Jtlhmaarsck Courant. jg De larkies van Eardelys. UiSmmdmd// JbEUlLLETOS. De Olympische speles. Raxlio-Sioekje No. 122 1928 Honderd dertigsfe Jaargang. Ponderdag S4 Mei.^ f Vrijdag 25 Mei. H'dversum, 1060 M. 12.30—2.— Lunch- jnuziek door het Trio Groeneveld. 6.7.15 Dinermuziek door Trio Rentmeester. 7.15 7.45 Boekenpraatje door Marie Verhoeven— Schraitz „Tyne van Hilletje", van Alice Smeding. 8.UursTag. S.— Schippersles door R. C. van Vee: Stuwschroeven in de Binnenvaart. 8.35 Concert. Het Mannenkoor „Kunst en Broedersc-hap (van het rijdend tramspersoneel), onder leiding van L. C. Keereweer. Het Omroep orkest onder leiding van Nico Treep. 10.10 Operetteprogramxna door het Omroep-orkest. 11.12.Dans muziek door het dans-orkest Rentmester. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) 12.301.30 Lunchmuziek door Trio Win- kels. 3.4.Vrouwenuurtje door Mevr. iKaller—Wigman, K. R. O. 4.-5.— Gramo- Ifoonmuziek N. C. R. V. 5.6.45 Concert. ■Mevr. A. Luynenburg, piano. M. Spoor, jfluit. E. v. d. Pol, viool'. 7.—7.30 K. R. O. kCursus Gregoriaansch door Prof. J. W. C. van <fer Wiel, leeraar aan het Seminarie Hagevel'd, Heemstede. 7.40 V. P. R. O.-uit- zending. „De Dienstknecht in het huis", mo- raliteit in 5 bedrijven van Ch. Rann Ken nedy. Regie Ed. Verkade. De Bisschop van Lancashire, H. van Meerten. De Vicaris, K. Kleyn. Martha, z'n vrouw, S. Heyblom. Maryy, hun pleegkind, P. Obd-am. Een on- misbaar werkman, A. van Dalsnm. Rogers, L. Wensing. Mancon de Dienstknecht, E. iVerkade. 9.— V. P. R. O. Cursus (3). Lei- der: Dr. K. F. Proost: Onze kijk op het iNieuwe Testament (De ethiek der Evange- lien). Daarna persberichten. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1120 Gramofoonmuziek. 12.20 Viool- en pianoconcert. 12.50 Orgelconcert. 1.20— 2.20 Orkestconcert. 3.20 Histor. causerie. 3.45 Muziek. 3.50 „King John", tooneelspel van Shakespeare. 4.50 Muziek. 5.05 E. de Peyer, bariton. 5.20 Vertellingen van Sussex. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Orfkestconcert. 7.20 Muziekcritiek. 7.35 Bach's partitas. Piano- muziek. 7.45 Causerie: Social purpose. 8.05 Concert door de militaire kapel. P. White head, bariton. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Causerie. 9.55 „Macbeth", tooneelspel van Shakespeare. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50 11.— Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.05 Orkestconcert. 8.5011.20 Concert. Mme. Mathieu en Hr. Vi-do, zang. L. Ra- disse, viool. Langenberg, 469 M. 1.252.50 Kamer- muziek, viool1, piano en sopraan. 6.207.15 Orkestconcert. 8.35 Concert door het Werag- orkest. Ch. Crull, sopraan. Duitsche opera's. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Zeesen, 1250 M. 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezin gen. 8.209.20 Causerie: Australian. 8.20 Causerie: Jugend-arbeit. 9.50—10.20 Cau serie: Zelten, Zeltlager und Zeltlagerge- meinschaft. Hamburg, 395 M. 4.35 Concert door het Norag-orkest. 6.20 Kamermuziek. 7.20 Or kestconcert. 8.20 Boeren-avond, door Hans Balzer en Ernst Duis. Daarna tot 11.20 Cabaret en dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 9.25 Gramofoonmuziek. 9.40 Voordracht: .De componist Peter Benoit met muzik. ilU'us- trades. 