i t nieuws Scheie hoofdpijn Poster's Maagpillen April te Alkmaar met een personenauto de motorraces bezocht en zijn karretje in de Nieuwpoortslaan aan den kant gezet, denke- lijk om een paar kwartjes bewaarloon uit te sparen. Maar de Alkmaarsche politic draagt ,er evenwel zorg voor dat dergelijke econo- men, die bezit nemen van den gemeentegrond en het verkeer belemmeren, niet worden aan- gemoedigd, zoodat proces-verbaal werd op gemaakt en heden een boete van f 3 of 3 da- gen hecht. aan beklaagde weld opgelcgd. VAN DEN REGEN IN DEN DRUP. Een automobilist uit IJzeldam, A. M., die op 9 April de motoraces te Alkmaar had be zocht, overtrad te Limmen de maximumsnel- faeid en dacht den dans te ontspringen door geen acht te slaan op het stopsein, hem ge- geven door brigadier de Koekkoek. Hij reed brutaal door, zoodat de brigadier op zijde moest springen en daardoor werd verhinderd zijn stopwatch tijdig at te drukken. i De snelheidsovertreding kon alzoo niet worden geconstateerd, doch dit vooi'deel bleek alras een nadeel te zijn, daar de over- ♦reder heden terzake het niet voldoen aan een ambtelijke vordering, werd veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. VAN EEN SCHIPPER, DIE VER- DWAALD WAS. De visscher Engel S., uit Egmond aan Zee, Tiad zich, zonder daartoe gerechtigd te zijn, bevonden in de duinen van den multi-inillion- nair van Vliet, was alzoo verbaliseerd door dien jachtopzkner, en stond heden voor dit feit terecht. De verdachte was het niet eens met jgieeiie Jaepse" en beweerde, dat hij alleen Eaar een bezoek had gebracht aan een „stik- e" land van zijn tante. i „Je bent echter op't gebied van strooperij niet bepaald 'n engel, Engel", zeide de kan tonrechter. De verdachte sprak zulks niet tegen, doch beweerde, dat „Paepse" een „ikkie" op hem had, omdat ie hem zoo slecht te pakken kon krijgen. De ambtenaar vorderde 15 boete of 15 dagen hecht. „Kan 't assieblieft 'n beetje minder"?, yleide de verdachte. De kantonrechter reduceerde de straf tot 'f 8 boete of 8 dagen hecht., met welke kor- ting de Egmonder, op dit gebied niet ver- Vend, zich voldaan toonde. ONBEHEERD EN ZONDER SLOT, EEN BEKEURING IS JE LOT. De groentenhandelaar Kl. K. te Alkmaar had in den Kooltuin zijn rijwiel onbeheerd achtergelaten, zonder gebruikmaking van het In Alkmaar, waar men den rijwieldifestal zooveel mogelijk wil bemoeilijken, voorge- schreven veiligheidsslot. Aangezien nu ook de Kooltuin niet valt buiten het ressort der surveilleerende politie, ,werd de overtrading opgemerkt, proces-ver baal opgemaakt en de delinquent heden ver oordeeld tot 1 boete subs. 1 dag hecht. Ifoor Alien die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeerfabletien onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. DE DOODSTRAF WAS TE ZWAAR VOOR ZULK EEN KLEIN VERGRIJP. Het vroolijke hondje van den kruidenier H. S. te Castricum had op 6 April in een on- Ibewaakt oogenblik rondgedarteld in het bol- Jgnland van des kruideniers achterbuurman Lute en deze had daarvan aangifte gedaan, Zoodat tegen den eigenaar proces-verbaal Werd opgemaakt. De eigenaar, thans terecht staande, ver- klaarde heden, dat hij, om herhaling te voor- komen, op de meest radicale manier aan de uitstapjes van zijn hondje een eind had ge maakt door het arme dier door een jachtop- ziener te laten doodschieten. Een straf, die ook door den kantonrechter Wei wat al te zwaar werd geacht, vooral om dat de ter dood gebrachte viervoeter tevoren Dimmer reden tot