De regels voor den weg. f Modepraatjes van een Parisienne. Sport 3 I- Stagisrai euws ambtenaren BIJ DEN KAAD - VAN ARBEID. Oiider voorzitterschap van den heer G. K. Vos, uit Den Haag, kwam te Tiel de alge meene vergadering bijeen van den Algemee- nen Bond "van Ambtenaren van Raden van Arbeid. De voorzitter wees in zijn openigsrede er op, dat de vereeniging in bloeienden toestand verkeert. In het afgelo-open jaar werden eenige nieuwe afdeeling.n opgericht. Er werd aangedrongen op 't brengen van eenheid in de neutrale vakbeweging van ove-r- heidspersoneel. Deze kwestie gaf aanleiding tot een zeer langdurige discussie tusschen de heeren J. M. Rudelsheim, afgevaardigde van de afdeeling Zwolle, en den heer Perdok, voorzitter van de Centrale van organisaties van overheidspersoneel. Deze wees er op, dat de Centrale in beginsel voor de eenheid is, doch dat die afstuit op de houding van ver- schillende organisaties, die het groepslang voorop stellen, terwijl ook de poilitieke ten- denzen de eenheidsvorming in den weg staan. Ten aanzien van de salarissen stelde de afdeeling Rotterdam voor, dat bij invoering van de nieuwe regeling er op worde aange drongen deze terugwerkende kracht te ver- leenen tot ten minste 1 Juli 1928. Het jaarverslag m het beleid van het hoofdbestuur werden goedegkeurd. De be- rooting voor 1928 werd vastgesteld op 3985. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren G K. Vos en J. C. van den Berg te Den Haagen C. J. Peereboom te Amsterdam. In de vacature-baron van Resenhove werd geko zen de heer J. A. Schippers te Amsterdam. Eenige voorgestelde wijzigingen in de sta- tuten en het huishoudelijk reglement werden vastgesteld. Als plaats voor de volgende ver gadering (10-jarig bestaansfeest) werd Den Haag aangewezen. ■WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING. Zaterdag is in „Parkzicht" te Amsterdam een algemeene vergadering gehouden van de Nationale Vereeniging tegen de Werkloos heid. Voor deze vergadering hebben prof. W. C Mees en prof. dr. Ch. Raaymakers prae- adviezen uitgebracht over het volgende vraagpunt. „De Duitsche Rijksgrondwet bevat in art. 163, al. 2 de volgende bepaling: „Aan iede- ren Duitsoher moet de mogelijkheid worden gelaten door economischen arbeid' zijn le- vensonderhoud te verdienen. Voor zoover hem geen passend werk kan worden aange wezen, zal voor zijn noodzakelijk onderhoud worden gezcrgd. Een nadere regeling geschiedt door een speciale rijkswet." Verdient het aan beveling, om bij een even- tueele wettelijke regeling ter bestrijding van de gevolgen der werkloosheid in Nederland eenzelfde bepaling als uitgangspunt dier wet telijke regeling op te nemen?" Prof. W. C. Mees merkte in zijn prae- advies op, dat de praktijk hier te lande met ret nieuwe Duitsche voorschrift in overeen- stemming is. Humanitaire overwegingen zul- len de neiging doen ontstaan bij de toeken- ning van onderhoud niet te karig te zijn. Ook de praktische overweging, dat het wensche- lijk is, dat de arbeidskracht onverminderd in stand blijft, zal van een te krappe ondersteu- ning weerhouden. Daartegenover staat echter een andere practische overweging, n.l. deze, dat te ruime cndersteuning zal verminderen den prikkel tot het ijverig zoeken naar ar- beidsgelegenheidzij zal ook bij den niet- werkiooze den prikkel tot eigen voorzorg, tot sparen of verzekering, verzwakkenten slotte verzwaart iedere verruiming der onder- steuning den last op de publieke kas, d.w.z. op de belastingbetalers, waarvan de meesten zelf niet zonder mceite in hun onderhoud voorzien. Maar er is meer. Wordt zonder meer aan de overheid de plicht opgelegd om in het on derhoud van den werkloozc