Geneeskuniiige brieven. P,Srhl^e pIaa,s moetlKrs,t"™if Slechthoorenden II Een van de redenen van het verschil in JHentaliteit tusschen dooven en blinden is mis schien hierin gelegen, dat de vermindering van het gehoor aan de omgeving niet zoo direct opvalt. Vermindering van gezichtsver- mogen gaat bijna altijd gepaard met pogin gen tot verbetering door rniddel van een bril. In veie gevailen kan iemand met zwak ge- zicht door cie hulp van dien bril zich oogen- schijnlijk even goed redden -als een ander. Is dergelijke hulp evenwel onmogelijk of wel heb- ben wij met het allerergste, blindheid te doen, dan is dit gebrek opvallend voor de omge ving. Het gevoel van hulpeloosheid, dat de blinde bij de omstaanders opwekt, let wel, zeg niet: dat hij zelf heeft, gaat al spoedig in medelijden over. Als regel kan men aanne men, dat de blinde door ieder diep beklaagd wordt No kan men niet zeggen, dat dit voor den doove niet geldt. Als men van iemand weet, dat hij absoluut doof is, zal men hem zeker evenzeer beklagen. Alleen, die doofheid blijkt niet dadelijk. En bij slechthoorenden in min- dere graden begint men allicht toch eerst nog te probeeren of men zich verstaanbaar kan maken. Tusschen iets zien en iets verstaan bestaat alweer groot verschil. Bij zien is het gewoon- Jij'k zoo: men ziet het of men ziet het niet, daarmee uit. Verstaanbaar maken gelukt soms zelfs niet tusschen iemand met normal ooren en een ander iemand, met normale spraakorganen. Ongewoon met klank- en woordvorming, met de wijze van uitdrukking, met bepaalde eigenaardigheden zooals het dialect, gelukt het dikwijls maar zeer matig om een onbekenden spreker dadelijk feilloos te verstaan. Jantje Secuur zal dikwijls, na- dat hij een zin gehoord heeft, voor alle zeker- heid nog een vragen: U zed u bedoelt verstond ik u goed En <3at is nog niet zoo dwaas, want hoe dikwijls komt het niet voor, dat een zin of woord1 verkeerd verstaan of be- grepen wordt. Voor de oogen zal men ver- geefs naar iets overeenkomstigs zoeken. Zoo kan het dan gebeuren, dat de slecht- hoorende, die, merkwaardig genoeg, in vele gevailen nog langen tijd probeert, zijn gebrek te verbergen, het tot hem gezegde half of ver keerd hoort en dat daardoor allerlei misver- standen ontstaan. Ieder kent wel anecdotes op dit gebied. Komen dergelijke misverstanden dikwijls dan stemt dit den patient onaange- voor, naam. Is er een grappige kant aan het geval. dan gelooft hij gemakkelijk dat men een loop- ie met hem neemt. Gelukt het hem niet, zich hierover heen te zetten, dan wordt hij allicht karig in zijn woorden, neemt minder deel aan een algemeen gesprek, trekt zich terug en ge- looft ten slotte, hetgeen niet juist, maar psy- chologisch verklaarbaar is, dat men hem laat Tiggen. Een zoodanige stemming wordt me- nigmaal bij hardhoorenden aangetroffen. Gelukkig niet altijd. Er zijn er, die hun leed met moed en opgewektheid dragen, het niet pogen te verbergen (waarpm zouden zij ook?) en van dezen is de drang tot samenwerking uitgegaan, teneinde hun lot' te verbteren en het leven in de groote maatschappij minder fcezwaarlijk te maken. Een belangrijk bezwaar voor den slecht- hoorende zijn de verkeersmoeilijkheden. Nu de motor het snelverkeer zoo buitengemeen sterk heeft uitgebreid, wordt voor hem, die aan het snelverkeer meedoet, een aparte studie ver- eischt om alle regelen van het verkeer in zich op te nemen en wie er persoonlijk buiten blijft, moet haast nog meer oppassen, dat hij niet als slachtoffer van de moderne jacht naar snelheid valt. Opletten is de boodschap, op- letten met het gezicht, maar