DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Klaas Baas, w, h. m. pels zoom Gemeentelijke reclame. MA THIS 1 WIJHHMML. Honderd dertigste Jaargang itjonnomentsprljs Oij vooruitfoetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grooterc letters naar plaatsralmtc. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.li. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. ZATEHDAG Dagelijksch overzicht. 19 jwrte Buitenland No. t!9 Dlf nntnmer nestaai nit 3 6!aden. 1928 Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. Er wordt dezer dagen door tal van plaat- «en in geheel Nederland een vreedzame strijd uitgevochten. Zooals een verzamelmg hotelporhers den yreemdeling aan het station een reeks van fclinkende namen toeroept en er allerlei bij- zonderheden ter aanbeveling aan toevoegt, zoo staan tal van gemeentebesturen dezer dagen gereed om een honderdtal buitenland- gche journalisten een plaatsnaam in het ge- heugen te prenten en hun zakken vol te stop- pen met boeken en brochures, waarin stad en omgeving op hun voordeeligst naar voren komen. m Bezoekt Alkmaar! maakt propaganda voor iLeeuwarden! gedenkt Arnhem met zijn ver- rukkelij-ke omgeving! schrijft voor Uw blad over Zeeland! wijst op de beteekenis van Den lHaag! het wordt den persmannen in de tien dagen, dat deze rondreis duurt toegeroepen. Overal staan burgemeesters gereed hen offi cial te ontvangen en hen op de bijzondere beteekenis van de plants hunner inwoning te wijzen, overal hebben Vereenigingen voor vreemdelingenverkeer excursies in elkaar ge- goocheld, die, naar zij vertrouwen, den bezoe- kers nog lang in herinnering zullen blijven en als de journalisten, doof gepraat, blind gekeken en ziek gegeten, eindelijk thuis ko- Bien, hebben ze van the very nice Holland, van la belle Holland® en van das Schone Holland een chaos van prettige en minder prettige herinneringen overgehouden en zul len zij eenige dagen noodig hebben om dat alles te laten bezin-ken en het invest interes- sante er van voor hun lezers te bewaren. Het is nu maar de vraag wat ten slotte zooveel indruk op hen zal maken, dat zij er een aparte beschouwing aan zuTen wijden en het is werkelijk interessant te zien hoe vrijwel alle steden hun best doen een zoo gunstig mogelijken indruk te maken. Alle oude huizen, straten en grachtjes, die het bekijken waard zijn, warden in het pro- gramma opgenomen en waar het in de bedoe- ling ligt het karalcter van land en volk te doen spreken, hebben natuurlijk die steden een grooten voorsprong, die iets kunnen toonen, wat men elders tevergeefs zoekt, iets karakteristieks, zoo mogelijk opgediend met een middeleeuwsch sausje, zoodat het er uit ziet of men in een omgeving is gekomen, die door een stroom van den tijd niet meege- sleurd is, die sterk genoeg Meek aan het mo- derne het hoofd te bieden en nog hetzelfde beeld toont als honderden jaren geleden. Men moge in Hoorn en Enkhuizen wande- len, in een der gidsen voor deze streek vrien- delijk betiteld als de doode steden aan de Zuiderzee, steden, die interessant zijn als openlucht musea van oude architectuur, men wil van Alkmaar toch een anderen in druk wekken. Men rangschikt zichzelf niet graag onder de afgestorvenen, zelfs niet uit koopmansoogpunt. Daarvoor is men te trotsch op zijn industrie, zijn handel en export, maar plaatsen als Alkmaar hebben wel degelijk begrepen, dat er een tusschenweg mogelijk is, waardoor eenerzijds de beteeke nis van een van alle moderne gemakken voorziene woonplaats niet verkleind wordt en anderzijds wat oude instellingen en oude ge- bruiken, voorzoover de handel er geen hin der van ondervindt, onveranderd worden ge- laten. Zoo krijgt men een stad waar elck wat wils kan vinden. Zoekt een industried grond voor het op- richten van fabrieken, dan wijzen we hem met voldoening op onze land- en waterwegen, is er een gezin met schoolgaande kinderen, waarvan de pater familias onafhankelijk ge noeg is om zijn eigen woonplaats uit te