DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Gemeenteraad van Alkmaar. Abonnementsprijs oij vooruitfoetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsralmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr, v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Adminlstr. No. 3. Redactio No. 33. DOIDEKDAO to MEI list het Paplemenl No. iff Dit nnnunei besfaaf uit 2 bfaden. Honderd dertigste Jaargang 1928 Directeur: O. H. KRAK, Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 9 Mei 1928 ©e Eerste Kamer heeft kans gezien zich in #n dag door de Indische Begrooting heen te werken- Voor een deel is de oorzaak hiervan te zoeken in de omstandigheid, dat een der Indische specialiteiten der Kamer, de heer De Muralt (V.B.), die zich reeds als spreker had laten inschrijven, door omstandigheden afwe- zig was, maar in de tweede plaats verlieze men niet uit het oog, dat tegenwoordig de feiteliike vaststelling der begrooting in Indie gebeurt en dat de Volksvertegenwoordiging enkel haar fiat behoeft te geven aan de desbe- treffende besluiten van den gouverneur-gene- raal, zoodat reeds daardoor de aard der be- fprekingen anders is als voorheen. We hebben intusschen toch een rede van stavast gehoord: drie unr lang heeft de heer Mendels (S.D.A.P.) de Kamer naar zich doen luisteren. En men luistert inderdaad naar hem, omdat hij een levendig en vaak geestig spreker is. Hij heeft slechts de zwak- heid zelf ook gaarne naar zijn eigen woor- den te willen luisteren, zoodat hij wijdloopi- ger is dan de zaken soms medebrengen. In het bijzonder heeft de heer Mendels stilgestaan bij het rapport over den toestand op Suma tra's Wesfkust, uitgebracht in verband met de tommunistische onlusten. In dat rapport komt nog al wat voor, waaruit valt af te lei- den, dat er Nederlandsche bestuursambtena- ren zijn, wien het ten eenenmale ontbreekt aan verstand en beleid. Vooral in het Me- nangkabausche is het soms scheef to-egegaan. Daar zijn klagers als misdadigers behan- deld, zijn aan de bevolking onbehoorlijk hoo- belastingen opgelegd, hebben mishande- plaats gehad, die tot opstand moesten en het is een daad van goed beleid ge- iveest, dat toen de commissie van onderzoek ieze feiten ontdekte, haar verzoek om de be- trokken ambtenaren te verplaatsen, onmiddel- iijk is ingewilligd. De heer Mendels heeft dit rapport gebruikt als middel om zijn bewering, dat de communistische onlusten zijn ontstaan door economische wantoestanden, waar te maken. Maar de minister van kolonien, de heer Koningsberger, heeft dit, gelijk hij trou- wess altijd jieeft gedaan, ten stelligste ont- kend. De onruststokers vonden den bodem wel gunstig om het zaad der. ontevredenheid, dat zij uitstrooiden, te doen ontkiemen, maar de economische toestanden waren niet zoo slecht, dat de menschen daardoor tot opstand kwamen. Mr. Mendels partijgenoot, de heer Henri Polak, is een teerhartig mensch. Hij is een vereerder der natuur, ook van de levende na tuur en daarom heeft hij heden een lans ge- broken voor de wilde dieren in Indie, die door de cultuur steeds meer uitgeroeid worden. Of hij bij zijn pleidooi ook dacht aan tijgers en giftige slangen, w-eten wij niet, doch de mi nister van kolonien wist hem een riem onder het hart te gespen, doer hem er op te wijzen, dat er altijd nog groote uitgestrektheden bosch en groote bergstreken overblijven, waar het gedierte rustig kan lev-en en zich