Taeesf zemmtaS&ttm Geneeskundige brieven. Sport fteehfszaken Mark iberich ten Ti|d$elirtifteii VERLOVEN VOOR CULTUUR- 1 EMPLOYe's IN NED. INDIe. In de „Mededeelingen" van den Cultuur- oond worden publicaties over een ingestelde. enquete gegeven. Modegedeeld wordt om- trent de binnenlandsehe verloven dat van 130 inzenders van ingevulde formulieren 58 in het geheel geen binnenlandsch verlof kre- gen, 68 kregen 14 dagen per jaar, twee tien dagen, en twee vijftien dagen. Van dezelfde 130 hadden er 71 in hud arbeidsovereen- 'komst geen buitenlandsch verlof bedongen. Van de overige 50 varieerde het in het con tract toegezegde verlof van drie tot twaalf maanden na een arbeidstijd in Indie, vari- eerende 'tusschen de vijf en de acht jaar. Twaalf kregen na vijf jaar zes maanden ver lof, vier na vijf jaar acht maanden, 24 na zes jaar zes maanden, 10 na zes jaar acht maan den. De vraag werd gesteld „wordt aan deze fegelingen de hand gehouden, zoo niet, wat is uw ondervinding op dit gebied?" Wat in het bijzonder het buitenlandsch verlof be- treft: van de 59 geemployeerden, aan wie buitenlandsch verlof is toegekend, verklaar- den 22 pCt. dat aan die verlofsregeling niet de hand wordt gehouden. Wij ontleenen aan de ontvangen antwoor- den nog de volgende: „Mijn ondervinding (op mijn vorige on- derneming) is geweest dat de employe's ont- siagen werden als ze aan Europ. verlof toe waren". „Door onzen tegenwoordigen administra- teur wordt aan de verlofsregelingen zooveel mogelijk de hand gehouden; doch de vorige regelde volgens eigen goeddunken". ,,Aan de verlofsregelingen wordt de hand gehouden bij geemployeerden in vasten dienst; dus degenen die een contract bezit- ten, opgemaakt door den directeur der maat- schappij". Wanneer men van het verlof gebruik wenscht te maken. heeft men de meeste kans om ontslagen te worden, daar de administra- •teur er in principe tegen is"'. ,,Er wordt heelemaal niet de hand aan ge houden". „Op deze mijn-onderneming gunt men ons geen verlof, en mochten wij op de dagen dat we verlof hebben, verlof nemen, dan wordt ons gedreigd met ontslag". „Reeds menigmaal heb ik bemerkt, dat wanneer de tijd aanbreekt om met verlof te gaan de employe ontslagen wordt of het ver ier e verblijf op de onderneming zoo lastig gemaakt werd dat hij genoodzaakt is zijn tntslag in te dienen." TELEFOONVERKEER MET HET BUITENLAND UITGEBREID i Het telefoonverkeer met Frankrijk, dat tot hog toe tot sommige plaatsen beperkt was, is met ingang van gister uitgebreid, zoodat thans door alle kantoren en stations in Ne- derland gesprekken kunnen worden gevoerd met Parijs (tweede zone) en alle plaatsen in het Departement du Nord (eerst zone). De gelegenheid is geopend om in het tele foonverkeer met Italie telefoonoproepberichten te verzenden, welke bestemd zijn voor perso- nen buiten den kosteloozen bestellingskring van een Italiaansch kantoor. Het vaste X. P.- Vecht daarvoor bedraagt 60 cent. DE STAKING BIJ DE SCHELDE. Zooals reeds werd gemeldt is de eerste dag van de staking bij de Schelde rustig verloo- pen. Wei wordt bij. alle uitgangen gepost door de stakers, doch daar staan tevens de noodige marechaussees om de orde te hand- haven. De werkwilligen zijn ongeorganiseerden en oudere arbeidersde oudere arbeiders wor den door de stakers niet lastig gevallen, doch de jonge werkwilligen worden door de sta kers naar huis gebracht. Bij telling bleek, dat 151 volwassen arbeiders gistermorgen