Ferstsrli Uw nlerssi In en om de hoofdstad. L. Frankenberg Alkmaar. Tijdschriften Stadsnieuws Werp dat lustelooze, afgematte gevoel van 0, en herwin uw gezondheid en energie door uw nieren te helpen om de schadelijke en kwaaddoende vergiften uit uw bloed te filtreeren. Maak uw leven weer tot een lust! Die pijn in de lendenen, die urinestoornissen, dat vermoeid, zenuwachtig, uitgeput gevoel, die hoofdpijn en duizeligheid kunnen alle te wijten zijn aan nierzwakte, en deze kan over- wonnen worden. Piekeren helpt u niet. Word flink en ge- zond door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. De tijd bewees, dat dit speci- fieke niergeneesmiddel aan de nieren juist die versterkende hulp geeft, die zij noodig hebben en deze organen bijstaat om het bloed volkomen en terdege te zuiveren. Door nieuwe kracht aan de verzwakte nie ren te gevSn, kunnen Foster's Pillen kwellen- de nierverschijnselen als rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, niersteen en blaasontsteking verlichten en voorkomen. Duizer.den in Holland danker, hun tegen- woordige goede gezondheid aan de genezen- de eigenschappen van dit n-iertniddel. Begin nog heden met het gebruik en zie hoe snel gij een flinke gezondheid kunt herkrijgen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let bier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacoru renne gewi]d. want aartshertogin Anna had net 'n baby gekregen en pas aan den avond van ons vertrek zal ze ons persoonlijk kunnen begroeten. Nu nam hi] het voor haar waar en wat was de bclangstelling prettig, waarmee hij op 'n thee te zijnen huize naar de studies van Prinses Juliana informeerde en het hel- dere verstand onzer Koningin prees, dat ons land in den wereldoorlog zoo te stade is ge- komen. Over de algemeene dankbaariheid, om wat Nederland1 voorde kinderen hier deed, zwijg ik maar, die was soms werkelijk benau- wend. Tal van otid-pleegkindcren heb ik ont- moet, die nog voortreffelijk onze taal spreken en er is zelfs een geregeld leesclubje, waar. men het geleerde bijhoudt. Hoe velen cor- respondeeren nog regelmatig met hun vroe- gere pleegouders! En wie dat niet doen zen- den iangs dezen weg nog eens hun hartelijke groeten. W. WIJNAENDTS FRANCKEN— DYSERINCK. Proviibisifflal nasumrs belijdenis, eindigend met het: „ik geloof in de herrijzenis van Hongarije." Met welk een toewijding en begrip zeiden enkelen harer de Fransche of Duitsche verta- lingen van Petofi's gedichten. Als het: „ik ben, Hongaar" van de jonge lipppen klinkt, yoelt ieder dat hier de ziel van een volk spreekt, precies op dezelfde wijze als 80 jaar geleden, toen de constitutioneele rechten ver- Icregen werden, en#even sterk als op het oogenblik nauw 14 maanden later dat de jonge dichter zelf, door een Kozakken- lans doorboord, het leven heeft moeten la- ten. Het volk hier voelt zich als natie, de pad- vinderij is een merkwaardige volksbeweging geworden. Van de 100.000 padvinders heb ben er 5000, in een stroomenden regen he- laas, bun oefeningen voor den Chief-scout en de Chief-guide lady Olave Baden Powell uit- gevoerd, oefeningen die tot in de kleinste Meinigh-eden verzorgd en af waren. Maar belangrijker nog is geweest wat we van de meisjes te zien kregen, omdat het veel- zijdlger was. En onwillekeurig kwam Goethe's uitspraak in de gedachten: dat er niets voortreffelijkers denkbaar is dan de vrouw, mits ze maar enkele goede eigenschap pen van den man overneemt. We hebben hier een keur van handarbeid der padvindstertjes gezien, zooals ten onzent de