te voorzien, dan zal het denkbeelld wortel schieten of versterkt worden, dat het wegnemen van de nadeelige gevolgen van werkloosheid uitsluitend of al- thans in de eerste plaats is een overheids- taak. Niets is minder waar. Het ligt in de eerste plaats op den weg van het individu om maatregelen te nemen om tijden van werk loosheid door te komen. Hij kan dat doen door zich tegen werkloosheid te verzekeren; liefst door beide te zamen. Ook is er bezwaar tegen het Duitsche voor schrift, dat onderstand moet worden ver- leend, zoodra geen passende arbeid kan wor den verschaft. Prof. Mees achtte het minder vernederend voor een geschoolden arbeider werk aan te nemen, dat een cngeschod'de kan verrichten dan overheidssteun te trekken. Prof. dr. Ch. Raaymakers bleek eveneens weinig voor navolging van het Duitsche voorschrift te gevoelen. Hij kwam na een uit- voerig betcog, waarin hij o.a. zegt dat door een actieve welvaartpolitiek en goede sociale maatregelen alles moet worden gedaan, wat mogelijk is, om werkloosheid te voorkomen, tot de vof'gende conclusie: Art. 163, tweede lid, berust op de onder- stelling van een recht dat niet bestaat en er- kent door den subsidiairen plicht tot onder houd, ook zonder werk, dat aan het recht op werk practisch niet kan worden voldaan. Zulk een bepaling over te nemen in onze wet- geving verdient geen aanbeveling. Wei moet als plicht van den wetgever er- kend, de werkloosheid zooveel mogelijk te voorkomen en te zorgen, dat de steun aan werkloozen verleend zoo weinig mogelijk ver nederend zij. Over de prae-adviezen werd door verschil- lende heeren het woord gevoerd. Mr. M. G. Levenbach hield een lang be- toog, waarin hij tot de conclusie kwam, dbt een recht bestaat op werkloosheidszorg met steun voor levensonderhoud. Debater wil dit ook in de wet zien opgenomen. De heer L. v. d. Wal, voorzitter van den typografenbond, kwam tot dezelfde conclusie als mr. Levenbach. De heer Mr. A. Mok was van meening, dat uitgesproken moet worden dat de staat verplicht is in tijden van nood de onderdanen bij te staan. Het is plicht van de overheid dit vast te leggen in de wet. De heer SneeVliet hield een lang betoog, waarin hij uiteen zette, dat verhooging van loon geen oplossing der werkloosheid brengt, evenmin als verlaging der loonen. Ondanks het opnemen van het betreffende artikel in de Duitsche grondwet, is daar niets veran-1 derd. Spr. achtte het immoreel, de aroeiders te verwijzen naar den steun. We moeten den weg van onderstand al'leen dan op als het niet anders kan. Er moet een toestand komen van recht op arbeid. Spr. ging daarom niet mee met beide prae-adviseurs. De heer J. Th. Nijkamp kon zich niet ver- eenigen met het prae-advies van prof. Mees. Naaat hij dezen had bestreden, zei spr. mee te gaan met de uitspraak van prof. Raayma kers, dat een uitkeering bij werkloosheid zoo min mogelijk vernederend moet zijn. Dit behoort dus, zegt spr., te geschieden door een behoorlijk geregelde werkloosheidsvoorzie- ning. Hierop verdedigden de beide prae-advi seurs nog hun standpunt in verband met de gemaakte opmerkingen. Na re- en dupliek werd de bijeenkomst ge- sloten. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. De Nederl. Vereen. „Eerste Hulp bij on- gelukken" hield Zaterdagmorgen een alge meene vergadering onder voorzitterschap van dr. C. B. Tilanus. Deze gaf in zijn openingswoord een kort overzicht van de geschiedenis der vereeni ging, dit zoowel naar aanleiding van zijn aftreden zonder zich herkiesbaar te stellen, als naar aanleiding van het 35-jarig bestaan der vereeniging. Tot leden van het hoofdbestuur werden ge kozen de heeren Saeijste Haarlem, dr. P. H. van Eden, H. L. Boas en A. J. ten Hope. Dr. van Eden werd daarna met algemeene stem- men tot voorzitter benoemd. Tot eere-voorzitter benoemde de vergade ring dr. Tilanus en wel bij acclamatie. Besloten werd voor de eerstvolgende ver gadering het aanbod van Groningen en te- vens voor de volgende die van Rotterdam met dank te aanvaarden. 