Wekelijkscb Overziobt Kinffffl'asmpe jaargang. Xaierdag t Jim i. Radio-hoekje De Olympische spelen. Buifesiiaiid m 5^f ifivTM Zondag 3 Juni. Hilversum, 106G M. 10.30 V. A R. A. Ru Mulder, declamatie. H. de Groot, viool. Joh. Jong, orgel. 12.302.Lunchmuziek door het Trio Rentmeester. 2.—2.30 Pianoconcert door Willem Zonderland. 2.30—4.Con cert door het dubbelmannenkwartet „Bel Canto" en het mandoline-orkest „Con Amo- re» 4.4.30 Pianosonaten van Beethoven. Analyse door Louis Schmidt van Sonate op. 27 no. 1 in Es gr. t. Egb. Veen, piano. 4.30 —6.15 Vooravondconcert door het Omroep- #rkest. Eduard Biele, cello. 6.30 V. P. R. O.-dienst in het Gebouw <v. d. Ned. Prot. Bond te Hilversum. Spr.: Ds. L. S. P van der Chys. V. P. R. O.-koor on- der leiding van F. KUoek. F. Kloek, orgel. 8.Pers- en sportberichten. 8.10 Concert door het A. V. R. O.-koor en -Orkest der Haarlemsche Orkestvereeniging onder lei ding van Willem van Warmelo. Jo v. Yzer Vincent, sopraan. Else Thole, alt. Jalko Vel- linga, tenor. H. Koning, bas. In de pauze van het avondconcert: Declamaties door Louis de Vries. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) 8 30—9.30 K. R. O. Morgenwijding. Spre- kervan het Glide van „De Klare Waarfieid". P. de Waart, vice-voorzitter van het Gilde „De Klare Waarheid"Waarom Heilig Hart vereering. Muziek en zang. 9.50 N. C. R. V. 'Dienst in de Geref. kerk (H. V.) te Amster- dam-Zuid. Voorganger: Dr. J. G. Geelker- ken: Gemeenschap van goederen. 12.30 1.30 K. R. O. Lunchmuziek door het Trio Winicels". 2.-3.Populair concert (gra- mcfconmuziek). K. R. O. 3.4.30 „Blinde Geert", hoorspel. Jacob Remmers, matrons. Frans Meyer, melkboer. Wed. Jansen, vrouw van een kastelein. Meermans, koster. Geert Barend, blinde. Jan Smal, gepensioneerd koloniaal. De Grootvader, Tjerk Barend. A1 deze rollen worden gespeeld door Henri Al ters.4 Jules Dirks, rechter van instructie. 3.30 —4.Vervolg Gramofoonmuziek. 4.5. Ziekenuurtje. Declamaties door G. Haak uit IJmuiden. 5.N. C. R. V. Dienst in de Nieuwe Zuiderkerk te Den Haag West. Voor ganger: Ds. J. Hoek. 7.308.K. R. O. Spr.: Aug. D. Zwaans, namens de Kruisva- ders van St. Jan: Wat is, doet en wil het lee- kenapostolaat der Kruisvaarders van St. Jan. 8.Inienties van het Apostolaat des Gebeds. 8.1010.30 Concert door het Sym- phonie-orkest van de Incassobank, Dir. M. C. van der Rovaart. Theo de Witte, declama ties. 10.Persberichten. 10.45 Epiloog. Davsrtiry, 1600 M. 3.50 Orkestconcert. Orkest en N. Licette, sopraan. 5.35 Missio- naire causerie. 5.50 Gedichtenvoorlezing. Werken van Wordsworth. 6.056.50 „0 Heiliger Geist und Wasserbad", cantate van Bach. G. Knight, sopraan. E. Coleman, alt. A. Wilkes, tenor. R. Whitehead, bas. Het St. Anna-kerk koor. 8.20 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheids-oprcep. 9.10 Nieuwsberich- ter. 9.25 Vocaal concert. Studentenkoor van de „University College of South Wales" en Prof. Evans. 9.55 Instrument, concert. Het Nationaal Orkest van Wales. 10.50 Epiloog. Parijs „R.adio-Paris", 1750 M. 12.20 Mor genwijding. Preek en zang. 1.05 Schets. Bil- 9.0511.20 Symphonieconcert. Daarna dansmuziek. Langenberg469 M. 9.2010.20 Mor genwijding. 10.3011.20 Koorzang. 12.35 1.15 Vocaal concert. Dubbelkwartet Mal- bouquet alsHi concierge. Orkestmuziek. 