DE LANGE DE MOW I CREDIETEN DEPOSITO'S EFFECTEN Stadsnieuws Binnenland AFRIKA. DE VL AG GE NK WE ST I E IN ZUID-AFRIKA. ,\De Zuid-Afrikaansche regecring heeft vol- gens bericht tut Kaapstad aan de „Daily Te legraph" een memorandum gepubliceerd, waarin zij naar aanleiding van de protesten nainens de Engelscli-sprekende bevolking in versBchillende deelen der lands, verscheidcne wijaagingen op ondergeschikte punten maakt in de schikkingen, getroffen voor bet uitste- ken van de twee vlaggen op 31 Mei. Zij heeft o.a. die bezwaren ondervangen van Natal, met uitzotndering voor de drie noordelijke distric- ten, waar alleen de nationale vlag zal worden gehesiehen. Ledlen der oppositie betreuren wat zij noe- men den benepen geest, waarvan dr Malan, de mi,wister van Binnenlandsche Zaken, blijk geeft, en meenen dat bet land bet recht had te verwadhten, dat de verzekeringen van den premier, welke de regeling van* het vlagge- vraagsrtuk vergezelden, op royale en edelmoe- dige wfj'ze zouden worden gei'nterpreteerd. In bet bij zander zij'n de Natallers verontwaar- digd, otndat, naar zij zeggen, generaal Smuts bun namens den premier de verzekering had gegeven, dat overal in Natal de Union Jack officieel zou worden uitgestoken. Generaal Jdertzog; verklaart echter, dat hijt zich van deze verzekering niets herinnert. ONDEUGDELIJKE WORST. Zondagmiddag is het gezin van den agent yan politic T., wonende in de Paul Kruger- etraat te Rotterdam, welk gezin uit man, yrouwen en 4 'kinderen van resp. 11, 8, 7 en 4 jaar, bestaat, na het eten van roomijs en leverworst onwel geworden. Op advies van Ben huisdotkter is het gezin per auto van den p. G. D. naar bet zielenhuis aan den Cool- Bdngel gebracht, waar het ter verpleging is Dpgenomen, Hoewel de toestand van de pa- tdenten ernstig is, bestaat er geen reden tot ongerustheid. Later is gebleken, dat de verschijnselen welke zich voorgeaaan hebben, naar alle waarschijnlijkheid aan de leverworst zijn te wij ten geweest. Er zijn n.l. meer menschen 3ie van het ijs gegeten hebben en die geen na- deelige gevolgen hebben ondervonden. De worst waarvan de leden van het gezin hebben gegeten is bdj een slager in de buurt in be fog gnomen. In!, bij't VerfraaiYngs 6ezelschap te Lochem. ONGELUKKEN MET AUTO'S. Zondagmiddag wilde de chauffeur van de lamilie B. uit Voorburg op den Groot-Haese- broekscheweg te Wassenaar met zijn auto de trambaan passeeren om den Koninginneweg in te gaan, toen van de richting de Kievit een tram der T. T. M. aan kwam, die de chauffeur niet tijdig had gezien De auto reed op de tram in, met het gevplg dat zoowel de chauffeur als een der inzittenden van de auto vrij ernstig aan handen en hoofd werden gewond1. De auto werd ernstig be schadigd. Twee inzittenden dames kwamen met den schrik vrij. Drie gewonden, waarvan twee ernstig. Op den Leidschenstraatweg te Oegstgeest, juist tegenover het krankzinnigengesticht Endegeest, is gistermiddag te ongeveer 2 uur een ernstig ongeluk gebeurd. De 27-jarige M. Auwerhaan, directeur-secretaris van het Tuschinsky Theater te Amsterdam, kwam in gezelschap van de 31-jarige juffrouw M. van Amerongen en de 22-jarige juffrouw S. Blitz, eveneens uit Amsterdam, met een vier- persoons Renault-auto uit de richting Den Haag, op de terugreis naar Amsterdam, toen hij de bocht van den straatweg zonder eeni ge noodzaak daartoe te veel naar rechts nam, waardoor de auto die een vaart van 60 K.M. had tegen een boom langs den weg opreed. Het voorste gedeelte van de auto werd geheel vernield, terwijl de heer Auwer haan, die aan het stuur