10.1010.35 Trioconcert. AI SPECIAL 20voor30 20 VOOR 25 "STANDARD" ALTIJD EERSTIN KWALIIE1T Naar het Engelsch van RAFAeL SABATINI. (Schrijv-er van „De Zeevalk") 38) „Ik sire?" „Ja, waarom niet? Ze zeggen dat je als het noodig is uitstekend met het zwaard kan omgaan. Dit is een gelegenheid die een uit- zondering moet wezen op mijn verbod om te duelleeren. Je hebt vergunning van mij graaf de Chattellerault 'n uitd'aging te zenden. En zorg dat je hem doodt, Bardelys!" ging hij boosaardig voort. „Want als jij het niet doet, dan doe ik het. Als hij er goed afkomt of ge- neest van zijn won-den die je hem toebrengt, dan zal de beul hem te pakken krijgen. Ver- duiveld! het is niet voor niets dat zij mij Lo- dewijk den Rechtvaardigen noemen." Ik stond een oogenblik in gedachten. „Als ik dat doe, sire", waagde ik eindelijk te zeg gen, „zal de wereld vertellen dat ik het doe om niet te moeten betalen wat ik mij op den hals had gehaald." „Dwaas. Je had je niets op den hals ge haald. Wanneer een man bedriegt verbeurt hij dan niet alles waa» hij recht op heeft?" „Dat is zeer waar. Ataai de wereld „Mijn hemel!" riep hij vol ongeduld, -.je begint mij te vervelen, Marcs. - en iedereen verveelt tpii zoo vreeselijk, dat jij niet aiec HET HOCKEYTOURNOOI. NederlandSpanje. In het oude Stadion werd Woensdagmid- dag de voor de Nederlandsche ploeg belang- rijke wedstrijd tegen Spanie gespeeld. Zooals te verwachten was, was de belangstelling voor dezen wedstrijd grooter, dan wij tot dus- ver in het oude Station gtwend waren. Bo- vendien werkte het weer mede: goed weer, niet te warm, en niet te veel wind. Ongeveer zes a zeven duizend toeschouwers woonden den wedstrijd bij. Beide ploegen werden bij het betreden van het veld met applaus begroet. De uitslag komt met gelijken stand 11. Door dezen uitslag heeft Holland de finale bereikt, hetgeen na dezen teleurstellenden wedstrijd toch voor ons land een verheugend resultaat is. DE EINDSPELEN. Naar wij vernemen wordt Zaterdagmiddag om twee uur de wedstrijd omde derde plaats gespeeld tusschen Duitschlan'd en Belgie of tusschen Duitschland en Denemarken. Om kwart voor vier heeft de finale Britsch-Indie tegen Nederland plaats. Beide wedstrijden worden in het nieuwe Stadion gespeeld. NEDERLAND KRIJGT EEN WISSEL- BEKER VOOR HOCKEY. Woensdag is in de Industrieele Club te Amsterdam het Internationale Hockeycon- gres aangevangen. De voorzitter deelde me de, dat een breeder van den vroegeren voor zitter van de Internationale Hockeyfederatie wijlen de heer Lioty een wissc'beker heeft uitgeloof d, die jaarlijks zal worden toegekend aan dat Europeesche land, dat op internatio- naa! hockeygebied de beste prestaties heeft verricht. Voor den eersten keer wordt deze beker thans toegekend aan Nederland. OLYMPISCHE SPELEN 1928, AMSTERDAM. Ten gerieve van het publiek heeft het Co- mite 1928 besloten dat voor het begin van iederen wedstrijd een loket zoo vroegtijdig zal worden geopend, dat zij, die zulks zouden wenschen, nog voor den wedstrijd binnen de hekken van het Olympisch Stadion kunnen eten. Vcorts zal er op het terrein zelf gele genheid bestaan tot het koopen van toegangs- bewijzen, zoodat hierdoor voorkomen wordt, dat zij, die een wedstrijd hether bijgewoond en ook den volgenden willen bijwonen, het stadion terrein moeten verlaten. In verband met dezen maatregel zul'len ook de buffetten en restaurants steeds geopend blijven. DE WEDSTRIJDEN OP ZATERDAG. Naar wij vernemen zal voor de beide eind- wedstrijden op Zaterdag a.s. in het Olym