DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. itionncmcnisprijs Mj vooruitfcetaUng per 3 maanflen f2.-, fr. per pest f2.50. Bewijsn. 5 ct Aayertentiepr. 25 ct p. resel, grootere letters naar Brisyen franco NX Bock- en Handelsdr. Tjt Hcrms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. No. 33. OINSDAft 22 MEI !l!l No. 12ft Dit Hammer bestaat alt 2 bladen. Honderd dertigste Jaargang 1928 Direcfeur: O. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Oaseiijksch overzichi. DE DUITSCHE VERKIEZINGEN. Kalm verloopen. De Unker- zijde behaalt winst. De groote coaUtie? We konden gisteren nog juist in de tele- grammen den voorloopigen uitslag der Duitsche verkiezingen opnemen, welke Zon dag in het geheele Duitsche rijk gehouden zijn. Hoewel nog niet alle uitslagen bekend zijn, kunnen we toch wel een voorloopige be- schouwing van de resu'Itaten van den strijd geven. En dan is het eerste, wat opgevallen Is, wel, dat de verkiezingen al een bizonder rustig verloop hadden, al hebben zich hier en daar natuurlijk wel incidenten voorgedaan. Zoo ontstonden te Glauchau in Oost-Saksen Zaterdagavond bloedige opstootjes. De com munisten poogden hier een fakkeloptocht van de sociaal-democraten in dfe war te sturen. Toen een der leiders der sociaal-democraten den communist verzocht op zij te gaan, werd hij neergestoken. Hij was onmiddellijk dood, de moordenaar werd gevat. Te Weimar in Thiiringen werd een natio- naal-socialist, die uit zijn tuin met steenen naar een paar communisten wierp, afgeran- seld De politie was echter door het heele rijk overal spoedig ter plaatse, waardoor ernstige incidenten konden worden voorkomen. Wat nu de uitslag betreft, is het met zeker- heid te zeggen, dat de sociaal-democraten een aantal zetels gewonnen hebben. Hoe - groot dit aantal precies is, kan nog niet gezegd worden, omdat de uitslagen in de afgelegen districten nog niet bekend zijn. Daardoor kan het eindresultaat den sociaal-democraten nog wel eens tegenvallen en kunnen de Duitsch- nationalen bijvocrbeeld, die tot nog toe een achterstand hebben wellicbt nog eenigszins op peil komen. Toch is de indruk gevestigd, dat dte rech- ierzijde door de kiezers zwaar gehavend en de linkerzijde versterkt is. Het triomfgevoel van de sociaal-democraten meet overi- gens getemperd worden door het feit dat zij de winst voor links met de communisten moeten dee! en, die, hoewel zij in de prakti- sche politick niet medetel'len, zich nu nog met meer succes kunnen toeleggen op hun tradi- tioneele taktiek cm elke regeering die aan het bewind is, het leven in het parlement zuur te maken. Een ander feit van beteekenis zijn de voor- deelen die de Oeconomische Vereeniging voornamelijk ten koste van rechts behaald heeft. Deze partij Wordt gevormd door de middenstanders, die door de inflatie het zwaarst getroffen waren en daarom de reva- lbrisatie boven aan hun program hadden ge- plaatst. Zij waren in den ouden Rijksdag weliswaar maar 21 man sterk, maar hebben een invloed buiten verhouding tot deze ge- ta'sterkte, daar zij naast het Centrum in het midden op de wip zitten en aan de laatste coalitie van rechts de noodige levensvatbaar- heid hebben helpen geven. Deze middenstan ders, onder wie zich vele kiezers door de schoone beloften van de Duitsch-nati-onalen nopens revblorisatie hadden laten paaien om rechtstreeks op dezen te stemmen, van welke beloften slechts een armzalig beetje verwe zenlijkt is, hebben zich blijkbaar weer van rechts afgewend en zijn tot hun