Binn@iiiandl Prikkelbaarheid Foster's Maagpillen gen afhouden, als God hen eenmaal geroe pen heeft. Men zal er slechts zegen en geluk Siee bereiken, omdat alles wat wij in naam es Heeren geven niet armer maakt maar steeds doet verrijken. Nederland is een van de landen, die het minst afstaan voor de zendingsactie; dit dient noodwendig te veranderen, men geve voor God's zaak terug hetgeen God ons gegeven heeft. Slotwoord 1 Het slotwoord werd gesproken door ds. J F. v. D u y n e, van Zaandam. 'n Sluiting is kwel gemakkelijk, zei spr., men zegt eenvou- dig: 't is afgeloopen. Met dit zendingsfeest is het niet zoo eenvoudig, omdat men het einde ervan niet mag beschouwen als een afgeloo pen zaak. Het einde van het zendingsfeest diene te zijn het begin van een nieuwe actie. In de toekomst wacht nog een grootsche taak, die met vuur moet worden aangevat. De {wind des geestes dient het Pinkstervuur in ons aan te wakkeren, opdat onder God's lei- Jding resultaat van onzen arbeid mag worden verwacht. Daarom dient men elkaar na af- loop van het zendingsfeest op te wekken en te sterken voor het zendingswerk. Dan kan de zendingscqrporatie in N.-Holland blijven bloeien en groeien en zegenrijk werkzaam zijn. Een deel van de wereld wacht nog op de hoodschap van het evangelie. De bijeenkomst, die bij den zang opgeluis terd werd door de chr. muziekvereeniging „Soli Deo Gloria", werd besloten met dank- zegging, waarbij ds. van Duyne voorging. INGEKOMEN PERSONEN. J. van den Heuvel, schoenmaker, N.H., Trompstraat 18, van Rhenen. A. Holman, N.H., van der Woudestraat, van Amsterdam. 'J. J. Randshuizen, bakkersknecht, R.K., Nieuwpoortslaan 92, van Oudkarspel. M. Kooij, ass. huishouding, N.H., Ridderstraat 10, van Heiloo. J. van Daele, zonder, R.K., Kinheimstraat 16, van Helder. L. van den Berg, melkventer, N.H., Klein Nieuwland 9, van Hoorn. P. C. Michiels, dienstbode, R.K., Langestraat 90, v. 's-Gra venhage. L. M. P. Passenier, N.H., van der Kaaijstraat 5, van Middelburg. J. ,Veen, stoffeerder, R.K., van Leeuwenhoek- straat la, van Haarlem. M. Buitenhuis— IJonker, huishoudster, N.H Koningsweg 8, inw., van Gorinchem. N. Quant, borstel- maker, R.K., Noorderkade 15, van Ursem. M. C. Wit, apoth. assistente, N.H., Koor- straat 47, van Enkhuizen. E. van Enk, huishoudster, G.K., Paternosterstraat 16, van Zwolle. J. Govers, conducteur, H.A., P. L. Takstraat 10, van Oudorp. J. Koopman, N.H., Lindenlaan 115, van Beem- ster. H. J. Kers, rijtuigpoetser N. S., G.K. Ingelandstraat 15, van Apeldoorn. G. Prins, leerl. verpleegster, N.H., Paternos terstraat 16, van Harenkarspel. P. Gelder, timmerman, N.H., Boomkampstraat 38, van Haarlem. Jac. Olij echtg. R. Tromp, N.H Spoorstraat 93, van Castricum. Jac. Wei- tema, kapper, N.H., Payglop 23, van Laren. A. Starreveld, zonder, N.H., K. v. 't Veer- straat 63, van Schagen. J. Frederiks, dienstbode, R.K., Heerenstraat 6, v. Oudorp. J. Hoogeboom, arbeider, R.K., Keizerstr. 5, van Oudorp. W. Bakker—Bijl, N.H., Westerweg 71, van N.-O.-Indie, Soerabaija. M. de Pee, N.H., N. G. Piersonstraat 27, van St. Maarten. W. de Jong, leerl. ver pleegster, N.H., van Everdingenstraat 18, van Rotterdam. N. IJpelaan, fabrieksar- beider, R.K., Baansingel 31, van Heiloo. 'J. Swier, kapper, N.H., Ritsevoort 56, van Zaandam. P. Bossen, Rem., Verdoesstraat. 