kie- zen, dan leggen ze hem een lijstje over met zooveel verschillende soorten scholen, dat de man tot de overtuiging moet komen, dat Alk maar op paedagogisch gebied zelfs onze groote steden een beschamend voorbeeld kan geven. Maarkomen er vreemdelingen, toeris- ten, die voor alles het karakteristieke van land en volk will en bewonderen, die weinige weken geleden nog dachten, dat alle Hol landsche mannen op klompen loopen en alle Ho'llandsche vrouwen Marker -mutsjes dra- gen, dan vertoonen wij ons van een geheel andere zijde. Dan zijn wij oud-Alkmaar, het Alkmaar van de ophaalbruggetjes en van den Kool- tuin, dan voeren wij onze gasten langs aller lei onmogelijke straatjes en vertoonen fraaie middeleeuwsche gevels, een oude vischmarkt en last not least het Huis met den gelegen- heids'kogel en wij doen net of die lcogel a'l van 1573, van den tijd onzer groote victorie, in dat hout vastgeschoten zit. En de Engelschman staat er nog het meest verbluft oyer, dat het hout van dat huis nog zoo gaaf is, dat er werkelijk geen gevaar be- staat dat die kogel op een goeden dag naar beneden zaffl komen. Dan brengen we onze gasten naar de kaas- markt, Alkmaars trotsrHx en glorie. En we vertellen den vreemdelirF- dat die markt den tand des tijds in ahV opzichten weerstaan oeeft, dat er in koop ventoop en transport sedert de middeleeuwen nog niets is veran- derd. Dat is very interesting, we zien, dat het zijn uitwerking niet mist en als we maar durfden, zouden we er nog bij vertellen, dat de kaasdragers van nu nog precies dezelfde zijn als die van 1573, toen Alkmaar bij ge- brek aan munitie met kazen naar de Span- jaarden heeft geschoten. Alkmaar is als een handig koopman, die in zijn etalagekasten wassen beelden in oud- Hollandsch costuum zet om daardoor de menschen tot een bezoek aan den winkel te bewegen. Als ze eenmaal binnen zijn, is er altijd kans, dat ze voor een behoorlijk prijsje een modem colbertje koopen. De kaasmarkt is een prachtige uitvinding. In Januari gaan we geestdriftig memoreeren hoeveel duizenden kilogrammen we weer meer dan vroeger hebben aangevoerd, dank zij alle comfort voor kooper en verkooper, en in den zomer trekken wij onze kaasmarkt een oud-Hollandsch costuumpje aan en zet- ten wij ze een ouderwetschen kap op en we laten het boby-kopje weer te voorschijn ko men zoodra de Alkmaar Packet de laatste vreemdelingen huiswaarts gevoerd heeft. Wat dat betreft bewonderen we altijd de inschikkelijkheid van den Noord-Holland- schen kaasboer. Immers, hij brengt zijn kaas uitsluitend1 ter markt om er den hoogsten prijs voor te krij- fen en hij ziet op die markt veel liever een andelaar met een kaasboor, die koopt, dan vijf-en-twintig vreemdelingen met kiektoestel- 3en, die hem in den weg loopen. Toch werken stad en producenten met hun in dit opzicht tegenstrijdige belangen hier altijd samen en wanneer men van de kaasfa brikanten niet meer vraagt dan wat inschik kelijkheid ten opzichte der hen voor de voeten loopende toeristen, dan zal Alkmaar van deze oud-Hollandsche marktexploitatie geen na- deelige gevolgen ondervinden. Wat gister gebeurd is heeft evenwel ge- leerd, dat men van de producenten niet meer kan verlangen. Zooals bekend, was aan alle voorname fabrikanten gevraagd de kaas voor deze gelegenheid te olien, waardoor ze in- derdaad een veel mooieren aanblik oplevert, maar aan dat olien zijn meerder werk en meerdere kosten verbonden en het gevolg van dit vezoek is geweest, dat, hoewel men van verschillende zijden medewerking getoond heeft, de aanvoer toch een vijftig duizend kilogrammen lager is geweest dan men ver- wacht had. Dat wil dus zeggen, dat vele producenten, om den overlast van het olien te ontgaan, hun kaas niet gemarkt hebben en het is dui- delijk, dat wanneer het dezen weg opgaat, Alkmaar in financieel opzicht van het vreem delingenverkeer wel eens meer schade dan voordeel kan ondervinden. Tot bijzondere verzoeken aan de producen ten, verzoeken uitsluitend in het