Ez Ingezonden sfukketB Binnenland p GEVONDEN VOORWERPEN/V Aanwezig aan het Bureau van Politie, Lan- *straat, en aldaar te bevragen op alle werk- faeen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende iraorwerpen, als gevonden gedeponeerd op .5 16, 17 en 18 Mei: Taschje, inh. portemonnaie; nummerplaat into- kam in etuireserveband met velg auto; jongenspet; lorgnet en sierspeld; zil- ireren vulpotloodje. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- lt ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 15, 16, 17 en 18 Portemonnaie met inh, P. M. de Ruiter, Spoorstraat 18; gouden broche, D. Reijers, Pmaiastraat 13; actetasch met inh. B. Klein- schmidt, Geestersingel 17; hangslot met bet ting. J- Offenberg, Lindenlaan 14; rozen- krans, C. Hemstman, Landstraat 39; hand- schoen, J. Joostema, Visscherslaan 25; oud takmes, D. Langenberg, le Landdwarsstraat 3- portefeuille met inh., G. Eppinga, Laat 57; heerenrijwiel, P. Rolie, Bergerweg; sleu- iel M. Buis, Geestersingel 8; kindertaschje, 'C. vasbinder, Druivenlaan 30; portemon naie met inhoud, C. Ploeger, Anjelierstraat )1; belastingplaatje in etui, A. de Jong, Zeg- fo lbelastingplaatje, J. C. de Baal, Hout- weg 3; zilveren broche, B. Zommerdijk, Gr. Kieuwland 76; kassleuteltje, G. Visser, Laat 69; kanarie, J. Lauwers, Payglop 3. wanneer men weder in het bezit is van het terloren voorwerp, wordt men verzocht hier- yan kennis te geven aan het Bureau van Po- Hocnuilogcn i I)e heer Mulder; Als lid van het arm- best-uur kan ik U wel zeggen, dat dit bestuur dit jaar om een subsidie van ongeveer f2000 zal komen. En moeten dan onze eociale vraagstukken de put in? Wethouder Jb. V i s s e r De inkomsten iijn elk jaar meegevallen en dat zal dit jaar ook wel weer het geval zijn. De heer Mulder: Als we voor de school vragen is er geen geld. De v o o r z i 11 e r Ik durf met een gerust geweten het cijfer 1 aan te bevelen. De heer G r o e n was een ernstig voor- stander van verlaging en gezien de bespre- lingen, was hij er van overtuigd, dat B. en JW. goed gezien hadden en hij gerust met hen kon meegaan. Het voorstel vail den heer Hart om het vermenigvuldigingscijfer te brengen op 1.2 yerd daarna verworpen met de stemmen van de heeren Hart en Mulder voor. Het voorstel van B. en W. om het cijfer op 1 te brengen was dus aangenomen. Op't verzoek van dte ver.„Ons Belang" om Ibij de geneeskundige armenzorg de hulp in te roepen van dr. Destree, adviseerden B. en W. afwijzend, daar hun de noodzakelijkheid met gebleken was, met welk advies de raad rich vereenigde. Devoorzitter ^loot hierna de open- bare vergadering met het uitspreken van de hoop, dat de genomen besluiten in belang nvochten blijken te zijn van de gemeente. EGMOND-BINNEN. Bij koninklijk besluit is, met ingang van 1 Juni a.s., benoemd tot burgemeester van Oirschot de heer C. W. E. G. Janssens, met toekenhing van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Egmond- fSinnen. MEDEMBLIK. Tijdens een onweder werd het Vrijdag- avond noodig geacht, enkele vaartuigen van de Zuiderzeewerken in de haven te halen. Een der opvarenden van een zuiger had daarbij het ongeluk in een staaldraad be- in-eld te raken, waardoor zijn rechterbeen grootendeels werd afgeknepen. HOORN. De Marla-toren. Een der oudste bouwwerken te Hoorn is ide z.g. Maria-toren, dateerende van 1508. Het is de eenige toren der omwalling van de Sandzijde, welke is overgebleven. Restauratie dient te geschieden; de kosten