klachten had gegevn. Daar echter op onmiskenbare wijze bleek den goeden wil van den verdachte, om het bollenland van zijn buurman voor schade te bewaren, werd hem slechts 1 boete of 1 dag hecht. opgelegd. ZIJN VRIENDELIJKE LACH VERVING HET MEIZONNETJE. De jeugdige, te Alkmaar werkende en te St. Pancras woonachtige fabrieksarbeider Jan V. trad met een blijmoedig lachje op zijn gezond gezicht voor den rechter, omdat hij op de Kanaalkade met zijn rijwiel zonder rioodzaak links had gereden. De verdachte gaf dit edelmoedig toe en zei: „ik heb er niks tegen in te brengen". De ambtenaar eischte 6 boete of 6 dagen hecht., waarop de verdachte aarzelend op- merkte: „ik vind het wel een beetje hoog!" „Dat vind ik ook", viel de kantonrechter hem bij, gaf Jan daarop nog een kleine ver- maning om nimmer de regels van den weg te verwaarloozen en verminderde de straf tot f 1.50 boete of 1 dag hecht., waarop de verdachte even opgewekt vertrok als hij was gekomen. TWEE SCHRIFTELIJKE VONNISSEN, M. W., autobusbestuurder te Egmond aan Zee, niet oldoende naar rechts uitwijken, 20 boete of 10 dagen hecht., met toewijzing der civiele vordering ad 49.60 aan den vrachtrijder Apeldoorn te Egmondbinnen. A. v or,E.ten tngeeenetrv A. v. E., groentenventer te Uitgeest, het niet geven van gelegenheid tot voorbijrijden aan een ander voertuig in het z.g. laantje van IJf, ontslagcn van aik rtcirisv^rwlging1. 1 KOEDIJK. Raadsvergadering. In de Vrijdagmiddag ten gemeentehuize ge- houden raadsvergadering waren alle leden aanwezig. De voorzitter opende te ruim 2 uuv de vergadering, heette de leden welkom en sprak de hoop uit dat de besprekingen van aangenamen aard en in het belang der ge- meente zouden zijn. Na vaststelling der notulen, die onveran- derd werden goedgekeurd, waren aan de orde de lngekomen stukken en mededeelingen. De voorzitter deelde het verhuren van eenige perceelen grasgewas mede; het meerendeel was onverhuurd gebleven. Van Gedeputeerde Staten was ingekomen een schrijven, waarin zij mededeelden de ge- wijzigde begrooting goed te keuren. Daarna eveneens van dit college een schrij ven, waarin het meldde zijn goedkeuring te onthouden aan de begrooting voor het dienstjaar 1928. Reden hiervan was het be- sluit, waarbij de betrekkingen van admini- strateur van het electrisch bedrijf en secreta- ris, en van bode en veldwachter, waren ver eenigd en waarvan de saiarissen waren ge bracht resp. op f 500 en 175. De heer Hart merkte naar aanleiding van het schrijven van Ged. Staten op, dat bij de raadsleden in 't geheel geen willekeur heeft voorgezeten en spr. betwijfelde het of Ged. St. wel juist waren ingelicht waar het betrof de gronden, waarop de raad de ambten had vereenigd en de saiarissen had bepaald." De raadsleden waren den arbeid aan de functies verbonden nagegaan en toen tot de genoemde bedragen gekomen. Het was geen loonsverlaging, maar alien waren het er over eens dat de betrekkingen met 800 voor den administrateur en 250 voor den bode te hoog waren betaald. Ik achtte, aldus de heer Hart, in onze gemeente met een niet te lage belasting de eerste betrekking met 500 re- delijk betaald en meer laten de gemeente- financien niet toe. Wij weten van nabij welke arbeid aan de functies verbonden is en Ged. St. niet. Spr. handhaafde zijn standpunt dat de administratie van het electr. bedrijf met f 500 en de arbeid van bode met 175 rede- lijk waren betaald. De voorzitter: Het ingekomen schrij ven van Ged. Staten is een beslissing in