ook met het ge hoor. Op een druk punt, waar een verkeers- agent den scepter zwaait, kan men in den regel met het gezicht volstaan. Indien men zijn, immer door zichtbare teekens gegeven, bevelen nauwkeurig opvolgt, is het gevaar voor ongelukken niet groot meer. Maar niet overal is een verkeersagent. En voor hetgeen van achter hem nadert, blijft wel geen ander middel over dan door geluidsignalen zijn komst aan te kondigen. De doove kan het niet hooren, maar erger is, dat hij die zijn signaal geeft, niet weet, dat de persoon daar voor hem, het signaal niet hooren kan. De vereeni ging heeft hierop het middel bedacht, dat de slachthoorende door een bepaald teeken (S.H.) op zijn rug of op de achterzijde van zijn middel van vervoer de aandacht op zijn gebrek kan vestigen. Zeker een middel van waarde, vooral, wanneer het nog meer bij de geheele bevolking bekend wordt en wanneer ieder er zich dan ook naar gedraagt. De meeste oorzaken voor verminderde ge- hoorscherpte zijn moeilijk voor genezing vat- baar. Dit geldt niet voor de voorbijgaande doofheid als gevolg van een verkoudheid, wel-ke van de keelholte door de buis van Eustachius ook het middenoor bezoekt, doch met die verkoudheid na enkele dagen weer verdwijnt. Maar wanneer bepaalde deelen zijn verdwenen door eenig ontstekingsproces of de geleidende organen hun weekheid heb- ben verloren, dan is daar dikwijls niet veel meer aan te doen. Evenwel, in dat geval kan het eigenlijke gehoororgaan, het slakkenhuis, nog gaaf zijn. Als dat buiten dienst is, als het orgaan van Corti niet meer werkt dan is geen hulp meer mogelijk. Maar anders moeten wij probeeren, de geluidstrillingen toch nog tot in dat orgaan voort te geleiden. Allerlei mid- delen zijn daarvoor gebruikt. In de eerste plaats allerlei horenvormige apparaten, waardoor a. h. w. een grootere hoeveelheid trillingen in den gehoorgang worden opge- vangen en geconcentreerd. De eenvoudigste vorm daarvan is wel de hoi gebogen hand achter tegen de oorschelp gelegd om zoo het geluid in den gehoorgang te voeren. Een an der middel is het tusschen de tanden vatten van een dunne plaat. De trillingen van de plaat worden da aan den schedel medege- beeld en kunnen aldus in het inwendige oor tot waarneming komen. Een eigenaardig ver- schijnsel bij; lijders aan sklerose is, dat zij dik wij Is beter hooren, zoodra zij in een ramme- lend voertuig zitten. Dit moet aldus verklaara worden, dat dan alle deelen in sterke trikking worden gebracht en dat dan de door het spre- ken toegevoegde rillingen nu tevens tot waar neming kunnen komen. In den laatsten tijd is groote verbtering gekomen door de mogelijk- leid om langs electrischen weg zwakke trillin gen te versterken (microfoonj. In vele geval- .en kan zulk een apparaat inderdaad groote diensten bewijzen. De kosten van aanschaf- fing zijn wel hooger dan voor een gehoorbuis of -trechter, -maar toch voor de meesten nog wel bereikbaar. En het toestel kan i>o ge plaatst of bevestigt worden, dat het geen hin der van beteekenis oplevert. Maar nog eens, alleen de geleiding der geluidsgolven kan verbeterd worden. Het vermogen om te hooren moet n-iet aangetast zijn. Het is daarom raad zaam, dergelijke toestellen niet aan te schaf fen dan nadat men door een werkelijik deskun. dige, dus een oorarts, zich nauwkeurig heeft laten voorlichten. H. A. S Theater Cinema Americain, New-York John Breen is de held van dit sensationeei filmwerk. Langs vaak moeilijke wegen wordt hij van schippersjongen tot groote bouwon dernemer in New-York. Het leven op de steenenschuit zijns vaders staat hem tegen, hij wil