daarvan zijn begroot op ruim 7000. De gemeente zal 25 pCt. bijdragen, onder voorwaarde dat het Rijk 50 pCt. en de provincie 25 pCt. bij dragen. Ged. Staten stellen echter voor niet bij te dragen. Het was de bedoeling den toren te bestemmen tot zetel van de vereeniging „Oud Hoom". OTERLEEK. Gistermiddag tijdens de geweldige wolk- breuk, die zich boven deze streek ontlastte, ontstond stoornis aan het electrisch bedrijf te Oterleek. Vanuit Alkmaar 'begaven zich onmiddellijk eenige werklieden van de P. E. N. naar Oterleek, in een auto welke door een van hen bestuurd werd. Dicht bij Oterleek geraafcte de wagen den kant van den weg af en sloeg over den kop. Gelukkig bevindt zich ter plaatse slechts een amal slootje, zoodat de wagen niet te water geraakte. De inzittenden kwamen met den schrik Irrij. SCHOORL. Door het alhier gevormde dames-comite iat op zich had genomen om gelden in te iamelen voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin-Moeder, is de vorige week op ver- Khillende plaatsen in deze gemeente zitting louden. Op de lijsten werden 126 handteekeningen geplaatst terwijl in de bussen een bedrag van 7 46.10 aanwezig bieek te zijn. Tijdens een hevig onweder, vergezeld met regen en hagelsteenen, sloeg Zondag- niiddag de bliksem in het bijgebouw van de boerderij van den heer C. Ch. Winder nabij de tramhalte. Hoev/el de vlammen reeds van buitenaf zichtbaar werden, is het aan't flink optreden van enkele heeren te danken, dat de brand spoedig gestuit kon worden. Dit was een froot gcluk daar, wanneer 't gebouw was 3'gebrand, de bO'erderij ^elve zeker niet g«- jpSard gebleven zoude zijn, aangezien de yanriet ZUlD- En NOORD-SCffERMERj I^et totaal bedrag, dat aan bijdragen voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin-Moeder in deze gemeente werd verzameld, bedraagt 58.14 Op de lijsten komen 186 handtee keningen voor van vrouwen, die aan deze hulde delnemen. Aan mevr. Bood-Scheringa en hare trouwe assistente, mej. M. Schermer, komt zeker een woord van lof toe voor haar beider organiseerend talent en ijverig werken, evenals aan alien, die hunne bijdragen ver leenden, voor hunne sympathieke medewer- king. (Biuten veraniwoordeliikheid van de Redac- tie. De opnamt in deze rubriek bewijst geens- tins dat de redactie er mtde instemt.) Mijnheer de Redacteur. Vergun mij even een plaatsje in uw blad. Bij voorbaat mijn dank. Een paar jaar geleden was het op ons dorp heel wat levendiger dan thans. Het be- gint langzaam dood te gaan, de jongelui worden oude mannen en vrouwen en het moet erkend worden: de fut raakt er uit. Zit dat hoofdzakelijk niet in het niet onderling gezellig vereenigen? Waar is de vereeniging voor pleiziervaart gebleven? Waar is het zoo begeerde fanfarecorps en waar is de zangver- eeniging? Allemaal weg. Moet dit nu zoo blijven? Waar zijn zij Geeft gezellige avon- den van den winter onderling met elkander, steunt alien het algemeen dorpsbelang. Is het niet onaangenaam als men zoo dat mooie vaandel met al die medaljes ziet, terwijl alles rust? Vindt ge zelf, bewoners, het ook niet onaangenaam? Ja, mijnheer de Redacteur, ile snuffel zoo wel eens rond en ik hoor wel eens gemompel over een badhuis, maar zou het niet beter zijn om de oude vereenigingen te hernnieuwen ear men weder met nieuwe begint West-Graftdijk. JORIS SNUFFELAAR. Mijnheer de Redacteur. Wilt u mij een bescheiden plaatsje afstaan in uw gewaardeerd blad? Bij voorbaat mijn dank. In uw nummer van 15 dezer komt onder „Oudkarspel" een berichtje voor over de in- voering van handenarbeid" als leervak op de Openbare Lagsre School in die gemeente. Uw correspondent zegt daarin o. m.