pisch Stadion slechts een toegangsbewijs noodig zijn, zoodat de beidd wedstrijden, die onmiddellijk na elkaar worden gespeeld, op een kaart zijn bij te wonen. giieniar® ^ereeniging tot onfwikke« ling wan den landliouw in Hollands loorderkwaHiei*. In het cafe van den heer Laan te Winkel vergaderde Woensdag bovengenoemde ver- eeniging. De voorzitter, de heer P. Stapel, heette in zijn openingswoord speciaal den burgemees- ter van Winkel en den heer Koster, welkom en sprak ook een speciaal woord van welkom tot den heer Huisman, seer, van de Holl. Mij van Landbouw, en den ingenieur Thierry, hoofdingenieur der Zuiderzeewerken. Spr. deelde daarna mede dat van den heer Lovink bericht van verhindering was ingeko- men. Verder bracht hij zijn dank uit dat hij in de najaarsvergadering tot voorzitter was geko- zen, welke functie hij uit sympathie met Hollands Noorderkwartier had aanvaard. Aan het overleden lid Rutger Kaan wijdde spr. hierna eenige herdenkingswoorden en deed daarbij uitkomen, dat de heer Kaan zoo- veel in het belang van landbouw en water- schapsbelangen had gedaan. Met den wensch, dat de besprekingen op zakelijke wijze zouden worden gevoerd, ver- klaarde hij de vergadering voor geopend. De secretaris, de heer G. Nobel, las hierna de notulen. Ingekomen stakken. Berichten van verhindering van den heer Kakebeeke en Dr. v. d. Sande. Van het Prov. Waterleidingbedrijf was be richt ingekomen, dat bezwaar wordt ge maakt tegen uitbreiding van het net, als dd niet rendabel was en de rendabiliteit niet werd verzekerd door belanghebbenden. Aan het verzoek om de aansluitingskosten behoeft te doen. Ga je gang man en doe wat je wilt. Maar je hebt permissie van mij dien schavuit Chatellerault dood te slaan, en je doet mij een genoegen als je je van die taak kwijt. Hij logeert in de Auberge Royale, daar za!l' je hem op't oogenblik wel vinden. Ga nu maar. Ik heb nog meer recht te spreken in dit oproerige land." Ik zweeg een oogenblik. „Zal ik mijn functies bij uw majesteit niet weer hervatten?" Hij dacht een oogenblik na; toen glim- lachte hij op zijn vermoeide wijze. „Het zou zeer aangenaam zijn je weer bij mij te hebben, want de menschen die mij om- ringen zijn zoo ellendig saai en dom, al'le- maal. Ik verveel mij zoo Marcel!" zei hij zuchtend. „Bah! Ach neen, vriend', ik ben bang dat je op't oogenblik precies even saai zou wezen als de rest. Een verliefd man is het verve! ends te en opbeduidendste wezen in deze vervelende, onbeduidende wereld. Wat moet ik uitvoeren met je lichaam terwijl je ziel op Lavedan is? Ik twijfel niet of je ver- langt vurig daar naar toe te gaan. Ga dan maar, Marcel. Ga trouwen, en leef je vehlief- de bedwelming uit; het huwelijk is het beste tegengif. Wanneer dat achter den rug is, kom dan maar bij mij terug." „Die tijd zal nooif komen, sire", antwoord- de ik. „Zeg jij dat, mijnheer Cupido Bardelys?" Hi} streek peinzend over zijn baard. „Wees daar zoo zeker niet van. Er zijn nog wel meer hartstochtelijk verliefde menschen ge- weest even hartstochtelijk als jij en toch zijn ze bekoekl. Maar je verbeuzelt je te verlagen kon niet worden voldaan. Van den minister van binnenlandsche za- ken was bericht ingekomen, dat voor een cursus van voormelkers een subsidie van 300 verleend zal worden. Van denzelfden minister een bericht, dat hij de stichting van een niet confessioneele landbouwschool op