woweigpovo^p ftechissaken Me Pressa in Keiilen. Binnenland blijven Een woord van harfelijk'en dank' aan bovengenoemde weldoeners, is hier zeker op zijn plaats. SjgSEPOefen komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot S§3!9®&lt@!B Bij alle Drogisten warmenhuizen" Wiite Kruis. Xy aMeellng van het Witte Kruis hield Donderdagavond een ledenvergadering in het cafe van den heer Slikker. De voorzitter, de heer Dr. G. v. Hesteren, sprak een hartelijk woord van welkom aan de aanwezigen wier opkomst niet groot was De notulen werden voorgelezen en onveran- derd goedgekeurd. De voorzitter deed eenige mededeelingen aangaande Kraamverzorging van de wijk- verpleegster in 1927 welke hoogstens lOmaal voor kwam aan armlastigen. De heer Rijpma meende dat de wijkver- pleegster hoofdzakelijk voor de zieken was en niet voor kraamvrouwen, waarop de „voorzitter antwoordde dat dit zeer sporadisch geschiedde en't zeer moeilijk valt te beoordee Ten, waar de maatschappelijke welstands- grens ligt, vooral in een slecht landbouwjaar. Voorts kwam ter bespreking afdeeling financien. De penningmeester, de heer Rijp ma, zette in 't kort uiteen den toestand van de kas welke met een nadeelig saldo sloot van 686.91. In verband met deze kastekorten deelde de voorzitter mede dat 2 leden van het hoofd bestuur bezoek hebben gebracht aan onze af deeling en na de kasboeken te hebben nage- zien en welke in orde bevonden waren is be- sloten door't hoofdbestuur een subsidie van jjfj 200 aan onze afdeeling te geven. Na deze toegezegde subsidie blijft een te- kort van 486.91. Ten einde deze kastekorten te dekken werd voorgesteld de contribute te trachten te verhoogendaarvoor zal aan ieder lid een circulate worden toegezonden en in de gelegenheid worden gesteld de con- tributie vrijwillig te verhoogen. Een iweede plan werd door den voorzitter voorgesteld nl. de beide fanfarecorpsen te verzoeken een liefdadigheidsconcert te willen geven ten bate van het Witte Kruis. Na eenige bespreking hierover zal worden yerzocht bovengenoemd concert te geven op ,een van de eerste Zondagen in Juli en wel op verschillende punten van het dorp, ook zal er een comite van dames worden aangesteld om met een schaal rond te gaan, voor inza- meling van gelden om zoodoende het kaste- kort zooveel mogelijk te dekken. De vergade- ring stemde met beide voorstellen in. Vervolgens had een stemming plaats we- gens vertrek van ds. Hornstra, bestuurlid, en werd met algemeene stemmen gekozen ds. Zillinger Molenaar. Ook ter voorziening m de vacature van den heer Swan hadden een drietal stemmin- gen plaats waarna gekozen werd de heer P Slot.' Besloten werd de aftredende leden van het hoofdbestuur n.l. de heeren pastoor Soepnel te Haarlemmermeer, D. H. Prins te Alkmaar en B. H. Stieler te Hilversum, candidaat te stellen tot lid van het hoofdbestuur. Verder niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering gesloten. CASTRICUM. Naar we vernemen is door Ged. Staten van Noord-Holland thans ter visie gelegd ter na- dere reclame zoo nocdig de door den raaci dezer gemeente voorloopig vastgestelde lig- ger der wegen. waarbij van dien ligger zijti afgevoerd de Oude Schelpweg, d. i. de weg vanaf den Kramersweg, door het Geversduin tot aan Zee, het voetpad over de Doornweide, vanaf den Rijkstraatweg tot aan de le Groe- nelaan en het Kerkepad vanaf den Kerlcweg naar den Cieweg, over de boer/jrij van C Poel in de Oosterbuurt alhier. We verwadhten nu dat dit jaar de eindvast- stelling zal kunnen worden tegemoet gezien. Thans is door directie van de lichtbe- drijven een aanvang gemaakt met de verzwa- ring van de buisleiding naar Bakkum, waar