iiedt zich aan Juffr. Iz,a. een list 2e Meisis. Finks W i rouw bekvaam Eok, Slagers-halfwas, Een flinKe Kellner Aan den Dijk A Boelhuis Alkmaar. een HOE, HET adrcs CEKEESMIDDELEN. Gjrrit Zomerdijk Bovenltuizen te huur. RECLAME-WEEK. flink Burgerwoonhuis, een zeer net onderhouden Drogisterij JAN DE VRIES De moderns Ofympische Spelen, een vasts Boerenarbeider, Loopjongen Joigste Bediende CO DEI H. W. PISART Speorboekjes. Bnrgerwoonhuis. Na afloop BAL. Entile 1 0 50, Boekhandel v.h. K, TER BURG DAHKSDAMES G. D. Huibarts, 1HBOEDEL, TE KOOP: Binnen- en Buitenlandsche E. BOERS Gereedschappen Vraag en Aanftofl tot nlter- iijk ^rijdagsavonds 7 uur, Verstelnaaister. Te Huur ol te Hoop. D. A. Cramer-Scilaap TE HOOP ill® en uitsluitend tegen contante be- taling. Adwertewtie in De Heer en Mevrouw VAN DER FEEN DE LILLE VOET v. VORMIZEELE geven kennis van jje geboorte van een Zoon fHEODORUS GIESBERT. Alkmaar, 12 Mei 1928. t Nassaulaan 9. I Net meisje vraagt zoo spoedig mogelijk een I NETTE WRIEND1N, leeftijd 17 a 18 jaar, P.G. Br. onder Ijett. P 38, bur. van dit blad. voor licht kantoorwerk. Brieven onder lett. D 36, bureau (van dit blad. Brieven onder letter E 37, bur. van dit blad. gevraagd. B. J. PAPING, Bergen. Mevrouw WOLTERBEEK, Wester- weg 97, vraagt een alsmede een Baaketbakkerij KOKKES. Terstond gevraaga goed kunnende melken. Woning en tuin disponibel. Wed. L. P. GROOT, Blokkerweg, Stompetoren. GEVRAAGD door Conserven- fabriek een voor het conserveeren van groenten, soepen en vruchten in blik. Brieven met referentien en op- gave van verlangd salaris, leeftijd en godsdienst, te zenden onder no. 1970 P. V. Adv.-Kant. J. H. DE BUSSY, Amst. C. Voor direct gevraagd een flinke of AANKOMEND BEDIENDE, hoog loon. J. KLOKMAN, Comestibles- handel, Laat. GEVRAAGD. Brieven met opgave van leeftijd enz., aan RINGERS' Chocolade- fabriek. Gevraagd een extern, v. g. g. v. D. DE GROOT, Ritsevoort 9. GEVRAAGD. Dancing WALHALLA. Tevens een WERKSTER ge vraagd. LAAT 2. ACCOUNTANTS-KANTOOR Lid Alg. Verb. v. Accountants Toussaintstraat 16 Tel. 617 OPMAKEN BALANSEN AANGIFTE BELASTING Flink BURGERWOONHUIS Heilooerdiik. met voor- en achter- tuin, bij den Rijksstraatweg en den Hout, 8 per week. Direct te aan- vaarden. Klein WOONHUIS, Klein Nieuw- land, 2 per week, voor een of twee menschen, direct te aanvaarden. Te bevragen bij den Makelaar VAN DIEPEN, Spoorstraat E 3 Telefoon 574. Zomerdienstregeiing voor A, en 0, G. v, d, Tooren, Koningsweg 7 en II. NET INGERICHTE f 5.75 per week. K, DOORGEEST, Boomkamp- straat 46. Te huur gevraagd klein Brieven onder opgave van huur- prijs onder letter S 27, bureau van dit blad. Gymnastieic- en Athletiekvereeniging „Volharding" te Schermerhorn. Onderlinge op HEMELVAARTSDAG (Donder- dag 17 Mei), in het caf6 „DE ROODE LEEUW" van den Heer JAC. SCHREUDER. Aanvang half twee. Voorhanden bij over de Groote Kerk. RIJWIELEN voor elke beurs. Ook op termijnbet. Vraagt U even onze zeer billijke coudities. N IE R 0 P, Laat 134, Alkmaar. Cyrus, Valuas, Excelent, Simplex. Wasschen, Knippen, Onduleeren 100 Wasschen, Knippen 75 Wassehen, Onduleeren 75 Knippen, Onduleeren 75 Deze prijzen zijn geldig van 14 tot en mot 19 Mei. Dameskapper, Payglop 23. Alkmaar. (hoekhuis) staande Koningsweg, voor alio za- ken geschikt, bij uitnemendheid voor slagerij of sigarenwinkel, koopsom billijk. TE KOOP het cafe „d o Locomotief" bij het station, groot 658 M., bij uitne mendheid voor Autogarage of hui- zenbouw, koopsom billijk. Te bevragen bij de Makelaars VAN DIEPEN, Spoorstraat E 3, Telef. 574 en Rijksstraatweg B 5, Telef. 