I Bij Examens MIJNHARDT's Proviraciaal nieuws llit Rusland. blijft men kalm en helder indien men te voren gebruikt een paar ZENUWTABLETTEN Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten De tweede heift. In de tweede helft bereikt de spanning haar hoogtepunt. De Belgen spelen nu als ware roode duivels en zij worden door de groote smenigte luide en geestdriftig toegejuicht. De toeschouwers ha ret en in een vreugde-gejubel uit als Moeschal na acht minuten na een keu- rig combinatie-spe! den bal tusschen de bee- nen van den Argentynschen keeper door- echiet en den stand op 33 brengt. Bij een doelpunt voor Holland kan er niet luider ge- juioht worden dan bij dezen goal. De Belgen hebben dus thans een 30 achterstand inge- (haald en het begint er werkelijk naar uit te zien, dat zij op de Z.-Amerikaansche voetbal- artisten de over winning zullen gaan behalen. Despae en de Vos verwisselen bij de Belgen van plaats. Het spel blijft buitengewoon Bpannend. Dan vallen de Argentynen aan en bedreigen de Belgen, dan weer stormen de Belgen op den Argentynschen keeper af. Over het algemeen wordt de strijd echter op het nriddenveld gestreden. Vrij onverwacht weet Tarasconi den bal langs den uitgeloopen keeper de Bie te plaat sen. De bal komt tegen den binnenkant van de paal en rolt kalm over de dodllijn (3—4). Vijf minuten later maakt Orsi aan alle on- cekerheid een einde door den bal over den rallenden de Bie heen te wippen (35). Het wordt even later zelfs nog 36 door Tarasconi, die met een hoog schot uit een voorzet van den reohtsbuiten Carricaberri zijn vierde doelpunt maakt. Even voor het einde schiet R. Braine den bal uit een vrije trap precies onder de lat, doch de Argentijn- sche keeper Bosio weet den bal corner te wer- ken, welke voor Belgie eohter niets opleVert. Het einde komt met 3 tegen 6. Argentinie zal thans spelen tegen den winnaar van den wedstrijd Portugal Egypte, die Maandagavond plaats heeft. HET T ROOSTTOU R NOOI Wij vernemen dat behalve Nederland en Chili thans ook Belgie voor het troosttour nooi heeft ingeschreven. Zeer waarschijnlijk zullen ook Mexico en de Vereenigde Staten meedoen, zoodat er groote kans bestaat dat Dinsdag a.s. voor de eerste ronde in het troosttournooi zal worden gespeeld. DE NEDERLANDSCHE SPELERS. De Nederilandsehe voetballers, die tot nu toe te Amsterdam logeerden, zijn gister- avond naar huis teruggekeerd. Voor de wed- strijden in het troosttournooi zullen zij tel kens wanneer dit noodig is naar Amsterdam komen. EEN FRANSCHE STEM OVER HET y STADION. Een medeweker van L' A u t o schrijft over het Stadion te Amsterdam. Hij is verrukt over de vele ruime toegangswegen, waardoor opstoppingen uitgesloten zijn, evenals over de duidelijke manier waarop de verschillende plaatsen aangegeven zijn en over de wijze waarop den journalisten het werk vergemak- kelijkt wordt. Hij zegtHet stadion is mooi, heei mooi, voor Amsterdam is het ruim vol- doende. 't Is vooral uitstekend ingericht met zijn vele benedenvertrekken. De heele organi- satie is uitgewerkt met de nauwkeurige zorg, waarvan de Nederlanders in het algemeen blijk geven. WIERINGERWAARD. Donderdagavond 8 uur vergaderde de Raad voltallig. De voorzitter deelde mede: ten lste dat ingevolge kon. besluit een berocp van de ge- meente Anna-Paulowna inzake forensenbe- lasting Jb. Kaan Kz. ongegrond isverklaard; ten 2e dat de gemeente-rekening 1926 goedge keurd van Ged. Staten terug is ontvangen; ten 3de dat B. en W. geadviseerd hebben om onze gemeente in verband met de tabelherzie- ning te plaatsen van de 8ste in de 7de klasse. Thans zijn perceelen tot 75 huurwaarde vrij; dit wordt evenwel tot 100, wat voor onze gemeente zou neerkomenop pl.m. 300 minder opcenten. Van den heer H. Smit was een dankbetui- ging ontvangen voor de verleende bijdrage in de reiskosten ten behoeve van zijn zoon. Ingekomen was voorts: a. Een aanvrage om een bijdrage ad 10 voor cultureele en economische