DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 111'. DageBijkseli owepzieiit. BuItesilasiidS Binneniatid MAMM I ALUS! No. 11% Dot nummer besfaaf an 2 Diaaeu. Honderd dertigste Jaargang 1928 Aboimemeiitaprij's T>ij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieyen franco tf.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. OIK§»AB Diredear: C. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. 15 A1EI pE DUITSCHE VERK1EZINGEN. Relletje te Berlijn. Nieuwe partijtjes. Winsten voor de communisten? De' tijd nadert snei; nog enkele dagen en de verkkzingen in Duitschland zijn begon- uen. Men kan niet zeggen, dat men zich in Duitschland zoo bizonder druk heeft gemaakt voor deze verkkzingen. Natuurlijk zijn er wel redevoeringen gehouden en zijn er zeer veel reclamebiljetten gestrooid, maar een hef- tig debatteerend schouwspel heeft men niet e-ezien. Van den laatsten Zondag voor de verkie- Migen hebben de meeste partijen gebruik gemaakt, om nog eens een groote activiteit te ontwikkelen. Deze uitte zich bij de radica- jen van rechts in een baldadig optreden, dat herhaaldelijk de tusschenkomst der politie rdbdzakelijk maakte. Vooral in Berlijn heeft het er Zondag gespannen. De politie heeft daar een dertigtal personen moeten i-n- rekenen! Vooral op den Kurfurstendamm was het tegen den middag zeer rumoerig; een lid van de Rijksbanier die met een zwart-rood- gouden vlag op een tramrijtuig stond, werd door een .aantal nationaal-socialisten afge- ranseld. Er volgde een algemeene vechtpartij, waaraan de politie door zeer krachtdadig op treden een einde moest maken. Talrijke leden van de Stahlhelm, gewapend met dikke stok- len, liepen voortdurend over den Kurfursten damm en vielen de voorbijgangers lastig, goodat de politie vaak tusschenbeide moest komen. Ook in andere wijken kwamen incidenten voor. In het noorden van Berlijn werd een agent van de Schupo, die tot arrestatie van een lid van de Stahlhelm wilde overgaan, door messteken in den schouder zwaar ge- wond; de daders konden ontkomen maar vijf hunner vrienden werden ingerekend. El ders werd kolonel Lange, gewezen leider van de Schupo in Mecklenburg en een der voormannen van de rijksbanier, aangevallen mishandeld. Als een nkuwigheid mag genoemd wor- den een partij, die zich noemd: „Partij tot behartiging van de levensbelangen der jong- gezellen". Op de lijst, die door deze partij is ingediend, kwam slechts de naam van een candidaat voor, een jongmensch, dat eerst sedert acht dagen den verkiesbaren keftijd heeft bereiktOnderteekend was zij slechts door een twintigtal gehuwde Hamburgsche dames. Jammer genoeg voor haar, heeft de kies- commissie deze lijst geschrapt, omdat vol- gens haar, men hier met een grap te doen had en op dezelfde overweging heeft zij nog den lijst geschrapt die den titel droeg: „Ge- heel zonder partij voor het welzijn des volks". Dat neemt niet weg, dat er onder de andere 31 lijsten ettelijke te vinden zijn, die volstrekt niet meer beteekenis dan deze grap- pen hebben. Met nummer 31 is de lijst voorzien van de „partij voor recht en be- scherming van de huurders", welke lijst de tiamen draagt van de leden van een enkele familie, vader, moeder, zoon en dochter. Dan zijn er niet minder dan zeven verschil- lende partijen die de valorisatie van de oude sclmlden ten doel hebben. Deze zijn samengesteld uit de talrijke on- gelukkigendie zich nog steeds niet beseffen, dat de ramp, welke hen door de inflatie ge- troffen heeft, onherstelbaar is. Zij zullen dat ook nimmer kunnen inzien en men zal eerst dan niets meer van hen hooren, als zij uitge- storven zijn. Hun streven is hopeloos, zij hebben geen leiding, en er is ook geen partij, die hun eisch op het program wil zetten Vandaar dat zij nu in zeven zelfstandige partijen zijn versplinterd met geen ander program dan het herstel van het onrecht, hun door het rijksbankroet aangedaan. De