DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VJ}SL J.GRUNO'J BAAITABAK No. 130 Dit nnmmer besfaaf alt 2 bladen. Honderd dertigste Jaargang 1928 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Aboiuiementsprijs bij vooruitbetaling per 3 raaanden voor Alkmaar 2.— franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewTjsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlEN: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnfmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON. Voordam C9. Directeur: G. H. KRAK. IHAAlDAGi Dagelijksch overzicht. DE ARBEIDSCONFERENTIE TE GENeVE. Het rapport Thomas op de agenda wat de inhoud er van is. De vorige week is de llde internationale arbeidsconferentie te Geneve begonnen. Zij zal wederom drie weken duren en natuurlijk zal, zooals altijd een groot deel van den tijd besteed worden aan uitvoerige discussie over het rapport van Albert Thomas, waarbij, eveneens overeenkomstig de traditie, de kwes tie van de Washingtonsche acht-urendag-con- ventie wel weer de hoofdschotel van het debat zal uitmaken. Vooral, nu de Britsche regee- ring in Februari het denkbeeld van een her- ziening van die Washingtonsche conventie officieel aan de orde heeft gesteld, zal hier- over menig woordje gesproken worden. Het onderwerp, dat het eerste in behande- ling zal worden genomen, is dat van de ver mijding van beroepsongevallen, waaromtrent Albert Thomas een zeer uitvoerig rapport aan de conference heeft voorgelegd. Het rapport van Thomas eindigt met het weergeven van den tekst van de vragenlijst, die deze elfde arbeidsconferentie naar de op- vattingen van Albert Thomas zou behooren vast te stellen als leiddraad voor t' werk der naaste toekomst op dit punt. Uit dit ontwerp- vragenlijst kan men reeds eenigszins aflei- den in welke richting Albert Thomas en in ternationale regeling van het bedrij fsveilig heidsvraagstuk zoeken wil en welke kwesties hij althans meent, dat in nauwgezette over- weging behooren te worden genomen. Albert Thomas schijnt aan de mogeiijkheid te den- ken, dat als gevolg van de voorloopige debat- ten van dit jaar op de volgende conferenties een of meer internationale conventies en een paar ,aanbevelingen", in den technischen zin, ivaarin dit woord in de internationale arbeids orgaisatie pleegt te worden gebezigd, zullen tot stand komen. In de eerste plaats zal volgens het ontwerp- vragenlijst van het internationale arbeids- bureau de aandacht moeten worden geschon ken aan de wenschelijkheid, dat in een „aan- beveling" verkondigd zal worden de zedelijke verplichting niet slechts van de werkgevers en van de arbeiders, doch ook van de regee- ringen en van het publiek, om onder aanwen- ding van alle krachten te strijden voor de ver- mijding van bedrijfsongevallen. Een derge lijke „aanbeveling" zou echter natuurlijk zich niet tot een zoodanige algemeene aansporing moeten beperken, doch zou bovendien ook de maatregelen van praktisehen aard kunnen aanduiden, die voor de toepassing van het beginsel van den algemeenen s'rijd tegen arbeidsongevallen noodzakelijk schijnen te zijn. In de eerste plaats zou zonder verwijl een internationale studie kunnen ondernomen worden, om eenerzijds de oorzaken van be roepsongevallen zooveel mogelijk aan het licht te brengen, anderzijds de beste methoden te vinden, om die oorzaken in de toekomst zooveel mogelijk terzijde te stellen. Een der- gelijke studie zou kunnen ondernomen worden door de officieele staatsinstellingen zelf, doch met medewerking van alle belanghebbende partijen, met inbegrip van de stations van proefnemingen der verschillende takken van nijverheid. Betere internationale statistieken inzake beroepsongevallen zouden bij deze studie goede diensten kunnen bewijzen. De