Sport jen van Ged. Staten te siellen een voor ,tel van de heeren Van de Vail c.s., waarbij Qed Staten worden uitgenoodigd eene com missie te benoemen, die tot taak heeft een on- dexzoek in te stellen naar de mogelijkheid om den land- en tuinbouw blijvend loonend te maken, zoowel in het belang der producenten ls jn 'dat der consumenten, waarbij ook het vraagstuk van den tusschenhandel dient te ttw(ten bezien. Ged. Staten hebijen naar aanleidmg van dit voorstel a; n verschillende corporaties en per sona, deskundig op het gebied van land- en tuinbouw, verzocht hun gemotiveerd oordeel (e doen lcennen aangaande de vraag, of het wenscht zcu zijn tot de instelling van eene 'commissie, als in het voorstel bedoeld, over te ^Het meerendeel van de ontvangen adviezen luidde voor dit denkbeeld niet gunstig; men meende, dat het aan eene door Ged. Staten jnoestelde commissie niet beter dan aan de organisaties der fcelang.hebbenden zelf moge- jjjl ZOu zijn middelen aan de hand te doen, welke den land- en den tuinbouw nieer loo nend zouden -kunnen maken. Anderen meen- den, dat van een speciaal voor dit doel inge- stelde commissie wel nuttige arbeid verwacht rou mogen worden; onder dezen waren ech ter de meest adviseurs tevens van gevoelen, 'dat eene dergelij-ke commissie bij voorkeur van R-ijkswege ingesteld diende te worden, aange- pen het"vraagstuk, hetwelk zij te onderzoeken jou hebben, den land- en tuinbouw in het al- gemeen aangaat en bezwaaiiijk voor de pro- yincie Noord-Holland afzonderlijk kan wor den behandeld. Omstreeks den tijd, waarin de verschillen de adviezen bij Ged. Staten inkwamen, werd bij Kon. Besluit van 15 Dec. 1927 een Staats- commissie ingesteld, aan welke was opge- Hragen een onderzoek in te stellen naar de vraag a. of, en zoo ja, in hoeverre en door welke oorzaken in den land- en tuinbouw eene wanverhouding bestaat tusschen de -bodem- jprijzen en productiekosten eenerzijds en de op- brengst der producten anderzijds; b. of, en zoo ja, in hoeverre het mogelijk is in die ver- kmding verbetering te brengen. Ged. Staten hebben het gewenscht geoor- 'deeld zich met den voorzitter, den heer mr. dr. 1. N. Deckers, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in verbinding te stellen ten- einde te vernemen, of de Staatscommissie in baar onderzoek zou betrekken de vragen, waarmede eene commissie naar het voorstel van de heeren Van de Vail c.s. zich zou heb ben bezig te houden. Gebleken is, dat dit in bet algemeen inderd-aad1 het geval zal zijn. Zij geven derhalve in ovenveging het voor stel van de heeren Van de Vail c.s. niet aan te nemen, indien de voorstellers in het bov-en- staande geen aanleiding vinden dit in te trekken. MOEILIJKHEDEN MET WACHT- GELDERS. De gemeenteraad van Finsterwolde benoem- He in het laatst van April tot onderwijzeres te Ekamp uit de lijst van wachtgelders er badden zich na oproeping geene sollicitanten aangemeld mej. Cock te 's-Gravenhage, m de betrekking begin Mei te aanvaarden. Tegen het aannemen der benoemi-ng heeft zij bezwaren, doch bedanken doet ze ook niet, widat haar wachtgeld dan zou kunnen wor den ingetrokken. Men verwacht dat ze zich met haar bezwaren tot den minister zal wen- tfen, die zan zal moeten beslissen. Intusschen heeft het gem-eentebestuur een volontair aangesteld. FRANSCHE DECOR AT IE S VOOR f NEDERLANDERS. De Fransche regeering heeft benoemd tot eommandeur in de orde van het Legioen van Eer het lid van den Raad van Ned. Indie den beer Ch. J. I. M. Welter, en tot officieren den ^eetor-magnificus van de rechtsfaculteit te Batavia