DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Droogpruimeb? Buiteiiland Honderd dertigste Jaargang ADonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmto Brieren franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.li. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. 16 nra (lit foef FaHeanent No. £10 inmmei besfaat ail 3 bladen. 1928 h(»i:\§uao Direcfear: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 15 Mei 1928 Van de agenda voor heden, welke een heele waschlijst vormde, heeft de Tweede Kam-r kans gezien alvorens huis toe te gaan meer dan de hellt af te handelen. Moreen is de rest aan de orde en of dan de Kamer, gelijk weleer de gewconte was, de week voor Pink- steren als vacantie mag beschouwen, is nog niet bekend. Begonnen is heden met het opmaken van een nominatie voor den Hoogen Raad. Dit ging vlot van stapel.Reeds bij eerste stem ming werd met 59 van de 62 stemmen tot eer ste op de lijst aangewezen de heer dr. R. W ij. C. de Menthon Bake, raadsheer in het Arn- h'epische Gerechtshof. Tweede candidaat werd de'heer dr. A. H. M. J. van Kan, hoogleeraar aan de Redhtshoogeschool te Batavia, met 37 van de 60 stemmen, derde de heer dr. J. A. F. van Asperen, rechter in de rechtbank te's- Gravenhage, met 48 van de 66 stemmen. Nadat vervolgens zonder veel beraadsla- ging de wijzigingen in de eirculatiewetgeving van Suriname, met een amendement van den heer Van Gijn (v. b.) betreffende de waar- borging der pensioenen, waren goedgekeurd, heeft de Kamer het van de vorige week over- gebleven amendement op de wiiziging van de Hooger Onderwijswet, strekkende om de bezit- ters van het einddiploma H.B.S. toe te laten tot de Indologische studien en tot de studie der sociale aardrijkskunde verworpen, maar het wijzigingsontwerp, waarmee een aantal nuttige bepalingen in de wet H.O. worden op- genomen, o.a. dat een zeventigjarig hooglee raar zijn arbeid nog niet behoeft te eindigen, zonder stemming goedgekeurd. Het voorstel van den heer Van der Waer- den (s.d.a.p.) en eenige andere leden om het zoogenaamde Kort Verslag weer in te voeren, heeft tot geen woord van bespreking aanlei- ding gegeven, maar toen het in stemming kwam staakten de stemmen: 37 tegen 37, zoo- dat er morgen moet worden overgestemd. De kans op verwerping meet niet zoo heel ge- ring wezen. Zonder debat ging onder den hamer des voorzitters door de wijziging van de Stoom- wet, strekkende tot afschaffing van het recht op het gebruik van stoomtoestellen. Maar des te langer stond men stil bij een adres van tandtechnici, waarin verzocht werd om een Nchtvaardrge en voor alle belanghebbenden gelijke toepassing der wet van 30 December 1926. Men zal zich herinneren, dat die wet in het leven is geroepen ten einde te voorko- men, dat onbedreven personen. die zich voor tandtechnici uitgeven, kwakzalveren op het jyehied' der tandheelfcunde. Er heeft toen een schifting plaats gehad en vervolgens heeft een commissie-Limburg de ten gevolge daar- van gerezen klachten nogeens aan een revisie onderworpen. De Bond van Tandtechnici is van oordeel, dat deze commissie nog niet alle onfoillijkheden heeft uit den weg geruimd en vandaar het nadere adres aan de Tweede Ka mer, waarover lang en breed is gesproken De commissie nit de Kamer, die over het adres heeft gerapporteerd, vond ook, dat de zaak niet in orde was en stelde voor den mi nister van Arbeid te verzoeken den technici in de gelegen'heid te stellen bij een commissie in beroep te komen van de beslissingen van de commissie-Limburg of wel een examen in te stellen. De minister gevoelde meer voor een examen dan voor een hooger beroep, ook om- dat dit laatste weer wetswijziging zou mede- brengen en het voor en tegen van een examen is uitvoerig besproken. Ten slotte is de con- clusie van de commissie met groote meerder- heid aangenomen, maar daar hierbij den mi nister vrijheid van handelen wordt gelaten, Bits hij1 maar