1, van 's-Gravenhage. E. F. Mosk, win kelbediende, N.H., Paijglop 6, van Haarlem M. F. W. Kracht, E.L., Verdoesstraat 1, van 's-Gravenhage. M. L. Boskampvan Roon, N.H., Vondelstraat 9a, van Koedijk. B. Groenwold, koffiehuishouder, geen, Kruislaan 1, van Groningen. J. F. Leu- sink, kleermaker, N.H., Eikelenbergstraat 41a, van Wageningen. P. Lover, borstel- maker, R.K., Noorderkade 16, van Oudorp P. van Velzen, broodbakker, R.K., Kin heimstraat 16, van Schagen. Kl. Rond, zonder, N.H., Achterstraat 6, van Zuid- en Noordschermer. J. Schrijver, chauffeur, N.H., Noorderkade 32, van Wieringerwaard D. Schuijtemaker, zonder, N.H., Kenne- merstraatweg 69 I, van Berkhout. F Benninghoff, dienstbode, R.K., Kennemer park 25, van Duitschland. H. Lenting, cafehouder, R.K., Lombardsteeg 5, van Op- meer. H. Th. Schouten, los werkman, R.K., Gashouderstraat 29, van Bergen (N.- H.) J. Delis, los arbeider, R.K., Fnidsen 37a, van Velsen. P. Tensen, zonder, N.H., Lombardsteeg 19, van Andijk. J. H. As- jes, N.H., Varnebroek 1, van Bergen (N.-H.) A. Lampers, schoenmaker, D.G., Schou tenstraat 10, van Velsen. J. de Jong, zon der, R.K., Schoutenstraat 4, van fiensbroek. C. Groen, stoker, O.G., Compagniestraat 14, van Oudorp. G. Dijkstra, winkelbe- diende, R.K., Leeghwaterstraat 15, van Am sterdam. M. C. Meskes, N.H., van Leeu- wenhoekstraat 21, van Bussum. W. J. N. van der Molen, mach. gr. vaart, N.H., Kool tuin 23a, van Helder. P. A. M. Slinger- land, dienstbode, R.K., Baansingel 33b, van Zoeterwoude. H. W. Blom, pakhuis knecht, R.K., de Ruijterstraat 25, van Heiloo P.- J. Knoors, R.K., Houtweg 20, van Am sterdam. M. Niele, verzekeringsagent, R. K., Snaarmanslaan 38, van Heiloo. M. Groot, dienstbode, R.K., Snaarmanslaan 38, van Heiloo. 'Jac. Jes, chauffeur, N.H., Ra- men 36, van Oudorp. H. Duiveman, siga- renmaker, N.H., Tulpstraat 2a, van Kampen. D. Bart, N.H., van Leeuwenhoekstr. 9a, van Ede, Bennekom. G. Schekkerman, dienstbode, N.H., Wilhelminalaan 3, van Venhuizen. J. Werkman, journalist, N.H., Spoorstraat 71, van Hellendoorn. J. C. van den Berg, melkventer, N.H., Klein Nieuwland 9, van Amsterdam. J. A. Beek- man, N.H., Veerstraat L van Beverwiik. G. ZwakmanRenooij, N.H., Heiligland 8, van Schoorl. H. f'ranssen, chauffeur, geen, K. van 't Veerstraat 78, van Oudorp. J. LI. de Rover, slagersknecht, Rem., Stati- onstraat 45, van Zaandam. G. Schreuder Kluft, N.H., Lamoraalstraat 4, van Heiloo. G. J. Schepers, schipper, R.K., St. Anna- straat 5, van Rotterdam. G. L. Hage- naar, N.H., Nieuwpoortslaan 101, van Hoog- karspel. M. B. J. EriksSeegers, N.H., Tuinstraat 51, van Oudorp. J. Miedema, boekhouder, D.G., Kooltuin 23, van Oudorp. G. Degeling, R.K., Huiswaard 1, van Obdam. W. j. Meuleman, N.H., Laat 151, van Renkurn. M. Dijkgraaf, religieuse, R.K., van Everdingenstraat 18, van Delft. A. W. van der Zalm, R.K., Dijkgraafstraat 62, van Naaldwijk. M. de Groot, dienst bode, N.H., Houttil 36, van Koedijk. W. Oortwijn, huishoudster, D.G., Parkstraat 16, van Krommenie. R. S. P. Bregman, ban- ketbakker, geen Langestraat 49, van Am sterdam. H. G. W. Bruns, kapper, R.K., Limmerhoek 2, van Amsterdam. H. Akker- man, huishoudster, N.H., Metiusgracht 20, van Amsterdam. P. J. Bood, chauffeur, geen, Heerenstraat 3, van Wieringen. J. Sneekes, arbeider, R.K., Liefdelaan 29, van Schagen. A. W. Schopman, stoffeerder, R.K., Schoutenstraat 3, van Amsterdam. M. C. BaarsRijpers, R.K., Baansingel 14a, van Helder. J. C. Brouwer, winkelbedien- de, R.K., Hooftstraat 9, van Castricum. G. Mulder, dienstbode, R.K., Teselschade straat 4, van Heiloo. L. Room, R.K., Ken- nemerstraatweg 9, van de Bilt. J. Scheren, timmerman, N.H., Schermeerstraat 16, van Heiloo. J. H. Priester, handelsreiziger, N.H., Laat 151, van Heiloo. M. Gie- ling, landbouwer, R.K., Nieuwpoortslaan 79, van Blokker. A. Kroon, verffabrikant,. N.