plaats ie steiien: „i-'ersonen, die foefreden tot de vereeniging en den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt, betalen IV2 of 2 maal de yastgestelde contributie. Te regelen door het dogelijksch bestuur." i? Als art. 7 bis wenschte de heer Blom te zien opgenomen: „Als overgangsmaatregel wordt bepaald, 'dat art. 7 niet van toepassing is op de perso- nen, die den leeftijd van 65 jaar hebben be reikt en die zich voor 1 Januari 1929 als lid der vereeniging opgeven. De voorzitter meende, dat het inge- ^zonden stuk in de Alkm. Crt. een verkeerden Tndruk heeft kunnen wekken. Vastgesteld inag toch worden, dat het bestuur den plicht heeft voorzichtig te zijn, al meent het't ook even goed met de 65-jarigen als wie ook. Men vergete niet, dat die menschen meer ziekte- kansen loopen en spoediger in een ziekenhuis moeten worden opgenomen dan anderen, pmdat zij niet altijd een eigen huis hebben en idikwijls bij kinderen onderdak vonden. Spr. jvvaarschuwde namens het bestuur voor het doen van stappen, waarvan de kosten niet te overzien zijn voor een zoo jonge vereeniging als deze. Van alien kant is op voorzichtig- heid aangedrongen. 't Bestuur kwam met zijn porstel, opdat over een jaar misschien een jdefinitief voorstel kan worden gedaan. De ^65-jarigen behoeven dus voorloopig niet uit ^de vereeniging en spr. hoopte dat dit ook in de toekomst niet zoo ver zal komen. |j> De heer Blom verdedigde uitvoerig zijn jvoorstel. Hij meende dat art. 7 nooit in bet ptmishoudelijk reglement had mogen worden -opgenomen, omdat het toch niet aangaat de menschen, die geregeld betaald hebben, zon- 'der vorm van proces verder buiten te sluiten. als zij 65 jaar zijn geworden. Overigens wil de spr. vragen of er reeds personen wegens bet bereiken van den 65-jarigen leeftijd zijn jbuitengesloten. Spr. gaf toe, dat er met risico's rekening moet worden gehouden en kon begrijpen dat daarom verpleging in een sanatorium of feankzinnigengesticht niet wordt toegestaan voor rekening der vereeniging, al zou hij dat zeer gaame zien, maar dat risico treft ieder- een. Dit neemt niet weg de bezwaren van spr. tegen art. 7. Tegenover hen, die pas tegen hun 65e jaar lid willen worden van de vereeni ging, zou spr. bet niet onbillijk vinden als een hoogere contributie werd gevraagd, maar het moet niet mogelijk zijn, dat iemand die steeds zijn verplichtingen is nagekomen, uit de vereeniging wordt geworpen wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. j(Applaus.) De voorzitter antwoordde, dat het bestuur gaame zou willen wat de heer Blom vroeg, maarer is nog geen ervaring. Men geve het bestuur dus den tijd. Het be stuur durft voorloopig niet verder gaan dan het voorstel. Gaame wil het ook de krank- zinnigen- en sanatorium-verpleging, maar hiervoor geldt dezelfde vermaning: we heb ben nog geen ervaring, geef ons den tijd. Spr. deelde mede, dat nog geen enkel lid wegens het bereiken van den 65-jarigen leef tijd is geroyeerd. Ware dit wel het geval, dan zou het bestuursvoorstel geen zin hebben. De heer Blom besprak nog de risico's en bekeek hiertoe de gegevens van den penning- meester. Hij had aan de hand daarvan de uitgaven over een jaar berekend en meende, dat er dan een voldoend saldo overbleef om de door den voorzitter gevreesde risico's te dekken. De heer van Schaik vroeg of het niet zoo kan worden geregeld, dat iemand, die een bepaald aantal jaren lfd is geweest zon- der dat hij geprofiteerd heeft van de vereeni ging, toch lid kan blijven