Texel zal bevorderen en niet te Hoorn zooals Noorderkwartier had ge- adviseerd. De heer d e Veer (Schagen) oordeelde dat het Waterleidingbedrijf het met de plich - ten niet nauw neemt en wel kleinzielig op haar rechten staat. Spr. stelde onder applaus voor te protestee- ren tegen het weigeren van elke risico. De heer H. K. Koster (Wieringerwaard) wees er nog op dat het bedrijf die kosten wel kan dragen, aangezien het zelfs met winst werkt, wat voor een dergelijk bedrijf niet als eerste eisch behoefde te worden gesteld. De burgemeester van Winkel sprak hierna een woord van erkentelijkheid voor het houden van deze belangrijke vergadering in Winkel en hij hoopte, dat dit niet de laatste zou zijn die in Winkel werd gehouden. Spr. herinnerde er aan dat hij in de Staten reeds een soepeler houding van het Water leidingbedrijf had bepieit. Hij was het met den heer de Veer eens, dat het standpunt door het bedrijf ingenomen, niet anders aange- duid kan worden dan met het woord schriel en spr. hoopte daarop uitvoerig in de Staten terug te komen. Met het oog op het belang en de groote voordeelen voor den boerenstand bij een aan- sluiting, mag een eventueel verlies geen ver- lies genoemd worden. Spr. achtte het van het grootste belang dat alle landbouworganisaties krachtig protes- teeren tegen de schriele behandeling van de watervoorziening in Noord-Holland. (Ap plaus.) De heer D. d e Boer (Stompetoren) deel de ook nog een staaltje mede van de gevolg de schrielheid in de Schermer. Ook hij oor deelde dat niet te scherp geprotesteerd kon worden. Enkelen moeten wel een offer bren- gen om een bepaald gebied aangesloten tc krijgen. De heer d e Veer stelde nog in het licht dat het zeer wenschelijk was om uit te laten komen de tegenstellingen tusschen de hoogge- stemde circulaires die het bedrijf uitzendt en de houding die, aangenomen wordt tegenover sommige iandbouwers die aangesloten willen worden, doch wat ver af wonen. De voorzitter zegde toe, dat Noorder kwartier in deze paraat zal zijn, om de rech ten van het platteland ter verkrijging van het water te verdedigen en een protest tegen de geste van het bedrijf zal indienen. Mededeelingen Onderzoek naar de uitkomsten der zuivelfabrieken. Het bestuur besprak de vraag van den heer E. Koster Dz. over de uitkomsten der zuivelfabrieken en kwam daarbij tot de con- clusie dat het verzamelen van gegevens over de uitkomsten der verschillende typen van zuivelfabrieken, niet gemakkelijk tot een juist inzicht leidt. Waar de ontwikkeling der fabriekmatige zuivelbereiding steeds meer gaat in de rich- ting van technisch goede bedrijven, meent het bestuur geen onderzoek te moeten instellen. Van hei kon. Landbouw-comite kwam een verzoek om advies over de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Het bestuur sprak zich uit voor de bestrij ding in algemeenen zin, alleen wees het op de bezwaren aan de pasteurisatie van de karnemelk en wei door zuivelfabrieken. Ten aanzien van de heffing van hoorngeld staat het bestuur op het standpunt dat het goed is om een hoorngeld te heffen wanneer het Rijk eenzelfde bedrag beschikbaar stelt en de Centrale Landbouworganisatien voldoen de medezeggenschap hebben. Verlaging tarieven P. E. N. voor onderbemaling van 'landerijen. Het bestuur is in onderhandeling getreden met het P. E. N. om zoo mogelijk een ver- laagd tarief te krijgen voor