GERO ZILV mM" KOM-ZEtPrflBRWEMbe'DW GERO PP j Voor H.H. WlnKeiiers bij J. F. v. Lieshout en 6. Kuijper. ALKMAAR. open water met grootere molens kan geschie- den en dus goedkooper is, dan met kleiner molens in een drooggemalen polder. Spr. verzekerde, dat er hard gewerkt wordt opi de indijking van den Wieringermeerpol- ner zoo spoedig mogelijk tot stand te doen brengen. Spr. liehtte zijn lezing aan de hand van kaarten toe en deelde nog mede dat bet ver- kavelingsplan door den minister is vastge- steld zooals de commissie-Lovink had aange- geven. De verkaveling was natuurlijk ge- groeid uit de versehillende diepten van den grond en ook spr. was overtuigd, dat de leommissie-Lovink de verklaring schitterend voor elkander had gebracht. (Applaus). t De voorzitter bracht den heer Thierry dank voor zijn inleiding en sprak den ■wensch uit, dat Noorderkwartier ook in de '-toekomst niet te bergeefs een beroep op hem zal doen. De heer Blaauboer rapporteerde na- mens de werktuigencommissies en deelde me- ide, dat de molploeg goed voldoet, zoodat de (Commissie deze ploeg een goed1 denkbeeld oordeelt van prof. Visser. Een nieuwe hooischudder zal eerstdaags jtvorden onderzocht, evenals een werktuig om door koude lucht hooi en erwtenstroo op te blazen. OVERZICHT VAN DEN PROEFPOLDER. Het woord was hierop aan den heer Ir. S. S me ding (Schagen) die het volgende overzicht gaf over de proefvelden aangelegd in den Andijkerproefpolder en daarna over die in den Balgzandpolder. Winter gewassen. Ongeveer half Augustus is de Andijker jroefpolder vorig jaar drooggevallen, waarna in September en October bij wijze van proef op kleine schaal op een zandige terreinstrook de volgende gewassen in duplo werden gezaaid: koolzaad (Hamburger-, Oldambster- en Va- dakoolzaad), gerst, tarwe, rogge en een grasklavermengsel. De ontwikkeling dezer gewassen is, ondanks de ongunstige omstan digheden, voorspoedig geweest; alleen moest een deel der vddjes dit voor jaar worden prijsgegeven, omdat er groote sehade was op- ligetreden door overstroomend water en over- stuivend zand. Het koolzaad staat thans volop in bloei. Voorbarige conclusies mogen overigens uit de voorspoedige ontwikkeling van deze win- jtergewassen niet worden getrokken, omdat ide grond, waarop deze gewassen gezaaid zijn, niet alleen is gebleken zandig te zijn, maar bovendien voor een aanzienlijk procent uit. rest en van mosselen te bestaan, terwijl nader onderzoek heeft aangetoond, dat bet zdut voor een groot deel in den gepasseerden winter reeds is uitgespoeld. Zomergewassen. De zandige strook langs den ouden dijk is gedeeltelijk stuifvrij gemaakt door midde! van veen- en kleihoudenden slootgrond. Dit dekmateriaal is gebleken veel zouter te zijn ban de onderliggende zancllaag, doch niette- 'm in wordt getracht deze begroeid te krijgen, waa'rtoe ongeveer 1/3 H.A. met een graskla vermengsel, onder dekvrucht mosterd, is in gezaaid, terwijl een daaraangrenzende ter reinstrook van ruim H.A. bezaaid is met voederbieten, fOp een strook, met vrij zwaren bovengrond, gelegen langs de maalsloot, zijn een aantal vddjes met versehillende hoeveelheden gips bemest en ingezaaid met een grasklaver mengsel. Dit zal in het Oostelijk gedeelte van den proefpolder worden berhaald, zoo- idra het terrein daar voldoende opgedroogd zal zijn, omdat deze proeven belangrijke aan- wijzingen zullen kunnen geven, of bet moge lijk zal zijn met de voortschrijdende ontzil ting, door middel van gips, de geleidelijk slechter wordende structuur tegen te gaan, waartoe ook een goede aanslag en ontwikke ling van de gezaaide grassen en klavers ten zeerste zal kunnen meewerken. Met hetzelfde doel heeft op een aangren- zend gedeelte, eveneens met vrij zwaren bo vengrond, de uitzaai plaats gehad van lu cerne-, witte- en roode klaver, in combinatie