- H., Stationsweg 164 III, van Amsterdam. P. H. van Westen, tabaksbewerker, R K Wagenmakerstraat 18, van Oudorp. Jac. Renooij, schilder, N.H., K. van't Veerstr. 66, van Oudorp. M. J. C. Bosch, costuum- naaister, R.K., Voormeer 22a, van Helder. Th. Zoetelief, spoorwegbeambte, R.K., Inge landstraat 4, van Hoorn. R. M. Mettes, dienstbode, R.K., Lindegracht 33, van Am sterdam. W. van Doorn, sigarenmaker, N.H., Luttik Oudorp 17, van Leeuwarden. P. van Leijen, tuinder, N.H., Omval 58 I, van Schermerhorn. J. Mors, schipper, R. K., Landstraat 24, van Koedijk. C. Kieft, verzekeringsagent, geen, Kanisstraat 5, van Heiloo. J. de Haas, stationsambtenaar, N.H., Forestusstraat 29, van Hoorn. P. Binkhorst van Oudkarspel en in Koedijk, geen, Oudegracht 285b, van Zaandam. G. M. Droogleever, bureaubediende N. S., N.H., Druivenlaan 34, van Utrecht. M. E. Koelemeij, zonder, N.H., Oudorperdijkje 13, van Ursem. Jac. Starreveld, N.H., Westerweg 292, van Ursem. J. Th. Ko- ning, directeur telegr., geen, Kennemerstraat- weg 292, van Bergen (N.-H.) J. Berkhout, reiziger, R.K., Kweerenpad 2, van Zuidschar- woude. J. Zut, arbeider, R.K., Klein Nieuwland 31, van Duitschland. G. Boe- ren. glas in loodzetter, R.K., Varnebroek 27a, van Rotterdam. STROOMVOORZIENING VAN NOORD-HOLLAND. Het Prov. Etectriciteitsbedrijf is voorne- mons een 50.000 volt-verbinding tot stand te brengen tusschen de hoogovens te Velsen en het schakelstation van de provincie te Wor- merveer. Dit station, van waaruit de strcomdisinbu tie over een groot deel van Noord-Holland plaats heeft, wordt gevoed van Amsterdam uit door een 50.000 volt-verbinding en van het schakelstation Velsen Zuid nabij de hoog ovens uit door twee 10.000 volt kabels. Het valt te verwachten, dat de steeds klimmende belasting spoedig een versterking van laatst- genoemde verbinding noodzakelijk zal ma- ken De afsluiting van groote contracten, o. a voor de uitvoering van werken ten behoeve van de droogmaking der Zuiderzee, doet de mogelijkheid voorzien van eene snelle toene- ming van de belasting, terwijl, naarmate de stroomlevering voor meer doeleinden en in grooter omvang plaats heeft, de verzwaring van de capaciteit der verbindingen, uit een oogpunt van bedrijfszekerheid, bij storingen in de voeding van Amsterdam uit, van steeds grooter belang wordt. Dientengevolge acht men het noodzakelijk over de noodige credie- ten (een bedrag van 850.000) voor deze verzwaring te kunnen beschikken. De verzwaring is gedacht door het leggen van vier 50.000 volt kabels. Een 50.000 volt verbinding wordt hier aangewezen geacht, omdat daardoor een dub- bele 50.000 volt voeding van het station Wormerveer wordt verkregen, waardoor de bedrijfszekerheid der gehecte stroomvoorzie- ning benoorden het Noordzeekanaal gewaar borgd zal zijn. WERKLOOSHEIDBESTRI JDING IN NOORD-HOLLAND. In de laatst gehouden winterzitting der Prov. Staten hebben Ged. Staten zich fcereid verklaard tot een onderzoek naar den omvang der werkloosheid in de provincie en naar het geen ter bestrijding kan worden gedaan. Een rapport hierover is thans verschenen. Omvang der werkloosheid. De kennisneming van de door de gemeente- besturen verschafte gegevens vestigt aan- stonds de overtuiging, dat in Noord-Holland slechts in enkele plaatsen werkloosheid van eenige beteekenis wordt aangetroffen. Op het platteland is zij over het algemeen een onbe- kend verschijnsel. Hier en daar kan hoogstens van seizoenslapte in de land- en tuinbouwbe- drijven worden gesproken, terwijl