4.50— 5.50 Dansmuziek. 8.35 Circus Radio-Paris, medy. 1.202.50 Concert door het voorm mi'it. orkest Aken. 4.304.50 Wielerwed- strijden. 4.505.45 Kamermuziek door het Werag-strijkkwartet. 5.507.20 Koorcon cert. 8.40 Der Fidele Bauer", operette in een voorspel en 2 acten, Fall. Daarna dansmu ziek. Zeesen, 1250 M. 6.50 Vroegconcert. 9.20 Morgenwijding. 11.501.10 Concert door de militaire kapel. 5.20 Concert. Kermbach kapel en A. Wilde, tenor. 8.50 Orkestconcert. Werken van Bizet, Lecocq en Joh. Strauss: Daarna tot 12.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 9.35 Morgenwijdin 3.50 Orkestconcert. 5.50 Orkestconcert. 8.20 LommelLiimmeleien (Ludwig Manfred Lommel). Daarna cabaret tot 11.20. Brttssel, 509 M. 11.20 Ceremonie in Os- tende ter herd, van het tot zinkenbrengen van de H. M. S. Vindictive". 5.20 Orkestconcert. 8.35—10.35 Concert. Orkest en Mile. Dja- nel, zangeres. Maandag 4 Juni. Hilversum, 1060 M. 12.302.Lunch muziek door het Trio Verhey. 4.405.55 Kinderuurtje onder leiding van mcvr. Ant. van Dijk. 6.7.15 Concert door het Trio Rentmeester. 7.157.45 Derde Olympiadeles Fransch. 8.9.15 Poolsche avond. Causerie door Louis Schmidt. Chopin-recital door Theo van der Pas. 9.15 Poolsch concert door het Omroep-orkest onder leiding van Nico Treep. 10.— Persberichten. Daarna voortzet- ting van het concert. Iiuizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1950 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 12.30—1.45 Orgel- concert door Mej. H. M. van der Vlies, orga- niste der Nieuwe Badkapel te Scheveningen. 4.-5.Ziekenuurtje onder lidding van Ds. J. Jongeleen. 6.15—7.— Fotografieles door A. Boer. 7.30—8.— Zangles door Jac. Ph Caro. 9.— Concert in „Ons Huis" te Ede Sprs.: Mr. A. van der Deure: Voortvaren Ds. J. C. van Apeldoorn. Hr. O. R. Berger: Ede als woonplaats. Ds. K. Winkelman, s1ot- woord. Mej J. van Zoelen, piano. H. van Zoelen, orgel. Chr. Zangver. ..Excelsior" Meisjes zangklasse „Johg Excelsior". Trom- petters en Militaire inuziekver. der 2e Art. Brig, ie Ede. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 2.20 Balladenconcert, sopraan en bariton. .2.50 Dansmuziek. 1.20 —2.20 Orgelcorcert L50 Causerie. 3.20 Concert. 3.25 Historische causerie. 3.40 Con cert. 3.50 Concert voor rV en tenor. 4.20 Dansmuziek. 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderuurtje. L "1-.> Conre^t-orgeU-bespeling 6.40 Bloemencauserie. 5.50 Nieuwsberichten 12.50—2.10 Or- Liter. en Muzik. „Les Emigrants", kamermuziek voor 7.D5 Tani&rFgjpRBapiiBg: tiek. 7.35 Pianocompcsities van Brahms. 7.45 Duitsche causeie. 8.05 H. Mundin, ko- miek. 8.20 Orkestconcert. Werken van Sir F. Cowen. O. Sturgeas, sopraan. Orkest on der leiding van den componist. 9 20 Nieuws- berichten. 9.35 Causerie. 9.50 Nieuwsberich- ten. 9.55 Moderne dansmuziek door het B. B. C. dans-orkest. 10 20 Poolsch-program- ma. Niedzielski, piano. Symphonie-orkest. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 11 Gramofoonmuziek. kestconcert. 4.055.05 matinee. 9.05—11.20 radio-tooneel. Daarna blaas-instrumenten. Langenberg, 469 M. 1.252.50 Orkest concert. 6.20—7.15 Chopin-concert, piano en alt. 8.40—9.20 Concert door het Klein- Werag-concert. 9.25—11.— Poolsche avond. Werag-orkest. Dr. Georgi, piano. Hr. Rieth, dedamatie. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Zeesen, 1250 M. 1.205.20 Lezingen. 5.20—6.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezin gen. 8.50 Poolsche avond. Orkest onder lei ding van B. SeidlerWinkler en F. Osborn, piano. Hamburg, 395 M. 6.15 Orkestconcert. 7 20 Orkestconcert. 8.20 Poolsche avond. Or kest, vocale en Instrument, solisten. Brussel, 509 M. 5.206.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 8.35 Lichte orkestmuziek. 9.2510.35 Poolsche avond. Orkest listen. en so- HET VOETBALTOURNOOI. SpanjeItalie. De eerste wedstrijd in de tweede ronde van het Olympisch voetbaltournooi bracht twee elftallen uit het warme zuiden tegenover el- kaar in het veld. De roodgehemde Spanjaar- den kwamen uit teg en de Italianen, die dit- maal in een blauwe shirt gestoken waren. Scheidsrechter was de Uruguees Domingo Lombard!. Het wordt een felle strijd, waarbij het Italiaansche en Spaansche gedeelte van de ongeveer 7000 toeschouwers zich niet onbe- tuigd laat. Op verrassende wijze neemt na tien minuten Spanje de leiding doordat de rechtsback Zaldua een vrije trap van half- veld precies onder de bovenlat van het vijan- delijke doefl doet belanden. De Italiaansche keeper Combi zit t door de scherpe zon den bal te laat aankomen en het leder spring! van ondter de lat via de handen en den rug van den keeper in het doel. De Italiaansche keeper voorziet zich dan van een pet tegen de zon. Italie wordt nu sterker. Tot driemaal toe schiet Schiavio, eens zelfs bij een verlaten goaf mis, terwijl keeper Lagunas zijn plaats waard blijkt. De Spaansche spil Antero wordt na 35 minuten geblesseerd en verlaat het veld. Hij blijkt zijn linkerschouder ont- wricht te hebben. Met tien man speelt Spanje verder. De rust komt met 10 voor Spanje. De tweede helft. Na de rust is de Spaansche ploeg weer complleet. De geblesseerde spil bezet thans de linksbuitenplaats. De Italianen worden door hun landslieden fanatiek aangemoe- digd. Zij slaan een voortdurend beleg voor het Spaansche doel, voorloopig zonder meer succes dan een off side-goal. Keeper Lagu nas verricht uitstekend werk, maar na acht- tien minuten is een prachtige "kopbal van Ba- Ikmchieri hem te machtig (1—1). Het spel gaat daarna gelijk op met Italie iets in de meerderheid. Het gebrul der Italiaansche toe schouwers maakt zelfs de luidsprekers onver- staanbaar. Het einde brengt een gelijk spel (11), zoodat voor het eerst in het tournooi verlengd moet worden. Ook deze verlenging brengt geen overwin- ning aan een der elftallen, zoodat de wed strijd Maandag 2 uur zal worden overge- speeld. GAAT HET TROOSTTOURNOOI NIET DOOR? Tot heden slechts twee inschrij- vingen. Zooals bekend gemaakt is, wordt door de F .1. F. A. een zoogenaamd troosttournooi gehouden voor de landen die bij de Olympi sche voetbalwedstrijden verloren en daardoor uitgeschakeld zijn. Tot nu toe hebben echter alleen Chili en Nederland hiervoor inge- schreven. Indien niet nog minstens twee in- schrijvingen ontvangen worden van deelne mers aan de tweede ronde, zal #het troost tournooi niet doorgaan. DUITSCHLAND. DE STEMMEN-VERSNIPPERING. Protesten van kleine partijen. De volksrechtpartij heeft bij de verkiezin- gen voor den Rijksdag 481.124 stemmen ge- kregen, maar