met versehillende gipsbemestingen. Moeht bet mogelijk zijn reeds in dit stadium van ontzilting, waarin de structuur nog goed is, een redelijke aan3lag van die gewassen te verkrijgen, welke het mogelijk maken den grond eenige jaren rust te geven, gedurende welke deze geheel doorworteld wordt, zoo zou een aangewezen methode gevonden zijn om deze zoute gronden langs weinig kostbaren weg in cultuur te brengen. De ontwikkeling (van deze proefvelden wordt dan ook met groote belangstelling afgewacht. Uit den aard der zaak zal het weer ten zeerste mee of tegen kunnen werken; aanhoudende droogte kan noodiottig zijn, een zachte regen af en toe zal daarentegen ongetwijfeld de kansen van welslagen aanzienlijk vergrooten. Verder zijn op kleine schaal nog de vol gende akkerbouwgewassen op kleigrond uit- gezaaid: zomertarwe, zomerrogge, gerst, ha ver, erwten, duiveboonen, karwy, suikerbieten, voederbieten en aardappelen, waarbij tevens de invloed van een gipsbemesting wordt na- gegaan. Hoewel bet niet waarschijnlijk is, dat de grond thans reeds geschikt zou zijn, om met deze gewassen bebouwd te worden, loont het toch zeker de moeite eens na te gaan weike resultaten hermede worden ver- kregen. Alle proefvelden hebben een normale kunstmestbemesting ontvangen. Op de vlin- derbloemige gewassen zijn bovendien ent proeven uitgevcerd, om te zien, of de aanvoer van voor de stikstofvoeding onmisbare lagere organismen op deze jonge gronden ook een gunstige uitwerking heeft. Op versehillende plaatsen, gekozen in ver- band met de meer of minder gunstige voor- waarden voor ontwatering, wordt de ontzil ting van den grond1 gecontroleerd1. In de komende zomermaanden zullen di verse ontwateringsmethoden, in combinatie met de op afstanden van 250 M. aangelegde kavelslooten, worden uitgevoerd, waarop bet cultuurplan voor de volgende jaren moet worden gebaseerd. Waar de ontwatering van deze jonge zoute gronden van zoo fundamenteel belang is, .zal aan deze oroeven, waarvoor het geheele ge- bied ten N. van de maalsloot tot nog toe is gereserveerd, uit den aard der zaak de uiter- ste zorg worden besteed. Overzicht van de in den Balgzand polder (rtabij Den Helder) aangelegde proefvelden. Dit poldertje, ter grootte van pl.m. 60 H.A., in 1925 ontstaan in verband met de in uitvoering zijnde Zuiderzeev/erken, is verkre- gen door storting van baggermateriaal uit het buitendiiks gemaalcte Balgzandkanaal, op de kweldergronden, gelegen ten O. van den ouden Koegraszeedijk. In dit grootendeels zandige, doch hier en daar ook kleihoudende materiaal zijn in 1926 kavelslooten gemaaki op afstanden van 200 M. Geregelde bemon- stering toonde aan, dat deze grond zeer zout was en door zijn diehte structuur (het bagger materiaal werd 'opgespoten, zoodat de zand- en kleideeltjes als een vaste massa zijn be- zonken), alsmede door de zeer onvoldoende ontwatering, uiterst langzaam kon ontzilten In het najaar van 1926 zijn, in overleg met de Directie der Zuiderzeewerken, versehillen de kavels strooksgewijze met hetzelfde gras klavermengsel bezaaid, waarmede zulke gun stige resultaten op de nieuwe dijken, bekleed met in zee gebaggerde klei, zijn verkregen Veel resultaat is hiermede echter niet bereikt, omdat de ontwatering, mede door de te holle figging der kavels, absoluut onvoldoende was, waardoor geheele stukken 's winters blank stonden. Een klein veldje bezaaid met winter- gerst, gaf, voor zoover bemest met kalksal- peter, een vrij goed gewas te zien. In 1927 zijn versehillende akkerbouwge wassen strooksgewijze, behoudens een enkele uitzondering telkens dwars over de kavel, dus van sloot tot sloot, gezaaid, evenals ook het grasklavermengsel. De ontwikkeling van dit mengsel is op de versehillende kavels vo rig jaar zoodanig geweest, dat aan de Direc tie der Z uiderzeewerken, geadviseerd1 