zat, tusschen het stuurrad. dat vrijwel gel eel afknapte, be- iklemd raakte, en met zijn hoofd met kracht tegen de voorruit terecbt kwam. De voorste zitbank werd naar achter gedrukt, waardoor de beide dames, mede door de vele glas- scherven, ernstig werden gewond Het ergst is mej. van Amerongen er aan toe. Zij kreeg een beenbreuk, terwijl zij aan het hoofd zeer ernstig werd gewond. Haar toestand is, hoewel ernstig, zoo, dat men hoop heeft haar in bet leven te kunnen houden. Mej. Blitz ibrak een sleutelbeen, terwijl de beer Auwer haan aan de borst gekneusd werd en door een hoofdwonde veel bloed verloor. Zij zijn alle drie in het gesticht Endegeest binnen- gedragen, waar zij door de doktoren Querido en Jelgersma voorloopig zijn verbonden. In ziekenauto's zijn zij later naar het diacones- senhuis te Leiden overgebracht. Na verbon den te zijn kon de heer Auwerhaan zgn reis naar Amsterdam vervolgen. Beide dames hadden -een hondje bij zich. Een der beestjes was op slag dood terwijl het andere zoodanig gewond was, dat het moest worden afgemaakt. NAT. ARBEIDSSECRETARIAAT. Het driedaagsch congres van het Nat. Ar- beids-Secretariaat in Nederland is Zater dagmiddag te Arnhem geopend door den voorzitter, den heer H. Sneevliet, die er in zijn openingswoord op wees, hoe de overeen- komst bij de aansluiting bij het R. V. I. een strop is geworden. De leiding van het congres ging daarna over op den tweeden voorzitter, den heer Bouman. Een voorstel om een vertegenwoordiger van de R. V. I. een begroetingswoord te laten spreken wordt verworpen. Daarna w6rden de besprekingen over het beleid van het N. A. S.-bestuur geopend Niet minder dan 25 afgevaardigden hadden het woord gevraagd. Van de zijde van den Ned. Fed. Bond van Personeel in openbaren dienst werd critiek geleverd door den bondsvoorzitter. De soc.-econ. vraagstukken werden onvoldoende, vaak in het geheel niet behandeld, het bestuur van het N. A. S. liet zich niet gelden wanneer er wetsontwerpen aan de orde waren in de Tweede Kamer als dat betreffende de fabrieksartsen, collectieve arbeidsovereenkomst, arbeidswet, enz. Te weinig wordt de stakingstactiek aan de orde gesteld. Namens de Bouwvakfederatie verklaarde de heer Roodveld het standpunt van het N. A. S.-bestuur inzake afscheiding van de R, V. I. goed te keuren. De heer De Kat (P.T.T., Haarlem) wees erop, dat het een groote fout was, dat men zich niet voldoende rekenschap heeft gege ven van de gevolgen van de afscheiding nl. dat men weer alleen op de wereld staat.. De eenige weg is te probeeren in de algemeene arbeidersbeweging zijn krachten te geven. Vele andere afgevaardigden spraken zich in afkeurenden zin uit over de houding van het bestuur ten aanzien van de afscheiding van de R. V. I. In de avondvergadering beantwoordde de heer H. Sneevliet de gevoerde critieik. Bij stemming werd het beleid van het be stuur daarna goedgekeurd. Vervolgens werd met groote meerderheid aangenomen een motie waarin het congres bevestigt de in de verklaring van 19 Juni 1927 voorkomende passage, dat de verdedi- ging van het N. A. S. noodzakelijk maakt ieder uit de N. A. S.-organisatie te verwijde- ren, die zich aan het N. A. S. schadelijke handelingen schuldig maakt. In den aanvang van de zitting van het congres op eersten Pinksterdag werd op voor stel van den voorzitter besloten de bezwaren tegen het financieele verslag door een com- missie te doen onderzoeken. Vervolgens hield de heer Sneevliet een rede waarin hij op de noodzakelijkheid van actie door het N. A. S. wees. Besloten wordt tot de instelling van een permanente commissie, welke het N. A. S.