DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Huldeblijk H. M. de Koningin-Moedsr. Uif het Pariemen* Baaiteiilaiid No. U2 Dlf hummer Besfaaf stt 3 blaffep Honderd dertigste laargang 1928 Abonnemcnfsprijs Bij vooruitBetaling per 3 maanflen f2.—fr. per post f2.50. Bewjjsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte Brieyen franco N.Y. Bock- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Eedactie No. 33. VKIJOAG Direcfeur: G. H. KRAK. Hoofdredarieur Tj. N. ADEMA. 11 MEI Den Haag, 10 Mei 1928. De Eerste Kamer heeft ook heden getoond, dat zii het vlug afdoen van zaken toch ,nog, niet heeft verleerd. Er stond een dczijn wets- ontwerpen op de agenda en na een paar uw ton zii weer huiswaarts keeren omdat alles was afgehandeld, zoodat zij met een gerust hart Hemelvaartsdag kan vieren en Pinkste- ren daarbij, daar zij niet voor 22 Mei weer bijeen behoeft te komen De beraadslagingen hadden trouwens met veel om het lijf, zoodat wij kunnen volstaan met de voornaamste aangenomen wetsorit- werpen te vermelden. Dat zijn: de regeling van den Radio-omroep, de begrootmg van Curacao voor dit jaar (die voor 1929 is reeds door den Kol. Raad van Curacao aan genomen!), de vergoeding aan de Louise- croeve, de nieuwe strafbepahng tegen fles- - schenirekkers, de nieuwe ambtswonmg van den minister van Buitenlandsche Zaken, de wiizieing der Ongevallenwet betreffende de instelling van fabrieksartsen en het ontwerp op den aanmaak van opium. In de vergadering der Tweede Kamer heeft heden de minister van Waterstaat een uitvoerige rede gehouden ter beantwoording van de dertig sprekers, die naar aanleiding van de begrdoting van het Wegenfonds het woord hadden gevoerd. De minister heeft daarbij nadrukkelijk betoogd, dat hij best in staat is het cntworpen vijfjarig programma van wegverbetering af te werken zonder dat daarvoor naar extra-hulp behoeft te worden uitgezien. Maar meer te doen kan hij ook met beloven. De toegezegde.,Wegenwet zal, naar hij hoopt, spoedig bij de Kamer ingediend worden, zoodat zij nog voor 'het zomerrecp in de afdeelingen kan worden behandeid. In zake bruggenbouw zal hij met vooi stellen komen bij de begrooting voor het volgende Ais de Kamer hem meer crediet zou willen geven, is het de vraag, of hij dit geld zou kunnen verwerken. Een minister kan met nek sen, heeft de heer Schaper gezegd, en spr. is dit zoozeer met-hem eens, dat hij dit woord in zijn kabinet zal laten ophangen. Aan de be langen van de voetgangers zal worden ge dacht. De rijkswegen zullen goeddeels klin- kerwe'gen blijvpn. Voor verbetering van de Vegen.in Gelderland en Overijsel zal men hier en daar wat natunrschoon moeten schen- den. Nachtdienst op de overzetveeren achtte de minister overbodig. Wat betreft de uitkeering aan de provin- des,'d'eze hebben niets te vorderen, maar uit de wegenbelasting wordt een potje gevormd en daaruit krijgen zij naar billijkheid uit keering. Ten slotte ontried de minister het voorstel van den heer Van der Waerden om een We- genraad in te stellen. Hij vond dezen volko- men overbodig. Dat is evenwel de Kamer niet met hem eens geweest. Immers met de belangrijke meerderheid van 59 tegen 19 stemmen ging zij met den heer Van der Waerden mede. De daarop gevolgde behandeling van de artikelen van de begrooting had niet veel om het lijf en na kort debat is de begrootmg zelfs zonder stemming goedgekeurd, waarop de vergadering tot morgen werd verdaagd DageflSJksch cwepiicht. DE TOESTAND IN CHINA. japan contra China? Wat zal het einde zijn? Het „gde gevaar". Scheen het voor eenige dagen, dat de toe itand te Tsinanfoe, de hoofdstad van Sjan- toeng, eenigszins guns-tiger, althans kalmer werd, thans is de strijd weer geheel aange- wakkerd. Do opperbevelhebber van de Zuidelijken, Tsjang-Kai-Sjek, he-eft de stad ontruimd en heeft zich met zijn troepen op marsch begeven naar.het Noorden. Dit zou