Te Amsterdam zijn bIJ <Je staking tusschen de 800 en 900 werklieden betrokken. Te Rotterdam zullen ongeveer 400 man aan de staking ideelnemen Bij 21 patroons, die toest-emden m de vacantie-regding, wordt gewerkt. Ds. BRONNEGER ONNEKES. Zondag heeft ds. W. Bronneger Onnekes, laatstelijk predikant te Paramaribo, zijn in- trede gedaan als predikant der Ned. Herv. Gem. te Wedde. Dezen dag weird in de kerk te Wedde voor bet eerst gezongen uit den vervolgbundel •van den Ned. Protestantenbond. Op de ban- ken lag-en een aantal exemplar-en van dezen bun del gereed, die door de gemeente Para maribo aan de giem-eente Wedde waren ge- schonken. AANSLAGEN -DIRECTE BELASTINGEN. Het Tweede Kamerlid de beer Buiten heeft den minister van Financien de volgende vra gen gesteld: Acht de minister' het thans niet een zeer gunstigen tijd om over te gaan tot het op- ste&en van meer kommiezenplaatsen aan de inspecties der direote belastingen, nu door het onderbrengen van de aanslagregeling der yennogensbelasting bij vele inspecties der direote belastingen, zonder dat daar een werkvermindering tegenover staat, een werk- verscliuiving zal moeten plaats vinden, waardoor de meer eenvoudige aanslagen, die thans nog door de iospecteurs of toege- voegde inspecteurs worden g-ereg-eldi, door koramiezen kunnen worden vastgesteld? Acht de minister het bovendien niet ge- wenscht, ten einde aan zeer redelijke ver- wachtingen van de voor 'tommies geslaagde adjunctjkommiezen te voldoen, mede naar aanleiding van zijn toezegging tot overwe- gin-g, -gegeven in zijn antwoord bij de open- Ea-r-e beraadslaging over hoofdstuk VII B der Staatsbegrooting voor 1928, om, afge- zien van de eerste vraag, op alle inspecties, waar een aantal van 10.C00 of meer aansla gen zijn te regelen, waarvan de soort is aan- gegeven in zijn voorschrift van 2 Juni 1926, no. 129, en in de §§73 en 79 van de Alg. Instructie voor de ambtenaren der directe belastingen, met betrekking tot de hefting der belastingen naar inkomen en vermogen ('Resolutie van 2 M-ei 1927, no. 181), geleide- lijk, voor zoover er in verband met de ge- stelde eischen gegadigden zijn, een of zoo noodig meer kommiezen aan te stellen? Is de minister bereid op grond van een en ander uit bovenstaande vragen en omdat de regeling, zooals die thans is, n.ldat men gedeeltelijk de adjuncbtommiezen de aan slagregeling van de zeer eenvoudige aan slagen laat doen, niettegenstaande er 23 per- sonen zijn, die voor bevordering tot kom mies in aanmerking kunnen komen in ver band met het met goed g-evolg afgelegd examen, terwijl deze arbeid volgens 's Mi nisters voorschrift behoort tot de taak van een kommies, een ongezonde toestand is te achten, waardoor wrevel bij de voor bevor dering in aanmerking komende adjunctjkom miezen ontstaat aan de eischen, die in bet ambtenarenbesluit belastingen aan deze ambtenaren worden gesteld, r-echt te doen wedervaren en hun tbans spoedig den ambts- titel van kommies te verleenen, door hen op de plaatsen, waar in verband met bet be- staande voor ben bestemde werk een voile iagtaak te vinden is, tot genoemden rang te bevorderen? DE „VOORAVOND" VAN 1 MEI. Vragen van de heeren Boon en Krijger aan den minister van water- staat. De heer Boon, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van waterstaat de vol gende vragen gesteld: lo. Is bet juist, dat in een contract, be- staande tusschen de neutrale A.V.R.O. en de socialistische V.A.R.A., welk contract tot stand kwam op aandrang van den minister van waterstaat, die gelastte de V.A.R.A. bij den zender te Hilversum over te brengen, een bepaling is opgenomen, waarbij aan de V.A.R.A. werd toegestaan, behalve op Zater- dagen en Zondagen programma's uit te zen- den op een aantal hbogtijdagen, als daar o.a zijn 1 Mei en de vooravond? 