M.£° Gwpe&cne (Dun&m Sand v R0n-ZCEPrADRICKCI1-DE DUir h oe TWnsTTs een wrra en oriJeloos zoekeri, geen stijl, maar een chaos van vormen in bouwkunst, muziek, schilderkunst en poezie. Ih het zedelijke leven is eveneens alles een probleem, de moraal van het huwelijk, het ge zin, de maatschappij. Wie midden in de bran ding van het modeme leven staat, gevoelt, dat we leven op de kentering der tijden. Er moet een nieuwe tijd aanbreken. Dat geldt van ons persocnlijk leven en van het cultu- reele. Dat alles doet pijn, als we zien, dat't oude valt, veel van dat oude, dat ons lief was, waarmede we een waren geworden, terwijl dat nieuwe nog zoo onzeker is. Het is moei- lijk, ons te bewegen op vreemde zeeen met vele gevaren en klippen, terwijl't nieuwe land nog zoo ver is. Dat kost oneindig veel mo cite. Daarvoor is noodig geloof, religie geeft daar- voor kracht, religie, dat is de bewustheid van het verband tusschen ons eigen nietig leven met het oneindige. Het leven vergaat, maar er is wijder geheel van leven dan dat van een enkel mensch; het leven handhaaft zich tel- kens weer door verniewing; er is een leven, dat uitgaat boven mensch en menschdom. Dat is het heilige mysterie en het leven krijgt Sfjne waarde, doordat het ontsproten is aan dat goddelijk geheel. Religie, dat is de klop van net godaelijke leven weten in bet eigen be- staan, het woord Gods verstaan in eigen hart, het inzicht weten van eene kracht, uit hooger kracht gesproten. Dat geeft den moed om voort te gaan. Godsdienst is de groote stuw- kracht, zonder God zijn we niets, maar door Hem ourven alles. Als ons eigen zondige hart voor dat machtige ideaal terugdeinst, zullen wij vertrouwen, dat er door ons meer terecht komt van onze pogingen dan wij weten. De oneindigheid willen we dan mede Ibouwen en wij zijn de steenen. We worden ge be Klulsters, waa'rin menschen hem hebben geboeid, willen we; God aanschouwen in voile vrijheid, iets trachten te verstaan van Zijn heerlijk wezen; God zien in het alles- omvattende mysterie, niet in het kleine, maar in Zijne voile majesteit. Het gaat er hier om, dat we tot ons zeH inkeerep, vragen wie we zijn, wat we zijn en doen. Dan zijn we Vrij zinnig Protestanten. De echte Protestant is vrij. Vrijzinnig en Protestant is in wezen het- zelfde. Hier zijn we, om sterk te worden, ge- voelende, dat er kracht is in ons. We komen ock on; ons op ons zelf te bezinnen, te vra gen: „Brandt het heilige vuur in ons?" Waarom zijn de kerken leeg Ieder geve ant- wooid voor zich zelf. Dat is niet goed, als er heilig vuur in ons is, want dan moet het aangewakkerd worden en waar kan dat beter dan in de kerk? Daar gaat kracht uit van het samen zijn, het samen bidden en zin- gen en luisteren. Wat zijn we, wat doen we? Doch 'belangstelling is niet genoeg, er moet zijn heilig vuur. We moeten. niet in de ach- terhoede blijven, maar gaan in de voor hoede en durven gebruiken de wapenen des geestes, willende strijden voor ons Vrijzinnig Protestantisme. In de voorhoede moet ge strijden voor het Vrijzinnig Protestantisme voor ons geslacht en voor wie na ons zullen komen. Durft te zeggen: „Wij zijn vrij, aan ons is de wereld als we strijden voor de toekomst". Het slotwoord. Het slotwoord werd gesproken door ds. Dee t man, den secretaris van het comite. Terugziende op bet welslagen van deze sa- menkomst. legde spreker er nog eens den nadruk op dat we niet alleen moeten belang- stellen, maar ook metterdaad toonen, dat we offervaardig zullen zijn, zullen medeleven, weer leven, innerlijk rijker, voort in de kracht van ons geestelijk bezit en overtuigd, dat er nog duizenden zijn, die de knie niet voor Baal hebben gebogen, voor het confes- sionalisme en bet materialisme. De samenkomst werd opgeluisterd door den zang van koren uit Zaandam, Alkmaar. Hoorn en Helder