prof. A. H. M. J. van Kan en den generaal-majoor W. Lasonder. ONBEWAAKTE OVERWEG. Gistermiddag passeerde de heer H. Drent uit Usquert met zijn nieuwe Chevrolet-auto den onbewaakten overweg aan den Laanweg te Uithuizen juist toen de trein vcrtrok in de richiing Croningen. Het gevolg was dat de auto werd gegrepen en 40 meter meegesleurd ,werd. De inzittenden, de heer D., zijn schoon- docbter en kleinkind kwamen er wonder boven zonder noemenswaardig letsel af. De auto werd echter totaal vernield. OORRUPT1E. C. L., aannemer te Stadskanaal en lid van den raad der gemeente Onstwedde, sedert 9 dagen gedetineerd terzake van corruptie in die gemeente, is op vrije voeten gesteld. PRINCIPIEELE DIENSTWE ICE RING. De Krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft pteren twee soldaten van het lOe reg. inf. te Eede, B. J. K. uit Zuidlaren en M. G. uit Am sterdam, wegens principieele dienstweigering »t 10 maanden gevangenisstraf met ontslag tat te dienst veroordeeld. BRANDEN. Maandagmiddag is brand uitgebroken in de woning van den landbouwer E. N. te Markluiden (gem. Heerde). Het vee werd ge rm; woning en inboedel gingen in vlammen #p. De oorzaak is onbekend. ~~Het Tehuis voor Dakloozea te Farm- sum (Gron.) is Zaterdagnacht afgebrand. De bewoner er van, J. N., wiens inboedel ook verorandde, is aangehouden op vermoeden van brandstichting. VERDUISTERING. De politie te Tiel heeft proces-verbaal op- gemaakt wegens verduistering tegen H. C., aidaar, die tegen den wil van den eigenaar hit verkocht had aan zekeren v f n ^vezaa^- C. beweerde de koopsom an 95 te hebben afgedragen aan van Y. j'J onderzoek is gebleken, dat C. 40 voor en hit ontvange nhad en dit geld ten eigen bate bad aangewend. INBRAAK heer H., aan het Prinsenschouw Mer Koudekerk is ingebroken. Verschillende sten en laden werden geforceerd. Op het antoor werd een bedi'ag van ruim 700 vreemd. De politie meent de daders op het 'poor te zijn. VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. vernefnea zal de strafzaak der feendaimner Hypotheekbank op 7 Juni a.s. Vierde Kamer der Rachtbank te Affi- tafraSm worden1 behandeld. at GEMEENTE-SECRETARIS VAN HALSTEREN. De heer Van Hoek zal geen ontslag nemen als gemeente-secretaris van Halsteren. Tot Zaterdag a.s. heeft de raad hem, zooals be- kend, nog gelegenheid gegeven zijn ontslag schriftelijk in te dienen. Daarna zal de raad m beroep gaan bij de Kroon, na egrst nog deze kwestie in een openbare vergadering te hebben besproken. HET CONFLICT BIJ „DE SCHELDE". De rijksbemiddelaar heeft in het conflict bij ,,De Schelde" niets kunnen bereiken. Gis- ter is door de vakbonden besloten, als er geen toenadering van „De Schelde" komt, onvoor- waardelijk a.s. Vrijdag tot staking over te gaan. KORTE BERICHTEN. De oud-minister mr. V. H. Rutgers is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de juridi- sche faculteit aan de Vrije Universiteit, om onderwijs te geven in het Romeinsche reeht en strafrecht. Na haar btzoek aan Zealand kwam H. M. de Koningin-Moeder met gevolg gister- ayond te kwart over zeven per auto ten pa- leize Soestdijk aan, voor Haar jaarlijksch zomerverblijf aidaar. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in de R. K. School te Zuilen. dd is ontvreemd. Eenig gel Het 5-jarig zoontje van schipper C. L. van Es is in de haven van Stellendam ver- dronken. Maandag is de landbouwer Brands te Berghem terecht gekomen onder een omvai- lenen muur. Hij werd levensgevaarlijk ge- wond. Gisteren is de 65-jarige Abraham dc- Vries te Winschoten per fiets in het Win- schoterdiep geraakt en verdronken. Het Britsch marineschip „Kennet", be- last met het toezicht bij de visscherij, is van een kruistocht op de Noordzee te IJmuiden binnengeloopen, teneinde in de Buitenhaven eenige dagen te vertoeven. Te Nieuweroord is de vrouw van den arbeider J. Bruinsma op weg naar huis in een der diepe wijken geraakt en verdronken. Dr. F. E. Posthuma, oud-minister van Landbouw, heeft gister in de jaarlijksche al- gemeene ledenvergadering van de Friesche Maatschappiji van Landbouw te Leeuwarden een rede gehouden over het landbouwbedrijf en de sociale verzekeringen. Uit het jaarverslag over 1927 van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcohol-houdende dranken blijkt, dat het ledental vrijwel stationair is gebleven en thans 19.616 bedraagt, verdeeld over 367 afdeelingen. Deze week wordt ons land bezocht door den heer Louis Delsol, president van den ge meenteraad te Parijs, die vergezeld van twee secretarissen eenige steden van Nederland in oogenschouw komt nemen. Maandag vertoef- den zij in de residentie, waar de secretaris van den burgemeester, mr. Rijken, hen heeft rond- geleid. Vandaag vertrekken zij naar Haarlem en van daar naar Amsterdam. De berooving op den Singe! te A'dam. De Vierde Kamer der rechtbank te Am sterdam heeft zich gister den geheelen dag beziggehouden met de behandeling van de zaak betreffende de uiterst brutale berooving van een 78-jarigen banklooper in den mor gen van 15 Februari 11. op den Singel bij de Treeftsteeg te dezer stede. Te ruim half elf namen op de bank der verdachten plaats de 26-jarige H. Kik- kert en de 30-jarige P. Veldhuyzen, beiden uit Amsterdam, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring. De belangstelling voor deze zaak was zeer groot; de publieke tribu ne was geheel gevuld, terwijl ook van de ge- reserveerde plaatsen in de rechtzaal en de advocatenbanken een druk gebruik werd ge- maakt. Verdachten was ten laste gelegd, dat zij te zamen en in vereeniging, althans ieder afzonderlijk, in ieder gevak verd. Veldhuyzen of verd. Kikkert voor zich, met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening hebben weg- genomen een tasch, inhoudende ongeveer 15.000 aan Nederlandsche bankbiljetten en eenige effecten. Subsidiair was Kikkert ten laste gelegd, dat hij opzettelijk uit winstbejag heeft be- waard en vervotrd een bankbiljet van /1000, een van 300, een van 200 en een van 100, welke bankbiljetten door misdriif ver- kregen waren; te Utrecht alstoen opzettelijk uit de opbrengst van door misdrijf verkre- gen gelden voordeel heeft getrokken, immer.s een cclbertcostuum, een hoed, een das, over- hemden, sokken en schoenen, welke goederen betaald waren met geld, verkregen door het wisselen van door misdrijf verkregen bank biljetten, als geschenk heeft aangenomen, en te Rotterdam alstoen opzettelijk geld ten be- drage van 15, althans eenig geld, door misdrijf verkregen, als geschenk heeft aan genomen. Niet minder dan 23 getuigen waren ge- dagvaard. Het getuigenverhoor De eerste getuige is de commissionnair in effecten, D. van Lankeren Matthes, die me- dedeelt dat de looper 15.000 aan bankbil jetten benevens eenige stukken bij zich had. De kaslooper, Woortman, is 78 jaar. Als hij groote bedragen moest halen, ging een ander mede. Dezen morgen was hij alleen en om ongeveer kwart over tien kwam hij ontdaan bij getuige binnenloopen zeggende, dat de tasch, een ouderwetsche citybag, hem op het Singel ontrukt was. De looper was den da- der nog tot de Gasthuismolensteeg nageloo- pen, doch had geen kans gezien hem