fi' L. Frankeabsrg Alkmaar. Sport m H m STAKING AAN DE HOOGOVENS. ne staking der havenarbeiders aan de Hoocovens te IJmuiden verloopt. Reeds is een eel der stakers op de oude voorwaarden we- fcrom aan het werk kunnen gaan en vermoe- jeffl zullen de overigen nog wel deze week worden aangenomen Het Italiaansch stoomschip „Carlo Pisa- Eane" is inmiddels door werkwilligen gelost a reeds naar zee vertrekken. De eerste lading ljzererts werd Vrijdag door het van Bilbao te IJmuiden aangekomen Britsch s.s. „GwentIand", na het uitbreken der wilde" staking aan de Hoogovens al- daar'aangevoerd. Met de lossing van de daar reeds voor de staking liggende ertsboo- tenwordt ?*«eds zonder ongeregeldheden voortgegaai HET MISDK1JF TE BLAUWKAPELLE De burgemerster van Maartensdijk zet de ooeifigen, om klaarheid in de geheimzinnige niisdaad te Blauwkapelle te brengen, onver- moc-id voort. Zaterdag heeft hij de verloofde van een zoon van De Bruin, evenals de jtiefvader van dit meisje, aan een langdurig verhoor onderworpen, waarna beiden weer up vrije voeten zijn gesteld. Men herinnert /ch dat de naam van De Bruin reeds dade- ijik werd genoemd als de vriend van Floor, die er den laatsten tijd iinancieel niet zoo looskleurig voorzat In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is door twintig veldwachters een klopjacht op De Bruin gehouden in de omgeving van Blauwkap"!Groenekan en Maartensdijk, daar hij thans van den moord wordt ver- jacht. De Bruin is sinds eenigen tijd voort- duchtig. DE KONINGIN NAAR ZWEDEN EN NOORWEGEN. De koningin is voornemens, op 16 Juni 1$. voor de gebruikelijke vacantiereis naar Iweden en Noorwegen te vertrekken. Zij itelt zich voor 1 Aug. d.a.v. te Soestdijk te- nig te keeren. Evenals vorige jaren zal de koningin een itrikt incognito op deze reis bewaren. WERKLOOZENDEMONSTRATIE. Zaterdagmiddag hebben te Rotterdam 200 yerkloozen gedemonstreerd tegen het feit dat de uit Overijsel teruggezorden stakende verkloozen voorloopig van iedere uitkeering zijn uitgesloten. Men trok door de binnen- jtad en langs het Oostelijk stadsgedeelte naar ket Noordplein, waar de stoet ontbonden werd. Het bekende communistische gemeente- raadslid Van Burink heeft op verschillende olaatsen gesproken. De demonstranten droeo- zen doeken met opschriften o.m. van het V(erkloozen) A(gitatie) C(omite). EEN BELANGRIJKE KUNSTVER- ZAMELING VOOR NEDERLAND BEF10UDEN. Te Den Haag is opgericht de Kroller-Mul- Itr-Stichting, waarvan het doel in de stich- tingsakte als volgt is omschreven: „Het scheppen en instandhouden van een monument, hetwelk een beeld geeft van de geestesrichting van den huidigen tijd, zulks tot nut en genot der gemeenschap." In de bepalingen der stichtingsakte is verder voorzien, dat in het bestuur der siichting de regeering door een door haar aan te wijzen lid zal zijn vertegenwoordigd. Onmiddellijk na de oprichting der stich- ting is aan deze overgedragen de geheele collectie schilderijen en kunstvoorwerpen yan mevr. H. Kroller, zoodat deze belangrijlo: verzameling, blijvend voor Nederland is be- houden MAJESTEITSSCHENNIS, Prccesverbaal in de raaaszitting. De burgemeester der gemeente Finsterwol it heeft in de Vrijdagavond gehouden raads- vergadering procesverbaal opgemaakt tegen het raadslid Carolus, wegens majesteits- tchennis. Dit raadslid noemde de koningin en harlekijn. BRANDEN. Zaterdagmiddag is onder Bergum (Fries!.) een huis van den winkelier H. van der Veen afgebrand, doordat een kind een brandenc