als hij 65 jaar wordt. De voorzitter deelde mede, dat dit voorstel niet in stemming kon komen, omdat het niet van te voren was ingediend. De penningmeester vond het jam mer, dat de 65-jarigen niet meer bij de ver eeniging kunnen behooren, maar onbillijk vond hij het niet, aangezien de vereeniging eigenlijk een verzekering is en verzekeringen toch ook altijd het recht houden om iemand wegens verhoogd risico verder van de ver zekering uit te sluiten. Overigens achtte spr. de becijferingen van den heer Blom onjuist, omdat die verzuimd heeft er rekening mee te houden, dat de deelnemers pas 3 maanden na de inschrijving recht kregen op verpleging vanwege de vereeniging. De heer Bonsema betreurde het ver- schijnen van het bewuste ingezonden stuk in de Alkm. Crt. Het bestuur toch wilde niet de 65-jarigen uit de vereeniging werken, maar hen juist behouden. Spr. meende, dat hetgeen de heer Blom wil kan worden bereikt door het aannemen ,van het bestuursvoorstel. Hij vroeg van het bestuur de toezegging, dat de consequenties van art. 7 niet zullen worden doorgevoerd voor en aleer een voorstel daartoe door het bestuur aan de ledenvergadering is gedaan. De voorzitter gaf deze toezegging zeer gaame. Als berekeningen mogelijk zijn, zal het bestuur met nadere voorstellen komen, ook ten aanzien van de contributie die de 65-jarigen zullen hebben te betalen. Over de zaak zelve is het bestuur het volkomen eens met den heer Blom. De heer Blom vroeg niettemin stemming over zijn voorstel om- art. 7 te doen verval len, omdat hij wilde voorkomen, dat het vol- gende jaar nogmaals over deze zaak moet worden gesproken en dan moet worden afge- wacht wat het bestuur dan zal antwoorden. Bij handopsteken werd dit voorstel ver- worpen, waarna het bestuursvoorstel werd aangenomen. De heer Blom trok hierop zijn beide ande- te voorstellen in. Reglementswijziging. De waehttijd van 6 maanden vervalt. Het bestuur deed het voorstel om van art. 2 van het huishoudelijk reglement den eersten en tweeden zin te doen vervallen en te ver- vangen door: „Het recht op vergoeding vangt aan, drie maanden na de eerste contri- butie-betaling". (Deze zinnen luidden: „Het recht op ver goeding vangt aan drie maanden na de eerste contributie-betaling voor hen, die voor den eersten Augustus 1927 als lid werden toegelaten. Voor hen, die na genoemden da tum als lid worden toegelaten, vangt dat recht aan 6 maanden na de eerste contribu tiebetaling.") Gezien den financieelea ioestand van thans, meende het bestuur den waehttijd van 6 maanden te kunnen laten vervallen. Met voorstel werd z. h. st. goedgekeurd. Rondvraag. De heer jongmans vroeg tijdiger toezending van de convocaties met het oog op het indienen van voorstellen bij het be stuur. Onder gelach merkte de heer van der L a a n op, dat dan ook de plaats van de vergadering worde genoemd. De voorzitter zegde het een en ander toe. De heer Jongmans vroeg wat de leden hebben te doen bij noodzakelijkheid van op- name in een ziekenhuis of wat ook. De voorzitter ried aan de boden te vragen, zij weten alles wat de vereeniging betreft. Spr. meende, dat alle leden een re glement hadden. De heer Verwer vroeg hoe art. 3 van het huish. reglement moet worden opgevat. (Dit artikel luidt als volgt: „Leden, die volgens wet of overeenkomst of uit anderen hoofde recht kunnen doen gelden op vergoe ding van verplegingskosten. hebben in zoo- verre geen recht op vergoeding van de ver eeniging. Bij kwesties omtrent de toepassing van dit