ver- band met het in de vorige vergadering inge komen verzoek om de begrooting te wijzigen en met een nader besluit te komen. Daar wij dit niet hebben gedaan, is de begrooting niet goedgekeurd en nu zijn we op het doode punt. Wat wil de raad nu? Een nieuwe begrooting, zooals Ged. St. ze willen of in beroep gaan bij de Kroon? De heer Hart sprak er nogmaals zijn twijfel over uit of Ged. St. wel goed het ge- voelen en de motieven van den raad, die wat dit besluit betreft, homogeen was, waren belicht. De voorzitter deelde mede, dat dit college een uittreksel uit de notulen was toe- gezonden. Ged. Staten zeggen echter, dat de motieven voor verlaging wel in 1926 golden, en had toen cumulatie der ambten plaats gevonden, dan had men geen bezwaren ge- had. In 1928 evenwel gaven de gemeente- financien geen aanleiding om tot verlaging over te gaan. De heer Hart merkte nogmaals op dat de arbeid was bepaald en deze voldoende be taald werd. De heer Mulder vond, dat wanneer men bij bezuiniging door Ged. St. zoo were geboycot, er met bezuinigingen wel kon wor den opgehouden. Verleden jaar moest, toen de inkomsten der gemeentenaren slecht wa ren, wel de vijfde leerkracht weg. De heer Hart vond de beslissing van Ged. St. een raadsel en vroeg zich af, waar dit college een besluit, door zoo goed als den geheelen raad genomen, vernietigd, wat met een met 43 stemmen aangenomen voorstel zou worden gedaan. De heer S m i t vroeg of de houding van B. en W. inzake dit besluit eenparig is. De voorzitter: Wij staan op het- zelfde standpunt als de eerste maal en wil len aan het verzoek van Ged. St. om een ge wijzigde begrooting in te zenden, voldoen. De heer Mu 1 d e r begreep, als B. en W. eenparig waren, de houding van weth. W. Visser niet, die met cijfers aantoonde dat de administratie van het electr. bedrijf met 800 te hoog was betaald. De heer G r o e n stelde zich op hetzelfde standpunt als de vorige keer. Als wij toege- ven, dan hebben wij niets meer te besluiten. Wethouder W. Visser zeide dat het als een paal boven water staat, dat als de be grooting van B. en W. voorheen met verla ging van het loon voor de administratie van het electr. bedrijf was ingediend, men meer kans van slagen had dan nu. De vorige keer had spr. er niet aan meegewerkt, omdat hij toen geen wethouder was. Nu gaf hij zijn stem aan het voorstel om niet tot 500 te verlagen. De heer Commandeur stelde zich op hetzelfde standpunt als in de vorige verga dering. De voorzitter vroeg welk besluit de raad nu wil nemen. De heer Hart nam geen vrede met de beslissing van Ged. Staten. Wanneer wij echter bewijzen willen, dat de administrati; van het electr. bedrijf met 500 voldoende is betaald, dan moet door ons een accoun tant worden benoemd, die de te vervullen ar beid nagaat en berekend of het loon daar- voor voldoende is. Wethouder Jb. Vi s s e r Daar heb je niets aan. De heer Hart: Aan ons besluit kunnen wij dan een deskundig oordeel toevoegen. Ook als we in beroep gaan bij de Kroon, is het benoemen van een accountant gewenscht. Wethouder Jb. V i s s e r Dat is niet noo- dig. De heer Hart: Ik heb indertijd gevraagd of die ambtenaar niet te duur betaald was en het dagelijksch bestuur antwoordde ontken- nend, wat ik ook verwachtte en wat mijn meening ook was. Doch de kracht, die het werk verricht, werd te zwaar. Weth. Jb. Visser: De belooning van den arbeid aan het electr. bedrijf houdt verband met de lage loonen van de ambtenaren. Men was uitgegaan van de meening dat