propaganda ter gelegenheid van de Olympische Spelen. B. en W. stelden voor gunstig te beschikken. De heer Speets, die't niet zoozeer uit spor- tief oogpunt dan wel van den economischen kant wilde bezien, vond een b drage van 10 niet veel. Algemeen goedgevonden. b. Een adres van B. en W. van Kollum- merland met verzoek om adhaesie-betuiging inzake herziening belastbare opbrengst ge- bouwde en ongebouwde eigendommen. Voor kennisgeving aangenomen. c. Idem van B. en W. van Ooststelling- werf, metverzoek om adhaesie-betuiging aan een door hen te verzenden adres aan den mi nister van financien inzake de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. Voor kennisgeving aangenomen. d. Een circulaire van de vereeniging van Ncderlandsche Gemeenten inzake maatrege- len tegen corruptie. B. en W. waren van meening, dat derge- lijke maatregelen voor deze gemeente althans voorloopig niet noodig zijn en stelden voor het voor kennisgeving' aan te nemen. Goedge- keurd. e. Verzoek van het sub-comite Neutraal Ziekenhuis betreffende eventueele rechten der ingezetenen. De strekking van dit verzoek is, dat aan de gemeente verzocht wordt de rech ten van het sub-comite over te nemen. Alge meen goedgevonden. f. Enkele adressen met reclames hondenbe- lasting, n.l. van E. v. d. Weele en A. Bak- ker Hz. Een half jaar ontheffing verleend. Reclament D. Rademaker beweerde dat zijn hond nooit los loopt. B. en W. stelden voor, dezen hond te brengen in de klasse waakhonden, doch dan zal er voor gezorgd moeten worden dat de hond nooit los loopt. GoedgekeurcL voor de 2e tnaal was een sehrijven ontvan gen van W. de Graaf, die beweerde slechts 4 maanden een hond te hebben gehad. Hij is voor een geheel jaar angeslagen. Waar even wel die 4 maanden verdeeld zijn over de 2de helft van 1926 en de lste helft van 1927, laat de verordening onthefifng niet toe. g. Winst- en verliesrekening, balans en verslag vereeniging Volkshuisvesting. Uit de rekening blijkt, dat er nog een nadeelig sal- do is ad 543.66; dit was vorig jaar nog 637.97, zoodat het geleidelijk geringer wordt. Op voorstel van B. en W. werd de balans goedgekeurd. h. Een sehrijven van de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in het kanton Schagen inzake een applicatie-cursus licha- nielijke oefening. De vereeniging van Burge meesters en Secretarissen stelde voor aan de onderwijzers dat onderricht te geven. De cur- sus zal ongeveer 20 weken duren en de kos- ten zullen pl.m. 1000 zijn. B. en W. stelden voor in te gaan op hot voorstel en de kosten mee te dragen. De voorzitter zou wenschen dat de Raad B. en W. machtiging verleende om naar be- vind van zaken te handelen. Als het aantal el te gering is, zullen B. en W. overwegen om het in te trekken. Algemeen goedgevonden. Punt 2 der agenda was: Aanbieding van een aantal verslagen over 1927, t. w.: van de gemeente; Volkshuisvesting; Gezondheids- commissie; Bank van Ned. Gemeenten; Afd. Noord-Hoiland der Vereen. van Ned. Ge meenten; Kamer van Koophandel te AHc- maar; Waterssoodramp 1925/19296 en Pa- dangramp. A1 deze verslagen zullen bij de raadsleden circulecren. Volgae vaststelling van het vermenigvuldi- gingscijfer gemeentelijke inkomstenbelasting. B. en W. hebben een uitvoerige berekening gemaakt, welke in haar geheel werd voorgele zen. De voorzitter zeide, dat B. en W. verwach- ten, dat men eenzelfde cijfer als verleden jaar, n.l. 1.25, kan worden volstaan en ver- wachten tevens, dat een volgend jaar wel een kleine verlaging kan plaats vinden. Met algemeene stemmen aldus vastgesteld. Daarna werd op voorstel van B. en W. de instructie van den gemeentebode in zooverre gewijzigd, dat uit artikel 4 het woord „erf" komt te vervallen. Daardoor wordt de ge meentebode ontheven van de verplichting om het achtererf te onderhouden. Dan was nog aan de orde de vaststelling suppletoire begrooting en af- en overschrij- ving dienst 1927. Enkele posten zijn overschrcden