DE LANCE I DE I Ml Spert Sfadsnieuws Boeken CREDIETEN PEP®S1T©PS EFFECTED ingest ONTPLOFFINO IN EEN VUURWERK- FABRIEK. Gisteriuiddag tijdens het schaftuur heeft 8e ongeveer 35-jarige chauffeur H. in de yuurwerkfabriek van de firma Kat te Leiden een sleuiel beraaditigd van een der werk- plaatsen en heeft hij buiten medeweten van zijn patroon proeven genomen met piquerien- zuur. Toen hij dit met een koperen pen in eep huls wilde duwen, vloog de huls nit el- kaar, waardoor de man vriji ernstig aan hand en arm werd verwond, en de 4-jarige jongen van Sch., die in zijn nabijheid stond, vrij ernstig aan het hoofd. Beiden zijn unar het icadiemisch ziekenhuis overgebracht. HET BEZOEK VAN DE BU1TENLANDSGHE JOURNALISTEN AAN ONS LAND. Het bezoek aan Zeeland is het glanspunt van de rondreis door Nederland geworden, ondanks bet minder gunstige weder. Met een 10-root aantal particuliere auto's werd een rondrit om Waloheren gemaakt. Het was een stcet van meet dan zestig wagens en in de meeste zaten ook een of meer Zeeuwsche •boeren «i boerinnen, En niet alleen in den wagen zaten de boe- tfnnen vooral; ze stonden ook, maar dan met het kleine daagsche kapje op, de dikke roode armen onveranderlijk om elkander ge stagen. voor de takijke hofsteden in bet groen-e, welige land. In Koudekerke was tor eere van de vreem- de persmannen een ringrijderij georgani- seerd. Daarna werd verder gereden over de em alle wegen tusschen bet hooge groen langs den voet der duinen via Domburg naar Middelburg met zijn fraai Gothisch raadbuis. Op bet Abdijp'lein voerden Zeeuwsche km- dertjes, jongehs en meisjes, reien uit, met muzdekbegeleiding, in de open lucht, oi- Bchoon de regen telkens weer viel. i In Sint Joris was een koffi-emaaltijcl aan- igericbt, waaraan ruim 150 personen deel- lemep, ook de Zeeuwsche mannen en vrou- Wen, jongens en meisjes in bun oude draclit. t Na bet npenmaal werden de auto's weder bestegen. Het weer was nu wat opgeklaard. Het ging nu naar Zuid-Beveland, via Goes en Kattendijke, naar Wemeldinge. In verband met bet slechte weder kon bet voorgenomen 'Zeeuwsch-nationale tuinfeest bier niet plaats vinden. Dat was verlegd naar Goes, naar bet veilingsgebouw aldaar. I ngs de rijke, nog na-bloeiende boomgaarden van bet oude iKapelle ging bet naar Goes terug. De ont- .vangst bier bad plaats op de markt; voor let oude raadbuis. Hier scbeen wel heel Zeeland samengestroomd. Door de m-ede- werking van de Nederlandsche Spoorwegen Waren 500 Zeeuwsche boeren en boerinnen met een vrijkaartje gekomen, zoodat de_ blee der drachten van alle deelen der provincie in al litin verscheidenhpid aanwezig waren. De markt w zwart1 an de menschen. Met de muziek 'en de vaandels voorop werd een stoet geformeerd, waarin zich voegden aller- lei historische vervoermiddekn. - In optocht trok men naar bet veilingge- bouw, dat omzet was met masten waar aan Nederk'.dsche viaggen. Buiten stonden hi i de pracut-exemplaren van het stoere 'Zeeuwsche paardenras, soms in spannen van •vijf! En' binnen in bet veilinggebouw, dat langs de overkapping getooid was met bon- de-rden kleine vaantjes, stand bet Zeeuwsche yolk, de meesten in costuum. t Het comite voor de rondreis had er een reusachtige bowl aangericht van niet minder dan 2 H.L. inhoud; de gezamenlijke bakkers ihadden voor tulband gezorgd, en er