artikel beslist het Dagelijksch Be stuur. Van zoodanige beslissing is beroep toege laten op de Algemeene Vergadering.") De v o o r z i 11 e r waarschuwde er uit ver- zekerings-technisch oogpunt tegen de onkos ten hooger te maken dan ze in werkelijkheid zijn. In het algemeen zei spr., dat het bestuur over uijjegging van een of ander artikel zal beslissen en als men daarmee niet accoord gaat, kan men zich beroepen op de algemee ne vergadering. Als zijn persoonlijke meening wilde spr. zeggen, dat hij onder art. 3 zou willen verstaan een uitkeering van een ziek- teverzekering. In zoo'n geval acht spr. het niet wenschelijk dat ook de vereeniging de uitkeering geeft. Hierna volgde sluiting der vergadering door den voorzitter met dankbetuiging voor de opkomst. ZENDINGSFEEST. Zooals in een advertentie in het nummer van Maandag gemeld werd, zal 28 Mei a.s (2e Pinksterdag) door de afdeelingen Alk maar en Heiloo van het Tasikmalaja Comite der Ned. Zendingsvereeniging op het Beu- kenplein bij den Kattenberg van het land- goed ,,Nyenburg" te Heiloo een zendings- feest worden gehouden, waar verschil lende sprekers zullen optreden met mede werking van de Chr. Muziekvereeniging Soli Deo Gloria te Alkmaar. Bij ongunstig weer wordt de bijeenkomst, wel'ke te half twee aanvangt, in de Ned. Herv. Kerk te Heiloo gehouden. LAAD- EN LOSDAGEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar vestigt de aandacht van belanghebbenden erop, dat met ingang van 1 Mei 1928 (Staats- blad no. 90 van 10 April 1928) een nieuwe regeling in werking is getreden voor het aantal laad- zoowel als het aantal losdagen voor schepen en vaartuigen. Volgens deze wijziging bedragen deze thans: Tot en met een inhoud van 100 M3. 2; van meer dan 100 M3. tot en met 175 M3. 3; van meer dan 175 M3. tot en met 275 M3. 4; van meer dan 275 M3. tot en met 400 M3. 5; van meer dan 400 M3. tot en met 550 M3. 6; van meer dan 550 M3. tot en met 700 M3. 7 van meer dan 700 M3. tot en met 850 M3. 8; van meer dan 850 M3. tot en met 1050 M3. 9; van meer dan 1050 M3. tot en met 1250 M3. 10; van meer dan 1250 M3. tot en met 1500 M3. 11; van meer dan 1500 M3. tot en met 1750 M3. 12; van meer dan 1750 M3. tot en met 2000 M3. 13; van meer dan 2000 M3. tot en met 2300 M3. 14; van meer dan 2300 M3. tot en met 2600 M3. 15; van meer dan 2600 M3. 1 meer voor iedere 500 M3. De aanvankelijk voorgestelde regeling was aanmerkelijk ongunstiger voor handel en In dustrie, doch dank zij vooral de adviezen van verschillende Kamers van Koophandel, waaronder ook die van Hollands Noorder- kwartier, Werd deze soepeler regeling ver- kregen. Rechtszaken J VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 21 Mei. TEN UITVOER LEGGING VOOR- WAARDEL1JKE STRAP. De zitting ving aan met de voortzetting der behandeling van de zaak contra Albertua de W., betreffende de omzetting van een voorwaardelijke straf. Als getuige werd gehoord de heer Oolders, secretaris der R. K. reclassee-ringsvereeni- ging, ter line van rapport. Na heropening deelde de politierechter mede, dat de ten uitvoer legging is gelast, op grond dat veroordeelde zich gedurende zijn proeftijd aan openbare dronkenschap heeft schuldig gemaakt. RIJWIEL- EN WEGENBELASTING. De zitting werd' voortgezet met de behan deling van een geheele serie belastingzaken in boven aangeduid genre. Ten eerste werd voortgezet een aangehou- den zaak contra Paulus O. te Heerhugo- waard, welke zaak op 15 November 1927 be- handeld was, waarbij beklaagde