de ar beid vol derm de werd betaald. De voorzitter: Wat wil de raad nu? De heer Hart stelde voor zich niet bij het besluit van Ged. Staten neer te leggen. De heer S m i t vroeg of het nog mogelijk was Jiet tusschenvoorstel te handhaven, waarop de voorz. ontkennend antwoordde. Het voorstel van den heer Hart werd daar na, met de stemmen van den heer Smit en de wethouders jb. en W. Visser tegen, aange nomen. De voorzitter vroeg of de raad dan in beroep wenschte te gaan bij de Kroon. De heer Groen: Ja, zeker mijnheer de voorzitter. De heer Commandeur: Er zal wel niets anders opzitten. Weth. W. V i s s e r Als wij niet in be roep gaan bij de Kroon, wat moet er dan ge- beuren? De voorzitter: Wanneer de raad de begrooting niet wil vaststellen, dan doen B. en W. het. De heer Smit achtte het in het belang van de gemeentefinancien om niet in be roep te gaan. De heer Hart: De financien waar het om gaat, zijn ook in het belang van de ge meente. Spr. wilde bij de Kroon in beroep gaan en dan een uittreksel bijvoegen van hetgeen hedenmiddag naar voren was ge bracht. Weth. Jb. Visser: Dat geeft allemaal niets. De heer Hart: Wel bij de Kroon. De heer Mulder Wij kunnen Ged. Sta ten opnieuw inlichten. Weth. W. Visser Dan vertrouwf U B. en W. niet. Het voorstel om In beroep te gaan werd daarna aangenomen met de stemmen van den heer Smit en de beide wethouders tegen. Vervolgens was aan de orde het ingeko men schrijven van de Banne Koedijk, dat men voornemens was den Benedenweg te verbete- ren. Het wegdek zal zoowel verbreed als ver- beterd worden. De voorzitter lichtte toe, dat de medewerking der eigenaren van de perceelen aan dezen weg, noodig is. Deze zijn alle aangeschreven of ze bereid zijn grond voor de wegverbreeding af te staan. Spr. koester- de de beste verwachtingen en hoopte op aller medewerking. De heer Groen was van meening dat het overgroote deel der aangeschrevenen den grond kosteloos wil afstaan, alleen wilden de meesten graag weten voor wiens rekening de verplaatsing der afscheidingen is. De voorzitter deelde mede, dat dit door B. en W. reeds onder oogen is gezien en zij zijn, i-ndien verplaatsing moeilijkheden voor het afstaan van den- grond zou opleve- ren, gaarne tot nader overleg bereid. Voorts deed de voorzitter mededeeling van het ingekomen verslag van den school- arts over het jaar 1927, dat bij de stukken ter inzage had gelegen. De gezondheidstoe- stand der kinderen was zeer gunstig. De heer Groein De stukken hebben wel ter inzage gelegen, doch ik heb de con- vocatie pas Woensdagmiddag ontvangen en •had dus geen tijd om de stukken in te zien. De voorzitter: De convocaties zijn verzonden binnen den wettelijk daarvoor ge- stelden tijd. Door de drufcte, mede in verband met het ■besluit van Ged. Staten, was verzending niet eerder mogelijk, doch de voorzitter zegde toe, dat in de toekomst de aanschrijvingen bijtijds verstuurd zullen worden. Goedgekeurd was teruggekomen de ge- meenterekening over 1926. Van Ged. Staten was nog ingekomen een schrijven, waarin zij mededeelden, dat af- wijzend was beschikt op het verzoek van den raad om een bijdrage voor den aanleg van een fietspad door de Daalmeer. Door de provincie is n.l. al een weg ont- worpen die Koedijk met de Langedijk ver- bindt. De voorzitter voegde hieraan toe, dat hij het fietspad nog gaarne, zooals vroe- ger ook door hem was bepleit, in werkver- ruiming uitgevoeid zag. Spr. was van mee ning dat Ged. Staten dan wel voor aanleg van den weg voelen en