werd gegeten en gedronken, er werd gelachen en gedrongen dat het een aard had. Het was een algemeen volksfeest, ter eere van de internationale pers, maar waaruit ook zeer duidelijk de verknochtheid aan eigen land, aan den Zeeuwschen grond, aan Ne derland, naar voren kwam. Om kwartier over zevenen keerde bet ge- zelschap per extra-trein naar Vhssiogen te rug, waar men zicb inscheepte aan boord van de Oranje Nassau van de maatschappij Zee- land, hiervoor grace!ijk aangeboden door de directie dier maatschappij, om daarmee over zee naar Rotterdam te varen Bij het vliegveld aangekomen, werd het g.ezelschap aan wal gezet; een drie-motorige ■Fokker werd1 getoond en men bewonderde bet yliegtuigtype, dat van Holland naar Indie ge- vlogen is ;toen ging de reis naar de Maas haven, waar ongeveer ieder buitenlander, be- halve de Zwitsers, een scbip van eigen natio- iialiteit te begroeten kreeg. De graanzuigers, die in verwonderlijk kor- ten tijd de grootste graanschepen kunnen ledigen, werden bekeken, en nadat alien vol belangstelling de prachtige havens van Rot terdam hadden gezien, en de hefbrug over de Konigshaven met verwondering hadden ga- degeslagen, werd in de buurt van het Maas- station de tocht beeindigd. Extra-trams voerden van daar bet gezel- schap naar het stadhuis, waar den gasten een ontvangst was bereid. Omstreeks half een is het gezelschap in het raadhuis te Rotterdam ontvangen. De waar- nemend-burgemeester, weth. L. de Groot, 'dje met wethouder Nivard en eenige raadsle- den( in de burgerzaal aanwezig was, heeft de dames en heeren in de Fransche taal welkom geheeten. Gedeeltelijk in het Vlaamseh en gedeeltelijk in het Fransch antwoordde de heer Felix de Roy, chef-redacteur van ,Xe Matin", uit AntWerpen. Deze spreker zei hier een nieuw Holland te hebben gevonden, een arbeidzaam land in plaats van het schilderaehtige Hol land, dat de vreemdelingen in den regel ken- nen. Na de ontvangst ten stadhuize vereenigde men zich aan een maaltijd in restaurant ,Rschorr". GAS- EN ELECTRICITEITS- KWESTIE. Het Hof te Leeuwarden heeft Woensdag be- vcstigd het vonnis der recbtbank aidaar, waarbij belist was, dat bet aan de gemeente Leeuwarden niet veroorloofd was om de gas- en electrlfciteitslevering te staken aan bewo- ners van huizen, gelegen aan particuliere straten. Het Hof ontzegde aan de verorde- ning, waarin bepaald was, dat de eigenaren van particuliere straten deze moesten afstaan, terwijl anders de levering van gas en electri- citeit gestaakt werd, verbibdende kracht, om- dat de gemeente hierbij verder was gegaan dan baig, uit. art. 125 der Gemecntcvyet voort^ vloeiende, verordeningen makende bevoega- leid gedoogde. DE UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. De uitvoer onzer bloembollen naar den vreemde bedrpeg over het eerste derde deel' van dit jaar aan gewicht 2.292.192 Kg. voor een warde van 2.281.993, tegen 1.837.106 Kg. voor 2.067.731 het vorige jaar. - F KERKELIJKE KWESTIE TE OUDEMIRDUM C.A. De ontruiniing van de pastorie. De procureur-generaal bij bet Hof te Leeuwarden concludeerde tot bevestiging van bet vonnis der rechtbank aldaar, waarbij aan de gereformeerde kerlc in Hersteld Ver band was geweigerd om zich te voegen en tusschen te komen in de procedure tus schen ds. Vermeer en de gereformeerde kerk, die de ontruiming