-be stuur en de P. A. S.-besturen zal voorlichten bij sociale vraagstukken op wetgevend alge- meen politick terrein. De "afd. Hengelo van de Fed. van Bouw- vakarbeiders lichtte daarna toe een voorstel waarbij het congres handhaaft het besluit yan het congres van 1925 betreffende den eisch: productief werk tegen het in het be- drijf geldende loon, als ook die betreffende eventueele emigratie van werkloozen, Terwijl het zich uitspreekt voor de ondersteuning van de eischen der werkloozen door de ver- eenigingen en voor samenwerking van d?. vakvereenigingen met de werkloozenorgani- saties. De voorzitter verklaarde dat het bestuur zich niet met dit voorstel kan vereenigem zooals het daar ligt. Spr. stelde, na intrekking van het voorstel Hengelo, voor om aan het N. A. S.-bestuur op te dragen onmiddellijk na het congres in vergaderingen van de federatiebesturen enz te komen tot een juiste omschrijving van het standpunt van het N. A. S., omtrent het vraagstuk van emigratie van werkloozen en van werkverschaffing aan werkloozen. In de middagvergadering hield den heer J. Boersma een inleiding over „Jeugdorgani- satie". Besloten werd, dat het onderwerp nader zal worden besproken in de organisaties. Na advies der commissie werd het finan cieele verslag goedgekeurd. De heer Brandsteder lichtte vervolgens toe het rapport der commissie voor construe tief werk. Daarin zijn eenige grondslagen aangegeven voor het eventueel door het N. A. S. te organiseeren contructief werk. Met bijna algemeene stemmen werd aan genomen het bestuursvoorstel, uitsprekende de wenschelijkheid om contructief werk van De grappicus: „Neem me niet kwalijk, maar heeft U ook een tasch bankbiljetten verloren 1" iVreemdeling: „Eh ja heb je hem gevonden -De grappicus: „Nee maar het moet vandaag toch al een heel ongelukkige dag zijn. U is de negende die ik aansprak, die er een verloren heeft", (Passing Show) materfeelen aard ter hand te nemen. Aan de orde kwamen daarop verschillende voorstellen van afdeelingen, strekkende om uit te spreken, dat het N. A. S. zal deelnemen aan de verkiezingen van 1929. Door de Metaalbewerkersfederatie werd voorgesteld, om deze voorstellen van de agenda af te voeren. Het voorstel werd aangenomen. Daarop volgden heftige protesten tegen deze manier van afdoen van gewichtige on- derwerpen. De voorzitter wees op de uitspraak van het congres; het gaat niet aan om daaraan tel- kens weer te tornen. Daarop volgde een he- vig tumult omdat verschillende afgevaardig den gelijktijdig zich verstaanbaar trachten te maken. In de vergadering van den derden dag hield de heer Bouman een inleiding over den industrieelen vrede. Het N. A. S. staat niet geheel afwijzend tegenover overleg. Het wil er aan deelnemen, doch er moet geen geheimhouding over de besprekingen worden opgelegd. Daarna sprak de heer D. Schilp, lid van het N. A. S.-bestuur over hetzelfde onder werp. Het aanvaarden van het overleg noem- de hij een kwestie van tactiek. Spr. diende de volgende resolutie in waar in gezegd wordt, dat het congres zich uit spreekt, dat het N. A. S., indien uitgenoo- digd voor deelname aan overleg, zich zal la- ten vertegenwoordigen en den ver- tegenwoordigers opdraagt, op normale wijze aan het overleg deel te nemen en zich een- voudig door arbeidersbelangen te laten lei den. Door het P. A. S. Rotterdam en eenige an dere organisaties wordt voorgesteld om al leen aan het woord te laten tegenstanders van de beide referaten. Dit voorstel werd zonder stemming aangenomen. De voorzitter