2o. Is het juist, dat de minister aan het wound „vooravond" niet de uitlegging heeft gegeven van voorgedeette van den avond van een „hoogtijdag", maar van vorigen avond, en, zoo ja, waarop is dan die interpretatie gebaseerd 3o. Is de minister niet van oordeel, dat het programma van de A.V.R.O., o.a. bevattende het Wilhelmus, een aantal Nederlandsche volksliederen en liederen uit Valerius' Ge- denckklanck op den geboortedag van de troonopvolgster meer in overeenstemming ware geweest met de gevoelens van het over- groote deel van het Nederlandsche volk dan een uitzending door een anti-monarchistische partiji? 4o. Is de minister niet van oordeel, dat nu de V.A.R.A. de onkieschheid heeft gehad dezen avond voor zich op te eischen, daarbij steunende op een al of niet juiste uitlegging van de bestaande overeenkomst het de plicht van een minister der Kroon is te voor- komen, dat dergelijke gebeurtenissen zich her- ha'en? 5o. Zoo ja, is de minister dan bereid te be vorderen, dat in de betreffende overeenkomst zoodanige wijzigingen worden gebracht, dat verschil van interpretatie op dit punt onmoge- fajk wordt? De heer Krijger heeft tot denzelfden mi nister dte volgende vragen gesteld Is de minister bereid mede te deelen of, zoo ja, in hoeverre Zijn Excellence verantwoorde- !ijk is voor den inhoud en de totsfandkoming van de overeenkomst van 13 April 1927 tus schen de A.V.R.O. en de V.A.R.A. ter zake van den radio-omroep op 30 April j.l.? Stemt de minister niet toe, dat de national beteekenis van 30 April vordert, dat de radio- omroep op dien dag zoodanig behoort te zijn geregeld, dat deze niet in strijd is met de na- tionale gevoelens, waaraan op dien dag, mede op voorbeeld van de regeering, op verschil- Jende wijze uiting wordt gegeven, en acht Zijn Excellence het gebeurde op 30 April j.l hiermede al dan niet in overeenstemming? Heeft de minister pogingen aangewend om het gebeurde op 30 April j.l. tijdig te voor- komen; zoo neen, wat is dan daarvan de reden, zoo ja, waarin hebben die nogingeo dan bestaan en waarop zijn zij afgestuit? Op grcnd waarvan "heeft de minister, bij gebleken verschil tusschen partijen, aan het woord, „vooravond" een beteekenis toegekend, aie, naar het sehijnt, in strijd is met de in de radiowereld gangbare opvatting? Is de minister bereid maatregelen te nemen om herhaling van het gebeurde op 30 April j.l. te voorkomen? BOSCH- EN HEIDEBRAND. Maandag heeft een uitgestrekte bosch- en heidcbrand gewoed aan de Gilzerbaan tus schen het pompstation onder de gemeen.'e Tilburg en het dorpje Riel. Burgers en poli tic uit Tilburg en Kiel hebben na veel moeite het vuur weten te blusschen De brandweer uit Tilburg kon het vuur niet bereiken, aan- gezien er geen water ter beschikking was. In totaal verbrandden 20 H.A. bosch en heids. De oorzaak is onbekend. De eigenaar van de verbrande grcnden is de heer A. Bogaers te Tilburg. GEMEENTELIJKE BiJDRAGEN VOOR VER'ZORGING VAN MINDER- JARIGEN. Op de vragen van den heer Droogleever Fortuyn betreffende de gemeentelijke bijdra- gen ten behoeve van vereenigingen, stichtin- gen en instellingen van weldadigheid, welke zich bdasten met de verzorging van minder- jarigen, antwoordde de Minister van