L. FRANKENBERG - Alkmaar. Hoofdroos Tabfleften Zeetijsflisfiifen Binnenland VEOHrr en venriotfo caat U ZITTErt gen, bijv. „De Ontwaking", ,,Vooruit!" „®e Stem der Waarheid", „De Vriendschap van alle Menschen" enz. Ofschoon zoo'n dorps- krant in alles de groote bl,aden nabootst en K]fs een „hoofdartikel" bevat (zonder zulk een „ho:fdartikel" is geen enkele krant in Rus- jand denkbaar), wijdt de redactie toch hoofd- lakelijk haar aandacht aan het plaatselijke nieuws. Elke mededeeling over een plaatse lijke gebeurtenis wordt voorzien van een kern- achtige opmerking, vaak in een taal, die niet bepaald voor een blad geschikt is (de Rus Jioudt van een hartig woord en kan nu een- maal niets doen zonder een vloek). Vaak wor den de berichten in de muurkrant voorzien van caricaturen, penteekeningen enz. Het ge- beurt ook, dat een nummer van de muur krant slechts uit een caricatuur bestaat, die op een bijtende en tegelijkertijd ruwe, vaak zelfs onwelvoegiijk grove wijze datgene he- kelt, wat de krant veroordeelen wil. Deze ca- r^aturen hebben echter nooit betrekking op de staatszaken, zelfs niet op het gedrag van de provinciate of plaatselijke overheid; zij iiekelen de lagere goden van het dorp, de iabriek enz. Den laatsten tijd bemoeien de muurkranten tich ook met de verkiezingen. Een verkiezings- propaganda tegen de candidaten van de pegeerende partij (andere partijen mogen ix in Rusland niet bestaan is natuurlijk bui- tengesloten, maar de redactie maakt zich ver- oienstelijk, door sommige, bijzonder kwets- bare candidaten (ontslagen tuchthuisboeven, dieven, souteneurs e. d., wier aantal in de lijs. ten der communistische partij zeer groot is), onmogelijk te maken alleen door hun doop- ceel te lichten. En het is reeds vaak voorge- komen, dat de muurkranten de regeerende partijen hebben gedwongen Zulke candidaten van haar lijst te verwijderen en meer accepta- bele candidaten er op te plaatsen. Van West-Europeesch standpunt zijn dat onbeiangrijke dingen, maar in Rusland, waar de geheele bevolking gebukt gaat onder den druk van de almachtige communistische partij en de gevreesde en fel gehate G P.Oe., zijn dat zeer belangrijke feiten, die meer op- sehudding verwekken dan het ten val brengen van een regeering in een democratiseh land De muurkrant is langzamerhand in Rus land de groote macht geworden; haar invloed is veel grooter dan die van de pers in het bui- tenland. In de toekomst, als de val van het tegenwoordige regime de persvrijheid zal her- stellen, zal de muurkrant een der allerbelang- rijkste factoren van den opbouw word en. Dr. BORIS R APTSCHINSKY. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Enggano 31 Mei v. Amst. te Batavia. Johan de Witt 2 Jutri v. Batavia te Amst. Kotti 1 Juni v. Amst. te Hamburg. P C. Hooft (thuisr.) 1 Juni v. Singapore. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Bennekom 30 Mei v. Talcahuano n. San An tonio. Jaso n(uitr.) 31 Mei v. Arica. Adonis 2 Juni v. Amst. te Rotterdam. Adonis 2 Juni v. Rott. n. Vigo. Alkmaar (thuisr.) 1 Juni te Duinkerken. Ariadne 1 Juni v. Alicante n Barcelona. Berenice, v. Rott. n. Oran, 1 Juni te Gibrarl- tar. Clio 1 Juni v. Constanzia n. Constantinopel Commewijne (uitr.) 1 Juni v. Madeira n. Pa ramaribo. Doros 1 Juni v. Catania te Venetie. Euterpe 2 Juni v. Amst. n. Kopenhagen. Ilos 1 Juni v. Tarragona n. Burriina. Irene 2 Juni v. Rott. n. Belaga. Mars (uitr.) 31 Mei te Porto Rico. Merope 1 Juni v. Musel te Oporto. Odsseus 1 Juni v. Danzig te Stettin. Orestes 1 Juni v. Caiamata n. Piraeus. Pluto 1 Juni v. Aarhus n. Amsterdam. Poseidon 30 Mei v. Pt. Columbia te Jackson ville (U.S.A.), vertr. 