en door een ensemble uit het Stedelijk Muziekkorps van Alkmaar. Aan het slot der samenkomst werd gemeenscbap- pelijk gezongen Gezang 77 1. OM DE ADVERT UlTKfllPPEN £N BEWAREN Vh-CHR PLEinE5DEM DGLDER. OiEinesilatid dragen en geleid; God draagt ons, naar Hem ullen staa^ in de VOOrhoede. Nu gaan we hebben we te luisteren. Hij wil ons adelen tot koningsmensch als we voor Hem ons bui- gen, voor Hem knielen, dan zal Hij ons slaan tot ridder. Wie de genade heeft ervaren van het goddelijke leven, dat door zijne ziel gaat, fis de actieve mensch' geworden met zelfver- trouwen, met het vertrouwen, dat God in hem werkt, hem gebruikt en dat God met hem bouwt aan Zijn rijk op aarde. Zonder geloof is dat niet mogelijk, niet mogelijk te leven op de kentering der tijden. Dat geloof heeft onze wereld zoo noodig. Moogt gij1 daarnaar jagen. Rede van den freer Sehouwink. De heer Sehouwink, onderwijzer te 's-Gravenzande, sprak over „zoeken. vinden en behouden". De gansche menschheid door heeft onze ziel gehunkerd naar die rust, wel- ke alleen is bij Hem, in Wien geen verande- ring is noch schaduw van ommekeer. Op velerlei wijzen, langs verschillende paden, tracht de mensch zijn geluksver'angen, dat in wezen een Godsverlangen is, te bevredi- gen, totdat hij ervaart, dat dit geluk niet bui- ten hem ligt, doch dat het is dat verband, die innerilijke gemeenschap met den Eeuwige, waardoor hij het erkennen kan, wat de oude kerkvader zeide: „mijn hart was on- rustig, totdat het rust gevonden had in U, o Heer!" Dat vinaen is eene bevrediging, doch nog geen verlbssing. Wij hebben de ster gezien en moeten haar nu volgen. Gelijk Par- dfal na zijne eerste aankomst voor het pa- leis van Amfortas nog dit eene mist: het me- delijdend medeleven, zoo moeten wij ook onze diepste ervaring toetsen aan het leven zelf en uitdragend, wat ons hart gelooft, mogen wij het dan ondervinden, dat we nu behouden hebben dien levenden, voortdurend rijker wordenden stroom van llefde en godskracht, welke onze vreugde veredelt, onze smart le- nigt, die ons de waarheid doet kennen van Kenan's woord: ,„Wie den levenden God wil zien, zoeke Hem niet in het leege uitspansel van zijn denken, doch in de liefde tot zijne medemenschen." Zoo hebben wij dan het be- houd van onze Godsei'varing te brengen in onze Vrijzinnig Protestantsche sfeer als een tel'kens vernieuwende factor van het be- ginsel, dat in waarheid een levensbeginsel is. Rede ds. Zwiep. Ds. N. Z w i e p van Hoorn sprak over: „In de voorhoede". Bij voorhoede denken we on- willekeurig aan een leger. Ook hier wordt aan een leger gedacht, maar aan een, dat bouwend en stichtend zal optreden om de wereld te veroveren. We willen gaan als een machtig voorttrekkend leger, zooals eens de „voortrekkers", de Boeren in Zuid-Afrika, die de plaatsen zochten, waar zij en hun nage- slacht zouden kunnen leven. We willen gaan, zooals onze voorouders, om den weg te vin den, waarlangs hun nageslacht 'kon gaan. We willen gaan, zooals de kruisvaarders, om te veroveren de heilige plaatsen, om't heilige los te maken uit de boeien, waarin het ligt geklonken. We willen gaan als menschen, in wie straalt het goddelijke licht, door God te bevrijden, die in boeien ligt. Moogt gij dienst nemen in het leger van den Geest, in het leger van ons vrijzinnig protestantisme! Wat is eigeniijk vrijzinnig? Vrijzi'nnig dat is het heerlijkste en het beste, wat een mensch kan zijn, de mensch, die voelt en zoekt. Wat is vrijzinnig gods- dienstig? Er is gesmaald, dat de vrijzinnig- godsdienstigen niets hebben, zoo arm zijn, zoo koud en hard zijn. Dat is niet waar, want het is het allerwarmste en verhevenste. Vrij- zinnig-godsdienstig wil zeggen, dat we in zake van het geloof geene andere autoriteit erkennen dan de stem des Heiligen Geestes in ons. Gemakkelijk is