tot een ge- zamenlijk bedrag van 663.0514, welk bedrag evenwel uit den post „onvoorzien" kan wor den gedekt. Bij de rondvraag vroeg de heer Speets of ook eenige inlichtingen kunnen worden ge- geven over de werking van den Vleeschkeu- ringsdiesnt. De heer Koster wilde gaarne eenige me- dedeelingen doen, doch in comite. De heer P. Visser merkte op, dat het vast- houden van honden in den lammerentijd vol- gens sommige veehouders onzin is en dat die veehouders het beter vinden dat ze in den voortijd worden vastgehoudendit is ook de meening van spreker. Het verbod zou heel goed opgeheven kunnen worden. Uit de verdtre besprekingen bleek, dat on- danks bet verbod toch nog veel honden of hondjes los loopen. De voorzitter zegde toe een en ander in B. en W. te zullen overwegen. De heer C. Blaauboer zou tevens nogmaals willen wijzen op het onverantwoordelijk hard rijden van sommige automobilisten en motor- rijders. De voorzitter zeide, dat hij er meermalen de politie op gewezen heeft, doch het schijnt zeer moeilijk te zijn om de feiten te consta- taeren. BERGEN. De heer H. W. J. M. Poot, arts alhier, on- langs bencemd tot gemeente-geneesheer, heeft deze benoeming aangenomen. Fer benoeming van een hooisteker, vaca- ture J. Ivangh, hebben B. en W. den Raad de volgende voordracht gedaan; 1. S. Kaan dorp; 2. A. Wittebrood. Wegens perodieke aftreding van den heer C. de Wit, als lid der commissie tot we- ring van schoolverzuim, is door B. en W. de volgende voordracht opgemaakt: 1. C. de Wit; 2. A. B. M. Kollmer. wr~i ^aar W'J vernemen is door de Berger Winkeliersvereeniging bij den gemeenteraad een verzoek ingediend om vaststelling eener verordening tot winkelsluiting op alle werk- dagen van 1 October af tot 1 April na uur namiddags, met uitzondering van den Zaterdagavond en de St. Nicolaasweek en de Kerstweek. Aan dit verzoek is adhaesie betuigd door de leden der Slagersvereeniging „Noord- Kennemrland". Ook de R. K. Middenstands- veresnigmg ,,De Hanze" ,stelt er prijs op, dat de verplichte winkelsluiting wordt ingevoerd. Daarentegen wordt van de zij de der Vereeni- ging voor den Handeldrijvenden en Industri- eelen Middensfand hiervoor niet gevoeld. HEER-HUGOWAARD. R a a d s v e r g a d e r i n g. Vrijdagmiddag te half 3 vergaderde de raad dezer gemeente. Voorzitter-secretaris burgemeester Van Slooten. Deze opende de vergadering met de mede- deeling, dat van den heer Wuijs kennisgeving was ingekomen van verhindering wegens een sterfgeval in de familie. En ongetwijfeld tot aller leedwezen, zoo ging spr. voort, zullen we den heer Mienes met meer in ons midden zien; reeds tijdens de vorige zitting heeft hij wegens ongesteld- heid de raadszaal ontijdig moeten verlaten, welke hij, helaas, niet meer zal betreden. Spr. was overtuigd, dat hij namens alien hierover leedwezen uitsprak. Steeds toch heeft de heer Mienis getoond als raadslid de gemeente- belangen zoo goed mogelijk te willen be- hartigen; rond en eerlijk kwam hij steeds voor zijne meening uit, wat hij te zeggen had werd steeds flmk en goed door hem gezegd. v^pr. hoopte, dat de opvolger van den heer Mienes in den raad zich een waardig op volger zou toonen. Na opening der vergadering werden de notulen gelezen. Naar aanleiding hiervan werd door den heer Kostelijk opgemerkt, dat in de notulen niet was opgenomen, dat de heer Mienis wegens ongesteldheid de ver gadering had verlaten. Onder het lezen was dit den voorzitter ook reeds opgevalleri, zoo dat hij voorstelde de notulen met deze mede deeling aan te vullen. Hierna volgde goedkeuring. Vanwege Ged. Staten waren eenige aan- merkingeri gemaakt op de verordening be treffende het te vormen reservefonds. De aan- vullingen naar aanleiding dezer opmerkingen werden voorgelezen, waarna de raad zich er accoord mee verklaarde. Opnieuw was een afwijzende beschikking ingekomen op het verzoek om een voorschot ingevolge de arbeiderswet, op grond van het feit, dat dit boven