DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honncmaitsprijs bij rooruitbetaling per 3 manda 12.-, It. per post f2.50. licwijsn. 5 ct, Adyertentiepr. 25 et p. regel grootere letters nnir ifltthintah Brieven franco N.V. Iioel- en Handelsdr. v.h. Herns. Coster Zoon, Toordam C9, Tel. Administer. So. S. n-in-ti- So. 33. riaatsrulmte. WOEIV§DA« Uit het Pavement Dageiijicscli ovea*zichf. Baaifenlainii BieineiiBand Ho. i%i BIf flfffifmeir besfaat aft 2 biaden. Honderfl aertigste Jaargang 1928 Direc(eur: O. H. KRAK. Hoofdredadear Tj. N. ADEMA. 33 MEI Den Haag, 22 Mei 1928. Pe Tweede Kamer begon heden met de be- fcandeling van het voorstel tot goedkeuring van bet verdrag nopens het toezicht op den jnternationalen handel in wapenen, munitie en oorlogsmaterieel. Het vermoeden lag voor de hand, dat dit verdrag zonder discussie zou worden goedgekeurd, daar wij op dit punt van openbaarheid niets te vreezen hebben. In ann-revolutionaire kringen was men evenwel niet zoo gerust daaromtrent en de oud-mi- nieter J. J. C. van Dijk maakte zich tot tolk van de gerezen bezwaren door te betoogen, dat, terwijl de groote mogendheden zelf hun wapenen fabriceeren en daardoor aan de controle ontsnappen, ons kleine land, dat al- les van den invoer moet hebben, zich volko- jnen in zijn kaart laat kijken. Aanvankelijk gevoelden ook andere sprekers iets voor dat bezwaar, met name de Christelijk-Histori- schen, doch de minister van Oorlog verklaar- de zeer duidelijk, dat in dit opzicht niets voor ons te vreezen staat, daar wij wel het een en ander invoeren en dit zeer openlijk doen, 'doch er toch ook zeer veel binnenslands wordt vervaardigd, dat buiten de controle van derden valt. De anti-revolutionnaire partij liet zich daardoor evenwel niet tot andere gedachten brengen, zoomin als door de rede van den minister van buitenlandsche zaken, die er op wees, hoe teleurstellend het zou werken, als Nederland1 niet medeging met een tractaat, vrucht van de vredespolitiek van den Volken bond, dat een zeer bescheiden schrede is op den weg tot internationale pacificatie. Dat deden wel de Christelijk-Historischen en de Katholieken, terwijl links, op den communist ;Dt Visser na, zich gunstig over het verdrag had uitgelaten. Het gevolg is geweest, dat het voorstel ten slotte met 64 tegen 10 stemmen is goedgekeurd. Met den communist stemden 9 anti-revolutionairen tegen. Het wetsvoorstel om onder voorbehoud1 toe te treden tot de ontwerp-verdragen betreffen- de arbeids-overeenkomsten en de repratieering van sdhepelingen, in1926 te Geneve geslo- ttn, vond bezwaar bij den heer Boon (V.B.), die er zeer juist op wees, dat we er niets ver ier niee komen omdat.. al die bepalingen in het verdrag toch niet .voor ons gelden zoolang wij de desbetreffende bepalingen in ons wetb. van Kooph. niet in overeenstemming hebben gebracht met de in de verdragen neer- gelegdd regelingen. Daartegenover betoog-de deheer Brautigam (S.D.A.P.), hoe goed het .was, dat wij alvast met die verdragen in be- ginsermedegingen, omdat we dan zedelijk genoopt zouden zijn om onze wqtgeving er mede in overeenstemming te. brengen. En daar we doer de onderteekening van de ver dragen voor siechis vier jaren gebonden zui len zijn was er red-en te meer cm met een her- ziening van ons W. van K. niet te lang te wachten. Maar juist omdat het ontwerp niets geeft zoolang we bedoeld wetboek niet hebben gewijzigd en wij ons slechts voor vier jaar bind'en had de Kamer er geen bezwaar tegen am met het voorstel mede te gaan