stemmen, die op deze lijsten worden uitge- bracht, hebben geen positieve beteekenis, maar zij beduiden verlies voor de Duitsch- nationalen. Ook de talrijke kleine boerenpartijtjes wijzen op een afsplijting van de Duitsch- nationalen. De zelfstandige kleine boeren hebben na- melijk veelal den brui gegeven van de agra- rische politick der Duitsch-nationalen, en zij zullen nu, niet op deze kleine lijsten, noch ook op de democraten of sociaal-democraten, maar op de communisten stemmen. Dat is een belangrijk punt van de verkie- zingen. want daar de communisten ook al door de bekende verbodsbepaling van Von Keudeli wat meer elan hebben gekregen, rooet men er zich op voorbereiden, dat zij ®«er stemmen zullen winnen dan velen op dit oogenblik denken. Nog enkele dagen, en dan weet men CHINA. DE BURGEROORLOG. De nationalisten op weg naar Tientsin. Temijl de inneming van Tetsjau Vrijdag door Feng Joe Hsiang niet geheel en al on- vcrwacht kwam met het oog op de politick der Jioordelijken om zonder tegenstand terug te vekken, is de aankondiging door Jen Hsi ^jan, den gouverneur van Sjansi, dat zijn "Oepen den 8sten Mei Tsangtsjau, halver- wge tusschen Tetsjau en Tientsin genomea hebben, alleen te verklaren uit een zeer Snel len opmarsch uit Sjansi door het dal van de Putsjo. Het gevolg hiervan is geweest het afsnij- den van den terugtocht der achterhoede van de noordelijke legers, van welke de nationalis ten beweren 7000 man te hebben gevangen genomen en veel buit te hebben behaald. E>e nationalisten rukken thans aan op Tientsin, waar zij vandaag denken aan te komen. De buitenlandsche troepen te Tientsin om- vatten 4000 Amerikanen met 20 vliegtuigen en 5 tanks, 1000 Britten, 3000 Franschen en 500 Japanners. Volgens V.D. hebben de aanvoerders der buitenlandsche troepen besloten een voorpos- tenlinie te bezetten op ongeveer 12 K-M. af- stand van Tientsin. De kruiser Haisji, die tot de noordelijke strijdkrachten behoort, is Zondag de buiten- haven van Amoy binnengeloopen, en sc'hoot op de forten, die door de nationalisten bezet zijn. Schade werd niet aangerieht. De natio nalisten, die eindelijk antwoord gaven, be- reikten ook niets. De Haisji bleef vervolgens buiten wachten op het stoomschip Vale, dat munitie loste en waarvan vermoed wordt, dat het nog ammunitie voor Sjanghai aan boord heeft. ENGELSCH'E VOORZORGSMAAT- REGELEN. In het Lagerhuis heeft Sir Austen Cham berlain gister gezegd, dat naar alle Chinee- sche havens, waar Engelsche belangen be- storiden, een oorlogsschip gezonden was, ter- wijl te Tsefoe en Wei-h'ai-wei een eskader lig- plaats had gekozen. In het binnenland wer den de gewone voorzorgsmaatregelen getrof- fen en de regeering wijdde bijzondere zorg aan het gadeslaan van de ontwikkeling der toestanden te Tientsin. Het Engelsche garni- zoen aldaar kan, bij het eerste eventueel alarm, onmiddellijk versterkt worden DUITSCHLAND. DE STAKING BIJ DE RIJNVAART. Nieuwe mtbreiding. Voor zoover de arbeiders der overladings- bedrijven in de Duitsche Rijnhavens het werk nog niet hadden neergelegd, hebben zij zich thans bij de solidariteitsstaking aangesloten. De vertegenwoordigers der stakende cn uitgc- sloten arbeiders besloten met ingang van 15 Mei ook de arbeid op de buitenlandsche vaar- tuigen stop te zetten, daar geconstateerd is, dat de firma's welke de uitsluiting hebben geproclameerd, haar goederen door bemid- deling van buitenlandsche verkeersmiddelen verzende'n. Dit besluit beteeknet de stopzet- ting van het overladingsbedrijf in alle Duit sche Rijnhavens. Uitgezonderd van dezen maatregel is o. a. de Duitsche passagiers- vaart, waarmede dezer dagen een nieuw contract is gesloten. ENGELAND. TOONEEL IN EEN KERK. Een Engelsch Pinksierspel. Met Pinkster zal in de kathedraal van Can terbury een religious tooneelspel „The Co ming of Christ", worden opgevoerd. De tekst is speciaal voor deze omgeving ge- schreven door John Masefield. Gustav Hoist componeerde de muziek. Charles Ri- ckett, lid van de Royal Academy, heeft de costuums ontworpen. Alle rollen worden vervuld door dilettan- ten, die te Canterbury wonen. Dit is de eerst maal, dat in de kathedraal van Canterbury een tooneelspel wordt opge voerd. DE MOEILIJKHEDEN BIJ HET VERTREK. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" verneemt, dat een der redenen voor het urtstel van het vertrek van Prins Carol uit Engeland hierin is gelegen, dat het niet gemakkelijk valt in andere landen voor hem gastvrijheid te verkrijgen. Noch Belgie, noch Zwitserland willen Carol een langdurig verblijf toestaan. De Fransche regeering is bereid Carol toe te laten, mits hij geenerlei politieke actie voert en zich verplicht binnen een bepaald district te wonen, dat hij slechts met speciaal verlof mag verlaten. FRANKRIJK. HET AUTONOMISTENPROCES. Een beklaagde verklaart dat agents- provocateurs aan het werk zijn ge weest. In de Maandag gehouden rechtszitting in het geding tegen de autonomisten v/erd be klaagde Schlaeger verhoord. Hij wordt er van besehuldigd, dat hij een manifest heeft uitgegeven, waarin het paroool voorkomt: „Elzas voor de Elzassers", terwijl de politie in zijn woning eenige verboden wapens ont- dekte. Beklaagde Sturmer ging de acte van beschuldiging punt voor punt na, om daarin feitelijke fouten aan te wijzen en beschuldig- de er o. m. den rechter van instructie van, dat deze brieven van dr. Ricklin tot een •enkelen had vereenigd, hetgeen de beteekenis ervan zou verergeren. Schwaetzer, een militant communist, die een werkzaam aan'deel nam aan een vechtpartij tusschen royalisten en autonomisten te Colmar, klaagde over agents- provocateurs. die volgens hem het grootste deel van de verantwoordeliikheid droegen voor het op touw zetten van het ccimplot. BELGle. ONTPLOFFING IN EEN PATROON- FABRIEK. Een do ode, een groot aantal gewonden. Maandagmiddag heeft zich in de werkhui- zen van de Societe Anonyme des Capsuleries Liegoises te Luik, waar schietpatronen wor den gevuld, een geweldige ontploffing voor- gedaan. De ontploffing gebeurde in een zaal, waar talrijke arbeidsters zich met het inpak- ken bezig hielden. Een deel van het gebouw vatte vuur en stortte in. Onder het puin vond men het verminkte lijk van een 20-jarig tneis- je. Het aantal gewonden, waarvan een vijftal in doodsgevaar verkeert, blijkt vrij aanzienlijk te zijn. GRIEKENLAND. WATERSNOOD IN OOST-MACEDONIe Reeds 500 menschen dakloos; 160 dorpen overstroomd. De bevolkin. in pamek. Spoed-Kabinetszitting Athene. De correspondent van de Sunday Ex press" te Athene meldt, dat er in Oostelijk Macedonia reeds 5000 personen dakloos zijn. terwijl 160 dorpen overstroomd werden door een ongekende stijging van de Stroema. In de geheele streek hoort men voortdurend ge- weervuur, daar de boeren van hun wapens gebruik waken, om aan te kondigen, dat zij in nood verkeeren. Uit Serres wordt gemeld, dat in de omrin- gende dorpen de bewoners hun huizen verla ten en naar de stad trekken. Vele dorpen zijn reeds geheel ontruimd een paniek heeft zich van de bevolking in dat gebied m^eester ge maakt, toen het water steeds hooger steeg en zidh van deh uizen en hun inhoud meester maakte. Thans wordt een spedale kabinetszitting gehouden, om radicale mefhoden vast te stel- len, ten einde den toestand meester te worden HONGARIJE. HET TWEEDE PROCES HATVANY Vonnis vier jaar tuchthuisstraf en aanzienlijke bcete. Toen in de laatste dagen van Januari de rechtbank te Boedapest Hatvany wegens „be- leediging der natie" tot een tuchthuisstraf van zeven jaar en een geldboete van een half millioen pengo veroordeelde, hoopte men zoo- wel in zekere kringen in Hongarije als in het buitenland, dat de Koninklijke Curie, het ap- pelhof, een meer bezonr.'n oordeel zou geven Deze verwachting blijkt echter tevergeefs te zijn geweest. Een