„Mo- gelijk kan in deze van Oudkarspel de victorie uitgaan. Het is niet bekend, dat in den om- trek in een openbare school dit leervak reeds is ingevoerd Deze woorden getuigen van gezonde voorliefde voor de plaats zijner in- woning en daarneven van groote waardee- ring voor het mooie leervak „handenarbeid", gevoelens, die ik heusch beiden weet te waar- deeren. Maar toch moet ik uw correspondent zijne illusien ontnemen, want reeds gerui- men tijd is het vak „handenarbeid" in zijn vollen omvang: „klei-, papier-, karton- en houtarbeid, als leervak, beide voor meisjes als voor jongens, opgenomen, voor alle 7 klas- sen, in het leerplan voor de openbare lagere school te Groot-Schermer in mijne gemeente. En reeds een vijftal jaren eerder was het een onderdeel van het leerplan vervolgonderwijs aan dizelfde school. Gaat dus „de victorie" al niet van Oudkarspel uit, hetgeen men daar deed en nog van plan is, stemt totblijd- schap voor alle vrienden van „de vaardige hand'L De Burgemeester van Zuid- en Noord-Schermer, C.DEGROOT. HULDIGING Dr. N. M. JOSEPHUS JITTA. Na afloop van de receptie in de Wittebrug te Scheveningen hebben een tachtig intieme kennissen den jubilaris en zijn familie een maaltijd aangeboden. Onder de aanwezigen waren prof. Slotemaker de Bruine, minister van arbeid, handel en nijverheid, jhr. Roei!, commissaris der koningin in Noord-Holland, staatsraad prof. Fabius, dr. J. H. J. Vos, wet houder van Amsterdam, de heer Scholtens, secretaris-generaal van het departement van arbeid, mr. Lietaert Peerbolte, directeur-gene- raal van de volksgezondheid, generaal dr Schrijver en kapitein ter zee dr. Minkema, in- specteur van de geneeskundige diensten, resp. bij land- en zeemacht, mevr. de Vrics-Bruins, lid van de Tweede Kamer, en verder een groot aantal hoogleeraren, hoofdinspecteurs en inspecteur van het staatstoezicht op de volksgezondheid, doktoren en ingenieurs. De voorzitter van de huldigingscommissie, Erof. dr. Aldershoff, heette alien welkom, in et bijzonder dr. Josephus Jitta en zijn echtgenoote, en sprak de hoop uit, dat het den jubilaris, die in zijn werk.n nog lang geen 70 jaar schijnt, gegeven moge zijn, nog vele jaren temidden van degenen, die hem dier- baar zijn, den arbeid te verrichten, welke hem door de regeering is toevertrouwd. Aan't dessert heeft in de allereerste plaats de minister van arbeid, handel en nijverheid het woord gevoerd, die dr. Jitta hulde bracht als voorzitter van den Gezondheidsraad en als lid van de hygienische commissie van den Volkenbond, in welke laatste functie de jubi laris het prestige van Nederland zoo zeer heeft verhoogd. Vervolgens spraken nog jhr. Roell, commis saris der koningin in Noord-Holland, staats raad prof. Fabius, dr. S. H. J. Vos, dr. Ey- kels, hoofdinspecteur van het staatstoezicht op de volksgezondheid, en mevr. Mortier Hij- mans, die alien den jubilaris huldigden als man van distinctie. Telegrammen werden voorgelezen, o. m. van Prins Hendrik, ministers De Geer en Kan, dr. Madsen en dr. Raichmann, resp. voorzitter van de hygienische Volkenbonds- commisie en het hygienische bureau te Ge neve, de Senaat van het Amsterdamsche Stu- dentencorps en het dagelijksch bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijders- bond. Zichtbaar bewogen, dankte