onderbemaling van landerijen. Verhooging tarief van invoer- rechten in Frankrijk. Door tusschenkomst van het Kon. Ned. Landbouwcomite nam het bestuur kennis van de plannen van Frankrijk om het tarief voor invoerrechten voor verschillende artike- len te verhoogen en deelde als zijn standpunt mede dat het deze plannen zeer betreurd en verzocht zooveel mogelijk te trachten om deze verhooging te voorkomen. Uitbreiding streeknetten voor de telefoon. Het hoofdbestuur der P. T. T. stelde zich met het Kon. Ned. Landbouwcomite in ver tijd1. Ga been, Marcel; je wordt ontheven van je functies zoo lang je eigen belangen je elders roepen zoo lang als je zelf wilt. Ik heb hier ellendig werk te doen zooals je weet. Mijn neef Montmorency en anderen moeten gestraft worden en we houden geen receptie, geven geen feesten. Maar kom bij mij wanneer je wilt, ik zal je altijd ontvan- gen. Adieu!" Ik stamelde mijn dankbetuiging en die was bepaald zeer oprecht gemeend. Toen kuste ik hem de hand en vertrok. Lodewijk XIII is een man van wlen veel kwaad wordt verteld. Wat de geschiedenis van hem zal vermelden waag ik niet te voor- spellen. Maar dit kan ik zeggen dat ik ten- minste hem nooit anders bcschouwd heb dan als een rechtvaardigen en vriendelijken vorst, een oprecht gentleman, nu en dan grillig en cnbuigzaam zooals onvermijdelijk het geval is met bedorven kinderen der fortuin als vor- sten zijn, maar met verheven idealen en grondbeginselen. Zijn ergste font was dat hij altijd vermoeid was en door die eeuwigdii- rende vermoeidheid diet hij de meeste zaken aan zijn eminentie over. En daarvan is het gevolg dat verscheidene twijfelachtige daden gedurende zijn regeering verricht, die het werk waren van kardinaal de Richelieu, op het hoofd werden geschoven van mijn door- luchtigen heer en ineester. Maar met al de fouten, die hem werden toegeschreven, was hij voor mij altijd Lode wijk de Rechtvaardige en wanneer zijn naam in mijn tegenwoordigheid genoemd mag wor den, ontbloot ik mijn hoofd. binding over de uitbreiding van z.g. Street- netten bij den telefoondienst. Het bestuur be sprak deze zaak uitvoerig en besloot te ver- zoeken om zooveel mogelijk uitbreiding te geven aan deze streeknetten. Latere corres pondence wijst er op dat het hoofdbestuur der P. T. T. in deze zooveel mogelijk aan de wenschen tot uitbreiding tegemoet hoopt te kunnen komen. Onderzoek toestand landarbeiders. Ten aanzien van de vragen door de com- missie uit den Hoogen Raad van Arbeid, be- last met het instellen van een onderzoek naar den toestand van de landarbeiders kan wor- den medegedeeld dat aan 20 personen ver- spreid over het gebied der vereeniging een vragenlijst ter beantwoording is gezon- den. De vragenlijsten zullen, alvorens ze naar de genoemde commissie worden teruggezon- den, tot een verzamelrapport worden ver- werkt. Daarna werd op voorstel van het bestuur besloten de najaarsvergadering te Hoorn te •houden. De rekening over 1927 werd in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 2511,82%, goedgekeurd. Op voorstel van het bestuur werd besloten toe te treden als lid van de vereeniging tot bestrijding van de Tuberculose onder het rundvee en andere veeziekten in Noord-Hol land en daarvoor een jaarlijksche bijdrage van f 50 uit te trekken. De heer D. d e B o e r deed nog uitkomen, dat deze vereeniging er eene is die strijdt en het kwaad niet