aan het werk waren gegaan. ONGEVAL BIJ OLDENZAAL. Gister had op den Denekamperstraat- weg ter hoogte van Elsahoeve een droevig ongeval plaats. In de richting Denekamp reed de groote petroleumtankWagcn der Maatschappij „Holland". Toen de voerman, J. Storteboom, uit Enschede, die naast den wagen geloopen had, dezen weer wilde be- stijgen, kwam hij te vallen, waarbij hij onder den wagen terecht kwam. Bewusteloos bleef hij liggen. Dr. Essink was spoedig ter plaat- se. Hij achtte -overbrenging naar het R. K. Ziekenhuis te Oldenzaal noodzakelijk, daar S. zwaar aan het hoofd gewond was. Zijn toe- stand was gistermiddag zorgelijk. DE RONDREIS DER BUITENLANDSCHE JOURNALISTEN. De buitenlandsche journalisten hebben gistermorgen, onder leiding van de Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer, te Den Haag verschillende bezienswaardighe- den bezocht. VERBINDBAARHEID VAN HET MOTOR- EN RIJWIELREGLEMENT. Naar aanleiding van het dezer dagen in "de pers verschenen bericht, dat door den kantonrechter te Amsterdam het Motor- en Rijwielreglement niet verbindend zou zijn •verklaard, omdat hem niet bleek, dat Gedepu- teerde Staten der provincien voor de totstand- koming van dat reglement daarover waren gehoord, zooals is voorgeschreven in artikel 2 der Motor- en Rijwielwet, waarop dat re glement is gebaseerd, is op de jongste zitting van het kantongerecht te Zwolle door den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr. H. A. Wassenbergh, in een strafzaak we- gens overtreding van dat Reglement in zijn -equisitoir omtrent die kwestie het navolgen- de gezegd Het Motor- en Rijwielreglement bevat in- derdaad niet de mededeeling, dat Gedepu- teerde Staten zijn gehoord. Evenwel: nergens is voorgeschreven, dat zulk een mededeeling in een algemeenen maatregel van bestuur moet voorkomen. Noch de Grondwet, noch de ingevolge art. 72 der Grondwetgegeven wet van 1852 geeft daaromtrent eenig voorschrift, terwijl een formulier van afkondiging van Algemeene Maatregelen van Bestuur niet bestaat. Waar dit vastsfaat is het alleen nog de vraag, of Gedeputeerde Staten inderdaad zijn gehoord, zooals art. 2 der Motor- en Rijwiel wet voorschrijft. Dit nu is geschied, zooals blijkt uit de door spreker opgevraagde en verkregen ver- klaring van den minister van waterstaat, houdende dat Gedeputeerde Staten der pro vincien tevoren over het Motor- en Rijwielre glement zijn gehoord, welke verklaring door spreker werd overlegd. De plaatsvervangend kantonrechter, mr. Landberg, mondeling vonnis gevende, ver- eenigde zich met de meening van het Open baar Ministerie, dat nergens is voorgeschre ven, dat de algemeene maatregel van bestuur een dergelijke mededeeling moet bevatten, zoo dat, nu gebleken is, hetgeen trouwens niet is betwist, dat Gedeputeerde Staten inderdaad zijn gehoord, het Motor- en Rijwielreglement wel verbindend is. Zooals in het bovenbedcelde persbericht reeds was medegedeeld, is de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kanionge- recht te Amsterdam in hooger beroep gegaan van het vonnis van den Kantonrechter al- daar. Terwijl voor het Kanton Zwolle de ver- bindbaarheid als voormeld werd aangeno- inen, blijft voor Amsterdam de kwestie nog hangende totdat eventu:el de Hooge Raa'd daaromtrent definitief zal worden beslist. Zooals de regel is, zal die beslissing van het hoogste rechtcollege dan de houding van alle Kantonrechters en rechtsprekende Colleges