te pak- ken. Na deze mededeeling is de bank onmid- dellijk opgebeld. De 78-jarige Paulus Woortman is niet zeer positief in zijn verklaringen. Dien morgen liep hij aan de even zijde vah den Singel aan den huizenkant. De citybag had hij in de rechterhand. Vlak bij de Treeft steeg werd de tasch hem van achteren uit de hand gerukt. Instinctief keek hij om en zag een jongmensch. Die sprong op een fiets en reed daarmede door de steeg. Verschillende andere getuigen verklaren, dat de man niet door de steeg is gereden, maar geloopen. •Getuige Boonsfra, die door het wiel van de fiets geraakt is, herkende den beklaasden Kikkert EeslisE^ Beklaagde zegt bij den rechteUcommTssa- ris den indruk te hebben gekregen, dat Veld- huijzen hem beticht had en daarom wilde hij deze er ook laten inloopen. Vandaar zijn vroegere verklaringen waarop hij nu terug kwam. Getuige Westerman had een auto ver- huurd waarmee de heeren met een buffetjuf- frouw een uitstapje gemaakt hadden. Get. E. Schreuder heeft vroeger wel op Zaterdagen en Zondagen bij den vader van Kikkert als kellner gefungeerd. Op 15 Fe bruari, des middags om 2 uur ongeveer, kwam hij aan het cafe en vroeg waar Henk was. De moeder antwoordde: Henk is naar Utrecht. Je zal vanavond wel in de kranten lezen wat er aan de hand is. Kikkert, zoo vervolgt get., had vroeger wel gezegd, dat {iij een mooi dingetje wist om op te knappen Er zou een ouden man een tasch ontnomen worden. Kikkert zelf zou dat niet doen. Veldhuijzen zou het opknappen. Kikkert had er bij gezegd: En. jij krijgt er ook wat van. Pres.: Wat zeg je er van, Kikkert? Kikkert: Leugen! Bij het verdere verhoor wordt gezegd, dat men Schreuder gevraagd zou hebben ook mee te doen. Verdachte Veldhuijzen merkt op, dat hij dien ochtend van den 15en in't geheel niet op den Singel is geweest. Omstreeks tien uur was hij op de Prinsengracht, waar hij „Meijer en zijn vrouw" ontmoette. Meihr zou voor hem een fiets beleenen. Later zijn zij naar het Haarlemmerplein gegaan en hebben daar een borrel gedronken. Na de pauze wordt Veldhuijzen onder- vraagd omtrent een berooving, welke zij voorgenomen hadden op een man, die de uit- betalingskas der firma Verschure aan den overkant van het IJ overbracht. Het tweetal posteerde zich langs den weg, ten minste zoo zegt Veldhuijzen, de jonge man was te vlug voorbij. Zij misten bovendien den moed. Het plan was, zoo met een auto te manoeu- vreeren, dat de kaslooper daardoor in het nauw zou worden gebracht. Verd. Kikkert beaamt zulks. De getuige Antonia Janbroers zegt, dat zij diende in het cafe van Kikkert omstreeks den tijd dat de berooving werd gepleegd. De vrouw van Veldhuijzen heeft haar in dat ca fe verteld, dat zij op het bureau Singel was geweest en dat zij geld in de W. C. had ge- gooid. In het cafe is „reusachtig" over de zaak-Kikkert gekletst; zij heeft toen verno- men, dat Kikkert des morgens tot elf uur in bed had gelegen en toen door Veldhuijzen was gehaald. E. de Meijer, thans gedetineerd voor een andere zaak, wordt alsnu binnengeleid. Hij zegt, dat hij des morgens Veldhuijzen heeft ontmoet op de Prinsengracht. Pres.: Ik zal uw verklaring op schrift la ten stellen ten einde na te gaan of er termen zijn u wegens meineed te vervolgen. Uw verklaringen zijn geheel anders dan bij den rechter-commissaris. Get. heeft 10 van hem ontvangen om een fiets te halen in de bank van leening in de Gerard Doustraat. De vrouwelijke getuige J. M. Heye (de bewuste Corrie) was des morgens in het cafe van tante Bet, zoo gezegd cafe Populair op de Ruysdaelkade. Daar kwamen Kikkert