vragenlijst oppert dan verder het denk beeld van een nauwe samenwerking tusschen werkgevers, arbeiders en regeeringen, met inbegrip van de vakopleidingsscholen, en wijst dan op de verantwoordelijkheid, die in de eerste plaats op de werkgevers rust, om de noodzakelijke veiligheidsmaatregelen; in het bijzonder in de werkplaatsen te nemen, die ook de arbeiders zelf niet spaart, daar deze door de wijze, waarop zij zich in de werk plaatsen gedragen, in een belangrijke mate, kunnen en moeten bijdragen tot het succes der veiligheidsmaatregelen der werkgevers Door opvoeding van hun leden in dezen zin zullen ook de arbeidersorganisaties kunnen medewerken tot een beveiliging der arbeiders Vragen omtrent het onderwijs reeds op de volksschool over de methoden tot vermijdin? van beroepsongevallen en omtrent grondig onderricht in deze aangelegenheid op de tech- nische hoogescholen, opdat toekomstige inge- nieurs en bedrij fsleiders met volledige kennis van zaken zich aan de taak van ongelukken- vermijding zullen kunnen wijden, besluiten dit eerste gedeelte van de vragenlijst, dat we! geen aanleiding tot hartstochtelijke discussies zal geven en meer als een algemeene inlei - ding op de volgende twee gedeelten der vra genlijst te beschouwen is. In het tweede gedeelte van het ontwerp- vragenlijst wordt gesproken over wetgevenae maatregelen, die de „aanbeve!ing" zou moe ten in overweging geven, opdat de staten een minimum van industrieele veiligheid voor- schrijven, zelfs indien het iniatief der belang- hebbenden zelf mocht te kort schieten. Zoo zou tot de staten de aanbeveling kunnen wor den gericht, om in hun Rationale wetgeving bepalingen op te nemen, die den werkgever de volgende verplichtjngen opleggen: Telef.nr. Adminisfraffe 3. Telefoonnr. Redaciie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 4 JU1I 1. Hun onderneming zoo in te richten en te leiden, dat de werklieden beschermd zullen zijn in zoodanige mate, als de aard van het bedrijf toelaat; 2. De plannen voor den bouw of herbouw van industrieele inrichtingen aan het ernstig onderzoek van de arbeidsinspectie te onder werpen, die zal moeten vaststellen, of de plan nen met de voorschriften betreffende de ver- mijding van de beroepsongevallen in overeen- stemming zijn; 3. Zich, behoudens recht van beroep op den minister van arbeid, te gedragen naar de bij- zondere voorschriften van de ambtenaren der arbeidsinspectie in het belang van een doel treffende naleving van de wettelijke bepalin gen inzake de vermijding van arbeidsongeval len in industrieele ondernemingen. Aan den anderen kant oppert het ontwerp vragenlijst het denkbeeld, dat de nationals wetgeving ook den arbeiders de verplichting zal opleggen zich naar de veiligheidsvoor- schriften te gedragen en dat de wet regel en zal de deelneming van den werkman aan de arbeidsinspectie. Ook wordt van de wensche lijkheid gewag gemaakt, dat de Rationale wetgeving den verzekeringsinstellingen tegen arbeidsongevallen de verplichting zal opleg gen (of althans de bevoegdheid verleenen zal), om het bedrag der premies te doen af- hangen van de mate van industrieele veilig heid, waarbij rekening zal kunnen worden ge- houden met het al dan niet bestaan van een veiligheidscomite in de desbetreffende onder neming. Het derde gedeelte van het ontwerp-vragen lijst behandelt ten slotte eenige preciese, con crete kwesties. In de eerste plaats wordt de vraag gesteld, of het wenschelijk is binnen een of twee jaren een conference van deskun- digen bijeen te roepen, die onder de auspi- cien yan het internationale arbeidsbureau de technische zijden van het vraagstuk der auto- matische aankoppeling van spoorwegwagens zal. moeten bestudeeren. In de tweede plaats wordt er mogeiijkheid geopperd van