beste bazaars van Tesselschade of Arbeid Adelt ternauwernood te samen brengen. Het oude, nationale weef- en borduurwerk was pp onberispelijke wijze en met eindelooze toe wijding door de jonge vingertjes uitgevoerd; daarnaast lagen keurig bijgehouden boeken met knipsel-collectie van al wat er over de padvindsters ooit geschreven was, waren ■poppen in het moderne padvindster-uniform aangekleed, waarmee natuurlijk weldra ieder gedelegeerde onder den arm liep om het in f igen land te toonen. Op weg naar een an dere dergelijke tentoonstelling, in een school- lokaal gehouden, dat permanent aan de meis jes in gebruik is gegeven, stonden om den ander op de groote binnenplaats een meiske in uniform en een in't beeldige wit van't he- melsblauwe nationaal costuum, met den fraai- en, breeden voorhoofdsband, het geheele toilet zelf door de meisjes vervaardigd en wat het borduurwerk betreft naar eigen motieven ontworpen en uitgevoerd. We hebben een theater-uitvoering van eenige uren gehad, maar voorstellingen uit de geschiedenis, uit het tegenwoordige boe renleven, zooals de meisjes dat waarnemen als ze kampeeren, waar oogstdansen werden uitgevoerd. Met ongelooflijke snelheid volgde het een op het ander, het sloot alles als 'n bus, het was boeiend en het was, ik herhaal dat woord: voornaam. Toch waren de arm sten der armen er ook onder, zooals de pad vinders geen verschil maken in godsdienst, politiek of stand. Wat kranig werd tijdens de oefening op het mooie Margarethen-eiland helaas ook al weer gedeeltelijk onder een flinke bui op groote, vlug aangedragen tafels het deeg gerold. Hoe onberispelijk waren de eerste- hulp-bij-ongeiukken oefeningen en wat 'n hoe raatje ging er up, toen een „troep" van land- meisjes, die in het padvindsterverband toch hun eigen kleeren hebben mogen behouden, het eerste met een brancard gereed was en het zwaarverwonde „slachtoffer" langs de stamp voile tribunes werd •gedragen, terwijl aan alle kanten haar wijduitstaande witte jurk uit de gei'mproviseerde „brancard" uitpuilde. Maar naast al dit echte vrouwenwerk staat de lichamelijke training en de prachtige gees- telijke discipline. We hebben van een paar honderd meisje; orde-oefeningen gezien in een zoo gelijk rhythme, en onder moeilijke omstandigheden op een al half door regen doorweekten bodem uitgevoerd, dat er maar een roep over was En hoe dolgraag zou ik onze Nederlandsch: meisjes en de beginnende padvindsters in overzeesch Nederland hebben willen laten meegenieten van dat schitterend schouwspel: de opmarsch van 2000 meisjes met haar kleu- rige vaandels en de volmaakte tucht, waaraan ze zich op zulke oogenblikken weten te onder werpen en waar zonder iedere padvinderij on- af is, de kroon van eenheid mist, of als ik het eens huiselijk mag uitdrukken ;n i zonder punt lijkt, 'n letter die wel niemand voor 'n a of 'n b zal verslijten, waar die slordig is neer- geschreven in het Boek van ons modern ge meenschapsleven. De Hongaarsche padvindsters weten het beter. Zij, kinderen van 'n rampvalig ver- armd volk, hebben den ridderlijken geest be houden, die geen half werk dulden kan. Maar hoe heeft, als blijk van waardeering, het land dan ook met hen meegeleefd! Gouverneur Horthy en de hier zeer geliefd'e aartshertog dr. Joseph Franz hebben met den chief-scout en de chief-guide de inspectie gehouden en met werkelijk grenzelooze toewijding heeft de jonge aartshertog, wiens vrouw de bescherm- vrouwe van de meisjes is en die, evenals de Engelsche prinses Mary, het padvindsters- uniform draagt, zich