de bestaande 4 duims leiding zal vervangen /worden door een 6 duims leiding van gego- ten buis, ten einde te Bakkum een meer regel- matige en betere ndruk van't gas te verkrij - gen, hetgeen met het oog op het steeds toene- mende verbruik, vooral in de zomermaanden, noodig is. Het vrijkomende materiaal kan wederom op andere punten worden gebruikt om het buizennet uit te breiden. Voor de* uitvoering van deze werken zijn ongeveer 19 werkloozen in dienst genomen, die hopelijk een 14-tal dagen daaraan kunnen werken, tot er weer meer werk in de tuinderij zal zijn, wat momenteel zeer schaarsch is. Aan de firma Olgers alhier is voor den tijd van 3 jaren in het zomerseizoen een ver- gunning verstrekt tot het onderhouden van een geregelde busverbinding Castricum, Sta tion tot aan Castricum aan Zee. Wat men kan genieten bij het wan- delen en kampeeren op het provinciaal landgoed. Men zal zich herinneren dat verleden jaar op het kampeerterrein in de provinciate dui- nen verschillende toiletgebouwtjes zijn ge- bouwd en waterleiding is aangelegd, kortom het kampeerterrein zoodanig is ingericht dat ieder die frisch en vroolijk wil gaan kampee ren, nog niet geheel. verstoken behoeft te zijn van eenig comfort. Een dezer dagen nu maakten we, zulks in verband met de plaats gehad hebbende voor- zieningen en werkzaamheden, wederom een wandeling door bosch en duin van Castricum en na eerst de terreinen van de werkverruiming bezichtigd te hebben, waarin in den afgeloo- pen winter een oppervlakte van 10 H.A. in gereedheid is gebracht voor boschbeplanting m het najaar, nadat dezen zomer daarop aardappels zijn verbouwd, bezichtigden we het kampeerterrein. Hier zijn alle wegen be- ■hoorlijk verhard, zonder dat hiertoe sommen van eenige beteekenis zijn uitgegeven. Men heeft n.l. de afbraak, van de voormalige boer- derij Johannashoff,, daartoe gebruikt. De wegen zijn netjes met grasbanden afgezet, terwijl de kale vlakken van verleden jaar zijn vendwenen. Daar is zeer praktisch een mooi plantsoen aangelegd. Bovendien is een speel- terredn voor kinderen aanwezig. Het geheel geeft een frisschen, vroolijken, mstigen en fraaien indrwjj, wamtm nog Sfomt dat de gebouwen een nieuw kleurtje zullen krijgen, zoodat dat ales weer jong en ver- frischt is om de komende gasten van dezen zomer te kunnen ontvangen. Maar we gaan verder dan het kampeerter rein, o.a. namen we in oogenschouw de ter reinen welke bewerkt zijn tijdens de werkver- schaffing 1921/22. Op een terrein bijna van .,'t Vogelwater" tot aan den Zeeweg is toen een 50 H.A. bosch aangelegd, thans 5 en 6 jaar oud. Dit terrein is gebleven zooals het was, d.w.z. hoogten en laagten zijn niet ge- egaliseerd; de wegen daarin aangelegd zijn niet rechthoekig. Zooveel mogelijk is de na- tuurlijke ligging gevolgd. We hebben genoten in die bosschen, met mooie jonge dennen en gemengd loofhout en dan op den achtergrond de ruwe, woeste dui- nen. Genoten ook van de rust om ons heen en van het slaan van den nachtegaal en zoovele andere gevederde zangers. We zouden wel eens willen vragen, zijn er werkelijk veel menschen die goed in zich heb ben opgenomen het mooie, rustige van een duinlandschap, met daarbij een mooie bebos- sching. Goed groeiend bosch, en dat is er hier, wordt elk jaar mooier. We meenen geen geheim te verklappen, in- dien we vermelden dat het in de bedoeling ligt elk jaar 10 H.A. bosch aan te leggen. Zou het zoo vragen we ons af, wel ergens anders zou keurig en netjes in orde zijn? Men kan zeggen Castricum is nog weinig bezocht, maar wie eenmaal werkelijk de mooie rustige omgeving heeftg ezien, die komt er terug, Bovendien alles wordt gedaan om