1174. Niet op Zondag. P. J. C. van Toornenburgh, Notaris te Alkmaar, is voornemens op Maandag 21 Mei 1928, 's morgens 9 uur, in het publiek verkooplokaal van A. OUDES aan de Nieuwe- sloot in het openbaar te verkoopen bestaande uit: linnen- en penant- kasten, tafels, stoelen, spiegels, schilderijen, vloerkleeden, karpet- ten, overgordijnen, ledikanten, vee- ren bedden, wollen en watten dekens, waschtafels, nachtkasten. Voorts koper-, tin-, glas- en aardewerk. Te bezichtigen Zondag 20 Mei van 1—4 uur. half JULI kunnende kalven, bij J. TROMP, nabij de Franschman, Bergen. ALKMAAR. voor alle mogelijke Dames- en Kinderkousen. Jongens- en Meisjes Sportkousen. Nergens krijgt U zoo'n sor- teering als bij ons. Wij verkoopen uitsluitend prima kwaliteiten. Kousen met dubbele knie en hiel. Kousen met extra lange schaften. Houttil. RIDDERSTRAAT 21, is en blijft het goedkoopste in en pasklare SLEUTELS. Zagen of Beitels, bij mij ge- kocht, worden gratis geslepen. jwelkom, waaruit bl-eek, dat er nog altijd ,veel animo voor deze zoo gezonde ke gels port kstond. i. Hoewel het slechts een onderlinge wed- strijd geweest is, had het bestuur en vooral de secretaris en pennmgmeester zeer veel fw-erk gehad, om alles goed te regelen. De voorzitter meende dan ook hulde te moeten brengen aan die beide heeren voor het vele iwerk dat ze verricht hadden. (Applaus). i Dan werd den heer Witte (eig. „De Unie") hartelijk dank gebracht, in de eerste plaats voor de prettige ontvangst op de bovenzaal dezen avond (er hing vanwege de schilde- fijententoonstelling voor eenige duizenden guldens schilderstukken aan den wand!), maar vooral ook, omdat hij gezorgd heeft, dat de banen schitterend in orde waren en er eenige zeer belangrijke verbeteringen waren aangebracht. Tenslotte hulaigde spr. de z.g. technische commissie voor het schitterend werk, dat zij verricht heeft: het opnieuw vlakken van de banen. Deze waren thans in prima staat, waarover iedereen zijn tevredenbeid uitsprak. Na nog even gememoreerd te hebben, dat meerdere personen prijzen beschikbaar had den gesteld, waardoor het concours zoo iprachtig kon slagen, werd begonnen met de officieele prijsuitreiking, waarbij de voorzit ter voor iedere gelukkige eenige woorden had. wat natuurlijk telkens applaus en hila- riteit verwekte. De heeren der technische commissie moch- ten onder donderend applaus elk een sur prise in ontvangst nemen als belooning voor hun werk. Een van hen, de heer Jimming, dankte het bestuur voor die aangename aitentie. j Het was reeds bij elven, toen de heer Diepen aan bet ein-d gekomen was met de prijsuitreiking en, nadat hij aan alien r.og- maals woorden van dank had gebracht, kon het eigenlijke feest beginnen. Er heerschte op de beide zalen van de Unie een buitengewoon gezellige stemming. Er werd gedanst, gezongen, een der leden van den Bond ontpopte zich als een „first class" cabaretier, er was muziek, in een woordhet was feest. Een aangename variatie bracht een viertal 'Alkmaarsche schoonen, dat eenige dansen uitvoerde onder leiding van den heer Eng- lander, en waarvan het succes zoo groot was, dat „the four victrix girls" teruggeroepen werden. Zoo kan dan de Alkmaarsche Kegelbond terugzien op een prachtig geslaagd concours, waar velen nog lang en dikwijls aan zullen terugdenken. De bond bloeit, de onderlinge geest der ieden is perf ect. We onderstrepen E^me de woorden van den voorzitter: ,,Wordt lid van den Kegelbond; de kegelsport is gezond en mooi!" Zie voor den uitslag van het concours het nummer van 7 Mei 1.1. ii^n^sensiefi stykken (buiien veruni wooraeLijkneul van de Redac- tie. De opnanu in deze rub nek bewijst geens- zins dat de redaitie er mede