ook aan de werel4»nfe- INLIJVINO. Op 18 Juni a.s. zal eene inlijving van dienstplichtigen der lichting 1928 plaats heb ben voor de Bereden Artillerie (le Artillerie Brigade).het Wapen der Infanterie; het Re giment Wielrijders, het Korps Luchtdeel-Ar- tillerie en het Korps Pontonniers en Torpe- disten. OUDKARSPEL. Vergadering Qeestmerambacht (Oosterdijk en Molengeerzen). Vergadering van hoofclingelanden en ver- tegenwoordigers van den Ringpolder op Donderdag 24 Mei in het lokaai van den heer Vis. De voorzitter, de heer Swan, opende met welkom aan alien de vergadering en sprak er zijn genoegen over uit dat alien aanwezig waren. In verband met de Mosselenbrug had spre- ker een lid van de Staten gesproken, die hem had medegedeeid, dat het Statenvoorstel om Geestmerambacht 5000 te laten bijdragen in de vemieuwing dier brug ongewijzigd bij de Prov. Staten zal worden ingediend. Wat de straat te Oudkarspel betrof had -het gemeentebestuiir aldaar bezwaren ge- maakt waardoor de overdracht nog niet ge- schied was. We bekijken de zaak niet zoo ernstig en vertrouwen wel dat er een oplossing komt. Op de aanvrage om slooping van de mo- lens is nog geen antwcord ingekomen. De heer Slot vroeg of het niet de bedoeling was, dat het onderhoud der straat voor Oud karspel zou komen. De voorzitter deelde mede, dat er iets ha- perde aan de kwaliteit van de steen. Of het van overwegend belang is? Oudkarspel meende van wel. Er zijn enkele steenen die afkankeren. We hebben goede steen gekocht, doch ze vallen iets tegen, dat moet ik eerlijk zeggen. Verder deed de voorzitter de mededeeling van het bezoek der vergadering in verband met een weg door het ambacht, welke voor het ambacht bezocht is. Er is toezegging voor medewerking gedaan wat geen toezegging voor geldelijke bijdrage inhoudt. Aan de orde kwamen de rekeningen welke na eenige verduidelijking werden goedgc- keurd. Daarna kwamen de begrootingen aan de orde. De omslagen zijn berekend per H.A.: vooc het Stoomgemaal op 4; voor Oosterdijk op 1 en voor Molengeerzen op 10 cent. In vergelijking tot het vorig jaar is het voor het stoomgemaal 1 hooger en voor Oosterdijk 1 lager. De heer P. Slot informeerde naar de oor- zaak der verhooging voor het gemaal. De voorzitter deelde mede, dat het vorig jaar veel kolen gebruikt zijn door de groote waterval. Er waren 1069 maaluren met een kolengebruik van 340.000 K.G. Toch kan het bestuur constateeren dat de bemaling niet duur is. Bij de rondvraag vroeg de heer Blom een gruispad voor enkele bewoners bij de Halve- maansbrug. Als het pad bij de polder in onderhoud is, zal aan het verzoek voldaan worden. De heer Ootjers wenschte een vraag in comite te doen. De heeren Sevenhuizen en P. Slot bespra ken den waterstand. De laatste was van oordeel, dat dit voor- jaar te veel is weggemalen waardoor de pol der de geheele maand April tot de vorige week met een te lage waterstand gezeten heeft. Spr. was van de moeielijkheid over- tuigd, doch verzocht voortaan meer met de droge voorjaren rekening te houden. Uit de besprekingen die hierover plaats hebben blijkt dat er verschil is in de opname der verschillende pijlschalen, welke vermoe- delijk veroorzaakt wordt door de wind. Het is meermalen een verschil van enkele centi meters. Op 6 April was de schaal bij den heer Slot 2 c.M. beneden peil en die van het stoomge maal en de heer C. Kroon die het toezichf heeft beiden boven peil. Oistermorgen was er weer een verschil van ruim een c.M. geconstateerd. Nadat door den voorzitter nog was vastge- steld dat de