der pastorie had gevor- derd. De procureur-generaal voerd-e o.m. aan, dat een splitsing nooit eenzijdig, door een deel der leden, kon worden bewerkstelligd, omdat eene eenzijdige splitsing iets onbe- staaubaars is. Wel was de procureur-gene raal van oordeel, dat de kerk in Hersteld Verband als rechtspei-soon kon optreden, omdat de wet van 10 September 1853 tot regeling van het toezicht op de onderschei- dene kerkgenootschappen, een politioneel karakter heeft en het nalaten van kennis- geving van de inrichting aan de Kroon op de vraag omtrent de rechtspersoonlijkheid geen invloed heeft. Arrest 27 Juni e.k. DE REFORMATIE VAN AMSTERDAM. Des middags van 3 tot 5 uur maakten ve- len van de gelegenheid gebruik om de ge meente in hare vertegenwoordigers geluk te wenschen, die daartoe recipieerden in het Koor der Nieuwe Kerk. In dezelfde kerk werd des avonds de histo ric der vrijmaking op plechtige wijze her- dacht, waarbij dr. F. J. Los voorging. Een zangkoor, dat onder leiding stond van den heer Frans Hasselaar, bracht eenige liederen ten gehoore. Vooxts hidden versehillende vertegenwoordigers der buitenlandsche ge- meenten en van de besturen der Nederl Hervormde Kerk een korte toespraak. De voorzitter van den Kerkeraad, ds. J. M. F. Reirune, sloot het samenzijn. HET MOLENMUSEUM TE KOOG AAN DE ZAAN. Gistermiddag heeft Prins Hendrik het molenmuseum, dat is ondergebracht in het onder architectuur van Jan de Meyer ge- restaureerde „Huis met de IJzeren Brug" of- ficieel geopend. In het huis had de ontvangst plaats, waar behalve de Prins aanwezig waren minister Waszink en de leden van de financieele com- missie voor het Molenmuseum. Na de officieele ontvangst ten gemeente' huize had te half drie de opening van het mu seum plaats. In zijn begroetingswoord1 herinnerde de burgemeester er aan, dat de goedgeslaagde tentoonstelling met Kerstmis 1925 aen wensch levendig heeft doen worden om alle souvenirs betreffende de Zaansche molens in een museum te hewaren. Spr. brankt dank aan de financieele commissie, die er in ge- slaagd is dit d'ofil te bereiken en door wier toe- doen mede het historische Huis met de IJze ren Brug bewaard1 is gebleven. Verder heb ben nog andere heeren het woord gevoerd. Aan Z. K- H. Prins Hendrik werd een porte- euille aangeboden met teekeningen van Zaan sche molens door F. Mars. Het vermaarde Huis met de IJzeren Brug, dat ter wille van een goeden ingang tot het keurig aangelegde park moest worden ver- plaatst, is opnieuw opgebouwd op een terrein tegenover het park en door een breede sloot gescheiden. Het mooie oud-Zaansche huis komt als aehtergrond van het park uitste kend tot zijn recht. In het benedengedeelte zijn allerlei modellen van molens, teekeningen en kaarten tentoongesteld, terwijl op den zol- der versehillende gereedschappen, onderdee- len en attributen voor het z.g. mooi maken zijn gerangschikt. Na de bezichtiging van h'et museum hebben de genoodigden een boottocht gemaakt op de Zaan en daarna een bezoek gebracht aan de oliefabrieken van de firma T. Duyvis Jzn, terwijl de dag is besloten met vertooning van de bekende Zaanfilm in „De Waakzaamheid". EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Gistermorgen werd in de Remonstrantsche kerk te Haarlem de algemeene vergadering der Evangelisohe Maatschappij onder voor- zitterschap