DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. no. m Honderd dertigste Jaargang Oagelijksch overzicht. Buitenland nif nutriaier btsfaaf ulf 2 bladen- 1928 I Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behaive Zon- en Feesfdagen, uiigegeven. Abonnementsprijs bij vooruilbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door bet gebeele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bev/Qsnummers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENJIENj Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsrnfmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij r/h HERAts. COSTER ZOON. Voordani C9. Directeur; G. H. KRAK, DOIDERDAO Telef.nr. Adrainistrafie 3. Tfilefoonur. Rsdactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 31 MEI JAPAN EN CHINA. Hoe en waarom Japan zich steeds meer mengde in den Chi- neeschen burgeroorlog. Het optreden van Japan in China heeft een merkwaardig verloop gehad, dat wel'licht interessant is, om het te volgen. Toen in China de burgeroorlog uitbrak, kwam Japan zich daarin mengen, echter al- leen, om zijn onderdanen en bezittingen te beschermen. Verder ging de Japansche actie aiet. Daarna hoorden we, dat er van Japan een ernstige waarschuwing naar China zoo- (vel Zuid als Noord was gezonden, n.l. dat het nooit kon gedoogen, dat de burger oorlog naar Mantsjoerije over zou slaan. Dat was dus een tweede stap van Japan, vaarbij Japan niet enkel z'n onderdanen be schermen wilde, maar zich had opgeworpen als rustbewaarder 'van deze provincie. Nog was het niet genoeg, want even later ineende Japan, alle buitenlanders te moeten beschermen als Peking soms in handen van de Zuidelijken viel. Niet enkel z'n eigen on derdanen, maar ook die van andere mogend- heden moesten dus hulp van Japan verwach- len! En nu blijkt uit de jongste telegrammen dat Japan nog een stap verder is gegaan en aan de bevelhebbers der Zuidelijke troepen de condi ties voorschrijft waaronder deze Pe king mogen bezetten. Waar deze interventie verder heen moet leiden, is niet te voorzien, maar vrij zeker is het, dat Japan weet wat het doet en zich niet licht van zijn eenmaal ingeslagen weg af zal laten brengen, tenzij de Zuidelijken nog te elfder ure door de Noordelijken van Peking teruggeslagen mochten worden, in welk geval Japan met den bitteren haat der Zuidelijken te rekenen zal hebben, en dus toch voor zeer gespannen siiuaties zal komen te staan. Waarom deed Japan dergelijke stappen? Was het werkelijk, om de vreemdelingen te beschermen? Is Japan inderdaad zoo goed, gelden uit te geven, enkel en aileen voor an deren? Het is niet aan te nemen, dat Japan geen andere bedoelingen heeft. Zeer waarschijij- liik wil het gebruik maken van de grootere bevoegdheden, welke een regeering in oor- logstijd ten deel valt. Het is immers zeker, dat, gelet op den gang van zaken in China, een interventie in den een of anderen vorm vroeger of later toch onvermijdelijk is. Ieder keener van de Chineesche psyche is daar ab- soluut van overtuigd. Het was slechts de kwestie wie van de mo- gendheden het langst kon volharden in den nobelen wedstrijd van vredelievendheid en toegeeflijkheid, totdat een ander eindelijk ge- dwongen zou zijn om de kastanjes uit het vuur te halen. Blijkbaar heeft Japan nu be- sloten dit te doen, maar niet ten bate van de anderen De groote bedreiging van China tegen de handeldrijvende wereld een boycott van 400 millioen zielen heeft nu grootendeels zijn verschrikking verloren. De meeste bui- tenlandsche koopiieden beseffen nu, dat er onder een politick van berusting en vredelie vendheid op den duur toch niets van hun handel terecht zal komen, daar de