den rustigen liefhebber van het natuurschoon ter wille te zijn. Tegen een kleine vergoeding kan men bij den rentmeester van het landgoed, in „Fochteloo" te Bakkum N.H., toegangskaar- ten verkrijgen, terwijl vernielers en kwaadwil- ligen worden geweerd. Vermelden we als slot nog dat dezen winter, hoofdzakelijk voor de tuinders, dwars door het landgoed een weg is aangelegd, niet ge plaveid, maar een weg aanpassend aan de mooie frissche natuur daar om heen, waar ook de wandelaars en bezoekers zich toegang kunnen verschaffen en dan tevens kunnen zien dat ook duingronden naast bebossching dienstbaar kunnen gemaakt worden aan tuiri- bouw, bloembollenteelt, maar ook veehoude- rij, want vrijwel tegen de hooge zeeduinen ligt een groote groene, maar ook frissche groene weide, waar de trots van den landman rustig graast. Den liefhebber van natuurschoon bieden Castricum's duinen vele bekoorlijke en rustige plekjes. MEDEMBLIK. De bekende korenmolen aan den Wester dijk alhier is in publieke veiling in eigendom overgegaan aan de heeren Wagemaker en Tuytel. De molen blijft behouden; fourage handel en malerij zullen worden voortgezet. EN VLIEGVELD TE 's-GRAVENHAGE? Op initiatief van de Kamer van Koophan- del en Fabrieken voor 's-Gravenhage heeft zich een Vliegveld-Ccmite gevormd, be staande uit een honderdtal vooraanstaande personen uit handels-, nijverhends-, bankiers- en middenstandskringen, vertegenwoordigers van het Indische bedrijfsleven, van het West landsche tuinbouw-bedrijf, het hotelbedrijf enz. Dit comite heeft zich ten doel gesteld het verkrijgen van een vliegveld in de nabijheid van 's-Gravenhage. AFlOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag publieke verkooping gehouden door A. j. Bok, notaris te Barneveld, en Johann W. C. Kroon, notaris te Zuidschar- woude, op Vrijaag 11 Mei 1928, des avonds 6 uur, in het cafe „Welgelegen" te Broek op Langendijk. Onder Broek op Langendijk: 1. Een akker bouwland en water, „De Troffeertakker" (9), in huur tot Kerstmis a.s. bij H. de Graat voor 54. 2. Een dito ten noorden van de vorige „Rottenest" (6), in huur als voren bij den zelfden voor 40. 3. Een dito „Schimmelkoog" (7) in huur als voren bij Jb. Balder Pz. voor f 35.—. 4. Een dito ,,de Knapzak" (5) in huur als voren bij J. C. Kouwen voor 30. 5. Een dito aan de Zomersloot (8) in huur als voren bij denzelfden voor 36.—. 6. Een dito aan de Zomersloot (10) in huur als voren bij denzelfden voor 40.—. 7. Een dito „Maarten Visser" (15) in huur als voren bij denzelfden voor 60.—. Onder Sint Pancras: 8. Een dito „De Dijkakker" (9) in huur als voren bij denzelfden voor 63. Onder Koedijk: 9. Acht dito aan de Zomersloot (99) in huur als voren bij Gebrs. J. C. P. en O. Koe dijk voor 341.50. Behoorende tot de nalatenschap van wijlen Mej. Antje de Graaf, wed. Abraham Bal der Wz. Koopers van: I en 2 Jn. de Graaf Pz. voor 139 p. sn 3 en 4 Jn. Krak Cz. voor 121.50 p. sn 5, 6 en 7 J. C. Kouwen voor 59 per sn 8. Jb. Kostelijk Jnz. voor 189 per sn. 9. 8 sn. K. Kaas Kzn. voor 48 per sn. II sn. C. Krak Cz. voor f 51 per sn. 10 sn. Jb. Krak Cz. voor 47 per sn. 12 sn. C. Timmerman en W. Keizer Wz. voor 53 per sn. 28 sn. P. Koedijk Oz. voor f 45.50 per sn. 10 sn. K. Kaas Kz. voor 50 per sn. 20 sn. K. Glas Jz. voor 53 per sn. KANTONOEKECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 11 Mei. G. B. S. te Alkmaar, overtreding Arbeids- wet, 2 boete of 2 dagen hecht. C. W. te Bergen, overtreding Jachtwet, 15 boete of 10 dagen hecht. A. de M. te Oudorp, nachtrust verstoren, 10 boete of 5 dagen hecht. L. J. L. te Castricum, overtreding Vleesch- keuringswet, 15 boete of 10 dagen hecht. G. de J. te