1 Juni via Brunswijk, Havanna n. Louden, Antwerpen, Ham- burg. Proteus 2 Juni v. Amsterdam n. Hamburg Ulysses 1 Juni v. Amsterdam te Hamburg. Venus 2 Juni v. Valencia te Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD. Flandria (thuisr.) 1 Juni v. Bahia. Kennemerland (uitr.) 1 Juni te Bahia. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Dinteldijk 2 Juni v. Rot. n. d. N. Pacific. Edam, v. New-Orleans n. Rott, 2 Juni v. Boulogne, worat 'snacnts i2 uur voor den N. Waterweg verwacht. Lochkatrine, v. Vancouver, 1. v. Southamp ton, n. Rotterdam, 2 Juni te Londen. Noorderdijk, v. d. Pacifickust, 1 Juni v. Lon den n. Hamburg. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Grijpskerk (uitr.) 31 Mei te Durban (verb.) Meliskerk 1 Juni v. Pt. Natal te Kaapstad. Nijkerk 1 Juni v. Bremen te Hamburg. Rijperkerk 2 Juni v. Hamburg te Antwerpen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Algenib (uitr.) 31 Mei te Freetown. Brechtstroom (uitr.) 30 Mei te River Cess. Hermes (thuisr.) 1 Juni te Duala. Marken (thuisr.) 28 Mei v. Grand Bassam. Reggestroom (uitr.) 31 Mei te Forcados. Rijnland (uitr.) 31 Mei v. Freetown. Vlieland (thuisr.) 27 Mei v. Saltpond. HOLLANDOOST-AZIe LIJN. Gemma 2 Juni v. Amst. te Vladiwostock. Salabangka 2 Juni v. Rott. n. Hamburg. Zosma (iutr.) 2 Juni te Shanghai. HOLLAND—BRITSH-INDIe LIJN. Bovenkcrk (thuisr.) 2 Juni v. Port Said. Hoogkerk (thuisr.) 31 Meiy v. Karachi. HOOLANDAUSTRALIA LIJN. Arendskerk (thuisr.) 1 Juni v. Oran. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Buitenzorg (thuisr.) 1 Juni te Marseille. Insulinde 2 Juni v. Rott. te Batavia. Kota Inten (thuisr.) 1 Juni v. Sabang. Kota Radja 2 Juni v. Batavia n. Rotterdam. Tapanoeli 2 Juni v. Rott. n. Hamburg. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aludra (uitr.) 1 Juni te Buenos Ayres. Waaldijk (uitr.) 31 Meite Buenos Ayres. Poeld k (uitr.) 1 Juni v. Leixoes. JAVA—NEW-YORK LIJN. Stadsdijk 2 Juni v. Batavia n. New-York. Bali 2 Juni v. New-York te Batavia. Sembilan, v. Batavia n. New-York, 1 Juni v. Port Said. EMZETCO LIJN. Jonge Maria 2 Juni v. Londen n. Rotterdam. Jonge Anthony 2 Juni v. Londen n. Rotter dam. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Antenor, v. Japan n. Rott.,2 Juni v. Tsing- tao. Jason, v. Batavia n. Liverpool, 31 Mei v. Marseille. Laomedon, v. Japan n. Rott., 1 Juni v. Bela- wan. Phemius 1 Juni v. Batavia, 1. v. Amst., te Londen. Plisander 2 funi v. Amst. n. Batavia Euroymedon 2 Juni v. Batavia te Amst. CENTRALE NEDERL. AMBTENAARS BOND. Tegen elf uur werd Zaterdag de congres- zitting hervat. Medegedeeld werd, dat in de besloten ver- gadering een motie is aangenomen, waarin het congres als zijn meening uitspreekt, dat de ter hand genomen herziening van het Be zoldigingsbesluit, wil zij inderdaad, zooals de regeering wenscht, rust kunnen brengen rondom de salarisregeling van het rijksper- soneel, d. w. z. door de organisaties zal kun nen worden aanvaard, niet zal mogen wor den gebonden aan een bedrag zoodanig, dat billijke verlangens niet zullen kunnen worden bevredigd en meer speciaal de in 1924 raw weg verbroken verhoudingen niet zooveel mcgelijk herstelt. Medegedeeld werd, dat tot lid van het hoofdbestuur is benoemd de heer Doorne- bosch te Haarlem. De vergadering vereenigde zich met alge- meene stemmen met de door de congres-com- missie ontworpen grondslagen voor een nieuwe contributieregeling. Het congres besloot tot instelling van een groepsraad voor