Ilkiimiki Eeiirant. FEUILLETON. Huueiriaii 14 Mei. 0£ ALLERBESTE AD¥ERTEMTIE IS PERSOONLIJKE RECOMIV8ANDATIE. ALK So. U4 1928 Honderd dertigste Jaargang. Radio-hoekje -# Dinsdcg 15 Mei. MUversum, 1060 M. 12.30-2.- Lunch- muziek door het Trio Groeneveld. 3 k'niDCursus. 5.307.15 Concert door 4 het Dmroep-orkest. Hans Thyssens, bariton. 7 45 Duitsche Olympiadeles. 805 V. A- H. A. Feestavond aangeboden Aior den Alg. Ned. Bo u warbeidersbond, ter eelegenheid van het 3 jaarlijksch congres. l. Van der Wal, voorzitter. Chef van Diilc' liedjes aan den vleugel. Een kwartet. if de Groot, viool en solist. W. Wessel, Jiool W. Wipe, cello. J. Jong, piano. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) YUitsluitend K. R. O.) 12.30—1.30 Lunch- muziek door het Trio „Winkels". 5.30—6.30 toinermuziek. 6.30—7.— Esperantoles. 7.— 30 Engelsdhe les. 7.308.Cursus kerk- atyn door Leo Speet. 8.— Concert door de vioalschool ol-ensemble Bij"de koorbegfel. aangevuld met jpiano, Mej. L. Klophaus. Fluit, P. Spaan. £as H. P. Renes. Slagwerk, G. P. Tukker. Ed Koopmans, bariton. P. Stiphorst, bege- Mding Spr.: Frans Schneiders: Moederdag. Davenlry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 81.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. London ensemble Quintet. 12.202.20 Or kestconcert. 2.50 Muziekles. 3.35 Muziek. 3 40 Fransche les. 4.10 Muziek. 4.20 Orkest concert. 4.35 Causerie. 4.50 Orkestconcert. 5 20 Vacantiepraatje. 5.35 Kinderuurtje. '6.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Nieuwsberich- iten 7-05 Gramofoonmuziek. 7.20 Causerie: Canada. 7.35 Brahms's piano- en vioo'sona- ten. 7-45 Lezing: Humor in bceken. 8.05 Het Erin Harp Kwintet, viool, fiuit, clarinet, cello en harp. 8.20—8.50 Lezing: Modern transport. 8.55 „Die Meistersinger", 2e acte 10.05 Muziekles. 10.25 Nieuwsberichten. J0.30 Pianoconceri door M. Wit 9.50 11.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50— 11'Gramofoonmuziek. 12.502.10 Wer- !cen van d'lndy en Delibes. Orkest. 4.05- 5.05 Orkestconcert. 9.05—11.20 Symphonie- en operaconcert. Langertberg, 469 M. 1.252.50 Orkest concert. 6.20—7.15 Werken van C. M. Bell man. E. Duis liedjes bij de luit. H. Cornelius, Piano. H. Suden, viool. A. Vosz, viool. C. lieger, cello. F. Castelle, declamatie. 8.45 10.10 Orkestconcert. Zeesen1250 M. 12.20—4.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.207.05 Lezin gen. 8.50 2000 jaren parlement. le avond „Cicero", voordradht van H. Bodenstedt en i. Lehmann. Daarna tot 10.50 Beethoven concert voor cello en piano. Hamburg, 395 M. 6.20 Walsconcert door orkest. 8.50 2000 jaren Parlement (Zie Zee- sen). Daarna aetueel uurtje. 9.50—11.20 Dansmuziek en cabaret. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek. 8.35—10.35 Orkestconcert. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie Lan- ^estraat en aldaar te bevragen op alle werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende yoorwerpen als gevonden gedeponeerd op 9, 10 en 11 Mei 1928: gummibal, damestaschje met inhoud, handschoen, rapportenboekje. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven op 9, 10 en 11 Mei 1928: pak draadnagels, G. Kroon, Wester- hofje 6; vulpotlood, A. Schenk, Lombard- steeg 13; 2 knotten katoen, G. Nijmeijer, Koortstraat 5; koperen dop van een as, J C. Toeter, Dijkgraafstraat 27; wollen das, J. C. Statts, Boezemsingel 17; zak aardap- pelen, P. Bijl, Bergerweg 58; melkbussleutel, J. Koot, Rochdalestraat 27; stuk speelgoed, J. P. van Amstel, Emmastraat 3nummer- plaat auto, K. Troostheide, Zes Wielen; foudraal met 2 rozenkransen, T. Winder, 2e Landdwarsstraat 16; belastingplaatje in etui, J. Keppel, Overdiestraat 67; gouden zegelring, S. J. Schrooder, Kennemerstraat- weg C 60, Heiloo; belastingmerk 1928, A. van Lienen, Landstraat 45; rozenkrans in ftui, N. Jongejans, Akerslaan 12; hondje bruin met witte vlekken, G. van Vegten, Baangracht 14; portemonnaie met inhoud, A. A. Sares, Baansingel 30a; hangslot, J. Langenberg, le Landdwarsstraat 3; porte- monnai met inhoud, N. Faas, Friescheweg 36; witte geit, J. Pauw, Kwakelpad 18. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. Stasisi^ie&aws N. V. ALKMAARSCHE EXPORTVEI- LING VAN LAND- EN TUINBOUW- PRODUCTEN. Vrijdag om 1 uur werd door het bestuur van bovengenoemde veiling het veranderde veilinggeBouw in gebruik genomen. Ter gele genheid hiervan werd door den heer W. Balk ongeveer het navolgende gesproken: Mijne heeren tuinders en koopers, Hedenmiddag kunnen wij dan gebruik ma- ken van het veranderde veilinglokaal. In de eerste plaats deel ik U mede, dat de gemeente Alkmaar wegens ziekte van den burgemees- ter, vertegenwoordigd is door den heer Thom- sen en de voorzitter, de heeqr P. A. de Lan ge, wegens uitstedigheid verhinderd is hier aanwezig te zijn. Ik wil U niet op een lange redevoering onthalen, maar ik meen toch te mogen zeg- gen, dat deze verandering een groote verbe- tering is voor de koopers. Ieder heeft nu ge legenheid het aangeboden product te kunnen zien, wat voorheen niet het geval was. Mede is het aantal plaatsen belangrijk uitgebreid n.l. van 59 op 96. Ik ben er ten stellingste van overtuigd, dat het veilingbestuur alles in het werk zal stellen om hier een zoo goed mogelijk veilingsysteem uit te voeren. Voor deze veranderingen is het bestuur grooten dank verschuldigd aan de gemeente Alk maar, die in deze steeds hare medewerking heeft verleend. Ook een woord van dank aan den aanne- mer, den heer C. Noort van Bergen, voor de wijze waarop in zoo'n kort tijdsbestek de verbouwing zoover gevorderd is, dat thans weder met de klok geveild kan worden. Te- vens dank aan den monteur, den heer van Rossum, die ook alles in het werk heeft ge- steld om op dezen dag gereed te zijn. Deze gelegenheid wil ik te baat nemen om nog dank te brengen aan die personen, die ondanks tegenwerking en tegenspoed toch hebben doorgezet en de plannen voor deze verbetering hebben ten uitvoer gebracht. Ik hoop dat deze veiling tot grooten bloei moge komen, voor de tuinders in het algemeen en de gemeente Alkmaar in het bijzonder. Het hierop volgend applaus was wel het beste bewijs, dat ieder met de aangebrachte verbeteringen ingenomen was. Hierna vroeg de heer P. Pander, voorzit ter van den grossiersbond te Alkmaar, het woord om namens deze en de verschillende buiten Alkmaar wonende grossiers en expor teurs van het bestuur der veiling en de reor- ganisatiecommissie dank te zeggen voor d wijze van indeeling en verbetering aan het gebouw. Spreker was er van overtuigd, dat hij de meening uitsprak van de drie boven genoemde categorieen van kooplieden, wan neer hij meent, dat het bestuur op den goe- den weg is om van deze veiling te maken wat zij moet wezen voor den handel en voor de tuinders. Spreker bracht hulde aan hen, die niettegenstaande de tegenwerking toch hebben volgehouden en het zoover hebben gebracht, want, gezien de uitbreiding der glascultuur in en om Alkmaar kon het vol- gens hem niet uitblijven of de veiling zal bij een goede leiding tot grooten bloei geraken. Hierna was het woord aan den heer J. H Geels, voorzitter van de vereeniging „Steunt Elkander". Namens zijn organisatie dankte ook hij het veilingsbestuur voor de aange brachte wijzigingen in het veilinggebouw en sloot zich geheel bij de woorden van den vo rigen spreker aan. Hij hoopt, dat de veiling een goede band tusschen tuinders, grossiers en kleinhandel moge zijn. Vervolgens werd door den heer E. Mak ieder kooper zijn plaats aangewezen, waar op hij gedurende een jaar, tegen de gestelde vergoeding tijdens het veilen van groenten kan plaats nemen. Nadat dit was afgeloopen werd een aanvang gemaakt met het veilen van spinazie en gedurende de veiling werden den aanwezigen sigaren en ververschingen aangeboden wat de goede stemming nog ver- hoogde. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. Weekoverzicht van 7 tot 12 Mei 1928. Zooals wij de vorige week meldden, is er deze week Maandag en Woensdag met den mond geveild. Terwijl er Vrijdag alweer ge legenheid was met de klok te veilen dank zij den aannemer, den heer C. Noort, aan wien in deze een woord van dank toekomt voor het vlugge en nette werk in zoo korten tijd af- geleverd. De prijzen zijn deze week over het alge- meen goed te noemen, behalve die van spina zie. Die was Maandag zeer laag in prijs, doch Woensdag en Vrijdag viel er eenige stijging te constateeren. De bloemkool is, ondanks den grooteren aanvoer, in prijs nog opgeloopen, er was voor export voldoende vraag, zelfs was er te kort, De andere groenten zooals radijs, Komkom- mers, postelein, sla enz. handhaafden zich goed. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden dat er deze week al perziken en peu- len zijn aangevoerd. Aardbeien komen al flink los en de handel is zeer gewillig om dit product te koopen. Wel is er in te zien, dat alles bij elkander genomen, er steeds meer aangevoerd wow worden om aan de vraag te kunnen voldoen. JAARVERSLAG DER VOOGDIJVER. KiNDERZORG TE ALKMAAR. De secretar-esse der vereeniging, mevrouw A. StroinkHoutman schrijft ons: Op 31 Dec. 1927 was bet aantal pupi-llen der vereeniging 31. Bijzondere moeilijkheden deden zich niet voor. Wel moest een meisje om gezondh-eidsredenen vijf maanden naar Nunspeet. We hopen dai blijken zal, dat dit haar goed heeft gedaan. Verscheiden-e kinde- ren moesten in ander-e gezinnen worden op- genomen. Dit bracht steeds groote onkosten met zich mee, maar gelukkig slaagden we er in, goede huisvesting voor de kind-eren te vind-en. Ook voor het afgeloopen jaar zijn we weer dank verschuldigd voor de goede zor- -g-en welke de pleegouders aan oud-pupillen besteden. Groote veranderingen zijn er ove- rigens niet te eonstateren. De kinderen ga- ven weinig r-eden tot klachten en behalve een enekl-e uitzonderi-ng zij-n we over de ontwik- enkele uitzondering zijn we over de on-twik- De'vijf oudsten voorzien reeds in hun eigen onderhoud en maken h-et in hun werk- kring goed. De financieele -toestand der ver eeniging is bevredigend. Met de contributies en gaven konden w-e d-e vele onkosten be- strijden. We hopen ook voor h-et komende jaar op dien steun t-e mogen rekenen en danken alien die door hun gaven toonden, belang t-e stellen in het voogdijwerk. ProvinciaaS nieuws HET EENIGE BEZWAAR DAARTEGEN IS DAT RECOMMANDATIE ZDO HEEL ERG LANGZAAIH WERKT. RECOMMANDATIE, DIE GEHOLPEN WORDT DOOR GOEDE ADVERTENTIES, WERKT TIENMAAL VLUGGER. ADVERTEERT AARSCHE IN DE A A COUR ANT. SCHERMERHORN. Vrijdag 11 dezer vergaderde de Raad voltallige zitting. De voorzitter deed mededeeling van de na volgende ingekomen stukken: Van den heer P. Vendel een schrijven, dat hij wegens ziekte ontslag neemt als lid van den Raad. Van Z. Exc. den Commissaris der Ko- ningin eene mededeeling, dat aan den ge- meente-veldwachter C. van Leeuwen, ingaan- de 1 Juni, eervol ontslag is verleend en dat voorstellen tot voorzienmg in de vacature door hem worden ingewacht. Van J. C. Staasen een schrijven met ver- zoek om school- en