het een autoriteit te volgen die zegt: „Daar staat het geschreven", of „daar wordt het gezegd". Het getuigen's van den Heiligen Geest is het diepste, wat in ons zit. Dat wil niet zeggen, dat we maar doen aan bodemloos subjectivisme. Neen>, al ien zijn we verbonden door den eenen eeuwi- gen God, die spreekt tot ieder van ons. Niet waar is het, dat onder ons geen ernst, geen diepte is. Dan, wanneer we zelf zoeken naar God, komt de waarheid in ons: God spreekt in ons, getuigt in ons. Professor Schweitzer zegt: .Vrijzinnig is, dat we met eerbied be- schouwen, wat is geweest, maar het in ons verwerkem". Wanneer het er op aan komt, volgen we niet slaafsch, maar gaan we af op Gods getuigenis, wat we van Gods getuige- nis en geest ervaren en weten. Zoo zal de mensch zelf door't zoo doorvoelde geloof tot zekerheid komen. Wie het zelf zoekt, zal het vaste vinden, door God gedragen tot het hoogere leven. Zoo roep ik U op, om te strijden m het leger, om God te bevrijden. Hij wordt opge- sloten achter kehkdeuren door de belijdenis in de letter der gesefcriften. God Jjevxfidea dit DE AANSPRAKELIJKHEID VAN EEN WETHOUDER. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft te be- slissen over de vraag of een wethouder van financien aansprakelijk gesteld kan worden voor provisiebetaling voor eene leening, door zijn intermediair tot stand gebracht. Op grond van een circulaire gezonden door een kassier, dat hij geld disponibel had voor gemeenteleeningen, vervoegde zich de wet houder van financien eener gemeente bij dien kassier, doch kreeg toen te hooren, dat hij geen gdld beschikbaar had, maar den wet houder een adres kon verschaffen waar gel- den beschikbaar waren, waarna genoem-d werd de naam van een officieele instelling, waar ook inderdaad een leening geplaatst werd. Bij de onderhandelingen over de lee ning werd echter zoowel -de wethouder als de kassier uitgeschakeld en tevergeefs verzocht de kassier betaling van 1 pCt. provisie, hem, naar hij beweer-de, door den wethouder in het vooruitzicht gesteld. De aansprakeliikheid van den wethouder werd afgeleid uit twee omstandighedenof deze had zich ten onrechte als gemachtigde voorgedaan of hij had zich sterk gemaakt voor de gemeente. De rechtbank te Leeuwar den had de ingestelde vordering afgewezen. Mr. C. H. Beekhuis Jr., optredende voor den kassier, bepleitte in hooger beroep voor het Hof te Leeuwarden, dat het gewezen vo-n- nis onjuist was. Naar zijne meening mocht de kassier aannemen, dat de wethouder ge- ma.htigd was om eene provisie toe te zeggen, omdat hij in zijn kwaliteit van wethouder de onderhandelingen voerde en de kassier reeds vroeger provisie had genoten bij het tot stand komen eener vorige leening In elk geval had hij zich sterk gemaakt voor de -gemeente en was aansprakeTijk, nu deze de gestelde pro- visie-overeenkomst niet nagekomen was. Mr. J. W. Tijsma, optredende voor den wethouder, was van oordeel, dat deze provi- sie-overeenkomst onlosmakelijk verbonden was aan de leeningsovereenkomst en dat, waar een gemeenteraad niet anders dan in openbare vergadering een besluit kon nemen omtrent een leening en dit besluit de goed- keuring behoefde van Gedeputeerde Staten, de wethouder niet fceschouwd kon worden als gemachtigde en zich evenmin sterk kon ma ken voor de gemeente, omdat men dit sleehts kan doen voor een persoon, die tot han-delen bevoegd is. Arrest n Jma-S" EEN VEREERENDE UITNOODIGING. Naar het „U. D." verneemt, heeft de heer B. R. Bakker, tandarts te Utrecht, en lector voor de tandhedkunde aan de Rijks-Universi- teit aidaar, een uitnoodiging ontvan-gen om dezen zomer een cursus te komen geven aan de Universiteit te Oslo (Zweden) in de theo- retische en toegepaste prothese-leer. Deze cursus zal ongev-eer 20 voordradhten over dit onderdeel der tandheelkunde