niet alleen steenen sjouwen, maar ze ook bouwen. Een droef voorval helpt hem: de schuit wordt overvaren en zinkt: vader en moeder komen om, John weet zich slechts met moeite te redden en belandt in een buurt, waar het nu juist niet altijd even vriendelijk toegaat. Hij maakt al direct een vechtpartij mee en vlucht dan in een kleerenwinkel, waar hij liefderijk wordt opgenomen en waar Becka, de dochter des huizes, diepen indruk op hem maakt. We zien hem later optreden als bokser, totdat de rijke heer van Horn tot de ontdekking komt, dat John zijn zoon is, geboren uit zijn door de ouders later onwettig verklaarde huwelijk. Zonder te zeggen in welke verhouding hij tot John staat, zorgt hij voor hem door hem te doen opleiden tot ingenieur. John meent zich bedrogen door Becka en bezwijkt voor de kroketterie van Josephine, v. Horn's pupil. Aan boord van een stoomschip, waarmee zij een reis ge- maakt heeft naar Europa, bezwijkt zij echter voor de vriendschapsbetuigingen van John's leermeester, de boiAvondernemer Rantoul. Dit schip loopt op een ijsberg en vergaat en v. Horn komt om met vele anderen. Gebroken door Josephine's ontrouw, dwaalt John door de achterbuurten, vecht in een lugubere kroeg en valt dronken op de stoep van een dancing, waar Becka in dienst is. Zij vindt hem en het slot laat zich raden: ze komen weer tot elkaar. John wordt weer een flinke kerel en met de kapitalen van zijn waren vader, wiens universeel erfgenaam hij werd, kan hij zijn ideaal nastreven: bouwen. Deze film is vol van spannende momenten; de boks- en vechtpartijen en de beide scheeps- rampen zijn zeer mooi weergegeven, maar ook het interessante ontbreekt niet: kijkjes op New-Yorks wolkenkrabbers en de bouw van een ondergrondsche spoorlijn, en er zijn ook versehillende deelen van de film, die hartelijk gelach aan de aanwezigen ontlokken. Een rolprent, die zeker velen zal voldoen. Het bijprogramma geeft een 2-acter „De arke Noach", een amusant ver^aal van jon- gens die allerlei dieren wilden verzamelen in een sehip, en voorts een journaal, dat o.m. tal van interessante kieken levert op de rui'nes van oude Grieksche tempels. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Klein goed. Het rijkelijk A gevarieerde bijprogramma geeft ons in een varietenummer prachtige acrobatiek te zien. Voert ons naar Oost- Frankrijk met zij-n belangwekkende steden Reims, Metz, Mulhause en Nancy,, brengt ons met de b-ekend-e grappenmakers Mutt en Jef -naar de Noordpool op vrij wat minder ge- vaarlijk-e wijze dan de rampzalige generaal Nobile en zijn moedige metgezellen. Einde- lijk zijn het de film-potsenmaker All Sr. John en zijn niet minder mall-e kameraad, die het publiek kostelijk amus-eeren in een doll-e auto- race, waarin blijkbaar al het oud roest van Holly Wood dienst heeft moeten doen om de -grap te completeeren. De Bloedveete. Met d-ezen sensationeelen titel wordt aan- gekondigd het filmdrama in 6 acten, dat h-eden als hoofdnummer op A. B. T.'s repertoire van den dag prijkt. Deze emotioneele f a m il ie -ges ch iedenis speelt in Caroline Montains en heeft tot achtergron-d de bloedveete di-e vroeger be- stond tusschen de farmers-families Hunt en Lowry en de oorzaak is van vele gruw-elijke wraakmoorden. Gelukkig echter heeft de vooruitgaande tijd d-eze onzinnige moordlust verdoezeld en heerscht er tusschen de huizen Lowry en Hunt zulk een harmonic, dat Syd Hunt, die ongedeerd uit den wereldoorlog is terug ge- k-eerd, vermoedelijk weldra in het huwelijks- bootje zal stappen met de a-llerliefste Judith Lowry, voorgesteld door de voor di-e rol ge- knipte