's Middags werd ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der vereeniging een boot- tocht gemaakt, waaraan ook prins Hendrik deelnam, over het IJ tot de Oranjesluizen en terug naar Zaandam heen en weer. In Zaandam gaven de Amsterdamsche en Zaandamsche afdeelingen van de „Vrijwilli- ge brigade tot redding van drenkelingen" duidelijke demonstraties in het redden van drenkelingen. Op den terugweg vielen nog tot twee ma- len toe, passagiers over boord, die tot twee maal toe gered werden door leden der bri gade. De reddingsdemonstraties werden vooraf- gegaan door zwem- en gevolgd door duik- demonstraties; zij oogsten veel bijval. DE OORZAKEN VAN DEN WERELD- OORLOG. Het Nederlandsche comite tot onderzoek van de oorzaken van den Wereldoorlog hield Zaterdagmiddag onder voorzitter schap van dr. N. Japikse een algemeene ver gadering te 's-Gravenhage. Mr. dr. L. J. G. van Gorcom uit 's-Herto- genbosch hield een lezing over het ontstaan van den oorlog van 1870. Spr. ziet in dien oorlog een der groote oorzaken van den wereldkrijg van 1914—-'18, en hij zou daarbij nog wel verder willen te- ruggaan, nl. tot den tijd van den stadhouder Willem III, die de ziel was van het groote bondgenootschap tegen Frankrijk uit de 17e eeuw. Bij de op de voordracht volgende gedach- tenwisseling vroeg kolonel Schuurman, waar- uit dr. Van Gorcom meende te moeten con- cludeeren, dat Nederland zoo Fransch ge- zind zou zijn. Spr. zou het betreuren, dat men ging zoeken oorlogsschuld in plaats van oorlogsoorzaken. Nadat nog enkele andere sprekers korte opmerkingen hadden gemaakt, antwoordde dr. Van Gorcom niet te hebben betoogd, dat Nederland zoo Franschgezind is, maar dat men hier Frankrijk niet de waarheid wil zeggen. Deed men dit laatste in het alge- meen wel, dan zou daarmee naar sprekers meening de pacifistische strooming worden gediend. KORTE BERICHTEN. Door de vereeniging tot behoud van den ouden historischen korentnolen te Sloten is deze thans aangekocht. Eerstdaags zal een publike aanbesteding worden gehouden om den molen geheel te doen restaureeren. De staking bij de sigarenfabriek „De Jaco" te Culemborg is opgeheven. Iieden wordt het werk hervat. De adtninistrateur eener handelsonder- neming te Koto-Radja, die eenigen tijd gele- den te Leiden gearresteerd is als verdacht van verduistering, is thans definitief op vrije voeten gesteld. Twee ingezetenen van Tiel hebben aan de openbare leeszaal aldaar ieder 1000 ge- schonken, onder voorwaarde, dat het be- staande gebouw niet zal worden verkoclit. Uit de uitstalling in de Rustenburger- dwarsstraat te Amsterdam is een motorrij- wiel ontvreemd. Als verdacht van dezen dief- stalis een 20-jarige man aangehouden. VOETBAL. Alcmaria—WF. C. 8—1. Alcmaria heeft gisteren hare competitie- wedstrijden van dit seizoen beeindigd met een ontmoeting tegen W. F. C. uit Wormer- veer. Alcmaria behaalde niet minder dan een 8—1 overwinning, waarmee het seizoen dus wel succesvol besloten is. Alcmaria was op Elfring na volledig, ter wijl W. F. C. enkele invallers had. Na tien minutc-n opende Jo Bos de score met een van zijn bekende schoten. Zes minuten later maakte hij het tweede doelpunt uit een goe- den voorzet van Homan. Goed samenspel van den rechtervleugel stelde Th. Bos in staat om kort daarna den stand op 30 te brengen. Hij schoot met het linkerbeen