zich overi- gens in tijden van eenigszins aanhoudende vorst in genoemde bedrijven en in de bouwbe- drijven uit den aard der zaak eenige werkloos heid vertoont. Werkloosheidsbestrijding in de eerste plaats taak der gemeenten. De zorg voor de bestrijding der werkloos heid1 is naar de meening van Ged. Staten, in de eerste plaats taak der gemeenten en de hulp, welke de provincie in deze kan verschaf- fen, teneinde te voorkomen, dat de beharti- ging van dit belang te groote offers van de gemeenten zou vergen, behoort, zoolang de omvang der werkloosheid niet van abnormal? beteekenis wordt slechts een aanvullend ka- I rakter te dragen. De provincie kan voorts aan de gemeente- besturen desgewenscht voorlichting verschaf- fen omtrent de maatregelen, waardoor het kwaad der werkloosheid op de meest doeltref- fende wijze zou kunnen worden bestreden. Zij kan ook, waar noodig, haar medewerking ver- leenen bij de toepassing van wettelijke voor- schriften, welke wellicht voor de totstandko- ming der voorgenomen maatregelen wordt vereischt. Vender echter behoeft zij naar de meening van Ged. Staten niet te gaan. Vestiging Industrieen. Op de vestiging van nieuwe industrieen kan het provinciaal bestuur geen invloed uit- oefenen; evenmin ligt het nemen van bijzon- dere maatregelen tot verplaatsing van land- arbeiders naar elders, of tot bevordering van emigrate, op den weg van het provinciaal be stuur. Droogmakingen. Enkele gemeentebesturen wijzen op de mo gelijkheid van droogmaking of demping van groote watervlakten of plassen. Akersloot noemt in dit verband het Alkmaardermeer; Ilpendam, Landsmeer en Wormer wijzen op de wateren in hunne omgeving, terwijl ook Kortenhoef en Weesp melding maken van de mogelijkheid tot droogmaking der uitgeveen- de plassen in het Gooi. Droogmaking van het Alkmaardermeer moet intusschen met het oog op de rol, welke dat meer voor de waterber- ging in Noord-Holland vervult, uitgesloten worden geacht, terwijl bij1 de demping der plassen in het Gooi, waaromtrent eenige jaren geleden ook eene Staatscommissie ad- vies heeft uitgebracht, zoo velerlei belangen, waaronder niet in het minst die van het be- houd van het natuurschoon, betrokken zijn, dat dit werk als middel tot bestrijding der werkloosheid niet in aanmerking zou kunnen komen. Meer zou verwacht kunnen worden van de demping der overtollige wateren in de omgeving van Ilpendam en Landsmeer, welke, naar de bedoeling dier gemeentebesturen, met Ainsterdamsch siraatvuil zou kunnen ge- schieden, en van de droogmaking van de plas sen in de gemeente Wormer. De uitvoering van een dergelijk werk in de omgeving van Amsterdam zou voornamelijk voor die ge meente van beteekenis zijn, daar in de ge meenten, waarin de wateren gelegen zijn, wei- nig of geen werkloosheid voorkomt. Daarom is de aandacht van het gemeentebestuur van Amsterdam op de mogelijkheid van dit werk gevestigd. Bebossching duinterreinen In de antwoorden van enkele gemeentebe sturen Heemskerk en Petten wordt ge- wezen op de mogelijkheid van bebossching van duinterreinen als middel tot werkver- schaffing. Voor zoover men dergelijke werkzaamheden zou widen doen uitvoeren bijvoorbeeld in de onmiddellijke nabijheid van badplaatsen, ligt het op den weg der gemeentebesturen daartoe desgewenscht het initiatief te nemen en de provincie kan ook daarbij, indien daartoe ter- men aanwezig worden geacht, steunend op- treden. Op het landgoed onder Castricum zijn dezen winter in ruimer mate dan tot dusverre werkloozen te werk gesteld en Ged. Staten zijn gaarne