filmster Patsy Ruth Miller. Er is echter op de hoeve der Hunts '-n booze boerenkn-echt, Rufe genaamd, 'n ge- vaarlijke dweeper, die meer lijkt op een telepaath dan op een grasmaaier. Deze sch-elm is ook h-evig verliefd op de mooie Judith en laat niets onbeproefd om zijn meer succesvollen med-eminnaar Syd -een -beentje te lichten. Hij bezigt daartoe den broeder van Judith, Andy Lowry, 'u jongmensch met een zwak karakter en een permanent droge lever. Met behulp van de jen-everflesch stookt hij Andy op tegen Syd en w-ekt zijn woed-e op door last-erpraatj-es met betr-ekking tot de fa- milie Hunt. Hij weet den halfdronken Andy zoover te brengen, dat hij een mislukten aanslag pleegt op bet leven van zijn vrien-d en a.s. zwager Syd. Als echter deze machinatie niet -het voor- gest-elde effect sorteert, neemt de laffe v-er- rader zelf d-e zaak ter hand en vernielt hij den afsluitdam die de rivi-er b-elet het lage land t-e overstroomen, om op dez-e wijze alien die hem in den weg staan om' zijn b-e- geerte naar Judith te v-erw-ezenlijken, ra-dicaal op te ruimen. De uitwerking van zijn schanddaad is vreeselij-k. Het woeste water, door geen menschenmacht meer weerhouden, baant zich -een uitw-eg en vernielt alles wat het op zijn- weg ontmoet. Deze overstrooming is een ov-erweldigend schouwspel en een der meest sensation-eele momenten van dit hoofd nummer. Het slot geeft echter de voldoening, dat de gem-ee-ne Rufe valt in den kuil, voor de anderen gegraven. Syd redt zoowel zijn ge- li-efde ats haar -broeder uit het woeste water en tusschen de twee families heerscht in 't v-ervolg een vred-e, die door niets meer zal worden gestoord. PvowmcGssal siieaaws CASTR1CUM. Inbraak. Hedennacht is -door het breken van een ruit ingebroken in de N.V. Castricummer Druk- kerij. Beide kantcorlokalen werden totaal over-hoop gehaal-d-, terwijl bureaux en kasten werden vernieM. Geld werd evenwel niet ge- vonden, een geteekende cheque bleef onaan- geroerd. Uit de bergplaats werd een rijwiel ontvreemd. Blijkbaar was het te doen om de weekloonen die vandaag uitbetaald worden, Geld was als steeds echter niet aanwezig. De politic stelt een ijverig onderzoek in. Te 2 uur in den nacht heeft men in de omgeving luid geblaf van honden gehcord. URSEM. Maandag en Dinsdag werd te Rustenburg de gewone jaarlijksche kermis gehouden. Bei de dagen verliepen zeer kalm' en ordelijk. Jammer is het echter, dat een persoon op den laatsten avond zich onrechtmatig een overjas toeeigende. HOORN. Als een bewijs van de g-estadige vestiging in onze gemeente zij -gemeld, dat'in de eerste maanden van 1928, 34 huizen zijn ge- bouwd, 4erwij 1 voor 9 bouwvergunning is aan-gevraagd. Vrijda'gmiddag werd -een juffrouw uit Zuid-Scharwoude, zittend op haar rijwiel, door een vrachtauto aanger-eden. Zij zelf kwam er vrij goed af, doch de fiets was totaal vernield en w-aard-eloos. De chauffeur had g-een schuld, daar d-e juffrouw plotseling de straat overstak. AKERSLOOT (Mei.) Geboren: Adrianus Theodorus, z. van Mul en A. van Diepen. Cornelia Jo hanna, d. van J. J. Kuijs en M A. de Lang-e. Clasien, d. van J. Borsj-es en J. d-e Wilde. G-eertruida Agnes Maria, d. van C. Smit en J. C. Louwe. Theodorus, z. van Tfa. Hollenb-er-g en C. Schipper. Getrouwd Theodorus Johannes Brouwer, 40 j. Alida Kuijs, 38 j. PREEKBEURTEN IN DE OMGEVING, Herv. Gemeenten. BURGERBURG, 1014 uur, ds. van Dijk. EENIGENBURG, 10y2 uur, ds. Tinholt. HEER-HUGOWAARD, 10 uur, ds. Scher- merhorn. HENSBROEK, geen dienst. LIMMEN, IQ'A uur, ds. Verwaal. OBDAM, 1044 uur, ds. Kruizinga. OUDKARSPEL, geen samenkomst. SCH-OORL, 8 