kon wor den dit voorjaar te trachten die gronden in cultuur te brengen. Hieraan moest echter een betere ontwatering voorafgaan, in verband waarmee, met behulp van greppelploeg en rupstrekker, bet geheele terrein om de 6 M van greppels is voorzien, waarop een bewer- king met de dubbele schijfegge is gevolgd en met bet meergenoemde grasklavermengsel is ingezaaid, grootendeels onder dekvrucht mosterd (gele), gedeeltelijk onder bavg." of gerst. De grond bevat echter nog veel zout, zoodat ook bier een flinke regenbui ongetwij feld af en toe wel noodig zal zijn. Overigens is de hoop natuurlijk gevestigd op een voldoende aanslag van de gras- en klaverzaden, omdat in blijvend grasland aan- leggen ons de aangewezen methode lijkt, om deZe gronden in cultuur te brengen. Vorig jaar is op de proefvelden aldaar een schitte rend resultaat met versehillende direct oplos- bare kunstmeststoffen verkregen, zoodat voor een oordeelkundige aanwending van kunst- mest thans ook is gezorgd. Van deze gronden zijn op boven aangegeven wijze ongeveer 50 H.A. bewerkt en bezaaid; de overige ruim 10 H.A. (de kavels 10 en 11), zijn ter be- schikking van de proefpolder-commissie ge- steld, om er versehillende onderzoekingen te vemchten. Als grondslag hiervan worden versehillende ontwateringssystemen vergele- ken, n.l. de gewone greppels, de buisdrainage en de moldrainage, terwijl ook proeven in voonbereiding zijn met de nieuwe methode der mol-buisdrainage, met de verdere uitvoering waarvan doorgegaan zal worden. De helft van iedere kavel, waarop versehillende ontwa teringsmethoden naast elkaar zijn uitgevoerd. is onder dekvrucht. ingezaaid met een gras klavermengsel, de andere helft is met dezelf- de akkerbouwgewassen bezaaid als te Andijk, en wel zoodanig, dat al deze gewassen op elk der genoemde ontwateringssystemen te beoordeelen zijn. In combinatie hiermede wordt de invloed nagegaan van een volledige bemesting, als mede van het weglaten van respect, stikstof, fosforzuur en kali, met onbemest, terwijl op elke proefkavel op een strook. kalksalpeter is vervangen door zwavelzure ammoniak. Op de vlinderbloemige gewassen zijn, evenals te Andijk, entproeven genomen. Beide proef- kavejs hebben dus een kunstmestbemesting ontvangen, met uitzondering alleen van een paar perceeltjes, waar gecontroleerd kan worden, wat met stalmest te bereiken is. Op de Westelijke helft der kavels, waar de boven grond kleihoudend is, zijn een paar strooken met gips bemest. Als de natuur wat wil meewerken, zal er dezen zomer in den Balgzandpolder dus ge- legenheid zijn tal van waarnemingen te doen, welke voor de in cultuurbrenging van zoute gronden belangrijke aanwijzingen kunnen geven, In dezen polder heeft zich vooral in den loop van den vorigen zomer een rijke zout- waterflora ontwikkeld, welke door het in cul tuur brengen gedeeltelijk vernietigd zal zijn. Wel zal er zich in het gezaaide een hinder lijke „ops!ag" ontwikkelen van al dit „on- kruid" en ongetwijfeld zal dit in sterkere mat? het geval zijn, naarmate de ontwikkeling van de gezaaide gewassen meer te wenschen over- laat. Om in de gelegenheid te zijn al deze pianten in hun natuurlijke ontwikkeling te volgen en in het bijzonder aandacht te kun nen schenken aan de veranderingen, welke in deze flora zullen optreden in verband met d? voortschrijdende ontzilting van den grond, is de zuidelijkste, kleine kavel, ter grootte van ongeveer 1 H.A. onaangeroerd blijven liggen, is dus niet begreppeld, niet bewerkt en niet bemest. Naast het vele dat er dezen zomer landbouwkundig in dezen nieuwen polder te zien zal zijn, is er dus tevens een „Natuurmo- nument" aanwezig, waar volop gelegenheid zal zijn tal van interessante waarnemingen te doen op floristisch gebied. (Applaus.) De voorzitter uitte na een woprd van dank eveneens