iets doet om het onrecht te ver- helpen, zal er waarschijnlijk wel een examen voor tandtechnici worden ingesteld. Het volgende ontwerp, dat heel wat stof tot beraadslaging opleverde, was het voorstel om raden van discipline in het leven te roepen voor geneeskundigen, tandartsen en vroed- vrouwen. Tegen het denkbceld op zich zelf had men niets, maar in het bijzonder rees er bezwaar tegen de samenstelling van de raden van discipline. De regeering stelde voor een jurist als voorzitter aan te wijzen, de heer Aalberse gaf bij amendement in overweging den jurist niet tot voorzitter maar tot secre- taris te benoemen. Dat had hij in de dagen, dat hij minister was in een> ontwerp-regeling van dezelfde zaak, ook voorgesteld en hij was nog steeds de overtuiging toegestaan, dat een dergelijk college om meer dan een reden geleid moest worden door een medicus, terwiji de jurist als secretaris dan kon zorgen voor een richtige formuleering van te nemen be- sluiten enz. Ziin amendement is op het kantje af, 33 tegen 31 stemmen, verworpen, waarna het ontwerp zelf met groote meerderheid ver volgens werd goedgekeurd. *)a afdoening van een paar kleinere zaken is de Kamer daarop tot morgen uiteengegaan. DafjeRiJkseBi overzichf. de strijd in het verre oosten. De communisten zien hun in- vloed. verminderen. De strijd tegen Peking. Eindelijk dan kan men eens een duidelijk overzieht krijgen van de gebeurtenissen in Lhina, waar men maandenlang zulke ver- warde toestanden had, dat het niemand fflogelijk was, precies uiteea te zetten, hoe alles in elkaar zat. In Peking zetelde de generaal der Noorde- Tsjang Tso Lin, die op een goeden dag zijn zetd van Moekden naar Peking verplaatste en daarna met zijn Mantsjoe- rijsche troepen de Zuidelijken van het lijf moest houden. Tsjang Tso Lin vertegenwoordigde het conservatieve China tegenover het meer democratische nationalisme van het Zuiden. Vooral heeft hij hard moeten vechten tegen de communisten, toen deze onder den in- vloed van Sowjet-Russische propaganda de nationalisten begonnen te besmetten. Het communisme heeft een al heel mager succes kunnen boeken in China, want niet alleen Tsjang Tso Lin, maar ook de Zuide lijken zagen al spoedig in, dat zij met het communisme ten onder zouden gaan. De communistische uitspattingen van het Chi- neesche gepeupel tegen de bezittende klasse hadden slechts het resultaat, dat het over- groote deel der Chineesche bevolking niets van deze nieuwe leer hebben moest. Zoo eindigde de poging van Moskou, om den opstand in het Zuiden tegen het Noor- den tot een communistische beweging te maken, met een bedroefd fiasco! In zooverre heeft de Chineesche burgeroorlog dus vruchten afgeworpen, dat het communisme er als een absoluut alles vernietigende poli- tieke beweging beschouwd wordt. De kern van het nationalistisch program blijft echter het opkomen voor „gelijke" trac- taten m>et vreemde mogendheden, in plaats van de oude, waarbij China steeds een in- ferieure plaats innam, en de vrijmaking van China van overheerschende vreemde in- vloeden. Maar voor dat dit program ten uitvoer kan worden gebracht, moet de strijd tusschen Noord en Zuid beslist worden, en die be- slissing schijnt nu dicht bij te zijn. De gebeurtenissen te Tsinanfoe, waar de Japanners thans baas zijn, komen op den achtergrond in vergelijking met de snelle ontwikkeling van bet offensief der Zuidelijken tegen Peking. Dit is op zichzelf een verras- sing, want men had algemeen verwacht dat de botsingen van de Zuidelijken in Sjan- toeng met de Japanners hun operaties in de war zouden sturen. Dat dit niet het geval is geweest, moet verklaard worden uit het feit dat de opmarsch van Tsjiang Kai-sjek, den aanvoerder der Zuidelijken, tegen Peking opeens steun heeft gekregen van twee an dere zijden. In de eerste plaats 'kwam de Protestantsche generaal Feng, altoos een onzekere factor in den militairen toestand, schielijk in beweging en nam Vrijdag de stad Tetsjou, een goede 100 K.M. ten N.