Yi uur, ds. Boeke. WARMEN-HUiZEN, 1014 uur, ds. Zillinger Molenaar. Doop. WINKEL, 1014 uur, ds. Boeke. ZUID-SCHARWOUDE, geen dienst Dcopsgezinde Gemeenten. BEEMSTER, 10 uur, ds. Kuipers. BROEK OP LANGENDIJK, 10 uur, ds. d< Jong. GRAFT NOO-RDEIND, 10 uur, ds. va Giessen. NIEUWE NIEDORP, 1014 uur, ds. Haars RIJP (DE), 10 uur, ds. Keuning. Hoewel geheel los van d-eze motfe tiaiu cie Raad met dez-elfde stemmenverhouding een voorst-el aan waarin, in verband met de in- stelling van het burgemeesterschap van Tegal, d-e -huidi-ge betrekkin-g van secretaris, zoodra er een burgemeester is, wordt in-ge- steld op een safaris van 300 tot f 500 per maand en als klap op d-e vuurpijl wordt de t-egenwoordige gemeentes-ecretaris Kapteyn „in verband met de reorganisatie van het gemeentelijk person-eel ter s-ecretarie" met Juli ontslagen. Nu mag de gemeent-eraad wel volhouden, dat het voorstel tot weg-reorganiseeren van den secretaris formed geen verband- houdt met de motie, dat diens optreden invloed op de ov-ertuiging van de leden van den Raad heeft doen g-elden, -het schijnt toch -lastig voor ontkenning vatbaar. Dat d-e stemming twee maal zeven tegen vier was, zou anders te toevallig zijn". EEN GESCHENK AAN HET MUSEUM VOOR NATUURL1JKE HISTORIE. Mevrouw de weduwe G. van Roon, ge boren S. M. Ignatius, te Rotterdam, en d-e beer P. H. van Roon, te Hilversum, hebben ten beho-eve van het Museum van Natuurlij-ke Historic te Leiden, geschonken -een door wijlen den heer G. van Roon samengebrach-te collecti-e k-ev-ers. De regeering heeft dez-e schenking dank- baar aanvaard. ZAKKENROLLERS IN AMSTERDAM. In het postkantoor op de Bloemgracht is van een dame ontvreemd een portemonnaie met 44.50 en een cheque ten bedrage van 36.02. Zakkenrollers vinden thans een dankbaar jachtterr-ein in Amsterdam en van alien- kant wordt dan ook aangespoord op zijn iioede te wezen. SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Algemeene vergadering van den Prot. C/iristelijken Bond. De Prot.-Christ. Bond van spoor- en tram- wegpersoneel heeft te Utrecht zijn 25-jarig bestaan herdacht. Aan de alge-meene vergade ring ging een bidston-d vooraf, geleid door ds P. C. van der Vliet uit Utrecht. De voorzitter van den bond, de heer J. Augusteyn van Zwolle, sprak hierna een kort openingswoord, waarin hij' wees op de beteekenis dezer ge- denkdagen voor den bond. Bij de bespreking van het beleid van het hoof-dbestuur bracht de afd. Zwolle het be- stuur dank voor wat het in het afgeloopen tijdvak heeft gedaan. Het voorstel van het hoofdbestuur om den Personeelraad te verzoeken voor rekening der gezamenlijke organisaties een deskundig" te benoemen, die een onderzoek zal instellen naar den financieelen toestand van het Pen- sioenfonds voor het spoorwegpersoncel, dat volgens de onlangs verschenen wetenschappe- lijke balans 174 millioen gulden te kort in de reserve zou hebben, werd aangewezen. Het hoofdbestuur sprak hierbij uit, dat het n;et de bedoeling is met dit voorstel eenig wantrou wen te wekken Met hartelijk applaus werd in de vergade ring verwdkemd de heer O. Knebel, afge vaardigde der Christlichen Gewerkschafi Deutscher ^Eisenbahnen. Naar aanlei-ding van een voorstel Rotter dam zegde het hoofdbestuur toe, met net per manent comite van Christelijke organisaties van overheidspersoneel te bespreken de moge- lijkheid om de verbeteringen voor het rijks- personeel ook voor het spoorwegpersoneel te v-erkrijgen. De heeren O. van der Kooi te Amsterdam, J. Schip te Utrecht en P. Graaff te Amers- foort werden als hoofdbestuurders herkozen Tot nieuw hoofd-bestuurslid werd