petroleumstel van de tafel trok. Te Siegerswoude (Friesland) is een boer- derij van W. Vrijburg afgebrand; vier melk- koeien verbrandden. Oorzaakhet vlamvatten 'an een op't vuur staand pannetje met vet, WANDELPARK TE ZANDVOORT. Ten zuiden van den straatweg te Zand- roort, ter hoogte van de tramhalte De Tol ligt in de duinen een park, waaraan v< :en uit den vooroorlogstijd goede herinneringen zullen hebben. Toen de oorlog uitbrak, is htt park vergeten, zoodat het verwaarloosde en tot overmaat van ramp werd in den tijd van de brandstoffenschaarschte al het hooge hout omgehakt, zoodat er van een park niet veel meer was overgebleven. Men heeft terecht ingezien, dat dit voor Zandvoort en zijn badgasten een verlies was Daarom is indertijd een commissive gevormd die de ingezetenen wist warm te maken voor een herleving van het Kostverloren-wandel- park, Deze commissie heeft het zoover weten te brengen, dat zij Zaterdag in tegenwoordig heid van een aantal genoodigden, tot de ope ning van het park kon overgaan, Het park, dat er nu nog wat jong uitzag zal zonder twijfel na verloop van een paar jaar een groote aanwinst voor Zandvoort blijken te zijn. Er is voor elk der verschi' lende scholen een ged-eelte bestemd voor be- planting, zoodat de jeugd haar werk aan d vtrfraaiing kan hebben, MOLENMUSEUM. De opening van het Mol-enmuseum t Koog aan de Zaan, gesticht door de Vereeni Sing ,De Zaa-nsch-e Molen", zal plaats hebben op Donderdag 24 Mei a.s. 's middags half drie. Z.K.H. de Prins der Ned-erlanden heeft zich welwillend bereid verklaard de ope- uings-plechtigheid te verrichten. VRIJSPRAAK GEVRAAGD. De off icier van justitie bij de rechtbank te Middelburg heeft vrijspraak geeischt in de Wak tegen J. Z., 51 jaar, schipper te Ierseke, wis hooger berotp was gekomen van het v&snjp van den kantonrechter te Goes, waar- «1 h"u werd veroordeeld tot 1 maand hechte- nis wegens't nalaten van huipverleenen aan de opvarenden van het schip Bru 45 op de Westerschelde, toen dat schip op 19 Januari in nood verkeerde en de schipper noodseinen gaf. GROOTE COUPfiKOFFERS. REIS- EN VACANTIEKOPPERS. GEPANTSERDE HUTKOPFERS. DE NEDERLANDSCFIE PADVINDERS. Zaterdagmiddag heeft de vereeniging „De Nederlandsehe Padvinders" te Haarlem haar iaarvergadering gehouden, die door prins tiend'rik werd bijgewoond. Na de begroeting werd in de bovenzaal van restaurant Brinkmann op de Groote Markt het noenmaal gebruikt, waarbij, met den prins als beschermheer der vereeniging, aanzaten de commissaris der koningin, j-hr. mr. dr. A. Roell, de burgemeester, de leden van den Raad en van het bestuur der N. P. V. Nadat het noenmaal gebruikt was, begaf let gezelschap zich naar het raadhuis. Er had zich op de Markt een groote menigte ver- zameld, waartusschen twee rijen padvinders een weg hadden vrij gehouden. In de feestelijk versierde hall "/an het stad- fauis ontving het gemeentebestuur den prins en de leiders der vereeniging. De burgemeester, de heer Maarschalk sprak hier een welkomstwoord, aan het slot waarvan hij den wensch uitsprak, dat de ver eeniging, die thans in haar dertiende ilevens- jaar is, nog veel moge doen tot heil van onze vaderlandsche jeugd. De leider der N. P. V., de gep. vice-admi- raal Rambonnet, dankte het gemeentebestuur voor de ontvangst en de burgemeester voor de door hem gesproken woorden. De prins, hierop het woord nemende, dank te eveneens het gemeentebestuur en den bur gemeester voor deze ontvangst. Maar ook wilde spr. er zijn