verplaatst. De heer Schoenmaker verklaarde zich voor het vrijlaten van de reactiedieren, aan gezien dit de boeren een besparing van 20.000 gaf. Wil men succes hebben dan moet men algemeene deelname krijgen. De reactiedieren moet men niet merken, anders krijgt men geen algemeene deelname. De v o o r z i 11 e r oordeelde deze ver gadering niet de plaats om dezen strijd uit te maken. De heer Schoenmaker wilde in ieder geval die vereeniging steunen, doch was voor een commissie om de zaak eens na te gaan. De v oorz i>t t er was het met den heer de Boer eens, dat het Friesche systeem geen systeem was. De heer Huisman dacht in de richting van den heer de Boer. Nu het schema was vastgesteld, wilde hij er echter op aandrin- gen, dat iedere boer achter de vereeniging gaat staan, aangezien het N.-H. systeem in ieder geval redelijk hooger staat. De heer d e B o e r vond het niet gewenscht, dat Noorderkwartier zich aansloot, als niet vaststond, dat de reactiedieren gemerkt wer den. Zij die bestrijden en niet de reactiedieren merken, verpesten de stall-en van anderen. De heer H. Koster betoogde nog, dat het aantal dier-en, dat in N.-H. wordt onder- zocht, niet geringer is, dan in andere p-ro- vincien. Velen doen in N.-H. als in Fries- land en zijn dus ook een gevaar voor ande ren. De opgerichte vereeniging moet den naam van Nederland in bet buitenland hooghou- den, omdat herhaaldelijk dieen die met certifi- caat uit gaan, toch rea-geeren. De voorzitter ontkende dit en m-erkte op, dat de beesten met certificaat niet reageeren. Dit gebeurt slechts bij hooge uit- zondering. Het zijn de dier-en, die er uit gaan zonder certificaat, die reageeren. Med-egedeeld werd, dat h-et in Italie alge- meen bekend is, dat het Friesche vee groote ka-ns geeft te reageeren. De voorzitter zeide nog goede hoop te hebben voor de to-ekomst van de vereeni ging, omdat ook de Bond van Zuivelfabrie ken de zaak steu-nt. Spr. oordeelde, dat de to-etreding van Noorderkwartier inhield, dat Noorderkwar tier zich voor het Noord-Hollandsch-e systeem had verklaard. Dr. L. T. C. Scheij bracht hierna rapport uit over de laatste cursus van de Vakschool voor Kaasmakers te Hoorn en „Over de be- vordering van goed melken", waarover reeds rapport werd ultgebracht in de vergadering van den Bond van Zuivelfabrie ken, 18 Mei te Alkmaar gehouden. Tot bestuursl-eden werden -gekozen de heeren J. Blauwboer Gz. te Barsing-erhorn, J. Best te B-erkhout en N. Hoppes te Anna- Paulowna. DE TECHNISCHE WERKEN VAN DE WIERINGERMEER. De hoofdingenieur van d-e Zuiderzeewer ken, -de heer J. W. Thierry hi-eld hierna een inleiding over de Technische werken van d-e Zuiderzeewerken, in het bijzonder van de Wieringermeer. Spr. vi-ng aan met er op t-e wijzen, dat de afsluiting van het Amst-eldiep de uitvoering HOOFDSTUK XIV. Luistervink spelen. Toen ik den koning verlaten had, dacht ik er over na of ik met eigen hand de straf aan Chatel'lferault zou voltrekken, die hij ten voile verdiend had. Dat ik die taak ga-arne op mij genomen had zult ge gemakkelijk begrijpen; maar die vervloekte weddenschap en -de ge- -dachte hoe zulk een daad kon worden ver klaard als een ontduiking van de gevolgen van die weddenschap. Het was duizendmaal beter dat zijn majesteit bevel gaf tot zijn in hechtenisneming en hem strafte voor zijn ge- poogde verdraaiing van het recht ten bate van zijn eigen snoode