het slui- ten van een internationale arbeidsconventie, die verplicht zal stellen de aanduiding van het gewicht van zware pakken, die per boot vervoerd worden. In de derde plaats wordt gedacbt aan een internationale arbeidscon ventie tot regeling van het maximum-gewicht der door de arbeiders te dragen zakken In de vierde plaats spreekt de vragenlijst over een internationale conventie betreffende de be- scherming van arbeiders, die belast zijn met het laden of lossen van schepen. En ten slotte wordt de kweetie opgewerpen van het sluiten van een internationale conventie, die een ver- bodsbepaling zal bevatten voor den handel in machines, die niet aan de veiligheidsvoor- schriften van hun eigen land voldoen. Buitenlasifi CHINA. DE BURGEROORLOG. De staat van beleg afgekondigd Volgens een telegram uit Peking is daar ter stede de staat van beleg afgekondigd. Er heerscht een gespannen toestand en de buiten- landsche garnizoenen en delegatiewijken be- reiden zich op alle gebeurlijkheden voor. In militaire kringen te Tokio, waar men bezorgd- heid aan den dag legt, hoopt men toch dat geen nieuwe militaire maatregelen van den kant van Japan noodig zullen zijn. Een nederlaag voor de Noordelijken. Gemeld wordt, dat zware gevechten tus schen de Noordelijken en de troepen uit Sjan- si in de buurt van Leoeliho de nederlaag ten- gevolge hebben gehad voor de Noordelijken, die 4000 man aan dooden en gewonden ver- loren. De terugtocht der Noordelijken De Britsche radiodienst meldt, dat Tsjang Tso Lin de generaals Jang Joe Ting en Tsjang Hse Liang, twee zijner opperbevel- hebbers, naar het front heeft gezonden om een ordelijke terugtocht te verzekeren en, in dien de druk der^Zuidelijken te sterk wordt, in de achterhoede verdedigend op te treden, waarschijnlijk aan het front bij Lioeliho, 30 mijlen ten Z. van de hoofdstad. De Noordelijken zijn naar verluidt overa! met de ontruiming begonnen, behalve te Tsangtsjau. Een commissie van oudere staatslieden o. w. twee oud-premiers, onder leiding van Wang Sji Tsjen, is gevormd voor de hand- having der orde en openbare veiligheid ge- durende het interregnum. Op verzoek van Tsjang Tso Lin brachten de hoofden der buitenlandsche missies hem Vrijdag een bezoek. Hij bood zijn verontschul- diginnen aan voor eventueele tekortN i ^en in zijn bestuur, maar verklaarde, 'hij steeds zijn best had gedaan om de ,heid van het leven en de bezittingen der ouiten- landers te verzekeren en dit zou blijven doen. Hoe de toestand zich ook zou ontwikkelen, Peking en Tientsin zouden niet in de oorlogs- zone komen te liggen. De Nederlandsche gezant, die de deken is van het diplomatieke corps te Peking, dankte (zooals reeds met een enkel woord werd ge- den maarschalk voor de gedurende zijn be stuur aan de vreemdelingen verleende be- scherming. Tsjang Tso Lin verlaat Peking. Tsjang Tso Lin zal de stad verlaten. Hij heeft naar verluidt maatregelen getroffen, dat de aanvoerders der troepen van Sjansi de stad op vreedzame wijze in bezit kwamen nemen. De bezetting van Peking door de Zuidelijken. De nationalistische generaals deelen geza- menlijk mede, dat zij een comite hebben belast met de taak, gedurende de overgangsperiode den vrede te doen eerbiedigen. Aan de troepen zal niet worden toegestaan de hoofdstad bin nen te trekken alvorens er een zekere tijd is verloopen. Het is nog niet bekend, welke zuidelijke commandant de stad zal overnemen, doch al- gemeen wordt aangenomen, dat Jon, de gou- verneur van Sjansi daarvoor zal worden aan- gewezen. Volgens berichten uit Noord-China is maarschalk Tsjang-Tso-Lin tot dusver nog niet in Moekden gearriveerd; dit komt, door- dat Tsjang bij Tientsin door Tsjang-Tsoeng- Tsjang die de overname van zijn troepen naar Mandsjoerije