verheuging over uitspreken, dat het gemeentebestuur meevoelt met bet streven der Vereeniging. Spr. dankte, daarvoor en waardeerde deze ontvangst op zoo vermaarden, historischen bod dm. Nadat in de oude raadszaal de thee was gebruikt, begaf men zich opnieuw naar het restaurant Brinkmann tot het houden van de algem. vergadering, die eveneens door den prins werd bijgewoond. Na de openingsrede, waarin de heer Ram bonnet o.m. meedeelde dat de admmistratie van den penningmeester was goedgekeurd, vroeg. de Mesouita. uit Bussum welik stand- punt het hoofdbestuur inneemt +en aanzien van de deelneming door de N. P. V. aan de Vredesbeweging. De voorzitter antwoordde, dat de padvin- dersbeweging in haar hart een vredesbewe ging is; maar er zijn verschillende wegen, die naar het doel leiden. De padvindersbewe- ging wil alleen naar het doel leiden door de daad. Wij kunnen niet gelooven, zei spr., aan een zekere gedachtenpropaganda. Alleen door te doen, kan men iets veranderen in den aard der menschen. Als de padvinders wil- den meedcen aan de vredesbeweging, is dat hun individueel recht, maar het is niet aan de N. P. V. als organisatie om dit te doen. Dat heeft spr. ook geantwoord op een vraag van het Intern. Bureau voor den Vrede. Er is dus geen bezwaar tegen, als de leden per- soonlijk naar het wereld-jeugdcongres willen gaan. Men zegt, dat de padvindersbeweglng streeft naar intemationale broederschap. Spr. onderschrijft dit, maar voorop moet staan, dat alleen menschen en karakters kun nen worden gevormd door de daad. De heer Bueno de Mesquita merkte op, dat het niet de bedoeldng is jongens naar het con- gres te zenden, maar leiders. Wat zij daar zien en hooren, kunnen zij dan omzetten in een daad en aan hun padvinders voortzetten. Het Nederl. Meisjesgilde, zegt spr., neemt ook aan het con.gres deel. Als men wil aan- toonen, dat de P. V.-beweging inderdaad een vredesbeweging is, dunkt het spr. goed, dat een aanwijzing wordt gegeven, dus dat er lei- ding is. De voorzitter was van oordeel, dat de P.V. de jeugd niet heeft te leiden; dat isjuist het eigenaardige van de P.V.-beweging. Wij hebben oefeningen te doen, zei spr., daardoor ontstaat een zekere stemming, die maakt dat de jonge menschen gedisponeerd zijn om in- drukken op te nemen. Maar de P.V. legt geen plieht op, zij heeft het goede in elken jon- gen te ontdekken en leiding te geven. Verdec gaat de taak niet. De heer B. de Mesquita stelde nog de vraag of in tijd - an oorlog, als een verzoek van het hoofdkwartier komt om padvinders beschikbaar te stellen, daaraan zal worden voldaan? De voorzitter meende, dat het niet op den weg van de Vereeniging ligt om padvinders beschikbaar te stellen. Wat gedaan zal wor den als het land in gevaar is en een beroep op alle burgers wordt gedaan? Spr. geloof- de, dat dit met gerustheid aan de padvinders kan worden overgelaten. De heer Hendriksen (Amsterdam) gaf den voorzitter toe, dat het werk van den padvin- der spreekt door daden. Maar ideeen kunnen niet altijd door een daad worden gedemon streerd. Spr. achtte het daarom niet juistals aan het Intern. Bureau voor den Vrede wordt geantwoord, dat zijn manier van werken door de P. V. niet juist wordt gevonden. Zulk een antwoord zou spr. gaarne zien hersteld of herroepen, omdat toch een bewijs van sym- pat'hie en medegevoel met de gedachte dient te worden gegeven. De heer Beets (Hengelo) onderschreef vol- komen, hetgeen door den heer Hendriksen was gezegd. De voorzitter meende, dat