de f 4000 liep. HoeWel na eerste afwijzing was toegelicht, dat toch reeds meermalen een dergelijk voorschot was verstrekt en dat aan deze aanvrage geen bij- zondere risico was verbonden, bleek de zienswijze van Ged. Staten niet gewijzigd te zijn. Na eenig debat werd deze mededeelin voor kennisgeving aangenomen Voor kennisgeving werd mede aangeno men een dankbetuiging van den heer A. Kwantes, bode van het Gem. Electr. Bedrijf, voor zijn salarisverhooging. De voorzitter deelde mee een onderhoud te hebben gehad met den heer J. Biersteker te Oude Niedorp met betrekking tot diens ver zoek om vergunning voor den aanleg van een net voor radio-distributie. Bij dit onderhoud bleek, dat de draden niet gespannen zullen worden aan de palen der electrische geleiding, doch over de hui- zen van aansluiting tot aansluiting. Tegen het voldoen van enkele gestelde voorwaar- den bleek geen bezwaar te bestaan, zoodat B. en W. voorstelen de vergunning te ver- B. en W. voorstelden de vergunning te ver- voor een termijn van 6 jaar en bij voort- during indien 2 maanden voor het verstrijken van den termijn de vergunning niet is opge- zegd. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. Uit een onderhoud met den heer C. Appel met betrekking tot het bouwen van een berg- plaatsje voor eventueel te veruietigen cada vers bleek, dat de heer Appel er niet veel voor gevoelde, den bouw voor zijne rekening te nemen, onder voorwaarde dan, dat de ge meente zou zorgen voor aflossing en rente, of wel aan Appel jaarlijks een bepaalde som Wel was hij bereid ALS EEN ZAAK VAN JiENfGEN OMVANG EN REPUTATIE VERKOCHT WORDT, BETAALT MEN VAAK MEER VOOR DE ..GOODWILL" DAN VOOR GEBOUWEN EN VOORRADEN ..GOODWILL" IS DE NAAM VAN DE FIRMA MET DE RELATIES EN DE GOEDE REPUTATIE ..GOODWILL" WORDT VERKREGEN DOOR SOLIDITEIT EN 1UBLICITEIT ..GOODWILL" MAAKT MEN DOOR GOED ADVERTEEREN ADVERTEERT IN DE ALKWAARSCHE COORANT als pacht zou geven. contractueel vast te leggen, dat de ge meente het gebouwtje zou kunnen weghalen, indien hij aan de gemeente geen diensten meer bewees als noodslachter. Volgens be grooting zou het gebouwtje 130 a 150 moeten kosten. Aangezien toch in de oe- hoefte dient te worden voorzien, stelden B. en W. voor tot den bouw over te gaan, waar- toe werd besloten. Uit een ondeizoek door B. en W. ingesteld naar de kosten van het plaatsen van een urinoir nabij het raadhuis bleek, dat deze kosten ongeveer 100 zouden bedragen. B. en W. waren van oordeel, dat bij het pu- blicatiebord' aldaar de meest geschikte ge legenheid is en stelden voor hiertoe over te gaan. Overeenkomstig dit voorstel werd be sloten. Naar aanleiding van het feit, dat door eenige ingezetenen een hond is aangeschaft, werd door B. en W. ingediend een supple toire begrooting voor de hondenbelasting. Deze werd naar het voorstel van B. en W. vastgesteld. In opdracht der vorige vergadering was door B. en W. een ontwerp samengesteld voor een instructie voor den administrateur van het Gem. Electr. Bedrijf. Naar aanlei ding hiervan werd door den heer Tromp op gemerkt, dat in de instructie wel is opge nomen de verhouding tusschen administra teur en lijnwerker, doch niet de verhouding van den bode tot den administrateur. Spr. vroeg of ook hieromtrent geen be- paling diende te worden opgenomen. Voorts kwam het spr. wat eigenaardig voor, dat in de instructie bet verbod werd opgenomen van aanleg van electrische installable en ver- koop van electrische artikelen en geen verbod van andere werkzaamheden of ver- koop. Naar spr.'s oordeel staat een timmer- man of ander ambachtsman evenmin vrij tegenover derden als dit het geval zou zijn met iemand, die electrische artikelen verhan- delt. Indien deze bepaling strikt zou worden gehandhaafd, dan achtte spr. het salaris zeer onvoldoende. Willen we een geheel onafhan- kelijk persoon, zeide spr., dan zullen we een salaris moeten vaststellen, dat een behoorlijk bestaan geeft. De heer Kostelijk