-W. van Tsinanfoe en aan den spoorweg naar Tientsin, van waar Tetsjou ongeveer 160 km. af ligt. Nog verrassender zet werd echter ondernomen door Jen Sji-sjan, den bekenden „moder'-gouverneur van Sjansi, toen hij op 8 dezer Tsjangtsjou, halverwege tusschen Tetsjou en Tientsin op de Noordelijken ver- overde. Deze overrompeling was alleen mo- gelijk door een Snellen opmarsch van hem uit Sjansi door bet dal van de Poetsjou- rivier. Jen Sji-sjan sneed aldus den terug- tocht van de Noordelijke troepen in de provincies Sjantoeng en Tsjili af De aandacht is zoodoende op het eerste doel der Chineesche bondgenooten, Tientsin, gevestigd. In die stad toch hebben de bui- tenlanders belangrijke concessies en daar liggen ook de noodige troepen voor be- scherming. Het schijnt eenigzins vreemd, dat er zoo weinig Japanners (500) liggen, maar dit komt, omdat de Amerikanen, Franschen en Engelschen er een behoorlijke troepen- macht liggen hebben, zoodat de totale macht 8500 man, 20 vliegmachines, 5 pantserauto's en 5 stukken veldgeschut bedraagt. Intusschen is Tsjang Tso Lin uit Peking teruggetrokken naar Mandsjoerije, waar- door de positie der vreemdelingen in die stad lang niet zonder gevaar is, omdat de natio- nalistische studenten wel spoedig hun „werk- zaamheden" zullen hervatten, nu zij niet meer in bedwang worden gehouden door Tsjang Tso Lin. Hopelijk komt er te Peking zoo spoedig mogelijk een krachtig gezag aan het bewind, waardoor veel onschuldig bloedvergieten voorkomen kan worden. CHINA. NIEUWE SUCCESSEN VAN FENG. Volgens ontvangen berichten hebben de troepen van Generaal Feng de stad Pac- tingfoe bezet. In de nabijheid van Peking hebben vliegtuigen van Generaal Feng bom- men geworpen op troepen en trein-kolonnes- nes van de Noordelijken. Hierbij werden 20 Chineezen gedood. Maandag is de Japansche journalistenclub te Peking door Chineezen overvallen, die daarbij twee Japanners afranselden. Het Chineesche Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft onmiddellijk bij den Japanschen Gezant de verontschuldigingen der Chinee sche Regeering over dit voorval ingediend. DE OORLOG IN CHINA. In een kabinet-zitting heeft de Minister- President Tanaka mededeeling gedaan, om- trent den toestand in China. Het kabinet nam daarop het voorstel aan orti 10 millioen ven beschikbaar te stellen voor het onderhoud van de troepen in China. Tot nu toe zijn 29 millioen yen voor de Japansche troepen be: schikbaar gesteld. In ieaer geval zullen de Japansche troepen tot September van dit jaar in China blijven. Voorts is den gezant van Japan te Peking er van in kennis ge steld, zich met generaal Feng telegrafisch in verbinding te stellen, teneinde zooveel moge lijk te bereiken dat de bezetting van de stad zonder bloedvergieten zal verloopen. DUITSCHLAND. DE SMOKKELZAAK-WEBER. De behandeling in hooger beroep. Voor de juryrechtbank begon gisteren het proces in hooger beroep tegen den in eerste instantie wegens actieve otnkooping en be- drag tot een jaar en negen maanden gevange- nisstraf en 20.000 mark boete veroordeelden z.g. Sprit-Weber, dat waarschijnlijk weer twee of drie maanden zal duren. Alleen de voorlezing van net eerste vonnis, dat 347 dicbtgedrukte kwartovellen beslaat, zal meer dan een week in beslag nemen. Het voomaamste punt van het proces zal de vraag betreffen, of Hermann Weber zijn spiritusvoorraad te Stahnsdorf zelf in brand heeft gestoken, dan- wel of de brand aan kortsluiting moet worden toegeschreven. Weber gaf den inhoud van den verbranden voorraad aan op 1.3 millioen L. en ontving van de verzekeringsmaatschappij c.a. zes mil lioen mark schadevergoeding. MIJNGASONTPLOFFING. Twee dooden. Maandagmiddag waren drie iongelui in een zijschacht van de bij Dortmund gelegen mijn Lucas, waarin al geruimen tijd niet meer gewerkt wordt, gekropen. Een van hen rookie een pijp en daardoor