voort- planten. Bovendien zijn er een aantal terrei lien gereserveerd, waar geen jager een voet mag zetten en dus kan de heer Polak gerust zijn! Met den spreker was de minister het in- hij 'en SP1 schappelijke" doeleinden wilde hij het vangen n spr tusschen eens, dat hij den staf brak over de jacht op wilde dieren hetzij uit winstbejag, netzij bij wijze van sport. Maar voor weten- en desnoods dooden van gedierte blijven toe- staan. Met den heer Blomjous (R.K.) heeft de mi nister nog wat gediscussieerd over de b-eperk te vrij'ieid van de Katholieke missie, welke d< spreker geen banden aangelegd wilde zien, wat de minister met't oog op de Protestant- sche zending natuurlijk niet kan beloven. En den heer Verkouteren (C.H.) heeft de minis ter duidelijk kunnen maken, dat de klachten, dat de oud-gepensionneerde Indische militai- ren vergeten zouden worden, niet billijk zijn Tot driemaal toe zijn hunne pensioenen in verband met de tijdsomstandigheden ver- hoogd. Nadat- de Indische begrooting zonder stemming was goedgekeurd, heeft de begroo ting van Suriname een korten tijd de Kamer nog beziggehouden, maar van veel beteekenis is de discussie niet geweest. Ook deze begroo ting is zonder stemming goedgekeurd. In dc Tweede Kamer zijn heden de beraadslagingen over de begrooting van het Wegenfonds voortgezet, maar niet ten einde gebracht, Meer zullen we er ditmaal niet van zeggen Morgen komen wij nader op de zaak terug. Dagelijksch DE EX-KROONPRINS VAN ROEMENIe. Hij moet Engeland verlaten. - Wat is zijn verleden en wat zal zijn toekomst zijn? Het is dus beslist: Carol zal Engeland fnoeten verlaten! Een eenvoudig lijkend be nchtje, dat echter groote gevolgen kan hebben. Maandagavond laat is hem dit besluit me degedeeld en het schijnt, dat deze tijding voor Carol al zeer onverwachts kwam en hem diep teleurstelde. De correspondent van di ),Evening Standard", die bij die tijding aan- wezig was, vertelt tenminste, dat „his heart was broken." Het besluit, dat prins Carol Engeland zal moeten verlaten, wordt door de Engelsche bladen druk besproken. De prins zelf be- (veert, dat de Engelsche regeering zich heeft laten beinvloeden door aanwijzingen uit Boekarest: de Roemeensche regeering zou verzocht hebben, om hem het verblijf in En geland te ontzeggen. Toch worden door zijn vrienden nog po- gingen gedaan, om het besluit weer onge- daan te doen maken; de prins zou alle po- iitieke actie in Engeland staken. Madame Lupescu, de tegenwoordige vrouw van prins Carol, die ook geinterviewd is, zeide te gelooven, dat het Roemeensche volk den prins terug wilde hebben en, als dat zou beteekenen, dat zij en prins Carol voor altijd zouden moeten scheiden, zij zich dat offer zou getroosten. „Prins Carol is mijn vriend", zei ze. „Ik geloof in hem en indien het Roe meensche volk hem terug wenscht dan wensch ik ook, dat hij koning wordt." De geschiedenis van prins Carol is zeer romantisch en veel besproken. In 1925 leerde hij Mme Lupescy kennen; zij was de gescheiden vrouw van een officier in't Roemeensche leger, Tampeano geheeten Het huwelijk van prins Carol met prinses Helena, een dochter van den Griekschen ko ning, was niet gelukkig. Voor dien was dc prins al eens getrouwd geweest met 'n andere dame, welk huwelijk echter na bijna 3 jaar vernietigd werd, omdat hij, als a.s. koning, een vorstelijke dame mpest huwen. Toen kwam de verhouding tusschen hem en Mme Lupescu, een