den wensch, dat ook de hr. Smeding f in de toekomst bereid zou worden gevonden om Noorderkwartier van voorlichting te die- nen. De heer G. Nobel bracht uit het volgende RAPPORT VAN DE KANALEN- - COMMISSIE. Na de vorige vergadering van leden kan ten aanzien van de ingekomen antwoorden der Gemeente- en Waterschapsbesturen het volgende worden gerapporteerd Van het gemeentebestuur van Gruofebroek kwam de mededeeling in, dat het heeft be- sloten geen steun te verleenen ten behoeve van de kanalisatie, waardoor de kans van slagen voor het kanaal van uit het kanaal HoornMedemblik naar Enkhuizen, ook niet door deze gemeente zal worden gesteund en de belangstelling voor dit kanaal op on geveer niets uitloopt. Van het gemeentebestuur van Helder en het Heemraadschap der strijkmolens van de Schager Kogge, kwam de mededeeling in, dat deze besturen besloten geen steun voor de kanalisatie te verleenen, zoodat door deze be- sluiten de totstandkoming van de kanalen Schagen-Stolpen en Schagen-Kolhorn nog ongunstiger wordt beinvloed. De niet bemoedigende resultaten voor het kanalenplan hebben ons in onze meening ver- sterkt, dat het geheele kanalenplan in ver sehillende onderdeelen op zulke bezwaren stuit, dat algeheele uitvoering van het plan niet mogelijk is en de aandacht alleen zal moeten worden gevestigd op die gedeelten van bet plan waar de belangstelling goed is en de kanalen gewenscht zijn. Van dit standpunt bezien zullen wij de aan dacht vragen voor gedeeltelijke uitvoering en dan in de eerste plaats voor het spoedig ma ken van een kanaal naar de Wieringermeer. De Wieringermeer, waar met kracht aan de droogmaking wordt gewerkt, moet binnen enkele jaren een behoorlijk goede scheepvaart- verbinding hebben, gezien het vele werk dat daar moet gebeuren voor woningbouw, we- genaanleg en zoo voort en daarna voor goed- koope vervoersgelegenheid te water voor den afvoer der producten uit dien pol der. Als zoodanig heeft het kanaal Kolhorn- Oudkarspel-Omval, goede kans van slagen, gezien de toegevoegde medewerking. Enkele gemeenten, waaronder Alkmaar, moeten nog eene beslissing nemen, maar wij vertrouwen, dat Alkmaar voor dit kanaal gaarne zal me- dewerken. Genoemd kanaal moet er spoedig komen. Het zal wel moeilijk zijn om ook Schagen in verbinding te brengen met de Wieringer meer, gezien de geringe medewerking, toch is te overwegen wat in deze op bescheidene wijze nog kan worden bereikt, of anders eene goede verbinding te maken naar het zuiden met het kanaal OudkarspelOmval. Deze moeilijkheid geldt in nog meerdere mate voor het kanaal MedemblikHoorn, waar de belangstelling uiterst gering is zoo dat men daar op de meest bescheiden wijze nog zal kunnen trachten naar eene oplossing voor een kanaal van Wieringermeer via Me demblik naar Hoorn. Ten laatste houden wij voor de toekomst ons oog gericht op de totstandkoming van het Kanaal AlkmaarAvenhornLutjeschar- damHoorn, zulks in verband met de droogmaking van de Zuiderzee. De overige onderdeelen laten wij thans buiten beschouwing. DE WEC-EN IN NOORD-HOLLAND. Hierna rapporteerde de heer G. Nobel het volgende: Het Bestuur van de Vereeniging tot Ont wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, gesteund door de vertegen- woordigers van de Hollandsche Maatschap- pij van Landbouw in de Wegencommissie, heeft met zeer veel belangstelling kennis ge nomen van het Provinciaal Wegenplan en neemt bij de2en beleefd de vrijheid Uwe aan dacht te vragen voor de volgende wijzigingen en aanvullingen, die het gaarne in het We genplan zal zien opgenomen: lo. De weg om Hoorn gedeeltelijk Rijksweg zouden wij gaarne zien aange legd van de Hulk, ten noorden langs en evenwijdig van den spoorbaan Amster damHoorn, uitkomende op den Berkhouter- weg en dezen weg rechtuit vervolgende langs het Rijkslandbouwproefstation, vandaar