ontplofte het mijngas dat zich in de schacht had verzameld. De ont- ploffing was zoo hevig dat het betonnen dek- sel, waarmee de hoofdingang van de mijn dichtgemetseld was, hoog de lucht in werd ge- slingerd. Van de drie jongelui heeft slechts een met zware brandwonden zich weten te redden. De andere twee zijn Maandagavond door een reddingsploeg van de mijn Kaiserstuhl dood gevonden. EEN DOELSCHIP. Schietproeven op de Zaehringen. Het oude Duitsche oorlogsschip Zaehringen dat na den oorlog voor slooping bestemd werd, is op de marinewerf te Wilhelmshaven als doelschip ingericht. Er is zes maanden aan gewerkt en het schip zal nu deze week in de Noordzee bij schietoefeningen als beweeg- lijk doelwit dienen. Een vernuftig bedachte in- richting maakt het mogelijk het schip, waarop natuurlijk geen bemanning komt, draadloos te besturen. Een torpedojager, die de Zaehrin gen op enkele mijlen afstands volgt, heeft te zorgen dat het schip niet in aanvaring komt met andere vaartuigen. De Zaehringen zal met groote snelheid in een zig-zag koers varen, 't geen de Duitsche kanonniers in staat stelt er op te vuren onder de omstandigheden die in een modernen zee- slag voorkmen. Het doelschip is toegerust met oliemotoren, die bij een bepaalde snelheid eenige uren automatisch blijven doorloopen. Om zinken te voorkomen is een groot aan tal waterdichte schotten aangebracht en is elk holte in het schip met kurk opgevuld. DE STAKING IN DE RIINVAART. Uit Dusseldorf wordt gemeld1, dat de vrachtvaart op den Rijn sedert Maandag vrijwel geheel stilstaat. De passagierssche- pen van de drie maatschappijen, twee Duit sche en een Nederlandsche, die in een combi- natie zijn opgenomen, waarvoor onlangs een bijzondere tariefovereenkomst is getroffen, blijven varen. In de havens van de in het district Duisburg gelegen groote hoogovens wordt eveneens doorgewerkt, aangezien daar met de havenarbeiders een bijzondere overeen- komst is getroffen. De stakers verklaren den strijd tot het uiterste te zullen voeren en verzekeren dat de meening der reeders dat zij het maar zes we- lcen kunnen uithouden, ten eenen male on- juist is. Gisterochtend bedroeg het aantal stillig- gende Rijnschepen ongeveer 8000. Ook op de zijrivieren van den Rijn neemt het verkeer, als gevolg van de staking, van dag tot dag af. EEN VOORSTELLING MET PECH. Te Landsberg a.d. Warthe is Maandag avond bij een circusvoorstelling de man, die zich uit een kanon laat schieten. weer leelijk te pas gekomen. Hij viel namelijk niet in het net, maar ernaast en is zwaar gewond opge nomen. Een Japansch koorddanser kreeg kort daar op maagkramp, viel van het koord en werd eveneens zwaar gewond. DE ZIEKTE VAN STRESEMANN. De toestand van dr. Stresemann, riikscni- nister van buitenlandsche zaken, is sinds gis teren niet veranderd, maar moet toch nog als vrij ernstig beschouwd worden. De genees- heeren, die den minister behandelen, schij- nen intusschen op het standpunt te staan, dat verdere complicaties niet behoeven te worden verwacht. Zij hebben hem herhaaldelijk den raad ge geven zich voor geruimen tijd voor herstel van gezondheid naar het buitenland, b. v. naar Egypte te begeven, maar de gelegenheid tot het nemen van een lang verlof ontbrak. De belangstelling voor den patient is alge meen, dit blijkt duidelijk uit de bladen van elke politieke schakecring. Staatssecretaris dr. Meissner heeft den minister bezocht om hem namens den riikspresident een spoedig herstel toe te wenschen. Wolff meldt nader: Over den toestand van minister Strese mann is een bulletin uitgegeven, waarin ge- zegd wordt, dat in de maag- en darmziekte een verbetering is ingetreden, maar dat- de nieraandoening aanhoudt. De toestand moet nog als ernstig beschouwd worden. EEN VERGETEN OORLOGS- DOCUMENT. Admiraal v. Holtzendorj bepleitte in April 1918 verdeeling van Belgie en economische omsingeiing van Neder land. Het socialistische Rijksdaglid dr. Paul