verhouding, die in Boe karest druk besproken en sterk afgekeurd werd. Vooral minister Bratiano, die geen vriend van prins Carol was, drong er op aan, dat deze met haar zou breken; toen echter geen enkel verzoek, noch van koning Ferdinand, noch van koningin Marie mocht baten, werd in November 1925 mme. Lupescu verzocht Roemenie te verlaten. De prins was hierover zeer gebelgd en dreigde met afstand van zijn rechten als kroonprins te doen, de ko ning slaagde er toen nog in hem hiervan te rug te houden; spoedig daarop vertrok prins Carol naar Londen om Roemenie te verte- genwoordigen bij de begrafenis van koningin Alexandra van Egeland. ■Bij zijn terugkomst uit Londen ontmoette hij mme. Lupescu in Parijs. Samen vertrok- ken zij naar Venetie Koning Ferdinand en koninginMarie schreven brieven aan hun zoon, waarin zij hem zijn gedrag verweten. De prins antwoordde, dat, indien zij zich tegen zijn wenschen bleven verzetten hij af stand van zijn rechten zou doen. De koning zond een kamerheer, generaal Hiotto naar Venetie, die de opdracht had prins Carol over te halen om naar Roemenie terug te keeren en zich van mme. Lupescu te scheiden. Prins Carol weigerde en deed voor den vierden keer afstand van zijn rechten als kroonprins. Sindsdien verbleef hij in Neuilly, totdat hij onlangs naar Londen vertrok. Hoewel hij dus vrijwillig afstand gedaan heeft van zijn rechten op den kroon, heeft hij toch nadien verschillende pogingen gedaan, om de plaats van zijn overleden vader in te nemen, en het zou dan ook niets vreemd zijn, als hij van de nationale-boerenbeweging ter- zijnertijd profijt trok en binnen afzienbaren tijd als koning van Roemenie gekroond werd. Voorloopig zal dat nog wel niet gelukken, omdat de Roemeensche regeering er in ge- slaagd is de dreigende relletjes der boeren te' voorkomen, waardoor Mantiu's aanzien sterk gedaald is. Bmnenland DE OPLICHTING VAN DE ROTTER- DAMSCHE BANKVEREENIGING. De gezochte dame is gevonden. Het is den inspecteur van den justitieelen dienst van het bureau aan de Groote Paau wensteeg te Rotterdam, den heer G. Diepen- horst, gelukt de vrouw op te sporen, die be- trokken is geweest bij de oplichting van de Rotterdamsche Bankvereeniging voor een be- drag van 12,500, zoogenaamd voor een fonds, ten behoeve van dames uit den gegoe den stand, die buiten haar schuld in finan- cieele moeilijkheden zijn geraakt. Zooals is gemeld, was bekend, dat zij wel uitstekend Nederlandsch sprak, maar toch vermoedelijk van Duitsche origine was. Een onderzoek in Rotterdam leverde geen resul- taat op, maar men kreeg een spoor, dat naar Den Haag leidde. Na een uitgebreid onder zoek kreeg men een ernstig vermoeden tegen de 36-jarige W. L., huisvrouw van A. B uit Rijswijk. Zij is een Duitsche; haar man is uit Boedapest afkomstig. Gistermiddag is de heer Diepenhorst met den portier van de Rotterdamsche Bankvereeniging naar Rijs wijk gegaan. Daar heeft de portier haar on- middellijk pertinent herkend, waarna men tot arrestatie is overgegaan. Zij is terstond naar Rotterdam overgebracht. Zij ontkent iets met de oplichting te maken te hebben. Wel heeft zij toegegeven verschil lende dagen ook op den Zaterdag, waar- op de oplichting is gepleegd in Rotterdam te zijn geweest. Het onderzoek wordt voortgezet. DE VEENBRANDEN. Hulpverleening. Het bestuur van den Kon. Nationalen Bond voor reddingwezen en eerste hulp bij ongelukken Het Oranje Kruis heeft, in af