rechtuit naar den hoek van den Koepoorts- weg (woning van den heer Oortman Gtr- lings), den Koepoortsweg langs in de rich- ting van Wester-Blokker, ongeveer tot of voorbij de halte Wester-Blokker en dan rechtsaf slaande naar den Zeedijk of het Homhuis. Dor dezen weg worden de moeilijtkheden van een verkeersweg door de stad Hoorn vermeden en kan een prachtige verkeersweg worden verkregen. Van den Zeedijk of het Hornhuis langs den lagen weg tot den Blokdijk den bestaan- den weg volgen de bochten er uit nemen en enkele huizen opruimen. Van het einde van den Blokdijk een rechte afsnijding naar den Houterweg, waardoor de hoek bij de Bramsluis konxt te vervallen. Verder, met wegneming van kleine boch ten en opruiming van enkele huizen in het gehucht „de Hout". Vervolgens door Venhuizen, waar waar schijnlijk voldoende ruimte is te krijgen door de afscheiding van erven terug te nemen, met misschien opruiming van enkele huizen tot het noordelijk einde van Venhuizen. Vandaar een nieuwe weg tot ongeveer het Houter watergemaal en achter het waterge- maal van het Grootslag om en een nieuw te maken weg onderdijk naar Broekerhaven over een nieuw te maken brug over den hr/en- mond van Broekerhaven, of indien hiertegen bezwaren bestaan ten noorden van de haven om. Verder langs den dijk tot ongeveer Enk huizen, met een nieuwen weg ten westen van het station-emplacement Enkhuizen uitko mende naar de Koepoort. Mochten er onoverkomelijke bezwaren te gen den weg door Venhuizen bestaan, dan zou reeds vanaf de boerderij van den heer P. Conijn een nieuwe weg moeten komen naar het Houtergemaal. De weg van Hoorn naar Enkhuizen achten wij in alle gevallen aan te bevelen, vooral omdat het een mooie verbindingsweg zal worden tusschen beide steden, hij door de Streek gaat, die wat zijn cultures betreft groote behoefte heeft aan een goeden ver keersweg, die tal van verbindingswegen naar "/h-CHR-PLEINES-DEK D0I.DER de noordelijk gelegen dorpen van de Streek heeft en naar de zuidelijke dorpen, met la ter niet te vergeten de Zuiderzeepol- ders. Bovendien is deze weg voor Enkhuizen van groot belang als toekomstige goede verbin ding met de Zuiderzeepolders. 2o. Het is ons opgevallen dat alle wegen uit' de Wieringermeer goede verbindingswe gen hebben met het overige deel van de Pro- vincie, uitgezonderd de weg uit het midden van de Wieringermeer naar Kolhorn. Het spij t ons dat deze weg niet wordt door- getrokken en doen daarom een beroep op uwe medewerking voor het nog in het wegenplan opnemen van een goeden verbindingsweg van Kolhorn naar Schagen, welken weg wij zeer belangrijik en noodzakelijk achten voor dit deel onzer provinde. 3e. Verder achten wij een weg van Ewyck- sluis, langs den Balgdijk, naar de Kooy noo dig en verzoeken ook voor dezen weg opname in het wegenplan. 4e. Tevens kornt het ons zeer aanbevelens- waardig voor dat de weg van Bergen wordt doorgetrokken naar Schoorl, waarvoor wij uwe medewerking verzoeken. 5e. De weg van de Schermer naar Beem- ster, tenzuiden van Schermerhorn, achten wij zeer urgent met het oog op het moeilijke ver- keer door Sdiermerhorn, waarvoor wij even eens uwe medewerking verzoeken. 6e. Met het oog op het internationaal be- zoek aan Volendam verzoeken wij deze plaats met een goeden weg aan Ihet Provinciaal we- gennet te verbinden. Tenslotte nemen wij de vrijheid uwe mede werking te verzoeken tenbehoeve van verbete- ringen voor het verkeer in algemeenen zin, n.l. voor het wegnemen van scberpe hoeken of bodhfen in de wegen en het opruimen van gebouwen die het verkeer belemmeren. Het komt ons voor dat in deze veel en goed werk is te doen. Bovenstaande verzoeken in uwe welwillen- de overweging aanibevelende. Ook dit rapport gaf geen aanleiding tot discussie, waarna na de rondvraag de verga dering werd gesloten. 