en werd het zonder stemming goedgekeurd. Daarna kwam een restantje van de Staats- begrooting aan de orde: een mo tie van. mr Sannes (S.D.A.P.) ten gunste van een betere voorziening in den nood van de ouden van dagen. In een uitvoerige rede heeft de heer Sanders zijn motie toegelicht. Hij zou willen een combinatie van invaliditeitsrente en vrij- willige ouderdomsrente, aangevuld met een kqstelooze ouderdomsrente uit de Staatskas en zoo oondig nog een bijslag. De ouder- domsverzorging zou daardoor aan den Staat om te beginnen per jaar ongeveer 23 millioen meer kosten dan thans reds het geval is, maar dat geld is gemakkelijk te vinden, niet door belastingverhooging, maar door bezuini- ging op onze defensie-uitgaven. De heer Oud heeft daartegenover een ander stelsel van ouderdomsverzorging uiteen gezet en zal daarmee, wijl de Kamer morgen in de afdeelingen vergadert, Donderdag voortgaan En het zal ons benieliwen of de Kamer Don derdag deze zaak afihandelt. Een verwerping van de motie-Sannes durven we al vast voor- spellen! was, kwam er nog een nieuwe monarchisti- sche propaganda. Dat laatste gaf in de re- publiek zeker den doorslag en zoo is het te verklaren, dat een deel van Venizelos' aan- hangers den ouden leider terugwenschte, om de klippen, wa-arop de jonge republikeinsche staat dreigde te stranddh, te ontzeilen. een nieuwe verrassing in GRIEKENLAND. Venizelos' terugkeer in de poli- tiek. Het einde van den gods- vrede. Wat zal het gevolg zijn? De Zondag heeft den Grieken een merk- waardige verrassing gebracht: Venizelos is Wor len P°Iitieken tooneele v-erscbenen! neelemaal juist is die uitdrukking niet, §een oogenblik heeft Venizelos de poli- e« den rug toegedraaid. Beter ware het dan 'e,ze?&en, dat hij zich weer op -den voor- |ro™ geeft geplaatst, dat hij weer zal trach- Hifgen ^er re^ee"nS in handen te Erzijn den laatsten tijd aanwijzingen ge- eest, dat de zaken onder Zai'mis niet meer iW z?°als -het moest. De Pangalisten r erden zich weer, Kondilis en zijn officieren 'gaen zich weer met de politiek te gaan j®ioeien en..°ok in het kabinet zelf begonnen u.!Jrsc)0ndjke kwesties, die in Oriekenland i]u al zoo'n groote rol hebben gespeeld, naJ eeP ^e'anRrijk deel der debatten in te En alsof dat alles nog oHt genoea Na de nederlaag van zijn partij in 1920, die de aanleiding werd tot koning Konstan- tijn's terugkeer, wendde Venizelos zich af. Toen in '23 Konstantijn opnieuw verdreven werd en in '24 de republiek werd uitgeroepen bleef hij, op een enkele uitzondering van kor- ten duur na, afzijdig. Ook toen in 1926 Pan- galos naar -de -dictatuur greep, en eveneens toen deze aan het eind van dat jaar ten val gebracht werd. Zoo ooit, een van -deze kee- ren, -dan was de laatste rnaal Venizelos' hou- ding verklaarbaar. Er werd immers een oecu- menisch ministerie, een ministerie uit alle partijen, gevormd, een tijdperk van politieken Godsvrede en van herstel van den staat inge- luid. Eens en vooral zouden monarchisten en republikeinen hun oude veeten vergeten. Het oecumenisch ministerie heeft goed werk ver- richt, maar de oude tegenstellingen kon men tcch maar niet zoo onderdrukken. Verleden jaar Augustus reeds trad Tsaldaris, de leider van de volkspartij van wijlen Goenaris uit de combinatie en in Februari van dit jaar Pa- panastasioe, de man van de republikeinsche unie, waarmee het kabinet zoowel zijn rech- ter- als linkervleugel verloren had en een ministerie was geworden van de 'liberale unie, de gematigde republikeinen, en de