natuurlijk partijverband teruggekeerd. Gevolg hiervan is dat de Oeconomische Vereeniging versterkt uit den stembusstrijd is gekomen. Spoedig zullen nu wel de 'verschillende partijen moeten onderhandelen over de nieu we coalitie-vorming. Hoewel daarvan nog niets positiefs bekend is, schijnen de kansen voor het tot stand komen der groote coalitie bij de overwinning der sociaal-democraten, zeer gestagen, daar een coalitie van Weimar (sociaal-democraten, democraten en centrum) wel niet zail> worden g'evormd bij gebrek aan een voldoende meerderheid. Het ontslag van het rijkskabinet kan thans elk oogenblik worden verwacht. Zijn taak is door de verkiezingen van Zondag vervuld. Het kabinet-Marx is sinds maanden niets an- ders dan een waarnemende regeering die zoo- als men weet alleen bijeen is gebleven om het ,.noodprogramma" ten uitvoer te leggen en de verkiezingen te organiseeren. Nu de coa litie van rechts door het stranden van de schoolwet uit elkaar was gevallen, ligt het voor de hand dat de rijkspresident den heer Marx en zijn medeministers zal verzoeken hun portefeuilles te bliiven waarnemen tot bet nieuwe kabinei za! zijn samengesteld. Onderhandelingen dienaangaahde zouden reeds sinds enkele dagen achter de schermen djn gevoerd en wel ditmaat v.n. met het doel in het rijk en Pruisen eenzelf de coalitie aan het bewind te doen komen. Voor de ver kiezingen regeerde in het rijk de coalitie van rechts, terwijl in Pruisen de coalitie van weimar vrij veel moeite had haar positie te handhaven. Getracht za'l wel worden, zoowel m het rijk als in Pruisen de groote coalitie te vormen, waardoor dan in de toekomst veel wrijvingen zullen kunnen worden vermeden, zooals tusschen de regeeringen van Marx en braun hebben plaats gehad. De Pruisische regeering zal geen ontslag nemen en moet dit ook niet doen daar ze niet in de minder- tod is gebleven en vermoedelijk versterkt uit aen fciesstrijd is gekomena. Hoe het zij, een feit is, dat de strijd ge- J'onnen is door Stresemann's poitiek, waar door dus de buitenlandsche politiek, die door •rem gevoerd werd, kan worden voortgezet, letgeen als gunstig kan worden beschnywd voor de Europeesche rust, vooral ook, omdat ook bij de Fransche verkiezingen Briand's politiek versterkt is. BM§f©CTlaisigi CHINA. DE BURGEROORl.OG Het Japan-uhe memorandum. Zaterdag maakte een Reuter-bericht mel ding van net overhandigen door den Japan- schen gezant aan Tsjang Tso Lin van een memorandum. De „Times" geeft den inhoud van dit memorandum, dat als volgt luidt, weer: Het leven der bevolking in China wordt gekenmerkt door uiterse onrust en nood als gevolg van de voortdurende beroeringen daar, die thans reeds vele jaren aanbouden, terwijl de buitenlandsche onderdanen geen waarborg van veiligheid genieten bij de uii- oefening van hun bezigbeden. Het is daarom het ernstige verlangen zoowel van Chineczen als buitenlanders, dat de beroeringen zoo spoedig mogelijk ophouden, op een wijze, die leidt tot het optreden van een vereenigd en vreedzaam China. Dit is vooral de hoop van Japan, welks be'angen in het bijzonder en ten sterkste bij de beroeringen betrokken zijn, om dat het China's naaste buur is. De beroeringen dreigen zich thans echter uit te strekken tot de gebieden van Peking en Tientsin, en ook bestaat de vrees, dat Mands- joerije er door wordt getroffen. De Japan- sche regeering hecht die grootste waarde aan de handhaving yan orde en rust in Mandsjoe- rije en is er op voorbereid, alles te doen, war zij kan, teneinde het