bereid op dezen weg voort t gaan, voorzoover zulks met het behoud van het duinlandschap vereenigbaar is. Verdere maatregelen in dit opzicht zijn intusschen van Ged. Staten zoolang in den stand der werkloosheid geen ongunstige wending komt, niet te verwachten. Onteigening. Behoefte aan toepassing van den zevenden titel der onteigeningswet is in deze provincie nog niet gebleken. Opleiding tot andere beroepen. Ook enkele gemeentebesturen, zooals die vhn Laren en van Zandvoort, vestigen de aandacht op deze mogelijkheid en noemen in het algemeen bevordering van ambachtson derwijs als een middel om werkloosheid tegen te gaan. De bevordering van het ambachts- en vakonderwijs maakt in het algemeen reeds lang een voorwerp der provinciale zorg uit en geeft tot tal van subsidies ten behoeve van versohillende vakscholen aanleiding. Weder f 200.000. In het bovensiaande is aangegeven, op welke wijze de provincie ook in de toekomst bij; de bestrijding der werkloosheid de helpen de hand moet blijven verleenen aan de ge meenten, tot welker taak die bestrijding in eersten aanleg behoort. Tot dekking der daar- uit voortvloeiende uitgaven zal op de ont- werp-begrooting voor 1929 weder een som van 200.0i00 worden opgenomen. HET DORUS RIJKERSFONDS. Gift uit Uruguay. Te Den Haag is met eenige piechtigheid de gift van f 1274 van de Tweede Kamer van Uruguay aan het Dorus Rijkersfonds, als erk-enning van danfcbaarheid naar aan leiding van het optreden der Nelerlandsche redders bij de ramp der „Mafalda", aan- geboden. De gezant van Uruguay, de heer Enrique Buero, die te Brussel is gevestigd, was hi-er- voor met mevr Buero naar Den Haag over- gekomen. De ministers van buitenlandsche zaken en van waterstaat war-en vertegen- woordigd door de heeren mr. dr. Rendorp, directeur van het Protocol en gep. luit. ter zee le kl. J. M. de Ronie, laatstgenoemde tevens namens den hoofdinspecteur voor d-e Scheepvaart. Mede waren aanwezig de con- sul-generaal van Uruguay, de eere-voorzitter van het Dorus Rijkersfonds, de heer W. Houwing. burg-emeester van Den Helder, het hoofdbestuur van het fonds, d-e heer P J. de Kouter, voorzitter van het Alg. Ned. Verbond en de lei-der van de Uruguaysche voetbatdelegatie, de heer Felix Pollerie. De beer W. Houwing hield in de Fransche taal een toespraak. Spr. v-erzocht den gezant, de talk te willen zijn van groote erkentelijkheid aan de leden van de Volksvertegenwoordiging van zijn land De heer Enrique Buero beantwoordde de toespraak eveneens in de Fransche taal. Spr wees vooral op de beteekenis, die de daad der redders heeft gehad en hij verzekerde, dat Uruguay groote bewondering koestert voor Nederland en zijn volk. Een strijkje liet het volklied van Uruguay en het Wilhelmus hooren. Daarna sprak mr. Rendorp nog een kort woord tot den gezant, wien hii den dank van Nederland overbracht, waarop de heer Buero dankte voor d-e waardige ontvangst. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De Zomerzitting. De vergadering van de Prov. Staten zal gehouden worden Dinsdag 19 Juni half 11 en zoo noodig worden voortgezet op Woens- dag 20 Juni half 11 D-e agenda vermeldt o.m. de volgende punten -Loting voor de samensteliing der afdee- ling-en. Vaststelling van de rekening van d-e pro vinciate inkomsten en uitgaven over 1926 met de daarbij behoorende verantwoording en een ontwerp-besluit tot vaststelling d-er inkomsten en uitgaven. Praeadvies op de motie van de leden Mr. A. Bruch c.s., inzake Nazorg voor oud- teerlingen van het buitengewoon lager on- derwijs. Voorstel ten aanzien