was het in dit opzicht met den heer Tromp eens, doch voorts achtte spr. bet hoogst gewenscht, dat betere con- trole wordt uitgeoefend ter voorkoming van fraude met betrekking tot bet aantal licht- punten. De heer Krom merkte op, dat reeds vroeger besloten werd eens een onderzoek te doen instellen, doch hieraan blijkt geen gevolg te zijn gegeven Wel verneemt men af en toe, dat er fraude gepleegd wordt, doch vraagt men namen te noemen, dan geschiedt dit niet. Deze opmerkingen gaven aanleiding tot een tamelijk breedvoerige discussie, waarbij de vraag naar voren kwam of het beter zou zijn de vaste belasting op de licht- punten af te schaffen en daarvoor inplaats te stellen betaling naar het stroomverbruik. Waar door den heer Krom de opmerking werd gemaakt, dat daarmee de kleine man in veel ongunstiger conditio zou komen, stelde de heer Kostelijk daar tegenover de onbillijk- heid, welke er voor den kleinen tuinder in ge- legen is, dat hij voor een vol jaar belasting moet betalen voor lichtpunten, welke hij slechts enkele maanden voor zijn bedrijf noodig heeft. Door den voorzitter werd opgemerkt, dat 't bedrijf altijd duur zal zijn als gevolg van de uitgestrektheid der gemeente. Ons net, zeide spr., loopt over 45 K.M., rekent men dit om over 1000 aansluitingen, dan komt voor elke aansluiting 45 M. in aanleg en onderhoud. Spr. vreesde, dat betaling naar stroomver bruik alleen zou leiden tot vermindering van stroomverbruik. De heer Tromp oordeelde, dat bij ver- dwijning de lichtpuntenbelasting heel wat meer lichtpunten zouden worden aangelegd; voorts oordeelde spr., dat het met de be- zuiniging op stroomverbruik niet zoo'n vaart zou loopen. Nadat dit debat xioo- geruimen tiid was voortgezet, keerde men terug tot de behandeling der instructie. Hierin werd vast- gelegd, dat de iministrateur geen installa- ties zal mogen o'oeren, terwijl met 5 tegen 4 stemmen weiu besloten, dat verkoop van electrische artikelen hem niet verboden zal worden. Hierna werd de instructie aangenomen. Vervolgens kwam de instructie voor den lijnwerker aan de orde. Door den heer Groenland werd gevraagd, of er geen werkuren per dag moesten worden vastgesteld, waarop de voorzitter antwoord- de, dat dit met het oog op de te verrichten werkzaamheden wel heel moeilijk zou zijn, Soms toch wordt 's avonds zijn hulp inge- roepen bij eventueele storingen b v. Naar het oordeel van den heer Kostelijk is aan deze instructie moeilijk de hand te hou- den, indien het magazijn niet aan betere eischen voldoet. Bij de tegenwoordige inrichting, meende spr., is de administrateui- moeilijk voor alles verantwoordelijk te stellen; hoogst gewenscht zou het zijn, indien het materiaal in een be hoorlijk af te sluiten ruimte geborgen kan worden. Vooral geldt dit voor de kleinere ar tikelen, en het behoorlijk bijhouden van de balans. Ook door den voorzitter werd hier voor veel gevoeld en, hocwel niet gemakke- lij'k, is aan dit bezwaar toch licht ten deele tegemoet te komen. Een onderzoek in die richting zal worden ingesteld. In de instructie voor den lijnwerker werd vastgelegd, dat deze voor derden geen elec trische werken mag uitvoeren en dat door hem geen electrische artikelen verkocht mogen worden. Na vaststelling ook van deze instructie werd aan de orde gesteld de benoeming van een administrateur. Door den voorzitter werd meegedeeld, dat zich 48 sollicitanten hadden aangemela en dat na veel wikken en wegen daaruit door B. en W. de volgende aanbe- veling was saengesteld C. Poland, A. Kalff en J. Beers Pz. Door den heer Krom werd opgemerkt, dat Jac. Borst van sollicitatie had afgezien, doordien in het ontwerp der instructie het verbod van verkoop van elect, art. was opge nomen; ware dit niet bet geval geweest, dan zou Borst zeker een ernstige sollicitant zijn geweest. Door den voorzitter werd nog de opmer king gemaakt, dat B. en W. slechts een aan- beveling hebben gegeven; het staat den raad vrij daar