er juist niet ge- propageerd moet worden. Er is vertrouwen, dat het uit de jongelui zelf zal komen. Maar waarvoor wel door de leiding gevoeld wordt, is of niet iemand naar het congres kan wor den gezonden als toehoorder, die daar een bTik'van sympathie geeft. Prins Hendrik nam nu het woord en ver- klaarde dankbaar te zijn deze vergadering te hebben kunnen bijwonen. De anderen, zei spr., zullen zieh de vergadering in 1918 in Utrecht nog wel herinneren. Het was kort na den oorlog, er was revolutie en ook in ons land was de stemming niet geheel evenwich- tig. Toen heeft s»r. voorgesteld als opvolger van gen eta a!' Van Heutsz, vice-admiraa! Rambonnet te benoemon tot leider. Het is be- laas echter niet zoo gegaan en de vereeniging is in schulden geraakt. Toen is vice-admiraal Rambonnet toch benoemd. De schulden zijn weggewerkt en de vereeniging is gebracht op het hooge peil, waarop zij nu staat. De ver gadering geve er zich rekenschap van, zei spr., welken dank zij aan haar voorzitter ver- schuldigd is. Hem dankt de Vereeniging al- les, daarom stelde spr. een driewerf hoezee! voor op den voorzitter. Waaraan de vergadering geestdriftig vol- deed. De voorzitter sloot vervolgens de vergade ring; waarna alle aanwezigen zich naar het aangrenzende Rembrandt-theater begaven ter bijwoning van de vertooning der film „Nieuweling Tim." Na afloop van de voorstelling vertrok dle prins naar het Loo. De overige aanwezige begaven zich in auto's naar „Elswout" ter bezichtiging van het landgoed. NA DE VEENBRANDEN. Een ojficieele dankbetuiging. Minister Kan heeft den commandant der brandweer te Amsterdam en den hoofdcom- missaris van politie te 's-Gravenhage een brief gezonden, waarin hij schrijft, dat, nu mag worden aangenomen, dat de veen- branden in Drente bedwongen zijn, het hem een behoefte is den hoofden van de brand weer te Amsterdam en Den Haag de ver- zekering te geven van zijn bijzondere er- kentelijkheid voor de wijze waarop zij ge- volg h-ebben gegeven aan zijn telegrafisch uit Emmen gedaan verzoek. De oorzaken der branden. Op de vragen van den heer Schaper be- treffend-e het instetlen van een onderzoek naar de oorzaken van de branden in de Drentsche venen, antwoordden de heeren Donner, Slotemaker de Bruine en Kan, mi nisters van Justitie, van Arbeid, H. en N. en van Binnenlandsche Zaken en L„ dat de mi nister van justitie bereids naar aanleiding van een verzoek van den minister van bin nenlandsche zaken een onderzoek had gelast naar de gegrondheid der vermoedens, dat de branden in de Drentsche venen opzettelijk zijn gesticht door personen, die zich daar- mede onmiddellijk geldelijk voordeel trachten te bezorgen. De ministers stellen zich voor, de resul- taten van dat onderzoek ook uit ander dan strafrechtelijk oogpunt te bezien. KORTE BERICHTEN. Het Kon.' Nederl. Aardrijkskundig Ge- nootschap heeft Zaterdag in Artis te Amster dam een algeimeene jaarvergadering gehou den, waarin o. m. de heer Delprat wegens het bereiken van den 76-jarigen leeftijd het voorzitterschap overdoeg aan prof. dr. J. P. Kleiweg de Zwaan. Op bet wetsontwerp, houdende „nadere voorschriften ten aanzien van de uitoefening der geneeskunst" heeft de heer Van Aalten eenige amendementen ingediend, strekkende om verschillende redacti.