Alkmaar en G. N. te Kromme- nie, overtreding Trekhondenwet, de le 2 boete of 2 dagen hecht., de 2e 4«boete of 4 dagen hecht. P. M. Z. te Haarlem, T. T. te Amsterdam, G. R. te Alkmaar, loopen over verboden grond, de le en 2e ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 3e 6 boete of 6 dagen hecht. J. H. te Heiloo, J. M. W. te Bergen, J. V. te Uitgeest, P. B. V. te Castricum, C- K. te fctewcltarwojide, £f. J. N. te fcfengelo, P. E. te Oterleek, J. v. G. en L. F. v. S. te Siut Pancras, C. de G., J. J. T., M. H. S., j. N. G., Th. G., P. S, J. S., B. W., J. S., A .H. en C. M. E. te Alkmaar, overtreding Politiever- ordening, de le, 5e, 12e, 14e en 17e ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e en 6e ieder 2 boete of 2 dagen hecht., de 3e, lie en 13e ieder 5 boete of 5 dagen hecht., de 4e 12 en 7 boete of 6 en 4 dagen hecht., de 7e en lOe ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 8e, 9e, 15e, 16e en 19e ieder 1 boete of 1 dag hecht., de' 18c en 20 ieder teruggave aan de ouders. C. H. te Bergen, J. C. J. S. te Velsen, N. A. te Egmondbinnen, C. J. Z. te Egmond aan den Hoef, C. K. te Schoorl, H. v. d. P., E. de B., C. R en D. B. te Heiloo, P. B. L. en P. de G. te Castricum, T. L., A. de G., J. P. en R. K. te Alkmaar, J. G. te Koedijk, J. B. te Zuidscharwoude, J. K. te Barslngerhorn, J. N. S. te Zwaagdijk, J. C. M. te Noord- scharwoude, V. K. te Haarlemmermeer, C. S. te Hilversum, A. H. te Oudkarspel, J. M. te de Rijp, B. v. d. S. te Oterleek, G. J. E. te Amsterdam, G. v. d. P. te Broek op Langen dijk, overtreding Motor- en Rijwielv/et, de le, 5e, 8e, 12e, 13e, 16e, 20e en 24e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 2e 5 boete of 5 dagen hecht., de 3e, 17e, 18e en 19e ieder 7 boete of 7 dagen hecht., de 4e 16 boete of 8 dagen hecht., de 6e, 7e en 14e ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 9e 10 boete of 5 da gen hecht 0 lie 2.50 boete of 1 week tuchtschool, de lOe teruggave aan de ouders, de 15e en 22e ieder 8 boete of 4 dagen hecht., de 21 e 12 boete of 6 dagen hecht., de 23e j 4 en 12 boete of 4 en 8 dagen hecht., de 25e 4 en 2 boete of 4 en 2 da gen hecht., de 26e 12 boete of 6 dagen hecht., de 27e 1.50 boete of 2 dagen hecht. Keulen en de Pressa. De Burgemeester van Keulen, „der Herr Oberbiirgemeister" heeft in de Keulsche kran- ten een oproep gericht tot de burgerij om ter gelegenheid van de Pressa zooveel moge lijk de vlag uit te hangen. Het laat zich aan- zien dat aan dezen oproep druk gehoor zal worden gegeven. Wie in Keulen wandelt merkt aan de woelige drukte, de vliegende taxi's, deopengebroken straten, de zware sleeperswagens, aan de stampvolle trams, de speciale Pressa-programma's van de tingel- tangels, en aan de tallooze plaveiselbloemen in de Hohe Strasse bij avond, dat er iets bui- tengewoons op til is. De Keulenaars leven mee. De Pressa is voor hen een feest dat een half jaar duren zal. Donderdagmiddag ston- den er in de omgeving van den Dom honder- den menschen met uitgerekte halzen naar bo- ven te staren. Wij meenden: een doodgewo- ne vliegmaehine. Die had den heelen middag al boven de stad geduikeld, een vuurrood ding, een vliegende kreeft, waarop in reus- achtige letters „Trumpf" te lezen stond reclame voor een chocoladdsoort. Bezoeken van vliegtuigen schijnen nog niet tot het da- gelijksch menu van de Keulenaars te hooren Maar ditmaal was het geen vliegtuig. Een van de voorbiigangers had blijkbaar boven in het kantwerk van den toren een mannetje gezien. Het mannetje was onmiddellijk weer verdwenen, maar het feit was genoeg om steeds aangroeiende drommen op eenige straathoeken te lokken. Men spotte