vroeg of de raad wilde besluiten Ged. Staten alsnog te ver- zoeken om een bijdrage voor het fietspad door den Daaimeerweg, dat uit een oogpunt van werkverruiming zou worden aangelegd. De heer Hart kon zich bier heel goed mee vereenigen. De heer Mulder zou in deze zaak gaarne spoed betracht zien. De voorzitter: Ik kan wel zeggen, dat het aan mij niet zal liggen. Wethouder W. Visser vroeg of het niet wenschelijk was, eerst een vergadering te beleggen met het gemeentebestuur van Sint- Pancras en het bestuur van de markt, opdat men weet in hoeverre op medewerking van St. Pancras kan worden gerekend. De hou ding van de markt in deze is bekend. De voorzitter zou niet alleen aan Ged. Staten, maar ook aan het rijk om een bijdrage willen vragen. De heer Groen: Dan zijn we gebon- den aan het maximumloon van 2.50. De vo orz'itter :Neen, want het ge- schiedt uit een oogpunt van werkverrui ming en dan heeft de gemeente de uitvoe- ring in eigen beheer. De heer Hart: Laat het dag. bestuur de zaak maar verder afwerken. Spr. wilde slechts een vergadering met de raadsleden van St. Pancras en het bestuur der door den voorzitter genoemde vereeniging. De voorzitter was er voor eerst de zaak te consolideeren. In een voor eenigen tijd gehouden vergadering met de besturen van verschillende omliggende gemeenten en polders, die uitstekend is geslaagd, was ge- sproken over den door de provincie gepro- jecteerden weg. Men was tot een soort com- promis gekomen, waarbij alle besturen in principe den aanleg van den weg toejuich- ten, doch zich het recht voorbehielden, wan neer bij de uitvoering bezwaren bleken te bestaan, deze kenbaar te maken. In een ont- worpen brief aan Ged. Staten v/as dan ook de instemming met den geprojecteerden weg Koedijk—Langedijk betuigd. Het trace van den weg staat nog niet vast, doch willen de plannen slagen dan moet de medewerking zoo loyaal mogelijk zijn. Spr. had gezegd, dat de gem. Koedijk voor de uitvoering was, doch zich ook het recht van bezwaren indie- nen voorbehield. Nu was echter jn een raads- vergad'ering der gemeente Oud&arspel naar voren gebracht, dat het aan Ged. Staten ver- stuurde schrijven niet juist de door de ver gadering gekoesterde meening en gevoelens weergaf, waarfegen spr, ernstig wilde protesteeren. De voorz i 11 e r deelde daarna mede, dat de huurovereenkomst betreffende een gemeentewoning, met J. Vennik was ge- eindigd. De heer M u 1 d e r wilde graag weten wat er nu gebeurde met de niet vexhuurde per ceelen grasgewas. Volgens spr. waren er in Alkmaar of Koedijk wel menschen, die gras noodig heb ben en anders zou het later als hooi kunnen worden verkocht. De voor de verpachte per ceelen betaalde sommen schenen spr. trou- wens veel te laag toe. De v o o r z i 11 e r De menschen waren van't jaar niet graag. De onverhuurde perceelen waren in han- den gegeven van den beer Jb. Oudes. En wat het hooien betreft, dit zou misschien meer kosten als opbrengen. De heer Hart meende, dat er wel per- sonen zouden zijn te vinden, die voor een klein bedrag het gras der onverhuurde per ceelen wilden bijhouden. Spr. wilde gaarne zekerheid hebben of alles wel netjes wordt gehouden. De voorzitter: Daar moet de heer Oudes voor zorgen. De heer Gr oen maakte aanmerking op het bijhouden van het grasgewas langs den Huiswaarderdijk. De heer Mulder zou de menschen, die het noodig hebben toe willen staan bet gras af te maaien. De voorzitter zou dit overwegen in verband met de aanbiedingen, die eventueel