wachting van het nader onderzoek omtrent de geleden schade, uit het Prins Hendrik- Fonds de noodige gelden ter beschikking ge- steld van het provinciaal centraal comite, het- welk door den commissaris der Koningin iu Drente bijeengeroepen is. J'EUGDIGE MESSENSTEKER. Gister diende voor de rechtbank te Leeu- warden met gesloten deuren de zaak tegen den 17-jarigen W. H., landarbeider te Sint Jacobi Parochie, besohuldigd op 20 Maart j.l. den 30-jarigen kustvissch-er M. Aartsma zoodanig met een mes te hebben gestoken, dat deze eenigen tijd later is overleden. Verdachte die als driffig bekend staat, had met h-et slaehtoffer een woord-enwisseling gehad be- treffende diens zuster, en had zich later ten huize van de familie vervoegd, om daarover nog eens te spreken. Daarna heeft hij A. de messteken toegebracht. De Officier van Justi- tie eischte tegen verdachte een gevangenis- straf van vijf jaar. BRAND EN MISDRIJF? Vermoedelijk roofmoord. In aansluiting aan het medegedeelte in het vorig numm-er meldt men, dat de bewoner van het verbrande huis onder de gemeente Maar- tensdijk, de 51-jarige landbouwer Wulfert Floor, die met een groote wonde aan het ach- terhoofd op den deel met door het vuur reeds aangetaste kleeren dopd werd gevonden, on- gehuwd was en het huis alleen bewoonde Een geopend geldkistje is gevonden en hoewel niet bekend is, hoeveel het bevat heeft, kan wel aangenomen worden, dat Floor een 200 aan baar geld in huis had. Op den verslagene werden nog aangetroffen diens uurwerk en beurs met een paar gulden er in. Z-eer waarschijnlijk heeft de dader eerst den doodslag gepleegd, daarna het geld kistje geledigd en vervolgens het huis in brand gestoken ten einde de sporen van den misdaad te doen verdwijnen. E>eze blij'kbare toeleg is evenwel niet geheel gelukt. H-et ge vonden jachtgeweer, dat niet van Floor moet zijn geweest, het geopende geldkistje en het lichaam van Floor met de hoofdwonde heb ben aanstonds aan een zeer vermoedelijk ge val van misdrijf doen denken. Het houten huis is met alles wat er in is, geheel afgebrand. Het stond aan den zgn. Voordorpschen dijk in Blauwkapel dicht bij den overweg over den spoorweg Utrecht Bi'lthoven. De burgemeester van Maartensdijk en het parket uit Utrecht hebben den geheelen dag een ijverig onderzoek ingesteld en dank zij d uitgebreide nasporingen is gisteravond half zeven een 22-jari-ge arbeider uit Blauwkapel, werkzaam bij de gemeente Maartensdijk en wonende enkele honderden meters van de plaats van het misdrijf, aangehouden, tegen wien ernstige vermoedens bestaan als te zijn den dader. Bij het afzenden van -dit bericht moest zijn verhoor nog plaats hebben. BRANDEN. Gisteravond is in een benedenhuis aan de N-ieuwe Looierstraat te Amsterdam, bewoond door mej. S., tijdens afwezigheid der be- woonster, brand ontstaan, vermoedelijk dooi*- dat een gordijn in aanraking is gekomen met een brandende petroleumkachel. Voor- en achterkamer benevens een opkamertje zijn geheel uitgebrand Gistermiddag te 1 uur is een fell; brand uitgebroken in de harmonicagaasfa- briek van B. Greeve, gelegen aan den dijk te Wyhe. Te Made is eergisteren totaal afgebrand de boerderij van J. Prins-en. Een kalf en een stier kwamen in de vlammen om. Het andere vee was in de weide. Gistermiddag 5 uur is het bovenge- deelte van het cafe „Het Hert" aan de Hoog- straat te Weesp, bewoond door J. Schoorl en W. Prokn, geheel uitgebrand. Te