van eene aanvra-ge om subsidie van het bestuur der Haarlem- sche Orkestvereeniging. Voorstel tot -vaststelling van eene le sup- ptetoire be-grooting van ontvangsten en uit gaven van het Prov. Ziekenhuis Duinenbosch te Bakkum en een 2e suppl. begrooting voor Santpoort voor 1928. Voorstel tot het verleenen van een rente- loos voorschot aan de Vereeniging tot be houd van natuurmonumenten in Nederland voor den aankoop van de Heilooer bosschen. Praeadvies op het voorstel van de leden W van de Vail c.s. inzake het benoemen van -eene Commissie tot het instelten van -een onderzoek naar de mogelijkheid den land- en tuinbouw blijvend loonend te maken. Voorstel tot wijziging van d-e voorwaar- den, waaronder aan den A.N.W.B., Toeris- tenbond voor Nederland, eene bijdrage is toege-kend ten behoeve van het plaatsen en het onderhouden van w-egwijzers en waar- schuwingsborden. Voorstel ten aanzien van eene aanvrage om subsidie in de kosten van herstel van den toren van Heemskerk, van den speeltoren te Monnik-endam, den Maria- of Kruittoren te Hoorn, het k-erkgebouw te Spaarndam, de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, en ver- schillende andere subsidieaanvragen. Voorstel tot vaststelling van eene le suppl. begrooting der prov. inkomsten en uitgaven voor den dienst 1928; tot het aan- gaan van geldleeningen en tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven van die begrooting. Verkiezing van een lid der Staten, volgens art. 89 dei Prov. Wet in de vergadering te roepen, wanneer aldaar de stemmen staken in g-evalten, waa-ri-n eene beslissing volstr-ekt wordt gevorderd. De voorzitter deelt mede, dat het in zijn bedoeling ligt het rapport inzake de w-erk- loosheidsbe-strijding in d-e afdeeling-en te doen onderzoeken in den aanvang van de najaarszitting, die in de eerste helft van October zal worden geopend. le Suppl. begrooting voor 1928. Verschenen is d-e eerste suppl. begrooting der provincie voor 1928. Zij wijst in inkom sten en uitgaven een bedrag aan van 3.490 300. Geldleeningen. Ged. Staten stellen \oor hen te machtigen ten bate van de provincie aan te gaan geld leeningen van zoodanige nominate bedra-gen als noodig zulten blijken te zijn om eene som te verkrijgen ter voldoening van 1.046.800 w-egens uitkeerin-g aan het Prov. Electriciteitsbedrijf ten behoev-e van de uit- breidingswerken; f 345.000, uitkeeri-ng aan het Prov. Waterleidingbedrijf ten behoeve van de uitbreidingswerken; f 600.000, uit- keering ten behoeve van bet aan de N. V P.E.G.E.M. voor hare uitbreidingswerken te verleenen voorschot: f 47.100, kosten van buitengewone werk-en in het Prov. Zieken huis nabij Santpoort; 1.400, kosten van buitengewone werken in het Prov Zieken huis Duinenbosch te Bakkum; f 100.000 renteloos voorschot aan de Ver. tot behouc van natuurmonumenten in Nederland als ge- deeltelijke koopsom van een- gedeelte der Heilooer bosschen; 540.000, bijdrage in de kosten van eene kanaalverbinding van Hilversum langs Kortenhoef naar de Vecht en te bepalen, dat deze leeningen zulten worden aangegaan tegen een-e rente van ten hoogste 5 pCt. 