heer Kroon zijn taak zeer serieus opvat, werd op voorstel van den heer Borst besloten ook een peilschaal te Tuitjenhorn te plaafsen. De heer Wagenaar had schriftelijk gewe- zer! op den toestand van den dijk van de Westbeverkoog, die op een viertal plaatsen lek is, doch van den opzichter was de mede deeling ontvangen dat die zaak in orde komt. Nadat nog enkele administratieve aangele- genheden werden besproken in verband met overdracht van erfpachtsrecht en door den opzichter was gewezen op de lekkage der sluisdeuren te Broek, werd de vergadering met dank voor de opkomst, gesloten. De geldinzameling alhier gehouden voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin- Moeder heeft opgebracht 89.73V2. Het aan- tal handteekeningen op de lijsten bedraagt 269. De aardappelen hebben in onze polder- tjes veel te lijdari gehad van de nachtvorsten der vorige week. We hoorden van de Kerk- meerpolder en de Woudmeer waar zoo goed als alles zwart ziet. De aardappelteelt zal hiejdoor niet ooMgngrjjk later zijn. CASTRICUM. r Terwijl de timmerman G. Kable, alhier, gisterenmiddag een kar met hout aan het laden was had hij het ongeluk uit te glijden en terecht te komen op een stapel banken het- geen zoo ongelukkig te pas kwam dat de lon- gen werden geraakt. Terstond werd de ge- neesheer gewaarschuwd en werd hem voor- loopig volslagen rust voorgeschreven. Voor den man die toch al met veel ziekten in zijn gezin te kampen heeft een groot ongeluk. DIRKSHORN. Herbenoemd is tot lid van het dagelijksch bestuur van de banne Harenkarspel de heer W. Strooper. - Door Hoofdingelanden van de banne Harenkarspel is besloten, voor 2000 aan- deelen te nemen in de rentelooze geldleening voor de stichting van een nieuw veilingsge- bouw te Warmenhuizen. URSEM. Door N. Schuitemaker, veehouder te Noordijk alhier, is aangifte gedaan van mond- en klauwzeer onder zijn vee. Ter ge ruststelling van de veehouders zij medege deeld dat deze gevreesde ziekte slechts in ge- ringe mate optreedt en gelukkig van korten duur. Het verdient wellicht aanbeveling ter kennis te brengen van het publiek en vooral van de ingezetenen, dat door B. en W. dezer gemeente bij de bruggen alhier dreggen ge- plaatst zijn in een kastje met ruit welke laat ste in geval van nood kan verwijderd wor den. Naar wij vernemen heeft het hoofd der o. 1. school besloten op zijn ontslagaanvrage als lid van de commissie van toezicht op het L. O. en der commissie tot wering van schoolverzirim terug te komen en hij is bereid een eventueele benoeming te aanvaarden. Op het verzoek van eenige ingezetenen om aansluiting aan het G. E. B. hebben, naar wij uit goeden bron vernemen, B. en W, een afwijzend prae-advies uitgebracht aan den raad. De hooge kosten en de weinige aansluitingen zijn een der motieven. In deze gemeente worden de wegen we- derom geteerd en de langs den weg gelegen vaten teer waren blijkbaar een aantrekkelijk vermaak voor de jeugd. Een der vaten is van zijn inhoud ontdaan. De politic kwam dit ter oore en een onderzoek met gunstig resul- taat volgde. BEVERW1JK. De Bloembollenveiling „Beverwijk", geor- ganiseerd door de tuindersveilingen Kenne merland en dje Vrije veiling had in dit seizoen aan groen te veld staande bloembollen van koopingen een omzet van ruim 60.000. HENSBROEK (Maart en April.) G e b o r e n Catharina, d. van Johannes Weel en Geertruida Knijn. Cornelis, z. van Cornelis Blom en Elizabeth Nierop. Willem, z. van Jan Schaak en Jantje Nierop Cornelis, z. van Willem Cornelis Koster en Trijntje Schaak. Alida