belang der stadsreclame, besluite men dan ook alleen in zeer bijzondere gevallen. En wij willen hier wel dadelijk aan toe- voegen, dat het ons voorkomt, dat een derge- lijk uitzonderingsgeval gister aanwezig ge weest is. Het gebeurt niet alle jaren, dat een gezelschap van een kleine honderd buiten- landsche journalisten onze kaasmarkt be zoekt en het is in het welbegrepen belang, niet alleen van de stad, maar ook van produ centen en handelaren, dat bij een dergelijk bezoek de kaas er zoo verleidelijk mogelijk uitziet. Dan zal de Alkmaarsche kaas in het bui- tenland als iets zeer bijzonders geroemd wor den, dan zal er grooter vraag en grooter export komen, dan zal er ook grooter be- langstelling voor de kaasstad worden ge- wekt en zoowel de stad als de bij den kaas- handel betrokkenen zullen daarvan de voor- deelige gevolgen ondervinden. Aan de fabrikanten, die dit hebben begre pen en voldaan hebben aan het verzoek hun kaas ditmaal geolied ter markt te brengen, mag hier zeker een woord van hartelijken dank voor hun medewerking gericht worden De burgemeester is niet alleen een burger- vader, maar ook een meester in het recipiee- ren. De wijze waarop hij zijn gasten ontvangt is werkelijk charmant en hij schudt, ook waar het internationale gezelschappen betreft, de redevoeringen uit zijn mouw, onverschilli| of hij ze in het Fransch, Duitsch of Engelsc zal moeten uitspreken. Hij is er de man naar om bij een bezoeky van afgevaardigden van stierenvechtersvereenigingen of van Moha- medaansche pelgrims de heeren plotseling in vloeiend Spaansch of Arabisch toe te spreken en we mogen zeker dankbaar zijn, voor de ontvangst onzer gasten een burgervader te bezitten met dergelijke capaciteiten. Wat Mr. Wendelaar over Alkmaar en Noord-Holland gezegd heeft, was ongetwij feld voor de journalisten, die wellicht nooit van onze stad gehoord hebben, hoogst inte ressant, ook wat hij over Holland in het al- gemeen naar voren bracht, over ons grondge bied en ons zielental, onze kunstenaars en ge- leerden, over onze bouwwerken en onze kof fie-productie. Toch hopen wij voor de journalisten, dat de burgemeesters in alle steden waar zij op hun tiendaagschen tocht nog officieel ont vangen zullen worden, hun taak niet even breed opvatten als het hoofd onzer gemeente dat gedaan heeft. De reclamestrijd der gemeenten is begon nen. Tien dagen lang zullen in alle steden van eenige beteekenis boekjes, foto's en bro chures uitgereikt worden, tot de zakken der heeren courantenmannen uitpuilen van de propagandalecteuur en zij voldoende copie hebben om er een heele editie van de New York Herald of van de Berliner Zeitung am Mittag mee te vullen. Wat dat betreft kunnen we Alkmaar zeker niet van een te veel aan chauvinisme be- schuldigen. De burgemeester heeft niet alleen propa ganda voor Alkmaar, maar voor ons land en zijn kolonien gemaakt en tot onze groote vol doening zagen we ook, dat in de hal van het Stadhuis niet alleen reclamemateriaal voor onze gemeente, maar ook voor Bergen en Egmond rongedeeld werd. Het moge waar zijn, dat vreemdelingen, die de Noord Hollandsche badplaatsen be- zoeken, ook wel eens naar Alkmaar zullen komen, toch getuigt een reclame, die niet al leen tot de stad zelf beperkt blijft van een ruimere opvatting dan men gewoonlijk in den concurrentiestrijd der gemeenten kan consta- teeren. Het blijft nu slechts te hopen, dat de hee ren journalisten, naast den indruk van de Olympische spelen, nog heel wat herinnerin gen aan diverse Hollandsche steden met zich mee zullen dragen en dat, als zij daarover later voor hun lezers zullen schrijven, de Alkmaarsche attracties, de Kaasmarkt, de Kooltuln en het Huis met den Kogel zooveel indruk gemaakt zullen hebben, dat hun kort verblijf tot een doeltreffende reclame voor een bezoek aan Alkmaar en omgeving zal mogen leiden. CHINA. De strijd om het bezit van Peking. „Bonage.cvoten!" De waar- schuwing van Japan. De strijd in China duurt nog maar steeds voort. Zooals