buiten te gaan De heer Kostelijk verklaarde zich wat te- leurgesteld over het feit, dat niet meer op den voorgrond waren gebracht personen met goede kennis van administratie, daar z.i. de administrateur in uitstekende handen gelegd dient te worden. B. en W. hebben zich, meende spr., te veel gehouden aan het practische gedeelte, terwijl spr. in de veronderstelling was, dat juist de administratie bet zwaarst zou wegen. De voorzitter antwoordde hierop, dat dit door B. en W. ook wel was overwogen, doch door hen is er terdege ook rekening mee ge houden, dat de administrateur tevens moet optreden als beheerder van het bedrijf. Voorts werd nog door spr. opgemerkt, dat de administratie gevoerd moet worden naar vaste voorschriften en daartoe achtte spr. de aanbevolenen wel in staat. Na nog eenige be- spreking werd tot stemming overgegaan, waarbij op den heer Poland 2, op den heer Kalff 2 en op den heer Beers 5 stemmen wer den uitgebracht. Laatstgenoemde is dus benoemd en de voorzitter hoopte, dat in de toekomst zal mogen blijken, dat een goede keuze is ge daan. De infunctietreding werd bepaald op uiter lijk 15 Juni. Nog werd door den voorzitter meegedeeld, dat blijkens bericht van den Bond voor Nederl. gemeenten over 1927 nog door de gemeente een bedrag moet worden gestort van f 470. Voorgesteld werd dit over te sehrijven uit den post onvoorzien, waartoe werd besloten. De heer Kostelijk vroeg nog of de balans van het electrisch bedrijf al was opgemaakt, waarop werd geantwoord, dat de juiste ge- gevens hiervoor nog ontbraken, waarna de heer Kostelijk er op aandrong, dat die dan in de volgende vergadering zullen worden verstrekt. Hierna sluiting der openbare zitting. (Nadruk verboden.) De „muurkrant" Onder de eigenaardige instellingen, die Rusland rijk is en waarvan men in het bui- tenland zeer weinig, soms in het geheel niets weet, neemt een belangrijke plaats in de „muurkrant" of „stjengazeta", zooals de Rus- sische term luidt (samentrekking van twee woorden: stjennaja gazeta-muurkrant). De muurkrant bestaat uit eenige vellen papier, waarop de ,/medewerkers" met inkt of potlood de belangrijkste mededeelingen en korte be schouwingen hebben geschreven en die aan een muur worden opgehangen. De muurkrant is ontstaan reeds vodr den oorlog. Zij1 was een product van de ontwaken- de belangstelling van de uiterst primitieve Russische massa voor de gebeurtenissen in het land1 en van het verlangen, om verklarin- gen te vinden voor die gebeurtenissen. De Russische massa voejde zich als een blinde in een volkomen onbekende streek, die zijn weg op den tast moet vinden, terwijl hij weet, dat hij van alle kanten door groote uevaren be- dreigd wordt. In West-Europa zou in deze behoefte van de massa voorzien kunnen worden door de tal- rijke plaatselijke bladen, er zouden nieuwe bladen opgericht kunnen worden enz. In Rus land was dat eenigszins anders. De Russische massa is steeds zeer arm geweest en de kos ten van een kranten-abonnement waren te groot voor de beurs van de overweldigende meerderheid van de bevolking. Daarbij kwam, dat de administratie de plaatselijke bladen vervolgde en telkens de uitgave er van ver- bood. De muurkrant eischte weinig kosten en werd opgeplakt telkens als de „redactie" in den regel een paar menschen, die hun werk volkomen kosteloos verrichtten voldoende materiaal verzameld had om een nummer „uit te geven." Natuurlijk waren ook de muurkranten ver boden, maar vodr de politie verscheen om de opgeplakte vellen papier af te rukken, wist de kleine kring menschen, voor wie de krant be- stemd was (de arbeiders van een fabriek, de soldaten van een kazerne enz.), reeds wat er vermeld stond. Bijzonder groot was de bloei van de muur kranten tijdens de revolutie. Het verlangen naar voorlichting was in dien tijd zeer groot en voor de muurkranten verdrongen zich steeds troepjes menschen, die het gelezene be- spraken en commenteerdende analphabeten, wier