reisgeld voor zijn zoontje voor het bezoeken van de school voor buiten- gewoon lager onderwijs te Alkmaar. Bedoeld schrijven ging vergezeld van een schrijven van het hoofd der school te Stom- petoren, waarin deze mededeelde, dat het gewoon lager onderwijs door dezen leerling niet kan worden gevolgd. Zonder hoofdelijke stemming werd beslo- ten het -verzoek in te willigen. Voorstel tot vaststelling van het vermenig- vuldigingscijfer. B. en W. stelden voor, dit, evenals het vo rige jaar, te bepalen op 1.4. Algemeen goedgevonden. Voorstel tot af- en overschrijvingen dienst 1927. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Voorstel tot intrekking vorig raadsbesluit inzake belooning van den bode ter secretarie en opnieuw vaststelling daarvan. De voorzitter stelde namens B. en W. voor een bode en een buitengewoon gemeente-bode- veldwachter (tijdelijk) aan te stellen, tegen een belooning van 450- per jaar. De heer Groenwoudt: Gaarne zou ik motieven weten, waarom B. en W. het in de vorige vergadering met algetneene stemmen genomen besluit en waarbij de Raad is inge- gaan op de adviezen van de wethouders, thans voorstellen in te trekken. Heeft reeds eene oproeping plaats gehad? De voorzitterBij B. en W. heeft hier voor- gezeten de verst strekkende bezuiniging voor te stellen. De heer Los: Bij ernstig nadenken komt het mij gewenscht voor een bode te benoemen die dan als salaris zal vens 100, reeds op de voor schrijfloonen. Ook de heeren Groot en Mantel verklaar- den zich voor deze bezuiniging, alhoewel zij anders ongaarne een pas genomen besluit wenschten te herroepen. Met algemeene stemmen werd het voorste van B. en W. tot tijdelijke benoeming op een jaarwedde van 350 aangenomen, ingaande 1 Mei 1928. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemc raadslid. De voorzitter schorschte de vergadering en verzocht de heeren de Groot, Mantel en Groenwoudt de geloofsbrieven te onderzoe- ben van het nieuw benoemde raadslid, den Naar het Engelsch van RAFAeL SABATINI. (Schrijver van „De Zeeva-lk"). 30) Op het oogenblik van ons vertrek gebeurde er iets merkwaardigs. Castelroux' troep dra- gonders was het binnenplein opgereden toen we te paard stegen. Zij sehaarden zich op een linie onder commando van een luitenant om ons te laten passeeren; maar toen wij bij de koetspoort kwamen, werden wij een oogen blik opgehouden door een reiskoets die van Toulouse kwam en frissche paarden moest hebben. Castelroux en ik gingen achteruit totdat we midden tusschen de dragonders stonden en zoo lieten wij de koets passeeren: Toen zij ons voorbij reed werd een van de gordijntjes weggetrokken en mijn hart bons- <re toen ik een bl eek meisjesgezichtje zag met blauwe oogen en bruine krullen in den slan- ken halls. Zij zag mij aan, mij, ongewapend 8n omringd door een compagnie soldaten en ik boog mij diep over de manen van mijn paard en nam mijn hoed af als groet. Het gordijntje viel weer neer en verborg p^ffHaat van de vrouw die mij verraden Md. Welke gevoekns zouden in haar on*- waakt zijn toen zij mij aanschouwde? Had zij eenig berouw? Of schaamte? Of dit nu al zoo was, ja of neen, spoedig zou zij vernemen hoe zij zich vergist had; in het Hotel de la Couronne zou zij ingelicht worden. Van Castelroux vemam ik dat de boning een zaakgelastigde gezonden had, die op het onderzoek van de rechtbank moest toezien en weldra te Toulouse verwacht werd. Men zei dat de boning zelf het verhoor van den her- tog de Montmorency zou bijwonen. Maar hij reisde op zijn gemak en men verwachtte hem pas over eenige dagen. Deze tijding vervulde mij eerst met bliidschap, maar ach! mijn lot zou waarschijnil'ijk reeds zijn beslist