Justitie, dat de individpeele bijdragen worden aange- merkt als „baten uit anderen hoofde", maar worden als zoodanig niet in mindering ge bracht op het Rijkssubsidie, doch op het be- drag der kosten van verpkging van den be trokken minderjarige. Op het bedrag van het verplegingssubsidie hebben zij dus alleen dan invloed, indien de kosten der verpleging, verminderd met het bedrag dier baten, lager zijn dan het voor den betrokken minderjarige geldend subsidie-maximum. De bijdragen in de algemeene kosten blij- ven bij de tcekenning van verplegingssubsi die buiten beschouwing. Op het bedrag van het algemeen subsidie kunnen beide soorten van bijdragen van in vloed zijn, cmdat dit subsidie, waarb" een voor alle instellingen gelijk percentage harer algemeene kosten voor vergceding in aanmer king kemt, rummer meer kan bedragen dan't tekort op de exploitatie-rekening der betrok ken installing. DE TABAKSBELASTING. De Eerste Nederl. bond van kleinfabrikan- ten in de sigarenindustrie hield te Den Haag een vergadering om te protesteeren tegen het banderoilen-stelsel in de tabakswet. De voorzitter, de heer W. Goubitz, zeide dat de minister het stelsel wil handhaven, on danks het rapport der commissie-v. Schaik. Als spreker trad vervolgens op de heer Os- sendrijver, voorzitter der afd. Amsterdam. Hij wees crop, dat de volksvertegenwoordiging niet veel gevoelde voor deze tabakswet, die er echter met een kleine meerderheid werd door- gehaald, omdat de toenmalige minister van financien de portefeuille-kwestie stelde. Deze wet berust dus niet op een eigenlijke meerder heid en heeft de meeste kleinfabrikanten tot zenuwlijders gemaakt. In een jaar tijd zijn 2587 boeten opgelegd aan arme drommels! Spr. wekte de aanwezigen op om mede te strijden voor een beter stelsel van wetgeving en voor een menschwaardig bestaan. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Van den Berg, die betoogde, dat men wederom moet zien te komen tot een krachtige organisaCe. De voorzitter las vervolgens een schrijven voor van minister De Geer, waarin deze mededeelde dat hij1 een deputatie uit den bond ter aanbieding van een adres zou ontvangen Voorts deelde hij mede, dat de burgemees- ter van Den Haag het houden van een op- tocht verboden had door de binnenstad naar het ministerie van financien. Daarna werd het adres voorgelezen dat aan den minister-president overhandigd zal worden en waarin verzccht wordt wijziging van de z.g. banderollenwet en vervanging door een ander systeem. GORRUPTIE IN GEMEENTE- BEDRIJVEN. Te Onstwedde? In verband met beweerde corruptie in de bedrijven van de gemeente Onstwedde heeft de justitie te Winschoten Maandagochtend de ambtenaren van die gemeente aan een ver- hoor ondtrworpen. Het gemeentehuis werd door de rijkspolitie bewaakt, zoodat het pu- bliek het niet kon betreden. De gemeenteamb- tenaren mochten Maandagmiddag't gebouw niet verlaten. De boeken van de firma Wed J. Linzel, die een houthandel drijft, zijn in beslag genomen. Het onderzoek, dat reeds voor aen middag aanving, was Maandag- avond om 7 uur nog niet afgeloopen. De heer C. Linzel is raadslid en zijn broer O. Linzel is gemeente-architect. Nader wordt nog gemeld, dat de gemeente- architect O. L. op last van de jusCtie naar Winschoten is overgebracht. Ook gister werd het onderzoek vanwege de justice ten ge- meentehuize voortgezet. ONTGINNING VAN WOESTE GRONDEN MET STEDELIJKE AFVALSTOFFEN. De maatschappij voor ontginning van woeste gronden met stedelijke afvalstoffen