vrijden- kerspartij, de gematigde monarchisten. Dit centrumskabinet was, zoolang het onverdeeld bleef, sterk genoeg, daar -cte oppositiepartijen te ver uiteenstonden om het gezamenlijk naar het leven te staan. Het schijnt nu echter zoover gekomen te zijn, dat Kafandaris, de leider der progres- siev-en, het kabinet den rug toekeert, en nu zal een reccnstructie van het kabinet wel niet uit kunnen blijven. Met het uiteenvallen van het oecumenisch ministerie is ook de Godsvrede ten einde ge komen. Hier is ten slotte alle reden voor. Op de hervorming van den Senaat na, heeft men het programma van het herstel ten uitvoer gebracht; het zou dus geen zin meer hebben de fictie van een eenheid te handhaven, die innerlijk toch niet bestaat en welker hand'ha- ving ook niet in het belang des lan'ds zou zijn. Onderdr'ukking van den partijstrijd leidt tot onverschiMigheid onder het kiezerscorps, een van de gevaarlijkste verschijnseleii voor den parlementairen regeeringsvorm. Met de herleving van den partijstrijd is tevens een der dringende red-enen voor Venizelos' op den achte-rgrond blijven vervallen. Zijn te rugkeer wordt daardoor een kwestie van op- portunisme en innerlijke partij-politiek. De rechtstreeksche a-ahlei-ding er toe moet, als wij -de Times mogen gelooven, hierin gelegen zijn, dat Kafandaris zich er niet in schikken kon, dat Venizelos een s-oort voog-dij- uitoefen- de op.de partij, waarvan hij, Kafandiaris de leider was. Kafandaris zou nu een nieuwe, zelfstandige partij willen vormen. Over het d-oel dat Venizelos zich met zijn opzienbaren-d b-esluit stelt, loopen v-erschil- len-de geruchten, waaronder vermel-dens- waard is da-t hij, na een nieuwe verki-ezin-g doorgezet te hebben, naar het pTesidentschap van de republiek, thans bekleed' door K-ondoe- ri-otis, zou streven. Indien dit hem zou g-elukken, dan kan het niet an-ders, of het moet een grooten sch-o-k in de Grieksche staatskunde, zoowel de binnen- als de buitenlandsche, te weeg brengen. Dan zuilen de gevolgen in de Balkan-pojitiek niet uitblijven. Daarom vraagt men zich reeds af, w-eiken terugslag deze omkeer za-1 hebben op de tusschen Gnekenland, Italie en Turkije hangende onderbandelingen over een triple- alliantie. Want Venizelos is ieman-d, die in de politiek goed thuis is, die een -g-eweldigen macht bezit, die het vermogen bezi-t, de kie- zers op zijn hand te houd-en, -die althans de eigenschap bezit, zich zelve tot een politieke ma-cht te ir.aken. Hoe het zij, de week die met Venizelos' terugkeer zoo sensationeel is inge- zet. kan nog .a-llerlei verrassingen brengen! CHINA. DE BURGEROORLOG. Een ernstig gevecht aan den gang. Een bericht uit Hankau maa-kt melding van een ernstig gevecht tusschen de froepen van genera-al Tsjen Tsjien, den bevelhebber van het zesde leger van Nanking, en gene- raal Lit Soeng Jen, bevelhebber van het leger van Kwangsi. Buitenlandsche verdedigingsmaat- regelen. Krachtens het protocol van 1901 hebben totnogtoe buitenlandsche troepen den spoor- weg van Peking naar Sjanhaikwam bewaakt, waarbij Groot-Britfannie, -de Vereenigde Sta- ten, Japan en Frankrijk, en later ook Italie, elk hun eigen sector kregen. In den Ameri- rikaanschen sector viel rangsjan (per spoor op 81 mijl afstand van Tientsin), waar de Amerikanen totnogtoe een d'etachement hand- haafden. Een bericht uit Tientsin aan de „Ti- mes" meldt thans, dat de Amerikanen -dit de- tachement daar hebben weggen-omen. Zij ge- ven er de voorkeur aan, hun troepen te con- centreeren voor de verdediging van