constateerde, dat bijna het geheele congres het woord vroeg. Bij stemming werden ten slotte zoowel de resolutie van het bestuur als die van den heer Schilp verworpen. In de middagzitting van het congres wer den uitvoerige besprekingen gehouden over de wijziging van statuten en huishoudelijk reglement. KORTE BERICHTEN. Te Delft is Zondagmiddag mevrouw Van H wonende Laan van Meerdervoort, te 's-Gravenhage, terwijl zij met haar schoon- zoon op den Haagweg wandelde, plotseling zeer ernstig ongesteld geworden. Zij viel en bleef bewusteloos liggen. Dr. J. Thomee, die spoedig ter plaatse kwam, kon slechts den dood vaststellen. Op den Rotterdamschen weg nabij de Zweth is Zaterdagavond een C.A.B.-bus -door te ver uitwijiken voor een tegemoet komenden auto, van den weg geraakt en over den kop in de langs loopende sloot terecht gekomen. De bus werd zwaar beschadigd. Gen der inzit tenden heeft ernstig letsel bekomen Zondagmiddag heeft op de Crailoosche hei een felle heibrand gewoed. Ruim 1 H.A. is verbrand. De brandweer werd bij de blussching terzijde gestaan door tal yan bur gers. Het wegwerpen van een eindje sigaar is waarschijnlijk de oorzaak. Te Eindhove nis een houten gebouwtje, gelegen langs den spoorweg te Gestel en dat door 4 gezinnen was bewoond, afgebrand. LANGESTRAAT 49, ALKMAAR. NEDERLAND—URUGUAY. Naar wij vernemen zal onze stadgenoot J. Elfring daar Schipper, die eventueel voor de bezetting dier plaats in aanmerking zou komen een beenblessure heeft opgeloopen in den morgenavond te spelen wedstrijd Ne derland—Uruguay de rechtsbuitenplaats be- zetten. De PlnksterdruKte. De lste factor voor een geslaagd Pinkster- feest: „gunstig weer", is aanwezig geweest. Het weer was, vooral gister, in tegenstel- ling met de verwachting, bijzonder gunstig. Voor de menschen, die zich jaarlijks opma- ken om met Pinkster van het buitenleven te genieten, was het zeker verheugend, dat de uittocht uit de steden en dorpen mogelijk was en zeker was het voor de zakenmenschen, die zich in die dagen opmaken om de feestvie- renden te ontvangen, een pak van hun hart te ervaren, dat reeds Zaterdag het weer de beste verwachtingen mogelijk maakte. De drukte in de stad was niet gering. Treinen, trams en autobussen brachten dui- zenden naar Alkmaar, waarvan velen echter naar Bergen trokken, zoodat de politic bij den overweg naar Bergen voor de regeling van't verkeer een zeer drukke taak had te veyvul- len. De traditie getrouw trokken ook vele jonge Noord-Hollanders met hun karretjes naar Alkmaar en Bergen, terwijl het aantal fiet- sers dat zich in Alkmaar en omgeving voopt- bewoog, ook zeer groot was. In het „Wapen van Heemskerk", aan de Breedstraat, werd door de jongelui, als voor 50 jaar, druk gedanst, ook „Concordia" maakte drukke zaken, terwijl ook de jeugd van AlkmaaFs omgeving blijk gaf van ouds „De IJzeren Baan" (De Harmonie) nog niet vergeten te zijn. Voor het eerst werd er op het Gemeentelijk Sportpark tijdens de Pinkster een kermis ge houden, die zich echter niet in een druk be- zoek mocht verheugen. De traditie brengt mede, dat de Alkmaar- dere met Pinkster naar Heiloo en de laatste te bleek jaren voorai naar Bergen gaan en ook deze Pinkster is het bewijs geleverd, dat men die traditie getrouw is gebleven. Vooral gister was het in Bergen geweldig druk. De politie had bij „Duinvermaak'' (vanouds „Het Vrouwtje aan te Duin") een zware taak. De scherpe hoek is daar voor het verkeer hoogst gevaarlijk en de drukte was daar zoo geweldig, dat het er zwart zag van menschen en alle mogelijke ver- keersmiddelen. Het