te Amsterdam heeft bijna alle rietgronden ten westen van Leimuiden aangekocht. Deze complexen rietgronden, liggende in de gemeente Leimuiden, zullen met de afval stoffen van de gemeente Haarlem, waarover de maatschappij de beschikking heeft verkre- gen, cultuurrijp en tot tuingronden worden gemaakt. De maatschappij heeft verder met de ge meente Leimuiden een overeenkomst aange- gaan om ongeveer 30 H.A. rietgronden dezer gemeente in cultuur te brengen. Deze gron den liggen ten Oosten van Leimuiden, in de gemeente Aalsmeer en Leimuiden heeft voor het bewerken van deze rietgronden de goed- keuring van Aalsmeer noodig. CENTRALE BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Maandag is te Utrecht het tweedaagsch corgres van den Gentralen Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel gehouden. De voorzitter, de heer C. Cramer te UtreCht, verwelkomde in het bijzonder ver- tegenwoordigers van den Duitschen Spoor- wegbond en den secretaris van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond. Verder herinnerde spr. er aan, dat een 6- tal nieuwe afdeelingen v/erden gesticht en hef ledental in sfijgende lijn bleef gaan. Hij sprak er zijn leedv/ezen over uit, en naar hij meende namens het geheele congres, dat nog steeds moet worden gewacht op in- williging van de zeer gerechtvaardigde ver- langens omtrent de standplaatsindeeling en de dienst- en rusttijden. Spr. noemde de hou- ding van den minister van waterstaat tegen over het vraagstuk der dienst- en rusttijden onjuist en teleurstellend. Voor de zooveelste maal, zei spr., is bewezen, dat van Den Haag het spoorwegpersoneel niet veel te verwachten heeft. Na nog op enkele andere zaken de aan- dacht te hebben gevestigd, deed spr. een krachtige opwekking hooren om, in verband met de zeer nabije herziening (in 1930) van het reglement dienstvoorwaarden 1926, een zeer intensieve propaganda te voeren, opdat het personeel als georganiseerd geheel bij de herziening meer invloed zal kunnen doen Utoefeneri. Nadat versc'hillende afgevaardigden hulde aan het hoofdbestuur hadden gebracht, wer- den het beleid van het hoofdbestuur en hst jaarverslag met algemeene stemmen goedge- keurd. De voorziter van vakgroep IV heeft verder met eenige hartelijke woorden onder daveren- den bijval een vaandel, waarvoor verschillen- de afdeelingen en leden hadden bij'gedragen, aan den Bond aangeboden. De bondssecretaris, de heer P. de Haan te Utrecht, werd bij acclamatie herkozen. NATIONALE LANDSTORMDAG 1928. Er bestaat voor den Nationalen Land- stormdag, welke ter gelegenheid" van het tienjarig bestaan van den Bijzonderen Vrij- willigen Landstorm, het Instituut tot Steun aan het Wettig Gezag, op 27 September a.s. te's Gravenhage op het terrein „Houtrust" zal worden gehouden, allerwege groote be- langstelling. Voor de regeling van dezen Nationalen Landstormcommissien twee "leden hebben gevormd, waarin uit elk der 21 Gewestelijke Landstorm commissien twee leden hebben zitting geilomen. BRANDEN. Maandagmiddag geraakte op den Lem- merweg te Sneek de boerderij, bewoond door Tj. de Jong, eigenaar D. Jellema te St Pan- eras in brand. Gehed het huis brandde in korten tijd af. Eenige varkens kwamen in de vlammen om. Bijna de geheele inboedel en 15000i K.G. hooi gingen verloren. De oorzaak is onbekend. Vier huizen afgebrand. Maandagmiddag omstreeks 5 uur ont- stond door onbekende oorzaak brand in een schuurtje gelegen in den tuin van no. 91 in de Edisonstraat te Woensd bij Eindhoven Spoedig stonden