aantal in Rusland zeer groot is, luister- den naar de woorden van hen, die de kunst van het lezen en sehrijven wel machtig waren en namen daarna deel aan de besprekingen van den inhoud. Dit eischt nadere toelichting. De revolutie heeft alle verbodsbepalingen van het oude regime opgeheven en de uitgave van bladen werd vrij, maar die bladen wijdden aandacht aan de groote vraagstukken van de politiek, terwijl de primitieve Russische massa meer belang stelde in de gebeurtenissen op haar fabriek, in de kazerne, in het dorp. De muur krant behartigde dan ook v6or alles de belan- gen van een zeer beperkte groep menschen, besprak grootendeels alleen datgene, wat haar lezers de meeste belangstelling inboe- zemde. Dat was de oorzaak, waarom de muurkranten konden concurreeren met de ge- wone bladen waarom de menschen meer be lang stelden in den inhoud van de muurkrant, waarvan zij de „redactie" goed kenden en die zij ten alien tijde ter verantwoording konden roepen, dan in hetgeen de gedrukte bladen schreven, die bovendien meestal in een boeken- taal waren opgesteld, die de massa slechts voor de helft verstond. Tijdens den burgeroorlog en den chaos, toen elk stadje, elk dorp een wereld op zich zelf werd, werden de muurkranten de eenige voorlichters van de bevolking en de „redactie" van zulk een „krant" kon de bevolking van een dorp of stadje winnen voor de eene of de andere partijde bolsjewiki of de „witten". Na de overwinning der oolsjewiki kwam lang- zamerhand een verandering in den toestand. In het begin moesten de bolsjewiki tot op ze- kere hoogte de vrijheid van de redacties der muurkranten respecteeren, maar allengs werd die vrijheid steeds meer en meer beperkf. Nu is de toestand zoo, dat ook deze „pers" geheel onder controle van de communisten staat. Dit leidde tot voortdurende wrijvingen tusschen de leiders van de muurkranten en de communistische administratie. Bijzonder scherpe vormen begonnen deze wrijvingen aan te nemen in den laatsten tijd, sinds de ont- wak:ng van het, voorloopig slechts passieve, verzet van de bevolking tegen de communis tische heerschappij. De „partijloozen" (d.w.z. niet-communisten) maken gebruik van de muurkrant om hun grieven tegen de plaatse lijke administratie, tegen de directie van de fabrieken, tegen de leiders van de plaatselijke communistische eel kenbaar te maken. Verder gaat geen enkele muurkrant in haar critiek, Want dat Zou onvermijdelijk leiden tot de te- rechtstelling van den vermetele. De communisten willen echter zelfs deze onschuldige critiek niet dulden. De leiders van de muurkrant worden gewaarschuwd, dat het sehrijven over de tekortkomingen van de plaatselijke administratie en over de gebreken van afzonderlijke communistische leiders ten strengste verboden is. Blijkt het, dat de redac- tie tegen deze voorschriften zondigt, dan wordt het blad afgerukt en vernietigd (dus precies als onder het oude regime), terwijl de ,,schuldige" in de gelegenheid wordt gesteld in een gevangeniscel te peinzen over de pers- vrijheid in de Sovjet-Unie: In vele plaatsen heeft de administratie de redafie van de plaatselijke muurkrant eenvoudig medege- deeld, dat alle stukjes, die zij in de krant wil opnemen, eerst door een censor goedgekeurd moeten worden Ondanks al deze vervolgingen breidt het aantal muurkranten zich gestadig uit. Naar schatting verschijnen nu in Rusland meer dan 40.000 van zulke kranten. Verleden jaar werd te Moskou zelfs een tentoonstelling georgani- seerd van deze kranten en het verslag van die tentoonstelling, dat den inhoud van vele dier kranten bevat, is een van de belangrijkste do- cumenten over het Russische leven, dat wij i)ezitten. Teekenend voor de ontwaking van den Russischen boer is, dat ruim de helft van alle muurkranten nu op het platteland verschijnt. Deze door boeren voor boeren „geredigeerde" bladen dragen vaak zeer orootsche benamin-

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6