vererge- rende willekeur, knevelende lasten en een to- taal ontredderd en van alle koopkracht be- roofd binnenland binnen enkele jaren toch een slechts zeer weinig loonendgn handel mo- gelijk zullen laten. Voor Japan kwam er nog dit bij, dat de Japansche koop'lieden en klein- industrieelen veelal in grooten getale in de Chineesche wijken woden en langzamerhand door de Chineesche autoriteiten werden be- handeld als volkomen gel ijkwaardig" met den Chinees, dus even als deze te moeten deelen in de uitpersingen en vervolgingen waaronder het mindere Chineesche volk thans zucht. Een Japansche regeering die dit op den duur toeliet zou nog grootere ge- varen loopen dan die welke samen kunnen gaan met een militair avontuur. Kon men eenig vertrouwen hebben in de macht van de nationalistische regeering en bevelhebbers om hun zoo herhaaidelijk uitge- sproken voornemen om den buitenlanders geen leed te doen, hun troepen behoorlijk in toom te houden, enz., gestand te doen, dan zou er van eenige Japansche actie geen spra- ke zijn geweest. Maar herhaaidelijk is het al gebleken dat de regeering van Nanking of pet bij machte, of niet van zins is, om hare toezeggingen gestand te doen. Aan woorden mtusschen geen gebrek. De tegenstelling tus- schen de schoone theorieen en voornemens door de ministers te Nanking .verkondigd en □e handelingen van hgn ondergeschikten, handiangers en bondgenooten ten alien tijde overal, wordt met den dag sterker en zou in zijn belachelijke buitensporigheid in geen enkel ander land ter wereld geduld worden. Deze en meer dergelijke gebeurtenissen wa- ren de reden, waarom Japan eigenlijk wel moest ingrijpen. En zoo is Japan dan zeer intensief verbon- IL,aan de Chineesche troebelen. Wat zal het resultaat daarvan zijn? Dit, dat als er niet iets zeer onvoorziens tusschenbeide komt, het groote rijk ten voor- deele zal zijn, niet alleen voor Japan, maar vooral voor de door Japan tot orde en rust gebracht gebieden Sjantoeng en Mants joerije, waar ettelijke millioenen Chineezen in hun binnenste nog wel eens den dag zullen zegenen, waarop een sterke buitenlandsche mogendheid voor hen een einde maakte aan een regime van onderdruklcing en uitbuiting onder voorwendsels en frazen, welke een be- spotting zijn voor het menschelijlc intellect. CHINA. DE ZEEROOVERIJ. Maatregelen ter bestrijding De militaire overheid van Kanton heeft het voorstel gedaan, versterkingswerken aan te brengen rondom de Biasbaai, om daarmee den nekslag toe te brengen aan de zeeroovers, die de baai onveilig maken. Een kanonneer- boot met mariniers wordt er binnenkort heen- gezonden, om voortdurend in de baai te pa- trouilleeren. Uit Hongkong wordt het zonderiinge en niet onvermakelijke geval meegedeela, dat het stuk machinegeschut aan boord van de Britsche torpedoboot „Wild Swan" (1200 ton) van het dek verdwenen is. Vermoed wordt, dat het door Chineezen is losge- schroefd en gestolen. De wacht heeft niet ge- merkt. DUITSCHLAND. ELECTRICITEITS-ONGEVAL. Dertig arbeiders door den stroom getroffen In de nabijheid van de gemeentelijke electri citeitsfahriek is vanmorgen bij het verleggen van een nieuwe sterkstroomkabel een ernstig ongeluk gebeurd. Fen arbeidersploeg van 30 mari sleepte de nieuwe voedingskabel op den rug naar de aansluiting bij het stedelijk electriciteitsnet Daarbii kwam het eene einde van de kabel in aanraking met de hoogspanningsleiding, waarop een stroom van 51 Volt stond. De ploeg arbeiders werd tegen den grond gewor- p* \'ier van hen liepen ernstige brandwon- den op. Deze werden met lichtgekwetsten naar het ziekenhuis vervcerd. Tengevolge van de tegenwoordigheid van geest van den arbeider, die als