omvatten De heer Bakker heeft deze vereerende uitnoodi- iging aangenomen. BESTRIJDING ANARCHISME1., Te Amsterdam is opgericht de vereeniging tot bestrijding van het Anarchisme en andere revolutionaire vereenigingen, den naam dra- gende: „Tucht, Orde en Gezag." Het doel dezer vereeniging is voornamelijk 1. de bestrijding van het communisme en het orde ontwrichtende streven van hun geestverwanten 2. de gedadhte ingang te doen vinden en te versterken, dat een krachtig eenhoofdig bewind op -den grondslag van het koning- schap van het Huis van Oranje, de ware vrijheid voor een ieder in ons land is. DE KONINGIN-MOEDER IN ZEELAND. De koningin-moeder, die Woensdagmiddag te Vlissingen aankwam en intrek nam in „Grand Hotel Britannia" van de Kon. Mij. „Zeeland", deed des middags een auto-rit, o.a. door een deel van Middelburg. Haar streng incognito en het onbekend zijn met haar plannen maakten, dat dit door de mees- ten geheel niet of sleehts op het laatste oogenblik bemerkt werd. BRANDEN. Te Leeuwen is de woning van J. Megens geheel afgebrand. DUITSCH BEZOEK AAN VLISSINGEN. Woensdagmiddag kwamen zestig leden van de Kamer van Koophandel te Crefeld te Vlissingen aan, om daar hun jaarvergade- ring te houden. Zij werden ten stadhuize ontvangen door B. en W. en toegesproken door den burgemeester die het gelukkig noem- de, dat Vlissingen de eer heeft de vergade ring te ontvangen. In het Grand hotel Brittannia werd de jaarvergadering gehouden, waarin o.a. be- sproken werden de verkeerswegen over Vlis singen. Na afloop der vergadering bood de Stoomvaat-Mij. „Nederland" een gastmaal aan. ENCEPHALITIS POSTVACCINALIS. Een geval van encephalitis postvaccinal, voorgekomen bij een kind, dat 29 April j.l. was ingeent, werd ter kennis van het Staats- toezicht gebracht. De koepokstof, waarmede dat kind geent is, was afkomstig uit de ent- stofinrichting te Amsterdam. WIJZIGING L. O.-WET. In de Mem. van Antwoord op het Voorl. Verslag in de Eerste Kamer over het voorstel van wet van den heer Zijlstra tot wijziging der wet van TO Juni 1924 en van art. 28 der L. O.-wet 1920, zet de voorsteller uitvoerig uiteen, dat hier geen sprake is van een mis- bruik van het recht van initiatief. Naar aanleiding van de opmerking van eenige leden, die het ongewenscht achtten, de regeering te dwingen tot het doen der aan de uitvoering van dit ontwerp verbonden uitga- ven, zegt de voorsteller, dat er van een po- ging tot het uitoefenen van eenigen dwang toch geen sprake kan zijn. Indien er maar eenig gevaar voor zulk element zou kunnen rijzen, zouden de politieke beginselen, die hij belijdt hem verhinderen, ooit gebruik te ma ken van het recht van initiatief. De heer Zijlstra meent dat de kosten van het voorstel, door het dep. van Onderwijs op 1.850.000 geraamd, in elk geval niet hooger, wel lager zullen blijken. DE VOLKENBOND VIA KOOTWIJK NAAR INDIe. Het Volkenbondssecretariaat heeft Woens dagmiddag bij wijze van proef een aantal re- devoeringen draadloos uitgezonden naar overzeesche gebieden via het Nederlandsche station Kootwijk, daartoe door de Neder landsche Telegraafadministratie ter beschik- king van den Volkenbond gesteld. Een der sprekers was de heer Heldring, die in het Nederlandsch de volgende rede uitsprak: Het is de eerste keer dat ik het voorrecht heb met Indie te spreken. Dit doet mij te meer genoegen omdat het ook de eerste keer is dat Geneve spreekt. Ik woon hier de conferentie van de con sultative commissie voor economische zaken bij, waar de voortgang ter zake van de weg- neming van handelsbelemmeriugen bespro- f-en wordt, in de eerste plaatc de verminde- r.'ng van invoerrechten in de geheele wereld, die den bloei der landen tegen houden. Keu- len en Aken zijn niet op een dag gebouwd en de deur van't labyrinth, waarin men gevan- gen zit, is niet