benoemd de heer C. D. Laadzaat te Utrecht, Besioten werd aan het pas aangekochte vacantie-oord van het C. N. V. een geschenk aan te bieden. Bij de rondvraag werd ernstig geklaagn over het feit, dat op Pinksterzondag 40-extra trienen liepen en een der sprekers deelde mede, van 12 uur voor- tot 12 uur 's namiddags dienst te hebben gegaan. In de gister voortgezette vergadering heeft de minister van Arbeid-, H. en N., prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, de feestrede uit- gesproken. en Tuinboinvongevallenwet 1922) heelt to*, gezegd, te gebruiken om ook in artikel i (resp. II) zoodanige wijzigingen aan te bren gen, dat de toepassing van de Ongevallen wetten beperkt blijft tot die zeer soeciale ?e vallen, die de Commissie van Rapporteurs ir -de Tweede Kamer onder -de werkingssfm der wet beoogde te brengen. Tegen het verzekeren van loonarbeiders te gen bepaalde beroepsziekten bestaat bij het bestuur niet het minste bezwaar Integen-deel het is van meening, dat voor versehillende ziekten, die meer in het bijzonder tengevolne van het verrichten van bepaalde werkzaam heden plegen voor te komen, van een risaue professionnel" kan wordqi gesproken waar door het toekennen van een scha-deloosstel- hng ten laste van het bedrijf gerechtvaar- digd wordt. 1 de redactie van de genoemde bepaling die^on -den duur er toe moet lei-den, dat de werkinaf sfeer van de Ongevallenwet ver buiten de he Binnenland DE ROODE VLAG IN INDIe. D-estijds werd gemeld, dat d-e gemeente- secr-etaris van Tegal op 1 Mei de rood-e vlag van zijn erf had laten wapperen; een geval, waarover -noga-1 een -en ander te doen is ge- weest en waarteg-en zoowel de gemeenteraad als de politie maatr-egelen zouden -nemen. In een telegram aan de „Haagsche Post" lezen wij thans het volgende: „De Raad van Tegal heeft een motie aan- genomen, waarin met zeven tegen vier stem- men emstige afkeuring wordt uitgesproken over de wijze, waarop d-e gemeentes-ecretaris g-emeend heeft op 1 Mei uiting t-e moeten ge ven aan zijn politieke gevoelens door het -uitsteken van een roode vlan. BOSCH- EN HE I DEB RAND. Donderdag omstreeks 111U uur ontdekte een patrouille rijksveldwachter, surveilleeren- de op den Amersfoortschen straatweg in de omgeving van Nieuw-Milligen, brand in een der bosschen van ,,'s-Grevenholt", toebehoo- rende aan de koningin. Met vereende krach- ten, geholpen door burgers, werd men te half een den brand meester. Toch wer-d nog onge- veer een halve H.A. opgaande dennen en wat heide een prooi der vlammen. Gstermiddag heeft onder War ken nabij Zutphen een boschband gewosd, waardoor een vrij groote uitgestrektheid bosch in vlam men is opgegaan. De naburige brandweer rukte uit, maar kon niet veel uitrichten. De betrekkelijk guntige windrichting had teng- volge dat de brand zich niet verder uit- breid.de. BRANDEN. Gisteriddag is in de bakkerij van den heer Knopper aan den Tolakkerweg te Maartens- dijk een felle uitslaande brand uitgebroken. De bakkerij en het aangrenzende woon- en wnkelhuis brandden geheel uit. De inboedel kon voor een grot deel gered worden. Gistermiddag is brand uitgebroken in de schuur van den heer Overveen, aan den Koudenhoekschestraat te Socst. De schbuur brandde geheel uit. De brand is waarschijn- lijk ontstaan door een fornuis, dat zich in bedoclde schuur bevond. Te Achterberg, gemeente Rhenen, ging de landbouwerswoning, bewoond door W. Hornhorst, in vlammen op. Van den inboe- del, die laag was verzekerd, werd weinig ge- red, het huis was niet verzekerd. De oorzaak van den brand is toe te schrijven aan het spe len van kinderen met lucifers. LAND- EN TUINBOUW ONGEVALLENWET. Adres van het Verbond van Ned. Werkgevers. Het Verbond van Ned. Werkgevers heeft aan de Eerste Kamer een adres gezonden met betrekkir.g tot de Land- en Tuinbouw Onge vallenwet. Het a-dres verzoekt den minister dringend, alsno-g de no-velle, die hij in betrek- king tot artikel IV van het ontwerp-Ongeval- lenwet 1921 (resp. V. van het ontwerr.