Levi publiceert in zijn tijdschrift Politik und Wirt- schaft „vergeten oorlogsdocumenten." Daar bij is een brief van admiraal Holtzendorf, be- velhebber van de Duitsche vloot, gedateerd 13 April 1918 en voorzien van het kenmerk: „Zeer geheim." Holtzendorf zegt naar aanleiding van een gesprek, dat hij op 8 April had met generaal Ludendorff, die opmerkte dat hij nog geen weg zag om Duitschland in het bezit van een steunpunt aan de Vlaamsche kust te brengen, dat z.i. een afzonderlijke vrede met Frankrijk te bereiken ware door een verdeeling van Bel gie. Al het Waalsc-he gebied dat Duitschland zou kunnen missen, zou daarbij aan Frankrijk komen, terwiji Vlaanderen een zelfstandige staat zou worden. De schrijver geeft dan te kennen dat z.i. deze nieuwe staat Vlaanderen in een protecto- raats-verhouding tot't Duitsche rijk zou moe ten treden, evenals Kurland. „In het daartoe strekkend verbondsverdrag zou naast de mili- taire bezetting de steunpunt-kwestie te regelen zijn. Dit Vlaanderen zou ons behalve de noodzakelijke maritieme versterking, de mo- gelijkheid geven Antwerpen tegen Amster dam uit te spelen en door opzegging van de Rijnvaartakte op de economische afhankelijk- heid van Nederland jegens ons den nadruk te leggen. Wij zouden daardoor tegenover Ne derland zoo sterk worden, dat dit goed- of kwaadsc'hiks er toe zou moeten komen, even eens naar een bondgenootschap met ons te streven. De noodzakelijkheid voor Duitsch land zich er waarborgen tegen te verschaf- fen, dat in de toekomst Nederland, gelijk dit- maal Belgie, een bruggehoofd van de Engel- sche oorlo'gsvoering wordt, zal bij1 de Duit- schers ingang vinden en geef t ons het middel in de hand, dezen loop van zaken in Neder land te bespoedigen. Een met ons verbonden Nederland zou de militaire zwakheid, die aan de smalle landtong Vlaanderen thans nog kleeft, doen verdwijnen. „Ten slotte zou ik nog even de uitzichten nopens medegebruik van de Nederlandsche kolonien, die zich bij een dergelijken loop van zaken zouden voordoen, willen memoreeren." Aan wie de brief was gericht blijkt uit den tekst, dien we in het pacifistische weekblad Die Menschheit afgedrukt vinden, niet ver- meld. Uit den slotzin, die met ..Eurer Excel- lenz" begint, valt af te leiden, dat hij voor een minister was bestemd. In elk geval heeft v. Holtzendorf er een afschrift van gezonden aan den rijkskanselier. FRANKRIJK. MOD E -„GO P Y R i GH T". In de etalage van een Parijsch modehuis hing dezer dagen aan een der uitgestalde mo- ddlen een opschrift met de woorden „copiee- ren is stelen!" Zulks naar aanleiding van het veelvuldig voorkomend feit, dat particulieren naar de. groote modehuizen gaan om de mo- dellen op te nemen en ze op eigen gelegenheid na te maken. Er is thans een vereeniging gevormd van „createurs" van nieuwe modellen, die hun werk bescnermd willen zien gelijk dat van let- terkundigen, componisten, beeldhouwers, enz. De vereeniging wil trachten vast te stel len dat er voortaan rechten zullen moeten be- taald voor het reproduceeren van foto's en schetsen van nieuwe modellen, of zelfs het ge ven van technisdhe beschrijvingen van model len. VALSCHE HONDERD DOLLAR- BILJETTEN. Een bank-employe heeft de politie opmerk- zaam gemaakt op een valsch bankbiljet van 100- dollar. Het onderzoek bracht aan het licht, dat het bankbiljet door een Amerikaan werd uitgegeven. Het onderzoek duurt voort. ONTDEKKINGEN IN HET PALAIS BOURBON. Bij de restauratiewerkzaamheden in het Palais Bourbon, welke nog voor het bijeen- komen van de nieuwe Kamer dienen te ge- schieden, vond men in de perszaal, verborgen onder een kalklaag, enkele fresco's, dateeren- de uit den tijd van Napoleon I. Het midden- gedeelte bestaat uit allegorische voorstellin- gen, betrekking hebbende op de zegetochten van Napoleon. Ook in de waschkamer wer den ontdekkingen gedaan. Daar vond men een diepe bron verborgen, waarvan tot dus- ver niets bekend