in overeenstem- mimg te brengen zijn met een aan hem gezon- den telegram van.d-e nationalistische regee- rig, waarin erop word) aangedrongen, er toch vooral voor te zorgen, dat de incidenten te Tsinanfoe de expeditie tegen de Noordelijken niet belemmeren of vertragen. De Japanners blijven iniusschen krachtige maatregelen nemen om hun in het binnenlapd ge'isoleerde troepen te ontzetten en de verbin- dingslijnen met de kust te waarborgen. Zelfs hebben ze de spoorlijn TsinanfoeTsingtau geheel door Japansche troepen laten bezetten, Mokhuizen erlan-gs opgericht en de geheele Sjantoenglijn in militair beheer genomen- De Japansche regeering verkeert door het gebeurde ongetwijfeld in een moeilijke positie Aan den eenen kant moet ze voor een afdoen- de bescherming. zorgen voor zijn onderdanen en de bezittingen, welke die in China hebben, terwijl het ook aan zijn ingesloten troepen vrijheid van beweging moet geven. Aan den anderen kant staat ze tegenover de protesten van de Chineesche regeeringen, zoowel die te Nanking als die te PekingDeze toch hebben zooals men weet, heftig geprotesteerd tegen de maatregelen welke Japan meende te moe ten nemen. De yerbittering van de Chineezen neemt gestadig toe en reeds wordt melding gemaakt van pogingen van particuliere zijde om te, komen tot de vorming van een gemeenschap- pelijk Chineesch front tegen de Japansche in- terventie. De betoogingen in het Zuiden vin- den weerklank in het Noorden, waar de Ja panners eveneens groote belangen hebben en steeds goede betrekkigen hebben onderhouden met den beheerscher van Mantsjoerije en Pe king, Tsjan Tso Lin, omdat die door zijn krachtig bestuur rust en orde wist te hand- haven, waarbij de Japansche belangen groo- teiijks gebaat v/aren. De regeering te Peking heeft reeds een tweede nota naar Tokio gezon- den, waarin de terugtrekking van de Japan sche troepen wordt geeischt, gewezen wordt op de vruchteloosheid van vroegere protesten, en Japan de voile verantwoordelijkheid wordt toegewezen. Met de toevoeging, dat China be- re id is zelf de bescherming van de vreemde- lingen te aanvaarden. Waarmee iniusschen nog niet- gezegd is, dat het dit ook kan, en... doet! Onder al die herrie en strubbelingen is het heelemaal niet te verwonderen, dat de Chinee zen hun onderlinge veeten hebben vergeten en nu van plan zijn, de handen in elkaar te slaan, om gezamenlijk tegen de Japanners op te treden. Reeds is 'n beweging gaande in Nanking om het geliefkoosde en gevaarlij'ke wapen van den boycot in werking te stellen. Japan zi-et nu wel in, dat de toestand ge heel anders zal worden. In plaats van een burgeroorlog, waarbij Japan met een handje- vol mensclmn hier en daar 'n waarschuwen- de stem laat hooren, krijgen wij nu w-ellicht een ChinaJapan oorlog. De Japansche re geering heeft dan ock niet geaarzeld, zijn maatregelen daarvoor te nemen. Zoo heeft ze besloten, nog een 5G.OOO man aan troepen naar China te zenden. Dat het Japan ernst is, bewijst wel een telegram, waarin melding wordt gedaan, dat de Japansche militaire leiders de consuls van de vreemde mogend- h-eden gewaarschuwd hebben hun maatrege len te nemen voor hun land-genooten, aange- zien elk oogenblik de miHtaire operaties zou den kunnen moeten btginnen. 't Is moeilijk te zeggen, waarop die gevech- ten van Japan tegen de Chineesche troepen zullen uitloopen. Wordt het inderdaad een ChinaJapan oorlog, dan zullen ongetwij feld de Japanners, met hun modern uitgerust loger den strijd winnen. Maar zullen de groote mogendheden dan stil blijven toekijken? Zullen zij geen maat regelen moeten nemen, opdat Japan's macht niet-nog veel grooter -wordt? Het „gele gevaar" dreigt thans ernstig dan ooit Ook vo'or' Nederland CHINA. DE JAPANNERS IN SJANGTOENG Men meldt, dat Woensdag te Tsingtau in tegenwoordigheid van den Japanschen op- perbcvelhebb-er de Japansche vlag op de ves ting is