok. In de hitte van het gevecht geraakte de dronken man plotseling bewusteloos Het bl-eek, dat hij een pruim tabak in de luchtpijp had gekre gen. Nadat deze verwijderd was, kwam hij weer bij. Toen werd hij naar het arrestanten- lokaal overgebracht. EEN ZELDZAME PLECHTIGHEID. Gisteravond is de Synagoge aan het Jacob Obrechtplein te Amsterdam ingewijd, een plechtigheid zooals in de hoofdstad sinds 1766 niet is voltrokken. HONDERDVIJFENTWINTIG DUIZEND GULDEN VERMAAKT. Een ton voor de vrije universiteit. Naar „De St." bericht heeft de heer Eng- bert Sijtsma, vroeger wonende te Aalsum, gem. Oostdongeradeel, overleden te Dok- kum 30 April j.l., aan de Vereeniging voor hooger onderwijs op geref. grondslag te Amsterdam 75.000 vermaakt, en aan de- zelfde Vereeniging. ten behoeve van hare medische faculteit, f 25.000. Voorts aan de zending van de geref. ker- ken in Friesland 5000, de geref. kerk te Dokkum 5000, de geref. diaconie aldaar f 5000, de geref. kerk te Schiermonnikoog 2000, de geref. kerk te Ternaard f 2000, de geref. kerk te Holwerd f 2000, de geref kerk te Hollum op Ameland f 2000, de geref. kerk te Broek onder Akkerwoude 2(XK). Alles vrij van successierecht en vruchtgebruik. HET CONFLICT IN HET LOODGIETERS- BEDRIJF. De patroons wijzen het bemidde- lingsvoorstel af. Heden begint de staking. De loodgieterspatrcons hebben het voor stel van den rijksbemiddelaar, mr. H. A. van Ysselsteyn, om dit jaar een vacantie van drie dagen in plaats van een week in te voeren, afgewezen. De pogingen van den rijksbemiddelaar om het conflict te voorkomen zijn dus mislukt. Maandagavond is te Amsterdam een druk- bezochte \ergadering gehouden van lood- gietersgezellen, die met de werkgevers on- derhandeld hebben over den eisch betreffen de een week vacantie met behoud van vol loon. Ook ongeorganiseerden woonden de vergadering bij. Het bestuur wees crop, dat een betrekkelijk kleine minderheid van werkgevers zich indivi- du-eel_ bereid hadden verklaard om den ge- stelden eisch in te willigen. De besturen der in dezen samenwerkende organisaties (chris-' telijke, katholieke, moderne en federatieve) waren van meening, dat de staking niet alge meen moest zijn in dezen zin, dat deze werk gevers niet in den strijd betrokken moesten worden. Over deze kwestie van tactiek bleek de meening van de vergadering verdeeld, wat tamelijk heftige discussies ten gevolge had. Ten slotte is met algemeene stemmen be- sloten om de staking algemeen te doen zijn, zoodat deze gister is ingegaan. genoemd". „Mironsaco ja." En ik was op het punt er bij1 te voegen dat ik den jongen heel intiem kende en veel met hem op had. Maar dit was wel wat al te gewaagd. ik vergenoegde mij te vragen: „Kent u hem?" „Dat zal waar zijn! 't Is mijn neef, Wij heeten beiden Mironsac, hij heet Mironsac de Castelvert en ik zooals u zich misschien herinnert Mironsac de Castelroux. Om ons van elkaar te onderscheiden, wordt hij altijd Misonsac genoemd en ik Castelroux. En dat is waarlijk niet het eenige verschil, want ter- wijl hij1 zich baadt in den zonneschijn van de groote wereld in Parijs ze zijn rijk die Mironsacs ben ik een arme duivel van den jongsten tal in Cascogne en moet ik voor die- venvanger spelen in Languedoc!" Ik zag hem met vemiewde belangstelling aan, want het noemen van dien aardigen jon gen Mironsac riep den avond in Parijs voor mij geest terug; ik herinnerde mij hoe die grootmoedige jongen getracht had al was het te laat mij af te brengen van een onder- neming die hij met zijn eerlijke oogen niet in overeenstemming achtte met mijn gevoel van eer. Wij spraken over zijn neef en ik ging zoo ver hem te zeggen hoe veel ik met hem op had. Dit deed de vriendelijkheid, die de jonge kapitein mij van het begin af betoond had, nog toenemen; zoodat ik zelfs zoo ver ging hem het portret terug te vragen dat de so*!- daten uit mijn zak genomen hadden. Ik won het aan Marsac teruggeven, en tevens zou het de waarheid van mijn verklaring staven. Castelroux maakte hiertegen geen bezwaar. „0 ja," zei hij, het mij overhandigend, ,,ik vraag u pardon, dat ik het u niet dadelijk teruggaf. Wat heeft de grootzegelbewaarder daaraan?" Ik bedankte hem en stak het in mijn zak „Arm meisje!" zei hij. ,,'t is een mooi baan- tje, dat ons, soldaten, wordt opgedragen, niet- waar monsieur de Lesperon? Wel, je zou er voor je heele leven misselijk van worden en je lust geven je te verbergen voor de oogen van fatsoenlijke lui. Had ik geweten, dat er zoo iets aan vast zat, ik zou mij wel tweemaal be~ dacht hebben, voordat ik in dienst ging. Ik dacht dat het een carriere was voor een man van eer. Neen, dan was ik liever in Gascogne gebleven, om den akker te bebouwen!" „Mijn waarde vriend!" zei ik lachend, „wat u doet, doet u immers in naam van den koning." „Ja, dat doet ieder gerechtsdienaar," ant- woordde hij toornig. „Als ik denk dat ik mis schien de oogen van dat lieve meisje met tra- nen zal vullen! Wat een werk. Mijn hemel' wat een baantje!" Ik lachte om het verdriet van dien grilli- gen Gascogner, waarop hij mij aanzag met verba zing, maar tevens bewondering. Want in zijn oogen was een zoo stoi'cijnsch edelman, die in zulke omstandigheden kon lachen, een bewonderenswaardig man. (Wordt .vervolgd, 1 1 LEEUWAKDEN AMSTERDAM

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5