Maria, d. van Gerardus Stroomer en Geertruida Konijn. Cornelia Maria d. van Lourentius Hooge- werf en Petronella Bos. Overleden: Jacob Visser, oud 77 jaar, echtgenoot van Maartje Knol. Willem Schermer, oud 80 jaar, echtgenoot van Aag- je Admiraal. Alida Geertruida Dignum, oud 24 jaar, d. van Petrus Dignum en Anna Maria Catharina de Wit. Getrouwd: Nicolaas Gijsbertus van der Bijl van Oterleek en Catharina Poland. Jan Koomen van Winkel en Grietje Schrooder. Simon Klaver van Obdam en Maria Kok. CCLXXXVIII. Op den dag der dagen. Er was schijnbaar niets veranderd in onze Amsterdamsche samenleving sedert den vori- gen dag; het weder was in den ochtend nog even „Mei-achtig" als het den dag te voren en vele dagen te voren was geweest, wat op zijn goed Nederlandsch zeggen wil: koud, rillin- gen-verwekkend, in een woord „onaange naam". En in den och tend1, Hemelvaartsdag, was het er in de vroege morgenuren ook bij gaan regenen, zoodat men medelijden kreeg met de mannen en vrouwen, die er hun vrijen dag aan geven wilden om voor ons degelijk genootsdrap „Liefdadigheid naar Vermogen" de bloempjes te verkoopen, zooals het op dien feestdag van onzen kalenaer nu al sedert ja- ren gewoonte is geweest; we vragen ons af of ze in hun oogst voor het goede doel niet deer- lijk teleurgesteld zouden worden, als het zulk „miserig" weer blijven zou. Toch, trots die onaangename vooruitzich- ten was Amsterdam dien ochtend toch anders dan op den ochtend te voren; waren er al hee] wat meer menschen op de been dan anders op Zondagen en daar-mede gelijkstaande dagen het geval pleegt te zijn. 't Was alsof iedereen het gevoel had, dat er voor Amsterdam iets bijzonders ging gebeuren. Er zat „leven" in de lucht. Er wapperden wel geen vlaggen van open-bare gebouwen en kerktorens, maar de trams hadden de drie-kleurtjes toch tus- schen de beugels en er woeien vlaggen van vele gebouwen en er kwamen er tdkens bij De driekleur allereerst, maar ook vlaggen van vreemde naties, die men niet dagelijks ziet; vlaggen waarover velen vroegen: welk land die wel „vertegenwoordigden". Ze woei en vooral uit van de daken en gevels van groote winkelmagazijnen en daar tusschen domineerde een vlag, zooals we die te voren niet gezien hadden; de witte vlag met de vij'f kleurige ringen, die ieder voor zich een der vijf werelddeelen -beteekenen, met de lijfspreuk „Citius, altius, fortius" (sneller, hooger, krachtiger), 'het symbool voor de Olympische Spelen. Dat was het, wat aan de stad op dien tries- tig-beginnenden Hemelvaartsdag het leven bracht in de Nederlandsche hoofdstad het begin der Olympische Spelen. Niet de offi- cieele opening, want die zal eerst plaats heb ben als de landen-optocht op een aer laatste dagen van Juli floor het Stadion zal gaan, maar toch op dezen dag nemen in de oogen van het groote pubiiek de spelen een aanvang. Hockey- en voetbalspelen mogen dan volgens de Oiympiade-regelingen offici-eel niet onder de Olympische Spelen gerekend worden, ver- moedelij-k omdat het oude Hellas die spelen niet gekend heeft, onze sportwereld1 telt ze wel degelijk mede en Amsterdam heeft het begin van de hockey-wedstrij-den zeker gehouden voor den aanvang van het groote wereld- sport-festijn en een blij gezicht gezet. Trouwens, officieel is hier die opvatting ook gehuldigd; immers de vreemde journalis- ten, met name bekende pers-mannen uit alle deelen der wereld, een goede zeventig in aan- tal, waren Dinsdagavond al door hun Neder landsche collega's op keurige wijze in tegen- woordigheid1 van den Prins der Nederlanden