6en mmdchenle§f8/d W ARMENHUIZEN. (Vervolg Gemeenteraadsvergadering.) Ingekomen een schrijven van het gemeen tebestuur van Schoorl betreffende toelating van kinderen uit de gemeente Warmenhui- zen op de school te Schoorl. Het schrijven is een verzoek van ouders van 12 schoolgaande kinderen van Schoorldam. B. en W. meenen aan het verzoek der ouders te moeten voldoen, indien de ouders meenen, dat het onderwijs te Schoorl voor hunne kinderen gewenscht is. De kosten van de O. L. school komen voor het onder wijs op de betrokken ouders te drukken. B. en W. meenen hun medewerking te moeten verleenen. B. en W. meenen, dat wanneer op bet ver zoek van de ouders der 12 schoolgaande kinderen worden ingegaan, de O. L. school te Schoorldam gevaar loopt opgeheven te worden, want er zullen 6 a 7 kinderen over- blijVen. Of deze regeling met de gemeente Schoorl door Ged. Staten zal worden goedgekeurd is nog niet bekend. Indien Ged. Staten hun machtiging er toe verleenen, wordt door B. en W. voorgesteld de regeling aan te gaan. De heer Slot wil deze belangrijke kwestie aanhouden. Spr. stelt de vraag, of de ouders der be trokken kinderen nu zooveel bezwaar tegen het onderwijs hebben, dat ze en bloc de kin deren van de school will-en afnemen. Zijn ze ervan doordrongen, dat als de school wordt opgeheven, ze nimmer meer zal terugkomen, en wat moet er met de an- deze kinderen gebeuren? Zijn er door B. en W. pogingen aangewend om de kinderen van Schoorldam op de school te Warmenhuizen geplaatst te krijgen. Schoorldam is een voornaam onderdeel van Warmenhuizen en het onderwijs staat te Warmenhuizen goed aangeschreven. De heer de Groot meend-e, dat de zaak den leden voldoende bekend was. Het is wel nooit in een openbare vergadering besproken, om dat het een teere kwestie was. De heer Slot zegt, dat hij van deze zaak niets wist. Wat wel algemeen bekend werd, is, dat de heer Dijken niet aan zijn verplich- tingen als onderwijzer yoldeed. Maar er zou getracht worden, hem op een beteren w-egte brengen en spr. dacht, dat het beter ging. De heer v. d. Meijden zegt, clat de ouders der schoolgaande kinderen besproken heb ben, of de kinderen naar Warmenhuizen kon- den gaan. Maar de afstand naar Schoorl is korter en het lag meer op den weg, de kin deren op de School te Schoorl geplaatst te krijgen. Naar aanleiding van de gestelde vragen acht de voorzitter het beter de zaak aan te houden. Versehillende omstandigbeden kun nen zich voordoen die dit gewenscht maken Met de ouders is gesproken over het zenden der kinderen naar Warmenhuizen, maar de af stand en minder gunstige wegen waren de bezwaren. Het is niet de bedoeling van B. en W. om de school direct op te heffen, maar men is van meening, dat de zaak den raads- leden niet geheel vreemd is. Na afloop der openbare vergaderingen is er meermalen over gesproken, welken loop de dingen zouden kunnen krijgen. Daarom acht spr. het beter de zaak aan te houden. Na enkele besprekingen werd zonder hoof- delijke stemming besloten deze zaak aan te houden. Mededeelingen. Het dividend van de aandeelen van d« Bank voor Ned. Gemeenten is bepadd on 6 pCt. De bouw van de brug in den Oudewal is gegund aan de Fa. K. Westra voor de som van 2895, raming 3325. De aanbouw aan de ambtswoning van den geneesheer is gegund aan M. J. de Nijs voor de som van f 5290, raming f 5500. Door B. en W. is schouw gehouden over de gemeente-eigendommen en wordt mach tiging gevraagd tot het doen uitvoeren van eenige onderhoudswerken, welke werden verleend. Voorgesteld wordt in de bouwkosten van een nieuw steenen veilingsgebouw in deze gemeente rentelooze aandeelen te nemen tot ■een bedrag van 6000, onder bepaling dat de terugbetaling van dit bedrag geschiedt in 10 jaarlijksche termijnen van f 600, voor het eerst af te lossen voor of op 15 December 