dezer dagen veroordeelde de Curie Baron Hatvany tot vier jaar tucht huisstraf, tien jaar eerverlies, tot een boete van zesduizend pengo, terwijl hij aan den Staat nog een bedrag van 260.000! pengo moet betalen. Hoewel dit vonnis minder zwaar is dan dat in eerste instantie, is het onrecht Baron Hat vany aangedaan, toch absoluut niet te niet gedaan. Het woord van graaf Bethlen: „Wir werden dem Zuckerbaron das Revolutions- spielen schon austreiben", staat als motto boven dit proces. De beklaagde is een vurig patriot wiens boek „Das verwundete Land" een hartstoch- telijke aanklacht is tegen de mishandeling van Hongarije door de overwinnaars in den wereld-oorlog. Het proces dat eenige dagen in beslag nam was nu juist geen voorbeeld van objectiviteit. Het O. M. verweet Hatvany dat hij tot een vrijmetselaarsloge behoorde en van Joodsche afkomst was, hetgeen als verzwarende om- standigheid moest gelden. De advocaat heeft tegen bet vonnis een actie wegens nietigheid ingediend, zoodat bin nen eenigen tijd boelang valt niet te zeg- gen deze zaak wederom voor den rechter gebracht zal worden. Ongetwijfeld zullen zijn vrienden in de eerste plaats en de publieke opinie niet nalaten om hun verontwaardiging ook over dit vonnis te kennen te geven en trachten druk op de Hongaarsche regeering te oefenen teneinde een man, die zidi aan niets anders heeft schuldig gemaakt dan aan het schrijven van een boek waarin hij aan- toonde dat Hongarije door het verdrag van Trianon onrechtvaardig behandeld was, in zijn eer te herstellen en zijn vrij'heid terug te geven. RUSLAND TEGEN PARTICULIER INITIATIEF. Nieuwe maatregelen; in drie maan den 3000 zaken gesloten. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft het politieke bureau nieuwe richtsnoeren voor de bestrijding van het particulier kapitaal uitgewerkt, welks rechten andermaal be langrijk zullen worden besnoeid. In de afgt* loopen drie maanden zijn er ruim 3000 par- ticuliere ondernemingen gesloten. EEN HEVIGE BRAND, 600 huizen in de asch. Te Sassowo bij Rjasan zijn omstreeks 600 huizen door brand vernield; 3000 personen zijn dakloos. Er vallen ook slachtoffers te be- treuren. DE TOESTAND DER STUDENTEN In de Prawda leidt de bekende sowjet-pu- blicist Larin een discussie in over den onvol- doenden omvanig van de studiebeurzen voor studenten. Met het oog op het feit, dat nage- noeg niemand thans voldoende verdient om zijn kinderen te kunnen laten studeeren, ont- vangen op weinige uitzonderingen na alle. studenten een beurs. Deze bedraagt echter slechts 26 roebels per maand in Moskou en 20 roebels in de provinciesteden. Volgens Larin is dit bedrag totaal onvoldoende voor levensonderhoud, en leiden de studenten hon- ger, zijn zij gedwongen betaald te werk zoe- ken (velen werken als straatveger) en het ge volg is, dat de duur der studie, volgens offi- cieele statistieken, gemiddeld 8 jaar bedraagt in plaats van 4 volgens het leerplan. Na die 8 jaar heeft men dan verbongerde en vervuil- de, aan de wanorde in hun smerig tehuis ge- wende „specialisten", niet in staat de taak te vervullen, welke hun in de maatschappij wacht. Waar men jaarlijks milliarden besteedt aan nieuwe industrieen, zoo roept de schrijver uit, moet men een veel minder groot bedrag van eenige tientallen millioenen kunnen vinden om de studiebeurzen tenminste te verdubbelen en zoodoende te maken, dat deze jongelui be- hoorlijk hun studies kunnen voltooien. ARRESTATIES IN SOVJET-RUSLAND. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de Gepoe opnieuw economijsche overtredingen ontdekt. Reeds zijn tal van personen gearres- teerd, o. w. Rerich, Grawrilow en Brodin. Het proces zal op snelle wijze ten einde wor den gebracht. Voor alle gearresteerden wordt de doodstraf verwacht. De verliezen zouden ruim 1 millioen roebel bedragen In verband met de ontdekking van een monarchistische samenzwering te Chabarowsk werden nog meerdere arrestaties verricht In totaal be- vinden zich in verband hiermede 103 perso nen in hechtenis. ITALie. DE OPPOSITIE IN HET ITALIAANSCHE PARLEMENT. De fascistische pers toont zich zeer ver- baasd over de oppositie tegen de parlements- hervormingen van Mussolini. De opposition- neele redevoering van de senatoren Albertini en Rossini werden slechts door de provinciale bladen gepubliceerdde pers in de hoofdstad wijdde er slechts enkele regels aan. Volgens de Corriere d' Italia" heeft de op positie in den Senaat slechts academische be teekenis. BULGARIJE. AANSLAGEN IN BULGARIJE. In den nacht van Zondag op Maandag te gen drie uur zijn twee bommen ontploft, die neergelegd waren achter de deuren van de huizen van de bankiers Kotcho Hadjikaltchoff en Robert Bachar. Er zijn geen menschen door de ontploffing getroffen en de aange- richte schade is van geen beteekenis. De deu ren van beide huizen zijn ontzet en er zijn enkele ruiten gesprongen. Het heeft er alien schijn van, dat men te doen heeft met een soortgelijken aanleg als die van eenige dagen geleden tegen de Handelsbank, d w.z. met een poging tot schrikaanjaging om de rijke ban kiers te bewegen wat milder te zijn voor de slachtoffers van de aardbevingen. In alle drie de gevallen heeft men denzelfden weg ge- volgd. Ook nu zijn de daders onbekend geble- ven. ZWEDEN. DORP AFGEBRAND. Een half millioen kronen schade. Het visschersdorpje Fjallbacka aan de Westkust van Zweden is door een zwaren brand geteisterd. Twee en twintig huizen, grootendeels uit hout opgetrokken, brandden geheel af. Daar de vlammen tengevolge van den bevigen wind buitengewoon snel om zich been grepen, heeft men twee loodsen en drie huizen in de lucht laten vliegen, ten einde van de zoo verkregen open ruimte uit den brand te kunnen bestrijden. De schade bedraagt ongeveer een half millioen kronen. Ongeveer tweehonderd personen zijn dak loos. Men vermoedt, dat de brand is ont- staan doordat kinderen met lucifers hebben gespeeld. AMERIKA. AUTO-ONGELUK IN; PENNSYLVANIe. Twee automobielen, die blijkbaar een wed- strijd hielden, werden bij- het oversteken van een spoorwegovergang door een trein op zijde gesingerd. Van de inzittenden der beide wa- gens werden er acht doodelijk en vijf licht ge- wond. 5 VE R KIE ZINGS-ONKO SEE N. Naar cle leider van den verkiezingsveld- tocht voor de candidatuur van Herbert Hoo ver heeft medegedeeld aan de senaats-com- missie voor verkiezingsfondsen, hebben de on- kosten voor die candidatuur ruim 241.000 dollar bedragen. BUITENGEWONE ALGEMEENE VERGADERING A. V. R. O. Zaterdagmiddag werd in Bellevue te Am sterdam een buitengewone Algemeene Verga- dering gehouden van de A. V. R. O. Tot het houden van deze vergadering was door het voorloopig bestuur besloten, zoodra bleek, dat velen, die met het streven der ver- eeniging sympathiseeren, er behoefte aan hadden, zoo spoedig mogelijk inzicht te krij- gen in de bedoelingen van het voorloopig bestuur. In de vergadering werd geiegenheid gegeven tot bespreking van de algemeene strekking der statu ten en van het huishoude- lijk reglement, zoomede van verschillende veraaderingen, die het voorloopig bestuur daarin zou-willen brengen in overleg met vertegenwoordigers der Luistervinken. Na uitvoerige besprekingen werd bij acclamatie de volgende motie aangenomen: De vergadering, gehoord de besprekingen, brengt hulde aan het voorloopig bestuur en spreekt haar goedkeuring uit over den ge- volgden weg; tevens spreekt zij haar vertrou- wen uit, dat deze weg ook verder gevolgd zal worden. De vergadering schaart zich als een man achter het voorloopig bestuur, op- da t de fundamenten van het A. V. R. O.