IlkDiimht Coirant. 1EUILLETON. fiondersl dertigste Jaargang. Radio-hoekje Binnenland 120 1928 Pinsdaf Mei. Woensdag 23 Mei. Hilversim, 1060 M. 12.302.Lunch' muziek door het Trio Groeneveld. 3.-4. Maak het zelf, rubriek van Mevr. Schaake Verkozen. 6.—7.15 Dinermuziek door het iTrio Rentmeester. 7.157.45 Lezing door Joh. J. Smit: Het Odd-Fellowship en zijn jnaatschappelijken arbeid. 8.Uurslag. 8.— <1.45 Wijdingsavond in de Groote of St Ba- vokerk, Groote Markt te Haarlem, ter gele- genheid van het 75-jarig bestaan der Evan- gelische Maatschappij. Sprs.: Ds. H. G. van wijngaarden, voorzitter Ds. F. W. Floeken, Id hoofdbestuur Ds. H. H. Dorgelo, lid hoofdbestuur. Buitenik afgevaard. uit Enge- land, Duitschland, Zweden en Denemarken. George Robert, organist. Noorderkerkkoor, pir. P. Halsema. 9.4511.Concert door het omroep-orkest onder leiding van Nico Treep. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 12.301.45 Mid- dagconcert. Mevr. R. A. v. d. Horst, piano, fi. v. d Horst, cello. H. Herman, viool. 5. 6.— Kinderuurtje onder leiding van Mej. G. Ingwersen. Mevr. A. van Eyk M filler, zang. Mej. C. Muller, pianobegeleiding. 6.7.— /Groninger uurtje. H. Groenhuis, declamatie jn Groninger dialect. Mej. Imelman, Gronin ger liedjes. Mej. W. Huizing, piano. 7.30 8 Spr. K. H. SpijkermanHet nut van de plmmveeteelt. 8.Concert Ds. H. Thomas: Pe lichamelijke opvoeding in het licht van Cods Woord. Ds. M. D. Gysman: De Olym pische Spelen. K. Duiker, voorzitter Ned. Cbr. Gymn. Verb. N. Ouwerkerk, voorzitter Prop. com. Ned. Ghr. G. Verb. J. Bloem, piano en orgel. M. van 't Woud, cello. J. Vo- gel, viool. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Balladenr concert, sopraan en bariton. 12.50 Dansmu ziek. 1.20—2.20 Orkestconcert. 2.50 Taal- causerie. 3.10 Muziek. 3.20 Causerie. 3.50 Muziek. 4.05 Causerie: Dieren in den tuin. 4.20 Licht klassiek concert voor fluit en piano. Het Stratton strijkkwartet. 5.35 Kin der uurtje. 6.20 Muziek. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Lezing: Royal Navy. 7.20 Lezing: Export Handel. 7.35 Bach's partitas, voor piano. 7.45 Chemische causerie. 8.05 Vaudeville. Dansmuziek en variete-artisten. 9.05 Lezing: Engelands Green and pleasant land.. 9.20 Nieuwsbe richten. 9.40 Muziek. 9.45 „Tannhauser" 2e acte. 10.5511.20 Pianoconcert' door K. Taylor. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.— Muziek. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Orkestconcert. 7.50 Zangles. 8.50 —11.20 Concert. Orkest, koor en solisten. Langenberg, 469 M. 11.3512.15 School- concert, pianomuziek. 1.25—2.50 Orkestcon cert. 6.207.15 Kamermuziek (2 violen en piano). 7.50 „Die schone Helena", operette in 3 acten van Mei'lhac en Halevy. Muziek v. Offenbach. Daama tot 12.20 Dansmuziek. leesen, 1250 M. 12.20—5.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezin gen. 8.50 Muziek van SaksenThuringen. Trompet- en bazuinblazers. 10.5011.50 „Mijn Berlijn". A. Guttmann's Ufa-Sympho- ttiker en W. Weiss, tenor. Hamburg, 395 M. 5.20 Jazzmuziek. 6.20 Orkestconcert. 8.20 „Goldschmieds Tochter- lein", volksstuk met zang in 3 acten van W. Walzer. 10.20 „Reklame ist kein Gliickspiel", van Dr. Rollmann. Daarna dansmuziek tot 11.20. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Orkestconcert. 