Budel (Limb.) is de boerderij van G Nouwen afgebrand. Gistermorgen is brand ontstaan in een woning aan de Ed-enstraat te Eindhoven bewoond door de families W. Jorissen en P J. Tops. Beide gezinnen bleken bij het uit- breken van den brand niet thuis te zijn. De woning is geheel uitgebrand. De aangrenzen- de woning kreeg ernstige waterschade. Oor zaak van den brand onbekend. dame, buiten den leider. Deze reis duurde 100 -dagen; de reiskosten bedroegen 4300 per persoon. Eveneens werd een reis gemaakt naar Egypte-Palestina, met 12 deelnemers, buiten den leider. Kosten dezer reis waren 875. OUDHEIDKUNDIGE VONDST. Bij de sluiswerken te Medemblik (Zuider- zeewerken) zijn eenige oude voorwerpen, o. a. een tweetal urnen, opgegraven. DE OLYMPISCHE ED. Naar de Tel. verneemt, zal de Olympische eed bij de officieele opening van de Spelen, op Zaterdag 28 Juli, worden afgelegd door Ir. Harry Denis, den aanvoerder van de Ne derlandsche voetbalploeg. KORTE BERICHTEN. - Gistermorgen te ongeveer 8 uur is een vrouw, die zich in het Oosterpark nabij den Bekenweg te Amsterdam naar een vlucht- heuvel van de tram wilde begeven, door een vrachtauto overreden en onmiddellijk ge- dood. De identiteit van het slaehtoffer is nog niet vastgesteld. N. J. S., cargadoor te Rotterdam, is door de rechtbank aldaar, wegens omkoo- >ing van een ambtenaar, veroordeeld tot 1 jaar en 3 maariden gevangenisstraf. Het hof te Den Haag legde verdachte 1 jaar gevange nisstraf op. RECHTSTOESTAND DER AMBTENAREN. Het hoofdnummer van den Nederl. Bone van gemeente-ambtenaren heeft den minister van justitie verzocht, een spoedige indiening van het wetsontwerp op den rechtstoestane der ambtenaren te bevorderen. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Gisteravond is bij het binnenkomen van den Pullmantrein uit Parijs om 16 uur 39 re Rotterdam de 53-jarige kruier J. van Wijk, gewoond hebbende aan de Van Waalburg- straat aldaar, over de rails voor het eerste perron geloopm. Hij lette niet op het bin nenkomen van den trein uit Maassluis, die op denzelfden tijd aankomt. Van Wijk werd door dezen trein gegrepen. Vrijwel de geheele trein is over hem heen gereden. De dood trad on middellijk in. REIZEN EN TREKKEN. Blijkens een statistiek van de Nederlanc- s'che Rdsvereeniging werden door de leden in 1927 niet minder dan 418 reizen gemaakt. waaraan 5623 heeren en 9281 dames deelna- men. Het aantal reisdagen bedroeg 140.840. De totale kosten bedroegen 1.704.411.8914 w. o. 592.670.29 aan vervoer. Naar Ned Oost-Indie werd een reis ge maakt, waaraan 4 heeren deelnamen en 1 De Raad vergaderde heden ten 1 ure. Als voorzitter fungeerde, wegens ongesteldheid van den burgemeester, de waarnemend bur gemeester de heer Thomsen. Afwezig de heeren Mr. Kusters, Sietsma en Schats. De voorzitter deed mededeeling van de ongesteldheid van den burgemeester en het bericht van den heer Sietsma dat hij iets la ter zou komen. Mr. Leesberg deed mededeeling van gevoerde onderhandelingen met de Bankasso- ciatie. Voorgesteld werd het bankgebouw aan de Breedstraat voor f 20.000 te koopen ten behoeve van den gemeente-ontvanger. Zonder hoofdelijke stemming conform be- sloten. Besloten werd 2 vierk. M. grond te ver koopen aan den heer Koorn aan den Wester- weg voor 50. Aldus besloten. Van de firma Vroom en Dreesmann was -het verzoek ingekomen om een maand langer te mogen huren het terrein, waarop het tij delijk