de leden, werkzaam bij dien- sten, ressorteerende onder het departement van Marine. Aangenomen werd een voorstel-Rotterdam, waarbij besloten is, de pensionneering der bezoldigde bestuurders te verbeteren en tot invoering van een weezenpensioen naast de bestaande weduwen pensionneering over te gaan. Wat betreft de samenwerking met andere organisaties werd besloten, af te wachten het resultaat van het onderzoek der commissic van 10 uit N. V. V. en S. D. A. P. Verworpen werd een voorstel Leeuwarden om het H.B op te dragen de mogelijkheid omtrent een organisatorisch verband met den C.B.P.T.T. Aangenomen werd een motie waarin het hoofdbestuur werd opgedragen met kracht en klem te blijven ijveren voor: lo. algemeene toepassing der regeling van het Departement van Waterstaat (vaste aan- stelling onder toekenning van den vroeger vervulden diensttijd); 2o. aanstelling in hoogeren rang van al degenen, die er krachtens hun dagelijksche werkzaamheden aanspraak op hebben; 3o. herplaatsing der wachtgelders in ge- lijkwaardige functies; 4o. ruimere toepassing van artikel 3 punt 7 van het Wachtgeldenbesluit (voortzetting van het wachtgeld, nadat het genot hiervan is geeindigd). De begrooting voor 1928 werd vastgesteld op een bedrag van 236,600. Besloten werd 2000 uit de Bondskas ce- schikbaar te stellen voor de Ondersteunings- kas. Op voorstel van Zwolle werd aan het H.B. opgedragen er bij het N.V.V. op aan te dringen dat de vakcentrale bij de desbetref- fende instanties haar invloed aanwendt, om te komen tot leerplicht van maatschappelijk minderwaardigen, als blinden, doofstommen en zwakzinnigen en het stichten van scholen voor behoorlijk vak-onderwijs. Met betrekking tot het gebruik van Espe ranto als spreektaal op internationale con- gressen werd besloten af te wachten het re sultaat der bemoeiingen in deze van't N.V.V. Rechtspositie. Na een kort debat werd de volgende motie aangenomen: Het Congres overwegende: dat de positie waarin het Overheidsperso- neel in het algemeen en het lagere in het bijzonder verkeert, in de eerste plaats een verhooging der salarissen noodzakelijk maakt; dat daarnaast de actie zich dient te rich- ten op de verwezenlijking van het Program van Actie van den Bond; verklaart de volgende punten van dit Program III. betreffende de regeling der rechts positie, IIla betreffende de beperking der tijdelij- ke aanstelling (op arbeidsovereenkomst), IIIc. betreffende de toekenning van wacht geld, IVa. betreffende de inkrimping van het ver- schil in salarieering en belooning tusschen het Overheidspersoneel op het platteland en in de steden. IVb. betreffende de verkorting van den werktijd tot 8 uur per dag en de toekenning van een meerderen rusttijd als vergoeding voor dienst on Zondag, en IVc betreffende de uitbreiding der jaar- lijksche vgcantie tot een minimum van 18 werkdagen en de toekenning van een vacan- tietoeslag. bijzonder urgent; draagt het Hoofdbestuur op, in de naaste toekomst al den invloed waarover de Bond en de moderne arbeidersbeweging beschikken aan te wenden tot verwezenlijking van de ge- noemde punten van het Program van Actie, en roept het Overheidspersoneel op, door toetreding tot den Bond dezen in dit streven te steunen. De ambtenaarswet Aangenomen werd de volgende motie amb tenaarswet Het Congres dringt er bij de regeering op aan te bevorderen, dat binnen den kortst mo- gelijken tijd zoowel de formeele als de mate- rieele rechten der ambtenaren wettelijk wor den geregeld. De pensionneering. Met betrekking tot de voorstellen inzake pensionneering