eerste de kabel aan het eene einde, dat met het stroomnet in aanraking kwam, droeg, is het te danken, dat het ongeluk geen grootere gevolgen heeft ge had. Hij rukte de kabel nog los, waarna hij bewusteloos ineenzakte. EEN ONVOORZICHTIGE VISSCHER Naar een telegram van het W. B. meldt, is bij Loecknitz een ongeluk gebeurd bij het vis- schen. Een mijnwerker, Louis Dummer, uit Rii- dersdorf, die geen vergunning had daar ter plaatse te visschen en daarom verboden mid- delen bezigde om spoediger een behoorlijke vangst te krijgen, wilde een flesch met ont- plofbare stoffen in het water werpen. De in- houd ontplofte echter te vroeg, zoodat de man zwaar gewond werd en stierf alvorens medi- scbe hulp ontboden kon worden. Een tweede arbeider, die op korten afstand van Dummer stond te visschen, werd door den sterken luchtdruk bewusteloos tegen den grond ge stagen. Deze kwam er echter zonder verder nadeel af. DE „E INSPON"-OPL ICHTERS VOOR DE RECHTBANK. 88 beklaagden tegelijk voor den rechter. Gisteren is te Berlijn het proces begonnen tegen de zoogenaamde Einspon-oplichters, die zich ten getale van niet minder dan 88 man wegens oplichterij, valschheid in ge- schrifte en dergelijke delicten te verantwoor- den hadden. Het was voor de eerste maal in de geschiedenis der Berlijnsche procesorde, dat alle 88 beklaagden tegelijk konden ver- schijnen. In de gerechtszaal waren elf rijen stoelen opgesteld, die, als in een theater, van genummerde plaatsbewijzen voorzien waren, en op welke de beklaagden in alfabetische volgorde moesten plaats nemen. Onder de beklaagden bevinden zich 3 vreemdelingen, de Engelschman Marcwald, de Let Balson en de Pool Bazanni. Marcwald is de zoon van een Londensch bankier, die hoofdzakelijk zijn naam en het crediet zijns vaders misbruikt heeft. Het voorloopig onder- zoek heeft in zijn geval niet minder dan 15Vj> maand geduurd. De oplichters adverteerden meestal in de kleine bladen om agenten vakkennis on- noodig! die over 5 tot 10.000 mark be- schikten, en daarvoor goederen wilden koo- pen, die onmiddellijk weer met groote winsten van de hand gedaan konden worden. De ben de had een heel pakhuis vol minderwaardige, veelal nog uit den oorlog afkomstige, goede ren opgeslagen en wanneer een slachtoffer kwam kijken, deed een der ingewijden zich als belangstellend kooper voor, aien het vreese lijk speet, dat hij niet een half uur vroeger gekomen was en de directeur nu al met bet aanstaand slachtoffer in onderhandeling was. Tegen zooveel goede trouw konden de provi- ciaalt'jes gewoonlijk niet op en ze kochten fluks voor 10.000 mark oude schoppen, oudc zadels, oorlogsleer enz., waarna de belang- stellende kooper zich ijlings terugtrok. GEVECHT MET SMOKKEELAARS. Een cbode Gisternacht troffen twee Duitsche mare- chaussees in de bosschen bij Kevelaar een smokkelaarsbende van 4 personen aan, die ondanks de sommatie van te blijven staan, onmiddellijk het hazepad kozen. De mare- chaussees losten daarop eenige schoten waar- door de 31-jarige boekbinder Peters uit Keve laar gedood werd. De drie andere smokke- laars zijn later gearresteerd. BELGIe, ZWARE BRAND TE ANTWERPEN. Ee groote houtzagerij te Antwerpen is door brand totaal verwoest Het vuur deelde zich mede aan de belendende perceelen. Een huis werd eveneens in de asch gelegd, vele andere en een schoolgebouw werden ernstig bescha- digd. De schade wordt op velej millioenen ge- raamd. iT ENGELAND. GEREHABILITEERD. Weer een fout van de Londensche politie. De zoo vermaarde Londensche politie heeft gisteren opnieuw een veer moeten laten, die haar prestige niet ten goede zal komen. In de zaak van majoor Graham Bell Murray, die in Augustus