on- houdbaar in. Toen was het weer de beurt aan Jo Bos die de vierde goal voor zijn re kening nam. Scheidsrechter Romeijn kende eerst na eenige aarzeling dit doelpunt toe. Toen er in de eerste helft nog vijf minuten te spelen was, kopte Mulders naar doel, waarna Dietz om te redden in eigen goal kopte. Homan schoot nog eenmaal precies tusschen de beenen van den keeper door, waardoor de stand juist voor rust op 6—0 was gebracht. Na de rust was het een matige vertooning. Alcmaria was eerst weer in de meerderheid, doch tot scoren kwam het niet. Toen ,W. F MdeinnLCcfrcrcpeirn jj C. na dertien minuten een tegenpunt maak te, kwam zij tegelijk veel meer in het offen- sief en was een poos sterker. Doch op 't laatst kwam Alcmaria weer opzetten en scoorde nog tweemaal. Het einde werd alzoo 81. De ware spanning was er na de rust geheel uit. W. F. C. was gisteren te zwak voor Alcmaria. v. d. Abeele verdedigde zijn doel goed en ook de andere spelers hebben niet onverdienstelijk gewerkt voor de rust Toen had de voorhoede tal van uitstekende momenten, die de W. F. C. verdediging zeer veel werk gaven. Mulders was met het af- werken der aanvallen, alsook het schieten, niet gelukkig. Alcmaria heeft de competitie niet slecht beeindigd wat het slechte begin (5 nederla- gen) niet had doen vermoeden-. Zij eindigt thans met 19 p. op de vierde plaats terwijl hare voorhoede het grootst aantal doelpun- ten maakte. Uitslagen N. V. B. Beker. R. C. H.-D. F. C. 4-0. P. E. C.-C. V. V. 5-1. Serie wedstrijden Heilco. De uitslag Seriewedstrijden van gisteren te Heiloo is als volgt: Z. S. G. O. I—D. E. O. I (Amsterdam),'uitslag 30; V. V. H. Comb. HeilooZ. S. G. O. 2 Amsterdam, uitslag 11; O. V. V. O. 3Schinkelhaven 3 (Amsterdam), uitslag 32; Sloterdijk 1 Amsterdam—Alcm. Victrix 2 Alkmaar, uit slag 02; T. O. S. I AmsterdamK. V. V. 2 Krommenie, uitslag 16; L. O. C. 2 Am sterdam— Aalsmeer 1 Aalsmeer, uitslag 1-5 TENNIS. De Parijsche kampioenschappen. Het is mej. Bouman niet mogen gelukken, zich in de finale te plaatsen. Zaterdag toch moest ze het loodje leggen tegen miss Ben nett, die haar met 62, 86 overwon. Jam mer genoeg missen we nu den eindstrijd WillsBouman, een strijd, waarop velen ge- wacht hadden. In de heeren enkelspelen sloeg Cochet (Fr.) zijn landgenoot Borotra met 63, 2—6, 75, 64, terwijl Lacoste (Fr.) Hawk-es (Am.) sloeg (62, 64, 6—4). KORFBAL. Door een groote 100 zege op E. K. C. A. (Arnh-em) legde Het Zuiden (Rotterdam) be- slag op het kampioenschap van Nederland. Voor de tweede maal in successie kan zij nu de kampioensvlag hijschem De stand is: gesp. gew. gel. verb doelp. pt. Het Zuiden 3 3 26— 3 6 Voorwaarts 4 2 2 1319 4 E. K. C. A. 3 3 3—20 PAARDENSPORT. DRAVERIJEN OP HOUTRUST. Successen voor StaL de Vlieger. Ondanks de concurrentie van Hilversum en het afwezig zijn van de cracks Madrigal en Marie P., was de opkomst vrij goed en de sport voldeed beter dan op den openingsdag. Van de 5 paarden in de finale van draverij A, kon Mignon wegens slechte praestatie al di rect worden uitgeschakeld en ook Present H, die ingehouden werd. Prinses Olga, na Mig- nog gepasseerd te zijn, toonde zich een waardige leidster. In de finale van draverij B werd miss Zelda Peter de taak vergemakke- lijkt dcor fouten van Quinte 2 en Present H. In draverij C is Bretteur het paard. Hij won op stap. De uitslagen luiden: Draverij A. 1. Prinses Olga van Dirk de Vlieger (J. de Vlieger) 715 M., niet geplaatst (in de finale)Konora (725), Prince Mo-ko St. L, (720), Mignon (650), ingehouden: Present (725). Draverij B.: 1. Miss Zelda Peter van Si mon van der Oord (eig.) (765), niet geplaatst (in de finale): Quinte 2 (725), Idylle (730), Present H. (725). Draverij C.: 1. Bretteur van D. de Vlieger (J. de Vlieger) (760 M.), 2. Friscolema van G. L. van der Elshout (den Bruigom) (760 M.), 3. Idylle van D. Pronk (eig..) (730 M.), nietgeplaatst Omega S. (710). 