geen 8 doch slechts 2 zetels, omdat art. 32 van de kieswet bepaalt, dat op de rijkslijst alleen maar evenveel zetels kun- nen gelden, als op de districtslijsten behaald worden en op die districtslijsten een zetel voor elke voile 60.000 stemmen wordt ver- kregen. Dit getal bereikte die partij slechts in kieskring vijftien (Saksen) met 72 166 stem- men. Zij kreeg daardoor in dat kiesdistrict een zetel en nog een op de rijkslijst, De 361.124 stemmen boven de 120.000 gingen verloren. De volksrechtpartij heeft thans bij het staatsgerechthof voor het Duitsche rijk pro test aangeteekend tegen de bepalingen van par. 31 en 32 van de rijkskieswet. Ook de lini'scommunisten met 80 057 stemmen en het volkische nationale blok met 264.565 stem- men, die geen zetels verwierven, zullen, naar de „Germania" mededeelt, het voorbeeld van de volksrechtpartij volgen, DE STAKING IN DE RIJNSCHEEPVAART. Naar verluidt oefent de Pruisische minister van handel pressie uit, om den duur van de staking in de Rijnscheepvaart zooveel moge- lij'k te'beperken. De staatsmijnen in de buurt van Recklenhausen lijden ook onder de ge- volgen van de staking en zouden spoedig ge- noodzaakt zijn veel personeel te ontslaan. DE PHOSGEENGESCHIEDENIS. Een rapport van het departement van economische zaken. Geen over- treding, doch een noodlottige samen- loop van omstandigheden. Het rijkskabinet heeft gistermiddag kennis -gfflqhlfen vdtfffet tie ambteharen, die cp last van den minister van economi sche zaken een onderzoek hebben ingesteld omtrent het ongeiuk met het phosgeen te Hamburg. Volgens dit rapport was het phos geen, dat zich in den gesprongen ketel heeft bevonden, evenals de voorraad, die thans nog in de houders aanwezig is, afkomstig van de voorraden van het oude leger bij de demobilisatie. Deze voorraden zijn niet in hun geheel vernietigd, daar het „Bureau de liquidation du materiel de guerre" ze tot ze- kere hoeveelheden beschikbaar heeft gestcld voor handelsgebruik. Of't betrekkelijk kleine overschot, dat bij deze zaak betrokken is, uit- drukkelijk door het bureau vrijgelaten is, kon tot dusver nog niet worden vastgesteld. Het rapport komt tot het besluit, dat men niet te doen heeft met een overtreding van de wet op oorlogstuig, daar men niet te doen heeft met „voor oorlogsdoeleinden bestemde giftige, verstikkende of overeenkomstige pro- ducten", en er evenmin sprake is van vervaar- diging van die stoffen. Dr. Stolzenberg maakte heelemaal geen phosgeen. Ook van overtreding van andere wettelijke voorschrif- ten is geen sprake. Het hoogst betreurens- waardige ongeiuk mag niet anders be- schouwd worden dan andere ongelukken, die door een onvoorzienen samenloop van om standigheden kunnen ontstaan. Niettemin is de Hamburgsche Senaat begonnen de overge- bleven voorraad onschadelijk te maken. TWEE PERSONEN VERDRONKEN. Gisteren maakten een drietal jongelui van 13 tot 20 jaar een boottocht op den Rijn. Tengevolge van den sterken golfslag kantelde de boot en zonk in de diepte. De jongste der drie knapen kon worden gered; de beide anderen verdronken. Men meldt uit Londen: De twee politieagenten, die in Hydepark sir Leo Money en mej. Savidge hebben gearres- teerd, hebben tegen het Zondagsblad „The Observer" een aanklacht wegens laster