de Keulenaar lacht graag men zei hardop dat het misleiding was, maar men eindigde met ook te blijven staan en strak naar de hoogte te turen. Telkens was er iemand die den man zag, maar als een ander keek was hij natuurlijk weer verdwenen. Men wist allemaal wel waarom het ging; om de verlichfing van den Dom. Des avonds zou er een proef plaats hebben Wij hebben des avonds de verlichting ge zien en het effect is buitengewoon. Niet alleen de Dom wordt verlicht ware batterijen van schijnwerpers en zoeklichten zijn op de daken rondom ingenesteld en aan hooge masten op gesteld, die een krachtdadig vuur openen maar ook de beide Rijnoevers zijn over een aanzienlijke breedte links en rechts van de Hohenzollernbrug een pralend feest van licht. Het is meer dan verrassend het is een. verrukking die stil maakt. Het spreekt vanzelf dat alle tentoonstellingsgebouwen stralen van licht^Tot de expositiei-gebouwen behooren niet alleen het jaarbeursgebouw, het statengebouw en wat zich daaraan vast- knoopt aan lossc bouwwerken over een lengte van eenige kilometers, maar ook eenige gloednieuwe museum gebouwen, die ge zien van uit Keulen rechts van de Hohen- zollern-brucke liggen. Hun creme-kleurige facades worden overgoten door een zacht- geel licht uit duizenden electrische gloei- bolletjes, die in hagelrechte rijen langs de kroonlijst zijn aangebraeht. Met Messe-gebouw zelf straalt licht u'i duizend ramen, terwijl over dat alles de toren zijn draaiende lichtflitsen gooit. Maar't mooist is toch het gezicht van den rechteroever, van het expositie-terrein zelf op de overzij. Alle gebouwen langs de kade worden met indirect licht, sterker dan dag licht, bestraald en beginnen nu uit den zwar- ten nacht rondom een eigen fantastisch le ven. Het is zoo licht dat men de menschen aan de overzij duidelijk ziet als zwarte be- wegende silhouetten tegen een witten achter grond. Vooral de Zuidzijde is mooi, omdat hier een rij van aardige topgeveltjes staat, rose, geel en groen gesausd, die nu aan een gekleurd prentje doen denken van een middel- eeuwsche Duitsche stad. Van een heel andere schoonheid weer is de Dam, waarvan men aan deze zijde juist het schoonste gedeelte ziet: het koor met zijn op- stapeling van luchtbogen, pinakels en spit- sen naar de twee gigantische torens toe. rfet is of de onderdeelen nog scherper te zien zijn dan overdag, maar bovenal werkt de mae:a en de hoogte. Als een gevaarte uit een boven- natuurlijke wereld rijst het blanke bouwsel hoog boven zijn omgeving uit het schijnt te zweven in de lucht. En v6or dat alles de donkere vloeren van het Rijnwater, dat alle lichtlijnen trillend weerkaatstMen zou in een droombeeld meenen te leven, wanneer niet plotseling de electrische tram, die onder de brug doordavert, u tot de werkelijkheid terug bracht. En van de werkelijkheid tot de kritiek; niet een kritiek op het huidige, maar op het werk van de vorige, de „Wilhelmminische" genera- tie. Deze heeft het namelijk noodig geoor- deeld de Hohenzollernbriicke met haar pom- peuze quasi-romaansche torens en haar zwa re boogspanningen preeies in de lengte-as van den Dom te nouwen wat zou net met van meer pieteit getuigd hebben, wanneer men een eind terzijde gebleven was. Dan zou men den Dom in zijn voile- majesteit rechf voor zich uit hebben gezien van af den rech teroever, wat nu alleen van terzij mogelijk is, terwijl de reizigers en voetgangers, die over de brug de stad binnen komen den Dom in zijn voile gestalte zouden zien opdoemen en niet, zooals nu, bij stukjes en brokjes De wandelaar die den Dom in zijn geheel in 't oog wil houden zal het best doen de luchtbrug te nemen een eindje