insterm.) Limmen, 12 Mei 1928. Mijnheer de Redacteur, Beleefd vraagt ondergeteekende een be scheiden plaatsje in uw blad. Bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van het verslag van de vergadering van de Kamer van Koophandel en fabrieken, voorkomende in uw blad van 10 Mei j.l., wenscht ondergeteekende het vol- gende op te merken. Bij het lezen van genoemd verslag viel mijn aandacht op het gedeelte betreffende het postkantcor te Limmen, waarin onder meer door den heer Valkering wordt gezegd, dat de actie voor het behoud van het tegenwoor- dige postkantoor te Limmen meest uitgaat van de familie van den overleden kantoor- houdcr. Niets is echter minder waar dan dat. Als men nagaat waaruit die familie bestaat in Limmen, n.l. twee zusters, die zich per- sconlijk met bedoelde actie niet hebben be- moeid, en een broer, die de eenige onder- teekenaar op de desbetreffende lijst van actie is geweest als familielid, waarnevens nog ruim honderd andere handteekeningen aau- wezig waren, dan zal men moeilijk daaruit de conclusie kunnen trekken, dat deze actie meest van de familie van den overleden kan- toorhouder uitgaat. Neen, mijnheer de redacteur, deze actie gaat uit van belanghebbenden bij den huidi- gen stand van het postkantoor, die tevens het belang van de gemeente op het oog hebben, en van weldenkende en diepvoelende burge- ressen en burgers in Limmen. U, mijnheer de Redacteur, dank zeggende voor de verleende plaatsruimfce, teeken ik, hoogachtend, C. VERWEEL-VOOREN. DE ONTWIKKELING GEDURENDE DE JAREN 1896 TOT EN MET 1924 door Dr. W. P. HUBERT VAN BLYENBURGH. IV. Vervolg van een artikel in ons blad van 12 Mei. Ik ben er mij volkomen van bewust, dat mijn voorgaande beschouwingen allerminst geschikt waren om het vuur van enthousias- me voor de aanstaande Olympische Spelen aan te wakkeren. Maar waar dit vuur door de leiders uit de sportwereld zoo heftig wordt aangeblazen, daar kwam het mij toch ge- wenscht voor, dat vuurtje eenigszins te tempe- ren en te trachten de belangrijkheid van deze sportieve feesten ten opzichte van het alge- meen wereldgebeuren tot zijn ware afmetin- gen terug te brengen. Reeds sedert jaren, maar vooral sedert de organisatie der O S. Automobilist: „Waarom voor den drommel breng je dat paard niet op zij Karrijder: „Waarom voor den drommel riidt je er niet onder door l" 1928 aan Nederland werd toegewezen is door de leiders, trouw geholpen door de Pers, een voortdurende stelselmatige propaganda gevoerd voor de Olympische beweging en het komt mij voor dat de courantenlezer door die propaganda gevaar loopt uit het oog te ver- liezen, dat de O.S. wel is waar tot de belang- rijkste sportgebeurtenissen worden gerekena, doch dat dergelijke sportwedstrijden toch al- tijd meer zijn en blijven uitwassen van de groote beweging voor lichaamsoefeningen en dat het zwaartepunt van die beweging had dienen te worden gelegd in de quantiteit, meer dan in de qualiteit, in de algemeenheid der lichaamsoeftningen, meer dan in het op- voeren der prestaties, in de uitvoering-zeif van lichaamsoefeningen meer dan in het be- reiken van top-prestaties. Maar dit alles neemt niet weg, dat, waar de Olympische Spelen er nu eenmaal zijn, en waar zij dit jaar in Nederland zullen worden gehouden, elk rechtgeaard Nederlander, zelfs al is hij- een tegenstander van sport van harte gewensdit, dat deze feesten met alle aankleve van dien een groot succes zullen zijn, en dat zij en ook de voorgaande moderne Olympische Spelen onze aandacht verdienen, willen wij hun beteekenis als sportgebeurte- nis lcunnen beoordeelen. Het is alleszins begrijpelijk, dat, waar de Coubertin