de aangrenzende schuurtjes en perceel in lichte laaie. In allerijl sleepten de bewoners zooveel mcgelijk huisraad naar buiten. De brandweer kon aanvankelijk geen water geven, doordat er niet voldoenae druk op de leiding stond. Dit was mede oorzaak dat het vuur zich meedeelde aan de huisjes 93, 9'5, 97 en 99. Toen er eindelijk voldoende water was tastte de brandweer het vuur krachtig aan en het gelukte haar den brand na een uur te blusschen. Zij kon echter niet verhinderen dat vier huisjes totaal zijn uitgebrand. Een var- ken kwam in de vlammen om. De meeste der bewoners bleken niet verze- kerd te zijn. De vier daklooze gezinnen zijn bij buren ondergebracht. De recherche te Eindhoven heeft een 12- jarigen jongen aangehouden in verband met den brand. Deze jongen, van den A-. ge- rtaamd, heeft bekend, dat hij op straat een doosje lucifers had gevonden en daarmede een hoopje hooi heeft in brand gestoken, dat tegen een schuurtje van een der verbrande perceelen lag. In zeer korten tijd stond hot schuurtje in lichte laaie, waarop de jongen het hazenpad koos. Drie boerderijen afgebrand. Zondagmiddag is brand ontstaan in een boerderij te Huissen. De brand sloeg over op een aangrenzende boerderij en vervolgens, door het draaien van den wind, naar een daartegenover gelegen hofstede. De drie boer- derijen zijn totaal afgebrand. De motorspuit van de gemeente Huissen was uitgerukt, doch kon niets uitrichten, omdat de slooten droog waren. De vrouw van den landbouwer Schrij ver, die nog rets uit haar woning wilde red den, kreeg ernsCge brandwonden. De brand is ontstaan doordat kinderen met een sigaren- aansteker in een schuur hebben gespeeld. De brandende sigarenaansteker is in aanraking gekomen met stroo, waardoor in een oogwenk de schuur in vlammen stond. Brand in een kerk. Gistermorgen is brand ontstaan in de sa- cristie van de katholieke kerk aan het Klever- park te Haarlem. Waarschijnlijk is de brand ontstaan, doordat een ■brandend eindje kaars onachtzaam is weggeworpen. Een groot aantal kaarsen is verbrand, alsmede een aan tal kussens, waaronder enkele van waarde. De brandweer was wel aanwezig, doch be- hoefde geen dienst te doen. Met emmers water is het vuur gebluscht. KORTE BERICHTEN. Te Zaandam is ingebroken in't vracht- gcederenbureau van het station. De daders hebben een groot aantal ter verzending ge reed liggende pakken opengesneden, echter zonder daaruit iets mede te nemen. De brand- kast hebben zij onaangeroerd gelaten. Ver- mist wordt een bedrag van 17, dat in ver- schillende lessenaars werd bewaard. Uit Honselersdijk wordt gemeld, dat e- dert Zondag de stationschef van de West- landsche Stoomtram daar ter plaatse spoor- loos is verdwenen. Er is een kastekort ont- dekt van ongeveer 5000. Alvorens op 21 Mei het paleis Soestdijk te betrekken, zal de koningin-moeder nog ge- durende eenige dagen een strikt on-ofncieel bezoek aan Iceland brengen. In Noord-Holland boven het IJ kocnt bij de geref. kerken een evangelisatie-predikant, met standplaats Hoorn. De part, synode van Noord-Holland, die 20 Juni te Haarlem bij- een komt, zal hierover beslissen. Maandagmiddag is de 15-jarige J. te Groenendijk bij het uithalen van vogelnestjes uit een boom gevallen en gedood. Een 2-jarig zoontje van den heer B. te Westwoud is uit een kinderstoel geklommeu en door een openstaande deur naar buiten gegaan. Het kind werd later in een sloot bij het huis gevonden. De levensgeesten waren geweken. Frovineiaai nieuws INLIJVING. Op 18 Juni