verlangt. Tsjang-Tso-Lin heeft dit evenwel geweigerd met de moti- veering, dat de Japanners niet zullen toe- laten, dat de gedemoriseerde Sjangtoeng- troepen Mandsjoerije binnenkomen. Te Peking heerscht rust. Ingeval de ver- 'binding met Tientsin wordt verbroken, zul len dagelij-ks twee treinen onder bewakiog van vreemde troepen het verkeer onder- houden. In verband met de vermoording van een Japansch officier hebben de Japanners een strafexpeditie in Oostelijk Mandsjoerije uit- gezonden. Reeds hebben zij eenige dorpen en kleine st-eden in brand geschoten. In Moekden is naar de bladen melden - den staat van beleg afgekondigd DE CHINEESCHE MINISTERS VERLATEN PEKING Minister-president Pan-Foe is vergezeld door zijn secretaris en zijn gezin naar Japan gevlucht. De overige leden van bet kabinet hebben Peking eveneens verlaten. DE WITTE VLAG BOVEN PEKING. Uit Peking wordt gemeld, dat sedert Za- terdagmorgen de witt-e vlag boven Peking waait. Tsjang-Tso-Lin zou Peking verlaten hebben. Nog slechts weinjg Chineesche troe- penafdeelingen liggen in Peking. Deze schijnen gen-eigd te zijn bij den intocht van de Zuidelijke troepen over te loopen naar Tsjang-Kai-Sjek. Vandaag wordt de intocht van de Zuidelijken verwacht. Behalve de Japanners zijn alle andere vreemdelingen in de hoofdstad gebleven. Tsjang-Tso-Lin heeft afstand gedaan van zijn waardigheid van dictator ten gunste van den voormaligen president Toean-tsji-Joe, die geheel onder Japanschen invloed staat. Van dezen wordt verteld, dat hij indertijd van Japan 50.000.000 heeft ontvangen voor het voeren van een vriendschappelij-ke politiek tegenover Japan. Uit Nanking wordt gemeld,'dat Tsjang- Kai-Sjek zijn hoofdkwartier naar Peking zal verplaatsen, om in contact te komen met het Corps Diplomatique. Nanking zal echter uit overwegingen van veiligheid de hoofdzetel blijven van de Chineesche Nationalistische bewegiog. Tsjang-Kai-Sjek zal trachten te verkrijgen, dat ook te Nanking diplomatieke vertegenwoordigers benoemd zullen worden. DUITSCHLAND. DE STAKING BIJ DE RIJN* SCHEEPVAART. Een arbitrate procedure. Nu alle pogingen om op vreedzame wijze een einde te maken aan de staking in de Rijn- scheepvaart mislukt zijn, heeft de rijksminis- ter van arbeid besloten door een arbitrale procedure het conflict uit den weg te ruimen Hij heeft beide partijen uitgenoodigd van daag aan besprekingen op zijn departement deel te nemen, op grond van welke besprekin gen dan door den arbiter een beslissing zal worden geveld. DE AFFAIRE SIGMUND JACOB. In staat van beschuldiging gesteld In staat van beschuldiging gesteld, Naar het „Berl. Tageblatt" inzake de af faire van den vroegeren directeur-generaal der Ufa, Sigmund Jacob verneemt, heeft het O. M. de acte van beschuldiging tegen Jacob ingediend en bij hem en andere bij deze zaak betrokken personen huiszoeking laten doen Jacob wordt besehuldigd van verduistering. bedrog, vervalsching van documenten enz. DE VERGOEDING AAN DE EX-VORSTEN. De voorgestelde regeling in Hessen. De Hessische regeering zal den Landdag een voorstel doen toekomen betreffende een definitieve regeling met den ex-groothertog. Volgens dat voorstel erkent de ex-groother tog als vrij eigendom van den staat aan do- meinen, bosschen enz., een'waarde van 200 tot 300 millioen en eveneens als uitsluitend eigendom van den staat groote publieke ver- zamelingen, musea enz. De vergoeding van den staat aan den ex- groothertog wordt op 8 millioen rijksmark vastgesteld, met inbegrepen een amortisatie- rente, die gedurende 20 jaren moet worden betaald. STAHLHELM-BETOOGINGEN TE HAMBURG. Drie zonen van den ex-keizer onder de demonstranten. Hamburg stond Zondag in het teeken van de Stahlhelm. Ruim 100 extra-treinen hebben een dikke honderdduizend leden uit