men weet, rukken de Zuidelijke troepen op naar Peking, waar Tsjang Tso Lin zijn regeering had. Deze heeft echter de stad verlaten en is teruggetrokken naar Mantsjoerije. Tjientsin, een stad dicht bij Peking, wordt angstvallig vermeden, want het is uitstekend bezet door buitenlandsche troepen. Het schijint, dat Peking de lievelingsstad is voor de verschillende partijen. Tenminste, op 't moment houden de drie bevelhebbers hoewel ze zich thans bondgenooten noemen een onderlinge wedstrijd, wie van hen Peking het eerst binnentrekt. Het dichtst bij Peking staan thans de z.g. model-gouverneur van Shansi, Jen-Sji-Sjan en de beruchte christen-generaal Feng. Ze worden echter op den voet gevolgd door de legers van Tsjang-Kai-Sjek. Feng zou wel graag Peking voor zich alleen hebben, omdat hij „de oudste reehten" heeft. Voor een tweetal jaren toch was hij ook de beheerscher van Peking, maar werd toen tijdens den burgeroorlog door Tsjang- Tso-Lin verdreven. Toen verbond Feng zich met Tsjang-Kai-Sjek. Wat echter zoo'n ver bond zeggen wil, wordt al heel duidelijk door het volgende geillustreerd Ter gelegenheid van de conferenties in het hoofdkwartier van Tsjang-Kai-Sjek verleden jaar, toen de verzoening tusschen hem en den christen-generaal werd tot stand gebracht, een kiekje gemaakt werd van beide generaals, van wie Tsjaftg, zooals men weet, klein van stuk, terwijl Feng een reus is. Voor het kiek- toestel staande, zeide Feng, zoo vertelt Aage Nielsen in zijn boek: China, de draak ont- waakt", doelende op dit verschit in lichaams- grootte tegen zijn „vriend" Tsjang: „Dat be- teekent, dat je mij het hoofd moet afslaan en op het jouwe zetten, als je grooter wilt zijn dan ik." Welke toespeling natuurlijk alleen begrijpelijk is als men bedenkt, hoe het in China een gewoonte is, dat een generaal een lastig wordenden tegenstander bij zich invi- teert en hem dan kalm laat vermoorden. Het blijkt dus wel, dat zoo'n verbond op heel losse schroeven staat Tot dusver is het goed gegaan met de beide heeren, maar het is gerust aan te nemen, dat Feng z'n bedoe- ling alleen is, Peking weer in z'n bezit te krijgen en zijn doodsvijand Tsjang-Tso-Lin, als 't kan, geheel te vernietigen. Is zijn doel eenmaal bereikt, dan zal het heelemaal niet te verwonderen zijn, dat hij bet bondgenoot- schap tusschen hem en Tsjang-Kai-Sjek voor ontbonden verklaart, waardoor opnierw scheuring zal komen tusschen de over- winnaars. Zoover is het echter thans nog niet. Voor het oogenblik laat Tsjang Tso Lin zijn tegen- standers vrij spel en trekt zich terug naar zijn eigenlijk gebied Mantsjoerije. Er bestaat daardoor alle kans, dat het ook in die provin- cie tot vijandelijkheden komt. Dit is dan ook de reden, dat Japan het memorandum, dat we gisteren nog gedeelte- lijk onder de telegrammen konden opnemen. aan de Chineesche leiders zood. Hierin heeft Japan hun gewaarschuwd, geen gevecht in Mantsjoerije te beginnen; doen ze dat toch, dan zal Japan met alle middelen de orde en rust van Mantsjoerije trachten te handhaven en de levens en bezit- tingen van de buitenlanders beschermen. Of deze bedreiging van Japan helpen zal? Het is te vreezen, want als eenmaal Feng en Tsjang Tso Lin voeling met elkaar gekregen hebben, zullen ze alles rondom zich vergeten en tegen elkaar vechten tot een van hen totaal verpletterd is. Teekenend voor de boven aangeduide vij- andschap tusschen Tsjang-Tso-Lin en den Christen-generaal Feng is wel de verklaring van den eersten, dat hij bereid is te onder- handelen met de nationalistische aanvoer- ders, maar niet met Feng, daar deze volgens hem de bondgenoot der communisten is, die Tsjang-Tso-Lin altijd scherp heeft bestre- den. De positie van den nationalistischen opperbevelhebber wordt hierdoor niet ge- makkelijker. Hoewel de Japansche beweging op 't oogenblik rustig is ze bepaalt zich thans uitsluitend tot bescherming der Japansche onderdanen in China kan de vijandschap tusschen de beide bovengenoemde heeren wel