zullen binnenkomen. Er bestond echter nog steeds een z.g. landcommissie, waarvan deel uitmaakten de heeren Mulder, Kramer en v. d. Woude. In cle vacatures der beide laatsten moest wor den voorzien, waarvoor spr. de heeren Smit en Groen uitnoodigde, die zich bereid ver- klaarden in de commissie zitting te nemen. De voorzitter antwoordde op een desbetreffende vraag van den heer Mulder, dat de commissie niet bevoegd is, het gras te laten weghalen. Ingekomen stukken. Ingekomen was verder een verslag van het veenbedrijf over 1927, dat aangaf een nadeelig saldo van f 3822,12 en een totaal bedrag van f 1911,06. De raad keurde de rekening goed. Besloten werd een drietal verzoeken tot ontheffing van de hondenbelasting tegelijk met het cobier hondenbelasting te behande- len. Dan was nog ingekomen een verzoek van de gemeente KoHumerland c.a. om adhaesie te betuigen aan een door haar aan de ko- ningin te zenden adres voor herziening van de belastbare cpbrengst op gebouwde en ongebouwde eigendommen. B. en W. stelden voor aan het verzoek te voldoen. De heer Mulder begreep het niet best. Hier is een aantal opcenten van 10 op de on gebouwde eigendommen, welker verhooging spr. liever wilde als een andere verhooging. Dan kan men nog hooger en is het maximum nog tang niet bereikt. De voorzitter: Dat is de bedoeling niet. De gelegenheid bestaat om een hooger percentage te heffen en de meerdere op- brengst komt de gemeente ten goede. Wethouder W. Visser: De plattelands- gemeenten hebben dikwijls groote moeilijk heden bij het opvoeren der personeele belas ting om de inkomsten groot genoeg te doen zijn. Z. h. st. werd besloten aan bovengenoemd adres adhaesie te betuigen. Vervolgens werd besloten het kohier hon denbelasting over 1927 in comite te behan- delen. Daarna boden B. en W. aan een gewijzigde begrooting over 1927 wegens overschrijding der posten. Het electrisch bedrijf gaf een winst van 909.12, wat B. en W. in de kas van dit bedrijf willen terugstorten. Het col lege heeft n.l. plannen met betrekking tot een toekomstigen kabelaanleg, waarvoor eenige reserve dient te worden gemaakt. De uitvoe ring zal in etappes g-eschieden en misschien komen B. en W, het volgend jaar reeds met een voorstel. De heer Mulder hoorde er van op en vroeg of een kabelaanleg langs de Kanaal- dijk, vooral met het oog op de kosten, wel zoo noodig is. De voorzitter: De kosten vallen nog- al mee. De heer M u 1 d e r vond het een aardige som, die in de gemeentekas kan worden ge- stort, terwijl spr. met het oog op de hooge belasting het aanleggen van kabels niet zoo noodig oordeelde. De heer Smit meende, dat het boven- grondsch net, dat reeds vanaf 1913 dienst doet, weldra onderhoudskosten zal ver, De heer Mulder dacht van niet, was niet tegen het voorstel van B. en W., daar bij de indiening van het voorstel over het aanleggen van een ondergrondsch net nog verder over de wenschelijkheid gespro- ken kan worden. Vaststelling vermenigvuldigings- cijfer. Met voorstel van B. en W. luidde om het cijfer der inkomstenbelasting voor dit jaar te bepalen op 1, dus een belastingverlaging van ongeveer 3/8. De heer Smit vroeg waarom alleen re kening werd gehouden met de veilinguitkom- sten van de West bij het bepalen van het cijfer. De heer Groen zeide, dat de hier woon achtige tuinders voor het overgroote deel in de tuinbouwvereeniging van St. Pancras zijn vereenigd. Wethouder Jb. Visser was ook van oor deel, dat men zich aan de cijfers, waarvan B. en W. waren