geheschen. De bevelhebber heeft zich daarop naar Tsinanfoe begeven. De lijn TsinanfoeTsingtau wordt door Japansche pantserauto's bewaakt. De brigade Tajama fieeft bij Tsinanfoe hev-ige gevechten geleverd tegen de Zuidelijke troepen, die energiekert tegenstand boden. De bevelhebber der Zuide- lrj-ke troepen, generaal Tsjet-Tsjoe-Lin, is ge- sneuveld Volgens de officieele opgave hebben de Ja panners 4 docden en 22 gewonden verloren De bevelhebber Tajama.heeft van de in het district Tsiananfoe aanwezige Zuidelijke troe pen geeischt, dat zij binnen 24 uur hun wape- nen zouden opleveren. DUITSCHLAND. EEN 20-JARIGE TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank van gezworenen heeft den 20- jarigen Erich Bruhn, uit Spandau, wegens „roofmoord" ter dood veroordeeld. Bruhn heeft in Augstus 1927 den 0 musicus Ernst Brandt, uit B-erlijn, in de omgeving van Lud- wigslust vermoord, om zich in het bezit van diens legitimatiepapieren te stellen. De ver- dachte teekende geen hooger beroep aan tegen dit doodvonnis. ROOFOVERVAL OP KLAARLICHTEN DAG. Gisterm-iddag had een brutale roofoverval plaats in een horlogewinkel te Griinberg. Een jonge man verscheen in d-en winkel, waar op dat oogenblik alle-en de eigenaar aanwezig was, en vroeg om een armbandhorloge. Ter wijl de eigenaar zich omkeerde om aan dat verzoek te voldoen, gaf de jonge man hem met een gummiknupp-el plotseling een slap op het hoofd. Toen de aang-evallene zich wilde ver- dedigen,, bedreigde de misdadiger hem met een revolver. De aangevallene wist echter door een nevenvertrek, achtervolgd door den misdadiger, de straat te bereiken en hulp te halen. De roover werd hierop vervolgd door een groote m-enschenmenigte. Hij loste 5 scho- ten op zijn vervolgers, waardoor echter nie- mand werd getroffen. Met behulp van een politiehond gelukte het tenslotte den vluchte- ling in t-e halen en te arresteeren. Hij zegt Korn te heeten en te Breslau te wonen. GROOTE BOSCHBRAND IN WEST- PRUISEN. Een bosc'hbrand heeft gister in de houtves- terijen Schiinthal en Phetnitz ongeveer 500 H.A. bosch verwoest. I>e boschwachterswo- ning Hirschtal werd zoo ernstig door de vlammen bedreigd, dat de bewoners reeds van plan waren de woning te ontruimen. Het ge vaar kon echter nog worden afgewend. Men neemt aan, dat deze brand ontstaan is, door- d-at ar-beiders onder het werk in het bosch ge- rookt liebben. DE STAKING IN DE RIJNVAART. Ofschoon het kolensyndicaat de toevoer naar de kolentippen te Duisburg-Ruhrort heeft stopgezet blijven de kolentippen uit den opgeslagen kolenvoorraad nog in bep-erkte mate doorwerken. Om zijn bestellingen te kunnen afdoen heeft het kolensyndicaat besloten- in het z.g. „be- streden gebied" tijdens de staking zoo noodig Engelsche kolen te leveren. De spoorwegen hebben het meerdere ver- voer van steenkool tot dusver gemakkelijk af- gekund. DE STAKING IN DE RIJNVAART. De haven van Duisburg staat gehee' stop. In de haven van Duisburg-Ruhrort waren tot dusver de kolentippen in beperkten om- vang in werking gebleven. Naar de Rhein- und Ruhrzeitung meldt, zouden ze gister worden stopgezet, omdat het kolensyndicaat, wegens het terroristisdh op- treden der stakers, besloten heeft den aanvoer van steenkool te staken. Dit beteekent dat de geheele haven van Ehiisburg thans stil ligt De fabriekshavens Walsum en Schwelgern blijven moeilijkheden ondervinden, maar ho- pen met behulp van werkwilligen hun ertstoe voer te kunnen hand'haven. Over het terrorisme van de stakers blijven de Rijnreederijen steen en been klagen. Zij zeggen genoeg werkwilligen te kunnen krij gen, om hun bedrijf voor te zetten. Het ge- bruik van geweld door de stakers maakt dat echter onmogelijk en de politiebescherming is ten eenen male onvoldoende. Zij hebben nu vertegenwoordigers naar Koblenz gezonden om op betere politiehulp aan te dringen. DE PRUISISCHE FINANCIeN. Het tekort