dr. Josephus Jitta ten slotte alien voor de gebrachte hul de, HULDIGING Mr. D. FOCK. Op 19 Juni a.s. zal Mr. D. Fock, oud- Minister van Kolonien, oud-Gouverneur van Suriname, oud-Voorzitter van de Tweede Kamer en oud-Gouverneur-Generaal van Ne- derlandsch-Indie, den 70-jarigen leeftijd be- reiken. Gezien de vele en belangrijke dien sten, door den heer Fock in een langdurige loonbaan aan Nederland en de overz^esche ge#esten Bewezen, is Vaft ^chilienBe zijcren de wenschelijkheid gevoeld om hem op dezen dag te eeren, en zulks door middel van een hulde, die een bij uitstek algemeen karakter heeft, Te dien einde heeft zich een eere-comite ge- vormd. waarvan als voorzitter zal optreden Jhr. Mr. D. J. C. de Geer, minister-president. Ten einde de maatregelen, voor een derge- lijke huldiging vereischt, voor te bereiden, heeft zich daarnevens een uitvoerend comite gevormd. DE OPLICHTING EN VERDUISTE- RING BIJ DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING. Naar de rechter-commissarais, mr. Surin- gar, aan de N. Rott. Crt. mededeelt, heeft J. G. v. d. E. B., de secretaris van de directie van de Rotterdamsche Bankvereeniging, thans volledig bektnd, de oplichting van die bank voor 12.500 te hebben uitgedacht en in scene gezet. Hij had daarbij geen enkelen medeplichtige. De correspondentiekaart, on- derteekend met den naam van een bekend Rotterdamsch ingezeiene, was door hemzelf geteekend. Er is v/el tweemaal een dame aan de bank bij den secretaris van de directie ge- weest, doch deze is onschuldig aan het mis- drijf. V. d. E. B. had haar alleen de instruc- tie gegeven, dat zij zich als juffrouw L. (dat is de naam der bekende Rotterdamsche inge- zeten) moest laten aandienen. Zooals wij reeds hebben gemeld. is de Rijs- wijksche dame, mevr. W. B.—L., die als ver- dacht van medeplichtigheid aan de oplichting in het huis van bewaring was opgesloten, op vrije voeten gesteld. De portier van de Rot terdamsche Bank heeft wel beweerd, haar herkend te hebben, maar deze moet zich heb ben vergist. Naar gebleken is, kan mevr. B. L. op geen enkele wijze met de oplichting te maken hebben gehad. V. d. E. B. wordt, behalve van deze op lichting, cok verdacht van verduistering van 4000. In deze verduisteringszaak wordt het onderzoek nog voortgezet. R. K. STAATSPARTIJ. Politiek advies. In de te Utrecht gehouden vergadering van den Partijraad der r. k. Staatspartij kwam het politiek advies ter sprake. Ter zake van het plaatsen op het stembiljet van een z.g. stemhokje „Politiek Advies", had de kiesreglement-commissie het volgende tweele- dige advies uitgebracht, met welk advies het partijbestuur zich heeft vereenigd: „bij hand- having van het eene stembiljet geen hokje invoeren om op het advies te kunnen stem- men; bij aanvaarding van de meervoudige stembiljetten wel dit hokje in te voeren." Bet denkbeeld tot invoering van een hokje „politiek advies" op het stembiljet werd van verschillende zijden bestreden. Besloten werd geen hokje „politiek ad vies" op het biljet te plaatsen. Mr. Bomans verdedigd. De heer Brinkman uit Flaarlem bracht de critiek in de pers op mr. Bomans ter sprake Hij was van oordeel, dat ten deze zeer onbe hoorlijk was opgetreden en vroeg het Partij bestuur om maatregelen te nemen, waardoor aan de pers de breidel kon worden aangelegd. De voorzitter stelde zich evenwel op het standpunt, dat al zou censuur van de pers mogelijk zijn, wat uiteraard niet het geval is, het partijbestuur daartoe