eens de oorzaak zijn van een nieuwen, verbitterden strijd. waarin Japan dan de boventoon zal voeren. voorraad VOLKENBOND. DE ST. GOTHARD-QUAESTIE. Het rapport der commissie van drie. Het rapport der Commissie van Drie, be- last met het instellen van een onderzoek naar de mitrailleurs-quaestie te St. Gothard, is in- geleverd bij het secretariaat van den Volken- bond en gezonden aan de bij de zaak betrok- ken regeeringen. Het rapport zal niet worden openbaar ge- maa'kt voor het bijeenkomen van den Vol- kenbondsraad op 4 Juni. HET DOUANEVERBOD. De Ver. Staten protesteeren tegen de voorgestelde wijzigingen in de conventie In een brief aan den Volkenbond geven de Ver. Staten te kennen, dat de wijzigingen geeischt door de mogendheden, die de conven tie onderieekenden betreffende het douane- verhod door hen worden geacht te zijn in strijd met den geest en het doel der conventie De Ver. Staten zijn van meening, dat van wijzigingen meet worden afgezien en zij zul len de gevraagde wijzigingen niet aanvaar- den, tenzij de laatste in overeenstemming worden gebracht met den geest en het doe' der conventie, zooals die verleden jaar werd opgesteld. BELGIe. PRINSELIJKE BLIJDE INTREDE TE ANTWERPEN. Heden en morgen zullen prins Leopold en prinses Astrid hun blijde intrede doen te Ant- werpen. Het programma bevat de aankoms> per extra-trein van het kroon-prinselijke paar, even voor elf uur's ochtends, een rit door het centrum der stad, recepties ten stadhuize door het gemeentebestuur en in de beurs door de Kamer van Koophandel, een avondfeest in de Stedelijke Feestzaal, een gala-voorstelling in de Vlaamsche Opera, een bezoek aan de ha ven, enz. PRINS KAREL VAN ROEMENIe. Prins Karel van Roemenie heeft zijn in- trek genomen in het Chateau d'Ardenne, het bekende hotel in de buurt van Dinant. EEN KRIJGSRAAD TE GENT. De soldaat, die zijn geweer voor de voeten van den generaal wierp. Vrijdag diende onder groote belangstelling voor den krijgsraad te Gent de zaak tegen den soldaat, Armand Pirard, die bij het defile van het garnizoen op koning Albert's ver- jaardag, 5 April jongstleden, uit de rangen trad en zijn geweer voor de voeten van den divisie-generaal wierp. Door den schok tegen de straatsteenen brak het wapen in twee stuk- ken. Door den krijgsauditeur werd Pirard be- sChuldigd van ongehoorzaamheid, beleedi- ging van zijn meerderen en vemieling van een wapen, behoorend aan den staat. De eisch luidde dan ook, daar beklaagde zich reeds vroeger aan desertie en verkoop van militaire kleedingstukken schuldig maakte, voor het eerste feit 3 jaar, voor het tweede 2, voor het derde 1 jaar. De verdediging wees op de ongelukkige jeugd van Pirard en de invloed daarvan op zijn latere leven, waarbij beklaagde in tranen losbarstte en verklaarde zijn daad, welke hem door niemand werd ingegeven en welke ook met commun-istische, of anti-militaristische propaganda niets te maken had, maar be- doeld was als protest tegen het niet toestaan van een verzoek, ten zeerste te betreuren. De krijgsraad voegde het eerste en tweede punt der beschuldiging samen en veroordeelde Pirard tot 1 jaar militaire opsluiting wegens ongehoorzaamheid en 2 maanden voor het breken van een geweer. In de zaal en ook buiten was een speciale ordedienst georganiseerd, maar er deed zich geen enkel incident voor. ENGELAND. EEN PARLEMENTAIR DEBUUT. Mevr. Runciman trecdt op. Mrs. Runciman. de echtgenoote van den gesloten wagen, leverbaar nit Kennemerstraatweg 102—106. Tel. 851 Alkmaar Labour-afgevaardigde Runciman, heeft Woensdag haar „maiden speech" in het La- gerhuis gehouden. (Zij werd onlangs bij een tusschentijdsche verkiezing gekozen). Haar succes is niet heel groot geweest. De „Evpning Standard" zegt dat zij op vriende- lijken, moederlijken toon sprak, met de erva- ring van een arbeidster op sociaal gebied, doch met weinig politiek begrip. Haar rede zou dan ook uitstekend voor een vrouwencon- ferentie zijn geweest. Na afloop werd zij door Lloyd George gelukgewenscht, doch veel bijval had zij overigens niet. Zij zelf verklaarde dat ze wat zenuwachtig was. Haar man zat vlak bij haar en op de publieke tribune keken haar drie dochters en twee zonen naar haar. Bewaar dan maar eens je parlementaire koelbloedigheid! MIJNONGELUK. 