a.s. moeten voor eerste oefe- ning in werfcelijken dienst komen le de dienstplichtigen van het wapen der Infanterie van alle divisie's (de niet-voorge- oefenden, aangewezen voor de onderofficiers- opleiding), aan wie indertijd uitstel werd verleend tot het tijdvak van 19 tot 23 Jul! 1928; 2e. de dienstplichtigen van het regiment Wiielrijders (de niet-voorgeoefenden, aange- wezen voor de onderofficiersopleiding, aan wie indertijd uitstel werd verleend tot het tijdvak van 19 tot 23 Juli 1928. BROEK OP LANGENDIJK. De collecte voor het tehuis van alleen- staande blinden te Wolfhezen, heeft in deze gemeente opgebracht de somma van f 64.44. CASTRICUM. Nu de laatste dagen het weer gunstig is, gaan de strandexpioitanien er reeds toe over hunne diverse inrichtingen in gereedheid te brengen en verrijzen hier en daar reeds ver- schillende tenten. Zondag was het bezoek aan het strand reeds vrij beduidend te noemen. Er zijn meer dan 60 auto's gestald geweest terwijl naast een groot aantal rijwielen op het strand en langs den afrit meer dan 200 rijwielen in de stalling waren opgeborgen. Ook het bezoek aan het paviljoen dat op zonnige Zondagen open is, was in verband met het vroege voorjaar zeer groot te noemen. Gist-eren tegen den middag werd door bewoners van het dorp brand ontdekt in de duinen van de Hollandsche duinmaatschappij ter hoogte van de voormalige boerderij „De Brabantsche Landbouw". Tot ver in Bak- kum was de rook zichlbaar Velen gingen uit om een kijkje te nemen, maar ook vele tuinders die hier en daar in duinen teelt- grond hebben gehuurd en nu bang waren voor hunne vruchten. Ook de rentmeester van het naburige en aangrenzende provin- ciaal landgoed ging met zijn arbeiders er op uit daar hij bang was dat de brand in zijn domein was ontstaan. Toen bleek, dat de heeren Gevers opzettelijk een groote opper- vlakte z. g. n. Het Watervlak hebben doen platbranden, naar men ons vertelde voor de jacht in het najaar omdat de ruigte, die daar thans op groeide, te hoog was. Er was dus wel gezorgd dat men den brand meester was en op het juiste oogenblik wist te stuiten. Wij voor ons zouden er echter de voor- keur aan hechten dat men vooraf van een en ander behoorlijk kennis gaf, dan behoefden anderen zich niet ncodeloos ongerust te maken en zijn niet genoodzaakt eenige uren op te offeren. DE RIJP. Door den chauffeur van den heer Van Leeuwen uit de Beemster, had bij de aanleg- plaats van de firma Visser een aanrijding plaats met een handkar, beladen met pakken papier, die te water geraakte. Het papier is zoo goed als waardeloos. De gemeenteraad besloot, de kermis niet te verkorten tot 4 dagen, maar, evenals voorgaande jaren, 8 dagen te houden. BEEMSTER. Dinsdagmorgen sprong het paard van den heer Kistemaker, doordat het schrok, door de winkelruit van Roskam's slagerij te Purmerend. Wonder boven wonder, kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor, alhoewel de ruit geheel vernield werd. HEILOO. De V.V.V. „Heilco Voor uit" had Maandag- avond een groot aantal winkeliers, bloemis- ten, tuinders e. a. uitgenoodigd, ter bespre- king van het houden van een tentoonstelling. De kleine zaal van de NV. „H. O. C. E" was goed bezet, toen de voorzitter, de heer W. van de Vail, het welkom toeriep en eea korte inleiding hield over het doel. De ten toonstelling moet hebben een dorpskarakter en de opzet niet te groot zijn. Spr. stelde de vraag: Zou onze gemeente rijp zijn voor een dergelijke tentoonstelling? De heer Swaag vroeg of de