-verbeteringen aan te brengen. Op het Jaagpad bij den Omval te Am sterdam heeft Vrijdagavond een 47-jarig man, na een twist, een 45-jarige vrouw te water gegooid. De vrouw slaagde er in zich aan een ducdalf vast te grijpen. Op het hulpge- roep schoten burgers toe, die haar redden. De politie heeft den man gearresteerd. Bij kon. besluit is ontbonden de Staats- commissie inzake maatregelen ter bestrijding van het zcdelijk en maatschappelijk gevaar, dat aan bioscoopvoorstellingen verbonden is, onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten, door haar bewezen. De Bond ,,Heemschut" heeft Zaterdag in „Frankendaal" te Amsterdam zijn jaarver gadering gehouden onder leiding van prof, dr. L. Knappert, voorzitter van den Bond. De rijks-studiecommissie voor grasland- onderzoek adviseert tot oprichting van een budgetair en administratief onafhankelijk in- stituut voor graslandkunde als onderdeel der landbouwhoogeschool. Op het rangeerterrein aan de Handels- kade te Amsterdam is Zaterdagmorgen een rangeerder onder den trein geraakt. De onge- lukkige werd dood opgenomen. Proviiraciaai nieuws ZUID-SCHARWOUDE. Een kijkje in een interessant bedrijj. De Cooperatieve Verbruiksvereenlging „Nieuw Leven" heeft zich een nieuwe oven aangeschaft. Deze eenvoudige mededeeling heeft echter eene voorgeschiedenis; niet al leen dat de aanschaffing een groot bedrag eischte, maar het getuigt ook, dat het bestuur iets grootsch aandurft. Vertrouwende op den gestadigen groei, en meenende dat een mo dern ingericht bedrijf aan de daarvoor ge- stelde eischen moet voldoen, heeft men ten slotte niet meer geaarzeld om de installatie van een heetwateroven een feit te doen wor den. En nu is men zoover gekomen. Onder- scheidene machines, een heeteluchtoven en nu een heetwateroven vormen een geheel, dat beantwoordt aan de eischen des tijds. Het is te begrijpen, dat het bestuur gemeend heeft deze gelegenheid niet onop- g-emerkt te laten voorbijgaan. Daarvoor kwamen Zaterdagavond bestuur en perso- neel met bunne echtgenooten in de bakkerij bij-een. Ook het gemeentebestuur en de pers waren uitgenoodigd. Op de voor deze ge legenheid aanwezige taf-els prijkten een drie- tal keurige bloemstukk-en, n.l. van het per- soneel van de afd. Langendijk I der S.D.A.P. en van den electrician J. Krul. De voorzitter de heer P. Zeeman, verw-el- komde alien en improviseerde de wordings- geschiedenis van „Nieuw Leven". De ont- wikkeling van het bedrijf deed ons noodwen- dig opzien naar -een andere, meer produc- tieve oven, hoewel dit veel geld zou kosten. Spr. zeide, dat in eene periode van ruim 20 jaar van het bestaan der cooperatie thans de 5e oven in gebruik genomen is. Er is veel moois, maar ook minder moois geweest. De commissie van personen, welke in 1906 de cooperatie stichtte, stond er toen moeilijk voor. Het is een poos goed ge gaan. Toen kwam met de oorlogsjaren eene zwarte bladzijde. Door minder verantwoordelijkheidsbesef van het bestuur moest toen wel een debacle volgeo. Het laillissement van „Vooruit" werd' een feit. Men dacht toen dat de cooperatieve idee dood zou gaan, doch als de nood het hoogst is, is de redding nabij. Op de puin- hopen der oude kon eene nieuwe cooperatie gesticht worden. Dit was echter niet noodig geweest, want bij energiek aanpakken had men bestaan kunnen blijven. Eene commis sie van 9 personen (schuldeischers der oude cooperatie) sloegen de handen aan den ploeg en hebben toen de zaak gekocht, waarbij de medewerking van den rechtercommissaris mr. Ledeboer met eere dient erkent te wor den. Het bedrijf is in tact gekomen. De vraag: moet het een vennootschap zijn, werd ver- worpen en eenparig besloot men: eene cooperatie voor