nimmer zou be- hooren over te gaan. Wetgever, werkgever en werknemer. Uitvoerige besprekingen zijn er gevoerd over de prae-adviezen, uitgebracht door de heeren dr. J. v. Beurden, C. J. Kuiper, prof, mr. dr. Ch. Raaymakers S. J. en mr. M. P. L Steenberghe over „De taak van den wetgever in den tegenwoordigen tijd ten aanzien van de verhouding tusschen werkgever en werk nemer in het bedrijfsleven". NA DE VEENBRANDEN. Geen beroep op de offervaardtgheid. De commissaris der koningin in de provin cie Drente, mr. J. T. Linthorst Homan, be- richt namens het Provinciaal Comitd tot hulpverleening bij rampen van algemeenen aard, dat voor het verkrijgen der middel en tot hulpverleening en schadevergoeding in- zake de veenbranden in Drente geen beroep op de offervaardigheid van het Nederland- sche volk zal worden gedaan, nu de Kon. Nationale Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis en de vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" door het beschikbaar stellen van gelden en goederen het comite de noo- dige middelen hebben verschaft. ZILVEREN JUBILEUM ST. RAPHAeL. Zaterdag is in het Concertgebouw te 's-Hertogenbosch het zilveren jubileum van den Nederl. R.-K. Bond van Spoor- en Tram- wergpersoneel St. Raphael herdacht. Na een afdeelingsbesturen-vergadering werd een receptie gehouden, waar de jubilee rende organisatie zich in een zeer groote be- langstelling mocht verheugen van de zijde der aangesloten afdeelingen en talrijke so- ciale organisaties in den lande. De directie der Nederl. Spoorwegen was vertejrenwoordigd door de heeren ir. Kalff en mr. Van Maenen; de Minister van Water- staat door den referendaris van zijn departe ment, den heer Slagter, het Rijkstoezicht op de Spoorwegen door den heer ir. Verwey. De dag werd besloten met een feestavond in het Concertgebouw. NED. VER. TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Te Zutphen is de algemeene vergadering van de Nederl. Vereeniging tot bescherming van dieren gehouden onder voorzitterschap van jhr. mr. Von Weiler C's-Gravenhage). De burgemeester, de heer mr. J. Dijck- meester, heeft het bestuur en de leden der Vereeniging namens de burgerij en den ge- meenteraad welkom geheeten. Aan het verslag van den secretaris, den heer jhr. W. C. Engelen (Hilversum) is het volgende ontleend: In het hoofdbestuur is jhr. L. !J. Quarles van Ufford tot eere-voorzitter benoemd en tot lid de kolonel-paardenarts N. I. L. b. d. W. van der Burg. Aan de heeren G. F. Aberson te Gorinchem en baron N. Mackay te Ede, die uit het bestuur der afdeeling hun- ner woonplaats traden, heeft het hoofdbe stuur eene bijzondere dankbetuiging voor hunne veeljarige en groote verdiensten ge- zonden. In Drente en Limburg blijft de actie der Vereeniging zich verder ontwikkelen. Te Cenagfi mid eene afdeeling acgeckht eg dole tfeer te Nfjmegea- Het ledental der VereenTgihg Dearaagt thans 13.000. De eigen film blijkt meer en meer een groot succes. Het contact met de onderwijzerswereld zal nauwer aangehaald worden. Commissie A uit het hoofdbestuur, welke speciaal tot taak heeft verbetering te ver krijgen van toestanden bij de exploitatie van vee en pluimgedierte, onaervindt veel steun, ook uit wetenschappelijke kringen. Bet trekhondenprobleem baart de Vereeni ging veel zorg, al valt eenige verbetering waar te nemen. Aan jhr. Quarles van Ufford, den eere- voorzitter, werd de gouden medaille der ver eeniging aangeboden bij gelegenheid, dat deze veertig jaar