uitgegaan, best kan spiege- len. De heer Hart zei, dat uit ervaring was gebleken, dat men vooruit niet precies kan zeggen, welk percentage noodig is. Ook hij had een becijfering gemaakt, doch van het voorstel van B. en W. was spr. werkelijk ge- schrokken. Ik ben, aldus spr., zeer bang voor een laag cijfer. Is de meerdere marktop- brengst der tuinders, die een beroerd jaar achter den rug hebben, wel werkelijk geheel als belastbare opbrengst aan fe merketl? Er aient te {worden ger^efvesrd. Spr. leruineT- de aan de wooden van ctdd-wethouaet a, Geus, die eens had gezegd, dat we raocstej leeren financieeren. En wat beteekent dat? Dat we in goede jaren leserveeren voor toe. komstige eventueel slechte jaren. Onze si- meente is een tuindersstreek, waar het komen der tuinders zeer wisselvallig is. Stel U voor, dat er een te kort zou ontstaan? Hoe hoog moest dan de belasting het voNend jaar worden opgeschroefd? Spr. zag in een groote schommeling van het verhoudingscii- fer geen heil. Hij wilde liever dat door finan- cieren gepoogd werd het cijfer zoo stand- vastig mogelijk te maken. Hij ontraadde ern stig verlaging van 1.6 op 1 en zag het cijfer liever op 1.3 gebracht, hoewel de burgeril met de groote vermindering blij zou zijn Wordt evenwel een kleine reserve gemaakt' dan zal in een slecht jaar geen abnormal verhooging noodig zijn. De heer Mulder was er eveneens van geschrokken om het cijfer op 1 te brengen Eenige weken terug was een conferentie met B. en W. aangevraagd, teneinde te probeeren de 5e leerkracht terug te krijgen. Daar de tijden nu beter zijn, wilde spr. het aantaf leerkrachten weer tot de normale groottezien gebracht. De voorzitter had gezegd dat hij bereid was een offer te brengen, "doch toen was er geen geld. Waar moet het, aldus spr., op deze manier heen met onze sociale vraagstukken? Spr. ging niet met het college van B. en W. mee en raadde den raad aan te financieren met het oog op slechtere jaren.' Wethouder W. Visser had ook ernstif over de zaak nagedacht en hetgeen de hee ren Hart en Mulder hadden betoogd, was spr. zeer tegen gevallen. Verleden jaar had den de tuinders geen inkomen en als we nu een potje gaan maken, worden ze, nu hun inkomen wat beter is, dubbel belast. Het is trouwens geen bijZonder gunstig jaar, het is een normaal jaar: nu hebben de tuinbou- wers een stuk brood verdiend. Daar op het oogenblik minder geld noodig is willen we de belasting zooveel mogelijk verlagen en met een gerust geweten durfde spr. het cijfer op 1 te brengen. Hij voelde wel wat voor hetgeen de heer Hart had gezegd, doch dit jaar is het eerste jaar dat de menschen be lasting kunnen betalen. Trouwens het cijfer 1 was nog zoo laag niet en het zou spr. erg spijten als het hooger zou moeten worden. Verleden jaar wilde hij het verhoudingscijfer hooger hebben, omdat hij bang was, dat men er niet kon komen. Het was echter zijn meening dat de raadsleden hier moesten zit ten om de belasting zoo billijk mogelijk te heffen. Wethouder Jb. Visser was het met den vorigen spreker geheel eens en wilde nog een voordeel voor dit jaar noemen, nl. den sterk vooruitgaanden erwtenbouw, waarvan de inkomsten grooter zullen worden. De voorzitter: Ieder jaar veroorzaakt het vaststellen van het vermenigvuldigings- cijfer een spiegelgevecbt. Verleden jaar toen wethouder W. Visser het cijfer verhoogd wil de hebben, wou ik het zoo laag mogelijk hou den, daar ik hoopte dat de omstandigheden verbeteren zouden. In vergelijking met de omliggende