8.35—10 35 Concert. Orkest en Mme. Dau phin, zang. DE MOORD TE BLAUWKAPELT"" De verdachte de B. heeft zich voor Floor uitgegeven en een valsch testa ment laten maken. in de Tel. lezen wij, dat in de moordzaak te Blauwkapel, dank zij bet volhardend werk van burgemeester van der Voort van Zijp, meer klaarbeid is gekomen. De gearresteerde de B. is de rol van imbeciel gaan spelen. Dat hij echter tot kort voor het volvoeren van zijn gruweldaad wel over zijn voile verstand be- schikte, is gebleken uit de voorbereidingen, welke hij getroffen heeft. Ter herinnering diene, dat de B. de boezem- vriend was van den landfoouwer Floor. Des avonds ging hij met zijn lcameraad', bij wien Naar het Engelsch van RAFAeL SABATINI. (Schrijver van „De Zeevalk"). 96) HOOFDSTUK XIII. Ter elf der are. Castelroux kwam mij den volgendem mor een bezoeken, maar hij bracht geen bemoedi- gende tijding. Geen enkele van zijn boden was nog teruggekeerd, geen enkele had eenig bench! gezenden dat zij mijn volgelingen op het spoor wrren. Mijn moed beg on mij te ontzinken en het beetje hoop dat ik nog steeds gekoesterd had begon weldra te ver- dwijnen. Ik voelde mijn einde reeds zoo na- bij, dat ik later dp den dag om pen en papier vroeg om mijn zaken te regelen. Maar toen het schriifgereedschap gebracht was, schreef ik niet. Ik zat met de veeren punt van mijn pen tusschen mijn tanden en pemsde hoe ik beschikken zou over mijn goederen in Picardie. Ik dacht kalm na over de weddenschap en de gebeurtenissen die er het gevblg van ge- weest waren en kwam eindelijk tot de slot- tom, dat Chato'lerault met beschouwd kon worden de minste aa-^juaak te kunnen do«n gulden op mijn lancVoideren. Dat hij hij tot laat in den nacht bleef, onder Het ge- not van een glaasje en kaartje spelen. Floor, die zijn vriend in alle opzichten scheen te vertrouwen, moet de B. toen hebben verteld, dat hij een aanzienlijk kapitaal bezat. Deze uitlatingen zijn Floor noodlottig geworden. Van genoemden tijd af moet in de B.'s brein het voornemen hebben post gevat, zich van dat geld meester te maken. De vraag was nu slechts, op welke manier. Een poging tot ste- len durfde hij1 vermoedelijk niet te wagen, om- dat niet vast stond, dat Floor zijn kapitaal, dat op 70.000 a 80.000 geschat werd, in huis had, dan wel dat hij het in papieren be- legd had. Ook Floor's spierkracht schijnt een remmende werking op de plannen van de B. te hebben gehad. Er bestond echter een mid- del, dat als het slaagde, de B. in het bezit van het door dezen zoo vur-ig begeerde geld zou brengen. Dit middel bestond hierin, dat Floor 'n testament afgeperst werd, en dat hij daar na uit den weg geruimd werd. Voor een dergelijk plan schijnt de B. aan- vankelijk te zijn teruggedeinsd. Hij zon dus op een andere manier. Op zekeren dag in de maand Maart ver- schijnt hij ten kantore van notaris T. O. M. J. baron van Wijnbergen te Utrecht, waar hij zich voorstelt als Floor. Hij kwam spreken over het maken van een testament. Terwiji den a.s. client een stoel wordt aangeboden, waarop de zwaargebouwde boer neerzinkt, begint hij te verteflen van zijn lichamelijk lijden. Hij was onder behandeling van een arts, die hem gezegd had, dat hij lijdende was aan kanker in het hart, een diagnose, die achteraf beschouwd nog zoo heel ver niet van de waarheid was. Sprekend over zijn verdere plannen, gaf de B. aan de hem te woord staande heeren een zekeren van Maurik te Jutfaas als referentie op Deze man was den notaris bekend. Om geen achterdocht te wekken kwam Floor alias de B. nog eenige malen op het kan- toor. Ten slotte werd toen ten name v. Floor het testament verleden. Later is volgens in- lichtingen, van den notaris zelf ontvangen, de B. weer teruggekomen, ten einde eenige verbeteringen in't document aan te brengen Toen nu dezer