het denkbedd der moderne O. S. aan het oude Griekenland ontleende, de eerste Spelen der nieuwe serie georganiseerd werden in Griekenland en wel van 5—13 April 1896 Een rijke Griek stelde een millioen drachmen beschikbaar om geheel nieuw stadion in marmer te bouwen op dezelfde plaats waar in lang vervlogen tijden Olympische Spelen werden gehouden en hoewel de Grieksche re- geering aanvankelijk niet erg medewerkte, was het feit, dat de Marathon-wedstrijd door een Griek werd gewonnen, al voldoende om deze stemming te doen omslaan, zelfs vroeg de Grieksche regeering de O. S. voortaan om de vier jaar steeds te Athene te doen houden, een verzoek dat gelukkig niet werd ingewil- ligd. Het aantal wedstrijden was uit den aard der zaak nog beperkt; wat athletiek betreft. bevatte het programma hardloopen over 100, 400, 800 en 1500 M., den Marathon loop (over 42 K.M.) en den 110 M. hordenloop; voorts hoogspringen met aanloop, versprin- gen met aanloop, polsstokhoogspringen, drie sprong, kogelstooten en discuswerpen. Verder stond ook schermen, zwemmen over 100, 500 en 1500 M. vrije slag, en alleen voor heeren, op het programma. Reeds bij deze eerste O S. bleek Amerika, dat 9 van de 12 nummers won, het sterkst. De volgende O. S. werden ter gelegenheid van de Wereldtentoonstelling te Parijs in 1900, in deze stad gehouden, een m.i. handige combinatie, omdat immers de O. S. toen nog niet zoo bekend waren als thans en zoodoende vele bezoekers van de tentoonstelling opmerk- zaam werden gemaakt op de O.S. Reeds is het aantal nummers hier groote; o.a. vinden wij thans aan het programma toegevoegd hardloopen over 70 en 200 M. en een landen- wedstrijd over 500 M., een hindernis-loop op 2500 M. en horden loopen over 200 en 400 M., terwijl ook hoog- en verspringen zonder aanloop en hamerwerpen werden beoefend. Dat is Parijs geschermd werd spreekt wel vanzelf; voorts kwamen ook weer eenige zwemnummers op 't programma voor. Ook hier werden de meeste prijzen door Amerika- n-en behaald. Ook in 1904 waren de Olympische Spelen gecombineerd met de Wereldtentoonstelling te St.-Louis (U.S.A.), waarbij uit den aard der zaak de meerderheid der medailles weder- om in Amerikaansche handen viel, hoewel de zwemprijzen bijna alle door Europeanen wer den gewonnen. Inmiddels was besloten, dat Griekenland om de vier jaar zelf Olympische Spelen zou organisepren, die dan geen deel uit zouden maken van dezelfde serie als die, georgani seerd onder leiding van het I.O.C. en telkens tusschen laatstbedoelde feesten in zouden val len en zoo zien wij in 1906 de niet-officieele O. S. te Athene plaats hebben. Het zou mij te ver voeren de gdeidelijke uitbreiding der programma's na te gaan. Doch wel moet ver- meld worden, dat hier Nedrland voor het eerst vertegenwoordigd werd en wel door 11 schemers en 2 tennisspelers. Deze Grieksche serie werd intusschen niet voortgezet, in ver- band met Grieksche binnenlandsche omstan- digheden. De O. S. te Londen werden wederom met ten groote tentoonstelling gecombineerd; ook hier uitbreiding van het programma; voor het eerst vinden wij boksen, worstelen, zeilen, gymnastiek en wielrennen opgenomen onder de „Oiymp'ische Sporten", terwijl ook het voet- bal hier voor't eerst van belang was als wed- strijdnummer. Hier was de organisatie uit- st-ekend. De meest volmaakte organisatie ech ter treffen wij in 1912 te Stockholm aan. Hier verscheen ook voor het eerst de ruifersport op het programma, hetgeen niet alleen om haar sportieve belangrijkheid moet worden toege juicht, doch ook om haar commercieel belang, aangezien deze wedstrijden steeds zeer veel publiek trekken en dus