lid van het hoofdbestuur was. Uit het financieel verslag over de Criel- laertstichting bieek, dat de inkomsten 7000, de uitgaven 10,284 hebben bedragen. In het hoofdbestuur werd gekozen de heer dr. H. J. Kars, uit Heerlen. Hierna kwam in behandeling een voor stel van de afdeeling Limburg, dat de Ver eeniging zich zal wenden tot den minister van binnenl. zaken met verzoek te willen be- vorderen a. dat art. 253 der Gemeentewet worde geschrapt. b. dat naam en woonplaats van den eigenaar van voertuigen, getrokken door een of tweehoevige dieren, worden vermeld op de voertuigen, evenals dat is geregeld bij de Trekhondenwet. s Dit voorstel werd aangenomen. c. dat aanspanning van honden naast de kar verboden worden. Na breedvoerige discussie werd dienaan- gaande door de vergadering besloten proces- senverbaal over zoo'n bespanning uit te lok ken om er achter te komen. of zoo'n bespan ning al dan niet volgens de wet geoorloofd is. Daarna verdaagde de voorzitter de verga dering tot heden. BESCHERMING VAN VOGELS. Jaarvergadering der Ned. Vereeniging Vrijdag hield de Nederlandsche Vereeni ging tot bescherming van vogels haar jaar- lijksche algemeene ledenvergadering te Den Burg (Texel), onder voorzitterschap van prof. dr. A. E. FI. Swaan. De aftredende leden van het hoofdbestuur de heeren dr. H J. Lovink, prof-, dr. A. E. H. Swaan, C. H Tihiehout, dr. Jac. P. Thijsse en mr. P. G. van Tierihoven, werden herkozen. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Drijver, bieek, dat ledental en inkom sten weer gestegen zijn, aan jaarlijksche con- tributies werd -in 1927 ontvangen 9409 90V-, Aan de vereeniging werden twee legaten ver" maakt resp. 1O0O en 100 groot, en nog een derde legaat ad 500, belast met vrucht- gebruik. Onder de giften was er een van 250. De vereeniging heeft het verlies te betreu- ren van haar beide eerleden, n.l. den oud- voorzitfer dr. J Biittikofer en prof. dr. J. Rit- zema Bos. Beiden hebben grooten invloed uit- geoefend op de openbare meening over vogel- beschcrrr.ing De handhaving der Vogelwet en der Jacht- wet wordt een sportief, doch veelomvattend onderdeel genoemd van het werk van het hoofdbestuur. Bij- onderzoek bieek herhaalde- lijk de geringe kennis omtrent vogels, vooral omirent roofvogels. Op de Veluwe werd een der weinig broedparen van den havik ver- delgd; bij de vischkweekerijen der Ned. Heide Maatschappij werd proces-verbaal opge- maakt voor het vangen van ijsvogels (be- schermde vogels) met paalklemmen (verboden vangmiddelen). Aan de regeering werd een rapport gezon- den over de pogingen om de bescherming der spreeuwen te beperken, ter wille van den fruit- oogst. In dit rapport wordt geadviseerd de schade op aivdere wijze tegen te gaan, omdat de spreeuwen voor den landbouw overwegend nut tig gereht moeten worden. De Musschengilden hadden weer de voile aandacht der vereeniging, vooral, omdat het uitloven van premie voor musschenvleugels en - pooten kan leiden, en soms ook inder- daad leidt, tot een algemeene vogelvervol- ging. Aan den Rijksveldwacht wend een aanhang- motor in bruikleen afg-estaan, om het tegen- gaan van de kievitenvangst te bevorderen. De resultaten van dit middel overtroffen de ver- wadhtingen; in een streeic, bekend om deze vangst, durMe men het bedrijf niet meer uit te oefenen. Van v-er uiteenliggende plaatsen aan de kust kwamen berichten in over het voorko- men van z.g. „olievogels", vogels, gedood, of ten doode gedoemd, door op zee