vereenigde het congres zich zonder debat, met het volgende prae-advies van het H. B. Hoewel het H. B. van meening is, dat voor alles onze kracht moet worden geconcen- treerd op de herziening van het bezoldigings- besluit en de totstandkoming der in uitzicht gestelde algemeene regeling van de rchtspo- sitie, wil het H. B., rekening houdend met de gegronde bezwaren tegen de in den Pensi- oenraad 1922 aangebrachte verslechteringen, zich gaarne ten aanzien van een herziening der P. W. diligent verklaren. Het volgende congres zal te Amsterdam worden gehouden. Stenhuis. Bij de rondvraag vroeg een der afgevaar- digden, wat er aan is van het gerucht, als zou Stenhuis niet om physieke redenen zijn afgetreden als voorzitter van het N. V. V., maar dat hem een fatsoenlijke uittocht is bereid door de voorzitters der organisaties. De voorzitter antwoordde, dat Stenhuis op verzoek wegens gezondheidsredenen, ge- staafd door geneeskundige verklaringen, eer- vol ontslag is verleend met toekenning van een jaar salaris, waarna de invaliditeitsver- zekering intreedt. Op geruchten wilde spr. niet ingaan. Onder het zingen der internationale ging het congres uiteen. Wij leveren ALLE LEDERWAREN met volledige garantie. hebben bereikt en een diensttija van ten min- ste 10 jaren kunnen doen medetellcn. Ten einde te voorkomen, dat hierdoor het pensi- oenfonds met nieuwe lasten zou worden be- zwaard, wordt voorgesteld het bedrag van het ouderdomspensioen voor vrouw'cn vast te stellen bij algemeenen maatregel van bestuur, De beroemde korfbalspeler werkt een ongewenschten vrijer het huis uit, (Judge) BOSCH- EN HEIDEBRAND. Zaterdagmiddag ontstond er brand ten Westen van't gehucht Deelen aan den weg naar Hoenderloo op de Kemperheide op de door draadgaas afgezette terreinen van het landgoed van den heer Kroller. Van Deelen plantte't vuur zich snel in oostelijke richting over het heideveld voort. De Apeldoornsche brandweer en de Arnhemsche slaagden er in het vuur binnen het afgezette gebied te hou- den. Krachtige hulp werd ook verleend door ongeveer 70 manschappen van het 8ste en 19de regiment infanterie uit Arnhem, terwiji ook uit Ede militaire hulp was aangerukt. Omstreeks half vijf was het gevaar voor uitbreiding geweken. BEROOFD? Een melkhandelaar te Rotterdam heeft bij de politie aangifte gedaan dat hij zou zijn beroofd van 6000. De man, een lijder aan een hartziekte, is Vrijdag naar Schiedam ge- weest voor zaken. Hij is op de terugreis eeni- ge malen onwel geworden en tenslotte heeft hem op den Middensteiger een flauwte be- vangen. Daar is hij toen door twee heeren, die hem van gezicht kenden, gevonden. Zij hebben hem in een taxi naar huis gebracht. Toen de melkhandelaar weer bijkwam, be- merkte hij, dat zijn portefeuille verdwenen was. Er bevonden zich vier bankbiljetten in van 1000, ongeveer 1500 aan klein bank- papier en 50 gouden tientjes. De politie heeft de zaak in onderzoek. WEER VORSTSCHADE. In den omtrek van Heerenvecn heeft het Vrijdagnacht erg gevroren; vooral aardappe- len, boonen en tomaten hebben geleden. WIJZIGING PENSIOENWET. De heer Tilanus heeft op het wetsontwerp inzake wijziging der Pensioenwet c. a. een amendement ingediend, ten einde de moge lijkheid te openen, aan vrouwelijke ambtena ren nl of niet op eigen verzoek pensioen te verleenen zoodra zii den leeftiid van 60 jaren nigeen zal het befreuren, dat het nu, na 317 jaar dienst, aan zijn bestemming onttrokken wordt. Welke nieuwe bestemming men aan de Zui- derkerk na de sluiting denkt te geven is nog niet bekend. met dien verstande, dat