winkelgebouw staat. B. en W. stelden voor dit verzoek in te wil- ligen, mils de ontruimtermijn 1 maand ver- kort wordt. Conform besloten. Ingekomen zijn: a. Een brief d.d. 18 April 1928 No. 76 van Ged. Staten, daarbij de ontvangst be- richtende van de Verordening, als bedoeld in artikel 4, sub 3o, der Hinderwet, vastgesteld bij raadsbesluit van 30 Maart j.l. Aangenomen voor kennsigeving. b. Het besluit d.d. 25 April 1928 No. 54 van hetzelfde College, tot verdaging hunner beslissing omtrent het raadsbesluit van April 1928 No. Ill tot opheffing van het open baar vervolgonderwijs. Als voren. c. Een brief d.d. 25 April 1928 No. 91 van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van April 1928, No. 34 tot wijziging der Verorde ning betreffende het gemeentelijk grondbe- drijf. Als voren. d. Het besluit d.d. 25 April 1928 No. 40 van hetzelfde College, daarbij hunne beslis sing omtrent het raadsbesluit van 30 Maart 1928 No. 1 tot het, om niet, ovememen van straten, verdagende. Als voren. e. Een brief d.d. 25 April 1928 No. 75 van hetzelfde College, daarbij mededeelende de Verordening tot wijziging van het Regle- ment van Orde voor de Vergaderingen van den Raad, vastgesteld bij raadsbesluit van April 1928, te hebben aangenomen voor ken nisgeving. Als voren. f. Een brief d.d. 25 April 1928 No. 153 van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 3 April 1928 No. 3 tot goedkeuring der begroo ting voor 1928 van, en de tcekenning van een subsidie aan de Commissie tot Huisverzor- ging- Als voren. g. Een brief d.d. 26 Maart 1928 No. 904, 2e afd. C. van den Minister van Justitie, ten geleide van het Koninklijk Besluit d.d. 20 Maart 1928 No. 96, houdende regeling der bezoldiging van den commissaris van politie in deze gemeente. Als voren. h. Een brief d.d. 16 April 1928 No. 4782 afd. V.H.M.O. van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, daarbij goedkeurende het raadsbesluit van 29 Maart 1928 No. 5 tot verlenging tot 15 Juni 1928 der tijdelijke aanstellingen van A. Visser en A. Haak als leeraren aan het gymnasium. Als voren. i. Het verslag d.d. 17 April' 1928 van de werkzaamheden over 1927 van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Als voren. j. Een brief d.d. 20 April 1928 No. 68 vaa de R.K. Vereeniging tot bestrijding der tuber- culose „Herwonnen Levenskracht", daarbij dank betuigende voor de verleening van het subsidie voor het jaar 1928. Als voren. k. Een ten onrechte tot den Burgemeester gericht adres, d.d 7 April 1928 van J. v. d. Pol, waarbij deze ontslag verzoekt als onder-. wijzer aan de 3e Gemeenteschool. Eervol ontslag verleend met ingang van een nader door Burg, en Weth. te bepalen datum. 1. Een adres d.d. 1 Mei 1928 van eenige oewoners van de gemeente-woningen aan de Dijkgraafstraat en het Oudorperdijkje, daar bij verzoekende waterleiding aan te leggen. In handen van Burg, en Weth. gesteld om oericht en raad. m. Een brief dd. 2 Mei No. 146 van Ged. Staten ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit d.d. 3 April 1928 tot wij ziging der Verordening op het bestuur van het Stadsziekenhuis. Aangenomen voor kennisgeving. n. Een brief d.d. 7 Mei 1928 van het lid van den Raad, G. Veen, daarbij verzoekende aan Burgemeester en Wethouders vragen te mogen stellen inzake de plaatsing van een 'antaarnpaal on het Stationsplein. Aan het einde van de agenda te behan- delen. o. Een brief d.d. 7 Mei 1928 van het