in het nieuwe gebouw der „Amsterdamsche Jonge Mannen-Vereeniging" verwelkomd en den" avond daarna ontving het gemeentebe- stuur der hoofdstad hen aan een feestbanket. En op den dag van de opening van de Olym- piade waren zij de gasten van de vereeniging van dagblad-directeuren „De Nederlandsche Dagbladpers" in het bekende restaurant „Trianon". De uitgevers onzer dagbladen hadden daar alle eer van. De geheele ont- vangst was waardig, aangenaam, schitterend, en alle buitenlandsche journalisten, die aan het noenmaal deelnamen, waren in de wolken over die ontvangst; velen hunner hebben mij verklaard1, dat die ontvangst der dagblad- uitgevers hun stoutste verwachtingen had overtroffen. Vooral waren zij getroffen door die schitterende tulpenpracht op de aanzit- tafels en door het feit, dat elke deelnemer op zijn spijskaart zijn vaderlandsche vlag vond aigebeeld naast de Nederlandsche driekleur En na afloop reden wij in extra-trams, die de gemeente ter beschikking stel-de, naar het nieuwe Stadion. Geheel Amsterdam scheen uitgeloopen, dank ook de vriendelijkheid van Pluvius en Aeolus, die zich gracieuselijk hadden „verwij- derd" en de eere-plaats gegeven hadden aan de zon, die den geheelen middag liet zien dat zij er nog zijn kon zelfs dan, wanneer het in Nederland „in de Mei" is. Ik heb u vro-eger, toen ik het in aanbouw zijnde nieuwe Stadion even bezocht, reeds als mijn meening te kennen gegeven, dat daar inderdaad iets kloek-Hollandsch in elkaar werd gezet. D-egenen, die destijds als tegen- standers van deze Olympiade bemerkt hebben, dat de Nederlandsche sehatkist onzijdig bleef en daardoor het particulier initiatief in Neder land prikkelden de noodige gelden voor het tot stand komen van het Stadion en voor alles >vat zulk een internationaal festijn verder vor dert, bij een te brengen, hebben misschien on- bewust een goede daad verricht, want thans kan heel Nederland, dat zijn grootere of klei- nere bijdragen offerde, en kunnen ook de dag bladen, die daarvoor zoo krachtig opwekten, met trots wijzen op al hetgeen nu is tot stand geibracht. Het nieuwe Staaion legt getuigenis af van degelijk durven en kunnen. Wanneer men, gezeten op een der reusach- tige tribunes, den blilc laat gaan over de ge- weldige „arena", waar zich in deze en vol- g-ende drie maanden de vreedzame kampen zullen afspelen, krijgt men een overweldigen- den indruk. In het midden het fraaie gras- veld voor de hockey- en voetbalspelen aller eerst; daarom het breede cirkel-pad voor de athletiek; dan daaromheen de geweldige wie- lerbaan, daarna de kolossale tribunes, die be rekend zijn op het bergen van tusschen de 30 en 40 duizend menschen. In het gebouw de zalen voor andere spelen, voor posterijen, telegrafie, telefonie, de kleedkamers, restau rants, alles nog wel niet geheel af in de kleine puntjes, doch reeds op den dag der opening voor het doel alleszins geschikt. De dag werd geopend met het hockey-spel tusschen Nederlanders en Franschen, waarbij onze landgenooten wonnen ik ga daarop verder niet in, dit blad heeft er u alles van vermeld 'iedereen, die aanwezig kon zijn, was voldaan over hetgeen tot stand is ge- bracht. Om het gebouw heen breede, goed ge- harde wegen, die van de ingangen tot het ter- rein naar de verschillende toegangen der tri bunes leiden. Op den openingsdag ook buiten het gebouw alles leven en beweging; duizenden, ook al gingen zij niet binnen, waren samenges-troomd om te zien. Het ruirne Olympiade-plein, ge legen tusschen het „oude" en het. nieuwe Sta dion, borg in