drijvendc- olie. Sommige staten hebben tegen het oliege- vaar reeds krachtige maatregelen genomen; ook voor onze wateren zouden die niet mis- plaatst zijn. De vuurtoren te Eyerland (Texel), welke in den afgeloopen winter van electrisch licht werd voorzien, kreeg, op kosten der vereeni ging, een installatie van beschermingslam- pen. De directie van het Loodswezen en het Departement van Marine verleenden daarbij alle medewerking. Ten slotte werden in het verslag mededee- lingen gedaan over de door de vereeniging bewaakte broedterreinen: Schouwen, de Scheurpolder bij Hoek van Holland, terrein op Texel, Schiermonnikoog, het Kamper- eiland, het Hattemerbroek, enz. Van d; regeering ontving de vereeniging een subsi die van 800 in de bewakingskosten, die in totaal de 4000 per jaar overschrijden. ONWEER BOVEN LEIDEN. Gistermiddag heeft boven Leiden een hevig onweer g-ewoed. De bliksem sloeg in het net van de electrische tram, waardoor de dienst gestoord werd. Verder sloeg de bliksem in den schoorsteen van het perceel Ransburger- weg 62. De schoorsteen werd weggeslagen. het da-k w-erd beschadigd- en ook binnenshuis werd schade aangericht. Persoonlijke onge- vallen hadden niet plaats. De uitgerukte brandweer behoefde geen dienst te doen. MERCURIUS. De Nat-ionalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" heeft een al gemeene vergadering gehouden, waar ailer- eerst een huldiging plaats had van den oud- ondervoorzitter, d'en heer W. Ch. van Daa- len. Aan orde was daarna_ het iaawersla^ 'W van den secretaris, den heer Job. M. de Zeeuw te Rotterdam. In dit verslag wordt er in -de eerste plaats op gewezen, dat dte finan- cieele positie van „Mercurius" in het afge loopen jaar in zeer belangrijke mate is ver- stevig-d. Flet bondsvermogen zal in den loop van 1928 ongetwijfeld de twee ton te boven gaan. Verschillende verbeteringen werden vericregen, terwijl voorbereidingen werden ge- troffen om veelzijdiger dan tot dusver de cultureele ontwikkeling der leden te -dienen. Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 1928: 6043, w.o. 609 vrouwelijke. Het ver slag vermeldt dan verder de acties, welke gedurende 1927 dte afdeelingen en het bonds- bestuur met afwisselend succes hebben ge voerd. Blijkens het financieel verslag gaf 1927 een voordeelig saldo van 3903, waardoor het tekort van vorige jaren van 9393 tot 5489 verminderde. Den tweeden dag werd allereerst dte be- grooting voor 1928 behandeld, waarbij uit voerige besprekingen plaats vondem Zij werd ten slotte vastgesteid op 111.536 aan ontvangsten en uitgaven. In fcespreking kwam vervolgens de finan- cieele verhouding tusschen den Bond en de afdeelingen. Het bondsbestuur vroeg machti- ging, over te gaan tot de benoeming eener commissie, welke dit vraagstuk nader onder de oogen zal zien en daarover vodr de bonds- vergadtering van 1929 verslag zal uitbren- gen. Het bestuursvoorstd werd ten slotte aan genomen. De heer Joh. M. de Zeeuw te Rotterdam werd met algemeene etemmen als bonds- secretaris herkozen. De heeren P. van Her- wijnen en J. E. Hartog werden als leden van het bondsbestuur herkozen. In de open plaats in het bondsbestuur, ontstaan wegens de uit- treding van den heer W. Ch. van Daalen, werd bij herstemming gekozen de heer J. W. Mannee te Eindhoven. De heeren J. E. Har tog. F. G. Mastenbroek en Joh. M. de Zeeuw werden weder benoemd tot gedtelegeerden in den bestuursraad van het Verbond van vak- organisaties van hoofdarbeiders in Neder