algemeen belang. Spr. bracht een hartelijk woord van dank aan de 9 personen, die toen het initiatief namen voor de financieele basis. Hierna behandelde d-e heer Zeeman de vraag: Waarom coopereeren wij toch eigenlijk? Niet om hun, die in een-zelfde branche werken, onaangenaam te zijn, neen, wij hebben een doel, hetwelk in het art. 2 der statuten is omschreven. Het is bekend, dat in N-ederland te veel kleinbedrijven zijn, dat niet ten voordeele der consumenten is. Een goed ingericht codperatief bedrijf kan voordeeliger zijn dan klein bedrijf. Als cooperatoren staan wij geheel anders tegenover het productie-systeem. De tegen- woordige productiewijze beoogt winst in hoofdzaak en schept vele enge toestandeu. Keuringsdiensten zijn daardoor noodzake- lijk geworden. Coopereeren is een gemeen- schapsbelang: goede waar voor billijke prij- zen en goede toestanden, waar voor afgunst geen plaats is. De vraag: „zijn we vanaf 1921 geslaagd", moest spr. beantwoorden met: „Ja, wij zijn geslaagd. Nog eens: het faitlissement is een absolute overbodigheid geweest''. Nu gaf spreker eenige cijfers van het bedrijf: Verkoop 1921 f 90133.06: 1922 99227.82; 1924 f 109359.71; 1925 f 113885.74; 1926 105050.66; 1927 97772.97, totaal 715345.13. Aan loon uitbetaald: 1921 12477.75; 1922 15485.97; 1923 f 14703.64; 1924 f 15598.46; 1925 f 15989.75; 1926 f 15947.25; 1927 f 17047.72, totaal f 107200.74. Uitbetaald1 aan dividend: 1921 616.42; 1922 f 564.88; 1923 f 657.85; 1924 707.01; 1925 720.11; 1926 f 737.00; 1927 776.40, totaal 4779.67. Het reservefonds geeft aan f 5298.11; in- leggelden 970.18; kraamvrouwenfonds f 624.16, (uitgekeerd ongeveer f 230.00); afgeschreven van 1921 tot en met 1927 op de gebouwen 13.751.65; idem op den inven- taris 10.241.70. De afschrijvingen getuigen van den wel- stand der zaak, zeide de voorzitter en hij wees er o.m. verder op, dat thans alle r-eden aanwezig is om feestelijk gestemd te zijn. Hartelijk dank bracht hij aan de gevers der bloemstukken. Nadat de „eere-thee" en koe-k was rond- gediend, werd medegedeeld, dat het bedrijf in werking zou worden gesteld, dat de eerste 1000 omz-et per week reeds genoteerd was en nu aangestuurd werd op de 2000, en op de tweede groote oven. De heer Hammen, bedrijfsleider, hierop het woord verkrijgende, dankte alien voor de groote belangstelling. Ik heb ook teruggedacht, zeide hij, en deed deslijds mijn best om de zaak weer op peil te brengen. Niettegenstaande i!k mijne beste krachten gaf, werd ik toch verschillend be- oordeeld. Met genoegen zie ik thans neer op het resultaat. Het str-even der cooperatie is een prachtig werk van den Langen dijk. Steeds heb ik gedacht en gedaan, alsof het mijn eigen zaak was. En als wij alien zoo denken dan zullen de volgende zeven jaren ons resultaat verdubbelen. Mej. Zeeman—-Hopman vroeg of ook hier niet eens de cooperatie-film kon gebracht worden. Verder bracht zij een woord van hartelijken dank aan de echtgenoote van den bedrijfsleider, die ook zooveel voor de coo peratie heeft gedaan. Jasper Glas antwoordde juffrouw Zee- man, dat pogingen voor de film reeds zijn gedaan en deze wellicht in het komende sei zoen zal vertoond worden. De heer Stoop sprak namens den Langen- dijker B-estuurdersbond een woord van feli- citatie. Hij vergel-eek de oude bakkerij-toe- standen met het modern bedrijf. Hij hoopte tevens, dat een plaatsje voor een anderen nieuwen oven spoedig noodig zou blijken, en dat de geest onder de arbei- dersorganisaties