bepalen. CLI. Slechthoorenden. I. Onze vijf zintuigen zorgen voor de verbin- ding van onze persoonlijkheid met de bui- tenwereld. Wij kennen van de buitenwereld alleen wat door middel van die zintuigen tot ons komt, door ons wordt waargenomen. A1 wat voor ons bestaat, onze wereld derhalve is niet anders dan de som van al onze waar- nemingen. Veelal werken meer waarnemin- gen samen en verschaffen ons zoodoende een meerzijdig beeld van de werkelijkheid Alleen die eigenschappen der dingen worden door ons waargenomen, welke kunnen wor den gezien, gehoord, gevoeld, geproefd of ge- roken. De mate, tot welke die waarnemingen plaats hebben, is begrensa. Wij zien alleen licht van zoo- tot zooveel trillingen. Zeker is er ook licht van meer of minder 'trillingen, doch dat licht 'bestaat niet voor ons, althans wij kunnen het niet direct waarnemen. We! kunnen we ons er langs een omweg (bijv. photografie, warmte) van overtuigen, dat het voor ons niet daarneembare licht toch werke- lijk bestaat. Hetzelfde is het geval met het ge- luid. Het sjirpen van den krekel is ongeveer de hoogste toon, welke wij waarnemen. Dat er geluiden zijn, welke de normale mensch niet hoort, wordt dagelijks bewezen door onze huisdieren, hond en kat, die dikwijls iets hoo- ren, wat den mensch geheel ontgaat. Behalve de toonhoogte (het aantal trillingen) is voor de waarneembaarheid van het geluid ook de intensiteit van belang. Dit verbaast ons niet als wij bedenken, hoe het geluid bij ons tot waarneming komt. Het gehoororgaan zit veilig en diep wegge- horgen in het slaapbeen en wel voornamelijk in dat gedeelte, hetwelk wij als rotsbeen ken nen. De toegang daarheen is in de eerste plaats de uitwendige gehoorgang. Deze be- gint in de oorschelp en gaat met een zwakke bocht naar binnen om te eindigen in een ster- gespannen vlies, het trommelvlies. De ge hoorgang is dus een blinde gang, de wanden bestaan hoofdzakelijk uit weeke deelen, alleen het diepste gedeelte heeft nog beenige wan den. Aan de andere zijde van het trommelvlies komen wij in een holte, 't midenoor, welke door de buis van Eustachius in verbinding staat met de neuskeelholte. Die buis wordt gewoon- lijk bij slikken en gapen geopend en zoodoen de heeft de lucht in het middenoor dezelfde spanning als de buitenlucht. Wordt de buis door verkoudheid of eenige andere reden'ver- stopt, dan kan er wel eens verschil in span ning komen en dan zal dus het trommelvlies dienovereenkomstig naar binnen of naar bui ten gedrukt worden. Die onaangenaame druk op het trommelvlies herinnert zich wel ieder, die eens verkouden geweest is. Overigens bevat het middenoor, ook wel trommelholte genoemd, niet alleen lucht. Wij vinden er de drie gehoorbeentjes, Ihamer, aam- beeld en stijgbeugel, welke met elkaar een hef boomstelsel vormen, en wel zoo, dat de steel van de hamer vast zit op het trommelvlies en het platte stuk van den stijgbeugel precies een ovale opening afsluit, welke naar het binnen- oor voert. Dat binnenoor is een samenvoeging van alleijei holten, waarvan de halfcirkelvor- mige kanalen en het slakkenhuis het best be- kend zijn. Al die buizen zijn met vocht gevuld. De geluidstrillingen, die bet trommelvlies be- reiken, worden nu door de gehoorbeentjes overgebracht en brengen het vocht in het bin nenoor eveneens in trilling. Het orgaan van Corti in het slakkenhuis wcet die trillingen te ontleden en tot ons bewustzijn te brengen. Wanneer die overdracht van het geluid min der