het midden op dien middag hon- derden auto's van allerlei vorrn en grootte en de geheele aanblik was, beschenen door de voorjaars zon, werkelijk groot-steedsch. Vlag- gentooi prijkte aan weerskanten op de beide gebouwen, want ook in het oude Stadion wer den dien middag hockey-wedstrijden gespeeld. Het was een internationaal gedoe bij uitne- mendheid. Natuurlijk, onze eigen taal was overheerschend doch in beide Stadions en bij dte toegangen daartoe kon men vrijwel alle Europeesche talen hooren en de typische klee- derdrachten der Indiers zetten aan alles nog meer kleur bij. Oudere Amsterdammers konden zich bij- kans niet meer „terug-denken" naar de dagen, toen men in dit deel der „wereld" den ouden Amsterdamschen weg had, die ver buiten stad lag. Thans, overal in den omtrek breede stra- ten en kaden en niet minder dan vijf tramlij- nen en een paar motor-omnibus-lijnen, die op het plein samenkomen en gel-egenheid bieden schier alle deelen der hoofdstad te bereiken. De regeling voor het verkeer, door onze poli tic toegepast, was volkomen doeltreffend en de afzettingen, doelmatig aangebracht om ordelijk alle vertrekkende trams te kunnen be reiken de volksmond heeft ze nu reeds da- ddijk als de „01ympische kippen-loopen" be- stempeld zullen alle ongewenscht gedrang -op de drukke dagen kunnen voorkomen. Er is van overheidswege blijkbaar gedaan wat ge daan kon worden; reeds op het plein voor het Centraal-Station kunnen vreemdelingen in- lichtingen krijgen en in de trams hangen bun- dels biljetten voor iedereen, waarop het ge heele tram- en omnibusnet duidelijk is aange- geven en waarnemens in de drie voornaamste vreemde talen omtrent het tramwegnet de noodige inlichtingen worden gegeven. Ook het officieele dagprogramma der spe len is in de Nederlandsche en Fransche talen een uitnemende gids en het in den gi-ds aan- gegeven tableau, waarop het programma van den geheelen loop der spelen van 17 Mei tot den sluitingsdag, 12 Augustus is aangege- ven, is zoo overzichtelijk ingericht; wie een maal zulk een programma bezit kan dadelijk zien was er op dezen dag of genen datum aan de orde is en zijn bezoek aan ons Stadion dus regelen voor den dag, waarop zijn meest ge- liefd spel zal gespeeld worden. Veel hoort men thans spreken over den lo- ting-uitslag voor de a.s. voetbalspelen, waar bij' Nederland tegen het sterke Uruguay-elftal trok. Dat is een teleurstelling, omdat in sportkringen gevreesd wordt, dat ons land dan dadelijk zal worden geslagen en voorgoed uitvallen, terwijl tevens gevreesd wordt, dat dan van Nederlandsche ziidte voor de verdere 172 R. 5 12 P.K. cab. W. TASCHE, Westerweg 116 ALKMAAR. voetbalspelen ten nadeele van het Stadion bezoek niet veel belangstelling meer zal bestaan. 't Is te hopen, dat de pessimisten zich ver- gissen; dat Nederland toch geluk zal hebben en is het niet zoo wel dan verdienen de vreemde gasten bij hun sport-prestaties tocj de beleefd'heid van druk bezoek in elk geval ons Stadion verdient zulks van landgenoot en vreemd-eling en de hoofdstad verdient het in de komende maanden. SIN'I SANA Maandblad De Kroniek Het Mei-nummer van „De Kroniek", lux® maandblad, geredigeerd en uitgegeven doot W. H. ten Hoet Parson te den Haag, opent met een gedicht „Meeuwen" door C. L. Ba* ronesse van Tillden Beer Poortugael, ge- illustreerd met een houtsnede van Hai? Krug. Een artikel over heraldiek der families Hoynck van Papendrecht, Oem en Snoydooc E. Weggeman Guldemond is geillustreerd met de reproducties van oude zeldzame wa- pens. Jan H. Eekhout