meer veld wint, wijzende op de medezeggingschap in de bedrijven. Juffrouw Hammen dankte voor de hartelijke woorden, haar toegesproken. De heer S. de Boer Kz., memoreerde o m in het kort, hoe na de malaise 9 personen het aangedurfd h-ebben, weer een nieuwe coope ratie op te richten. Men hoorde dat er menschen waren die kocht-en en dan dacht men: wat komt daar- van terecht. Enfin, men heeft bet aangedurfd, en juist die durf h-eeft mij gest-erkt, om, des- gevraagd, mij eene bestuursfunctie te laten welgevallen, hoewel dit voor mij, gezien de vele functies, die ik in het vereenigingsleven 'bekleed, wel moeilijk viel. En alho-ewel ik uit d-en aard der zaak dus niet alle vergade- ringen kon bijwonen, heb ik voldoende mede- gemaakt, om te weten dat zoo'n zaak een goede stuurman behoeft. Hier is wat moois gekocht. Spr. wijdde eenige dankbare woorden aan het adres van den heer P. Zeeman, wijl hij alle respect heeft voor den bedrijfsleider. De voorzitter beantwoordde spreekstera en sprekers voor hun erkentelijke woorden Nu ging men over tot het in werking stel len van de verschillende machines, n.l. een deegkneedmachine, eierklutsmachine, aman- delpelmachine, mangelp-ersmachine, eene cadetjesverdeelmachine, braakmachine om taaideeg soepeler te maken, krentenschoon- maakmachine, welk-e de krenten wascht en soms een emmer vuil uit een vat krenten te voorschijn brengt; een beschuitsnijmachine. welke voor 300 pak a 10 stuks gereed maakt. Ten slotte kreg-en wij te zien de nieuwe oven, merk „Probat". Een zwaartegewicht wordt ons genoemd van 50000 K.G. Een uitrijvloej biedt plaats Staat alles U tegen? Gebrek aan eetlust Verstopping Slechte spijsvertering en alle voedingsstoornissen moeten spoedig iwichten voor. Foster's Maagpil- len, die uw geheele or- ganisme verkwikken. Foster's Maagpillen Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. voor 480 cadetj-es of 100 stoetpannen. Een tweede of inschi-etoven werd ons ge- toond, welke wordt verwarmd -door heet- waterbuizen. Een d-erde oven is eveneens aangebracht; de zolder van voorgaande oven is hier de vloer. De stookgelegenh-eid is op zijde van den oven en is van zeer gerin-ge afm-eting, en dient om de koppen van de buizen op warm- tepeil te houden. een paar briketten zijn vol doende. De warinte wordt door den geh-eelen oven verwerkt. Tijdklokken zijn eveneens aange bracht. D-e routine van den bakker weet d« tijd van bakken en zoo kan men verschillende producten t-egelijk doen verwerken. Het wa ter der buizen dat v-erdampt. gaat weer tot water over en kan niet weg, en vraagt dus ni-et veel toezicht. Ook is een rijskas nevens den oven aangebracht. De bedrijfsleider h-eeft op uitstekende wijze gedemonstreerd. Wanneer wij de lokalen van Nieuw Leven in oogenschouw nemen, dan getuigt all-es van reinheid; wanneer wij d-e saamhoorigheid van bestuur en personeel gewaar worden, dan wijst dit op kameraad- schap; wanneer wij de accurate beddening ook in den winkel zien, dan blijkt ook hier ord-e en r-egel. Zoo is onze totaalindruk. Een interessant bedrijf. De secretaris, de heer Jasper Glas, deed een beroep op alien, om l-eden te werven. Zondag wapperde de cooperatievla-g en maakt-en velen gebruik van de gelegenheid, om een en ander te bezichtigen. Ook alhier is een comite samengesteld voor het Nationaal Huldeblijk aan H. M. de KoninginMo-ed-er en wel bestaande uit de dames: E. de BoerDe Boer, A KistLan- gedijk, -M. KramerSnijders, M. Knxnw Kroon, L. MetselaarSchuit en