optreden van een staat van zaken te voorkomen, die deze orde en lust zal kunnen verstoren, of een waarschijn lijlce oorzaak' voor zulk een verstoring zou vormen. De Japansche regeering zal zich in deze cmstandigheden, indien de beroeringen zich verder in de richting van Peking en Tientsin voortbewegen en de toestand zoo dreigend wordt, dat de orde en rust in Mandsjoerije in geVaar komen te verkeeren, wellicht gedwon- gen zien, geeigende en doeltreffende maatre gelen te nemcn voor het handhaven van orde en rust in Mandsjoerije. Er moet echter op gewezen worden, dat de politick der Japansche regeering, die bestaat in het handhaven van een houding van strik- te neutraliteit ten aanzien van de twistende partijen, in alle opzichten ongewijzigd blijft en dat, mocht de gang van zaken van dien aard zijn dat hif den boven gen oemden maat- regel noodzakelijk maakt, de Japansche re geering wat betreft't tijdstip en de wijze van zijn toepassing, zorgvuldig zal waken tegen mogelijke otibehoorlijke gevolgen, die voor een der iwee tegenover elkaar staande partij- ea kunnen ontstaan. De Japansche gezant heeft een memoran dum van gelijken inhoud ook overhandigd aan den minister van Buitenlandsche Zaken van de regeering te Nanking. De correspondent van de „Times" te Pe king meldt, dat men daar ter stede de diplo matieke taal van bovenstaande nota be- schouwt als een zeer diunne bedefcking voor de iizeren hand, die er zich achter verschuilt, en dat er zelfs zijn, die beweren, dat Japan met deze nota feitelijk een protectoraat in Mands joerije afkondigt, omdat Japan eigenlijk al lang ten zcerste ontevreden is over de wijze, waarop het daar behandeld wordt Men uit het vermoeden, dat Japan er naar streeft, met geweld een eind te maken aan de moord- cladige worstelrng in China en naar de vesti- ging van een of andere regeering, die voor het heele land verantwoordelijk kan worden gehouden. DUITSCHLAND. HET AANTAL STEMMEN, DAT GEWONNEN OF VERLOREN WERD. De thans bekende stemmencijfers der par tijen bij de Pruisische Landdagverkiezingen geven de volgende verschuivingen (op groote cijfers afgerond) De Sociaal-Democratische partij wint on- geveer 000.000 stemmen, de Duitsch-Natio- nalen verliezeu 1.100.000 stemmen, het Cen trum verliest 365.000 stemmen, de Commu nisten winnen 460.000 stemmen, de Duitsche Volkspartij verliest 200.000 stemmen, de De mocraten verliezen 258.000 gtemmen, de Eco- nomische Partij wint 380.000 stemmen, de Nationaal-Socialisten verliezen QO.OOO stem- men en de Duitsch-Hannoversche Partij ver liest 72.000 stemmen. De rond 276.000 stemmen der Christel.- Nat. Boerenpartij en van den Landbond moet men bij de Duitsch-Nationale stemmen op- tellen, daar een aaneensluiting van die groe- pen in den Landdag waarschijnlijk is. DE ONTPLOFFING TE HAMBURG. GevaarUjke gifgassen. Omtrent de ontploffing, die gistermiddag omstreeks vijf uur plaats had, wordt nog ge- meld: Een zeven meter breede tank, gevuld met phosgeen, een gasmengsel, dat tijdens den oorlog bekend stond als „Gelb-Kreuz", is ontplcft. Verscheidene in de nabijheid van de fabriek wonende of in de omgeving passee- rende personen zijn tengevolge van het inade- men van het vergiftige gas ernstig ziek ge- worden. De brandweer is bezig het gas met ammo- niak te bestrijden. Ook uit WUhelmsburg, waarheen de wind t de vergiftigde gassen heeodreef, worden ziektegevalled geme Volgens de laatste berichten van heden- morgen zijn reeds zes personen gestorven. Twintig ander en zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Daar de fabriek op een eilandje in de Elbe ligt is zij moeilijk te bereiken en heeft de brandweer, die gewapend is met gasmaskers, een zeer moeilijke taak. De bewoners van de in de nabijheid tiggende woningen moeten hun huizen verlaten. GASVERGIFTIGING? Te Essen zijn twee jongelieden van 16 jaar dood in een badkuip gevonden. Daarnaast lag een 19-jarige vriend bewusteloos. Gasver- giftiging is de oorzaak van den dood der twee jonge menschen. De politie denkt aan een ongeval, maar zet toch haar onderzoek voort, daar zij op enkele nog niet verklaarde omstandigheaen is ge- stuit. VOLKSSTEMMING IN ZWITSERLAND. Over een grondwetswijziging. De grondwetswijziging, die bepaalt dat kinderen, in Zwitserland uit buitenlandsche ouders geboren op zekere voorwaarden Zwit- sersche onderdanen worden, is bij volksstem- ming met een meerderheid van 3 tegen 1 goeagekeurd. Zondag heeft wederom een volksstemming in Zwitserland plaats gevonden over een voorstel tot grondwetsherziening. Ditmaal heeft het referendum een bevestigde meerder heid opgeleverd, voor het eerst wederom na tal van volksstemmingen, die alle met een ontkennend resultaat waren geeindigd. Het voorstel tot grondwetwijziging, dat Zondag is goedgekeurd met 314.000 tegen 132.000 stemmen, betrof een maatregel om tegen te gaan dat een te groot aantal vreemdelingen in Zwitserland wonen. Bij de wijziging van de grondwet is thans vastgesteld, dat kinde ren van geruimen tijd in Zwitserland wonen de vreemdelingen, die een moeder van Zwit- sersche afkomst hebben, onder bepaalde voorwaarden zullen worden geneutraliseerd als Zwitser. Hierdoor wordt voorkomen dat een te groote gedeelte der bevolking van bur tenlandsche nationaliteit worden zal. Het ontwerp werd door niemand bestreden, doch met het oog op de bekende negatieve werking van het referendum was men toch nog bang voor verrassingen. Inderdaad is ook in de 2 kantons Fribourg en Schwyz een ontkennende meerderheid nog aangetroffen, doch in de andere 20 kantons was een sterke meerder heid ten gunste van dit voorstel aanwezig. FRANKRIJK. HET PROCES TE COLMAR. Het requlsitoir. Naar het B. T. A. uit Colmar meldt, heeft de procureur-generaal gisteren zijn requisi- toir gehouden. Hij verklaarde in de eerste plaats, dat de abbe Hagy feitelijk op de bank der beschul- digden moest zitten, waarna hij een histo- risch overzicht gaf van de autonomistische beweging. Vervolgens beschreef hij de rol, door ieder der beschuldigden gespeeld. Omtrent Ricklin zeide hij: Abbe Wetterle heeft van hem geschreven: „Dr. Ricklin heeft geen beginselen, hij heeft alleen eetlust, en deze is bovenmatig". In den rijksdag ver klaarde Ricklin: „Wij zijn nooit Franschen geweest, wij zijn goeae Duitsehers. Geeft ons dezelfde rechten als aan de andere lan- den en ge zult zien, dat wij hen alle in Duitschgezindheid zullen overtreffen". Dat is de ware Ricklin! Tegen het einde van den oorlog dacht hij er over, de Elzassers tot Beiersche onderdanen te maken. Altijd streef- de hij naar hetzelfde separistische doel en een zekere pers steunde hem onder leiding van den abbe Hagy. Betreffende Schall verklaarde de procu- reur, dat deze een extremist was in de partij, die de „Schutztruppen" organiseerde. VALSCHE SUEZKANAAL-AAN- DEELEN. Twee dagen geleden is te Parijs een po- ging ontdekt, om 5000 aandeelen Suez-ka- naal ter waarde van 4 millioen dollar, na te maken Bij een drukker te Parijs verscheen een man Roger Netter genaamd, die hem