Zandgat zag eveneens zwart van de menschen. Langs de Breelaan bewogen de menschen zich schuifelend voort. Het is zeker de moeite waard om een der- gelijke drukte van feestelijk gestemde men schen te aanschouwen. De terrassen van „De Rustende Jager", „De Oude Prins", „Het Oranje-Hotel", "cafe „Noorderveen", hotel Kreb, hotel Berkliout en Pension „Russenweg" zaten vol met bezoe- kers, terwijl het in „Duinvermaak" zoo druk was, dat het haast niet te doen was de men schen daar te bedienen. Ook te Bergen aan Zee, waar het Zondag vrij stil was, heerschte gister een buitenge- wone drukte. De tram bracht duizenden naar het strand', zoodat het op een zeer drukken dag in het seizoen geleek. Ook per auto en rijwiel, ja zelfs met open- rijtuigjes, werd Bergen aan Zee gister druk bezocht. Het wandelpad langs de E.uwige Laan en het rijwielpad naar Zee bleken uitsteken- de diensten te dcen. Wanneer in de toekomst vanaf „De Franschman" het wandelpad naar zee wordt doorgetrokken, dan kan de verbinding Ber genBergen aan Zee ideaal worden ga- noemd. In „De Rustende Jager" werd Zondag en gisteravond druk gedanst. Ook de dancing van „Nassau-Bergen" werd gisteravond druk bezocht. Langs den Bergerweg was een geweldig verkeer, dat een goed verloop had. Gistermiddag ongeveer 6 uur kreeg een chauffeur van Van Mullems autobusonder- neming het fatale denkbeeld om zijn collega van dezelfde onderneming te willen inhalen, met het gevolg, dat de naar Bergen rijdende bus rechts van den weg in een sloot werd gereden. De passagiers, een 15-tal, kwamen er gelukkig met een ten deele nat pak en een klimpartij door een luik in het dak van de bus af Wanneer men ziet van welk een hoog- te de bus, die zeer beschadigd is, neer- stortte, dan staat men er verwonderd over, dat de chauffeur en de passagers er zoo goed af kwamen. Het moet zeker roekeloos genoemd worden om met een dergelijke drukte met zoo'n groot vervoermiddel een ander te wilen passeeren. Ook per ,,Alkmaar-Packet" werden gister vele passagiers vervoerd. De" groote „Alkmaar", die gisteravond vertrok, bleek spoedig zooveel passagiers bevatten, dat een reserveboot no'dig om de ovorigen te vervoeren. Het treinvervoer en vooral het tramver- voer naar Bergen en Bergen aan Zee was buitengewoon druk en had een ordelijk ver- 10<Ook in Heiloo was het drukker dan de laat ste jaren het geval wa,s. Te Oastricum was eveneens tatneli]k veel bezoek, hoewel dit nog matig genoemd moet worden. Schoorl werd daarentegen door duizenden bezocht, terwijl het te Egmond aan Zee, vooral gister, ook zeer clruk was. Onder aanvoering van den hooggeroemden sir Detering hebben de benzinemaatschap- pijen vlak voor de feestdagen den benzme- prijs met 3 cent per liter verhoogd en daar- mede een geslaagden aanslag op de beurzen van de Nederlandsche benzineverbruikers ge- pleegd. De boeren moeten vaak hemel en aarde be- wegen om een cent meer voor een liter m lk te krijgen, die vaak niet gemist kan worden voor 'n loonend bedrijf. Tegen de monopolis- ten die de wereldbenzine in handen hebben, begint men helaas niets en een troost is, dat ock de Nederlanders aandeelhouders een deel van de brandschatting in een verhoogd divi dend binnen krijgen. Aan de feestelijke stemming met de Pmk- sterdagen heeft, naar wij konden constatee- ren, de verhooging van den benzineprijs geen afbreuk gedaan. EEN VOORDRACHT. Curatoren der Openbare Gymnasia te Amsterdam dragen ter'benoeming van. een leeraar in de Engelsche taal aan het Vossius- Gymnasium voor: 1. dr. G, A. Dudok, privaat-docent aan de Gem. Universiteit en leeraar