van ds. Van Wijngaarden uit Am sterdam voortgezet. Bij1 de bestuursverkiezing verkreeg geen der candidaten volstrekte meerderheid, zoodat in een volgene vergadering wederom zal moeten worden gestemd. Het voorstel van het hoofdbestuur tot af- sphaffing der commissie voor rekening en ver- antwoording, waar er steeds een accountants- onderzoek plaats heeft, werd eveneens aange 'houden. Aan de orde was daarna het voorstel van de afd. Wormerveer, om buiten het hoofdbe stuur om een commissie te benoemen, welke binnen zes maanden met definitieve voorstel- len moet komen tot algeheele reorganisatie der maatschappij. Op voorstel van ds. Baar uit Alkmaar werd besloten deze zaak door een commissie te la- ten onderzoeken, waarin echter naast afge- vaardigden van de afdeelingen Haarlem, Den Haag, Amsterdam en Wormerveer, ook een hoofdbestuurslid zitting heeft. Bij rondvraag besloot men een telegram te zenden aan de herv. gemeente te Amsterdam, ter gelukwensching met het feit, dat het drie- honderd en vijftig jaar geleden Is, dat zij zich los maakte van de Spaansohe- en Romeinsche overheersching. Daarna werd de vergadering gesloten, en een bezoek aan het Frans Hals- Museum en de Groote Kerk gebracht. Gister middag werd1 een autotocht door de omstreken van Haarlem gemaakt en gisteravond bood de Evangelische Mij. den deelnemers aan de vergadering een voorstelling in den schouw- burg aan, waar het Vereenigd Tooneel „Joan d'Arc" van Bernard Shaw opvoerde. KORTE BERICHTEN. In een der zalen van het sodetlitSge- bouw in de Diergaa/rde te Rotterdam is Woensdagavondi de algemeene vergadering begonnen van den Algemeenen Nederlan<f tscheChristeljj ken Ambtenaarsbond. De Evang. Maatschappij1 heeft Woensdag te Haarlem haar algemeene vergadering ge- houden, waaraan tevens feestelijkheden ter herdenking van het 75-jarig bestaan vertjon- den waren. De gemeenteraad van Zaandam heeft besloten de automaten voor den verkoop van rookartikelen te doen vallen onder de Verordening voor de Winkelsluiting, zoodat daaruit na acht uur's avonds niet meer mag worden verkocht. De veehandelaar P. de Taeye uit Eede (Zeeland) is tusschen Aardenburg en Malde- ghem met zijn rijwiel onder de stoomtram BreskensMaldeghem geraakt. Dc ongeluk- kige was onmiddellijk dood. Bij K. B. is benoemd tot raadsheer in den Hogen Raad mr. R. W.J.C. de Menthon Bake, thans raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem. Te Wageningen w-erd Dinsdag een al gemeene vergadering gehouden van het In- stituut v. Landbouwkundigen, onder leiding van prof. M. F. Visser. Sedert 1925 werd geen vergadering meer gehouden. Woensdagmorgen hield het Ned. Ge- nootschap voor Landbouwwetenschap een algemeene ledenvergadering te Wagenin gen, onder leiding van den voorzitter, den heer ir. S. L. Louwes. Gisteravond is bij het smelten van was de 17-jarige dochter van den cafehouder L. Jansen te Borne met de kokende was in aanraking gekomen, waardoor zij levensge- vaarlijke brandwonden heeft opgeloopen. LANGESTRAAT 49, ALKMAAR. VOETBAL. Gisteravond- zeven uur speelde het Politie- elftal een wedstrijd tegen een Alcmaria- combinatie. Door versehillende omstandigheden kon het Politie-elftal ni-et volledig uitkomen. In't doel en op de spilplaats vielen toen twee Alcmariaspelers in, terwijl ook een rijks- veldwachter zijn