in het afgeloopen jaar, In het afgeloopen begrootingsjaar 1927/28 hebben de ontvangsten van den Pruisischen staat 2465.7 millioen mark bedragen, de uit gaven 2053.9 millioen, zoodat er een deficit is van 98.2 millioen. De vlottende schuld van Pruisen bedroeg op 31 Maart 67.3 millioen mark. H'UISZOEKING BIJ EEN LAND- DAGLID. Een Duitsch-nationaal persbureau meldt, dat Woensdag tijdens de afwezigheid van den Duitsch-nat. landdagafgevaardigde Gauger eenige Berlijnsche rechercheurs in diens wo ning verschenen en op grond van een bevel, dat onderteekend was door den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken Grze- sinski, een huiszo-eking wild-en doen. De ande- re bewoners protesteerden en wezen er op, dat Gauger als landdaglid immuun is, waarop de rechercheurs anhvoordden, dat er op het oogenblik geen landdagafgevaardigden zijn, en vervolgens overgingen tot de huiszoeking, welker doel tot dusver niet bekend werd. GROOTE BOSCHBRANDEN. Gistermiddag is tengevolge van brand 700 morgen bosch in de asch gelegd. De be- volking uit de omgeving, Marienbruck en Deutsche Krone heeft krachtdadig hulp ver- leend bij de blusschingswerkzaamheden. ENGELAND. HYDE PARK. De politie en de aanranders van de goede zeden. De vrijspraak van Sir Leo Money en een meisje van onberispelijken levenswandel, die door de politie beschuldigd waren van onge- past gedrag in Hyde Park, heeft weer aan leiding gegeven tot een aantal vragen in het Lagerhuis. Daarop gaf Sir William Joynson Hicks een aantal cijfers, waaruit bleek dat er in de afgeloopen twaalf maanden in Hyde Park niet minder dan 325 personen werden gearresteerd wegens o-neerbare handelingen en 258 werden gestraft, en dat ten aanzien van 37 andere personen de beschuldigingen gegrond werden bevonden, doch dat zij waren vrijgelaten. PALEST1NA. SPRINKHANEN IN TRANSJORDANIe. Geweldige zwermen sprinkhanen zijn gis- teren weer over v-erschillende deelen van Transjordanie neergestreken, zoodat de in- won-ers o.m. 27.000 K.G. levende sprinkha nen konden vangen om ze als gedroogd voed- sel te gebruiken. In de streek van Aman streek een zwerm over een oppervlakte van 500 acres neer en vernielde den oogst binnen enkele uren. Overal, waar de afweermaat- regelen onvoldoende zijn, tracht men thans den oogst met verdubbeld-e kracht binnen te halen. ROEMENIe. PRINS KAREL VAN ROEMENIe. Prins Karel heeft verblijfs-verlen- gitig gevraagd, onder belofte zich Van verdere politieke daden te zullen ont- houdenmaar de Engelsche regeering zal daarin met toestemmen. In het Lagerhuis heeft Joynson Hicks gis teren meegedeeld, dat prins Karel en de hem vergezellende dame, mevrouw Lupescu, met geldige Roemeensche paspoorten, die door den Engelschen consul t-e Parijs behoorlijk geviseerd waren, in Engeland zijn gekomen De prins had nu, door bemid-deling van zijn gastheer, Jonescu, aan de regeering geschre- ven, dat hij zijn verblij-f gaarne tot den oor- spronkelij-k vastgestelden tijd van twee maan den zou verlengen. onder belofte, dat hij zich strikt zou onthouaen van eenige politieke werkzaamheid. Joynson Hicks had dezen brief zorgvuldig overwogen, doch na over leg met zijn ambtge- Alkmaarsche Vrouwen, teekent op de Ijjsten! Ze liiiJicn voor u klaar in de bureaux Stadhuis, Gem. Werken, Huishoudsehool, Ambachtssehool, Ruk§kweekschool. Het Comite. noot van buitenlandsche zaken was hij tot de slotsom gekomen, dat deze belofte, hoezeer zij ook gemeend1 kan zijn, den slechten indruk niet meer vermocht uit te wisschen, dien de prins door het publiceeren van zijn manifest had gemaakt, weshalve de Engelsche regee ring -den prins had doen weten, dat aan de getroffen beschikking nopens het vertrek van hem en zijn gezellin niets meer veranderd kon worden. WEER EEN ROEMEENSCH JOURNALIST GEARRESTEERD. De redacteur van de Adeverul, die voor zijn blad verslag had gemaakt van de betooging te Alba Julia, is thans wegens bet v-ersprei- den van onware berichten en wegens overtra ding van de wet ter bescherming van den staat, in hechtenis genomen. GRIEKENIAND. NIEUWE AARDSCHOKKEN IN KORINTHE. Te Korinthe zijn in den afgeloopen nacht opnieuw aardschokken gevoeld. De arbeiders, die bezig waren de rui'nen van de ingestorte huizen te sloopen, bevonden zich in groot ge vaar en moest-en vluchten om niet het slacht- offer van d-e nieuwe instortingen te worden ITALIe. SPOORWEGONGELUK. 