daarbij rekening zal worden gehouden met de omstandigheiaj dat de vrouwelijke ambtenaren bij pensioennee- neering voor haar 65ste jaar langer in het genot zijn van een pensioen, doch daardoor ook dit pensioen op een iets lager bedrag wordt vastgesteld. Een tweede amendement heeft betrekking op de pensioenen van personeel van bijzon- dere gymnasia. UITVOER VAN VEE. Nieuwe maatregelen te wachten. Aan het departement van binnenlandsche zaken en landbouw is onder leiding van d-en directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst, dr. Berger, een bespreking gehouden met belanghebbenden bij den uitvoer van vee naar het buitenland, vertegenwoordigers van de centrale landbouworganisaties, van den veehandel en eenige vee-exporteurs. Ook wa- ren aanwezig de chef van den buitenland- schen voorlichtingsdienst aan het departe ment, de inspecteur van den landbouw, ir. Mansholt, de directeur van de rijksserum- inrichting en eenige inspecteurs van den vee artsenijkundigen dienst. iUt de besprekingen bleek, dat de directie oorzaak van de sluiting van Italie voor onzen veeinvoer was terug te brengen tot onverant- woordeliike handelwijzen van veehouders, die bewust vee met besmette hoeven hadden verhandeld. De vergadering vereenigde zich unaniem met de door den directeur van den veeartse nijkundigen dienst ontwikkelde denkbeelden inzake in te voeren strenge maatregelen om zooveel mogelijk den afzet van onbesmet vee te waarborgen. De nieuwe maatregelen zul len eerlang ter algemeene kennis worden ge bracht. De landbouw-organisaties zullen met den veehandel overleg plegen om gezamenlijk de bedoelde maatregelen op krachtige wijze te steunen. GASCORRUPTIE. Te Winterswijk en Zutphen. Voor de Zutphensche rechtbank is voortge- zet de behandeling van de strafprocedure te gen den directeur van de gemeentegasfabriek te Winterswijk wien ten laste was gelegd, dat hij in die functie van twee N.V.'s heeft aan genomen giften, ofschoon hij wist, dat zij hem gedaan werden om bij deze vennoot- schappen bestellingen te doen of daartoe te adviseeren en tegen den directeur van de gasfabriek te Zutphen, wien ten laste was gelegd, dat hij een gift heeft aangenomen. Bij de vorige behandeling was tegen den eerst- genoemde 400 boete subs, een maand hech- tenis en tegen den tweeden verdachte- /200 boete subs, een maand hechtenis geeischt. Bei- den terzake van overtrading van art. 462 Wet- boek van Strafrecht. Inmiddels heeft de rechtbank beslist, dat de stukken opnieuw in handen zouden worden gesteld van den rech- ter-commissaris voor nader onderzoek. De officier van justitie, inzake den direc teur van de Winterswijksche gasfabriek re- quisitoir nemend, persisteerde, zich bero=- pend op de uitspraak van den Hoogen Raad inzake het begrip „ambtenaar", bij zijn vori- gen eisch. Ook inzake den tweeden verdachte bleef het O. M. bit zijn vroegeren eiscj* De verdediger, jhr. mr. C. C, de Jonghe, vroeg vrijspraak subs, ontslag van rechts- vervolging in beide zaken. MONO- EN KLAUWZEER. Het Tweede Kamerlid de heer Lovink heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw schriftelijk verzocht, mede te dee len, welke maatregelen van regeeringswege genomen worden ter bestrijding van het thans heerschend mond- en klauwzeer, en welke de resultaten zijn, met de tegenwoor dige bestrijding verkregen. OVERTREDING AUTEURSWET. Ten verzoeke van de Venn. „Muziek en Let- teren" is te Amsterdam bij een muziekuitge- ver en bij verschillende muziekhandelaren in beslag genomen een bundel „Vaderlandsche Liederen", die deze