1929. Verder wordt voorgesteld hiervoor een geldleening aan te gaan groot 6000 af te lossen in 10 jaren tegen eene rente van ten hoogste 5 pCt., voor het eerst af te lossen in 1929. Het voorstel van B. en W. vloeit voort nil ■een verzoek van de Centrale Veilingsvereeni- ging te Warmenhuizen. De verzoekende ver eeniging wilde de rentelooze aandeelen doen uitloten maar B. en W. willen de 6000 regelmatig in 10 jaren terug ontvangen, het bestuur van de C. V. had daartegen geen be zwaar. B. en W. meenen het voorstel aan te nemen daar het hier een zeer belangrijke zaak be treft. Ook de tuinbouwers stellen veel belang in deze zaak en steunen reeds met de daad1. De heer Swan vraagt den heer Slot, of in- derdaad door particulieren goed gesteund wordt. De heer Slot kan nog geen cijfers noemen, de zaak is nog gaande maar de ra ming voor de tuinbouwers is 1/3 deel. De heer Slot betuigt zijn ingenomenheid met het voorstel van B. en W. Spr. wijst op de groote belangen voor de gemeente. Daar wij hier tusschen andere veil'ingen zitten, is verhooging niet gewenscht. De heer van der Meyden vindt het ook in het belang der gemeente, en gaat met het voorstel van B. en W. mee. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorgesteld wordt met de bank voor Ned gemeenten eene rekening-courant-overeen- komst aan te gaan voor het gasbedrijf tot een maximum bedrag van 25.000. Wordt goed gevonden. Voorgesteld wordt eene verordening vast te stellen voor de commissie van toezicht op het gem. tuinbouwbedrijf en een verordening vast te stellen op het financieel beheer. De tegenwoordige Commissie bestaat uit de heeren J. Burger, burgemeester, Slot en Klant, centrale veilingvereeniging; Dekkei (L. T. B.), Molenaar (de Noord), Donia en Gutker deskundigen. De beide verordenmgen worden voorgele- zen en ondergaan geen wijzigingen. Voorgestdd wordt 't vermenigvuldigings- cijfer voor de inkomstenbelastine 1928/29 vast te stellen op 1, vorig jaar 1.2. Naar aanleiding van de gunstige uit- komsten der tuinbouwers, meenen B. en W. dit voorstel te kunnen doen. Volgens mede deeling van der± betaalmeester van de Gentr. Veilingsvereeniging was de opbrengst der veiling van 1 Mei 19271 Mei 1928 ander« half millioen, over't vorige jaar 750.000. In verband hiermede meenen B. en W. met het voorgesteld vermenigvuldigcijfer te kunnen volstaan. Na enkele besprekingen en toelich- tingen wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. Ingekomen is een reclame hondenbelastmg van K. Tesselaar, P. Sevenhuijsen en A. Sieuwertsen. De beide eerste reclamanten krijgen. ge- deeltelijk ontheffing, Sieuwertsen geheel. Rondvraag. De heer Slot informeert betreffende het vasthouden der duiven, welke schade aan- brengen, vooral met het poten van erwten,. De voorzitter ontkent dat er een bepaling in het wetboek van strafrecht is opgenomen, doch zal het nader onderzoeken. De heer de Groot brengt een verzoek van den heer Tesselaar om een gedeelte poel t< mogen stoppen. B. en W. zullen nader onderzoeken. Hierna sluiting. SINT-PANCRAS. (Vervolg Gemeenteraadsvergadering.) De voorzitter wees den heer Snel op het bestaande contract, waaruit bleek, dat de openbare school volkomen recht had op het gymnastieklokaal. Het is hier een recht docb geen gunst. De kosten voor een nieuw gymnastieklokaal zullen bij de 13000 zijn, en op de voorge- stelde wijze kan 10.000 bespaard worden. Bovendien zijn er nog meerdere voordeelen. De heer Lek was het er mede eens, dat de openbare school volgens contract volkomen rechten heeft, het tekaal te gebruiken. Spreker deelde mede, niet mede te gaan met de strooming om tusschen de beide scho- len een gymnastieklokaal te plaatsen. De kosten daarvan zijn te hoog. De heer Muhrling was er van overtuiga OM DE

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6