goed plaats vindt dan gewoonlijk, dan hoort de betrokken persoon slecht en als't mechanisme hem geheel in den steek laat, dan is hij op dat oor doof. Laat ons in het kort na- gaan, hoe het gehocr te kort kan schieten. In de eerste plaats komt aangeboren doofheid voor. Daar is meestal niets aan te doen en deze ongelukkige kinderen worden dan doof- stom. Want de stem ontwikkelt zich niet, in- dien geen klank gehoord wordt. welke het kind zal leeren nabootsen. In de tweede plaats kan het gehoororgaan in de eerste levens-weken of r. aanden ziek of beschadigd worden. Bij den zuigeling is het dan ook dikwijls moeilijk een afwijking te constateeren. Wanneer door een heftig geluid, een ontploffing, een schot, het gehoororgaan wordt bekedigd, bemerkt men daarvan aan het uiterlijk van het kind niets. Verder kunnen allerlei ziekten aandoening van het oor tengevolge hebben. Maar dit ge- beurt dan meestal op lets ouderen leeftijd Vooral bij besmettelijke ziekten kan zich als complicatie een etterige middenoorontsteking vertoonen, waarbij in den regel doorbraak door het trommelvlies plaats heeft met als ge- volg de bekende „loopende ooren". In vele ge vallen wordt dan het gehoor blijvend vermin- derd. Ten deele moeten wij dit verklaren door een verlies van elasticiteit van de deelen, wel ke de geluidstrillingen moeten overbrengen, een proces dat op den ouden dag zich als nor- maal verschijnsel vertoont. De dan bijna al- tijd optredende hardhoorendheid wordt ver- oorzaakt door de verstijving (Sklerose) van de weeke deelen. Uit het bovenstaande valt reeds af te leiden. dat verminderde gehoorscherpte In alle gra- den voorkomt, van af een geringe, haast niet merkbare onzuiverheid bij de waarneming tot volslagen doofheid toe. De er door veroor- zaakte hinder wordt bepaald door het beroep en door het temperament van den slechthoo- rende. In sommige beroepen zal de afwijking heel lastig, in andere daarentegen vrijiwel on- verschillig zijn. Bekend is dat ketelmakers in den regel doof worden. Zij kunnen evenwel hun werk evengoed blijven verrichten. En wie als vreemde in een ketelmakerij komt, uit on- wiilekeurig de verzuchting, dat, zoo hij ge noodzaakt werd hier te werken, graag met eenige doofheid zou worden gestagen, ten einde niet zoo erg door het lawaai gehinderd te worden. Voor een musicus zal daarentegen achteruitgang van gehoor al heel gauw een ramp kunnen beteekenen. Ook het temperament is van beteekenis. Er is dikwijls hevig over gestreden, wat ernstiger gemis zou zijn, het gezicht of het gehoor Het oordeel berust dikwijls op subjectieve overwegingen, vooral wanneer men ook het oordeel vraagt van hen die zelf doof of blind zijn. Hoe het ook zij', opvallend is zeker, dat de blinde over het algemeen zijn lot gemak- kelijker draagt dan de doove. De blinde is meestal opgewekt en tevreden, de doove daar entegen dikwijls wantrouwend, somber en teruggetrokken. Op dezen grond zou men aan blindheid zekeren voorrang moeten toekennen. Hierbij mag echter wel gewezen worden op het merkwaardige feit, dat bij de enkele on- gelukkigen, die blind' en doof tegdijk geboren of het in hun prille jeugd geworden zijn, juist een bijzondere levensblijheid en tevreden heid is geconstateerd, zoodat men zelfs wel is gaan zoeken of deze uitzonderingen ook een ander nieuw orgaan zouden hebben in plaats van de beide, welke zij missen. H. A. S. ProvireciaaR viieisms AARDAPPELVEILING OPGERICHT. In en voor