en Veldhuijzen met een auto. Kikkert gaf een rondje en vertelde, dat ze samen geld had den verdiend. Er werden verschillende gele- genheden bezocht, waarna naar Utrecht werd gereden. Daar maakten zij kennis met de zuster van Veldhuijzen en met een zekere Marietje Koot. Bij Brenninkmeijer werd de ze getuige in de kleeren gestoken. Een por- tefeuille met veel geld heeft zij niet gezien. Den volgenden dag ging het gezelschap naar Den Haag, nadat nog te Utrecht de heeren nieuwe pakken hadden gekocht. Na Den Haag werd Rotterdam bezocht, toen weer Den Haag waarna get. per trein naar Amsterdam terugkeerde. Pres.: Qnderweg hebt u gezegd, dat tante Bet wel boos zou zijn omdat u's avonds te rug moest zijn. Hierop heeft Veldhuijzen ge- antwoord, dat dat niet zoo zou zijn. aan ge zien hij Bet 100 had cgeven. Marietje Koot heeft ook 50 van Piet gekregen. Veldhuyzen antwoordt op een vraag van den president dat hij schat dat er in" totaal 700 verteerd is. Zeker kan hij het niet zeg- gen, omdat hii onder de olie was. De eafehouder Kikkert, de vader van den verdachte, deelde mee dat hij zijn zoon om elf uur had geroepen, missch'ien ook om over elven. Pres.Waar was hij dan? Get.: In bed. Nadat nog eenige jeugdige meisjes (vrien dinneties van den verdachte) gehoord waren, neemt het O. M., waargenomen door mr. Van Arkel, requisitoir. Deze acht het bewijs van het eerste ten laste geiegde geleverd. Verder ging spr. de afgelegde getuigenverklaringen na, daarbij opmerkende, dat hij in overwe- ging zal nemen welke personen wegens mein eed vervolgd moeten worden. Zoo trekt hii de verklaringen van vader Kikkert in twijfel. Het O. M. vestigt er de aandacht op. dat bride verdachten reeds eerder veroordeeld ziin, beiden wegens diefstal. Het is wensche- liik, dat hun een zelfde straf wordt opgelegd. Het gepleegde is een ernstig feit te noemen: een berooving cp klaarlichten dag op een druk punt in de stad. Een flinke straf zal tevens een waarschuwing zijn tegen deze praktijken, welke wij in Nederland niet noo- dig hebben. Het geld is niet gevonden en vooreerst dient dit tweetal er geen plezier van te hebben. Het O. M. eischte tegen beide verdachten drie jaren gevangenisstraf. De verdediger van Kikkert, mr. K. W. Salzmann, gelooft niet, dat het ten laste ge legd e zal kunnen worden gehandhaafd blij- ven, daar lang niet vaststaat, dat zijn client het feit heeft gespeeld. PI. wijst op 'de twij- felachtige verklaring van get. Schreuder, bij wien wel jalouzie de metier in het spel zal ziin. Resumeerende vroeg deze verdediger vrijspraak van het ten laste geiegde. Hoog- stens zal kunnen worden aangenomen he- ling, waarbii het opzet intusschen niet bewe- zen is. Overigens roept pi. de clementie der rechtbank in. Deze verdachte staat aan het begin van zijn loopbaap en is in een verkeerd milieu groot gebracht. Ook de verdediger van Veldhuizen, mr. F. J. J. M. Boelens, ging de getuigenverklarin gen na en kwam tot de conclusie, datslechts vriisnraak kan volircn Efe uitspraak wdfdt vasfgesteld op Dins- dag 5 Juni. De verduistering bij de H. T. M. Zooals onder de telegrammen in ons vorig nummer nog is medegedeeld, heeft de Haag- sche rechtbank gister de verduistering behan deld van een bedrag van 15.000 door een kantoorbediende van de H. T. M. Tegen dezen 32-jarigen man werd 3 jaar geeischt. Vervolgens stond terecht de 29-jarige koop- man Chr. J. K. uit Den Haag, gedetineerd, terzake van heling, n.l. het uit winstbejag be- waren van 4 biljetten van 1000 en het aan nemen van giften tot een bedrag van 1500, afkomstig van