heeft een waardeeren- de studie gewijd aan de poezie van Baro- nesse van Till. De redacteur W. H. ten Hoet Parson bej zocht de Floralies te Gent en de Jaarbeurs te Brussel, waarover hij genoegelijk vertelt. Vooral de Kunstnijverheid kwam te Brussel zeer goed uit. Van de Nederlandsche expo* santen vermeldt hij speciaal de Philipsfabrie- ken met hun radio en Glasfabriek Leerdam. Fraaie foto's illustreeren het artikel. In ver band met de naderende Olympische Spelen it een artikel gewijd aan de fraaie Sportbekers van C. J. van der Hoef, door Koninklijke Begeer uitgegeven. Als buitentekstplaten sieren een aantal origineele hout- en Imokumsneden van J. G. Jordens, Frans Bosen, Jeanne Bieruma Oosting en H. G. Tijdens het nummer; als belangrijk document uit de arohieven van „De Kroniek", is deze maal het facsimile ge. geven van een brief welke de redacteur-uit- gever dezer dagen ontving met het zeer waar- deerende oordeel van Hare Majesteit Ko ningin Elisabeth van Belgie over „De Kro niek." ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. Weekbericht der N. V. Alkmaarscht Exportveiling van 21 tot 26 Mei. Deze week is het buitengewone slechte weer van j.l. Zondag terdege van invloed ge- weest op de aanvoer ter veiling. Werd er ver- leden week flink wat spinazie aangevoerd, welke voor goede prijzen van de hand ging, deze week was een mooi partijtje spinazie bijna niet te vinden daar tijna a'les door de hagelsteenen van Zondag was stuk geslagen De tuinders die dan ook van hagel geen last gehad hebben (en dit zijn er in Alkmaar maar weinigen) kregen zeer hooge prijzen voor hun mooi product. De aanvoer van bloemkool was deze week ook minder aan de voorgaande; hiervan is de reden dat de kas- kool op en de rijenkool nog niet klaar is wat vooral met de Pinksterweek dure groente be- teekent. De kool die dan ook wordt aange-: voerd is met hooge prijzen nog graag ge* kocht. Woensdag zijn er dan ook meerdere partijen kool tusschen de 50 en 60 per stuk afgemijnd, terwijl tweede en derde soort naar verhouding nog duurder waren. Andere groente is ook duur zooals wortelen, sla, postelein, komkommers, enz. Aardbeien waar* van de aanvoer ook al door het gure weef verminderde, konden nog geen hoogere prij zen opbrengen, van dit artikel is de vraag bij koud weer ook direct veel minder. Van soep- groenten, zooals selderie, peterselie en pret waren de prijzen ook flink zoodat de tuin ders die nu aanvoeren wel geld voor hun ar* tikelen krijgen. Verder wil ik er nog even op wijzen dat in verband met de Pinksterdagen de volgende week alleen op Woensdag en Vrijdag geveild zal worden, terwijl tevens is besloten om vanaf Woensdag de veiling en om elf uur te -doen plaats hebben zooals door't bestuur besloten. Wij zullen hopen dat deze maatregel den bloei van de Alkmaarsche vei* ling nog meer mag bevorderen. ALLE ARTIKELEN VOOR KANTOOR- GEBRUIK leveren wij uit voorraad. REGELING VAN DEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR GEDURENDE 1928. Op 27 Mei zal geopend zijn de apotheek van mevr. Schouten-Oele, Koorstraat 47. Op 28 Mei zal geopend zijn de apotheek van den heer dr. H. Hartong van Ark (firma Molenaar), Langestraat 1. Op Zon- en Feestdagen en gedurende defl nacht is slechts een der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van del avonds 8 uur (Zaterdags 9 uur) tot den vol genden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend b, wordt gedurende de daarop volgende week dc oachtdienst waargepomen.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6