de ver- bindingen van Peh.ng met Tangkoe (aan den mond van de Peiho, tegen over Takoe). De correspondent van de ..Times" critiseert dit besluit der Amerikanen, omdat Tangkoe vol- gens hem nutteioos is voor de scheepvaart, daar de rivier verzand is, terwijl te Tangsjan een aanzienlij'k steenkoolveld en spoorwerk- plaatsen zijn, die thans moeten worden be- schermd hetzij door de Japanners, die den voigenden sector in het Noorden bezet hou- den (en thans versterkingen ontvangen), het zij door de Britten, hetgeen het waarschijn- lijkst is. Tientsin heeft thans intusschen voldoende buiten landsdie garnizoenen en een gorde' van zandbakken en prikkeldraad. De Chinee- sche politie onderdrukt in de inlandsche stad, die voortdurend in gisting verkeert, met Jcracht ongeregeldheden. Vele duizenden Chineezen van alle klassen stroomen thans de buitenlandsche concessies binnen-, terwi de Chineesche banken hun waarden naar e concessies hebben overgebracht. De houding van Rusland tegen- over Japan. Tsjitsjerio, de Volkscommissaris van Bu tenlandsche Zaken verklaarde in een onder- houd met persvertegenwoordigers op een des betreff ende vraag dat het Volkscommissa- riaat van Buitenlandsche Zaken tegenover de febeurtenissen van Tsinanfoe en het jongste Japansche memorandum onvoorwaardelijk afwijzend staat. Wij kunnen, zoo zeide hij, een interventie en een militaire bezetting in het bijzonder in China rechtstreeks noch in direct goedkeuren. DUITSCHLAND. DE NIEUWE RIJKSDAG. De oudste zoon van Ebert tot rijksdaglid gekozen. Naar eerst thans bekend wordt, is Fritz Ebert Jr., de oudst-e zoon van den overleden rij'kspresident Ebert, die hoofdredacteur van de sociaal-democratisch-e „Brandenburger Ztg." is, in het districts Potsdam tot lid1 van den rijksdag gekozen. DE STAKING BIJ DE RIJNVAART. De besprekingen mislukt. De onderhandelingen tusschen beide par- tijen betrokken bij1 de staking in de Rijnscheep- vaart, welke gisteren plaats vonden, verliepen zonder resultaat. De werknemers handhaafden hun loon- eisch, terwijl de werkgerors aan een loonsver- laging vasthi-eldcn. DE ONTPLOFFING TE HAMBURG. De Engelsche biaden dringen op een onderzoek van den Volkenbond aan. Is verband met de uitlatingen in de Engel sche biaden over de ontploffing in Hamburg, waarin aangedrongen wordt op een onder zoek door den Volkenbond, wordt er nog- maals op gewezen, dat het maken en de han del van phosgeergas in Duitschland niet zon der meer in strijd met het vredesverdrag is. Bepaalde firma s mogen dit gas fabriceeren de handel is vrij. Of in het onderhavige geval gesproken kan worden van sch ending van het vredesverdrag, is nog niet vastgesteld. Het gas kwam uit een ketel, die ontplojte. De dhemische fabriek Stolzenberg d-eelt, naar aanleiding van de phosgeen-gas-ont- ploffing, mede, dat een ketel, die ongeveer tien ton vloeibaar phosgeen bevatte, op de plaats van het onheil ontplofte. In de ketel, waarin men zonder gevaar, als men de adem inhield, kon- neerkijken, ber'on- den zich, naar schatting, nog een tot twee ku- bieke meter vloeibaar phosgeen, dat aan de oppervlakte kleine kokende blaasjes vertoont. De ketel weerstond op 25 Juni 1927, vol- gens een officieele meting nog een druk van 22 atmosferen. Het aantal dooden tot 11 gestegen: 250 gasvergiftigden in de zleken- huizen. Het aantal slachtoffers van de gascata- strofe is intusschen tot elf gestegen. In de zre- icenhuizen van Hamburg, Harburg en W-il- helmsbu-r-g bevind-en zich niet minder dan 250 personen, die door