den IJpolder is eene aardappel- veiling opgericht, gcnaamd „de IJpolders". VeilingmceSters zijn de heeren D. Kluft en K. Tervoort, directeuren van de groenten- en fruitveiling te Beverwijk. HEEMSKERK. Aangaande de restauratie van den ge- meentetoren ligt het in de bedoeling deze zooveel doenlijk te herstel'len doch deze in geen geval te moderniseeren. Voor dit doel zijn een partij grove steenen gearriveerd uit Utrecht waarvan nog een gedeelte van de Dom aldaar. Bij het bezichtigen van deze moppen wordt elk idee van nieuwerwetsch reeds uitgesloten. EGMOND AAN DEN HOEF. De aanvang van den dienst van ds. Spel- berg, die in ons blad van gister op 1014 uur staat aangegeven, is om 10 uur. PREDIKBEURTEN. lste en 2e Pinksterdag. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeenten. BURGERBRUG, 27 en 28 Mei, geen dienst. CALLANTSOOG, 28 Mei, 10.30 uur, Ds. van Dijk. GROET, 28 Mei, 10.30 uur, Ds. Boeke. LIMMEN, nm. 2 uur, Ds. Roobol. SCHOORL, 10.30 uur, Ds. Boeke. Koor zang. WARMENHUIZEN, 10.30 uur, Ds. 21- linger Molenaar. WINKEL, geen dienst. ZUIDSCHARWOUDE, 9.30 uur, Ds. Staal. Doopsgez. Gemeenten. BEEMSTER, 10 uur, Dr. Kuipers. BROEK OP LANGENDIJK, 10 uur, Ds. de Jong. NIEUWE NIEDORP, geen dienst. (Gedeeltelijk ontleend aan Kerk en Volk.) HEEMSKERK - (Mei.) Ondertrouwd: Jacobus de Wit en Wilhelmina Schuijt. Adr. C. I. Denneman en Joh. Baltus. Getrouwd: Jac. Castricum en D, C. Sap. C. Kramer en I. C. v. Egmond. G. v. d. Eng en M. C. de Goede. Nic. v. Tunen en M. I. Baltus. Jac. Ant. Vro- mesteijn en I. M. Pebel. H: A. Smit en Gerti Benning. "Jan Docter Dz. en J. Hout- wipper. Be vallen: Th. KnaapKeet, z. C. de WitNuman, z. J. A. Appeldoorn Adrichem, d. Fl. BeentjesMeijer, d. I. Hennneman Az.—Adrichem, d. H. SinnegaGroenland, d. MSJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 et. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabietten 75 ct. Sfaal.Tabietten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. VOETBAL. Alcmaria zal morgen de Bekerwedstrijd tegen R. C. H. overspelen en het is te hopen, dat de match thans onder de meest gunstige weersomstandigheden kan worden uitge- speeld. Alcmaria weet o.i. thans wel wat R. C. H. waard is, en wat er moet gebeuren om met D. F. C., P. E. C. en C. V. V. tot de laatste vier in de Bekercompetitie te bekomen. Nog even vasthouden Alcmarianen. Te Schagen is een veteranen-voebalclub opgericht, waarvan het bestuur bestaat uit de heeren M. T. Overduin, voorzitter, van Nieman, secretaris en J. Hoist, penningmees- ter. VRIJGESPROKEN. In een cafe te Uithoorn ontstonden op 19 December 1926 onaangenaacnheden over de betaling van het gelag. Bij de vechtpartij, die hieruit voortvloeide, had een 26-jarige bloe- mistknecht uit Hoofddorp een revolver afge- schoten, gelukkig zonder zijn tegenpartij te treffen. De jongeman werd wegens poging tot doodslag of zware mishandeling vervolgd en stond op 4 October van het vorige jaar voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam terecht. De rechtbank schorste toen de behandeling voor een nader onderzoek. Bij de voortgezette behandeling op 15 Mei hield de verdachte vol niet gescnoten te neb- ben, toen hij op den grond lag, maar toen hij buiten stond. Vonins wijzende, sprak de rechtbank den verdachte gister vrij. VERDUISTERING. De rechtbank te Assen veroordeelde gister den vroegeren directeur van de coop, stoom zuivelfabriek te Hijken, wegens verduiste- rig van een bedrag