door een hoofdagent in Hyde Park werd gearresteerd op vermoeden van openbare dronkenschap, en die vrij hardhan- dig naar een bureau is vervoerd om daar zijn roes uit te stapen, terwijl de majoor in werkelijkheid door een benauwdheid was overvallen, waarvoor medische hulp ge- wenscht was, is gisteren de beslissing geval len, waarbij de majoor volkomen gerehabili- teerd werd en hem namens de regeering een som van 500 pond als schadevergoeding is uitgekeerd. Onaangenamer voor de politie is, dat de majoor een eigenhandig geschreven brief van minister Joynson Hicks mocht ontvangen, waarin deze, na zijn verontschuldigingen als verantwoordelijk hoofd der politie te hebben aangeboden, meedeelt dat volgens zijn opinie de inspecteur op het bureau ernstig te kort was geschoten door te weigeren in het ver- zoek van den majoor te treden om een paar vertrouwde vrienden op te bellen, die over zijn aanvallen van benauwdheid inlichtingen kenden geven, gevolgd door de weigering om den arrestant door een dokter te doen onderzoeken. Van den hoofdagent, die ma joor Murray arresteerde, heet het: „hij heeft zonder eenig oordeel des onderscheids ge- handelden later bij het opmaken van zijn proces-verbaal is hij onnauwkeurig, tot bp het roekelooze af, te werk gegaan. AMERIKAANSCH GOUD VOOR LONDEN. De vele passagiers die zich Dinsdag tus- schen een en twee uur aan het Paddington- station te Londen bevonden, hadden er geen idee van dat op enkele meters afstands van hen meer dan 1.250.000 waarde aan goud uit New-York gelost werd. Het was meegekomen met de Mauretania en te Plymouth geladen in een bijzonder rij- tuig dat in den boottrein gekoppeld was. Het rijtuig was een lange waggon zonder ramen met ijzeren wanden, en toen het te Londen aankwam, leek het of er geen deuren waren waardoor men het binnen kon komen. Ten slotte werd echter een ijzeren deur waarvan de omtrek in den wand nauwelijks te ontwaren was, geopend en kon men de hou- ten vaatjes met ijzeren hoepels erom zien staan, waarin het goud geborgen was. Op deze eerste goudverscheping zullen er nog meer volgen, want de Aquitania nam gister weer voor 3 millioen aan goud uit New- York mee. EEN AUTO-RE IS VAN 24.000 K.M. Majoor Duncan McCallum van de legatie- wacht te Peking is Dinsdag, in gezelschap van zijn vrouw, te Londen aangekomen na een merkwaardige auto-reis van 24.000 K. M uit Peking. Zij zijn Azie doorgereden, ook de woestijn Gobi, die totdusver als onbegaanbaar be- schouwd werd, en door twintig landen geko men. Zij hebben nooit in de buitenlucht behoeven te stapen en altijd een dak boven hun hoofd gehad, zelfs op de onwaarschijalijkste ptaat- sen. Hun voornaamste tegenspoed is het weer geweest. De reis begon in het regenseizoen en. be haive in Indie, hebben zij bijna aanhoudend regen gehad. Niettemin slaagden zij erin kostbare gege- vens te verzamelen aangaande wegen die tot- nogtoe onmogelijk geacht worden. De reis heeft elf maanden geduurd en McCallum heeft er zijn verlof grootendeels voor gebruikt. In Augustus moet hij, te Peking terug jjjn, EEN WELDOENER VAN JONGENS. Hoewel in Engeland de belastingen zoo zwaar op kapitaalvorming drukken, schijnt er nog altijd geen gebrek te zijn aan men- schen die voor goede doeleinden met handen vol hun geld wegschenken. Dit is weer tc Plymouth gebleken. Vier jaar geleden kwam zich daar een heer vestigen, die A. C. Ballard heet. Men werd gewaar dat hij heel rijk was, maar niemand wist waar hij vandaan kwam of waarmede hij zijn geld verdiend had. De een beweert dat Ballard zijn geld in Zuid-Afrika verdiend heeft, een ander dat hij vele vaste eigendom- men te Londen heeft, maar niemand weet het en hij zelf