inge- diend. Hoofdinspecteur Colline heeft hetzelf- de gedaan tegen het weekblad „Outlook" we gens een artikel onder het opschrift „Sava- gery and Scotland Yard". De agenten, die in burgerkleeren in West End patroiuleeren, zul len dit voortaan niet meer alleen maar met zijn tweeen doen, terwijl daarvoor in de toe- komst alleen mannen met veel ondervinding zullen worden gebruikt. De commissie, die de handelingen der politie zal onderzoeken in verband met de arrestatie van mej. Savidge op 15 Mei, zal haar openbare vergaderingen aanstaanden Woensdag beginnen. Mej. Sa vidge zal vertegenwoordigd worden door twee „Rings Counsels", sir Patrick Hastings en sir Henry Curtis-Bennett, bijgestaan door mr Walter Frampton. De politie zal worden bij gestaan door Norman Bennett die even eens Kings Counsel isalle vier zijn zij bekende figuren bij de Londensch balie. DIENSTBODENNOOD. lnvoer uit het buitenland. Ofschoon Engeland, tengevolge van de grocte werkloosheid als geheel gesloten blijft voor werkzoekenden, heeft, zooals uit een gister gepubliceerde statistiek van het mi- nisterie van binnenlandsche zaken blijkt, de minister aan 700 jonge vrouwen uit verschi!- lende landen toestemming te hebben gegeven om in overleg met de Vereen. voor huisvrou- wen, naar Engeland te komen, teneinde in den dienstbodennood te voorzien. De meisjes staan onder zekere controle en mogen, tenzij zij kunnen trouwen, geen ander beroep dan dienstbode of huishoudster aanvaarden. EEN GOED VERHAAL UIT DEN OORLOG. Generaal-majoor Sir Frederick Maurice heeft pas een biografie van generaal Rawlin- son geschreven en in zijn boek vindt men on der andere het volgende grappige voorval verhaald: „W., een gezien generaal, kwam onver- hoeds een brigade inspecteeren. Op het laat- ste oogenblik ontdekte men dat een van de soldaten te dronken was om rechtop te kun nen staan, dus werd hij' haastig uit de gelede- ren weggesmokkeld, op een berrie gelegd en achter het laatste gelid in een deken gewik- keld. Toen W. bij zijn inspectie een lichaam (dat hij voor dood hield) op een berrie zag liggen, posteerde hij1 er zich voor, plaatste zich in de houding en salueerde heel plechtig, terwijl hij zeide: „ik salueer den roemrijk gesneuvelde." Onder de deken vandaan antwoordde een dikke en gesmoorde stem: „Wat zeit de ouwe?" RELLETJES IN BRITSCH-INDIe. Uit Simla wordt gemeld, dat zich Donder- dag te Malikpur in het district Ambala rel- letjes hebben voorgedaan tengevolge van het afmaken van een heilige koe voor godsdiensti- ge doeleinden. Het schijnt dat Sikhs het offe- ren van het dier wilden beletten en dat daar- uit een gevecht ontstond, waarbij zes Sikhs gedood en vier gewond werd en. Voorts wer- den twee moslims gedood en vijf gekwetsj. De politie moest schieten om de rust te her- stellen, maar trof niemand. De menigte vermoordde ook een Sikh van de politie. HET GEVAAR VAN SLAAP- WANDELEN. De 43-jarige mevrouw Kendrick te Salford, wier lijk Donderdag gerechtelijk beschouwd werd, was door haar man's ochtend dood onderaan de trap gevonden. Zij was slaapwandelaarster en men ge- looft dat zij, in haar slaap wandelende, van de trap naar beneden gevallen was. BRAND IN EEN BENZINE-RESERVOIR TE BOMBAY. Te Bombay is een groot benzine-reservoir in brand geraakt, dat naar verluidt 