gemakkelijk te vinden. De wil, dien uitweg te vinden is daar, en waar een wil is is een weg, al is hij lang Vooruitgang is ook thans weder bereikt; rnaar ik geloof Indie is dzarbij minder voor zijn productie betrokken dan het moederland voor het zijne, maar Indie kan als belangrijk onderdeel van de samenleving sleehts baat hebben bij de vermeerdering der koopkracht die uit een ge- ringere belasting voortvloeit. DE OVERVAL IN HOTEL COOMANS TE ROTTERDAM. Het gerechtsrof te 's-Gravenhage heeft be- vestigd het vonnis van de rechtbank te Rot terdam, waarbij een reiziger aidaar wegens poging tot diefstal (overval op 8 December ].l. op dm kassier van hotel Coomans aidaar) is veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. DE STAKING IN DE DUITSCHE RIJNVAART. In de houding van het Nederlandsche sleepbootpersoneel, dat, zooals werd gemeld, weigert van de Ruhr naar den Boven-Rijn te varen, is geen verandering gekomen. Het advies, door bestuursleden van den Centralen Bond van Transportarbeiders gegeven om het werk te hervatten, is niet opgevolgd. Doordat, ingevolge het besluit der Neder landsche transportarbeidersfederatie, Woens- -dagmorgen het Nederlandsche scheepsperso- neel op een aantal Nederlandsche sleepboo- ten te Duisburg het werk heeft neergelegd, ligt thans het scheepvaartverkeer op den Rijn en de zijrivieren boven Ruhrort volko- men stil. De Nederlandsche reederijen hebben de staking van het personeel met onverwijld ontslag beantwoord. Het havenbedrijf te Duisburg, Ruhrort, Mannheim en Rheinau staat thans volkomen stil. Alleen de havenarbeiders der Deutsch- Amerik. Petroleum-Gesellschaft zijn aan het werk gebleven. DE OPLICHTING BIJ DE ROBAVER. De Duitsche dame, die te Rijswijk« woon- achtig is, en die in verband met de oplichting van 12.500 ten nadeele van de Rotterdam- sche Bankvereeniging in het Huis van Bewa ring was opgesloten, is Woensdagmiddag op vrije voeten gesteld. HULDEBLIJK KONINGIN-MOEDER. Ook op Curasao is een comite gevormd tot het aanbieden van een huldeblijk aan de koningin-moeder. Voorts zal worden opgericht een sub- comite te St. Martin, voor de Bovenwindsche Eilanden (Saba, St. Eustatius) en voor Bo naire en Aruba. HET CADEAUSTELSEL. Op verzoek is eervol ontheven van z'n functie van eerste-secretaris der Commissie tot On derzoek van het Cadeaustelsel mr. E. C. M. Deurvorst en zijn benoemd tot eerste-secreta ris mr. L. Sprey te Alphen a/d. Rijn, thans tweede-secretaris, en tot tweede-secretaris mr F. Ph. Biohon van IJsselmonde, te Utrecht. VERKRUGBAAR BIJ ALLE ERKENDE RIJW1ELHANDELAREN DE KRAKATAU De Krakatau heeft Woensdag na de periode van snel opeenvolgende erupties, geen zichtbare werking meer vertoond. Ook werden geen knallen meer vernomen. DE „EEMDIJK" IN QUARANTAINE. Het s.s. „Eemdijk" van Van Solleveld, v. d. Meer en T. H. van Hattum's Stoomvaart Mij., is te Bremen in quarantaine gesteld. In de lading (graan) van het schip, dat uit Zuid-Amerika kwam, zijn doode ratten ge vonden, die bij on derzoek bleken met pest be- smet te zijn. Dit is oorzaak geweest, dat men tot quarantaine-maatregelen is overgegaan. HET BEZOEK DE BUITENLANDSCHE JOURNALISTEN. Kennismaking met Amsterdam. De buitenlandsche dagb'ladvertegenwoor- digers die ter gelegenheid van de Olympische Spelen een bezoek aan ons land brengen, zijn Dinsdagavond, gelijk gemeld, in Amsterdam door hunne Amsterdamsche collega's ontvan gen. Woensdag is het bezoek aan Nederland begonnen, De buitenlandsche dagbladmen- schen, waarbij verschillende hoofdredacteu- ren van groote bladen, hebben als eersten in- druk van ons land Amsterdam te bezichtigen gekregen. Met drie groote kijkautomobielen ging het de stad door. Ook het bezoek aan de diamantslijperij der firma Asscher ontbrak niet op het programma. Na het zien van -de stad volgde in den