een belangrijke broil van inkomsten vormen. De volgende Olympiade werd door den Grooten Oorlog niet gevierd, doch in 1920 slaagde Belgie er in, ondanks het feit dat dii land zoo hard getroffen was door den oor log, in den korten tijd die na den vrede nog geschikbaar was, de Olympische Spelen te Antwerpen te organiseeren. De naoorlogsche mentaliteit van sommige volkeren bleek he- laas nog een beletsel om de „Centralen" tot deelname aan de wedstrijden toe te laten en Duitschland, Oostenrijk en Hongarije waren dan ook evenmin als Rusland vertegenwoor digd. Het was te Antwerpen, dat voor de eerste maal, namens alle deelnemers, door een hun- ner de eed werd afgelegd, waarbij gezworeu wordt, dat de deelnemers zich als eerlijke en loyale sportsmen zullen gedragen. Deze in- steliing, die ontleend is aan de oude O. S. uit Griekenland, werd noodig geoordeeld als middel ter bestrijding van misbruiken, die wa ren binnengeslopen en die ook 3000 jaar ge- leden de oorzaak waren van het verval der Spelen (verkapt professionalisme, omkooperij- en, afspraken enz.). Doch het zal duidelijk zijn, dat een athleet, die er geen been in ziet om door het welbewust toepassen van oneer- lijke middelen, zijn kansen bij een wedstrijd te vergrooten, zich daarvan niet zal laten weer- houden, doordat iemand anders, zonder dat die athleet hem er opdracht toe heeft gege- ven, een eed aflegt: Een dergelijke eed, die een der nummers van het openingsprogram- ma is, moge op hoogstaande to-eschouwers, die met hun eigen mentaliteit een dergelijke handeling beoordeelen, een bijzonderen en plechtigen indruk maken, de athleten, voor wie de eed juist als preventief of correctief middel bedoeld is, en die zijn er helaas trekken er zich niets van aan. Hier wreck: zich dan ook juist het ontbreken van een op- voedenden invloed, die van het I.O.C. had be- hooren uit te gaan en waarvoor juist een uit- stekende gelegenheid zou hebben bestaan, in- dien men'begonne ware met het begin, d.wz. met een degelijke regeling der lichaamsoefe ningen onder goede leiding, voor de Jeugd. Dan zou er gelegenheid zijn geweest van kinds af aan die mentaliteit te vormen en in de juiste richting, in sportieven geest te ont- wikkelen en de eed zou dan thans over- bodig zijn, omdat er geen geknoei zou be staan. Ook bij de Olympische Spelen te Parijs in 1924 werd de eed afgelegd, maar zulks belette niet, dat verscheiden 'hoogst ernstige inciden- ten voorkwamen Hoewel de Hongaren weder tot deeiname waren toegelaten, bleven de Duitschers en Oostenrijkers ook hier nog op het appel enibrrkcn. Te Parijs waren voor het eerst schermwed- strijden voor dames op het programma ge- plaatst, terwijl er ook een „Oiympische Kvnstwedstrijd" op voorkwam. Het program ma was zoo uicgebreid, dat de voetbalwed- strijden nog voor de eigenlijke opening der O. S. moesten worden gehouden. Waren reeds te Antwerpen de verschilen- de kampplaatsen ver van elkaar en van het Stadion verwijderd, dit was te Parijs in nog sterker mate het geval, waar ook het Stadion zelf op grooten afstand van Parijs was ge- legen, terwijl de verbindins hoofdzakelijk door auto's werd onderhouden. Trouwens, de geheele organisatie te Parijs liet nog al het een en ander te wenschen over en het zal on- zen Nederlandschen leiders niet moeilijk val- len, op dit punt een groote verbetering t« brengen. Wanneer wij nu den ontwikkelingsgang der moderne O. S. beschouwen merken wij in de eerste plaats op een steeds toenemende ver- meerdering van het aantal sporten en van het .aantal nummers'voor elke sport en bovendien een zeer sterke toename van de deelname aan elk der