voor de komst van den koning. Ik moest dus elders naar hulp uitzien, naar iemand die mijn iden- titeit kon betuigen. „Kent u den naam van den zaakgelastigde van den koning?" vroeg ik. „H-et is een zekere graaf de Chatellerault, iemand die zeer in de gunst staat van, den koning." „Chatellerault!" riep ik met verbazing en vreugde. „Kent u hem?" „0 ja, uitstekerrd!" zei ik lachend. „Wij tenden elkaar zelfs zeer speciaal." „Wel mijnheer dan voorspel ik u veel goeds van die vriendschap. Ik hoop dat ze u uit al uw moeilijkheden zal redden Ofschoon - Hij zweeg eensklaps. Maar ik lachte lucht- hartig. „Ja, waarde fcapitein, dat denk ik zeker; n 350, benc- ooting geplaatst, heer J. Broersen. De heer de Groot verklaarde, namens ge- noemde commissie, dat de geloofsbrieven :n orde zijn bevonden, en adviseerde tot toela- ting. Voorstel tot verhuring van een gemeente- woning. B. en W. stelden voor, de woning van den gemeente-veldwachter te verhuren aan den Rijksveldwachter tegen een huurprijs van f 52 per jaar. De Rijksveldwachter is genegen de politie- densten voor de gemeente uit te voeren. Met algemeene stemmen aangenomen. Rondvraag. De heer Bosja vroeg of bij ziekte van de onderwijzers ook hulp kan worden verleend, opdat het onderwijs geen stoornis daarvan ondervindt. De voorzitter antwoordde, dat bij onge- steldheid hij zal trachten hierin te voorzien. De heer Groenwoudt vroeg hoe de uitbrei ding van het G. E. B. zal worden uitgevoerd. De voorzitter antwoordde, dat dit in eigen beheer zal plaats hebben door het bedrijf zelve. Verder vroeg de heer Groenwoudt of B. en W. reeds eene verordening hebben gemaakt om van de benzinepompen op de openbare straat een belasting te heffen. De voorzitter zeide, dat het bezwaarlijk zal zijn dit in eene verordening om te zetten en hij hiervan de noodzakeijlkheid niet in ziet. De heer Mantel zag gaarne, dat woonwa- gens niet langer als noodzakelijk was aan den Schermerdijk werden geplaatst. De voorzitter zal hiervoor zooveel mogelijk zorg dragen. Hierna werd de vergadering gesloten. ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Onder leiding van mevr. P. Bood-Scherin- ga is ook in onze gemeente een aanvang ge maakt met de inzameling van bijdragen voor het huldeblijk voor Hare Majesteit de Ko- ningin-Moeder. Waar de gezondheidstoestand van de echtgenoote van den burgemeester niet toeliet, dat deze zich met die taak belastte, is mevr. Bood zoo vriendelijk geweest de orga nisatie op zich te nemen. Zij wordt bijge staan door een aantal jongedames. Zooals te begrijpen is, is ook hier warme belangstelling voor deze sympathieke zaak. Tegen een viertal veehouders uit deze gemeente, J. B., aan den Oostdijk, S. K-, aan den Laanweg, G. v. T., te Groot-Schermer, en H. H., uit de Meningweer, is door de po litie proces-verbaal opgemaakt wegens over- treding yan de Vleeschkeuringswet. Er be- stonden bij de politie reeds geruimen tijd ver- moedens, dat op min of meer uitgebreide schaal dandestiene slacthingen plaats von- den. Ten slotte is't nu gelukt een aantal der overtreders te bekeuren. We gelooven echter, dat het vorenstaande lijstje binnenkort nog wel uitbreiding zal ondergaan. ZUID-SCHARWOUDE. Als voorzitter van de plaatselijke school- commissie is gekozen de heer Jb. Rutsen. Deze functie werd eerder vervuld door ds. van Meurs. In de gehouden vergadering der V. V. tot afschaffing van alcohlhoudende dranken afd. Langaadijk, is o. m. de heer C. Keeman benoemd tot afgevaardigde naar de alge meene vergadering, welke Zaterdag te fMn- sterdam gehouden wordt. CASTRICUM. Tengevolge van de langdurige droogte is I reeds enkele dagen geleden door het bestuur van