beweerd had dat hij zich tijdens de bekeuring niet op het rijwiel bevond en daarop ook niet gezeten had. De ambtenaar beweerde verdachte te heb ben zien afstappen. De gemeentelveldwachter Bleijendaal heeft Paujus ook niet zien rijden, doch wel ge hoord, dat hij afstapte. Laatstgenoemde was in gezelschap van zijn vrouw. Rijksadvocaat mr. J. T. Asser eischte 6 boete subsidiair 3 dagen hecht. De officier requireerde toewijzing. Vonnis vrijspraak. Daarop volgde Bruin A., bekeurd door den Rijksveldwachter de Groot, van Blokker. Het betrof hier een overtreding der wegenbelas- ting. Eisch 10 boete of 3 dagen hecht. Vonnis conform den eisch. Marinus B., niet verschenen, bekeurd te Helder. Eisch 6 boete of 3 dagen hecht. Vonnis conform den eisch. Izak S., eveneens te Helder. Vonnis 10 bopte of 10 dagen hecht. Adr. K., werkman te bloorn, deed ons de eer aan van zijn persoonlijke verschijning. Hij is bekeurd ter zake het niet in bezit heb ben van een rijwielmerk, op de voorgeschre- yen wijze bevestigd. Hij bekende het feit. Eisch 5 boete of 5 dagen hecht. Vonnis overeenkomstig den eisch. Reijer Sch., niet verschenen, overtreding rijwielbelasting. Eisch 6 boete of 6 dagen hecht. Vonnis conform den eisch. Pieter Sch., absent, als voren, 6 boete of 6 dagen hecht. Elderik M., Grootebroek, als voren, 6 boete of 6 dagen hecht. Pieter de W., Helder, als voren, 6 boete of 6 dagen hecht. Teunis Sch., Zwaagdijk, als voren, f 6 boete of 6 dagen hecht. Wigbertus van S., Zwaagdijk, als voren, 6 boete of 6 dagen hecht. Hendrik de M., Uitgeest, als voren, 6 boete of 6 dagen hecht. Gerardus H., als voren, zaak aangehou- den. Cornelis C., Blokker, overtreding rijwiel belasting, 6 boete of 6 dagen hecht. Leonard W., als voren, 6 boete of 6 da gen hecht. Johanna CI., als voren, 6 boete of 6 da gen hecht. Mattheus B., als voren, 6 boete of 6 da gen hecht. Guustaaf M., Hoorn, als voren, 6 boete of 6 dagen hecht. Jan de B., overtreding wegenbeiasting. In deze zaak werden gehoord P. Kooij, belas- tingambtenaar, en C. Witvliet, Rijksveld- wachter-brigadier. Eisch en vonnis 10 boete of 10 dagen hecht. Jacob de B.,' als voren. Verbaiisanten van Duinen en de Pater, Rijksveldwachters. Eisch en vonnis als voren. Joh. H., Alkmaar, als voren. Getuigen Beeldman en van Ginkel, belastingambtena- ren. Eisch en vonnis als voren. Joh. K., Castricum, present, overtreding Wegenbelasting. Getuigen de ambtenaar Pohl en majoor Steen. Verdachte beweerde de belasting te hebben voldaan, doch hij had toevallig op dat mo ment de kaart niet bij zich. Eisch 10 boete of 10 dagen hecht. Vonnis 5 boete of 5 dagen hedht. Veroordeelde be- taalde direct. Nic. M., zaak ingetrokken. D. v. d. S., Hoogkarspel, niet voldoen aan een ambtelijke vordering om te stoppen, op 17 Augustus. Getuigen de ambtenaren v. d. Berg en Bol. Eisch 40 boete of 20 dagen hecht. Vonnis 20 boete of 20 dagen hecht. Gerardus R., (verstek), zaak aangehouden voor onbepaalden tijd, ten einde alsnog een getuige te dagvaarden. Hierna sluiting. Provinciaal nieuws HEILOO. Maandagmiddag had de teraardebestelling plaats van wijlen den heer S. Bakker, voor zitter van de Sportvereeniging V. V. H. De rouwkoets werd gevolg door bestuur en leden van V. V. H., die in grooten getale hun voorzitter de laatste eer bewezen. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door den heer W. Bruul, die de diepe weemoed schetste nu de voorzitter zoo plotse- ling uit het voile leven was weggerukt. Spr. schetste het brooze leven en verzeker- de, dat men hem niet zou vergeten. Zijn energie en werkkracht, zijn zwoegen om de vereeniging groot te maken, werden ge- schetst. Is het verlies, aldus spreker, voor ons groot, niet minder is dit voor zijn echt- genoote, kinderen en familie. Spr. richtte tot hen woorden van deelneming, troost en be- rusting. De tijd zal ook.dit verlies verzachten. Moge het hun een troost zijn dat hij vele vrienden had. Rust zacht. Een zoon van den overledene dankte voor de laatste eer, aan zijn vader bewezen. Uit de voetbalwereld war en lcransen ge- zonden, als stille hulde aan den onvermoei- den werker, terwijl V. V. H. een, mooien krans in de Heiloosche kleuren aan' de baar had gehecht. In den turn van mevr. van Zuiden-Men- delsohn „Huize Boschrand" staat een Yuvecca in kuip, welke een bloemtros ver- toont met 137 bloemen. Als men bedenkt, dat de plant jaren noodig heeft om tot bloei te geraken, dan getuigt de rijke bloei van de goede zorgen van de verzorgster. In de zaal van de N. V. ,,H. O. C. E." werd Maandagav. 'n vergadering gehouden van Heiloosch Algemeen Belang (H. A. B.) ter bespreking van het houden van een ten- toonstelling van Nering, Industrie, Bedrijf en Tuinbouw en wel op 11, 12 en 13 September. De vergadering werd gepresideerd door den heer J. van Gemeren, die alien het wel- kom toeriep en mededeeling deed, dat het comite zoo gelukkig was geweest om den heer F. J. Jonker bereid te vinden het alge meen secretariaat waar te nemen. Voorts was benoemd de heer N. Ursem tot penningmees- ter en spr. tot voorzitter. Een eere-comite was gevormd, bestaande uit de heeren Jhr. N. van Foreest, A. J. C. Maas Geesteranus, J. Opdam, D. Eilerts de Haan, A. J. M. van Meeuwen, W. van de Vail en F. J. Jonker. Spr. stelde voor om aan het bestaande be stuur (bestaande uit de heeren J. van Geme ren, N. Ursem, R. Kuiper, A. Greeuw Jr. en Jac. Grootewillink) toe te voegen de heeren P. Hoetjes (muziek), E. B. J. Vahl (zang) en P. A. M. Kehl en G. Smits voor de pers, terwijl een sub-comite was gevraagd, be staande uit neringdoenden uit alle branches, die op hun beurt met collega's confereeren. De bedoeling is dat het bestuur niet telkens vreemde gezichten ziet en telkens weer de be doeling moet uiteen zetten. Behalve de heer Vahl, die niet aanwezig was, namen alien hun benoeming aan. Het bestuur heeft de beschikking over het oude raadhuis met bijgebouw, den stal van den heer Heldoorn en zal wel de beschikking krijgen over de zalen van Heldoorn en Nap. Spr. vroeg de gedachte over het grond- plan. Men dacht zich in een demonstrate van sanitaire inrichtingen gestoffeerde kamer, slaapkamer, dine-tafel, theeschenkerij, gebak, vleeschwaren en demonstratie van den tuin bouw (bloemen en groenten). Behalve de demonstratie is er ook gelegen- heid voor standhouders. Aan den burgemeester zal toestemming worden gevraagd voor een verloting, terwijl de baten zullen bestaan uit vrijwillige bij - drage en bedragen (huur) van de standhou- ders. De aanwezigen vereenigden zich met de- zen gedachtengang. De heer Rus vroeg of men medewerking van een fabriek mocht vragen. Spr. vroeg dit omdat het de gedachte was dat men alleen was aangewezen op eigen kracht. De voorzitter zag geen bezwaar in mede werking. Aan het bestuur blijft het oordeel of men te ver gaat. De heer Swaag oordeelde dat een geza- menlijke stand voor radio-artikelen niet gaat, men zou dan een ongewenscht concert krijgen. De voorzitter meende dat men dit wel aan de