-Laad- doeling van den wetgever wordt uitgebreid DANSEN IN DE GEM. VELSEN. Statutenwijziging. tie resolutie werd met algemeene stem- men aangenomen. Daarna kwamen aan de orde voorstellen tot herziening van de statuten en het huis- houdelijk reglemcnt, waarop onderscheidene amendementen waren ingediend. Van advies ciende daarbij het rapport eener commissie, die vrijwd alle voorstellen van het hoofdbe stuur aanraadde en de aanneming van bijna alel amendementen ontraadde. De meeste amendementen werden, na be- sti-nciing door den secretaris, ingetrokken. Aangenomen werd een amendement-Leeu warden, beoogend. dat niet-stemgerechtigdf afgevaardigden met goedvinden van het con- gres op het congres het woord mogen voe ren. Ook werd aangeonmen een amendemeni van Dordrecht om bij staking van stemmen bij tusschentijdsche verkiezingen voor een gioepsraad diengene verkozen te verlkarer die den langsten tijd lid van den bond is. net hofdbestuur nom over een amendeoienl Leeuwarcen om te doen vervallen het heffen van een entreegeld van 25 cent. van voorste'"den Haag inzake het houden van een congres der vakgroepen zoodra viji a cieelingen dit verzoeken. werd nietgesteunc Clln tromva' de agenda afgevoerd. Dy heer Vijlbrief had vervolgens eene be- spreking over het conflict tusschen den Bond eneizijds en de samenwerkende besturen van de gestichten voor zenuwzieken te De- Rnlnu' ZutPhen, ';n het Apeldooornsche den vo "?ar aa"1f'ding van het ontslag aan sche ^Bosch^Cr van Apeldoorn- hnnf^11!0^0 wer<^, aangen°tnen, waarin het vnn, a iUr ^er °PSedragen den strijd ,!e eikenning van de vakorganisatie met Sn? V0°kIVe Z,e-Men en niet te rusten-alvo nerLno0! be!j00J.Iljke rechtspositie voor hel personeel zal zijn verkregen. Verkiezing hoofdbetuursleden. d-werd' dat iot leden van het r o3 h 5rJ'{n benoemd de iieeren J. tei san T kHi Tr P t®' J" G' Koren. L Soe" san, L. St el, H. Enchsen, H. Hartog, J V. Shul?' J' K" Kuiter' H- Schipper en C. Het conrges werd verdaagd tot heden. KORTE BERICHTEN. j00r ,hek antongerecht te Zwolle heeft terecht geslaan H. J., vroeger journalist, thans ,.natuurgeneeskundige" wonedne te Hoogeveen, wegens het te Zwolle onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Hij is veroor- eeld tot 50 boete of 90 dagen hechtenis. .zr Ponne te Leiden heeft gearresteerd den 48-jangen schoenmaker C. IC. aldaar. als veidacht ran het plegen van een ernstig ze- denmisdrijf. Hij is ter beschikking van de lustitie gesteid. Victoria-Theater, Als de vrouw regeert. De dames zullen zeker dit opschrift aan- vullen met: ,,dan gaat het vast gced." Waarmee de heeren het natuurlijk weer ab soluut niet eens zijn. Maar in welke penibe- le omstanaigheden een jonge dame komt, die zich ter wille van haar neef voor de vorst uitgeeft, laat u de schitterend geslaag- de film zien, die deze week als hoofdnum mer in het Victoria-Theater wordt ver- toond. Tal van komische tafreelen geven de jonge dame, die er in haar diverse unifor- men kranig uitziet, gelegenheid tot bepaald geestig spel en de geheele film amuseert van het begin tot het einde. De romantische draad is natuurlijk niet vergeten. En de z.g. prins aanvaardt de hulp van den schaapherder Dantan maar