dagen het signalement van den vermoorden Floor en den vermoedelijken dader bekend werden, moet het den notaris wel een ontnuchtering zijn geweest, te erva- ren, dat het slachtoffer hun client niet was Spoedig kwam aan het licht, dat het testa ment vervalscht en dus waardeloos was Daarop moest de B., die geen moment aan het strenge verhoor van den burgemeester ontsnapt was, zich in het bijzijn van notaris van Wijnbergen en eenige candidaat-notaris- sen en employes nader verklaren. Eerst trachtte hij zich van den domme te houden, doch de heeren herkenden hem onmiddellijk als den man, die zich aan hen als Floor had bekend gemaakt. Toch blijft de B. halsstarig en hardnekkig ontkennen. Eerst zeide hij, den moord niet te hebben gepleegd, daarna ant- woordde hij op elke varag: „Ik zwijg". De burgemeester wist hem nog een beken- tenis af te dwingen, n.l. deze, dat de B. incler- daad het jachtgeweer had gekocht. Met 1 li ning wordt thans het moment afgewacht, waarop de B. zal toegeven de brandstichting en roof moord te hebben gepleegd. Voor den rechter zal hij dan behalve wegens deze feiten ook wegens valschheid in geschrifte terecht- staan. In hoeverre de gearresteerde van Maurik en een vrouw de hand in dit drama hebben, zal het verdere onderzoek moeten uitwijzen. De vedachte De B. bleef ook gister nog ontkennen. Verdachte heeft nu verklaard, dat niet hij, doch twee andere personen den moord hebben bedreven. Men is thans doende hieromtrent een onderzoek in te stellen. De B. zou gisteren ter beschikking van den officier van justitie te Utrecht worden ge- steld. DE ZONDAGSDIENST OP DE SPOORWEGEN. Naar aanleiding van het bericht, dat dezer dagert in de pers de ronde deed, volgens het- welk de minister van Waterstaat, de heer Van der Vegte, geweigerd zou hebben mede te werken aan een uitbreiding van den Zon- dagsdienst op de Nederlandsche spoorwegen gedurende de Olympische Spelen, heeft het Hbl. zich tot den minister om inlichtingen gewend. De minister vertelde, dat de voorgenomen uitbreiding van den Zondagsdienst niet al- leen de tijdperken van de Olympische Spelen betrof, maar den geheelen gewonen zomer- dienst. Het ging om het inleggen van onge- veer honderd nieuwe treinen over het geheele land in den zomerdienst. „Ik heb onder de gegeven omstandigheden gemeend niet tot deze uitbreiding te moeten medewerken", al- dus minister Van der Vegte, „omdat zij zou beteekenen een algemeene opwekking tot rei- zen op Zondag. Maar het spreekt vanzelf, dat die dienst der Staatsspoorwegen vrijheid heefj: voor het geval gedurende de Olym- mij van het begin af aan bedrogen had zoo- als ik reeds eerder heb aangetoond, legde minder gewicht in de schaal dan de manier waarop hij in het laatst was opgetredien. Ik nam eindelijk het besluit een volledige opgave op te maken en Castelroux te verzoe- ken die aan den koning zelf te laten overhan- digen. Zoo zou er niet alleen recht geschie- den, maar ik zou, al was het laat met den f raaf afgerekend hebben. Zonder twijfel re- ende hij op zijn machtigen invloed om op alle papieren die ik mocht na'laten, beslag te leggen en alles te vernietigen wat aanwij- zing kon geven wie i'k was. Maar hij had niet gerekend op de vriendschap die ontstaan was tusschen den jeugdigen kapitein en mij en evenmin dat het mij gelukt was dezen laatste te overtuigen dat ik Bardelys washij vermoedde dan ook niets van de maatregelen die ik op het punt was te nemen om hem te straff en. Toen ik eindelijlk begon te schrijven werd mijn aandacht getrokken door een zonderling