gemeenten is de belasting hier aan den hoogen kant. Onze burgerij verlangt werkelijk naar verlaging. Ook ik ben er voor om in goede jaren een reserve te maken, dock met het voorgestelde cijfer zal waarschijnlijk ook nog een reserve overblijven. Ik kan er wel degelijk inkomen, dat het goed gezien is om het percentage zoo te heffen dat wij ruim toe komen, maar wat de toekomst ons zal breit gen weten wij jammer genoeg niet. Spr. was voor een belastingheffing, die voor alle partiien dragelijk en bevredigend is, wat de tegenwoordige allerminst is. De heer Hart maakte uit het gesprokene qp, dat er wel wat gfvoeld werd voor de rich- ting die hij op wil en dat men ook niet houdt van een sterk schommeted percentage. Hij was van meening dat de voorzitter schom- melde tusschen reserve en geen reserve. Hoe wel spr. de belasting ook zoo laag mogelijk zou willen hebben wilde hij de kleine tuinders en arbeiders niet blij maken met een dooda musch. Het was in het belang van de laat sten als men financierde, niet in dat der groote tuinbouwers. Vorig jaar wilde wet houder W. Visser de belasting omhoog brengen, maar toen zouden daardoor de groote tuinders, die ook een klein inkomea hadden, niet zoo zwaar zijn getroffen. Ter- wille van het algemeen belang en de minder draagkrachtige inwoners pleitte spr. nog maals voor financieren. Hij wilde de minst kapitaalkrachtigen niet het slachtoffer vaa een te groote belastingverlaging laten wor den. Het is niet zeker dat in dit eerste betere jaar al het inkomebelastbaar is. Het belast- baar inkomen zal de volgemde keer, als het dit jaar weer goed is, grooter zijn. Het was hem er niet om te doen om de belasting noodeloos te verhoogen, maar om in een mo- gelijk slecht jaar niet tot een groote ver hooging gencodzaakt te worden. Om meer kans van slagen te hebben met zijn voorstel, stelde spr. voor het cijfer op 1.2 te brengen. Wethouder W. Visser kon zich niet in- denken dat de heer Hart niet voor een billijke belastingheffing is. Hij doet het om de kleine tuinders te sparen, doch spr. had een bereke- ning gemaakt, waaruit hem bleek dat wan neer de belasting niet zooveel mogelijk were' verlaagd en er een potje gemaakt werd, den menschen dubbel zwaar werden getroffen. De heer Hart: Ik wil het cijfer zoo sta. tiennair mogelijk houden. Wethouder W. Visser: Dan krijg ji groote onbillijkhedeir. De heer Hart: Dan worden de groote inkomens het zwaarst getroffen. Weth. W. Visser: Wanneer we reser- veeren, moeten de kleine tuinders f 100 meer betalen. De heer Mulder: Als je aanneecit dat 1 goed is, maar dat doe ik niet. Wethouder W. Visser: Dan moet de heer Hart zeggen, dat hij bang is dat we niet toe kunnen komen. De heer Hart: Ik riskeer dit jaar liever een reserve als een tekort. Stel je voor dat w< tekort komen. Wethouder W. Visser: Verleden jaar zei de heer Hart: We zullen er wel komen, en toen was ik bang van niet. De heer H art: Verleden jaar riskeerde ik liever een tekort dan een overschot en nu is het andersom. Ik loop liever de kans met IfO betalenden een overschot te krijgen, das met 25 betalenden een tekort. We moetffl^ voor zorgen dat we niet van 1.6 op 1 at w flijs&chien van - op. 1.8 jnbdten gaap Alonv verkrijgbaar is vaak te wijten aan slechte spijsvertering. Foster's Maagpillen verdrij ven spoedig uw kwaal. werken uiterst zacht en verschaffen u een gezonden eetlust, nieuwe energie en eea opgeruimd humeur. a f 0.65 per

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6