500.000 gallons benzine bevatte. De wernige brand- spuiten waren niet in staat om het vuur mees- ter te worden, maar men stelde pogingen in het werk om te verhinderen, dat de brand oversloeg naar de tanks van een andere maat- schappij, die in de nabijheid gelegen waren HET FRANSCHE VREEMDELINGEN- LEGIOEN. Vier Duitsche legioensoldaten sprin- gen te Singapore over boord. In Singapore sprongen vier Duitsche leden van het Fransche vreemdelingenlegioen, die trachtten te ontsnappen toen het Fransche passagiersschip „Athos II" de haven verliet op \Wg naar Marseille^ ovKrhoord. Dri' banner slaagden -er in, den wal te bereiken, waar zij in verzekerde bewaring werden ge- steld, de vierde verdween in de diepte en verdronk in weerwil van moedige pogingen van twee Europeanen om hem te redden Zijn lijk is tot nog toe niet gevonden. Het schip vervoerde een contingent van ver- scheidene honderden legioensoldaten van Saigon naar Marseille. Aan een groot aan- tal hunner was des morgens toegestaan aan land te gaan, doch onder hen die aan boord waren gehouden, bevonden zich zeventig Duitschers, onder wie de vier die ontsnap- ten. FRANKRIJK. DE NIEUWE KAMER. De openingszitting. Buitengewone belangstelling. De tcekomstige werk- zaamheden. Nieuw verzet van Senator Ciccotti. Senator Ciccotti, die behoort tot de 45 leden van den Senaat, die begon de voorstellen tot hervorming van het parlementaire stelsel heb ben gestemd, hield Donderdagmiddag in den Senaat opnieuw een rede tegen de beginselen van de facsistische wetgeving. De rede werd uitgesproken naar aanleiding van het rapport van den onderstaatssecreta- ris Bottais, over de werking van het arbeids charter in het algeloopen jaar. Ciccotti viel het fascistische denkbeeld van drastische reor- ganisatie van den Staat, door een zoogenaam- de cooperatieve staat te vormen, heftig aan. Hij1 verklaarde, dat de gemeenschap niet ge- regeerd kan worden volgens een stelsel, dat in de studeerkamer is gereed gemaakt en dan wordt opgelegd. Het regeeringsstelsel moet uit de ontwikkeling zelf komen. Hij betoogde, dat het ingevoerde stelsel zal leiden tot uitge- breide bureaucratie en een onhandelbaar me- chanisme. Ciccotti verklaarde, dat voor een land met een economisch stelsel, zooals Italie, en met industrieen, die productie noodig hebben, het uitgeven van een bedrag van 190 millioen lire als steun aan corporaties en vakvereenigingen buitensporig is. Hij geloofde niet dat de rege- ling voor het bijleggen van geschillen tus- schen werkgevers en arbeiders noodig is. Evenals de andere wetten draagt ook deze wet teveel het karakter van formalisme. Ten' slotte oefende hij nog critiek op de fascistische militie en achtte hij het onjuist, dat groote be- dragen worden uitgetrokken voor de bewa- king van eeri zekeren Italiaanschen schrijver OOSTENRIJK. I HET PALEIS VAN JUST1TIE TE WEENEN. Naar men zich zal herinneren, is er eenige maanden geleden heel wat te doen geweest over de vraag of het paleis van justiti;, dat bij de onlusten van verleden jaa' Juli ten deele in vlammen is opgegaan, her- bouwd zou worden of gesloopt en door een nieuw gebouw vervangen. De regeering heeft thans besloten tot herbouw. Op de begroo ting was daarvoor al twee miljoen schilling uitgetrokken, zoodat men