vroeg de aandeelen te maken als duplicaten van de origineele, welke zich in Engeland be- vonden. De drukker waarschuwde de politie, die Netter arresteerde. Deze heeft gisteren be kend, 'n poging te hebben gedaan, om valsche aandeelen te laten drukken en uit te geven. HET BRITSCHE ANTWOORD. Fransche perstemmen. Het „Journal", dat het Britsche antwoord op de voorstellen van den Amerikaanschen staatssecretaris Kellogg inzake een anti-oor- logsverdrag bespreekt, zegt dat de Amerika- nen thans verplicht zijn te verklaren hoe zij zich voorstellen de veroordeeling van den oor log met de Monroeleer te verbinden. Zij zul len zelf reserves moeten maken en dientenge- volge zal er geen enkele reden meer zijn om er niet eveneens Fransche reserves in te las- schen. Voor de „Figaro" is het antwoord volko- men duidelijk en oprecht en zal het een groo- ten invloed op het vervolg der onderhande lingen hebben. De „Echo de Paris" verklaart zich over het geheel voldaan, doch maakt en kele reserves. De ,.Oeuvre" verheugt er zich over dat Chamberlain als goed Europeaan heeft gesproken. EEN MOORD, Zaterdagavond is er op een eenZamen weg bij Touquet-Pari's-Plage, de nieuwe badplaats aan het Kanaal, een Engelsche dame, die daar reeds eenige maanden een villa bewoon- de, vermoord. Er bestaan redenen om aan te nemen, dat de moordenaar uit sadistische drijfveeren heeft gehandeld. De verdenking valt op een doofstommen man, want hoewel deze met schriftelijke verklaringen ontkent iets met den moord uitstaande te hebben, zijn er bij een huiszoeking dingen. gevonden, die een sterke aanwijzing tegen hem vormen. WEDLOOP OM DE AARDE. Spannende strijd tusschen Deen en Zweed. De laatste wint met eenkwartier. Op 8 Maart ging-en tijdens het diner in een der groote Parijsche restaurants een Deen en een Zweed een weddenschap aan, wie van beiden het snelst een reis om de wereld zou kunnen maken. Nog denzelfden dag begaven zij zich op weg, doch de reis was voor hen in zooverre een teleurstelling, dat de beide mededingers elkaar in bijna iedere havenplaats weer ont- moetten. Geen van beiden kon op den an der een voorsprong krijgen. De terugreis van New-York naar Cherbourg maakten zij zelfs met dezelfde boot, de „Majestic". Bij de Fransche kust echter begon de beslissende strijd. Reeds ver voor den ingang tot d haven werd elk door een speciale sleepboot afgehaald. Daarbij slaagde de Zweed erin een minuut voor den Deen den Franschen bodem weer te bereiken. Een wilde autorace ontspon zich ten slotte tusschen Cherbourg en Parijs, in het verloop waarvan de Zweed een voorsprong van een kwartier kreeg en derhalve de reis om de wereld won. In totaal duurde deze spannende jacht 72 dagen. ENGELAND. BLIND DOOR DEN BLIKSEM. Te Hackney (Londen) is een bus-conduc- teur door den bliksem blind geworden De bliksem trof den radiator, terwijl de bus bij een halte stilstond. Een voorbijganger ho orde den kreet: „Ik ben blind! Ik ben blind!" en vond den conducteur lang-uit op den grond voor zijn zitbank, alsof hij getroffen was. De conducteur geraakte bewusteloos en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het merkwaardige is dat de bus zelf geen teeke- nen van beschadiging vertoonde en dat geen der passagiers werd gewond. GANDHI. Uit Bombay wordt gemeld, dat Gandhi, de leider van de non-cooperatie-beweging in Britsch-Indie (dat wil zeggen de beweging die, volkomen politieke onthouding betrach- tende, weigert in het bestuur des lands met de Engelschen samen te werken) besloten