het door den vorigen verdachte verduisterde geld. De verdachte uit de vorige zaak verklaar de, dat verdachte K. hem kort na de verduis tering heeft aangesproken en tegen hem ge zegd, dat hij het zoo arm had. Eenige dagen later liet K. tegen getu ge doorschemeren, dat hij alles van de verduistering v/ist. Getuige heeft hem toen 10 gegeven. Weer eenige da gen later heeft hij hem 2'50 gegeven om lhandel te drijven, daarna nog eens 100 Tenslotte zijn zij samen een handel begonnen in automobiden. G. gaf hiervoor het geld. In November is besloten geld' te verstoppen ten huize van K. G. heeft het zelf bij K. ge bracht en ten diens huize een gat geooord in een balk op den zolder. In dit gat zijn toen 4 biljetten van 1000 Verstopt. Op denzelfden dag heeft G. aan K. nog 300 voor den han del gegeven. G. had toen nog 1000 over, welk geld1 gewisseld is en daarna opgeborgen in een kast in de woning van K. G. kreeg den sleutel van die kast, maar later bleek hem, dat K. zelf ook nog een sleutel had. De 4000 heeft G. niet teruggezien. Mr. Polman, requisitoir nemende, meende, dat deze verdachte een van de ergste aasgie- ren is geweest, die om verdachte G. heen- zweefden. Spr. eischte tegen K. eveneens 3 jaren ge vangenisstraf. Als derde verdachte had zich te verant- woorden de 32-jarige koopman Jan. H. R., thans gedetineerd, recidivist, eveneens be- schuldigd van heling, n.l. het uit winstbejag verbergen van de door G. verduisterde 15 biljetten van 1000. G. deride mede, dat de broer Henk van dezen verdadhte, die thans zijn straf ondergaat voor den aanslag op inspecteur Paul, hem herhaaldelijk aangespoord heeft tot het „ver- liezen" van geld. Toen het feit gebeurd was, heeft verdachte G. tot de bekentenis weten te krijgen, dat hij het geld' verduisterd had. Ver dachte heeft G. onder bedreigingen er toe overgehaald het begraven geld te gaan halen Verdachte heeft het geld medegenomen. Op denzelfden dag is G. nog bij hem aan' huis gekomen en heeft toen 8000 gekregen als „zijn portie". Ook was er geld noodig voor de verdediging van Henk R. Verdachte ontkende het hem tenlastegelegde ten stelligste en zeide van niets af te weten. Ook egen dezen verdachte eischte mr. Pol- man 3 jaren gevangenisstraf. Verdachte's raadsman concludeerde tot vrijspraak en voegde daaraan een verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte toe. De rechtbank wees dit verzoek af Ook de koopman P. A. R. uit Den Haag, thans gedetineerd, had zich te verantwoorden wegens heling. Hij zou n.l. 200G van de verduisterde 15000 gekregen hebben, door bemiddeling van zijn broer Jan. Tegenover G heeft verdachte dit erkend. Verdachte ontkende thans. Een rechercheur van politie heeft een spaarbankboekje, ten name van R., in beslag genomen. Op dit boekje is op 1 November 1927 een bedrag van 970 gestort. Ook in deze zaak achtte het O. M. het be wijs geleverd en wel door de verklaring van G. en het storten van het groote bedrag op 1 November j.l. op het spaarbankboekje. Tegen dezen verdachte eischte spr. 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Kasse Zegel, wederom als verdediger optredende, pleitte ook voor dezen verdachte vrijspraak. Het bewijs is hier zoo mogelijk nog geringer dan in de vorige zaak. Een verzoek tot onmiddellijke invrijheid stelling werd door de rechtbank ook ten aan- zien van dezen verdachte afgewezen. Daarna heeft terecht gestaan Joost W. A R., arbeider in Den Haag, terzake van heling, Hij zou eenige der verduisterde biljetten van 1000 uit winstbejag verborgen hebben en voorts van het van misdrijf afkomstig