dadelijk met het werk zal kunnen beginnen. De totale kosten van den herbouw zullen echter meer bedra gen. Zelfs meer, beweren sommigen, dan een geheel nieuw gebouw gekost zou hebben. AMERIKA. DRANKVERBOD EN MISDAAD. Overbevolkte gevangenissen. In een rapport, deze week bij het Represen- tantenhuis ingediend, wordt een der voor naamste oorzaken van de overbevolking vat de gevangenissen in de Vereenigde Staten de drankverbodswet genoemd. Het rapport, dat tot de aanneming adviseert van het wetsont- werp-Porter strekkende tot het stichten van twee „narcotic farms" voor hen, die aan nar- cotische middelen verslaafd zijn, noemt de toestanden ontstaan als gevolg van de over bevolking van de Bondsgevangenissen, „on- menschelijk". Het aantal personen, dat in deze gevangenissen opgesloten zit, heeft zich sedert 1915 verviervoudigd. De gevangenis sen te Atlanta, Leavenworth en op McNeil Island zijn het sterkst overbevolkt. De totale normale capaciteit van deze instellingen is 3738 gevangenen. Op 1 April telden zij 7598 veroordeelden. j EEN SPOORWEGONGELUK. Zeven dooden. Bij een spoorwegongeluk, dat Donderdag- avond plaats had bij Fithian, tusschen Dan ville en Champaign, werden zeven personer gedood. SPOORWEGONGELUK IN ILLINO^. Bij een botsing tusschen twee treinen ir de nabijheid van Fithian (Illinois) werden personen gedood. HET VERGAAN VAN DE „KERSHAW" De schipbreukelingen gered De 12 matrozen, die sinds het vergaan van het vrachtstoomschip „Kershaw" vermist werden, zijn hedenmiddag door een redding- boot in veiligheid gebracht. van ter Amsterdamsche Beurze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet. 2Hi ENGELAND. HET POLITIESCHANDAAL TE LONDEN. Gisteren kwam de nieuwgekozen Fran sche Kamer voor het eerst bijeen. De be langstelling, ook van het publiek, was als gewoonlijk groot. De tribunes waren alle gevuld en velen werden teleurgesteld in hun hoop, deze eerste zitting te kunnen bijwo- nen. In de groote zittingzaal waren natuurlijk alle plaatsen bezet. Men had tijdens de va- cantie eenige noodzakelijke vernieuwingen aangebracht en eenige doorgangen opge- offerd om plaats te winnen voor het grooter aantal afgevaardigden, dat als ge/olg van de nieuwe kieswet van 584 tot 612 is geste- gen. De nieuwe debutanten en de ouden, die opnieuw de vuurproef der verkiezingen hadden doorstaan, waren in de beste stem ming. Oude kennissen ontmoetten elkaar, nieuwelingen maakten kennis en stelden zich op de hoogte van de gewoonten en ge- bruiken hunner nieuwe omgeving. Op de tribunes wees men elkaar de voornaamste figuren, vooral bekende personen van vroe- ger, die thans teruggekeerd waren als Augagneur, Mandel, Bonnevay, Forgeot, Bracke, Paul Raynal enz. Ook de blinde af- gevaardigde Scapini, die door een vriend naar zijn plaats geleid werd, en de benja min der Kamer, Rauzy, die nog maar even 25 jaar is, trokken vooral de aandacht. Overeenkomstig de voorschritten werd de Kamer gepresideerd door het oudste lid, den 81-jarigen heer Sibille bijgestaan door de acht jongste kamerleden als secre- tarissen. De voorzitter drong in zijn toegejuichte rede aan op eensgezindheid en samenwer- king. Daarna werden de afdeelingen getrokken, waarna de Kamer zich tot Maandag a.s. verdaagde. Is de volgende week de Kamer