10 dooden IS gewonden. Ten gevolge van aanhoudenden regen is gistereri tusschen Grottammare en Asco-li Pioeno een stuk van den spoordijk v-erzakt, dat op eenige huisjes in het dal is n-eerge- komen. De huisjes stortten in en tot dusver zijn reeds zes dooden uit de puinhopen te voorschij-n gebracht. E-en passagierstr-ein, die kort na de aardv-erschuiving passeerde, is ontspoord en aile wagens zijn omgevall-en, g-elukki-g echter naar de zijde waar de dij-k nog hield. Uit den voorsten wag-en, die ge heel in el'kaar gedrukt w-erd, zijn 4 dooden en 18 gewonden te voorschijn gehaald. HET VLOOTPROGRAM. Nieuwe /cruisers Draadloos mord-t uit Rome gem-eld dat het nieuwe Italiaansche vlootprogram in den bouw van twee kruisers van 10.000 ton, vier torpedoja-gers en zes duikbooten voorzi-et. ZWEDEN. EEN NOODLANDING. In politieke kringen te Helsingfors heersch- te gisteren groote ongerustheid; om 11 uur was n.l. uit Stockholm een vliegtuig opge- stegen, aan boord waarvan de minister van buitenlandsche zaken, Procope, zich bevond Er werd daarop melding gemaakt van zware sneeuwstormen; gisteravond kwam evenwel een bericht binnen, dat het vliegtuig op een der Aland-eiland-en een noodlanding heeft moeten maken. Er had weinig ontbroken af het toestel was in zee terecht gekomen. RUSLAND. STEUN AAN LETTERKUNDIGEN. Zooals men weet, is de Sowjet-regeering er op uit, den kunstenaars, en in het bijzonder d-en letterkund-igen, door het verleenen van faciliteit-en den strijd om het bestaan lichter te maken. De jo-ngste b-epaling in dezen geest is, dat behoeftige schrijvers, die het platteland willen bezoeken om indrukken ten behoeve van hun werk op te doen, een reductie van 50 pet. op de spoorwegtarieven zullen ontvan- gen. OQSTENRIJK. EEN WAANZINNIG POLITICUS. De hoofdman van de Weensche mo rtar chisten onder verdenking van hoog- veraad opgepakt. Een onderzoek naar zijn geestvermogens. Kolonel Wolff, het hoofd van de legitimis- ten te Weenen, is wegens hoogverraad in hechtenis genomen. Tegelijkertijd is een on derzoek naar's mans geestvermogens gelast. Wolff zette in hoofdartikelen en vlugschrif- ten Hongarije aan tot het eischen van de on- m-iddelijke uitlevering van B-ela Kun, wat dan, volgens Wolff, zou moeten geschieden onder de bedreiging van het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Oostenrijk en het -bezetten van dat land door Hongaarsche troepen. Dit is niet de eerste waanzinnige uit- lating van Wolff in dit opzicht. Hij heeft al eens eerder aan Hongarije te kennen gegeven sprekende namens de monarchisten dat dezen van het Burgenland afzien een streok binnen te rukken en te bezetten. Zou men voor deze beide handelingen van een legitimist misschien nog wel een verontschuldiging kun nen vinden, die 's mans geestvermogens niet geheel in twijfel stelt, moeilijker valt dat met een derde politieke „aaad" van den aanvoer- der der monarchisten. Hij heeft aan het Mexi- caansche gezantschap te Weenen d-en eisch gesteld, dat het aan de vervolging der katho- lieken in Mexico een einde zou maken Ge- schiedde dat niet, dan zouden de Weensche monarchisten tot krachtige maatregelen tegen het gezantschap overgaan. Het is goed, dat men dezen „stadhouder des keizers" achter slot en grendel heeft ge- zet, voordat hij in zijn waanzin ongelukken aanricht. Er is tegen kolonel Wolff ook nog een ver volging loopende wegens ophitsing