geluid. Het was eerst niet meer dan een on- duidelijk geruisch, als van golven die tegen de kust breken. Langzamerhand werd het Ituider en nam den vorm aan van mensdielijke stemmen in opgewekten toon. En toen boven het geraas van het gepeupel uit het gebulder van een kanon, en toen nog een en nog een. Ik sprong overeind en vroeg mij af wat dit wel wezen kon; ik liep naar het getraliede venster en stond te luisteren. Ik keek het voorplein van de gevangenis over en ont- waarde ook daar eenige drukte, in overeen- steauning als het ware met die daar bihtec. pische Spelen of door andere gebeurtenissen zich ergens meer reizigers aanmelden, dan in den gewonen treinenlocp kunnen worden verwerkt extra-treinen in te leggen. De menschen kunnen niet op het station blijven staan. De Staatsspoorwegen zullen hun plicbt in dit opzioht natuurlijk ook nakomen. Maar dat is dan toch nog heel wat anders, dan dat er in het spoorboekje staat, dat er om zoolaat-en-zoolaat nieuwe, ingelegde trei nen, speciaal voor de Zondagsreizigers, zul len loopen. Waar de behoefte blijkt, zullen de menschen vervoerd worden, maar de behoefte zal niet nog eens extra geprikkeld worden door een vooropgestelde uitbreiding van den dienst." HET FEEST VAN ST. RAPHAEL. De feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Nederl. R.-K. Bond van Spoor- en Tramvegpersoneel „St. Ra phael" zijn Zondag te 's Hertogenbosch voortgezet. De bisschop, mgr. Diepen, droeg te kwart voor twaalf in de Kathearaal een mis op, waarna hij Tiet nieuwe vaandel der vereeni- ging wijdde. Na deze plechtigheden werd een stoet gevormd, waaraan naar schatting 900 leden van St. Raphael met tal van vaandels en eenige muziekkorpsen deeluamen. Te twee uur werden het hoofdbestuur en de buitenlandsche gasten officieel ten stad- huize ontvangen. De burgemeester en de bondsvoorzitter Hellemons wisselden toe- spraken. Te half vier ving in het Bazelaarspark een openluchtbijeenkomst aan, waarop door kapi- laan J. Mets uit Zwoile een rede werd ge- houden. Het gemeentebestuur hood een concert op de Markt aan en de plaatseliike afdeeling een feestavond in het Concertgebouw. Een der leden van St. Raphael, de heer Pe ters uit Heerlen, die zich per trein naar de zen bondsdag begaf, is onderweg overleden. Te Boxtel werd zijn lijk uit de coupe gedra- gen. MINISTER KAN IN FRIESLAND. Minister Kan kwam gistermorgen te Hee- renveen aan. Er werd een bezoek gebracht aan den Gasterveenpolder, waar de beide boerderijen in oogenschouw werden genomen, die het logies zullen vormen voor de werk- looze arbeiders uit Holland, welke in die werkverschaffing zullen worden geplaatst. Daarna werd naar de werkverschaffing in het Eennerveld gereden, waar de heeren zich op de hoogte stelden van het werk door werk- loozen uit Schiedam, in die werkverschaffing verricht. ONTROUW ADMINISTRATEUR. Te Leiden is gearresteerd de heer N. de Br., die tot voor ongeveer een jaar werkzaam was als administrateur van de Atjeh-Courant c.a. te Kotta Radja. Meer dan een jaar geleden liepen er in Medan en te Kotta Radja reeds geruchten van fraude. Het bedrag zou ongeveer 22.000 hebben bedragen. De Br. zou van te ontvangen bedragen slechts een deel hebben geboekt en het andere ten eigen bate hebben aangewend. STAKING SIGAKENMAKERS. In verband met het invoeren van een nieu we regeling met betrekking tot het verstrek- ken en uitwerken der tabak brak gistermor gen op de Ned. Sigarenfabriek „Tejaco" te Culamborg een wilde staking uit. Hierbij zijn circa 120 sigarenmakers betrokken. Het ove- rige