heeft, zich opnieuw in de actieve politiek te begeven ten einde overeenstemming tusschen de H'indoes en Moslims tot stand te brengen Dit besluit kan, meent men, een verstrek- kende beteekenis hebben. Op het congres van alle Indische partijen was het mislukt een verzoening tusschen de twee elementen te be- werken. Indien Gandhi's voorstellen worden aattgenomen en de Indische leiders hun twis- ten over de beteekenis van Swaraj (zelfbe- stuur) staken, zal Gandhi, naar hij belooft, al zijn tijd en werkkracht aan de bijlegging van de verschillen tusschen Hindoes en Mos lims wijden. Gandhi heeft een ontzaglijken invloed op de groote massa en is daarom machtiger dan de tegenwoordige politieke leiders. BELGIe. ZWARE ONWEDERS. Een stapelhuis afgebrand bij Ant- werpen. Uit Brussel wordt gemeld, dat Zondag en Zaterdag in verschillende streken van Belgie zware onweders hebben gewoed. Te Merxem- bij-Antwerpen sloeg de bliksem in de loodsen van de firma Govaerts, welke onderverhuurd waren aan verscheidene Antwerosche „na- ties". Duizenden balen katoen en een groote hoeveelheid andere koopwaar gingen in vlam- men op. De schade wordt geraamd op 2 a 3 millioen frank. HET VERBLIJF VAN PRINS KAREL VAN ROEMENIe. Geen politieke bedoelingen. Prins Karel van Roemenie, die thans in het Chateau d'Ardenne verblijft, heeft aan som- mige Belgische bladen laten weten, dat hij zeer getroffen is door de hartelijke gastvrij- heid, welke hemi in Belgie te beurt mocht val- len. De prins blijfct ook aan de regeering te hebben medegedeeld, dat hij1 er niet aan denkt zich met politieke intriges bezig te houden en geenszins de bedoeling heeft de wetten der gastvrijheid te overtreden. Zijn eenige wensch is, ook door de pers, met rust te worden ge- laten. TSJECHO-SLOWAKIJE. MILLIOENENROOF IN HET RIJKSMUSEUM TE PRAAG. Uit Praag wordt gemeld, dat tot dusver onebekend gebleven personen in den afgeloo- pen nacht uit het Rijksmuseum aldaar, het vroegere Koninklijke Boheemsche Museum, ongeveer 300 gouden en zilveren ringen heb ben ontvreemd. De metaalwaarde van het gestolen bedraagt naar schatting ongeveer 1.500.000 Mark. Nog gedurende den nacht werden door een der bewakers eenige glas- splinters ontdekt, hij vermoedde evenwel niets ernstigs en deed van het feit slechts me- dedeeling in zijn dienstboek. Eerst in de morgenuren zag men, dat drie vitrines waren stukgeslagen en van hun inhoud beroofd. Het van Zeil, Karpetten, Loopers, Maften, Go^dijnen, Dekens enz TEGEN SPOTPRIJZEN. v.h. B. ZANDBERGEN, Hekelstraat 19. museum werd toen onmiddellijk door detecti ves omsingeld. Een grondig onderzoek werd in het gebouw ingesteld, maar heeft geen re sultaat opgeleverd. De politie heeft onmiddel lijk alle binnen- en buitenlandsche politie* bureaux van een en ander in kennis gesteld. OOSTENRIJK. DE VERKIEZINGEN IN DUITSCH LAND. Persstemmen uit WeeneA De Weensche bladen publiceeren naar aan- leiding van de verkiezingen in Duitschland lange commentaren. Zoo schrijft de „Neue Freie Presse", dat deze verkiezingen geheel den wil des volks weergeven wat betreft de republiek. Een groote coalitie van Sociaal-Democraten, Cen trum, Democraten en Duitsche Volkspartij behoort tot de bereikbare mogelijkheden. Slechts een dergelijke regeering heeft levens- vatbaarheid, want de rechtsche coalitie heeft uitgediend. Hoogst onwelkom zijn de resulta ten van de communisten. De verkiezingen he- wijzen, dat de overweldigende meerderheid. in Duitschland den vrede wenscht. De weg is vrij voor de