tegen den bestaanden staatsvorm en bespotting van het hoofd van den staat, die een veertien da gen geleden is ingesteld. EX-VOLKSCOMMISSARIS- m INBREKER. Te Neunkirchen bij Weenen heeft de politie den gewezen Hongaarschen volkscommissaris F.manuel Kovary aangehouden, die daar on der een aangenomen naam en op valsche pa- pieren ingeschreven was. Men vond in zijn be zit een heele collectie inbrekerswerktuigen, waarvoor hij geen reden wist op te geven Ook kon men vaststellen, dat hij met beruchte inbrekers placht te verkeeren. Het zijn niet allemaal Bela Kuns, die e» volkscommissarissen JAPAN. DE REIS OM DE WEKELD. In 33 dagen, 16 uren, 26 minuten. Araki, d-e in oostelijke richting gereisd heb- bende deelnemer aan den wedstrijd om de wereld, is te Tokio aangekomen en heeft de reis voltooid in 33 dagen, 16 uren en 26 mi nuten. Hij maakt aanspraak op het wereld- record en gebruikte de gewone beschikbar' verkeersmiddelen. AMERIKA. DE VERKIEZINGSFONDSEN. Hoover aan den land gevoeld, Herbert Hoo.ver is gisteren door de Se- naatsconimissie inza-ke de v-erkjezingsfond- sen aan een scherp verhoor onderworpen. Hij verklaarde dat zijn persoonlij-ke uit- gaven van ongeveer 200 dollar voor het grootste dee] voor telefoongesprekken wa ren gedaan. Tijdens zijn verhoor zei hij tof de commissi-e dat hij zich afvroeg of deze zich niet bezig hield met laag bij den grond* s-ch-e lasterpraatjes. DE TOESTAND IN NICARAGUA. De zorg voor de veiligheid. Het Amerikaansche hoofd-kwartier maakt bekend, dat de koffieplantages in het dept. Matagalpa, welke in Britsch, Amerikaansch en D-uitsch bezit zijn, sedert 15 April onder bescherming der Nicaraguaansche politie zijn geplaatst. In all-e departementen zal de Nicaraguaan sche garde de patrouillediensten van d-e poli tie overnemen, zoodra de noodige eenheden zijn gevormd en geoefend. Deze eenhedep zullen onder het bevel staan van Amerikaan sche officieren. Z'N OUDERS, ZUSTERS EN BROERS VERMOORD. Zevenvoudige misdaad van een „be- leedigdjongmensch, die den auto van z'n vader niet mocht leenen. Owen Oberst, een zeventienjarige Ameri kaansche knaap, heeft de vreeselijke misdaac bekend, die sinds tijden in de V. S. is ge- pleegd. Hij heeft verklaard zijn vader, zija moeder en zijn vijf broers en zusters te heb ben vermoord. Hij had dat gedaan, zei hij, „uit woede omdat vader geweigera had mii zijn auto te leenen". Toen was hem het bloea naar het hoofd gestegen en was hij zich niet meer m pester geweest. In den avond van 20 April j.l. vond men onder de puinlioopen van de boerderij- van Oberst, bij E'dorado in Kansas, de halfver- koolde lijken der zeven gezinsleden het ge heele gezin op den zoon Owen na. Nauwkeu* rig onderzoek bewees, dat de ongelukkigen niet bij den brand waren omgekomen. Alleo lagen in de keuken op en over elkaar, hetgeen vreemd scheen, en elk had een kogelwonde in he* vcorhcofd De overlevende jongen, Owen, was naar de bioscoop gegaan en kwam pas te middernacht weer thuis, toen de brand reeds gebluscht was. Hij werd aangehouden en ten slotte legde hij een bekentenis af. Hij vertelde hoe hij eenige uren v6or de ontdekking van de lij'ken, n.l. toen zijn vader hem het gebruik van den auto had geweigera; het plan had opgevat. Toen zijn vader even was uitgegaan, verzamelde hij zijn broers en zusjes, van wie de oudste 14 en de jongste zes jaar was, nam een geweer en schoot de klet- nen achtereenvolgens dood. Daarop was zijn moeder aan de beurt, die op de schoten toe- snelde. En eindelijk vond de razende zijn vader in den tuin en doodde ook hem. Vervol gens stal hij eenige dollars, die hij- in de lade vond, sleurde de lijken naar de keuken, over* goot ze met benzine die voor den auto be- sterrrd was, en stak er den brand in. Daarop ging hij goedsmoeds naar de bioscoop. '.it ;i I - '4 ALKMAARSCHE CODRANT. f V

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1