werd; ook kwam later nog een prachtige mozaikvloer te voorschijn. TELEFOON-VREUGD. Te Parijs bestaat er een vereeniging van abonne's op de Parijsche telefoon. Wij weten niet met welk doel deze telefoneerende Parij- Dab ben ik qelukkig niet Want 'k pruim uitsluitend de sappige en malsche zenaars zich hebben vereenigd, maar wanneer wij ons herinneren hoe vaak er in Parijsche couranten over de Parijsche telefoon wordt geklaagd, dan moeten de abonne's menschen zijn, die geen wrok koesteren. Want, wht gaan zij doen! Zij gaan de dames van de ver- schillende Parijsche telefooncentralen een maaltijd aanbieden, met de bedoeling, zeggetl zij, Over en weer elkaar beter te leeren ken nen. Een Parijsch blad, van den maaltijd aan de telefoon-dames melding makend. zegt, met een lichte variant op een bekenden versregel: „donnez-leur tout de meme a boire Tout de meme. ENGELAND. EEN KNAP GEZICHTJE ALS BELEMMERING VOOR EEN MEISJ'E Op een congres over nieuwe carrieres voor vrouwen te Londen, onder auspicien van de Unie van Kiezeressen gehouden, heeft juf- frouw Haslett, secretaresse van het genoot- schap van Vrouwelijke Ingenieurs, verklaard dat een knap gezicht een beletsel leek voor een meisje om op technisch gebied vooruit te ko> men. Haar genootschap had een meisie als tee- kenaarster aanbevolen. Zij had uitstekende bevoegdheden voor de betrekking, maar de di- recteur van de fabriek zcide dat zij knap gezichtje had voor de teekenkamer het werk van de mannen waarschijnlijk in de war zou sturen. Gelukkig maar dat dit meisje, dat ook zeer in het oog viel, omdat zij rich zoo goed wist te kleeden, nu een heel goede betrekking in het buitenland heeft gekregen. In de technische wereld, verzekerde juf- frouw Haslett, is men meer gewend aan het type van vrouw dat niet om haar uiterlijk geeft. Kleedt zij zich goed en ziet zij er £ar- dig uit, dan meent men dat zij niet den noo- digen ernst voor het werk heeft. NIEUWE BRUG OVER DE TAY. De Prins van Wales zal vandaag de nieu we brug over de Tay openen, een der drie Schotsche bruggen de beide andere komen over de Forth en over de Tweed, waardoor de afstand LondenAberdeen voor snelver- keer met meer dan 80 K.M. zal verkort wor den. De brug over de Tay, die 2 millioen ge- kost heeft, zal den grootsten omweg van ruim 40 K.M. nu doen vervallen. DE NIEUWE AARDBEVINGSGOLF In verscbillende landen nieuwe schokken verwacht. Zooals reeds werd gemeld, werden gister- avond berichten uit verschillende deelen van den wereld ontvangen betreffende aardbevin- gen, welke zich daar hadden voorgedaan, o.m. uit Nederlandsch-Indie, Japan, Ecuador en Georgia. Verwacht wordt, dat na een korte rustpoo* nog meerdere aardbevingen zullen volgen; de gebieden, welke 't meeste gevaar loopea zijn't Middellandsche Zeegebied van Spanje tot Klein-Azie, Mexico, China en misschien Japan. De zwaarste schokken worden teger Zondag verwacht. ABESSINIe BETAALT SCHADE VERGOEDING AAN DE KOLONIE (- KENYA. De Gouverneur van de kolonie Kenya deelt mede, dat Abessinie aan deze kolonie een be- drag van 21.000 zal betalen als schade vergoeding voor invallen in het gebied van d« kolonie. Het geld zal gebruikt worden vool de verdere ontwikkeling van het NoordelijS gedeelte van Kenya. LETLAND. DE RUSSISCHE SPIONNAGE IN i LETLAND. De bladen melden, dat Sudakof, de mili taire attache van het Russische gezantschap, naar Moskou is vertrokken. De aangehouden gezantschapssecretaris Lange, die aan het hoofd stond van den ontdekten spioanag'e- dienst, was Sudakof's secretaris. ZWEDEN. DE NOBEL-VREDESPRIJS. Voor Kellogg} De Scandinavische en de Duitsche pert deelen mede, dat het Nobel-comite reeds bf- slcten zou 'hebben, den Nobel-vredesprijii van dit jaar toe te kennen aan den minister van buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten, Kellogg, zulks naar aanleiding van zijn ontwerp-apti-oorlogspacL ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1