winkelier den stand zou inrichten met behulp van zijn grossier. De voorzitter en de heer Hopman zagen geen bezwaar, mits de stand van den winke lier is. De heer Smits meende, dat als de winkelier strooman wordt (want anders zag spr. het niet), dan het mededingen voor den bloemist een fiasco zal worden, omdat hij niet over kostbare hulpmiddelen beschikt. Het zou mogelijk zijn met behulp van Aalsmeer, doch wat blijft er dan van het karakter van een plaatselijke tentoonstelling over. De heer Hopman oordeelde de medewer- king van bloemisten niet goed, want die bloe- men groeien niet hier. De heer Grootewillink zeide, dat men over- al de hulp van elders inroep,t waarom zou men dit niet evengoed doen als de winke liers. Nadat alien in principe hadden besloten een tentoonstelling te houden, hield de heer van Gemeren zulks op veroek van den voorzitter een causerie over de indeeling. Spr. meende dat men eerst een grondplan moet hebben. Hij was geen bewodneraar van een winkeltje waar men alles kan krijgen. Specialiseeren is z. i. noodig. De voorzitter meende, dat het verkoopen aan de stands mouelijk moe.t zijn, waarna de datum werd bepaald op 11, 12 en 13 Septem ber. Een drukke discussfe ontstond over de nit. dewerking van den iuinbouw voor groenteu Meerdere heeren meenden dat de groente- teler dan een concurrent wordt van den han- del. De voorzitter en de heer Smits zagen het zoo niet. De bedoeling is een demonstrate Van verkoopen is geen sprake, doch het jj wel goed om eens te laten zien wat hier wordt geteeld. Dc heer Akkerman (bestuur „De Vooruit- gang") beloofde medewerking, althans be- spreking, waarna de tuinbouw mee zal doen. Hierna werd besloten om een commiss'e van uitvoering te benoemtn uit 5 person® en als sub-comite uit elke branche een lid. In de commissie werden gekozen de heer® J. van Gemeren, A. Greeuw Jr., Jac. Groote- willink, R. Kuiper en N. Ursem. De heer van Gemeren vroeg of deze com missie permanent zou zijn, of na de tentoon stelling weer werd opgeheven. Spr. was voor een permanente commissie. Verschillende sprekers wilden dit laten af- hangen van de prestaties der commissie. De voorzitter was geen bewonderaar van een permanente commissie. Spr. meende, dat de V. V V. „Heiloo Vooruit" de aangewezen organisatie is als er iets gedaan moet wor- den en vreesde een ongewenschte verhouding. De heer van Gemeren repliceerde. Hij was tegen een eendagsvlieg. Ook meende spr. dat deze commissie over middelen moet beschik- ken en zou de standhouders als conribuan- ten willen aanmerken. Hij stelde voor deze vereeniging te noemen H. A. B. (Heiloo's Al gemeen Belang). Na uitvoerige bespreking was men tegen een vereeniging naast de V. V. V. Tegen den naam, mits voor de tentoonstelling, had men geen bezwaar.Over de permanente commissie kwam men niet tot overeenstemming. De voorzitter sloot de vergadering en lioopte, dat de commissie het resultaat zou bereiken, dat men zich had voorgesteld. SCHOORL. Zondagavond voerde de tooneelvereeniging „Joan van Scorel" ten toooneele het blijspd in 3 bedrijven „Mijnheer de Senator". De zaal van den heer Timmerman was slechts matig gevuld, wat zijn rede wel had in de zoo laat in het seizoen uitgeschrev® uitvoering. In Mei denken de mensclien meer aan andere genoegens. Niettemin hebben de aanwezigen echter kunnen genieten van een zeer goede vertolking van het stuk. Het blij- spel zelve zegt nu niet zoo heel veel. Een zeer gewoon gebeuren, zooals men dat vaak om- moet in het leven, doch het