3. VOOR DEN WIELRIJDER: i1! i. Rijd altijd zooveel mogelijk rechts, vooral bij het maken van een bocht. Haal altijd verkeer, dat v66r U is, links in. Rechts uithalen is strafbaar en zeer gevaarlijk. (Hierop is een uitzonde-j ring op sommige rijwielpaden). Tracht nimmer tusschen twee elkaiuter passee? rende voertuigen door te glippetu Geef bij het veranderen van richting, duidelijk zichtbaar een teeken, ep vooral,! doe het tijdig. Geef op een kruispunt voorrang aan hem of haar, die rechts van U is. Rijd, komende van zij weg op een hoojdweg, behoedzaam. Geef steeds, waar gevaar kan dreigen, behoorlijk signalen, met de bel. Zorg, dat uw rijwiel voorzien is van een goede rem, bel en reflector; en bovendien op den voorgeschreven tijd van een goede verUchting. Gebruik geen verblindend 'lichl, dat is voor andere weggebruikera gevaarlijk. Lang niet able reflectors zijn goed; voor- ziet U van &n, die inderdaad invallende lichtstralen duidelijk zichtbaa; rood te- rugkaatst. Zorg voor een goede plaat- sing van den reflector. Rijd niet op een rijwidl met Hnderlijke ofj ver uitstekende voorwerpen, dit is ge-\ vaarlifk. fVbor inlichtingen op verkeersgebied kan men zich steeds tot de politie wettden. (Nadru-k v-erboden.) Parijs, Mei. N-u ook aan u, bewoonster van het „Land der natte zomers", warmte en zon, in een kort-en, maar krachtigen zomer, zijn voor- speld, waag i-k het, u t-e schrijven over zom-er-toiletjes. Het is veili-g, dat die altijd nog kunnen schuilen onder een meer of min bijpass-enden mantel, wanneer de beloften der w-eerprof-eten eens niet in vervulling mochten gaan. Liever wilde ik, dat u er mij eer mee aandeed op de Olympische Spelen of andere, niet uitsluitend sporti-eve, f-eesten. Op de tien echte zomer-japonnetjes zullen er negen zijn van bedrukt-e stof, maar naar den aard van die stof en van het patroon zullen de mod-ell-en of bijna sportief of heel „flou" (licht en soepel) zijn. Klein-e, stijve motiefjes, ook de kleinere stipp-en, gev-e-n zelf al aan, dat z-e geplisseerd en gla-d te samen, of m-et effen stof in den tint van het fond of het dessin ver-eenigd, aardige „petitesrobes" vorm-en, die met -een effen, kort jasje worden gedra- gen, of met een mantel met de bedrukte zij-d-e gevoerd. 't Meest zijn die petites-robes zwart met wit of donkerblauw en wit, maar ook in tinten, die harmonie-eren met de rose-beige mod-ekl-eur. Bij zwart-witte jurkjes moet of het wit of het zwart sterk ov-erh-eerschen, an ders lijken ze op die grauwe oud-e-dames- foulards van vroeger. Van crepe-d-e-Chine, shantung of foulard met mo-ssjes en moezen, klein-e blcempj-es, ruitjes of andere meetku-n- sti-ge fi-guurtjes bedrukt, kunt u heele jurkjes mak-en met bijv. een geplisseerden rok en gla-d lijfje of een glad lijfje op een rok, bestaande uit twee geplisseerde volants, 't Rokj-e is soms alleen bedrukt en de jumper effen, maar dan is er weer een soepel kraagje van de bedrukte zijde (bijv. gemoesd) losj-es om- gestrikt en eenzelfde kleine echarpe om een- donk-erblauw of zwart hoedj-e. Het ceintuur- tje is gemoesd en ook d-e „mouchoir", een vierkante lap, die dezen zomer zoo onmis- baar is als een tasch of handschoenen, en die we op elk uur van den dag op de eene of an dere manier bij ons dragen, maar waarin we alleen maar niet on-zen neus snuiten! Soms zijn tasch, fichu en ceinture van eenzelfde be drukte zijde gemaakt. Op een geheel of ge- deelt-elijk bedrukt japonnetje dragen we