geconsti- tueerd en zijn voorzitter en leden van het bureau gekozen, dan beginnen de werk- zaamheden in eigenlijken zin. Reeds hebben een aantal afgevaardigden van hun recht gebruik gemaakt om interpellaties over de algemeene politiek van de regeering in te dienen. Ook zijn er een aantal wetsontwer- pen ingediend, die betrekking hebben op de herziening van bepaalde, te hoog geoor- deelde belastingen. In de vergadering van de socialistische Kamergroep werd bij acclamatie een motie aangenomen, waarin groot leedwezen wordt uitgesproken over de niet-herkiezing van den socialistischen leider Leon Blum en hem, in afwachting van het oogenblik, waarop hij naar zijn plaats in de Kamer zal kunnen terugkeeren, hulde wordt gebracht voor zijn werk in dienst van de partij. Tot dusver heeft zich echter nog geen van de socialistische afgevaardigden bereid verklaard, zijn zetel aan Blum af te staan. EEN AUTO-ONGELUK VAN DEN ZOON VAN DEN KONING VAN AFGHANISTAN. De auto van den te Parijs studeerenden zoon van den Koning van Afghanistan is in de omgeving van Parijs met een andere auto in botsing gekomen. De prins bleef on- gedeerd, maar de auto werd geheel ver- nield. ZUID-SLAVIe, DE GEBEURTENISSEN IN JOEGO- SLAVIe EN ITALIe. De Italiaansche consul-generaal te Miinchen heeft meegedeeld, dat alle sensa- DrJ?""tion eele ben neele benchten betreffenae ae geoeurta- nissen in Italie en Joego-Slavie, welke in de laatste dagen werden verspreid, schromelijk zijn overdreven. Dat Italie een ultimatum heeft gezonden aan Joego-Slavie is onjuist. ITALIe. DE OPPOSITIE. FONDSEN. 26 Mei 28 Mei 6 obi, N.W.S. 1000 1922 5 idem 1000 '18 4 K idem 1000 '17 4 idem 1000 '16 4% O.-Ind. 1000 '26 6 idem 1000 '22 6 idem 100 '23 5 y2 idem S 1000 '21 D 5 idem 1000 '17 Koloniale Bank Ned, Ind. Hand. Bank Ned. Handel Maatij. Holl. Kunstzijde Jurgens gew. aand. Maekubee Ned. Kunstzijde Philips Gloeilamp Philips Nieuwe Anaconda Beth. Steel C. v. A. Comm. Studebaker Comm. Steel Zweedsche Lucifers Cult. Mij. Vorstenl. Handelsver. A'dam Javasche Cult. -. Dordtsche Petr. gew. Koninklijke 1000 Moeara Enim A'dam Rubber Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap. Lijn Ned. Scheepv. Unie Stoomvaart Mij. Nederland Deli Batavia Tab.. Deli Maatij. Oostkust Senembah South. Pacific 5 obi. Holl. Spoor '15/'25 5 obi. Staatsspoor '15/'25 Union Pacific Prolongate Exdividend. A h j 29 Mei 30 Mei 31 Mei 1 Juni 105 104i3/16 104i3/i6 104a 1021/16 102 102f 1021 100| lOOf 1007/is 100# 96 f 96i 96 96f 983/ie 983/16 98 981 102| 1021 1021 102| 103J 103 103 103J 1017/16 101| 1011 101V,6' lOOf lOOn/is 100n/16 1001 269 268 267 1853/4 1961 185{- 1861 1881 1961 197f 186! 238 238 244 240! 285 285 285 280 209 211L 215f 2224 534 516# 5191 536 760 753 7701 778 760 753 771| ,779 140 143 1401 1411 60| 60i 60f i 64 76 78 79* 143i 144 143! 148! 411V2 412 418 419 1921 194 189! 190 747" 746i 744 727 396 391 388 7,85 3611 363i 371 376 K 386* 385| 392! 396! 375 370 373 385 244f 237f 242! 240! 221J 215 2181 221! 78i 78-J 77f 78 137 137 137 137 215* 215f 214 J 216f 191 191 190 190 529* 523| 530 461 458-! 450! 460! 210 205 205f 2061 519 519 519! 517# 101| 101L 101f 101 j 101-1 101 101! 181! 127 126 j 127 1261 196 197 197! 199 4* 41 4!

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 9