steun verleende. Alcmaria had een vrij sterk-e combinatie in H veld met o.a. Elte in de aehterhoede, Mol als- spi'l, Hartland op de midvoorplaats, v. Wieringen als rechtshalf en de vleugelspelers van Alcmaria V. Het combineeren vlotte bij; Alcmaria beter Met de rust was zij met 4—-(Lin't voordeel. Na de rust scoorde bet politie-elftal twee- maal, terwijl door Alcmaria nog -vier goals aan de score werden toegevoega. De rechts- binnenspelers van de twee elftallen hadden na de rust van partij gewisseld, Einde 82 voor de Alcmaria-combinatie. Het spel was af en toe nog al eens wat forsch. De scheidsrechter had het nog lan-g niet altijd even gemakkelijk. Twee straf- schoppen werden door de Alcmaria-midvoor opzettelijk niet benut. TENNIS. De Fransche Tennis- kam-pioenschappen. Het was gisteren een slechte dag voor de Nederlandsche deelnemers aan bovenge- noemde kampioenschappen. In de eerste plaats w-erd het gemengd- dubbel Kea BoumanTimmer in 3 sets ge stagen door mrs. Ackhurst en Crardford (6—2, 2—6, 9-7). Ook om heeren dubbel Timmerv. Len- nep werd gestagen. Toch hebben ze de overwinning niet cad-eau gegeven, want er waren 5 sets noodig, om hen te slaan (6—4, 3—6, 3—6, 8—6, 6—9). Gregory en Kingsly waren de gelukkigen. Onze hoop is nu nog gevestigd1 op de enkelspelen. Zouden Kea en Timmer tot de laatste 8 mogen behooren? BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD Bernardus Johannes van Sante en Johanna Kopjes. Jan Hellingman en Catharina Bouwman. GEBOREN: Felix Antonius Maria, z. van Wilhelmus Anthonius Maria Bos en Wilhelmina Catha rina Cornelia van Bragt. BENOEMD. Burgemeester en Wethouders hebben tot noodhulp-kaasdrager benoemd den heer J. Lansen, alhier. DE FONTEINEN ZULLEN SPROEIEN. Wanneer het weer gunstig is, zullen de fonteinen in het Nassaupark en Hertenkamp- vijver op den 2en Pinksterdag's middags tus schen dric en vijf uur, sproeien. WIE IS DE EIGENAAR? De heer Verwer, inspecteur der afdeeling Alkmaar van de Ned. Ver. tot bescherming van Dieren verzoekt ons mede te deelen, dat hij gister op den Nieuwlandersmgel een 6-]arige bruine herdershond heeft opgeno- men en tijdelij-k mee naar huis genomen, welk dier op het oogenblik niet kan loopen. De eigenaar wordt verzocht zich bij den in specteur in de Baanstraat bekend te willen maken. LEGER DES HEILS. Men Verzoekt ons opname van het vol- gende: Majoor en mevrouw Palstra, bekende figu- ren in de Leger des Heils-wereld, leiden op den lsten Pinksterdag de samenkomsten om 10 uur voorm. en 8 uur nam. in de zaal Limmerhoek 41. Verder zal er om 3.30 uur namiddags een groote openluchteamenkopist zijn in het Heilooer bosch. Op den 2en Pinksterdag heeft de groote feesielijke Kampdag der Heilssoldaten plaats in den Stedelijken Muziektuin. Om 10.45 zul len booten uit Amsterdam en Haarlem arri- veeren en zal men zich in optocht, waaraan circa 800 Heilssoldaten deelnemen, naar den Muziektuin begeven. De openingsdienst aldaar zal aanvangen om 1.30 uur en evenals de andere samenkom sten op dien dag onder leiding staan van den chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, luit-kolonel Westergaard, een zeer geziene persoonlijkheid in Legerkringen. Een aantal staf-officieren zullen den chef- secretaris vergezellen. Aan het muziek -en zangfeest om 2.30 uur zullen een 200 zangers en