vertegenwoordigers van dit artikel kan overlaten. De heer Smits meende dat overleg in elke branche noodig was en achtte het noodig dat in elke branche afzonderlijk vergaderd wordt. Hoe wil men anders de indeeling, aankleeding enz. bespreken? De heer"Rus had een broodwedstrijd op het oog en vroeg hoe men denkt over inzen- ding uit buitengemeenten. De heer Kehl zag geen bezwaar in mede werking van anderen, mits de eigen inzen- djj g domineert. De voorzitter zeide dat het bestuur geen stand maakt, alles hangt af van het inzicht van de diverse branches. Over het idee van den heer Rus ontstond een uitvoerige bespreking. De meerderheid oordeelde het gewenscht dat de inzending uit eigen plaats komt, dan 'n „meting" met con- currenten uit andere plaatsen; aan keuring en toekenning van prijzen zijn vele bezwaren verbonden, b.v. wanneer een buitenstaander den len prijs behaalde. De heer Rus zeide dat het idee uit den boe- zem der vergadering der bakkers was geko- men. Indien men dit voorstelde zou men daarvan de consekwentie aanvaarden. Het toekennen van prijzen, ook al kwamen die in een buitengemeente, achtte spr. geen be zwaar. Nadat van verschillende zijden de wen- schelijkheid was besproken om zich niet te meten met inzendingen uit andere plaatsen, geen jury te benoemen en geen prijzen toe te kennen, wilde de voorsteller er niet meer op ingaan en werd in dien geest een besluit ge- nomen. Het bestuur dacht zich voor binnen- stands f 1 en voor buitenstands 0.50 per M2. Na bespreking werd bepaald dat het bestuur de plaatsen zal aanwijzen en niet aan den meestbiedende zal verkoopen. Het zal zooveel mogelijk rekening houden met den inhoud der stands. De vergadering meende dat de zaalhuur van den heer Nap zou afhangen van de om- standigheid of men zelf een buffet exploi- teerde. De voorzitter zeide dat men geen buffet exploiteert, dit zou het doel voorbij streven, we laten alles aan de standhouders over. Wat de entree betreft deze moet zoo laag mogelijk zijn, bijv. 10 cent, en het evenitueel voordeelig saldo wordt afgedragen aan het Burgerlijk Armbestuur. Nadat nog de wenschelijkheid van vrijwil lige bijdragen was besproken, sprak de voor zitter den wensch uit, dat elke branche actief is, opdat de tento ons telling mag slagen. HEER-HUGOWAARD. Ds. G. J. Romeijn te Heenvliet heeft be- dankt voor het beroep naar de herv. gemeen- te alhier. De combinatie der Herv. Gemeente alhier met die te Veenhuizen heeft er nog niet toe geleid, dat de predikantsplaats binnenkort vervuld zal worden. BERGEN. Hedenmorgen zijn weder 3 arbeiders aan de kalksteenfabriek alhier te werk gesteld. ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Het totaal bedrag, dat aan bijdragen voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin-Moeder in deze gemeente werd verzameld, bedraagt f 85.141/2- Op de lijsten komen 186 handtee- keningen voor van vrouwen, die aan deze hulde deelnemen. Aan mevr. Bood-Scheringa en hare trouwe assistente, mej. M. Schermer, komt zeker een woord van lof toe voor haar beider organiseerend talent en ijverig wer ken, evenals aan alien, die hunne bijdragen verleenden, voor hunne sympathieke mede werking. (Herplaatsing wegens misstelling). WARMENHUIZEN. Mond- en klauwzeer is geconstateerd bij het vee van den veehouder J. Blankendaal. Vergadering van den raad op Maandag 21 Mei 1928, des avonds 6 uur. Afwezig de heer K. Molenaar met kennis- geving van verhindering. Voorzitter de heer J. Burger. De voorzitter deelt mede, dat