uitgever grooTndeels zou hebben overgedrukt uit de bundels „Volks- hederen", welke bij de Venn. „Muziek en Let- teren" zijn verschenen. DE SECRETARIS VAN STOPPELDIJK. De gemeente-secretaris van Stoppeldijk, die door den raad was ontslagen, maar door Ged. Staten gehandhaafd, kwam in de ge- meente om zijn functie weer op te nemen. Hem werd door de beide wethouders de toe- gang tot de secretarie ontzegd, waarop hij de gemeente weer verliet. AFSCHEIDSVOORSTELLING VAN JAN MUSCH. In den Stadsschouwburg te Amsterdam heeft Zaterda-gavond Jan Musch, die de vol gende maand voor een tournee naar Indie vertrekt, afscheid van het publiek genomen met een voorstelling van „De Wijze Kater", het stuk van Heyermans waarin hij zoo vele lauweren in den loop der jaren geoogst heeft, en dat „Het Schouwtooneel" hiennede voor den 244sten keer opgevoerd heeft; het was tevens een van de opvoeringen, die op initia- tief van de Com missie voor Cultureele en Economische Propaganda tijdens de Olympi- sche Spelen gegeven worden. De schouwburg was tamelijk gevuld. Vooral na het tweede en het derde bedrijf schenen de toejuichingen geen einde te krijgen. DE ZUIDERKEPK TE AMSTERDAM. Den Herv. Alg. Kerkeraad te Amsterdam heeft besloten, de fraaie historische Zuider- kerk, een bouwwerk van Hendrick de Keyser, te sllui-ten. Deze kerk, hoe sleoht ook gewoon- lij'k bezocht den laatsten tijd, was geliefd als oudste Hervormde bedehuio van Amsterdam, in gebruik genomen 22 Mei 1611, in een dienst waarin misschien Plancius is voorge- gaan; en hoewel het kerkgebouw inwendig niet meer zoo fraai is als in vroegere tijden (de gekleurde rarren zijn bijv. verdwenen) bezit het todi noiff zijn eigen scftoonheid. Me- Hoofdhuid en haar worden vrij van roos als gij een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit over de hoofdhuid en door de haren uitstrijkt. 't Voldoet iedereen- EEN SCHOOLKWESTIE. Bij raadsbesluit van 21 Juni 1927 werden gelden toegestaan voor den bouw van een nieuwe bijzondere school te Elim, gemeente Hoogeveen. Van dit besluit zijn bij Ged. Staten van Drente in beroep gegaan diverse organisaties en vijf linksche raadsleden, aangezien het vragend bestuur niet de origineele verklarin gen der ouders, doch enkel afschrften had overgelegd. Gedep. Staten hebben het ingestelde -beroep ongegrond verklaard. Hierop hebben eenige ingezetenen beroep ingesteld bij de Kroon. De Koninklijke beslissing van 14 Mei 1928 no. 40, den Raad van State afd. voor de Geschillen van Bestuur gehoord (adviezen. van 14 Maart 1928 no. 253 en 18 April '28) is thans ontvangen en heeft tot inhoud: dat met vernietiging van het bestreden besluit van Gedep. St. van Drente van 26 October 1927 no. 52, de door het schoolbestuur ge- vraagde medewerking door den Raad niet wordt verleend, onder overwe-ging: „dat dit afschrift niet in de plaats kan traden van het origineel, daar het de hand- teekeningen der ouders mist, en in die hand- teekeningen de voornaamste, zoo niet de eenige, waarborg is gel eg en voor de juistheid van de in het stuk vervatte mededeeling; dat de Raad derhalve zijne medewerking had behooren te weigeren en Gedeputeerde Staten het raadsbesluit tot beschikbaarstelling van de voor de stichting van de school benoodig- de gelden mitsdien ten onrechte hebben ge handhaafd. De correspondent van het Hbl. schrijft hierbij „Wij kunnen hieraan nojg toevoegen, dat ter raadsvergadering waarin de aanvrage behandeld werd, op de publieke tribune een deputatie van het schoolbestuur aanwezig was en deze deputatie Mijkbaar de origineele