verderop. Een nader overzicht van het terrein. De vrijstaande ge bouwen. Typische uitingen van moderne architectuur. Wij zijn in onze beschrijving van de uiter- lijkheden en den bouwkunstigen opzet van deze tentoonsteUing nog blijven steken. Het is ook une mer a boire. De plattegrond is niet gemakkelijk te beschrijven en maakt ook niet zoo'n stelselmatigen indruk als bijv. de plattegrond van „Parijs 1925". Zelfs Duit- schers komen naar ons toe en vragen den weg. Bij het eerste bezoek lijkt het ook inder- daad een labyrinth, maar als men, desnoods met behulp van een kaart, een klein beetje wegwijs is, blijkt het tenslotte nog vrij over- zichtelijk, en is, daar de tentoonsteUing ook kleiner uitvalt, alles nog gemakkelijker te vinden dan op de zoo evengenoemde expositie 'van Parijs. Men wandelt eigenlijk langs een uitgestreicten boulevard. Links en rechts staan de gebouwen, vervolgens zijn er eenige zijpaden en parallellanen, maar tenslotte be- landt de bezoeker onverbiddelijk en haast zonder eenigen overgang in het Lunapark, dat van niet geringe beteekenis zal worden voor de Pressa, en dat als't andere dan niet helpt, ongetwijfeld op de massa een magneti- sche werking zal uitoefenen. Van hot jaarbeursgebouw en het statenge bouw hebben we al een en ander gezegd. De vrijstaande gebouwen zijn niet minder inte- ressant. De moderne Duitsche architecten hebben hier hun hart mogen ophalen, en het is een feit dat een tentoonsteUing zich bij uit- stek leent voor bouwkundige experimenten van alterlei aard. Dit spreekt nog temeer, waar het zooals hier een tentoonstel- ling betreft, waarvan het product zelf niet zoo'n groote tentoonstellingswaarde bezit. De krant, nietwaar, is een ding om gelezen enyerscheurd te worden. Aan de linkerzijde van den grooten boule vard waarover we zoo straks spraken, komen de blanke betonnen wanden en groote stalen ramen uit van de expositie-ruimten van het Statengebouw. Rechts staan de losse bouw werken van enkele groote bladen en vereeni- gingen, die over't algemeen wat meer kleur vertoonen. Verderop, waar het statengebouw van den weg afwijkt, staan ook ter linkerzijde losse gebouwen. Het Hamburger Fremden- blatt heeft een gebouw dat den vorm heeft van een schip. Ost-Preussen komt met een meer gesloten gebouw voor den dag; aan den buitenkant is in beton of cement een land- kaart in relief aangebraeht met Dantzig en omgeving. Beter van architectuur is al het roomkleurig gebouwtje van den Jiidischen Senderschau tegenover een blank tempeltje van de Christian Science Monitor. Plotseling staat men voor een impesant gebouw in kerk- vorrn: de meest moderne kerk ongetwijfeld die tot nog toe is gebouwd; modern in den zin van ongewoon, of beter nog is: van toe- passing van modern materiaal. Zij is name lijk opgebouwd uit beton, met stalen lijsten en regels, gedeeltelijk gevuld met roodkoperen platen, gedeeltelijk met gebrandschilderd glas. De onderbouw is van vlammend koper. Dit gedeelte dient voor vereenigingsdoelein- den. Het eigenlijke kerkinterieur dat daarbo- ven ligt heeft wanden van gebrandschilderd glas. De torens zijn weer grootendeels van gebrand koper. Men staat voor dit vreemde gevaarte eerst wat zonderling te kijken. Een kerk? Een moderne kerk? Het is is niet wat wij van een kerk willen. Het is wat pralerig en „duur." Echt „Duitsch" in den minder goeden zin. ToCh wekt het eerbied, dat de Evangelischen tot een dergelijke uiting in staat zijn. En als straks de groote koperen klokken gaan luiden die boven in de torens hangen, zal er een eigenaardige stemming gewekt worden. De bedoeling is dat Jjet ge bouw in de toekomst werkelijk als kerk' dienst zal