den Castricummerpolder het pompstation aan den Schieweg in werking moeten gesteld I worden, ten einde de waterstand in den pol der op peil te houden. Het is te hopen voor het grasland, dat spoedig regen en warmte komt, anders zal en de waterstand nog lager worden en het gras geheel verdwijnen. Aan dit laatste doet het koude weer der laatste week veel kwaad. Hier en daar zijn de vee houders al gedwongen hcoi bij te voeren, ten einde het vee voor gebrek te vrijwaren. j Den laatsten nacht heeft het hier flink gevroren en zijn de vroege aardappelen voor het meerendeel geheel zwart geworden. Dit beteekent voor de tuinders een groote schade, want al moge de plant weer opnieuw opko- men, toch is de vroege oogst van de muizea geheel te loor gegaan. In tegenstelling daar- mede schijnen de eigenheimers niet veel last van den nachtvorst te hebben gehad. - Onder leiding van mevr. Lommen-Mau- ry, de cehtgenoote van den burgemeester al- hier, is een comite gevormd tot inzameling voor de huldiging van H. M. Koningin Emma bij haar 50-jarig ingezetenschap van ons land. In dat comite hebben o. a. zitting de da mes: Leenaers-de Jong, Stuijt-van den Brink, Aukes-Timmen, Benders-la Febre, Kuijs-Pi- pers, terwijl nog andere dames zijn aange- zocht mede te helpen tot het verzamelen van handteekeningen en giften voor het hulde- blijk. ST. PANCRAS. Vrijdagmiddag na schooltijd trad in de zaal van den heer Gerritsen alhier voor de schoolkinderen in deze gemeente op de heer Mullens, met verschillende experimenten op het gebied van goochelen en met zijn mario- netten-theater. Een opgetogen jeugdig publiek genoot van de vele aardige attracties van den heer Mul lens, die van het begin tot het einde zijn ge- hoor wist te boeien. EGMOND AAN ZEE. 4 Prins Hendrik Stichting Het was Vrijdag een prettigen dag voor de verpleegden der Prins Hendrik Stichting. Door den directeur was aan eenige autobus- ondernemers een vriendelijk verzoek gericht om zoo mogelijk eenige wagens te kunnen krijgen, ten einde de ouwe zeelui eens wat van de bloemenvelden te kunnen laten zien. Door het prachtige aanbod van de firma Kok, Tuinman en Wilken, Eerste Langedijker Auto-Garage en Auto-Omnibus-Onderne- ming te Oudkarspel en de firma Keetman en Schoorl te Winkel, die samen een viertal prachtige bussen gratis beschikbaar stelden, kregen ongeveer een hondertal oudjes een mooie gelegenheid, op hun gemak een rit door Kennemerland te maken. Er werd genoten, zoowel van de heerlijke wagens, als van de schoone omstreken die zij te bewonderen kregen. De tocht ging door het nieuwe ge- deelte van Castricum, langs Velsen, door het schoone Bloemendaal en Aerdenhout en ten slotte door het mooie park Groenendaal waar bij het ruime restaurant werd gestopt om eens op te frisschen. Vervolgens werd door Heemstede en Haarlem gereden en langs de Rijksstraatweg terug naar Alkmaar, om over Bergen weder naar het stille Egmond aan Zee terug te keeren. Begunstigd door prachtig weer is dit uitstapje een gebeurte- nis geworden, die lang in hun geheugen zal ofschoon vriendschap iets is waarvan men in het ongeluk soms niet veel bemerkt. Ik had mij te vroeg verheugd, dat zult ge spoedig vernemen. Wij reden snel voort langs de vruchtbare oevers van de Garonne, nu geel van het rijpe koren. Tegen den avond hidden wij voor het laatst halt en wel te Fenouillet, op een paar uur rijden van Toulouse. Terwijl Castelroux voor frissche paarden ging zorgen, 1-iep ik de gelagkamer binnen en stond daar een oogenblik met den waard over den maalfijd te praten. Toen ik eindelijk besloten had dat een koud pasteitje en een flesch Armagnac voldoende was, keek ik eens om mij heen naar de