middag een bezoek aan IJmuiden. VOORZITTERSCHAP VAN N. V. V. In verband met geruehten, waarbij de heer Joh. Brautigam, voorzitter van den Centr. Bond van Transportarbeiders, als opvolger van den heer Stenhuis a'ls voorzitter van het N. V. V. wordt genoemd, verneemt men uit kringen van het hoofdbestuur van den Cen tralen Bond, dat het daar niet waarschijnlijk wordt geacht, dat de heer Brautigam, die reeds vroeger een dergelijke benoeming heeft geweigerd, thans bereid zou zijn, het voorzit- terschap van het N. V. V. te aanvaarden. Als opvolger van den heer Stenhuis wordt nog de naam -van den beer E. Kupers ge noemd. MET MOTORFIETS OMGESLAGEN. Op den Haagweg tegenover Pasgeld nabij Delft is de heer M. de Gast, uit Den Helder, toen hij met zijn motorrijwiel met zijspan een voor hem uitrijdende auto was gepasseerd, door onbekende oorzaak met groote snelheid omgeslagen en over de tramrails geslingerd. De man bekwam een zeer ernstige hoofd- wonde en is in hoogst zorgwekkenden toe- stand naar St. Hippolytusziekenhuis te Delft vervoerd. Het tramverkeer had door dit onge- val eenige vertraging. JONGEN VERPLETTERD. Op het ha'venterrein te Bussum is gister- middag een 13-jarige jongen gedood door een van een disselwagen vallende rioolbuis. Een 850 K.G. wegende rioolkoker, waarop de jongen gezeten was, kantelde door een schok van de wagen. De knaap kwam op zoo- danige wijze te vaEen, dat het hoofd verplet- terd wer-d. COMMUNISTEN IN INDIe. Op het, tegenover de kust van Bantam ge- legen eiland Poeloe Babi, -dat alleen door een lichtwachter bewoond wordt, bevinden zich eenige communisten, die met een prauw naar het eiland gevaren waren. Zij hebben ge- tracht het lichtschip onklaar te maken en weigerden op herhaalde aanzegging van den lichtwachter, het eiland te verlaten. Het bestuur heeft thans andere maatrege- len getroffen. Vitgezet. Zeven Bataviaansche Ch'neezen zullen uit Indie verwijderd worden. Zij waren* alien ge- bootig uit Canton en lelders van de Kuo MIn. tang. Voor het portret van dr. Sun hadden zij den eed van dc revolutie afgelegd en zjj bewezen diensten aan een communistisci leider, die uit Canton hierheen gekomen wat tezamen met vier propagandisten, welke het land werden uitgezet, nadat zij een opruiende redevoering gehouden hadden. SLAKKENBESTRIJDING. Het mag zoowel in het belang van land- en tuinbouwers, als in dat van tuinbezitters ge acht worden, meerdere bekendheid te geven aan een zeer werkzaam middel ter bestrijding van slakken. Dit middel is fijngemalen lioper-. vitriool (Kop-ersulfaat), dat tegen slakken een zeer krachtig, uitwenaig werkend vergif blijkt te zijn. Slakken, die met kopervitriool in aan- raking komen, vertoonen heftige bewegingen en sterven meestal na eenigen tijd. Voor toepassing in het groot wordt een deel fijngemalen kopervitriool gemengd met 20 deelen fijngemalen kainiet; inplaats van kainiet kan ook fijne patentkali of fijne kalk genomen werden. Van dit mengsel wordt 400 K.G. per H.A. uitgestrooid, zeer vroeg in den ochtend, als de slakken nog kruipend zijn. Deze methode is minder geschikt voor ge- wassen met breed-ere uitstaande bladeren daar hierbij door het op de biaderen vallen de mengsel, brandvlekken kunnen ontstaan, Daarom doet men beter op zulke gewassen, dus vooral in moes- of bloementuin, het vol gende mengsel te gebruiken. Men lost 1 deel kopervitriool op in 7 dee len water, en laat deze oplossing opzuigen in zaagsel, waar van 1 pond per L. oplossing noodig is, het zaagsel kan dan nog goed uit gestrooid worden. Men strooit het's avonds zooveel mogelijk tusschen de planten of men strooit er een band van 6 c.M. breedte van rond de planten of bedd-en of langs den rand van een sloot, om d-e slakken teger, t-e houden. Slakken die met het zaagsel in aanraking komen, trekken zich meestal