alle dee len des lands naar Hamburg gebracht, waar ze demonstreerden. Evenals verleden jaar bij de Stahlhelm- demonstraties in Berlijn bevonden zich onder de Stahlhelmlieden drie zonen van den ex- keizer, namelijk de prinsen Oskar, Eitel Friedrich en August Wilhelm, evenals de oudste zoon van den kroonprins. Al deze prinsen van den bloede zijn gewoon lid van de organisatie en marcheeren tusschen de andere Stahlhelmleden in het gelid mee. De rijksminister van Binnenlandsche Za ken Von Keudell, de Duitsch-nationale leider graaf Westarp en een groot aantal Duitsch- nationale rijksdagleden maakten de demon stratie als gast mee. DE PHOSGEENVERGIFTIGING TE HAMBURG. Men meldt uit Berlijn Te Hamburg is nog een zieke aan de ge- volgen van phosgeenvergiftiging overleden Het aantal menschen, die tengevolge van deze ramp om het leven gekomen zijn, bedraagt nu dus tien. - OOK EEN RECORD. Men meldt uit Berlijn: Te Koslin heeft een muziekkapel 32 uur en 10 minuten onafgebroken jazz gespeeld en daarmede het wereldrecord in deze sport be- haald. HEVIGE NACHTVORST BIJ HAMBURG. Schade op een millioen mark geschat. In den afgeloopen nacht is in de om- geving van Hamburg door sterke nacht- vorst groote schade aan het gewas toege- bracht. Men had niet meer op nachtvorsten gerekend en de beschuttingsdekken van de vroege aardappelen afgenomen. Het gevolg is geweest, dat de vroege aardappelen ernstig zijn getroffen; het gewas was hedenochtend geheel zwart. Bovendien hebben de aardbeien en tomaten ernstig geleden. De schade valt nog niet te overzien, doch wordt op een millioen mark geschat. BELGIe, DE „ASSEMBLeE WALLONNE" TEGEN DE MILITAIRE VOORSTELLEN. Eene uiling van Waalsch separatisme. Uit Brussel meldt men: Van Waalsche zijde blijkt men, evenmin als vele yiaamschgezinden, geneigd te wezen de militaire voorstellen der regeering te aan- vaarden en wordt dan ook een felle campagne tegen de in de wet geschreven verplichting, voor de officieren, tot kennis der twee voor naamste landstalen (van het Duitsch is nog geen sprake) voorbereid. Reeds zijn te Brus sel, en elders, plakkaten aangeplakt, waarop een Duitsch militair en twee Belgische sol- daten, een Vlaming en een Waal, ieder zit- tend in een aparte loopgraaf, met het geweer in de hand, zijn afgebeeld. De Waal denkt: „Zal de Vlaming mij komen helpen?" en de Vlaming meent, van zijn kant: „Laat ons eerst zien wat de Waal doet", dit alles doelen- de op de gewestelijke recruteering en indee- ling, welke door de regeering wordt voorge- steld, doch waarvan de chauvinistische en franskiljonsche elementen niets willen weten. De „Assemblee Wallonne", die met het dod druk te oefenen op de Waalsche kamerleden, een vlammend comminique aan de pers heeft gezonden, beweert, van haar kant, dat, door de regeeringsvoorstellen, in werkelijkheid twee legers: een Vlaamsch en een Waalsch, in het leven worden geroepen, dat deze voor stellen de moreele eenheid van het Belgische leger dreigen te vernietigen en dus ook zijne gevechtswaarde te verminderen, dat de regimenten, uitsluitend bestaande uit Vlaam- sche soldaten, door de activistische (bedoeld is de Vlaamsch-nationale) propaganda zul len worden bewerkt en dit activisme aldus in de gelegenheid zullen stellen den burger- oorlog voor te bereiden. Verder is de „AssembIee Wallonne" ook nog van oordeel. dat de verplichte twee talig heid voor de officieren neerkomt op een „ge- wapende hegemonic" van Vlaanderen (daar de Walen geen Nederlandsch willen leeren) en de onderiukking van het Walenland Dit alles in acht genomen zegt het bestuur van de „Assemblee Wallonne" nog dat ver- scheidene zijner leden de vraag hebben opge- worpen of, ingeval van ongewijzigde goed- keuring der regeeringsvoorstellen. "de Walen andere