andere personen in de kamer. Een groep in den versten hoek trok weldra mijn aandacht -dermate, dat ik niet Oette op de stem van Castelroux, die juist was binnengekomen en nu naast mij stond. Het middelpunt van dat groepje was de graaf de Chatellerault in eigen persoon, een gezet man met een somber gezicht, prachtig ge- kleed, maar somber en d-onker zooals ge- woonlijk. Maar het was niet zoozeer zijn verschij- ning die mij met verbazing vervulde. Castel roux had er mij op voorbereid en ik begreep wat het doel was van zijn reis. Maar wien zag ik onder het half dozijn heeren die hem omringden klaarblijkelijk zijn gevolg? Den chevalier de St. Eustadhe! En daar ik de verraderlijke n-eigingen van den jongen man had leeren kennen was er wel reden mij te verbazen hem in zulk gezelschap te vinden En hij scheen zeer intiem met den graaf, want ik zag hem iets toefluisteren aan Cha tellerault. En hun oogen werden dadelijk op mij ge richt. Het was niet te verwonderen dat Gha- tellerault mij heel verbaasd aanzag, want hij had zeer waarschijnlijk het gerucht vernomen dat ik dood was. Daarenboven het feit dat ik ongewapend was en dat een officier van 's konings leger naast mij stond, bewees ge- noeg dat ik een gevangene was. Hij mocht mij dus wel verbaasd aanzien! Terwijl ik hem aankeek scheen hij te schrilrken van iets dat St. Eustache hem zeide en een merkwaardige verandering vertoonde zich op zijn gezicht. Het was eerst een uit- -drukking geweest van schrik, want toen hij meende dat ik dood was, rekendte hij zeker dat hij zijn weddenschap gewonnen had: mij in levenden lijve voor zich te zien vernietigde die aangename overtuiging. Maar nu was het een blik van verlichting en iets van kwaad- aardige listigheid. „Dat is de zaakgelastigde van den ko ning", fluisterde Castelroux mij in. Wist ik dat niet? Ik gaf hem niet eens an-t- woord, maar liep de kamer door en stak Cha tellerault over de tafel mijn hand toe. „Beste graaf!" riep ik uit, „u te ontmoeten kon niet beter treffen!" Ik wou er nog meer bijgevoegd hebben, maar er was iets in zijn houding dat mij het stilzwijgen oplegde. Hij had zichzelf half McEeitirtarl'crcp'eini. omgekeerd en stond nu met de hand op zijn heup en zijn grooten kop achterover gewor- pen en eenigszins op zij; de uitdrukking van zijn gezicht was ijskoud en verachtelijk. Indien reeds zijn houding mij met verba zing en vrees vervulde, dan begrijpt ge hoe- zeer zijn woorden -dit deden. „Mijnheer de Lesperon, ik kan niet anders dan mijn verbazing uitdrukken over uw on- besehaamdheid. Dat wij elkander vroeger ge- kend hebben denkt ge dat dit een voldoende reden voor mij zou wezen u de hand te geven nu ge u zelf in een toestand geplaatst hebt die het den trouwen onderdanen van zijn ma jesteit onmogelijk maakt u te kennen?" Ik week een stap achteruit, want ik be greep ternauwernood wat deze onverklaar- bare houding beteekende. „Zegt ge dat tot mij, Chatellerault?" zd ik hijgema van verbazing. „Tot u?" raasde hij woedend, „wat h'adt ge anders verwacht. mijnheer de Lesperon?" Ik had veel lust hem voor een laaghaiti- gen sehurk uit te maken. Ik begreep ineens de beteekenis van deze wonderlijke bedriegerij. Van St. Eustache had hij de vergissing ver nomen en ter wille van de weddenschap wou hij die dwaling laten bestaan en mij zoo gauxv mogelijk naar het schavot zenden. Wat had ik anders kunnen verwaehten van den man, die mij de weddenschap had opge- drongen een weddenschap die' hij zeker kon wezen na al wat hij ondervondeii had dat ik zou verliezen. (Wordt vervolgd). J^IUp^ tj, HktiooAnc koniit/vn 7.15 in 33 JAAR BERROEFD jv'i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5