geld ten geschenke hebben aangenomen. Verdachte ontkende het tenlaste geiegde. Het O. M. eischte tegen dezen verdachte 2 jaar gevangenisstraf. Verdachte's raadsman, mr. Kasse Zegel, pleitte ook in deze zaak vrijspraak en voegde daaraan wederom een verzoek toe tot onmid dellijke invrijheidstelling van den verdachte. De rechtbank achtte daarvoor geen termen aanwezig. De koopman L. Fr. K., uit Den Haag, thans gedetineerd, zou eveneens van het ver duisterde geld ten geschenke hebben aange nomen. Subs, was hem schuldheling ten laste gelegd. In deze zaak verklaarde G., dat hij met verdachte in aanraking is gekomen, nadat hij een dreigbrief had ontvangen, waarin hij verzocht werd op het Hobbemaplein te ko- men. Daar trof hij verdachte, die hem toegaf, de schrijver van den dreigbrief te zijn. Hij voegde daaraan toe, dat hij geen geld van Jan R. had gekregen en dat hij het nu van G. wilde hebben. Eerst heeft G. verdachte 100 gegeven, later nog eens 200 en nog eens 100. Inspecteur Bcuwhoff deelde mede, dat hem gebleken is, dat deze verdachte getracht heeft den koopman K., die in den loop van den morgen had terecht gestaan, op zijn ver klaring te doen terugkomen. Hiertoe heeft hij hem in het Huis van Bewaring briefjes doen toekcmen. Blijkbaar bestaat daarvoor in het Huis van Bewaring een weg. Getuige K., gaf toe in zijn eel briefjes te ■hebben ontvangen van verdachte. Wie die briefjes in zijn eel gooide, wist hij niet. Hij begreep er echter uit, dat zij vah verdachte afkomstig waren. In de briefjes werd getuige te kennen gegeven, dat, wanneer hij zijn ver klaring introk, verdachte wel voor zijn vrouw en kinderen zou zorgen. Verdachte ontkende dat hij geld ontvangen zou hebben. Ook in deze zaak achtte mr. Polxnan, re quisitoir nemende. het bewiis geleverd. Hij eischte 1 Jaar en 6 maanden gevangenisstraf tegen deze verdachte. De volgende verd. was de koopman S. v. d. E. uit Den Haag, thans gedetineerd, die van het verduisterde geld een biljet van 1000 uit winstbejag zou hebben bewaard en een ander dergelijk biljet hebben gewisseld. Het O.M. achtte ook hier het bewijs gele verd. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Als laatste verdachte stond ten slotte te recht de eafehouder A. F. M. uit Den Haag, gedetineerd, eveneens beschuldigd van he ling, subs, van schuldheling. Ve de. /erdachte ontkende het hem tenlastegeleg- Het O.M. eischte tegen dezen verdachte, gezien zijn persoon, 2 jaren gevangenisstraf. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen in deze zaken. HET MITRAILLEUR-ONGELUK TE BUDEL. In verband met het mitrailleur-ongeluk, dat op 11 Februari j.l. te Budel geschiedde en waarbij een menschenleven te betreuren viel, hadden zich gisteren voor den krijgsraad te 's-Hertogenbosch te verantwoorden J. A. L van L., sergeant-majoor-instructeur, en W. G. van E., sergeant-instructeur. De mitrailleur, waarmede het ongeluk plaats had, was ter zittingzaal aanwezig. Aan beklaagden was ten laste gelegd on- voldoende voorzichtigheid bij de theorie over een mitrailleur aan eenige landstornsoldaten. De 2e beklaagde had een scherpe patroon in den mitrailleur geduwd in plaats van eer exercitiepatroon. Eisch tegen ieder 3 weken gevangenisstral en voor den tweeden beklaagde bovendier verlaging in rang. GYMNASTIEK. 