personeel bleef aan den arbeid. INBREKERS AANGEHOUDEN. Een van hen twee keer door een kogel getroffen. Zondagavond bemerkte een rechercheur van de Rotterdamsche centrale recherche, dat een hem bekend inbreker zich op verdachte wijze ophield op de Gedempte Karnemelksha- ven. De rechercheur stelde zieh verdekt op en na korten tijd zag hij, dat uit peroeel No. 6 aan die haven iemand nnar buiten kwam. De feibreker, dien hij te voren gezien had, begaf zich de stad in, terwiji de man, die uit de wo- ning kwam, zich snel uit de voeten maakte. De rechercheur volgde de beide mannen en toen hij zag, dat zij, op het Strooveer geko men, naar elkander toegingen, heeft hij hen aangesproken en hun verzocht met hem mede te gaan. De mannen namen een dreigende houding aan, waarna de rechercheur een schot in de lucht loste. Daarna zijn de inbre- kers op de vlucht geslagen en de rechercheur heeft onmiddellijk daarna een van ben neer- geschoten. Deze man werd in den rechter- schouder getroffen. De getroffene viel neer, richtte zich daarna weer op en wilde weder vluchten. De politieman heeft hem toen nog een kogel in den schouder gejaagd. De in breker was daarna weer in staat op te staan en men heeft hem naar een politiepost in de Galerij vervoerd. Zijn metgezel was inmid- dels ontkomen. Op den aangehoudene werd een ijzeren Een oogenblik daarna, toen het volk na- derbij kwam, was het of ik kreten van toejui- ching hoorde. Toen drong klaroengeschal door tot mijn ocren en eindelijk was ik in staat boven al het lawaai uit, dat intusschen oorverdoovend was geworden, het getrappel van paardenhoeven te vernemen also! een bende ruiters de gevangenis passeerdle. Ik begreep dat het een persoon van gewicht moest wezen die te Toulouse aankwam en mijn eerste gedachte was de koning. Zulk een mogelijkheid deed mijn hoofd duizelen van hoop. Maar ik herinnerde mij dat Roxalanne mij den vorigen avond verteld had dat hij te Lyon was, daarom zette ik die gedachte verre van mij, want zijn majesteit, die altijd lang- zaam en op zijn gemak reisde, geheel in over- eenstemming met zijn gewone manier van do en, zou onmogelijk voor het laatst van de week in Toulouse kunnen wezen, en het was nu pas Zondag. Het volk passeerde en scheen daarna halt te houden, want tegen den rniddag hoorde ik geen juichkreten meer. Ik zette mij neer om te schrijven en zou straks als de gevangen- bewaarder kwam, wel vragen wat die drukte beduidde. Een uur ging voorbijik schoot al op met mijn werk toen de deur werd opengedaani en de vroolijke stem van Castelroux mij begroet- te. „Mijnheer, ik heb een vriend van u meege- bracht die u komt opzoeken." Ik draaide mii om op mijn stoel en een b«k op het aardige, nette geztcht en het blon de baar van (fen jongen roan naast Castel- geldkistje, dat ten nadeele van een handels- reiziger, die in het bewuste perceel aan de Kamemelkshaven woont, was gestolen, ge- vonden. Later op den avond is op den Schiedam- schedijk de metgezel van den arrestant aan- gehouden. Hij is in verekerde bewaring ge- steld, terwiji zijn medeplichtige in het zie- kenhuis aan den Coolsingel ter verpleging is opgenomen. Op beiden werden valsche sleutels gevon- den. „BED EN SOFA" IN BESLAG GENOMEN. De Chef van de Zedenpolitie te Den Haag, hoofdinspecteur Hoi, heeft zich Zondagoch- tend verplicht gezien de Russische film „Bed en Sofa" in beslag te nemen. Door annonces in eenige dagbladen werd de politie er op- merkzaam op gemaakt, dat deze film, welke eenigen tijd geleden gekeurd en herkeurd werd, doch beide malen niet