700 mijnwerkers voorloopig werkloos. Zeven honderd Welsche mijnwerkers zijn gisteren werkloos geworden door een ongeluk in een mijn bij Crom, waar een leege kooi naar beneden viel en zulke schade aan de schacht en verdere installatie veroorzaakte, dat de mijn ten minste 3 maanden gesloten zal moeten worden. Vier honderd man, die beneden aan het werk waren, moesten langs een andere schacht naar boven gebracht wor den. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. KOORSTBAAT 49—51. TELEFOON 207, ALKMAAR. EEN „BOM" IN EEN MEETING. Het werk van fascisten. Li\ Tijdens een 1 Mei-meeting te Liverpooi >p een bom leek, in witten rook en blauwe vlammen ge- werd er plotseling iets dat veel op een huld, onder de menigte geworpen. Er ont- stond een paniek waarbij eenige personen on der den voet raakten en gekwetst werden. In verband met deze zaak hebben zich thans drie personen voor den politierechter ts verantwoorden gehad, waarvan de eerste twee lid waren van de plaatselijke afdeeling der Britsche fascisten. Alle drie stonden terech! wegens verstoring der orde, de eerste twee bo- vendien wegens verwonding van twee perso nen door met het projectiel te werpen, de der de wegens mishandeling van een politieagent in burger. De eerste verdachte verklaarde dat hij den communisten eens had willen laten zien wat het beteekende als er een bom geworpen werd. Het was met zijn bedoeling geweest iemand te kwetsen. De bom had hij gemaakt van een grooten elastieken bal, dien hij met kruit uit een vuur- pijl vulde en had gepotlood om hem op een „echte" bom te doen geiijken. De derde verklaarde, dat hij den eerste het projectiel had zien werpen en den werper had vervolgd toen hij werd tegengehouden door een man, die later bleek een politieagent te zijn. Hij meende dat de agent tot de „bom- men"-werpers hoorde en had juist de politic willen helpen. Hij had den agent een klap gegeven, niet wetende dat deze van de politic was. Hij werd vrijgesproken, de eerste kreeg een boete van 12.5 sh. en moest bovendietr 2.5 sh. aan kosten betalen, de tweede kwatr er met een boete van 40 sh. af. DU1TSCHLAND. DE VERKIEZINGSINCIDENTEN TE HAMBURG. Een schietpartij; dooden en gewonden, Gisteren hebben te Hamburg bloedige ver- kiezingsincidenten plaats gehad. In een straat van de wijk Warmbeck, die vrijwel geheel door aanhangers van de lin- kerzijde wordt bewoond, zaten een aantal leden van de rijksbanier, die van een propa- gandatocht waren teruggekeerd, bij elkander in een cafe, toen een propaganda-auto van de communisten voorbijreed. Men riep elkaar de gebruikelijke onvriendelijkheden toe. Plotse ling viel een schot. Het is nog niet vastge- steld, wie het heeft gelost, maar zeker is, dat dit het sein was voor een algemeene schiet partij. Een arbeider, die rustig in het cafe zat, werd door een kogel in het hoofd getrof- fen en was op slag dood. Twee arbeiders wer den zwaar gewond, drie i/inder ernstig. Daar de tegenstanders elkander ook met messen te lijf gingen, liepen verschillende personen steekwonden op. De politie ontruimde de straat en zorgde voor het transport der oc- wonden naar het ziekenhuis. De communisten beweren, dat het eerste schot door een lid van de rijksbanier werd gelost, maar de leden dezer organisatie houden het tegendeel staan de. Zij wijzen er op en dit is ook door gettri- gen bevestigd, dat de communisten reeds voor de intidenten op uitdagende wijze optraden. 's Nachts vonden agenten twee aitieiders In zwaargewonden toestand op straat liggen; een hunner stierf kort na aankomst in het ziekenhuis, de tweede verklaarde, dat jtfja ■i il ALKMAARSCHE COURANT I a ittttii i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1