belangen. De beschul- diging zijn post van vertrouwen als zaakge- lastigde van -den koning te hebben misbruikt door het plegen van een moor-d op last van het gerechtshof, kon niet anders dan nood- lottige gev clgen voor hem hebben zooals de koning dan ook bij eedte verzekerd had. Dat was de stand van zaken in zooverre het Chatellerault, de wereld en mij betrof. Maar mijn positie tegenover Roxalanne? Na veel nadenken kwam ik alweder tot de slot- som dat ik niet anders tot haar modht terug- komen dan met zuivere handen, dat wil zeg gen na-dat ik de schul'd van mijn wedden schap betaald had. Dan mocht ik voor haar verschijnen, arm, dat is zoo, maar zij kon mij dan tenminste niet verdenken haar lief de te willen winnen om andere bijoogmerken dan om haar alleen. Met die gedachte vervuld begaf ik mij naar de Auberge Royale, wa.ar zijn majesteit van de Zuiderzeewerken tot werk-elijkheld hebben gemaa-kv. In Den Haag gevoelde men, dat aan de uitvoering van het werk een landbouwkun- dig probl-eem vast zat, waarom de bekende commissie-Lovink werd ingesteld, met als gevolg daarvan de uitvoering van den Groet- polder te Hordijk als proefpolder. Uitvoerig behand-elde spr. de werken, die in uitvoering zijn. D-e verhooging van d-en dijk benoorden Wieringen op de definitieve hoogte is reeds :ot stand gekomen op een hoogte volgens twee lijnen van 5.35 tot 6.30 M. plus A. P. De verhoogin-g bedroeg 1 tot 1.80 M. Ook bij het door den Staat met de Maat- schappij tot uitvoering van de Zuiderzee werken g-esloten contract stond spr. stil. H-et eerste werk, dat d-e M. U. Z. kreeg uit te voeren, was den proefpolder bij Andijk, waarvan het profid van de dijken ov-ereen- komt met de meerdijken. Om.een behoorlijke grasmat op het kei- leem te krijgen is het noodig gebleken het te bedekken met een kleilaag, ook noodig voor het uitdrogen, waartegen het keileem niet bestand is. Na het uitbrengen van haar bekend rap port is de commissie-Lovink omgezet in een proefpolder-commissie, die thans in den proefpolder de scepter voert. Voorts wees spr. er op, dat de hoofdver- keersweg van Amsterdam door den Wierin- germeerpolder zal loopen tot aan den Oever, zoodat de afsluitdijk over het Amsteldiep, waarvan den rijweg 4 M. breed is, doch die 6 M. breed zal worden, niet zoo druk zal zijn, als van de dijk van den Oever naar Zurich verwacht kan worden en waarop de zijweg dan ook breeder zal worden. Spr. deelde nog m-ede, dat d-e uitvoering van de werken een verhooging van d-e Wes- t-elijfce dijken van Texel en de Wadden- eilanden en van een groot deel van- den dijk van Friesland, noodig maakt. De bovenbouw van de sluizen in de sluis- putt-en nabij den Oever, waarover wij het vorig jaar schreven, is in Maart aa-nbe- steed en met de werkzaamheden daarvoor is men reeds begonnen. De IJselmeerdijk van de Wieringermeer zal in 1929 g-er-eed komen. Met het ma-ken van dezen dijk is men op vier punten aange vangen. Het vorig jaar werd begonnen bij Med-em- blik, waar de fundeeringsput voor de be- maling werd med-egenomen. Ook werd het vorig jaar aangevangen met het bouwen van een stuk dijk op de Oude Zeug en van- daar wordt naar noord en zuid voortgewerkt Ook aan den Oever begon men het vorig jaar met den dijk en nam men de fundeerings put voor de daar te mak-en bemalin-g mede. Het plan is om dit jaar 9 K.M. van den dijk ger-eed te brengen. De dijk wordt in ziin