soms een effen zwarte „cardigan' (jasje zon der kraag) of manteltj-e met opstaand kraag je, en dat is dan van fijn-e jersey, soms ge voerd met bedrukte zijde Lange mantels van effen zwar-e crepe, die we bij geheel ge- drukje jurkjes ku-nnen dragen, zijn gevoerd met hetz-elfde patroontje, dat dan aan de revers even t-e zien komt en soms onder aan de mouwen. Die mantels zijn recht en hebben -een kleine, opstaand-e kraag of een slip, die om den hals wordt geslagen. Op donkere, gebloemde jurkjes zult u garnituren kraagje en manchetten zien van wit ba- tast met een plisse'tje, onderaan het kraagje een strikje van dat batist. lets gekleeder weer zijn de jurkjes met niet- geplisseerde, maar rond geknipte volants, die soms ook weer geschulpt zijn. Ik zag een aardig toiletje met bolero over een breede zwarte faille ceinture, wit lingerie vest. Dit jurkje was wit, met kleine zwarte bouquetjes bedrukt. Een aardige fantasie op de combi- natie: effen-b-edrukt vormde een jurkje met geplisseerden rok en mouwloos lijfje van wit op zwart ged-rukte crepe-de-Chine. Hierbij was een soort vest, met mouw-en,, van wit crepe satin met soepel gedrapeerde kraag van de crepe-de-Chine, waarvan ook op- sla-gen op d-e mouwen; zelfde garn-eering op de witte pa-nama. Van zwarte -jersey was een „golf" of „cardigan", die op het jurkje met of zonder vest werd -gedragen. Ik w-eet geen ensemble, dat bet-er onze combinatie-zucht bevredigen kan en waarmee nog meer vari- atie is te maken dan dit. Met kleurige bloempjes en bouquetjes be drukt zijn de cretonnes, met licht, meest wit, fond, en waarvan we echte zomerjurken zul len dragen, heelemaal buiten of aan het strand. Op witt-e japonn-etjes zonder mouwen hebben we er kleine jasjes met of zonder mouwen van, of we maken allereenvoudigste japonnetjes met 'n paar plooien in den rok en een effen wit fichu-kraagje en wit cein- tuurtje; onze kinderen hebben jurkjes van cretonne met glad, kort lijfje en aangerim- peld rokj-e, de jongens zomersche kamer- japon van hetzelfde model als die van hun v-ader. Nu Holland dezen zomer ook zijn „grande saison" Zal hebben, zooals wij ieder jaar in Parijs, hoop ik, dat de Hollandsche vrouw zich niet zal houden bij de „petites robes". De meest elegante toiletten zullen ook „im- primees" zijn, met groote patronen voor de groote vrouw, met kleinere voor de kleine en h-et jong-e meisje. Hier dragen we ze al: de bedrukte mousselines, georgette, voile, maro- cain, moire, satij-n, foulard, taffetas etc., maar vooral crepes: crepe-de-Chine, crepe satin, georgette, Ruim en soepel zijn al deze feeste- lijke zomer-toiletten. Die ruimte krijgen onze naaisters vooral door volants, over en achter -elkaar h-eenglijdend. Om de heupen zijn alle japonnen nauw; maar er bov-en is het lijfje soepel, met bolero's en strookj-es, en er onder fladdert het rokje ruin uit naar alle kanteh, met volants van allerlei lengt-e, maar toch al tijd het meest en het ruimst en het lan«. naar een kant. schuin-vdor of schuin-achg Alle vo ants, cascades, klink-en, draper jabots, komen onder andere volants etc voorschijii. Ze zijn alle rondgeknipt en'gol v-end, ook het g-edeelte, dat de heupen nau„ omgeeft is rond en onregelmatig, soms vori -dit ged-eelte meteen d-e ceinture Er is altt'a harmonic tusschen het lijfje en den rok- heefi de laatste een so-epele ceinture. dan heeft hef eerste een h-erhaling, los om het scheew decollete gestrikt. Bestaat het lijfje uit over elkaar schtivende bolero's, dan is het boven- deel van den rok, hoewel la-nger, daarvan ook een h-erhaling en precies zoo geboord si schulpt etc. Is er op de taille midden- of link* voor een jabot, dan komt deze daaronder