voor openbare vertooning geschikt was verklaard, Zondag- ochtend in besloten kring in het Trianonthea- ter zou draaien. De heer Hoi bemerkte, toen hij eens pools- hoogte kwam nemen, dat men al heel gemak- kelijk lid kon worden van de vereeniging, welke de film vertoonde en die den naam droeg Vereeniging voor Volkscultuur. Tegen betaling van lien cent verkreeg men reeds een lidmaatschapsbewijs en tevens toegang tot de bioscoop. Daar dit gelijk gesteld kon wor den met openbare vertooning, werd de film in beslag genomen. Begrijpelijkerwijze viel dit den organisato- ren van dezen filmochtend niet mede. Toen het besluit van de inbeslagneming bekend werd, werd het wat rumoerig in de zaal, doch eindelijk besloot men, daar men nu toch de localiteit gehuurd had, om alsnog een openbare vergadering te houden, waarin iemand een redevoering over het bolsjewisme afstak. Zonder verdere onregelmatigheden ging de vergadering hierna uiteen. TERECHTSTELLINGEN DOOR COMMUNISTEN. Reeds talrijke staaltjes van wreedheden, tijdens den Indischen opstand van Januari 1927 in het Sawah Loento'sche door com- munistische misdadigers bedreven, zijn aan het licht gekomen. Hoe de opstandelingen optraden, bleek dezer dagen weer eens, naar wij in de Sumatra Bode lezen, bij de behan deling van een zaak voor den Landraad te Sawahloento. Het gebeurde in den nacht van 1 op 2 Januari 1927 in het Tandjoeng Ampaloesche. Zekere Imbang Djajo en Malin Pono behoor- den tot de personen, over wie op communisti- sche manier het doodvonnis was uitgespro- ken, omdat zij de communistische actie tegen- werkten. Het vonnis werd op de volgende wijze vol- trokken. De arrestanten werden aan een boom vastgebonden, waarna zij met een schot door het hoofd werden afgemaakt. De moordlust der beestmenschen was hiermede niet bevre- digd. Een blik benzine werd gehaald en de brandbare vloeistof over de vastgebonden lijken gegoten. Daarna werden de lijken in brand gestoken. De Landraad veroordeelde den hoofdbe- klaagde in deze zaak, den leider Hamzah, tot twintig jaar gevangenisstraf, 2 andere be- klaagden tot 14 jaar, 2 tot 8 jaar en een be- klaagde tot 6 jaar gevangenisstraf. HET TOELATINGS-EXAMEN H. B. S. De Onderwijs Centrale heeft behandeld het koninklijk besluit inzake het toelatings- examen voor de H. B. S. Algemeen vond men het eenigszins zonderling, dat dit besluit tot stand is gekemen, zonder dat de meening van den Onderwijsraad gevraagd werd. De On derwijs Centrale stelt zich voor, deze aange- legenheid in het najaar in studie te nemen, waarbij rekening zal kunnen worden gehou- den met de praktijk, die dezen zomer gevolgd wordt, om daarna bij den minister een rap port in te dienen. De wensch werd uitge- sproken, dat van de zijde van het M. O. de meest mogelijke samenwerking met het L. O. zal worden gezocht. DE AANVARING VAN DE „VEENDAM". Het stoomschip „Veendam", welks aanva- ring wij gisteren gemeld hebben, is den laat- sten tijd niet fortuinlijk. Op een der laatste reizen is het ook al in aanvaring geweest, en wel met een Noorsche vrachtboot. Dit schip is toen gezonken, waarbij een van de opva- renden verdronk. De overigen konden toen aan boord van de „Veendacn" worden opge nomen. Ook de aanvaring van Zaterdag, die plaats had, nadat't schip wegens dichten mist voor anker was gegaan nabij Long Island, is weer goed voor de „Veendam" afgeloopen, immers dank zij den waterdichten schotten, zijn de ketdruimen droog gebleven, zoodat het water alleen in de machinekainer en een aangren- roux deed mij plotseling