doen. Het is al aangekocht en zal ver- moedelijk in Keulen blijven, natuurlijk niet op deze plaats. Wanneer wij het interieur ge zien hebben zullen wij ons nader oordeel over dit werk van prof. Bartning uit Weimar ge ven. Ook hopen wij dan nog te vertellen, wat de Katholieken in het beursgebouw laten zien. Wellicht is het gebouwtje van Rudolf Mosse het beste van de geheele tentoonstel- ling. Het is ook werk van niemand minder dan Mendelssohn, den verbeeldingsrijken Duitschen architect. Op' de typische inrich- ting komen we nog terug. Zijn samenstetling uit beton, glas en staal toont opnieuw aan, dat de Bauhaus-denkbeelden, of nog beter de ideeen van De Stijl de toekomst voor zich hebben. Het grootere gebouw van de Duit sche Sociaal-Dem. Arbeiderspers komt het in moderniteit nabij, al is de oplossing lang niet zoo markant. Hier is ook een ruimte gei'nstal- leerd voor fil'mvertooning. De Rheinisch- Westphalische Zeitung, is op het aardige idee gekomen een toren te bouwen van ge- zaagde boomstammen, waarop men in groote roode letters lezeri kan, dat dit de stapel hout is, die voor het papier noodig is, dat de krant in eene maand tijds verbruikt. Het Luna-park. Dit is wellicht de eerste maal, dat ook een Luna-park vrijwel geheel „in stijl" is opge- bouwa. Ook aan attracties en verrassingen is er op dit reusachtige terrein veel nieuws te zien, maar de aardigste attractie vinden wij, dat alle gebouwen in typische bizarre vor- men zijn gehouden met cvereenkomstige ver- sieringen en in kleuren, die van de sterkste primaire tot de meest smeltende rose en blau- we sausjes moduleeren. Alle tinten van de re- genboog zijn vertegenwoordigd en den ge- lukkigen bezoeker wacht hier ook een regen- boog van vlucbtige geneugten. Het vreemdelingenbezoek. Keulen loopt over van vreemdelingen, voor al van journalisten. Elke trein, internationaal en nationaal, brengt nieuwe aanvoer van krantenmenschen en andere belanghebben- den. De hotels hebben hun prijzen, naar ik hoor, wet 50 pCt vertioogd. Ovegrigens valt Behandel ook de kleinste verwonding zorg. vuldig. Vcrbindt haar direct met een steriei verband (in geval van tiood een schoonn. wasschen zakdoek). zoodat zij voor veront- reiniging bewaard en tegen stooten be- schermd is. Doet gij dit niet, dan zal zij door ontsteking wekenlang hinderen, terwijl in sommige gevallen ernstige verzwering bloedvergiftiging en de dood kan volgen Roept tijdig geneeskundige hulp in. GEZONDHEIDSRAAD het leven, wat de duurte betreft, in Keulen wel mee. De Hollandsche afdeeling. De Hollandsche afdeeling is nog mooi 'ot tijd gereed gekomen. Een van de zeer weini. ge. Alleen Oostenrijk was ons voor. Die was een dag voor de opening al kant en klaar Ook de catalogus van deze afdeeling was op tijd present. Het boekje is handig en ziet er heel goed uit. EEN ONTROUW POLITIEAGENT. Door den burgemeester van Groenlo is aan den politie-agent S. aldaar met ingatig van heden ontslag gegeven uit den gemeen- tedienst wegens diefstal met inbraak in het gebouw der R.K. arbeidersvereeniging. SCHADEVERGOEDINGSPROCES TEGEN DE VIJF COMMISSARISSEN VAN DE (CHR.) AMSTEROAMMER. Voor de derde kamer der rechtbank te Am sterdam zijn Vrijdag de pleidooien gevoeni) in de civkle procedure, aanhangig gemaakt door de firma C. G. A. Corv-ey contra de commissarissen van de naamlooze venr.oot- schap „De Amsterdammer" (Ghristelijk Volksdagblad), met name de heeren A. J. da Costa, mr. S. de Vries Czn., mr. H. BijleveM, D. Wijnbeek en ds. B. Wielinga. Zooals men weet is de N.V. „De Amster dammer" op 19 October 1922 in staat van faillissement verklaard. De firma Corny heeft van zijne totale vordering van