geheel 18 K.M. lang en h-et volgend jaar hoopt men dezen dijk te kunnen sluiten. Hei sluitgat zal bij den Oever komen, omdat dit bij voorkeur in diep water gemaakt moet worden. De Bcerenmeerdijk heeft bijna den vorm van een cirkel omdat dit de kortste lijn is voor het insluiten van de grootste oppervlakte. Deze dijk snijdt verschillende geulen af en wordt op 3 punten onderbroken. De totale lengte van dezen dijk is 4400 M. en over een lengte van 2900 M. wordt de dijk gelegd op een slappen ondergrond, waarop verbete- ring wordt aangebracht, door een geul op een breedte van 30 M. over een diepte van 5.50 M. uit te baggeren en daarna met zand te vullen. In het belang van den Anna Paulownapolder is in overweging genomen om het gemaal van de Wieringerwaard met subsidie van de Zuiderzeewerken te verplaat- sen. Met het oog op de West-Friesche Kanalen- plannen is een scheepvaartkanaal geprojec- teerd van Kolhorn naar Medemblik. De haven te Houkus wordt tweemaal zoo groot gemaakt. De sluis aldaar krijgt 5 M. verval, wat alleen bij de Maaskanalisatfc wordt toegepast. Ook komt daar een groote verbetering voor het verkeer tot stand. Het ka-naal van Aartswoud naar de Oost- punt van Wieringen -dient voor de afwatering van verschillende polders. Spr. hoopt dat het volgend jaar ook de Wieringerwaard op dat kanaal zal aanslui- ten. Dit kanaal dient ook voor de scheepvaart, en wordt zoo ruim, dat er gemakkelijk sche- pen van 600 ton op kunnen verkeeren. Het kanaal Aartswoud^Kolhom zal ver- moedelijk dit jaar nog worden aanbesteed. De hoofdkanalen in den Wieringermeerpo!- der worden reeds gebaggerd, omdat dit in mij gezegd had dat -de graaf logeerde. Toen ik vroeg of monsieur de Chatellerault thuis was, hoorde ik dat er op't oogenblik iemand bij hem was. Ik antwoordde dat ik zou wachten en vroeg een aparte karner, want ik wou liever mijn kennissen niet ont- moeten, die misschien in het hotel kwamen voordat ik den graaf gesproken had. Ik zag er op dat oogenblik misschien niet geheel uit zooals het behoort, maar wanneei men gewen-d is een heele schare bedienden om zich been te zien die vliegen om zijn wen schen te voorkomen, heeft hij waarschijnlijk wel iets in zijn uiterlijk gekregen dat gehoor- zaamheid afdwingt. Ik werd dadelijk in een kleiu kamertje gelaten, dat uitkwam op de gelagkamer aan den eenen kant, en aan den andere was gescheiden van een ander vertrek door een heel dun houten beschot. Toen de waard mij hier had1 binnen-gelaten, zette ik mij neder om te wachten en daar -deed ik iets waartoe ik mij zelf nooit in staat had1 geacht, iets waar ik zelfs nu nog niet aan kan denken zonder te blozen. In't kort, ik speel- de de rol van luistervink. Ik, Marcel1 St. Pol -de Bardelys. En toch, als gij die dit leest, fijngevoelig zijt, huivert bij deze beken- tenis of erger nog, uw schouders optrekt vol verachting, bedenkende dat mijn daden die ik u reeds bekend heb, u gedeeltelijk voorbe- reid hadden op zoo iets dan vraag ik u mijn zonde af te meten naar de verleiding en u af te vragen of ge in mijn geval niet mis schien tot dezelfde fout zou zijn vervallen. Neen, al zijt ge nog zoo fier en al hebt ge nog zulke edele principes ik maak mij sterk u te verzekeren dat ge hetzelfde gedaan hadt, want de stem die tot mijn ooren door- drong was die van Roxalanne de Lavedan. 1 'Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5