60-jarig Bestaan N. G. V. Het Nederl. Gymnastiek Verbond bestaat thans 60 jaar en gezien het geweldige werk, dat in dat groote tijdsverloop door het Ver bond is gedaan ter bevordering van hei Lichamelijk Welzijn van ons volk, heeft het zeker alle recht om op grootsche wijze feest te vieren. Van 2529 Mei, dat is van a.s. Vrijdag tot Dinsdag zal fe Utrecht het groote jubi- leumfeest worden govierd fin wanneer men het programma beziet. kan niet anders dan van een grootsch feest worden gesproken, het Verbond ten volie waardig. Vrijdag heeft de ontvangst van Bondsbe- stuurders en Buitenlandsche vertegenwoordi- gers plaats, en wordt de eerste eereavond ge geven. Zaterdag is de groote demonstratie op openbare pleinen en in parken door de ad- spiranten van alle vereenigingen, die aan het feest deelnemen. Een officieele ontvangst ten Stadhuize door het Gemeentebestuur heeft plaats. Verder worden wedstrijden gehou den en geven turnsters een galauitvoering. 's Middags houdt het Bondsbestuur receptie. 's Avonds opening van het feest en plechtige herdenkmg van het 60-jarig bestaan, gevolgd door een lichtstoet door de stad, waaraan alle vereeniging deelnemen. Zondag is de dag der Groote Gymnastiek- uitvoering op het Herculesveld. Voorafge- gaan door gymnastiek en athletiek-wedstrij- den en gevolgd door een grooten optocht en een tweeden eereavond. Maandag heeft dan de 24e Bondsuitvoe- ring plaats, gevolgd door plechtige prijs- uitreiking en een derden eereavond" 's Morgens hebben athletiek- en spelwed- strijderi plaats. De Dinsdag is bestemd voor diverse uit- stapjes. Deze opsomming geeft slechts in 't kort een overzicht van het mooie feest, dat den Turners te wachten staat. Maar dat er in Utrecht met de Pinksteren een geweldige propaganda voor de lichame- lijke opvoeding zal worden gemaakt, ii zeker. De Alkmaarsche Gymnastiekvereeniging „De Halter" zal aan dit Bondsfeest op krach- tige wijze medewerken. De adspirantenafdeelingen Meisjes en Jon- gens zuilen Zaterdag aan den adspiranten- dag medewerken, en daarvoor reeds's mor gens om zeven min. voor 7 uit Alkmaar ver trekken. 's Avonds om kwart over 10 zuilen zij hier terugkeeren. De dames en heeren van de Halter ver trekken 's middags -kwart voor vijf en zuilen behalve aan de diverse uitvoeringen en wed strijden op bijzondere wijze deelnemen aan den grooten lichtstoet en optocht. Er zal iets speciaal Alkmaarsch gegeven worden. Men komt uit met een groep van pl.m. 2C kaasdragers (vijf veemen) vergezeld van 25 dames in turncostuum en in N. H. bleeder- drachten Van verschillende zijden heeft de Ver. de Halter hiervoor medewerking ge kregen. Voor de V. V. V. a-lhier zuilen 'de noodige reclameartikelen worden uitgereikt. terwijl voor een speciale kaasreclame zal worden zorggedragen. Wij twijfelen niet of dit nummer zal ii Utreclm inslaan en Alkmaar en zijn kaas oof in de Bisschopstad nog meer b-ekend maken en wenschen de Halter in alle opzichten eer groot succes. t TENNIS. De Internationale kampioert- schappen van Frankrijk. De tenniskampioenschappen van Frank rijk na Wimbledon de belangrijkste ter wereld zijn in vollen gang. Bijna alle be- kende st-erren zijn aanwezig, om el-kaar te bestrijden. Van de Nederlandsche deelnemers noemen we Timmer, v. Le-nnep en Koopman en de dames Bouwman, Rollin—Couquerque en Canters. Timmer en v. Lenn-ep wonnen hun dubbel- spel tegen een tweetal minder bekende groothed-en (7—5, 6—1, 6—2). Koopman en mej. Canters verloren hun mixed van Lacoste en Mile Borngeois met 8-6, 63. Het dames-dubbel Bouman—Rollin Cou querque heeft nog niet gespeeld. Dit dubbel wordt als een der sterkste beschouwd. Onze kampioene, mej. Bouman, de titel- houdster van 1927, heeft nog niet gespeeld. Ze zal het echter nu wel niet tot den eind- striid bren-een.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7