meer dan een ton slechts f 4248.64 uitgekeerd ge. kregen. Namens de firma Corvey heeft nu de heer A. G. Kok te Hilversum de vijf genoemde commissarissen, die hij persoonlijk voor het geleden tekort aansprakelijk wil stellen, ge- dagvaard tot betaling eener schadevergoe- ding ten bedrage van 103.888.24, ver- meerderd met 6 pCt. rente. Mr. J. de Vrieze, die namens eischer pleitte, beriep zich op artikel 47 van bet wet- boek van Koophandel. Hij betoogde dat de commissarissen geen behoorlijk toezicht op het uitbrengen van de balansen hebben uitgeoefend en dat zij ver- zuimd hebben aan eischer mede te deelen, dat de financieele toestand der vennootschap zoo slecht was. Een beroep van iemand als mr. S. de Vries Czn., die minister van Financien is ge- weest, op het niet begrijpen der balans gaat volgens pi. niet op. Ook de oud-minister van Marine, mr. Bijleveld kan zich hierop niet beroepen. PI. stelde in het licht, dat zijn ac- tie gegrond is hierop: lo. dat het optreden van commissarissen voor de debacle in ge- schrift en woord anders had moeten zijn, dan het gewenscht is, en 2e dat de gegevens, waarover de commissarissen destijds be schikten, voldoende aanleiding voor hen hadden moeten zijn, om de zaak stop te zet- ten of op eigen risico door te gaan. De raadsman van de vijf commissarissen, mr. Grosheide, ontwikkelde principi-eele be denkingen tegen den gestelden eisch. PL concludeerde dat er geen aanleiding bestaat, om eischer in zijn actie ontvankelijk te verklaren, daar noch juridisch, noch mo- reel de commissarissen aansprakelijk gesteld kunnen worden. Na re- en dupliek werd bepaald, dat op U Juni a.s. vonnis gewezen zal worden. JEUGDIGE DIEVEN EN INBREKERS. De Haagsche politic heeft twee jongem van ongeveer 19 jaar aangehouden, die ver- dacht worden zich schuldig gemaakt te heb ben aan verscheidene diefstallen, welke in den laatsten tijd te Den Haag gepleegd zijn. In het bijzonder legden de jongens zich toe op het stelen van onbeheerd staande auto- mobielen van de parkeerterreinen. Zij maak ten dan met de gestolen auto een ritje door de stad en lieten na eenige uren den wagen op een stifle plaats achter. Zoo hebben zij zeven maal een auto gestolen en telkens weid de wagen later door de politic teruggevon- den, meestal beschadigd. Reisplaids, klokies. horioges, taschjes, portemonnaies en voorts alle overige voorwerpen van waarde werden uit de auto gestolen. Eenige weken geleden gingen de jongens er van door met een auto, welke op het Bui- tenhof geparkeerd was. Op den Benooraen- houtschen Weg geraakte de auto in brand, zoodat de jeugdige misdaders met spoed moesten maken, dat zij weg kwamen. De auto werd zwaar beschadigd. Ook heeft de politic nog proces-verbaa' opgemaakt tegen vier vrienden van de arres- tanten. Men vermoedt, dat zij aan de ver schillende diefstallen medeplichtig zijn. O.m. zouden zij zich hebben schuldig gemaakt aan een inbraak in de Ned. Herv. Kerk te Rijswijk, eenige maanden geleden gepleegd. MOOIE LEGATEN. De Vereeniging De Vrije Gemeente te Am sterdam heeft van mej. M. Brandt, die if Februari te Amsterdam is over led en. een legaat van 46,000 ontvangen; de liefdadig- heidsvereeniging „De Helpende Hand" (deze is naar men weet met de Vrije Gemeente ge- lieerd) van dezelfde erflaatster f 10,000, alles vrij van rechten en kosten. Aan d« Evang. Maatsch. is 5000 gelegateerd door mej. B. EEN ROYALE GIFT. Ds. K. H. E. Gravemeyer, herv. predikant te 's-Gravenhage, heeft, volgens „De St." van een onbekenden gever een gift via 18.000 voor de uitbreiding van de wflk- verpleging in zijn wijk ontvangen

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6