het gas vergiftigd zijn. Bij tal van vergiftigden, die men aanvan kelijk als lichte gevall-en beschouwde, is plot- seling een instorting ingetreden, zoodat ze thans in levensgevaar verkeeren. Dit eigen- aardig ziektev-erloop moet zijn te wijten aan het verraderlij'k karakter van die soort gifgas Men vreest, dat een groot aantal van de zie- ken nog zeer langen tijd, zoo niet hun ge- heele verder-e leven, on-d-er de gevolgen van de gasv-ergiftiging zulle-n h-ebb-en te lijden. SCHILDERIJENVERVALSCHINGEN OP GROOTE SCHAAL. De politie is er in geslaagd, een groot-op- gezette schilderijenvervalsching te ontdekken. Reeds eenigen tijd was het opgevallen, dat van Frankrijk uit, een groot aantal kostbare schilderijen de wereld werd ingezonden Een onderzoek werd ingesteld dat maanden- lang duurde; thans is een antiquair gearres- teerd, die ook heeft moeten bekennen, dat hier vervalschingen zijn gepleegd. Een schilder te Frankfort vervaardigde de schilderijen en voorzag ze van een valsche signatuur. Een aantal bekende persoonlijkheden, die gedeel- telijk voortvluchtig zijn zouden bij deze aan- gelegenheid zijn betrokken. Er worden nog meerdere arrestaties verwacht. Het schandaal zal waarschijnlijk ernstige gevolgen hebben, daar de vervalschte schil derijen over tal van groote steden zijn ver- spreid o.m. werden ze naar Keulen en Miin chen verkocbt. ENGELAND. BALDWIN OVER DE ONTWAPENING. De eerste-minister Baldwin heeft in ant- woord op een door meer dan honderdduizend personen geteekende petitie inzake de alge- tneene ontwapening, aan den Nationalen Raad tot Verhindering van den Oorlog een brief gezonden, waarin hij mededeelt, dat de geheel politiek der regeering gericht is op het handhaven van den vrede en de verhindering van den orlog. Wanneer Groot-Brittannie echter alleen de ontwapening voortzet, be staat er geen zekerheid, dat de andere mo gendheden het voorbeeld zuilen volgen. Dit risico kan de Britsche regeering niet op zich nemen. Verdere stappen tot algemeene ontwa pening moeten dus door onderhandelingen met andere landen volgen. De onzekerheid omtrent de houding van andere landen in zake het ontwapeningsvraagstuk maakt het onmogelijk eenige toezegging voor verdere ontwapening te doen. RUSLAND. HET PROCES-SJACHTY. De verhooren begonnen. Gisteren is met de verhooren begonnen in het proces-Sjachty. Een van de voornaamste der beschuldig- den, Beresowski, een ingenieur uit den Tsa- rentijd, die in de acte van beschuldiging als een kapitalist met 20.000 roebel wordt aan- geduid, bekende schuld wat betreft zijn ge- zindheid, maar niet wat de feiten aangaat. Beresowski koestert, naar hij mededeelde, de overtuiging, dat het Sovjetbewind van voor- 'bijgaanden aard is. Hij meende daarom za- kelijk te handefen, wanneer hij de aanwijzin gen van de vroegere mijneigena-ars volgde. Hij betwist schacht numero 1 te hebben laten onderloopen en beweert dat de schacht reeds onder water stond. Uit zijn verklarin- gen volgde, dat hij geen misdrijf beoogde, doch door de contra-revolutionaire houding van zijn collega's werd meegesleept. Hij gaf toe, de aanwijzing van de vroegere eigenaars, dat men de opbrengst zooveel mogel-ijk moest verminderen, te hebben opgevolgd. Een ver- zwarende omstandigheid is, dat Beresowski daarvoor geld aannam. De ingenieurs verlaten de fabriehen. Uit Moskou wordt gemeld, dat in verband met het proces tegen de ingenieurs, hun collega's de fabrieken verlaten. Volgens een niet officieele opgave bevinden zich in de Sovjet-Unie meer dan