van ruim 15.000, toebe- hoorende aan genoemde fabriek, tot 9 maan den gevangenisstraf. De eisch van het O. M was 1 jaar en 6 maanden. MISHANDELING. Voor de rechtbank te Assen stond gister terecht B. Huisjes, wonende te Steenbergen, gem. Zuidwolde, thans gedetineerd, die zich in den nacht van 9 op 10 April heeft schul- dig gemaakt aan mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, van J. Boertien, te Hol- landscheveld. Het O. M. eischte 1 jaar ge vangenisstraf. Fronten reisae. „Het geraffineerde Dagboek" van Nono een geestige humoreske, evenals de schets van de erfenisjacht, door E. van Lidth de leud- geschreven, en't zeemansverhaal van W w Jacobs. Ook voor de liefhebbers van romantiek geeft Astra ditmaal genoeg te genieten in de novellen van Owen Oliver, Tom Ajara en H Antonsen, terwijl „Het Nieuwe Gevaar" het eveneens gewilde fantastische genre ver- tegenwoordigt. „Uit Filmland" geeft nieuwtjes en bespie- gelingen over Charlie Chaplin, Adolphe Menjou, de film-hummeltjes en de waaghal- zen. Van vele bekende Duitsche en andere ftfa). sterren zijn fijn uitgevoerde foto's gerepro'du- ceerd. DE ALKMAARSCHE PADVINDERS. BOTERPRIJZEN. ALKMAAR, 26 Mei 1928. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor: Fa- brieksbcter le s. 0.951.05; Fabrieks boter 2e s. 0.85f 0.95; Boerenboter le s, 1.02241.1214; Boerenboter 2e s. 0.90—/ 1Eieren (groothandd) 5 5.60; Eieren (ldeinhandel) f 56.25; Eendeieren 4.70. ALKMAAR, 26 Mei 1928. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prij- zen als volgt: 27 Paarden 120—/ 400; 57 Melkkoeien 180—/ 380; Pinken 210 275; 107 Nuchtere kalv. (slacht) 12 25; Nuchtere kalv. (fok) 1624; 107 Schapen f 3042; Overhouders 30 42; 251 Lammeren 1522; 26 Schraromen 20—/ 28; 129 Biggen (10 weken) 1018; 7 Bokken en geiten 8 24; Kleine bokjes 12. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 25 Mei 1928. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 163 sta- pels, wegende 193778 K.G. kaas aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt waren: Fa- briekskaas: Kleine met merk 46; Commis- sie 50; Bcerenkaas: Kleine met merk 48, zonder merk 41.50; Commissie 50. Han del goed. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 25 Mei 1928. In de heden gehouden vei'Lingen werd betaald voor: Bl. kool le s. per 100 stuks /47—65; Bloem- kool 2e s. perlOO stuks 16—/ 39; Krop- sla per 100 stuks 2.80—/ 9.30; Komkom- mers per 100 stuks 17—/ 23; Postelein per dubb. bakje 0.70—/ 0.96Rabarber p. 100 bos 416; Raapstelen per 100 K.G. 1.802.40; Radijs per 100 bos 2.30 4.90; Spinazie per dubb. bakje 0.41 1.78; Wortelen per 100 KG. 11— 16.10. PURMEREND, 25 Mei 1928. „Afslag- verceniging Beemster, Purmerend en Om- sti-eken." Aardappelen 11—/ 12.50 per zak, 25 K.G.kl. Aardappelen 910 per zak, 25 K.G.; Peulen 1.16—/ 1.20 per K.G.Dopenvten 5866 cent per K.G.; Aardbeien 1534 cent per doosje; Bloem- kool 1565 per 100; Spinazie 15—72 cent per mand (6 K.G.); Postelein 19—25 cent per mand, (1 K.G.); Sla 2—/ 6.80 per 100 krop; Radijs 2—/ 3.30 per 100 bos; Pieterselie 5.20 per 100 bos; Selderij 4—/ 6 per 100 bos; Rabarber 8f 20 per 100 bos; Wortelen 23—/ 34 per 100 bos; Sjalotten 4.40—6.60 per 100 bos. BEVERWIJK, 25 Mei 1928. Coop. Tuin- bouw Vrije Groenten Fruitveiling. Asper- geveiling. De prijzen per 100 bos waren Vrijdag aan de Vrije veiling als volgt: Dik wit 67109; dik blauw 4169; dun wit 30f 45dun blauw 2835 kort wit 4055; kort blauw 4050; Bosgrcenten: Rabarber 310; Peen 24—/ 34; Radue. 