wil er zich niet over uitlaten. In- tusschen leeft Ballard, die een vrijgezel van tusschen de vijftig en zestig is, heel eenvou- dig en heeft hij voor zichzelf aan twee ka- mers genoeg. Van het oogenblik van zijn vestiging te Plymouth af, heeft Ballard groote giften ge- schonken ten bate van jongens van alle stan- den. De vorige week werd te Plymouth een door ham bekostigd clubgebouw voor jongens met een daaraan verbonden instituut geopend, dat ten minste 720.000 gekost heeft. Hij heeft bovendien voorzieningen getroffen opdat deze Instelling uit een door hem ingesteld fonds elk jaar 60.000 kan trekken, om zich te be- druipen. Reeds sedert eenigen tijd had hij vele jon gens naar inrichtingen van middelbaar on- derwijs gezonden, van anderen hun kleeren en schoolgeld betaald, en zijn denkbeeld met de stichting van dit clubgebouw met instituut is: een middelpunt te vormen waar jongens van alle standen elkaar op gelijken voet kun nen ontmoeten. Ballard had zich voor de openingsplechtig- heid de aanwezigheid weten te vcrzekeren van de parlemtnsleden Lady Astor, Arthur Shirley Benn en majoor Leslie Hore Belisha, alsmede van den burgemeester en zijn vrouw. Toen majoor Belisha hem op de uitnoodiging antwoordde dat hij tot zijn spijt vcrhinderd was, zond hij hem een telegram, waarin hij hem 10 beurzen voor jongens in zijn kiesdis- trict toezegde, op voorwaarde, dat de majooi bij de opening aanwezig zou zijn. Geen afge vaardigde kan de belangen van zijn kiesdis trict zoozeer verwaarloozen dat hij tegenover zulk een verleidelijk aanbod onverschillig blijft. Dus was ook majoor Belisha tegen- woordig. Bij de openingsplechtigheid werd verder medegedeeld, dat Ballard opnieuw 24.000 in het jaar voor beurzen beschikbaar had ge- steld teneinde jongens van het nieuwe insti tuut in staat te stellen aan de universiteit te Exeter te studeeren. Het nieuwe clubgebouw wordt het mooiste in zijn soort gencemd dat in heel Engeland te vinden is. Tegenover een journalist verklaar- de de burgemeester van Plymouth dat hij evenmin iets naders wist van Ballard dan wie ook, maar dat Plymouth zich gelukkig mocht achten, zulk een weldoener in zijn midden te hebben. MANNELIJKE MANIEREN. Het was koud toen er te Hunstanton om het vrouwe-kampioenschap in golfspel werd gespeeld. Er woei een snijdende wind uit zee en de meeste deelneemsters trokken vroolijk geHeurde korte manteltjes van peau de suede aan. Maar toen de wedstrijden gedaan waren, gingen de dames naar het clubge bouw met cigaretten in den mond en de mees- ten harer bestelden daar whisky met spuit- water. SLUWE DIAMANTROOF? Een portefeuille met diamanten ter waarde van 12.000 pond zoek. De politie stelt een onderzoek in naar de portefeuille met diamanten ter waarde van 12.000 pond sterling, die een diamanthande- laar uit Antwerpen, genaamd Benjamin Tas, is kwijtgeraakt. Hij gelooft, dat dieven zich van de porte feuille meester hebben gemaakt, niettegen- staande de portefeuille met een ketting aan zijn bretels was verbonden, juist toen hij vanmorgen den trein op het Liverpoolstreet- station te Londen had verlaten, na 's nachts van uit Nederland met de nachtboot te zijn overgestoken. De ketting was doorgeknipt of gebroken. Tas viel half flauw toen hij het verlies van zijn portefeuille ontdekte. GRIEKENLAND. NA DE REGEERINGSCRISIS. Een verklaring van Venizelos. De btaden melden, dat Venizelos in een bij- eenkomst der liberale partij heeft uiteenge- zet, waarom hij meende vertrouwen te kun nen hebben in de regeering voor de wet met betrekking tot den Senaat en het oor deel van de tegenwoordige Kamer over Pangalos te kunnen afwachten. Venizelos loochende dat hij