van Ged. Staten bericht is ingekomen, dat de aanslag door de gemeente Schoorl van den heer Laurman als forens is vernietigd, zoowel wat betreft het jaar 19261927 als het jaar 1927—1928. De gemeente Warenhuizen, als ook de heer Laurman, hadden tegen den aanslag bezwaarschriften ingediend. Indien de gemeente Schoorl nu nog in 'beroep gaat bij de Kroon, worden B. en W. gemachtigd, opnieuw bezwaarschrift in te dienen. Onder de ingekomen stukken was het be- xedeneerd verslag van den toestand der ge meente over 1927. Verzoek van K. Biersteker om ontslag als lid der schattingscommissie. Voorgesteld wordt hem als zoodanig eervol ontslag te verleenen en wordt voor lid der schattings commissie eene aanbeveling aangeboden als volgt: 1. P. J. v. d. Meijden, 2. G. v. d. Wel. Aan den heer Biersteker werd eervol ont slag verleend, onder dankzegging voor het geen hij in deze functie heeft verricht. De heer P. J. v. d. Meijden werd met 3 stemmen benoemd, en 2 stemmen werden op den heer van der Wel uitgebracht. De heer Van der Meijden neemt de benoe ming aan. Een verzoek van J. Dekker e. a. om voor de woonwagens een andere standplaats aan te wijzen In hand en te steTten van B. en W. om advies. VerscTiillende klac'iten werden genoemd De voorzitter wees er op, dat Let zeei moeilijk is om een standplaats te krijgen ol aan te wijzen, b.v. een stukje land aan den Oudewal, waaraan dan verschillende kosten moeten worden gemaakt. Een verzoek van diverse ingezetenen om het voetballen op de openbare straat te ver- bieden. Voorgesteld wordt aan het verzoek tegemoet te komen en art. 11, 3a der alge meene poiltieverordening te wijzigen en&te doen luiden als volgt: met steenen, ballen of andere voorwerpen te schoppen, te slaan of te gooien. Indien een dergelijke bepaling in de poli- tieverordening is opgenomen, staat de poli tic wat sterker. Het is wel aardig voor de kinderen, maar het kan last en schade voor de •ingezetenen veroorzaken, vandaar het voorstel van B. en W. De heer Slot vraagt zich af, wanneer de kinderen anders spelen, als het nu maar niet slechter zal worden. Als er maar een centraal punt was, om te spelen, want nu gaan zij de straat op. Spr. is wel voor het voorstel van B. en W. als er een speelplaats werd aange wezen. De heer Van der Meijden vraagt of als overgangsmaatregel geen bepaalde plaatsen kunnen worden aangewezen, bijv. te Schoorl- dam bij het Sluisje. De voorzitter zegt, dat ook B. en W. de moeilijkheden inzien, het is niet de bedoe- ling dat de politie Strang optreedt, is het een gewoon spelletje, dan behoeft de politie niet op te treden. Een bepaalde plaats aanwijzen is moeilijk, vooral hier. De heer Slot vindt het gevaarlijk, de bepa ling in de politieverordening op te nemen. Spr. meent, dat als het spel ruw wordt, de politie kan optreden en wil voorloopig de bepaling nog niet opnemen. De voorzitter geeft gaarne toe, dat in dit opzicht wat door de vingers moet wor den gezien. De heer Nannes schaart zich aan de zijde van den heer Slot en vindt het toepassen van de bepaling niet goed. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 4 tegen 2 stemmen, tegen stem- den de heeren Slot en Nannes. Een schrijven van Ged. Staten over de •geldleening, groot 7000. Voorgesteld wordt in het besluit een afzonderlijke con- versie-clausule op te nemen. Een schrijven van den gemeente-genees- heer, waarin deze mededeelt, dat hij accoord gaat met de gestelde voorwaarden inzafa den nieuwbouw eener spreek- en wachtkamei enz. aan de bestaande ambtswoning. (Wordt vervolgd.) BiwgiegBlaid PROV. STATEN VAN NOORD- HOLLAND. Nazorg. Geen provinciate bemoeilno. In de vergadering van 7 December 1927 werd bij monde van den heer Gerhard na mens Ged. Staten overgenomen eene door mr. A. Bruch c.s. ingediende*motie van den vol- genden inhoud: „De Provinciale Staten noodigen Ged. Sta ten uit een onderzoek in te stellen naar den omvang der nazorg betreffende oud-leerlln- gen van het Buitengewoon Lager Onderwijs in dit gewest en den Staten van prae-advies te dienen omtrent de vraag, of en in hoeverrt Provinciale bemoeiing noodzakelijk en moge- lijk is." Ged. Staten staan in beginsel geenszins afwijzend tegen het denbbeeld van provinciale bemoeiing ten aanzien van de nazorg. Ek voorstellers van de motie hebben echter ver- moedelijk meer in het bijzonder gedacht aan de nazorg voor zwakzinnigen in engeren zin, maar deze voor blinden, doofstommen en slech1 hoorenden is van niet minder belang. Op het oogenblik is men nog naar alle kanten zoe- kende naar den besten weg om doeltreffende hulp te verleenen. Daarom schijnt het, mee- nen Gedeputeerden, voorshands niet juist, dat de provincie thans dit terrein zou betreden, dat nog te weinig ontgonnen is. Kanaalverbindingen in het Gmi_ Het Gooisch Kanalen-Comite heeft bij adres tot Ged. Staten het verzoek gericht te bevorderen, dat vanwege de provincie gelde- lijke steun zal worden verleend voor het tot stand brengen van een tweetal kanaalverbin dingen in het Gooi. Het hoofdbestuur der Schippersvereeniging „Schuttevaer" heeft een adhaesiebetuiging met het verzoek tot de Prov. Staten gericht. Wat deze kanaalverbindingen betreft, zijn Ged. Staten van meening, dat de aan de Mui- der- en Naardertrekvaarten te verrichten wer ken niet voor een provinciale bijdrage in aan- meking zouden kunnen komen. De urgentie dier werken staat niet vast en hunne rentabili- teit is hoogst twijfelachtig. Anders staat het met de kanaalverbinding naar Hilversum. Terwijl de wenschelijkheid en de rentabiliteit daarvan door het Comite voldoende worden aangetoond, valt het naai het oordeel van Ged. Staten niet te ontkennen. dat, alhoewel door deze verbinding in hoofd- zaak plaatselij'ke belangen worden gediend, toch ook wel gewestelijke belangen daarbij be- trofcken zijn. Ged. Staten geven derhalve in overweging voor't maken van eene kanaalverbinding van Hilversum naar de Vecht een bedrag van twee vijfde gedeelten der kosten, tot een maxi mum van 540.000, ter beschikking te stel len en hen te machtigen de uitvoering der werken ter hand te nemen zoodra zekerheiJ zal zijn verkregen, dat de overige kosten door het Rijk en de naast-belanghebbenden teza- men zullen worden gedragen. Groote Kerk te Haarlem Ged'. Staten stellen voor ten behoeve van de voortzetting der herstellingswerken van de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem geduren de een tijdvak van zes achtereenwlgende jaren, te beginnen met het jaar 1928, een 'bedrag van 1000 per jaar uit de provinciale kas ter beschikking van Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Haarlem te stellen, onder voorwaarde, dat gedurende dien tijd voor hetzelfde doel door het Rijk 5000 per jaar en door de gemeente Haarlem 2000 per jaar worde toegezegd of beschikbaar ge steld. Commissie voor den land- en tufa bouw. Afwijzend prae-advies. In de vergadering der Prov. Staten van 1" Juli 1927 werd besloten om orae-advies

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6