aan de tweede H. B. S. A. te Amsterdam; 2. dr. J. B. van Amerongen, leeraar aan het Gymnasium al- hier. COLLECTE. De hier ter stede gehouden collecte ten behoeve van de stichting „Tehuis van alleen- staande blinden van alle gezindten in Neder land" te Wolfhezen heeft de som van 313.35 opgebracht. VRIJZINNIG HERVORMD ZANGKOOR. Leden van bovengenoemd koor verwijzen wij naar een advertentie in dit nummer, waarin het bestuur mededeelt dat de sluit- avond tot Dinsdag 5 Juni a.s. is uitgesteld LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en andere voertuigen te 9.40 uur licht op. PLAATSELIJKE COMMISSIE VAN TOEZICHT OP DE BIOSCOPEN. In bijlage nr. 61 schrijven B. en W.: In de raadsvergadering van 3 April j.l wefd in handen van ons college om advies ge steld een door de heeren T. Bonsema c s. in- gediende motie van den volgenden inhoud. „De Raad dezer gemeente, ,,gehoord de besprekingen inzake benoe- „ming leden Controle-Commissie op de bios- „copen; „verzoekt B. en W. deze commissie alsnog „uit te breiden van 5 op 7 leden, waarvan een „vertegenwoordiger van de R.K. en een der „S. D. A. P., en daarvoor de organisaties te „hooren." Wij hebben omtrent de vraag of het aanbe- veling zou verdienen, het aantal leden der commissie uit te breiden, het advies der com missie ingewonnen, die ons bij brief van 4 Mei j.l. mededeelde, dat zij momenteel de wenschelijkheid om het aantal leden tot 7 uit te breiden, niet gevoelt. Nu de commissie derhalve haar wettelijke taak met het tegenwoordige aantal leden meent te kunnen vervullen, is er naar ons yoorkomt geen aanleiding, het aantal leden te vermeerderen. Mocht blijken dat de be- hoefte aan vermeerdering ontstaat, dan kun nen wij daartoe te alien tijde overgaan. Uit het vorenstaande volgt, dat er o. i. voor aanneming van de boven-afgedrukte motie geen reden bestaat. (Dit prea-advies van B. en W. heeft zeker zijn humoritische zijde. Men kent de gesdiiedenis van de tot stand koming der tegenwoordige bioscoop-commis- sie, samengesteld ingevolge de bioscoopwet, toen B. en W. het niet noodig achtten eenig advies bij de oude bioscoopcommissie te vra- gen. Althans nimmer heeft den leden het ver- zoek bereikt eens te vergaderen om B. en W. van advies te kunnen dienen. Het eigenaardige is, dat men toch met vrij groote waarschijnlijkheid kon voorspellen wie tot de uitverkorenen zouden behooren. Men weet we schreven er al eens eer- der over hoe daarna in de oude bioscoop commissie twee partijen scherp tegenover el- kander stonden, allereerst de gepasseerden. waaronder er waren, die van den aanvang ai in de commissie zitting hadden en heel wat meer aanspraken konden laten gelden dan de door B. en W. benoemden. Anderzijds het opmerkelijk lcleine groepje uitverkorenen er werden er slechts 5 be- noemd, terwijl zelfs veel kleinere gemeenten het wettelijk mogelijk aantal 'van zeven leden benoemden. Nu komt er een motie van de zijde der op positie en B. en W., die voor de oorspronke- lijke benoemincr geen advies der oude commis sie noodig hadden, gevoelen nu plotseling be- hoefte advies te vragen aan het groepje uitverkorenen, die tot dusver angstvallig ge- tracht hebben de anderen er buiten te hou den. Wat een wonder, dat die vijf heeren n a- t u u r 1 ij k adviseeren, dat zij het werk best af kunnen en geen hulp van anderen noodig hebben. B. en W. hadden zich gerust de moeite kunnen besparen bij deze commissie om ad vies te vragen. Het gaat bovendien niet om de vraag of deze commissie het werk al dan niet af kan. Het gaat in hoofdzaak om de kwestie van niet