- gebouw onaangetast zullen blijven en het ge. bouw hecht en sterk moge worden. Wij kunnen nog aan dit ons als commu nique verstrekt verslag toevoegen, dat de vergadering de benoeming van den heer W. Vogt tot „directeur van het omroepbedrijf" goedkeurde. ONDERWIJZERS-SALARISSEN IN INDIe. Een krasse motie. In een vergadering van de afd. Bandoeng van het Neaerlandsch Indisch Onderwijzers Genootschap werd bij acclamatie een motie aangenomen betreffende het afvoeren van de salarisverbeteringen van de ontworpen be- grooting. De motie keurt het af, dat de regee ring van het rijke Indie onderbetaling van hare armbtenaren geoorloofd acht. De motie ziet hierin eene bedreiging, zelfs van de be- staande salarissen van alle landsdienaren, en beveelt een krachtigen salarisstrijd aan. Voorts wordt in de motie geadviseerd geen salarisconferentie meer te houden met de re geering zoolang deze de onderbetaling van hare ambtenaren tolereert. De motie spreekt den wil uit tot het vormen van een fusie var alle ambtenaren-centrales tot de vorming van een zoo groot mogelijke eensgezinde macht tegen alle onderbetaling, die de ambtenarep bedreigt. NATIONALE ZANGWEDSTRIJD TE HAARLEM. f Gister hield de Haarlemsche Zangvereeni- ging „Haarlems Zanggenot", dir. de heer Keereweer in't gebouw „De Vereeniging" een nationalen zangwedstrijd. De uitslagen lui- den als volgt: le afd. Mannenkooren: le pr. „Poezie en Proza" te Haarlem met alge meene stemmen, 2e prijs Zangver. Orpheus" te Druten, 3e prijs, Mannenzangver. „Caed- lia" te Utrecht. Eere afdeeling: le prijs: afd. A. met 32 stemmen „Proza en Poezie" te Haarlem; 2e prijs met algemeene stemmen: „Animato", dir. "S. H. Engelander te Am sterdam. DE NIEUWE TIJDAANDUIDING V INGEVOERD BIJ HET LEGER. J Voor het Leger is thans ook de tijdaandui- ding overeenkomstig de 24 uur indeeling van het etmaal voorgeschreven. De soldaten middagmalen thans om 18 uur, het avondappel is te 22 uur, enz. DE KRAKATAU.. f Aneta meldt d.d. gister van Lang Eiland: In een etmaal zijn bij den Krakatau 1481 empties geconstateerd, waaronder een serie van 113. Aangeteekend werden 25 opwellin- gen en vijf waterfonteinen. GETEERDE WEGEN EN KANKER. Tijdens de zomerzitting 1927 der Prov. Staten van Noord-Holland is door een der leden de aandacht gevestigd op de opvatting, „dat de kanker wellicht verband houdt met oe teerdampen door het teren der wegen In verband hiermede werd de wenscheljjkheid uitgesproken, dat hierover het oordeel van het Kanker-instituut werd ingewonnen. Vanwege dit Instituut is thans bericht in- gekomen, dat aan de toeneming van sommige vormen van kanker, waaronder ook longkan- kerf, niet valt te twijfelen, terwijl het even- eens vaststaat, dat bepaalde teersoorten, teer- producten en daarmee verwante chemisdhe stoffen bij mensch en dier kanker van de huid kunnen teweeg brengen. Het is echter nog niet gelukt, op nadere wijze een verband tusschen deze twee ver- schijnselen aan te toonen. Ook in het Antonie van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam zijn on- derzoekingen over deze vraag in gang. Mocht een verder zoeken in deze richting voldoende aanwijzing opleveren, dan zal hn Instituut de aandacht ook van andere auto riteiten op het vraagstuk vestigen, en in over weging geven, slechts die teersoorten tot de practijk toe te laten, waarvan de onschadelijk- heid hetzij door statistische ervaring, hetzij op andere wijze mag worden aangenomen. VACANTIEKOLONIEHUIS „ELI-M" GEOPEND. De officieele opening heeft plaats gehad van het Ohristelijke Vacantiekol omeh uis „Elim" op Schiermonnikoog. Vele belangstel- lenden waren daarbij aanwezig, waaronder de directeur-generaal van de Volksgezond- heid mr. Lietaert Peerbolte, de hoofd- inspecteur dr. Eikel en de inspecteurs dr. Tunteler en dr. Bekenkamp. Verder B. en W. van Schiermonnikoog en vele anderen. Mr. Peerbolte sprak het bestuur hartelijke woor- den van felicitatie toe. Ds. Oskam sprak de feestrede uit. Aan den feestdisch in het hotel van de Werff waren 80 personen aanwezig. fmm V;: i ALKMAARSCHE COBRANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1