's jaars, dat de aflossin- gen zulten geschieden voor de eerste dri-e in 40 jaar, de v-i-erde in 80, de vijfde in 5, de zesde in 20 en de z-evende in 50 jaar Onvoorziene uitgaven. Ged. Staten stelten voor hen te machtigen te brengen ten laste van den post voor on voorziene uitgaven der prov. begrooting voor 1928 wegens subsidies enz. een bedrag van 67.677,28. Eerste suppl. begrooting Elec triciteitsbedrijf voor 1928. Verschenen is eene eerste suppl. begroo ting van het Prov. Electriciteitsbedrijf voor 1928. Zij wijst in ontvangsten en uitgaven een bedrag aan van 1.646.800. le suppl. begrooting Prov. lie kenhuis Duinenbosch te Bakkum 1928. Verschenen is d-e le suppl. begrooting van het Prov. Ziekenhuis Duinenbosch te Bakkum voor-1928. Ze is groot 1400 voor een geldleening voor vergrooting van het vl-eeschlokaal. Oprichting waterschap Marken. Bij besl-uit van- 20 Juli 1927, verklaarden d-e Prov. Staten zich fri begins-el bereid om zoodra voor het eiland Marken een water schau zou zijn opgericht, dat met de zorg voor de bemaling zou zijn belast, onder na- der te stelten voorwaard-en ten behoeve van de stichting ee-ner bemalingsinrichting op bet eiland eene bijdrage uit de provinciate kas te verleenen ten bedrage van 1/3 -gedeel te der stichtingskosten tot een maximum van f 8.700, mits door het Rijk ten minste even- v-eel zou worden bijgedragen. Sindsdien heeft de minister van Waterstaat toegezegd de toekenning van eene zoo danige Rijksbijdrage te zulten bevorderen. Een ontwerp R-eglement van Bestuur wordt door Ged. Staten overgelegd. Verder stelten Ged. Staten voor ten be hoeve van de stichting van eene bemalings inrichting op Marken, uit de provinciate kas eene biidrage te verleenen ten bedrasze van 1/3 gedeelte der stichtingskosten tot een maximum van f 8.700 onder voorwaarde dat door het Rijk ten minst-e evenv-eel wordt bijgedragen. Tuberculose onder het rundvee. Ged. Staten stelten voor een bedrag van f 10.000 's jaars te hunner beschikking te stelten ten einde daaruit bij-dragen te ver leenen aan de Ver. tot bestrijding van tuber- culose onder het rundvee en van andere veeziekten in Noord-Holland. UITBREIDINGSPLANNEN IN NOORD-HOLLAND. Halfjcarlijksch verslag der Vaste Commissie. Het verslag is verschenen van de werk zaamheden der Vaste Commissie voor Uit- breidingsplannen in Noord-Holland over het tijdvak van 1 November 1927 tot 1 April 1928. Het volgende is er aan ontleend: In verband met hetgeen in het vorige half- jaarlijksch-e verslag is verm-eld omtrent de briefwisseling met de heeren mr. L. Lietaeri Peerbolt-e en d-r. H. van der Kaa kan worden meegedeeld, dat deze aangetegenheid na toe- lichting van de wed-erzijdsche bezwa-ren thans wel als afg-edaan kan word-en be- schouwd. De omstandighei-d, dat de door d-e heeren Lietaert Peerbolte en Van der Kaa opge- stelde Leidd-raad bij de samensteliing van Bouwverordeningen binnen zeer korten tijd' zou verschijnen (en sed-ert is verschenen) en de overweging, dat het ongewenscht zou zijn ongev-eer tegelijkertijd van twee ver- schiltende zij-den aa-n de gemeentebesturen voorbeelden te verstrek-ken, bracht-en de com missie er toe aan Ged. Staten mee t-e deelen, dat zij bij nader inzien m-eend-e Bijlage II -van haar Leiddraad, b-evattende een aanbe- velenswaardige redactie voor een aantal met het uitbr-eidingsplan verband houden-de be- pa-lingen der bouwverordening, te moeten Laten vervallen. Dit had ten gevolge, dat In den Leiddraad z-elf nog enkele wijzigin-gen moesten worden aangebracht. De weg VelserpontAlkmaar. Nadat reeds in het vorige tijdvak door de technische subcommissie met den rijkswater- staat ov-erl-eg was gepl-eegd over het trad van den verkeersweg VelserpontAlkmaar, bracht de commissie haar b-eschouwingen ten aanzien van een door -haar noodig ge- achten hoofdverkeersw-eg, bruikbaar voor doorgaand autoverkeer, die, wanneer men de mogelijkheid van aanleg in de verdere toekomst niet wil bemoeilijken, in verschil- lende -gemeentelijk-e uitbreidingsplannen