onmiddellijk terug; komen ze toch op het zaagsel terecht, dan wentelen ze zich om en om, krijgen daar door steeds meer zaag sel op hun lichaam, en verschrompelen om weldra te sterven. De uitstrooii'ng van het met kopervitriool gedrenkte zaagsel moet na regens van eenige beteekenis herhaald worden, daar de regen het kopervitriool uitspoelt, indien al niet bij1 zwaren regen het zaagsel geheel wegspoelt. Nadere inliehtingen worden gaarne ver- strekt door den' Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dezen dienst werkzame ambtenaren. KORTE BERICHTEN. De weesinrichting te Neerbosch ontving een legaat groot 5000. De ruim 50-jarige veehouder te't Meer bij Heerenveen A. Koopmans, is in een land, wijk verdronken. Na eenige tochten met leerlingen der Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam op de Noordzee te hebben bedaan is het hos- pitaalkerkschip De Hoop naar Amsterdam teruggekeerd om uitgerust te worden voor de gewone kruistochten in het haringseizoen, welke binnenkort zullen aanvangen. De windkorenmolen te Driel bij Arnhera zal worden gesloopt. Te Giessen zullen twee watermolens, die sinds eenigen tijd geen dienst meer deden, afgebroken worden. Dinsdag viel te Oldenzaal de 71-jari- ge G. Leuverink van een wagen met hout Ernstig verwond, werd hij naar het zieken- huis overgebracht, waar hij eenige uren la ter overleed. De -door de ministers van oorlog, van binnenlandsche zaken en van landbouw en van onderwijs, kunsfen en wetenschappen in 1925 ingestelde interdepartementale commis sie inzake de spelling van Nederlandscht aardrijkskundige ramen, is ontbonden. Provinciaal nieuwe RIJKSWEG ALKMAAR-HAARLEM. B. en W. van Castricum hebben tot den minister van Waterstaat een adres gericht, waarin zij zeggen, dat het gemeentebestuur met belangstelling kennis heeft genomen van de verbeteringen, welke op enkele gedeelten van den Rijksweg HaarlemAlkmaar wor« den of reeds zijn aangebracht. De belangen dier gemeente zijn met een algeheele verbete- ring van dien weg zeer nauw verbonden. Het gemeentebestuur betreurt het daarom, dat de Rijksplannen tot algeheele verbetering van dien weg sleehts zeer officieus en soms enkel bij geruehten doordringen. Een officieele kennisnemmg van de bestaande en in voorbe- reiding zijnde plannen wordt in het alge< meen belang geacht, ten einde te kunnen be- werken, dat er harmonie kome zoo deze niet mocht bestaan tusschen de Rijksplan nen en het algemeen gemeentebelang. In verband hiermede wordt den ministei verzocht te willen bevorderen, dat de plannen tot algeheele verbetering van den Rijksweg HaarlemAlkmaar ter kennis van het ge meentebestuur worden gebracht. HOORN. De heer C. J. B. Blom alhier is bestemd om te worden uitgezonden naar Ned. Indie er werkzaam te worden gesteld als onderdireo teur bij het gevangeniswezen. MEDEMBLIK. Het salaris van den ontvanger. De raad dezer gemeente ontving indertijd een verzoek van den gemeente-ontvanger, om zijn salaris te herzien, in verband met de Pensioenwet 1922. Sedert zijn 2 jaar verloo- pen. De raad (in meerderheid) meende, hieraan niet te moeten voldoen; Gedep. Staten oor- deelen anders. Gevolg was, beroep op de Kroon, Maar nu werd dit beroep te laat ver- zonden. Alzoo blijft de uitspraak van Ged. Stafen van kracht. De raad besloot thans, hieraan te voldoen," bedoelde herziening van salaris loopt van de benoeming van den ontvanger, zijnde 1? Januari 1922. NOORD-SCHARWOUDE. De reketting van de N.V. Spoorlijn Station' dorp over 1927 sloot met een ontvangst en uitgaaf van 18885.81 M. Het saldo op de nieuwe rekening was 7647.23% tegen 9335.18% het vorig jaar. Het dividend werd bepaald op 3 pet. Als bestuurslid werd herkozw «e P. Meepeboer te Heerhugowaard. UusAcxttfo TOT EINDE JUNI I

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6