zangeressen en een 60-tal muzikanten deelnemen. Een mooi re pertoire van vocale en instrumentale num- mers zal worden uitgevoerd. D slot-demonstratie vangt aan om 4.30 uur en daarna gaat het in optocht met mu ziek naar de aanlegplaatsen der booten te rug. Kaarten voor dit feest zijn nog verkrijg- baar bij de officieren, Limmerhoek 41, a 0.10. HEROPENING CAFe. Het cafe „Schoonzicht" van den heer C. Wester aan de Bierkade zal blijkens een ad- vertenti-e in dit nummer, morgen heropend worden na een sluiting van eenige dagen Er is in- en uitwendig veel veranderd, o.a. zijn een paar flinke breede ramen aange- bracht en is het buffet gebeel ver-nieuwd. KANT. Dat daar zooveel aan vast zit, dat de groote kanten kragen, waarmee wo onze voorouders door beroemde meesters op schil- derijen zien- afgebeeld, zoo'n groote geschie- denis hebben, wij wisten het niet en zonder overdrijving durven we wel neerschrijven, dat de meesten der dames, die gistermiddag ■een bezoek aan de bovenzaal van „de Unie" brachten, er onkundig van waren. Och. het meerendeel der lezers zal wel in hetzelfde geval verkeeren en te verwondeven behoeft dit allerminst. Onze moderne tijd met de bobby- (of hoe ze heeten mogen) kopjes der dames en de keurige blauwe of zwarte pakken der heeren, kent de hooge met kant doorweven dameskapsels en de kunsti-ge kanten kragen en manchetten van de heeren niet meer. Zooals gezegd, we kennen ze slechts heel oppervlakkig van b-ewaarde albeeldingen en wanneer we dan zoo'n gtatigen, vol zelfbe- wustheid en -genoegzaamheid voor zich blik- kenden voorvader bekijken, of wij zien een schilderij van zoo'n vriendelijke dame uit voorbije eeuwen voor ons, dan hebben de groote, veelal overdadige 'kanten versiersj'en ons wel eens meewarig doen kijken naar lien, die zich zoo inspanden. om er mooi uit i? zien. Maar toch dwong het fraaie, kunstige kantwerk bewondering af, hoewel de verdere k-ennis omtrent geschiedenis en handwerk den meesten ontbrak. Gistermiddag nu, heeft, op uitnoodiging van de afdeeling Alkmaar der Ned. Ver. van Huisvrouwen, mevr. Van der Meulen— Nulle uit Apeldoorn een lezing met lichtbeelden over oude en nieuw-" kanten gehouden, waaraan -een tentoonstelling van veel en aller- •fraaist kantwerk, aangevuld met vele afbeel- dingen, verbonden was. De bovenzaal der „Unie" mocht zich gis ter dan ook in een druk bezoek verheugen, wat mevr. Eijma, de presidente der Alk- maarsche afd. met genoegen in haar ope- ningswoord constateeren kon. Na verwel- koming, in 't bijzonder van mevr. Van der Meulen, verkreeg deze het woord en zou zij, zooals zij zelf verteld-e, een heel klein tipje laten zien van het vele dat de geschie denis van het kant maken rijk is Het kantmaken, aldus de spr., is, door de groote toepassing van de machine, sedert de vorige eeuw, zoowel in het buitenland als ook in Holland, gebeel op den aehtergrond geraakt. De laatste 25 jaar komt er in enkele lan- den wel weer eenige belangstelling voor deze handnijverbeid en haar product, doch in oas land is zij zeer geri-ng. Dat het kantmaken hier niet meer als handwerk beoefend- wordt is uit kunstzin-nig oogpunt te betreuren, doch mag uit een sociaal oogpunt, met het oog op de in die nijverheid zeer lage loonen, ver- blijdend genoemd worden. Tal van mooie lichtbeelden illustreerden vervolgens hetgeen