dient te worden opgenomen, -ter kennis van Ged. Staten en gaf zij aa-n het college o.a. in over weging -den ho:fdingenieur-dir-ecteur van den Rij-kswaterstaat in de directie Noord- Holland daarva-n op de hoogte te stellen. SALARISHERZIENING RIJKS- PERSONEEL. In afwachting van de salarisregeling voof het rijkspersoneel, welke in de centrale com missie voor georganiseerd overleg aanhangig zijn, maar waaromtrent pas in het late na- jaar de beslissing kan worden verwacht heeft het hoofdbestuur van de vereeniging van onderofficieren „Ons Belang" zich tot d< regeering gewend met verzoek, aan dit perso- neel over het jaar 1928 een algemeene bij- zondere toelage toe te kenenen. GASCORRUPTIE. Te Dckkum. Verschenen is het rapport der commissie welke een onderzoek heeft ingesteld naat corruptieve handeli-n-gen van den gasdirec- teur te Dok-kum. De commissie hoord-e altereerst den direc teur, die verklaarde enkele bedragen te heb ben ontvangen. a. van de firma Gautzsch pl.m. 175 a f 200,, als erkenning -voor een door hem ge- voerde reclamecampagne, en b. eens van een ovenbouwer pl.m. 275. Dit viel echter voor 1922. Na 1 Jan 1922 heeft hij niets meer ontvangen, beweerde hij. De commissie merkt op, dat d-e directeur, volgens een lijst, berustend-e bij de justitie, enkele bedragen van de fa. Gautzsch heeft ontvangen, ook -nog na 1 Jan. 1922, tot een bedrag van ongeveer 200. De directeur ontkende dit. Bekehd is, dat een der reizigers van it firma Gautzsch verdacht wordt bedragen, voor de directeur bestemd, ten ei-gen bate te -hebben aangewend. Daar dit een zaak is voor de justitie, wil de commissie zich verder daarmede liev-er niet bemoeien. Pas na de uitspraak van den recht-er, mocht die volgen, kan daarover worden geoord-eeld. De conclusie van haar rapport omvat dan ook niet deze betwiste bedragen na 1921. De oven, waarvoor een zeker bedrag werd ontvangen-, is gebouwd in 1918. Er was door den directeur geen provisie bedongen, het bedrag werd na afloop van den bouw vrijwillig den directeur geschon- ken. Opgemer-kt moet worden, dat, zonder be- kentenis van den directeur, hi-erva-n aan de commissie niets -b-ekend zou zijn, Waar voldoende bekend is, dat de direc teur noch voor zich persoonlijk, noch voor zij-n- huisgezin zich uitgaven v-eroorloofde, die zijn inkomen nie-t toeli-eten, m-eent de com missie ook hierin een aanwijzing te zien, dat werk-elijk -na 1922 geen provisie door hem is genoteri. Waar dus de commissie tot geen andere conclusie kon komen,, dan dat de directeur in de moeilijke jaren- voor 1923 een enkele maal voor de verzoeking is bezweken, dat -echter na 1922 geen enkel felt van dien aard meer is voorgevallen, meent zij, dat hem het noodige vertrouwen niet behoeft te wor den ontzegd- en advis-eert zij den gemeente- raad daarom dat rapport voor kennisgevin? aan t-e nemen en deze zaak daarmede als af gedaan- te beschouwen. KORTE BERICHTEN. De Ned. Natuurhistorische Vereenigini hield gedurende de Pinksterdagen te Breda een congres met daaraan verbonden excur- sies. Het feit, dat de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op 4 September 50 jaar eigeudom zal zijn van de herv. gemeente aldaar, zal op dien dag in een bijzondere samcnkomst wor den herdacht. Op de „Nenyto" te Rotterdam is een „stand voor religieuze vredespropaganda ilk gericht komt vaak voort uit slechte spijsvertering, Alle spijsverterings- stoornissen moeten spoedig zwichtenvoor Foster's Maagpillen, het laxeermiddel bij ultnemendheid. Atom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6