vijfhonderd ingenieurs en technikers uit den vreemde, \ran wie meer dan de helft uit Duitschland, Een aantal van hen heeft zich tot de Sovjetregee- ring gewend met het verzoek hen te ontslaan van hun overeenkomsten en hen in staat te stellen naar hun vaderland terug te keeren. De Russische ingenieurs worden door de Gpoe bewaakt. In het gouvernement Tambow heeft de r-echtbank twee ingenieurs wegens politieke misdrijven ter dood ver-oordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. SCHEEPSBRAND. Tusschen Kanef en Kief is op de Dnjepr het vrachtschip „Leo Tolstoj" in brand ge- raadt. Het s-chip, dat met geneesmiddelen was geladen, is totaal uitgebrand. Van de opva renden zijn er velen omgekom-en. SPANJE EEN BLOEDBAD. Tien dooden tengevolge van de daad van een krankzinnige. De biaden vernemen uit Tarragone, dat een boerenjongen eenige geweerschoten heeft ge- lost op een groepje knapen en meisjes, die "hij buiten het dorp had geiokt. Hij doodde zeven kinderen, wier lijken hij onder het stroo in een molen verborg. Zes andere kinderen werden ernstig gewond. De moordenaar liep vervolgens door de velden, -doodde een anderen knaap en verborg het lij'k in het kreupelhout. Daarna keerde h'jj naar h-et dorp terug, doodde een vrouw en los- te schoten op een andere vrouw en een meisje, dat hij met bijlslagen afmaakte. Ten slotte vluchtte hij, achtervolgd door de gendarmerie en de dorpsbewoners. TSJECHO-SLOWAKIJE. DE DOODSTRAF. Naar de biaden melden, heeft Mayr-Har ting, de Tsjecho-Slowaksche minister van justitie medegedeeld, dat in de nieuwe straf- wet de doodstraf wordt afgeschaft, behou- dens in tijden, waarin de staat van beleg is afgekondigd ITALie, anderen. Men hoort voorstellen, tot alge- heele opheffing van de Eerste Kamer, eni daarnaast voorstellen, die ten doel hebben het lichaam een „verjongingskuur" te doen on- dergaan, waarbij het dan tegelijk afdoende zou wooden gefascistiseerd. Het ten uitvoer brengen dier voorstellen zou ongrondwettig zijn, daar men een senaatszetel levenslang bekleedt. De directeur van het terecht beroemde tij<f- schrift „Echi e Commenti", de senator Achilla Loria, heeft zijn ontslag ingediend, daar hij' na't aannemen der nieuwe kieswet geen poli tiek blad meer wil redigeeren. „Vanaf heden is in Italie de kritiek en daar mee tevens de politiek dood." Dit ontsla® wekt te meer bevreemding, daar het hier gaat om een persoon, die weliswaar van huis uit liberaal is, doch zoozeer met het fascism? sympathiseerde, dat zijn blad voor toonaao gevend gold in regeeringskringen. DE BEVOLKINGSAANWAS. De bevolking van Italie is in het eerstt kwartaal van 1928 met 125.000 zielen toe- genomen en heeft gedurende de maand April de 43 millioen overschreden. Bjj de laatste volkstelling op 1 Januari 1926 bedroeg v 40y2 millioen. AM ERIK A. j AARDBEVING IN PERU. De dorpen Jane en Pinpinco in het district Cajamarka zijn door een aardbeving ver- woest, waarbij vermoedelijk 25 personen zijn omgekomen. EEN ORKAAN IN TEXAS. Een orkaan, gepaard met hagelslag, heelf in den steek van Laredo aan vier menschen 'I leven gekost. Er zijn bovendien een vijftigtal gewonden, van wie enkelen levensgevaarlijk NAAR EEN ALGEMEENE SPOOR- WEGSTAKING IN ARGENTINA? De Unie van Spoorwegarbeiders en -em ploye's heeft aan de Directie een ultimatum gericht, waarin betere arbeidsvoorwaarden en het recht op vacantie worden geeischt. In- geval dit ultimatum niet wordt ingewilligd, dreigt de Unie de algemeene spoorwegstaking in'Argentinie af te kondigen. Aangezien