voldoende vertegenwoordiging der ver schillende-volksgroepen en B. en W. behoo ren daarvoor allerlaatst het oordeel der thans benoemde kleine commissie te vragen. De commissie gehoord en?, besluiten B. en W. afwijzend te adviseeren. Wij hebben zoo'n vermoeden, dat er over het beleid van B. en W. in deze kwestie nog wel eens iets in den Raad zal gezegd wor den. Red. Alkm. Crt.) Duiker te Anna Paulownapolder stuk gesprongen. Donderdagavond is de duiker bij de Kleine Sluis, die vanuit den Oostpolder onder den Ewycksw-eg doorloopt naar de putten der gemalen, lelc gesprongen, waardoor het ge- vaar ontstond, dat al het water dai tusschen de sluis te Oudesluis en die te Ewycksiuis en het Balgkanaal ligt in den Oost- en West- polder zou loopen. De dijkgraaf, de heer C. Wijd-enes Spaans, nam direct alle mogelijke maatregelen. De schuif van den duiker aan den Westpolder- kant werd onmiddellijk gesloten en die van den Oostpolder gedeeltelijk, omdat men den grooten druk van het water vreesde en men beangst was, dat de schuiven, die wel berekend zijn op een druk van de andere zijde, zouden wegslaan. De lekgeslagen dui ker dateert van 1873 en is blijkbaar van niet te best hout gemaakt. Nacht en dag werd in ploegen van 5l a 60 man gewerkr om het gevaar te bezweren. Er staat nier een peilverschil van 2 20 M. en het gevaar, van onderloopen van den Oost polder zou alleen voor den oogst een schade opleveren van 760.000. Keileem van de Zuiderzeewerken werd gerequireerd en reeds thans heeft men 400 M3. keileem en 10.000 zakken grond voor de versterking van de schuiven gestort. De dijkgraaf wist van het bestuur van de Zijpe de toestemming te verkrijgen om de sluisdeur bij de Oud-esluis te sluiten, waar door van die zijde van Schermerboezem geen water meer kan inkomen. Met toestem ming van de autoriteiten werden ook de -vloeddeuren naar het ni-euwe Balgzand- kanaal naar de Zuiderzeewerken gesloten, zoodat wanneer er gespuid wordt, de Anna Paulownapolder daarvan wel profiteerd, doch- wanneer er niet gespuid wordt de Anna Paulownapolder geen water van het Balg- zandkanaal binnen krijgt. De oppervlakte, in- gesloten door den- duiker, bedraagt maar 1/3 van de waterbergingscapaciteit, die de pol der zelf heeft. De gemiddelde waterstand die nog af kan vloeien, is nog 1 50 M., zoodal in bet uiterste geval net polderpeil 50 c.M. •verhoogd zal worden, welke hoeveelhfeid nog te bergen is, zonder dat de landerijen onder water- zullen loopen. Vanmorgen bleek echter, dat het gevaar gewek-en is. Sedert gisteravond is de water- stand zelfs met 414 c.M. verlaagd. Bovendien beschikt men nog over een derde machine, die op het oogenblik voor herstel is afge- sloten, maar die de waterverplaatsingscapa- citeit met de helft kan verhoogen. Inmiddels is reeds met den aannemer Boltje te Heerenveen een accoord getroffen, die Jieden met z'n materiaal zal arriveeren en aan weerszijden van den duiker pumtdammen zal slaan, waardoor dan de zaak geheel be- zworen zal zijn Vrij zeker zal de duiker da.i in beton vernieuwd worden. De kosten van een en ander zullen 30.000 a 40.000 be- dragen, doch in den polder is men vol ener- gie, om het werk goed te ondernemen, daar men zich nog uitstekend herinnerd de schade die de overstrooming in 1916 aan den Oos- terpolder bracht. In den polder gaat men niet bij de pakken neerzitte-n en reeds gingen er stemmen op, om de schade van dezen tegenvaller in een jaar af te doen, om den rentelast, daaraan bij een leeninn verbonden. te ontaaan. 1. U.H n

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2