3—/ 5; Stelen 2— 3 per 100 bos; Blcemkocl le s. /4460; Bloemkool 2e s. 2041; Bloemkool 3e s. 1621; Kaskomkommers 1118; Kropsla 4—/ 10; Kropsla (los) 25; Kropsla (gerand) 24.50 p. 100 stuks en krop; Spinazie f 0.20—1.10; Postelein 6585 cent; Stoofsla 5070 cent; Zuring 10 cent per kist of bakje; Aardbeien per doosje 2842 cent; Aardbeien per slofje 5972 cent; Postelein 13—17 cent; Spina zie 315 cent; Aardappelen 29 cent per K.G. ZAANDAM, 25 Mei 1928. Veiling Ver.: „De Zaanstreek." Spinazie 1.50—/ 1.90 per kist; Postelein 0.88—/ 1.25 per kleine kist; Sla 1.603.30 per kist; Seidrie 17 26 cent perbos; Pieterselie 1220 cent per bosRabarber 520 cent per bosRaap stelen 1435 cent per 10 bos; Bloemkool 8 70 cent per stuk; Sla 2e s. 0 502 per kist; Peen 2540 cent per bos; Sjalot 35 cent per bos; Radijs 22—58 cent per 10 bos; Komkommers 1025 cent per stuk; Andijvie 0.902.50 per kist; Bananen 5.70 6.30 per 100; Bindsla 48—60 cent per kleine kist. Astra Nederland's eerste geillustreer- de maandschrift. Het Juni nummer van dit steeds zoo interes- sante maandblad is verschenen. In dit num mer causeert Eduard Veterman, bij eigen krabbels, over de Fransche revolutie en Na poleon, gezien van „achter de coulissen" bij de voorbereiding van „Madame Sans-Gene". A. J. G. Strengholt laat Cissy van Marx- veldt, de charmante schrijfster, gezellig ver- tellen over haar leven en werken, en over haar nieuwe boek. Eenige van Borrebach's teeke- ningen, die dat i'llustreeren, zijn hierbij op- genomen. Vele merkwaardige foto's waaronder enkele nog nooit gepubliceerde, verluchten Max Blokzijl's journalistieke Herinneringen, uit den tijd dat hij als oorlogscorrespondent langs de TeSefiinfeen bestaat 25 jaar. Uit de geschiedenis van den Duil- schen omroep. De draadlooze telegrafie heeft van het be gin van zijn ontstaan de voile aandacht van Tclefunken gehad. Zoodra de experimenten van den Deenschen onderzoeker Poulsen be kend werden, legde ook Telefunken zich toe op den bouw van zenders, waarbij door middel van booglampen ongedempte trillingen wer den opgewekt Vanaf den herfst 1906 vonden voortdurend goedgeslaagde proeven en de- monstraties plaats, en van bijzondere interes- se zijn de proeven tot overbrenging van het gesproken woord, welke plaats" hadden tus schen het Teiefunken-laboratorium te Berlijn en het plaatsje Nauen, een afstand van onge veer 40 K.M. In December van datzelfd? jaar had een demonstratie voor draadlooze muziek-cverbrengingen plaats ten overstaan van den Keizer van Duitschland door profes sor Slaby. In het voorjaar van 1907 gelukt? b een radio-telefonische verbinding tot stand te brengen tusschen Dresden en Nauen, over een afstand dus van ongeveer 200 K. M Deze resultaten zijn daarom zoo opmerkelijk, daar voor de ontvangst slechts toestellen met kris- ialdetector werden gebruikt, waarbij dus geen versterking plaats had. In de jaren 1912 en 1913 werd aangevangen met proeven voor radiotelefonie door middel van hoogfrequent- machines. De eerste demonstratie met een der gelijke machine met frequentie-verveelvoudi- ging werd in 1912 gegeven door graaf von Arco, den tegenwoordigen directeur-generaa! van Telefunken, ter gelegenheid van de inter- nationale radioconferentie te Londcn. Dit pionierswerk, waaraan de radio feite- lijk zijn groote ontwikkeling dankt, verslond enorme bedragen/daar de vervaardiging van, en de proeven met de nieuwe