te Rosario en in eenige andere steden door de arbeiders reeds wordt gestaakt, beschouw/ men den toestand als ernstig. VIER PERSONEN DOOR EEN 1 ORKAAN GEDOOD. Volgens een Reuter-bericht uit Laredo ill Texas werden daar gisteren vier personen ge- dood en vijftig gewond tengevolge van eev orkaan, welke boven dit gebied woedde. NIEUWE DIJKDOORBRAKEN IN NOORD-AMERIKA? Volgens te New-York ontvangen berichten uit Salt Lake City dreigen opnieuw dijkdoor- braken te zuilen plaats hebben in het Plea- sant-dal, waardoor de steden Castlegate, Goiton en Helper gevaar loopen. De bewo- ners vluchten naar de bergen. Een groot aantal arbeiders tracht een dijkdoorbraak te voorkomen, doch men vreest, dat zij daarin niet zuilen slagen. ZAL DE ITALIAANSCHE SENAAT WORDEN OPGEHEVEN? Aan verschillende symptomen merkt men, dat de fascisten v-erstoord zijn over de red-e- voeringen. welke in den Senaat werden ge- !iouden bij g-elegenheid van de bespreking der nieuwe kieswet. Niemand had op zoo'n ster- ken tegenstand gerekend. De fascistische pers spaart de tegenstand-ers dan ook niet. Er wordt herhaaldelijk op gewezen, dat de Se naat een verouderde instelling is, die niet meer beantwoordt aan de toestanden, zooals zich die tengevolge der revolutie ontwikkeld lebben. Zoo heeft bijv. -de a,lgemeene secreta- ris der fascistische partij geen zitting in den Senaat. De leden van dit lichaam worden door den koning benoemd. Het zijn geleerden, letter- kundigen, historici, enz., enz. Ook de hoogst aangeslagenen in de belasting hebben recht op een zetel. Er is thans een streven merkbaar dit te ver- HET BEZOEK DER BUITENLANDSCHE JOURNALISTEN. Onder zwaren regen ging het Internatio-: naal gezelschap Zondag van Arnhem het Zuiden in. Om omstreeks half elf kwam men te Val-. kenburg aan. ji Gistermorgen tegen half tien was het ge zelschap weer bijeen om de bezienswaardig- heden van Zuid-Limburg in oogenschouw te nemen. In het „Paviljoen" werd het wel- kom geheeten door Valkenburg's burgemees- ter, waarna de lunch gebruikt werd in hotel Voncken. Hierna vertrok men naar Limburgs hoofd- stad. Na een korte wandeling in de stad werd de omtrek per autocars bezocht. Aan hef eind van den tocht, die eenigszinse leed door den regen, had een ontvangst plaats ten stadhuize. Gister ging de reis der buitenlandsche journalisten van Maastricht naar Vlissingen. via Eindhoven en Nijmegen. In eerstgenoem- de plaafs werden de wereldberoemde Philips, fabrieken bezocht. Daarna ging de tocht naar Nijmegen. On- derweg werd eenige minuten gestopt aan het station van den Bosch,waar het muziekkorps van de sigarenfabriek der heeren Goulmy en Baar was opgesteld. Verschillende volksliede- ren werden uitgevoerd. Door de directie van de fabriek, die mede aan den trein aanwezig was, werd een geschenk in sigaren aange- boden. In Nijmegen heette de secretaris van Vreem- delingenverkeer de journalisten welkom in het Oranje-hotel, waar thee werd gereser- veerd. In een aantal autocars, aangeboden door de gemeente, werd een bezoek gebracht aan het bekende Berg en Dal, dat door zijn na- tuurschoon veel indruk maakte op de vreem- delingen. Omstreeks 6 uur werd Nijmegen verlaten, om naar Vlissingen te reizen, waar het gezel schap gisteravond omstreeks tien uur aan- kwam. -i DE KRAKATAU. s De Krakatau heeft Zondag weer een zeet sterke eruptie te zien gegeven, naast vijf emp ties van gewone stgrlde. Het aantal bevin-gen bedroegen 800. ALKMAARSGHE CODRAMT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1