wat gaarne. Want ten opzichte van"de heeren der schepping verliest ook Beverley haar vrouwelijke eigenschappen niet. Bijna had het spelen van een dubbele rol haar in de laatste acten in groote ongelegenheid ge bracht, maar gelukkig de ware prins keert terug en de schaapherder blijkt een heel ander metier uit- te oefenen, zeer ten ge- noege van Beverley, die onderwijl in een lieftallige jonge dame is veranderd. Het buitengewoon geestige en fijne spel van Marion Davies in de hoofdrol, is het succes van deze film. Daarnaast de welver- zorgde opnamen, de goede regie en het spel van Antonio Moreno, en Roy d'Arcy (gene raal Marlanax). Vooral de gekleurde opna men aan het slot van de film waren prach- tig. Het voorprogramma geeft een Orion Re vue met fraaie natuuropnamen uit de 'oloembollenstreek en de Betuwe. Een tee- kenfilm van het clowntje en een komische tweeacter zijn de andere nummers. In deze laatste spelen een vijftal kinderen mee, die z.g. in dieren zijn veranderd. Zij doen het eenig. Een zeer mooi programma met goede mu- ziek. Bij beschikking van den wnd. directeur- generaal van Landbouw is benoemd tot des- icundige ten wier overstaan in 1928 het eindexamen van de Rijkszuivelschool te Bolsward zal worden afgenomen dr. L. f. C. Schey, rijkszuivelconsulent te Hoorn. HEILOO. Hna in.iv mon i.v Na advies te hebben ingewonnen van de commissie voor plaatselijke strafwetgevinO adviseeren B. en W. van Velsen afwijzend te beschikken op een voorstel van de a.-r raadsfractie, te komen tot een verbod van het dansen in het openbaar. De commissie acht de beshssing of in het openbaar ge- danst mag worden veilig in handen van der, burgemeester, die daarover te besli-seii heeft. CENTR. NED. AMBTENAARSBOND In de gistermiddag voortgezette vergade ring van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond kwam aan de orde het Opleidingsvraagstuk. De voorzitter hield hierover een inlei- dmg, waarna hij de volgende resolutie stel- De C.N.A.B, enz., constateerende, dat hoewel dit vra- stuk door vaste regelen moest worden be- heerscht, er op dit gebied een volslagen anarchie bestaat, ten gevolge waarvan de- heel verkeerde praktijken zijn ingeslopen; constateerende met name de onnoodid re en omslachtige versnipperind der klerken-examens, die, ondanks nagenoeg gelijkluidende eischen, thans voor de de' partementen van Algemeen Bestuur, de Al gemeene Rekenkamer, de Rijks v;rzeke- ringsbank, de provinciale griffies en voor gemeenten afzonderlijk worden afgenomen; onverzwakt blijvende vasthouden aan den het program van actie van den bond reeas opgenomen eisch, dat de opleiding voor hoogere rangen overheidstaak behoori te Z1)u, zoomede indien de overheid het in het belang van den dienst acht, als bijv. in het geval der komende jeugdgevangenissen ae eischen voor bepaalde ambten opvoed, beseftende, dat, in afwachting van de ver- vulling van dezen eisch, voor de ambtena- ten m steeds sterkere mate de behoelte aar een behoorlijke opleiding zich doet gevoe ten, waardoor een nieuwe, zij het tijdelijke, taak aan de ambtenaren en vakfceweging is opgelegd, draagt, cvertuigd van 'e urgentie van deze zaak het H.B. op, een sterken drang op de regeering uit te oefenen, om het opleidingsvraagstuk der ambtenaren zoo spoedig mogelijk tot een bevredigende oplossing te brengen; machtigt het H.B. om, in afwachting daar van, waar noqdig en mogelijk, zelf in oplei ding te voorzien en de in deze resolutie vervatte conclusies nader uit te werken in een voor de propaganda te bestemmen ge- schnft. 6

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 10