is vrij van alle banaliteiten en schenkt, mits goed en vlug vertolkt, den aanwezigen een vroolijken avond. Gerust kan gezegd worden, dat de mede- werkenden hun best hebben gedaan en dat bereikt is dat het stuk in zijn geheel ten zeer- ste heeft voldaan. We zullen niet in bijzonderheden van de rollen treden, doch noemen toch gaarne het goede spel van den heer Rossenbacker als se nator. Ook de regie was door deze verzorgd op een goede manier. E>e tooneelverzorging was mede een gelukkige; de kamer op de lste etage van het huis van den senator, waar de geheele handeling plaats vond, zag er goed uit. We bewonderden de mooie schilderstuk- ken, welke, als we ons niet vergissen, eigen- dom van den heer van Os zijn De laatste uitvoering van „Joan van Sco rel" kan goed geslaagd heeten. TEXEL (OOSTEREND), De Muziekyereeniging „Exceisior", gaf* met medewerking van de zangvereenigmg „De Lofstem", beide vereenigingen onder directie van den heer Cor Bre.ver, eene uit voering in de Gereformeerde kerk, alhier. Het getal aanwezigen had, in vergelijking met eerdere uitvoenngen, grooter kunnen zijn. Na het uitspreken van een gebed gaf ds van der Leer een kort woord ter inleiding. Hij wees er op, dat men was bijeengekomen, om te hooren naar het schoone, dat de kunst kan voc rtbrengen, doch ook in dit opzicht had men God als dm oppersten kunstenaar te er- kennen, daar men van Hem de gave voor kunst heeft ontvangen. Kunst daaft van God tot ons en keert weer tot God. Ook de kunst daalt uit den hemel, terwijl, wanneer de kunst zich laat hooren, voortbrengers en hoorders omhoog gevoerd worden. Met de mededeeling, dat het rooken en snocpen als contrabande beschouv/d moesten worden, werd de leiding aan den director overgegeven. Vocraf werden gezongen twee verzen van Psalm 150, waarbij het orgel gemist kon wor den, omdat gezongen werd bij de koperen klanken, die wel wat luide uit de instrumen tal opstegen. Een uitgebreid programma volgde, waar bij beurt om beurt muziek en zang gegeven werd. 't Is niet gemakkelijk uit te maken, aan welke vereeniging de meeste verdienste toekomt, want al de stukken werden uitstekend gespeeld en gezongen. Alleen het applaudis- sement deed niet weldadig aan. Vooreerst a de stemming in een kerkgebouw er mede in strijd en het luide handgeklap na elk nummer kan niet welgemeend heeten. Men voelt er meer in den drang naar levenmaking, dan de behoef-te zijn voldoening te toonen voor wat gegeven werd. Niettemin was het applaus dubbel verdiend. Elk muziekstuk gaf "blijk van goede oefe* ning onder uitstekende leiding. Maar ook de zang deed verheffend aan, vooral in „God is mij-n lied" en „Holland, mijn Holland" i vind jou zoo mooi!" Vooral enkele sopraan- stemmen waren bewonderenswaardig. Aan het einde bracht ds. v. d. Leer dank voor alles wat ten gehoore was gebracht efl voor de belt nssteuing der aanwezigen. Met het zingen van het „Avondlied" werd geeifl- digd. Moge spoedig eens weer een dergelijke avond gegeven worden en dan liefst in epea lucht T. E. S. 0. De N.V. Tex. Eigen Stoomboot-onder- neming kan weer met voldoening op het ver- loopen dienstjaar terugzien, niettegenstaande rachtprijzen aanmerkelij-k verlaagd wer den. De verlies- en winstrekening geeft een totaalcijfer van 88218.05 en de balafls ee» totaalcijfer van 198023.35. Het batig saldo 1927 bedroeg 14396.60. De vergadering van aandeelnoudar* wow weldra gehouden Bij iiUc Apothekers en Drogisfen verkrijgbaar.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6