land. De afgevaardigden ter Federatie van Han dels- en Kantoorbediendenrereenigingen in Nederland en ter algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor Herstel- lingsoorden, zoomede de leden in de commis sie van geschillen zagen mede hun mandaat vernieuwd. Als plaats voor de volgende bondsvergade- ring werd Amsterdam aangewezen. Na een korte bespreking keurde de verga dering goed het werkprogramma voor 1928. De motie van de afdeeling Amsterdam be- treffende den invloed van arbeidbesparende werkmethoden werd na een kleine wijziging aangenomen. Het voorstel van de afdeelingen Beverwijk en Hoorn tot wederoprichting van het bureel tot plaatsing leidde tot een vrij: uitvoerige bespreking over -dte wijze waarop de arbeids- bemiddeiing voor dte handtels- en kantoorbe dienden in verschillende steden werkt. Het voorstel werd ten slotte verworpen, waarna een motie werd aangenomen, waarin de vergadering als hare meenir.g uitsprak dat de sociale beteekenis van dte arbeiasbe- middeling, nog afgescheiden van de daaraan verbonden kosten, -deze taak stempelt tot overheidstaak en, bij de ontwikkeling, zoowel van de vakbeweging, als van de arbeidsbe- middeling, meer en meer als zoodanig doet op den voorgrond komen, dat echter een doel- matige arbeidsbemiddteling voor handtels- en kantoorbedienden vcrdert. Aan de orde waren vervolgens de voorstel ler! van enkele afdeelingen beoogende concen- tratie in de neutra'e vakbeweging. Zij werden na eenige discussie goedgekeurd. Over de stichting eener jongerengroep had een commissie een verslag uitgebracht, waar van de slotsom luidde, dat het gewenscht moet worden geacht, dat jongere kantoor bedienden naast Mercurius worden georgani- seer-d. Het bondsbestuur had zich in zijn prae- advies bereid verklaard de mogelijkheid van uitvoering van dit plan in overweging te ne men. De vergadering vereenigde zich met dit voorstel van het bondsbestuur. Naar aanleiding van een verzoek van de afdeeling Maassiuis, dat Mercurius zich rechtstreeks zou aansluiten bij dte Nooit-meer- oorlog-Federatie luidde de raad van het bondsbestuur, dat zij meende dat de vredes- gedachte van Mercurius voldoende tot uiting komt door het aangesloten zijn van het V. V. H. bij die Federatie. Slechts een 4-tal afdeelingen verklaard« zich voor het voorstel-Maassluis. De voorzitter sloot daarna met een koh woord de vergadering. TE VER IN ZEE. Het slachtoffer overleden Te Scheveningen, in de nabijbeid van der vuurtoren, is een- 61-jarig heer uit Amster dam te ver in zee geraakt. Hij kon slechts met groote moeite door twee personen of het droge gebracht worden. In b-ewusteloo zen toestand werd de drenkeling naar hei Roode Kruis Ziekenhuis overgcbracht, waa* hij na korten tijd is overieden. IN HANDEN VAN KANNIBALEN GEVALLEN? De toestand van den Zuid-Vogelkop of Nieuw-Guinea is thans rustig. De resident van Ternate en de assistent-resident, alsmede de devisiecommandant, zijn teruggekeerd, Een gezaghebber is achfergebleven met drie brigades gewapende politie. De door de op- standige bevolking vermoorde patrouille is waarschijnlijk door haar opgegeten. Gedurende de politioneele actie in de on- rustige streek stuitte men slechts eenmaal op gewapend verzet, waarbij eenige deelnemers aan een bevolkingspatrouille onbeduidend gewond werden. Enkele yerzetslieden werdep gedood.*v - 55 JAAR BEPAOEFD BIJ alle Apothelkers en Drogisten verkrljgbaar.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7