A. Renaud-» Buis. VOETBAL. Alcmaria—Hollandia 4—2. Dat het er in dezen Bekerwedstrijd warm toe zou gaan, stond van te voren vast. Maar dat tenslotte de match zoo'n onaangenaam verloop zou hebben, had niemand verwacht. Om kwart over twee werd ten aanschouwe van zeer veel publiek, onder leiding van scheidsrechter Broeksmit, begonnen. Beide elftallen waren zoo sterk mogelijk. Alcmaria had Theo Bos als rechtsbuiten op de plaats van Elfring. Het begin van den strijd deed het beste ver- wachten. Er werd mooi spel te zien gegeven, vooral door de voorhoede van Alcmaria, waarin J. Homan uitmuntend werkte. Na ruim vijf minuten had hij de voldoening met een goed schot Schutte te passeeren en Alc maria de leiding te geven. De rechtsbuiten kreeg door toedoen van zijn partner veel werk. Hij miste enkele kansen, doch na een kwartier scoorde hij door een goed schot met het linkerbeen de tweede goal voor de thuis- club. Dit prikkelde Hollandia en vanaf dat oogenblik kreeg het spel een ander aanzien. Door forsch optreden werd Alcmaria geen kans meer gegeven en al spoedig liepen ver schillende spelers met booze gezichten rond. Vrije schoppen en eenige waarschuwingen waren het gevolg. Freezen benutten een kans en't was 21 en Neefjes bracht met een mooi schot de par- tijen weer op gelijken voet. 't Mooie spel van den aanvang bleef uit. Toen Homan in't strafschopgebied ten val werd gebracht, ken- de de scheidsrechter een strafschop toe. De Hollandia-keeper stopte't schot van MuL ders, ook redae hij toen den bal opnieuw, werd ingeschoten, maar een derde schot kwam in't doel. Dit punt kon de scheidsrech ter echter wegens buitenspel niet toekennen. Zoo kwam de rust met 22. In de tweede helft werd fanatiek gestre- den. Hollandia verdedigde zich stug, doch ontzag niemand. Vrije schoppen en waar schuwingen als gevolg. Een onmiddellijk strenger optreden was zeer wenschelijk ge weest. Een klein kwartier voor tijd werd Reitsma weer eens ten val gebracht. Uit den vrijen schop ontstond Alcmaria's derde doelpunt, doordat de Alcmaria-spelers inliepen. Protesten en opmerkingen van Hollandia- spelers, waarop de scheidsrechter eerst Neef jes en daarna v. d. Rol van Hollandia het veld uitzond. Freezen wilde bij wijze van rotest ook vertrekken, doch bedacht zich. "et werd nu een heen en weer trappen. Weer kreeg Alcmaria een strafschop te nemen. Ho man schoot naast. Schutte redde eenige ma- len prachtig, doch kon ten slotte het vierde doelpunt (van Th. Bos) niet verhinderen. Zoo kwam het einde met een 42 over- winning voor Alcmaria. Scheidsrechter Broek smit had een zeer zware taak en ging tame- lijk laat over tot de strengste maatregelen. Wij vermoeden dat ook de N. V. B. over de zen wedstrijd nog wel iets te hooren zal krijgen. Door Hollandia werd Alcmaria na hef eerste kwartier een spelgenre opgedrongen, dat haar kracht niet is. En dat was zeer te betreuren. Want nu was er weinig te genieten en zakte het spelpeil steeds meer. Schutte, Dekker en Polman blonken uit bij Hollandia. De linkshalf speelde ruw. Bij Alcmaria Homan, Reitsma, de half- linie en de achterhoede op verschillende kri- tieke momenten. De linkerwing kon niet tot haar gewone spel komen. Na afloop was de atmosfeer nog eenigszins geladen, doch de politie en 't Alcmariabe- sfuur zorgden voor een ordelijk verloop. Voor de volgende ronde moet Alcmaria nu een uitwedstrijd spelen en wel tegen D. E. C. te Amsterdam. |l? p.; 1 U

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7