on het rokje terug. p Bij de gekleed-e, bedrukte middagrobes dra gen we als de weersvoorspellingen uit* komen! -een groote, licht-e zomerhoed van Itahaansch of Indisch stroo en een mooie vos kl-eurend bij ons toilet. Bij gebrek daar van een mouchoir" of echarpe in den tint van een der klyuren van de japon. COLINE. Inl, bij't VerfraaiYngs Gezelschap te Lociiem. BUREAU VAN ARBEIDERSRECHl" Uittr-eksel uit h-et Jaarverslag van het Bureau voor Arbeid-ersrecht, instelling van den Alkm. Best. Bond over het jaar 1927 Ambtenaar de heer J. Westerhof. Door h-et Bureau werden in 1927 in totaal 337 a-dvi-ezen geg-ev-en, waarvar. 233 als zaken werden b-ehandeld (vorig jaar waren deze cijfers 318 en 211). Van deze 233 zaken hadden 8 door o-njuist-e inlichtingen geen re- sultaat, terwijl 22 (van de 26) voor den kan- tonrechter werden g-ewonnen en 7 door toe. geven van den werkgever konden worden teruggenomen. Van de overige 192 zaken hadden 167 een gunstig v-erloop voor de be- trokken p-ersonen. Door aanschrijving, bespreking en proce- -deeren, maar ook en niet het minst door min- nelijk-e schikking, werd voor 42 werknemers 995.25 verkregen, hun toekomend weS h-et van d-e zijde der werkgevers niet in acht- nem-en- van den w-etteiijken of contractueelen opzegtermijn, loo-n of ziekengeldinhouding Van deze 995.25 kwam f 819 ten goede aan 33 leden van bij den A. B. B. aange- sloten organisaties, de rest-eerende 176.25 kwam ten goede aan 9 ongeorganiseerden. Van de 98 door h-et Bureau verzonden be- lastingsbezwaarschriften hadden 83 succes wat een belastingvermindering van 745.75 per jaar bracht, waarvan 663 ten voordee- le kwam van 75 leden van bij den A. B. B. aangesloten organisaties en 82.75 ten ba te van 3 on- en 5 anders georganiseerden. nisaties en 25 aan on- of anders georgani- Van de 10 ong-evallenwetzaken, welke door het Bureau voor den Raad van beroep te Amsterdam en in hoogste instantie voor den Centralen Raad van b-eroep te Utrecht werden gebracht, hadden 6 succes, wat per jaar aan meerder-e rente bracht f 330. Vier schuldvorderingen brachten aan de betrokken p-ersonen 125. De hulp van het Bureau deed dus voor zoover het in geld is uit te drukken, aap 135 personen j 2196 ten goede komen. Van de 337 advieztn werden 312 aan leden van bij den A. B. B. aangesloten orga nisaties, en 25 aan on- of anders georgani- seerden vertr-ekt. De indeeling der behandelde zaken eu ge- gev-en adviezen is als volgt: Betreffende de wet op de Arbeids- overeenkomst51 Echtsch-eiding en sch-eiding van tafel en bed s 5 Testament en erfrecht 12 Burgerrechtelijke kinderwetten, voogdij, enz. 4 fi Faillissement f 4 Gverige zaken van civi-elen aard 17 Ki-esrecht2 Ongevallenwet en Beroepswet 12 Invaliditeitswet 6 Arbeidsw-etgeving en Hinderwet 3 Leerplichtwet4 Armb-estuur en Annenzorg 17 Belastingen.124 Andere dan genoemde rijkswetten 16 Betreffende zieken- en andere fondseni a 6 Vereenigingszaken j .- 4 Div-ersen 31 Totaal 337 Voorts brengt de ambtenaar een woord van dank aan het gem-eent-ebestuur en lei Burgerlij-k Armb-estuur voor bet kosteloos beschikbaar stellen van het kantoor met wachtkamer enz. en besluit zijn versla-g met de woorden, dat hij gaarn-e aan het Bureao voor Arbeidersrecht zijn krachten zal blijven geven om het voor steeds meerderen te doen zijn Een gi-ds in doolhof van het recht, Een hulp voor verdrukten, Een wapen tegen onr-echt. Vrouw: Wel, het dlent nergena toe om naar hula to gaan voor Je wat gevangen hebt, want ik heb den akger gezegd, dat hij maar niet moest aankomen. London OpinloaA 35 JAAR BEPROEFD H 2. ook Huur t s i s 16 HiTfT'rT •v, J

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 8