merhen rooht1 Hp bluft can ueef genot vers to ken. Maar die zich houat by OPUNOyBhiH, Zat heetzgn /even heer/gh smoken! ECHTE FRIE.SCHE. niet gerechtigd zouden zijn zich onafhanke- lijk te verklaren en een nieuwen staat te vor- men met de gemeenten van de Brusselsche ag- glomeratie en de taalgrens, die zich met hen solidair zouden verklaren. „Dit is het wat de Belgen in 1830 deden om een einde te maken aan knevelarijen, welke minder onrechtvaar- dig en perfide waren, dan deze waarmede he4 Walenland thans wordt bedreigd." ENGELAND. HET VERGIFTIGINGS-PROCES. Zaterdag is voor het politiehof te Coleford een aantal getuigen gehoord, opgeroepen door het Openbaar Ministerie in de zaak tegen de weduwe van den boer Pace, die aan arsenicumvergiftiging was overleden. Een der getuigen was de negenjarige zoon van Pace, wien d-: eed werd afgenomen nadat hij vtrklaard had het verschil tusschen waar- heid en leugen te kennen. Het Openbaar Ministerie neemt aan dat Pace gestorven is aan arsenicum-vergiftiging en dat het vergif afkomstig was uit een waschmiddel (een zoogenaamde „dip") dat hij voor zijn schapen gebruikte, en waarvan een pakje na Pace's dood niet meer te vinden is geweest De vrouw wordt ten laste gelegd dat zij haar man het vergif toegediend. De jongen vertelde wat er met Kerstmis kort voor zijn vaders dood gebeurd was. De bedlegerige man was gekleed naar beneden gekomen. Hij had een scheermes genomen en gez-egd dat hij zijn heele familie den hals zou afsnijden. Ook had hij, voor hij ziek werd, een revolver aangeschaft en eens gedreigd dat hij hen alien zou neerschieten. De zaak zal nog voor de Assizen moeten dienen en ook voor dit hof zal de jongen als getuige gehoord worden. EEN STADJE ONDER DEN HAMER Amersham, een stadje van ruim 4000 zie- len in Buckinghamshire, is twee eeuwen lang het eigendom geweest van landheeren uit het geslacht Tyrwhill Drake, tot de tegenwoordi- ge landheer besloot het te vellen. Op alle hui- zen waren roode papieren met een nummer geplakt en achtereenvolgens werden zij ver- kocht. Hij had menig bod gekregen van groote combinaties, maar uit vrees dat Amersham tot een tuinstad gemaakt zou worden, had hij' den inwonprs gelegenheid gegeven de huizen, waarin zij woonden, voor betrekkelijk lagen prijs te koopen. O. a. hebben 65 boeren van dit aanbod gebruik gemaakt en ook een groot aantal andere bewoners hebben er parten van getrokken. Drie-en-dertig eigendommen werden Don- derdag, toen de veiling gehouden werd, opge- houden. en de overige brachten te zamen 11.500 op, wat een klein bedrag lijkt en zou bewijzen dat oude huizen en huisjes in Engeland niet duur zijn. De landheer Drake is zeer voldaan, dat het grootste gedeelte van zijn eigendommen over- gegaan is aan menschen die te Amersham wonen. DE COMMUNISTISCHE ACTIE. Wat de detectives van Scoland Yarh ontdekten. De lobby-correspondent van de „Evening Standard" heeft in het landhuis van minister Sir William Joynson Hicks een onderhoud met den minister gehad, waarin deze heeft meegedeeld, dat hij al sedert maanden de overtuiging had, dat de communistische partij en natuurlijk ook de rationale minderheids- partij, die daaruit was ontstaan, op andere wijze aan geld kwamen dan door de lidmaat- schapsbedragen. Detectives van Scotland Yard wisten door verbazend knap werk zijn vermoeden te bevestigen, maar zij misten nog eenige schakels; deze zijn nu gevonden en van een groot deel der gelden is de bron van herkon's* thans verklaard. Joynson Hicks is thans bezfg de bundels papieren, die betreffende de communistische actie in Eneelaod ziih biieengebracht, te be- studeeren. ALRHAARSGHE COURANT. 10 '12 '15 'Id CznTb pcr.fi on mc.t rfZAA/e. 6£SCtiarin£H.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1