opstaan. „Mironsac!" riep ik uit en ik liep met uit- gestrekte handen naar hem toe. Maar ofsohoon mijn vreugde groot was en mijn verrassing niet minder, nog grooter was de verbijstering die ik las op Mironsac's ge- laat. „Mijnheer de Bardelys!" riep hij uit en ik las honderd vragen in zijn verbaasde oogen. „Voor- den drommel!" bromde zijn neef, „het was een goede inval ]e mee te brengen." „Maar waarom vertelde je mij niet, Ame- dee, dat het mijnheer de Bardelys was dien ik hier zou vinden?" „Wou je mij zulk een aardige verrassing Oaten bederven?" vroeg zijn neef. „Armand", zei ik, „niemand kan oodt er gens zoo welkom zijn als jij hier. Je komt juist bijtijds om mijn leven te redden." En als antwoord op zijn vragen vertelde ik hem in het kort alles wat mij overkomen was sedert dien avond in Parijs toen de wed denschap was aangegaan en hoe ik nu door de slimme stilzwijgendheid van Chattelle- rauOt als het ware op den rand stond van het schatvot. Toen barstte zijn woede los tegen Ohatellerault en wat hij zei van den graaf deed mij goed om te hooren. Eindelijk stuitte ik zijn woordenvloed. „Voor't oogenblik is't genoeg, Miron- sac!" zei ik lachend. „Je bent hier en je kunt al ChatellerauOts plannen dwarsboomen door mijn identitett te getuigen tegen over den gr o otzege Ibewaa rder En toen viel mii een nieuwe twijfel in als een koude band die op mijn hoofd wordt ge-. zende opslagruimte is binnengedrongen Maar hierdoor ontstond dan toch een hoogsl onaangename toestand, want de elcctrische installatie geraakte er door in het ongereedc en zoowel de pompen als't licht weigerden, Het kalme optreden van kapitein W. Kroil en zijn officieren en bemanning gedurende de ongetwijfeld hachelijke oogenblikken ver- dient alien lof. Ondanks het feit b.v., dat het water in de machinekamer een hoogte had bereikt van 30 voet, slaagde men er Zaterdagavond toch nog in, een uitmuntend diner klaar te maken. Van een paniekstemming was geen sprake. Onmiddellijk na de aanvaring kwamen sleepbooten ter hulp, die den geheelen nacht van Zaterdag op Zondag langs zij van de „Veendam" bleven. De herstelwerkzaamheden zullen niet meer dan twee weken vergen, aangezien van de machine-installaties niets is gebroken. Hoe groot de schade is, kon nog niet worden vast- gesteld. De Porto Rico ook beschadigd. De „Porto Rico", het schip waarmede de „Veendam" in aanvaring kwam, is bij Cra ven Shoal aan den grond gezet, aangezien he' ernstiger beschadigd bleek te zijn, dan aan- vankelijk vermoed werd. WEER KERMIS TE WORMERVEER. Nadat de kermis het vorig jaar was af geschaft, besloot de gemeenteraad van Wor- merveer onlangs haar te beginnen met 1928 weder in te voeren. In den gemeenteraad werd daarover veel strijd gevoerd en tal van adressen werden aan Gedeputeerde Staten gezonden. Deze hebben thans echter aan het raadsbesluit haar goedkeuring verleend, zoodat de kermis te Wormerveer kan her- leven. CORRUPTIE GEMEENTEBEDRIJVEN. Te De Edit, Zaterdagavond heeft de raad der gemeenh De Bilt in geheime zitting zich beziggehou- den met de zaak van den gemeente-architect Vermaak, die, zooals gemeld, van corrup- tieve handelingen werd verdacht. De raad achtte het feit bewezen en besloot na lang- durige discussies Vermaak met ingang van 1 October a.s. oneervol te ontslaan. BEVORDERING BIJ DE POSTERIJEN. In antwoord op een verzoek van het bei stuur van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond om, mede in verband met den langen duur van voorbereiding der reor- ganisatie voor de assistenten en conducteurs nog een regeling