mevr. Van der Meulen vertelde over wat de vorige eeuwen op kunst- gebied aan kanten weefsels opleverden. Het met de naald vervaardigen van fraai en zeer kunstig kantwerk geschiedde in de 16e eeuw al in Italie, waarvan wij afbeeldin- gen van den z.g. molensteenkraag, den vlak- keren kraag en de aan't einde der 16e eeuw en in. de volgende jaren in zwang zijnde jabot der heeren en de zeer kunstige coiffu res der dames, als voorloopsters der veel later gedragen kanten hoofdtooisels, zagen. De Venetiaansche kant, die vooral in de 17e eeuw opgang maakte, kenmerkte zich door het relief. In het einde van de 18e eeuw nam de bloei dezer Italiaansche nijverheid af en was het vooral Frankrijk, maar ook Belgie en Oostenrijk, waar het kantwerken d-e grootste beoefe-ning ondervond. In bet eerste land zelfs nog tijdens het Tweede Keizerrijk, 1850—1871. In het kloskanten ging Belgie voor aan en vooral te Binche bij Brussel werden zeer fijn-e soorten geklost; ook Mechelen, Valenciennes en Rijssel leverden veel kant. Eeni zeer kunstig en fijn bewerkte soort is het Point de Paris, dat vooral in de provin cie Antw-erpen vervaardigd werd. Ook werd, oorspronkelijk alleen te Ghan- tilly bij Parijs, daarna in Belgie, zwarte kant gemaakt, die tot ongeveer 1S70 in de mode was Uit de Vlaamsche kantsoorten ontstonden twee groepen de fijne Brusselsche en de grovere Brabantsche. De eerste werd in het Lodewijk IV tijdperk veel gedragen en voor- namelij'k de geestelijken en de kerken waren van fraaie kanten voorzien. Vervolgens vertelde de spr. wat van haar ervaringen op de Nederlandsche kantwerk- school, in 1902 opgexicht en vanaf 1906 te 's-Gravenhage gevestigd. Ook had mevr. Van der Meulen een cursus te Amsterdam geleid, waarna we afbeeldi-ngen te zien kre- gqn van een gebouw in Indie, waar spr. on- derrlcht heeft gegeven. Hier nam de beoefe- ning echter geen groote vlucht Mevr. Van der Meulen eindigde haar met aandacht gevolgde lezing met de opwek- king om, door zooveel mogelijk echte kant en geen machinewerk te koopen, het achteruit- gaande kantwerken zoolang het door de sociale omstandigheden blijft bestaan, te steunen. Van de vele soorten, die de spr. besprak waren de meesten langs de wanden uitg^ staid en het fraaie werk, wekte aller bewon dering. We kunnen dan ook zorder over drijving zeggen, dat deze „kant"-middao- uit- stekend geslaagd is. PREDIKBEURTEN. Alkmaar. 27 Mei (le Pinksterdag.) Groote kerk, 10 uur, Ds. Hak (collects zending). Avond 6 uur, Ds. Verwaal (coll. zendintr 1 Kapel, 10.30 uur, Ds. Baar. Evangelisch-Luthersche kerk, 10.30 uur Ds. H. Makkink. Pinksteren. Doopsgez. kerk, 10.30 uur, Ds. Westra Remonstrantsch-Gereformeerde kerk, 10.30 uur, Ds. Houtgast, bevestiging nieuwe ledea Gere form, kerk, 10 uur, Ds. Meiier. Avond 5.30 uur, Ds. Meijer. Pinkstercol- lecte voor de Zending. Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaint. straat. Voorm. 10 uur en nam. 5 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Chr. Geref. Koningsweg 23, 10 uur. en 's avonds half zes, preeklezen. Woensdag 30 Mei, 's avonds acht uur, Dp Drenth. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeenten. AKERSLOOT, 10 uur, Ds. Roobol. BERGEN, 10 uur, Ds. v. d. Kiebodm. v Rechtz. Herv. E. V. „Maranatha", 10.15 uur, de heer A. J. v. Wichen. ,,Looft den Heer", vereeniging tot verbrel ding der Waarheid", huize Oosterster Kerke- laan 17, 10.15 uur, de heer J. J. Ruijs van Dinteloord; half een Zondagsschool. Gere}, kerk, 10 uur, de heer R. Bronkema Docts. in de 1 heologie. Nam. 5 uur, Leesdienst. EGMOND a. d. HOEF, 10.30 uur, Ds Spelberg. Afscheid ouderling S. v. d. Berg, bevesti ging ouderiing P. Rozing. GROOTSCHERMER, 10 uur, Ds. Groot HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal, 10 uur, Ds. van Leeuwen van Haarlem, KOEDIJK, 10 uur, Da. Haumersen. OUDORP, geen dienst. OTERLEEK, 10.30 uur, Ds. Boerendonk. OBDAM, 10.30 uur, Ds Kruizinga, extra collecte. STOMPETOREN, 10.30 uur, Ds. Heep. SCHERMERHORN, geen dienst. ZUIDSCHERMER, v.m. Ds. Zillinger Molenaar. Alkmaar. 28 Mei (2e Pinksterdag). Kapel, 10 uur, Ds. Hak. Gereform. kerk. 10 uur, Ds. van Andel. Tuinzaal Harmonie „Vereen. Calvijn 's avonds 7 unr, de heer J. de Redelijkheid, Ned. herv. godsdienstonderwijzer. UIT DE OMGEVING. BERGEN, Recht. Herv. E. V. „Marana- tha", 10.15 uur, Ds. A. A Donselmann van Amsterdam. Geref. kerk, 10 uur, de heer R. Bronkema. EGMONDBINNEN, 10.30 uur, Ds. Spelberg. HEILOO, Evangelisatielokaal, geen dienst in verband met het Zendingsfeest te Heiloo. HOOGWOUD, 10.30 uur, Ds. Kruizinga. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarncmingen, verricht in den morge? van 25 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.1 te Jan- mayen. Laagste barometerstand 758.3 te Danzig. Verwachting (gel-dig tot den avond van 26 Mei): Matige tot zwakken wind, aanvankelijk uit noordelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring, weinig of geen regen, aanvankelijk zelfde temperatuur. met kans op nachtvorst, later iets zachter. Qids voor Twente. De Bond voor Vreemdelingenverkeer in Twente heeft een boekje samengesteld, waarin voor hen, die deze mooie streek van Nedert land nog niet kennen, veel in te vinden is. Van bijna alle plaatsen in den Oosthoek van Overijsel worden de secretariaten der V. V. V.'s en de voornaamste hoteladressen ge noemd, zoodat ieder, die zijn vacantie in de bosschen en heidevelden, in de heuvels of aan de aardige beekjes van Twente wil door- brengen, in dezen gids vinden kan, waar hij inlichtingen kan bekomen. Wie mooi Nederland wil kennen, ga dezen zomer naar Twente. Het kan wedijveren met de mooiste plekjes van ons land! KON. NED. STOOMB.- MIJ. Almelo, 24 Mei v. Antw. te Amsterdam. Amor, 23 Mei v. W. Indie te New York. Baarn, 24 Mei v. Rott. n. Hamburg. Bennekom, 22 Mei v. Amst. te Corral. Berenice, 24 Mei v. Amsterdam n. R'dam. Deucalion, uitr., 22 Mei te Kingston. Ganymedes, 24 Mei v. Amst. n. Bremen. Iris, 25 Mei v. Hamburg te Amst. Orpheus, 24 Mei v. Amst. Rotterdam. Prins Frederik Hendrik, thuisr., 22 Mei vat Madeira. Triton, 24 Mei v. Rostock te Hal burg Amsterdam, 23 Mei v. Cristobal n. Guayaquil Baralt, 22 Mei v. Columbia te Cristobal. Clio, 23 Mei v. Salonica te Smyrna. Doros, 23 Mei v. Oran n. Palermo. Hercules 23 Mei v. Gephalonia n. Malta. Medea, 23 Mei v. Genua n. Livorno. Merope, 23 Mei v. Cette n. Malaga. Notos, 24 Mei v. Rott. te Amst. Oranje Nassau, 21 Md v. Curacao n. Pt« Cabello. Perseus, 23 Mei v. Odense te Gothenburg. Tellus, 23 Mei v. Alexandrie n. Samos. Vulcanus, 23 Mei v. Port au Prince n. Cap Haitiem "w

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2