internationale goede verstand- houding, voor een nieuw Europa van de geestelijke en ecoonmische verzoening, Duitschland heeft gesproken. De Entente heeft nu het woord. Het „Neue Wiener Tageblatt" maakt een vergelijking tusschen de Duitsche en Fran sche verkiezingen en maakt hieruit op, dat beide volken getoond hebben bezield te zijn met den wil tot den vrede en de rust. Van een zege van de coalitie van Weimar kan niet worden gesproken, want van de drie samen. stellende partijen heeft alleen de sociaal-de- mocratie overwinningen behaald. Het socialistische blad „de Arbeiterszei- tung" merkt op, dat het geheele regeering.-?- blok een nederlaag heeft geleden; alleen de Duitsche Volkspartij is hieraan ontkomen door de b:koring, welke van den naam Stre semann uitgaat. PALESTINA. DE KINDERHUWELIJKEN. Uit Jeruzalem wordt aan de „Times" ge meld, dat het probleem der kinderhuwelijken in Palestina in een acuut stadium is gekomen door de zaak van een negentigjarig Joodsch inwoner van Acre, die zijn dochter van tien jaren aan een Mohammedaan voor den prijs van dertig pond sterling verkocht als vrouw voor den dertienjarigen zoon van laatstge- noemde. Krachtige pogingen werden van Joodsche zijde aangewend om de transactie ongedaan te maken. Een beroep werd. ge daan op de hoven van den Mohammedaan- sche Sjeri en het Joodsche rabbinaat en ook op de civiele rechtbanken, waarbij getracht werd het bewijs te leveren dat de ouders van het meisje ontoerekenbaar waren en het rab bi naal hof verzocht werd, voogden over het meisje aan te stellen. Alle in het werk ge- stelde pogingen bleven echter vruchteloos er dezer dagen is het huwelijk voltrokken. SPANJE. DON QUICHOTTE UIT DE LUCHT! s De Union Aerea, een Spaansche lucht? vaartmaatschappij, heeft een nieuwe toeris- tenvlucht georganiseerd, waarbij het vlieg- tuig den weg volgt van Don Quichotte's avonturen in La Lancha. Boven het gebied, waarlangs de onsterfelijke Don eertijds voort- sukkelde, zweven thans de toeristen in een vliegtuig, vergezeld van een gids, die hem streken en kasteelen aanwijst, waar Don Quichotte zijn avonturen beleefde. Te Toboso wordt geland voor de lunch in een typische herberg, waar Sancho Panza eens de keukengeuren opsnoof. Bij het eerste tochtje, dat van Madrid uit een uur duurt, was generaal Martinez Ani- do, plaatsvervangend premier, tegenwoordig. AMERIKA. HET ANTI-OORLOGSPACT. De indruk in Amerika. In een bespreking van het Engelsche ant woord op Kellogg's plan voor een algemeen anti-oorlogsverdrag zegt de New Yorksche Times: „Het departement van staat is, naai men zegt, tevreden en aangemoedigd door he! antwoord." Het blad zelf is van oordeel, dat het antwoord getuigd van een uitstekenden geest, maar voegt eraan toe, dat ieder, die het leest, moet opmerken, dat Engeland evenmin als Frankrijk bereid is verplichtingen op zich te nemen, die in zouden gaan tegen bestaan- de verplichtingen of de bescherming van zijn levensbelangen in gevaar zouden brengen. Het blad acht ten slotte een nieuwe bespre king wenschelijk. BRAND IN EEN MIPN. Honderden personen bedolven. Tengevolge van een ontploffing in de tnijn „Mother", waardoor brand ontstond, is een aantal mijnwerkers bedolven. Het reddings- werk wordt zeer bemoeilijkt, zoodat de fami- lie-leden van de slachtoffers alle hoop heb ben opgegeven. Tot nog toe zijn 30 lijken verschrikkelijk" verminkt teruggevonden, terwijl er nog 20C arbeiders bedolven zijn- KMAARSCHE COURANT. I

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1