nummers. De" voetbalwedstrijden staan vooraan, wat de algemeene publieke be- langstelling betreft en zijn, door de deelname der Zuid-Amerikaansche Staten sterk uitge- t breid. Ook bij de individueeie wedstrijden nam het aantal deelnemers steeds toe, zocdat men het aantal deelnemers per land heeft moeten beperken omdat gebleken is, dat de Sjreleo anders te veel tijd in beslag nemen, terwijl men eveneens enkele wedstrijdnummers heeft laten vervallen. Waar de O. S. toch al zoo sterk tot specialisatie leiden is het bijzonder te betreuren, dat men op het Congres te Praag in 1925 een der weinige nummers, die niet tot specialisatie, doch tot alzijdige oefening noodzaken, heeft geschrapt. Op de programa's stonden tot nu steeds de klas- sieke vijfkamp, bestaande uit discuswerpen, speerv/erpen, springen, loopen en worstelen, de tienkamp, bestaande uit 100 M hardloo pen, 400 M. hardloopen, 1500 M. hardloo pen, kogelstooten, verspringen, hoogsprin gen, 100 meter hordenloop, discuswerpen, speerwerpen en polsstokhoogspringen, en de moderne vijfkamp, bestaande uit paardrijden, zwemmen, veldloop, degenschermen en revoi- verschieten. Zooals men ziet vergen deze nummers een zeer alzijdige ontwikkeling, en zijn zij dus, waar het einbdoel der lichaams- oefening immers juist alzijdige ontwikkeling moet zijn, verre te verkiezen boven de eenzij- dige nummers. En toch meende het I.O C. het reeds zoo geringe aantal van die alzijdige nummers nog met een te moeten verminderen! Zeker, recordprestaties zullen in elk der ver- richtingen niet voorkomen en het verloop van zulk een vijf- of tienkamp is voor het publiek niet te volgen. Maar ik acht het toch verkeerd gezien, terwille van het publiek of van top- prestatie juist de meest alzijdige oefeningen te beperken. Dat wij overigens eerst een alge meene verbetering der bereikte resuttaten con- stateerden, als gevolg van de steeds meer tijd en geld verslinde systematische training door telkens met toenemende zorg uitgepikto athleten, dat spreekt wel van zelfen dat wij bij de laatste O. S. al minder en minder recordverbeteringen krijgen, nu wij op het ge- hied van athletiek de grenzen van het men- schelijk kunnen hebben benaderd, is evenzeer natuurlijk; alleen daar, waar wijzigingen in den stijl nog mogelijk zijn, zooals bij't zwem men, of waar een meerdere ontwikkeling van tactiek en techniek het peil kan opvoeren, zooals bij tennis of schermen, is nog vooruit- gang mogelijk. Dit wat de technische resultaten betreft. Ten aanzien van de geestelijke resultaten moet helaas geconstateerd worden, dat wij niet alleen nog zeer ver van de Coubertin's idealen verwijderd zijn, maar er zelfs steeds verder af komen! In plaats van een intemationale verbroede- ring zien wij, vooral als gevolg van de on- sportieve knoeierijen, een steeds toenemende afgunst, een toenemend chauvinisme, en eer. over het algemeen zeer onaangename atmos- feer; in plaats van onderlinge waardeering van den tegenstander treedt maar al te dik wijls een zeer verklaarbare antipathie aan den dag tegen de tegenstanders, die zich aar. minder sportieve handelingen schuldig ma ken. En dit falen is te verklaren doordat hel doel om te winnen bij de O.S. alles over- heerscht en in zijn gevolgen niet wordt be perkt door een opvoedenden invloed. Ten on- rechte heeft men steeds gemeend, dat de sport- beoefening „an und fur sich" de menscher sportief zou maken; doch het tegendeel is waar. Plaatsruimte belet mij, deze zeer belang rijke kwestie hier nader uit te werken doch - de Olympische Spelen hebben het tot nog toe helaas afdoend bewezea

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 3