booglampen en hoogfrequent-machines buitengewoon kost- baar waren, terwijl aanvankelijk van een practische toepassing nog geen sprake was. Langdurige proeven werden genomen om de reikwijdte der zenders te vergrooten, maar zoowel de booglamp als hoogfrequentmachnv werden weldra verdrongen door een hoog^^ langrijke technische vinding. Een omwente- ling trad in toen Telefunken de ontwikkeling van de versterkeiiamp met alle haar ten dien- ste staande middelen opvoerde en toen pro fessor dr. Meissner de lampzender schiep. Reeds in 1914 werden door Telefunken proeven met radiotelefonie gehouden, waarbij de Lieben-lampen gebruikt werden. Hetzelfde jaar zag de verschijning vas de hoogvacuum- lamp, welke haar toepassing vond voor detec- tie en voor versterking. Vanaf 1915 reeds con- strueert Telefunken uitzendstation waarin de zendlamp gebruikt wordt. De invoering van lampzenders in Duitschland door Telefunken geschiedde gedurende de jaren 19151918 en reeds in 1917 werd een betrouwbare ver binding tot stand gebracht tusschen Duitsch land en Turkije met slechts 20 Watt antenne- vermogen. Lampzenders, terugkonpeling en hoogfrequentversterking vinden thans htm toepassing over de geheele wereld en zijn door de ontwikkeling van den radio-omroep tot gemeengoed geworden. Terwijl zich nu in Duitschland een goed geordende radiotelefoniedienst ontwikkelde, werden gel'ijktijdig door Telefunken de tech nische voor bereidingen getroffen voor den eind 1923 ingevoerden algemeenen radio-om roep. Aanvankelijk werkten lamp- en machi- nezenders vreedzaam naast elkander, tot na korten tijd de lampzender het pleit gewonnen had en het veld alleen beheerschte; eerst in de latere jaren vond de machinezender in sommi ge gevallen weer toepassing in bijzonderen vorm bij de korte-goif telegrafie. Bij den op- bouw en de uitbreiding van het net van Duit sche omroepzenders heeft Telefunken in kor ten tijd een ontzaglijk werk tot stand ge bracht. Het overgroote deel der Duitsche om roepzenders, vanaf het kleinste type met onge veer 0.4 Watt tot den nieuwen Deutschland- sender bi j Konigswusterbausen werd door Te lefunken geleverd en gebouwd. Het zou te vet voeren bij deze gelegenheid nader in te gaan op de bijzonderheden van deze zenders of de bereikte resultaten te memoreeren. Slechts zij gewezen op de ontwikkeling van de zg. Fremdsteuer-schakeling voor het onderhouden van constante golflengten, op de roosterge- lijkstroom modulatie, de watergekoelde lam- pen, de automatische bediening van de zen ders, enz. Dp gelijke wijze ontwikkelde zich de ontvangtechniek. Had Telefunken reeds door de invoering van de lamp in Duitsch land door de uitvinding van de terugkoppe- ling en van de hoogfrequentversterking de grondslagen gelegd voor den bouw van het moderne ontvangtoestel, door zelf den aan- maak van ontvangtoestellen ter hand te ne men en deze tegen uiterst lage prijzen aan de markt te brengen, droeg deze Maatschappij er heel veel toe bij om de radio binnen ieders bereik te brengen, daardoor aan groote lagen der bevolking ontwikkeling en ontspanmnff brengend. Welpen. Zondag 27 Mei, Hordejacht, aanvang half tien. Woensdag 30 Mei Hordejacht, aanvang 2 uur. Verkenners. Woensdag 30 Mei troep avond. Aanvang 7 uur. Zaterdag 2 Juni. Vrije patrouille-oefenin- gen. Aanvang 2 uur. kaltrteeren U en houden Uw geest helder. Bufsje 75ct.Bij Apoth. en Drogisten

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 10