lid van den Raad J. Westerhof, daarbij verzos- cende aan Burgemeester en Wethouders vra gen te mogen stellen inzake het subsidieeren van de Kanalisatieplannen. Als voren. p. E en brief d.d 7 Mei 1928 van het lid van den Raad J. Westerhof, daarbij verzoe kende aan Burgemeester en Wethouders vra gen te mogen stellen inzake de aanvaarding van de 150.000 van de Stichting Gentraal Zkkenhuis. Als voren. q. Een adres d.d. 7 Mei 1928 van het Be stuur der Vereeniging voor Algemeen Voor- bereidend Lager Onderwijs, daarbij verzoe kende de huur der drie lokalen van Gemeetv teschool 9 te verlengen. Ingewilligd onder eenig voorbehoud. BENOEMING VAN EEN LID VAN DE COMMISSIE TOT WERING VAN SCHOOLVERZUIM. Voorgedragen worden: 1. M. J. Lutteroi; 2. J. G. Hazeloop. Benoemd de eerstvoorgedragene met 13 stemmen, tegen 2 ongeldig en 2 op den heer Hazeloop. BENOEMING LEDEN COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET STEDELIJK MUZIEKPARK. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 59: Gelijk wij U reeds mededeelden in ons voor* stel d.d. 31 Januari j.l. betreffende de exploit tatie van het Stedelijk Muziekpark (bijl. nr. 14), achten wij het gewenscht, dat de Com- missies van toezicht op het Stedelijk Muziek- korps en op het Stedelijk Muziekpark uit de- zelfde personen zijn samengesteld. In verband daarmede geven wij U in over- weging, te benoemen tot leden der laatstge- noemde commissie de heeren A. Ohlen, C. E. Slinger en Th. L. M. IJpma. g Benoemd de voorgedragenen. VASTSTELLING VERMENIGVULDI' GINGSCIJFER PLAATSELIJKE INKOMSTENBELASTING 1928/1929. In bijlage No. 58 stellen B. en W., ondet overlegging van het advies der Commissie van Bijstand voor de finaneien, voor: a. het vermenigvuldigingscijfer voor de be- rekening der aanslagen in de plaatselijke inkomstenbelasting voor het belasting- jaar 1928/1929 te bepalen op 0.80 en de opbrengst van deze belasting over ge- noemd jaar te ramen op 849.000; b. ten behoeve van den dienst 1928 te be- schilcken over een gedeelte van de winst over 1927 van het electriciteitsbedrijf, het gasbedrijf en het slachthuisbedrijf, res- pectievelijk ten bedrage van f 90.000. 25.000 en 10.000. De heer Westerhof oordeelde, dat men de begrooting moest nakijken hoe het mee- vallertje is ontstaan. De redactie van de bij lage was z. i. niet gelukkig. Beziet men de bijlage, dan heeft het over- schot 19000 meer opgeleverd. B. en W. bestreden bij de begrooting een extra winst uit de bedrijven van 107.000 en komen nu zelf met 125.000. De raming van den inspecteur der directe belastingen ten aanzien van de opbrengst der personeele belasting was zeker aan den voor- zichtigen kant. Spr. onderwierp de bijlage aan een verde- re critiek. Hij verwees naar de balans van het Elec- triciteits- en Gasbedrijf, en merkte op dat de winst grooter is dan B. en W. wilden doen voorkomen. 154.319 extra winst is ge maakt. Waarom gaan wij hier bestrijden het vervolgonderwijs en het bureau van be- roepskeuze, als men de subsidies ongewijztgd laat? De te benaderen uitkomst is 40.000 gun- stiger en spr. vraagt of B. en W. met dat geld de afbraak weer willen herstellen, al heeft hij, gezien den geest van de overzijde, daarover geen illusie. Men kan belastingverhooging voorkomen door een deel van de winst van 1928 te ge- bruiken. Hij ging na hetgeen bii over deze ALRMAARSGHE GOURANT. if

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1