te treffen, waarnaar zij na 10 dienstjaren benoemd zouden worden tot le klasse, deelt de directeur-generaal P. en T. mede, dat er zich geen nieuwe gezichtspun- ten hebben voorgedaan, welike aanleiding ge ven wijziging te brengen in het te dezer zake ingenomen standpunt. LADELICHTER. De echtgenoote van den winkelier A. v. N. te Hekelingen vermiste na korte afwezigheid telkens geld uit de winkellade Toen zij Zon- dagmorgen even 't dorp in moest, stelde zi de politie daarvan in kennis. De veldwachtei stelde zich in de gesloten woning verdekt op. Weldra kwam door het keldervenster zekere D. B. in den winkel. opende de geldlade en stak eenig zilvergeld in zijn zak! Hij heeft bekend zich reeds vroeger hieraan te hebben schuldig gemaakt. EEN MERKWAARDIG VONNIS. Het geheele Motor- en Rijwielregle ment mist bindende kracht. De Amsterdamsche kantonrechter mr. Ho- felt heeft gistermorgen vonnis gewezen inzake overtreding van het Motor- en Rijwielregle- ment. In het vonnis werd overwogen: Dat het bewezen verklaarde feit, opleveren- de een overtreding van art. 6 van het Motor- en Rijwielreglement, niet strafbaar is op grond, dat het heele Motor- en Rijwielregle ment, hetwelk een uitvloeisel van art. 2 der Motor- en Rijwielwet is, bindende kracht mist, omdat niet blijkt dat de Gedeputeerde Staten der Provincie daarover zijn gehoord, of- schon zulks in voortneld art. 2 uitdrukkelijl is voorgeschreven. Naar het Hbld. verneemt zal het Open baar Ministerie van het vonnis appelleeren. BRUTALE DIEFSTAL f AAN BOORD VAN EEN SCHIP. f Op Hemelvaartsdag heeft in de Amster damsche haven een brutaie diefstal plaats ge had. Met een vlet hebben twee personen zich begeven naar het stoomschip „Irene" van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaat- schappij, dat aan de kade van deze maat schappij gemeerd lag. Een van hen is op het schip geklommen en is toen binnengedrongen in de hut van den tweeden stuurman. Daar heeft hij diens uinform aangetrokken en in dit tenue heeft hij nagenoeg alle hutten van den kapitein en de officieren van het schip be- zocht. Allerlei voorwerpen, ook uniformpet- ten e. d. waren van zijne gading. Een vrij be- langrijke buit werd in de vlet geladen en legd. Ik keek naar Castelroux. „Hemel!" riep ik uit. „Als ze eens weiger den een tweede verhoor toe te staan!" „Weigeren!" riep hij lachend, „het zal hun niet gevraagd worden." „Het zal niet noodig zijn," voegde Miron- sac er bij. „Ik behoef het maar aan den ko ning te vertellen „Maar mijn vriend", riep ik een weinig on- geduldig, „dk moet immers's morgens ster- ven!" „De koning zal het vandaag hooren nu dadelijk. Ik ga naar hem toe." Ik staarde hem een oogenblik van ter zijde aan; toen herinnerde ik mij de drukte die ik gehoord had. „Is de koning er al?" riep ik uit. „Ja natuurlijk, monsieur. Hoe zou ik hier anders wezen? Ik hoor bij het gevolg van den koning." Toen werd het mij opnieuw eliendig te moede. Ik dacht aan Roxalanne en hoezeer zij moest lijden en ik bedacht dat ieder oogenblik dat Mironsac langer in mijn eel bleef, een oogenblik fottering was voor dat arme kind. Daarom verzocht ik hem dadelijk naar den koning te gaan en mijn gevangen- schap aan zijn majesteit mee te deelen. "Hij voTdeed aan mijn verzoek en ik werd dus weder alleen gelaten en liep been en weer in mijn kleine eel ten prooi aan een opgewon- denheid, die ik niet had ge dacht te kunnen uithouden. Na verloop van een half uur kwam Casten- roux alleen terug. (Wordt vervolgd j

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5