aspiraties had voor het pre- sidentschap van de republiek en merkte op, dat hij zich nog in staat gevoelde, den politie ken strijd te leiden. Hij zal tot de royalisfen een ultimatum richten, waarin bij hun voor- zoo MALSCH EM VER5CH schrijft het bestaande regime te erkennen. Wanneer zij dit niet doen, zal hij definitief de verklaring infrekken, die hij vroeger aflegde met betrekking tot zijn politieke onthouding. Gotzi, de nieuwe minister van Binnenland- sche Zaken, zal vandaag den eed afleggen. OOSTENRIJK. EEN OOSTENRIJKER AAN DE ITALIAANSCHE GRENS GEARRESTEERD. De Neue Frei Presse meldt uit Innsbruck, dat een Oostenrijksch student ,toen hij met Pirksteren een tocht maakte in de Zillertaler Alpen en daarbij per ongeluk de Italiaansche grens twee meter overschreden had, door de Italiaarsche grenstroepen is gearresteerd en te Brixen wordt gevangen gehouden. Het Orsteniijksche departement van buitenland- sche zake heeft reeds de noodige stapper gedaan BULGARIJE. WEER EEN POLITIEKE MOORD. Door Zidd-Slavische komitadji gepleegd. Naar uit Tirana wordt gemeld, overschre den de te Ochrida in Zuid-Slavie woonachtige Zuid-Slavische bendenleiders Cesma en Polosk gisteren met hun bende de Alba- neesch-Zuidslavische grens, drongen het bij de grens liggende dorp Toeshamnisf binnen en doodden Dimitri Belkamensoe, den oudste van het dorp. Daarop trokken zij zich op Zuid-Slavisch gebied terug. Belkamensoe was in het geheele land be- kend wegens zijn patriottische gezindheid. Zijn vermoording heeft' groote opwindingn veroorzaakt. AMERIKA. DE AMERIKAANSCHE VOORSTELLEN. De volgende stap van Kellogg Uit Washington wordt aan de „Times" gemeld, dat, nu ook het Japansche antwoord op de Amerikaansche voorstellen inzake een multilateraal verdrag tegen den oorlog ont vangen is, Kellogg, de Amerikaansche minis ter van Buitenlandsche Zaken, naar mer verneemt binnenkort rechtstreeks tot de bev trokken landen oorspronkelijk zes, doch thans, nu de Britsche Dominions en IndiS erbij zijn gekomen, twaalf een nieuwe gelijkluidende no'ta zal zenden. Men weet echter niet of deze nota het middel zal zijn om het Amerikaansche ontwerp-verdrag in zijn oorspronkelijken vorm opnieuw aan het oordeel der uitgenoodigde landen te onder- werpen, dan wel of er bepaalde wijzigingen in zijn bewoordingen worden aangebracht. In sommige kringen uit men de meening, dat de reeds gewisselde correspondentie over he! oorspronkelijke Fransche voorstel van 1927 inzake een bilateraal pact met de Ver. Staten, en later betreffende de vervanging daarvan door een multilaterale overeenkomst, zeer wel als voldoende „interpretatieve" achter- grond kan worden beschouwd voor de een- voudige formule van Kellogg zonder dat men zijn toevlucht neemt tot andere expe- dienten. De tekst van het Japansche antwoord. Wij vinden in de Engelsche pers den tekst der nota, welke als volgt luidt: De Japansche regeering geeft haar harte- lijke sympathie te kennen met de hooge en weldadige doeleinden van het door de V. St. gedane voorstel, dat naar haar meening de volkomen afschaffing van het instituut van den oorlog impliceert. Zij zal met vreugde de hartelijkste medewerking verleenen tot het bereiken van dit doel. Het voorstel der V. St. wordt geacht niets te bereiken, dat aan onafhankelijke staten het recht zou weigeren tot zelfverdediging en niets dat onvereeniigbaar is met de ver- plichtingen en overeenkomsten, die den openbare vr-ede waarborgen gelijk vervat in het convenant van den Volkenbond en de verdragen van Locarno. Dienovereenkomstig gelooft de Japansche regeering kxachtig dat MKMAARSCHE CODRANT. 0

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1