stukken in den zab had, doch weigerde on- danks aanschrijving van het dagelijksch be stuur -der gemeente ze af te staan. Reclamanten weten wel dat deze Konink lijke beslissing geen practisch nut afwerpt, omdat indien niet hier, dan toch elders een bijzondere school zal worden aangevraagd doch door hun reclame hebben ze de beslis sing in hoogste instantie wiHen uitgesproketr zien. Dat is nu gebeurd." DE KRAKATAU. Voor ongerustheid nog geen plaats. Het „Nieuws v. d. Dag v. N. I." had, toen de Krakatau weer verhoogde werking ver- toonde, een kort onderhoud met den vulcano- loog dr. Stehn. Het blad vroeg den vulcano- loog, of de verhoogde werking aanleiding tot ongerustheid kon geven. De heer Stehn meende van niet, ofschoon, zoo zeide hij, men wist nooit wat de natuur den volgenden dag zou doen Dr. Stehn is met andere buitenlandsche vulcanologen over de verschijnselen van dm Krakatau in correspondentie getreden, en deze zijn ook van zijn opinie: moeht een groote eruptie losbreken, dan zou deze toch niet den omvang hebben, zooals die van 1883. De bevingen en beroeringen van de aard- korst, welke in andere deelen van de wereld plaats hebben, b.v. Griekenland, Bulgarije en Mexico, konden vrijwel geen verband houden met de Krakatau-verschijnselen, zoo meende de vulcanoloog. Daarvoor was de afstand te ver; echter kon wel een voortplanting van eruptie-verschijnselen optreden. Over het al gemeen hecht het publiek te veel waarde aan kleine erupties, aldus dr. Stehn, en men deed het beste door zich zoo min mogelijk ongerast te maken. Bij eventueele grootere uitbarstin- gen was alles geregeld, om zoo spoedig moge lijk een ieder te waarschuwen. En zoolang dit niet het geval is, dient men de fantasie sluimerend te laten. Sensationeele beschrijvingen, zooals van de werking van den Krakatau eenige maanden geleden gege ven zijn, hadden een minder goeden invloed op het publiek, ook al omdat de bewerkers er- van zich niet bepaald hadden tot de hun ver* strekte inlichtingen. Het blad vroeg den zegsman nog een ver- klaring van de uitdrukking: bol-eruptie. Een bol-eruptie, aldus dr. Stehn, is een verschijm sel, waarbij- een groote uitgestrektheid van de zee in beroering komt en op het normale wa- teroppervlak zich een cirkel-segment vormt, soms tot 60 M. hoogte. Uit den enormen „wa- ter-bol" spuit dan de eigenlijke uitwerping van steenen en water omhoog. DE ZUIDERZEEWERKEN EN •s LANDS VERDEDIGING. In antwoord op een in het Verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de wet van den 14den Juni 1928, tot afsluiting en droog- making van de Zuiderzee gestelde vraag ver klaart de regeering in een nota, dat de lands- verdediging door het gevraagde uitstel geen schade zal kunnen ondervinaen. INBRAAK. Vrijdagnacht is ingebroken bij den land- bouwer C. van Schie aan den Sloterweg te Nieuw-Vennep. De vrouw des huizes werd door het gerucht wakker en waarschuwde haar eclitgenoot en haar zoons. Toen die er op uit trokken, bleek de inbreker al t' hazen- pad te hebben gekozen; maar hij had toch' uit een kast een portefeuille met 100 meege- nomen. Van den dief of dieven geen spoor. De dader had, voordat hij zijn tocht door het huis begon, de deuren van de echtelijke bed stede gesloten. MINISTER BEELAERTS VAN BLOK- LAND. De minister van buitenlandsche zaken, jhr mr. F. Beelaerts van Blokland, heeft zicli naar Geneve begeven, ter bijwoning van de vergaderingen van den Raad van den Vol- kenboncL OH is't gevaar- jjijkste moment cm kou tevatten. Neem

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7