(n 1 Q m imnlK Comiil. DeJ&njtoTtG Rotterdam. De Olympisctae spelen. 1 ill 4 In Den Haag wedijvert alles met elkander om zoo schoon en helder mogelijk voor den dag te komen. De straten, pleinen, gebouwen en woonhuizen, alles maakt een zeer gunstigen indruk. hulsvrouwen blijven nlet achter. Lees hoe zij dit resultaat bereiken. HULK Fo. 13J 1928 Honderd dertigsfe Jaargang. Dinsda^ 5 Juni. Radio-hoekje Woensdag 6 Juni. HUversum, 1060 M. 12.30—2.— Lunch- inuziek door het Trio Verhey. 3.4.Maak het zelf! Door Mevr. SchaakeVerkozen. 6.7.15 Concert door het Trio Rentmeester. 7.15—7.45 Pianoeoncert van Renee Regnard. g.Concert door het Omroep-orkest onder Ieiding van Nico Treep. Lotte Muskens Sleurs, zang. Herman Leydensdorf, viool. Piet Meershoek. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 12.301.45 Mid- dagconcert. Mevr. R. A. v. d. Horst, piano. H. van der Horst, cello. H. Hermann, viool. 5.-6.Kinderuurtje onder Ieiding v. Mej. G. Ingwersen. Mevr. A. van EykMuller, zang- Mej. C. Muller, piano. 7.308. Causerie door K. H. Spijkman. 8.Concert. Mr. C. van Ry: De organisatie van den Mid- denstand. To van der Sluys, sopraan. Barend Renden, piano. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 112 20 Concert, voor alt en tenor. 12.50 Dans- muziek. 1.202.20 Orkestconcert. 3.05 De Derby-remnen. Verslag gedurende de wed strijd. 3.35 Schoollezing. 4.05 Lezing: Die- ren in den tuin. 4.20 Licht kilassiek concert. Th. Gordon, mezzo sopraan, en strijktrio. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Gezondheidscauserie. 7.35 Brahms pianocomposities. 7.45 Causerie: The adventure of life. 8.05 Fred Adlington's Icamermuziek-ensemble. 8.20 „The sweeps take", 1-acter van Applin. 8.50 Fred. Adling ton's kamermuziekensemble. 9.20 Nieuwsbe richten. 9.35 Reizigersverhalen. 9.50 Nieuws berichten. 9.55 „Joodsch muziekfeest". Het mannenkoor van de Synagoge. Gemengd koor en solisten, bariton, bas, sopraan en piano. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50— 11 Gramofoonmuziek. 12.50—2.10 Klas- sieke kwartetten. 4.055.05 Orkestconcert. g.5011.20 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 11.3512.15 Muziek uit de tijd van Fred, den Groote. 1.252.50 Operettemuziek. 6.20—7.15 Orkestconcert. 8.40 Grotesken. W. Buschoff, declamatie. L. Bodmer. bas. R. EVler, cello. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Zeesen, 1250 M. 12.20—5.20 Lezingen. 520—6.20 Orkestconcert. 6.208.05 Le zingen. 8.50 Sportcauserie. 9.05 Zwem-cau- serie. 9.20 Sonaten. Prof. Havemann, viool. L. HoffmanBehrendt, piano. 10.5011.50 Walsmuziek. Orkest en H. Schnitzler, decla matie. Hamburg, 395 M. 4.35 Pianocomposities van Bach Jr. 6.20 Orkestconcert. 7.45 „Ot- Jiello", opera in 4 acten van Verdi. Daarna tot 11.20 Dansmuziek en cabaret. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek. 6 50 Kamermuziek. 8.3510.35 Orkestcon cert. HET VOETBAL-TOURNOOI. De wedstrijd SpanjeItalie In het Olympisch Stadion werd gistermid- 'dag voor de tweede maal, nadat Vrijdag- avond met 1—1 een gelijk spel werd verkre- gen, de wedstrijd SpanjeItalie gespeeld Ongeveer vierduizend toeschouwers vulden de tribunes. De Spanjaarden hadden in dezen wedstrijd het geluk niet bepaald op hun hand. Het einde kwam met een 7—1 overwinning yoor Italie. De wedstrijden in de demi-finale. De wedstrijden in de demi-finale zullen op de volgende tijdstippen worden gespeeld: Woensdag 6 Juni des avonds te zeven uur Argentinie "tegen Egypte. Donderdag 7 Juni zeven uur 's avonds: Uruguay tegen Italie. De laatste wedstrijd der tweede ronde: Portugal—Egypte, De laatste wedstrijd in de tweede ronde ging tusschen Portugal en Egypte. De Por- tugeezen waren favoriet, doch de Egyptena ren bleken niet van zins zich zonder meer te laten kloppen en namen na een half uur on- yerwacht de Ieiding. Door het faire spel van beide partijen is deze wedstrijd heel wat belangwekkender dan de strijd DuitschlandUruguay. Tien minuten voor het einde gaat het ge heele Egyptische elftal verdedigen, om de kostbare voorsprong te behouden. Het gelukt hun met 21 te winnen en zij komen dus in de demi-finale tegen Argentinie. De zes a zevenduizend toeschouwers hebben een pretti- gen wedstrijd gezien. De vier winnaars zijn dus: Uruguay, Ar gentinie, Egypte en Italie. BEZOEK AAN HET OLYMPISCH STADION. Naar het Nationaal Sportpers Bureau ver neemt, zullen op 16, 17 en 18 Juni de hee- ren Barclay (Engeland) en Stankovitz (Hon rije) als vertegenwoordigers van de I. A. F. (Internationaal Amateurs Athletic Federation) een bezoek aan Amsterdam bren- en, om er de leopbaan in het Olympisch tadion te keuren. Het Comite 1928, het K. N. A. U.-bestuur en de architect Wils zul len daarbij aanwezig zijn. HOLLAND—BELGIe. Het Nederlandsche elftal. Voor den wedstrijd HollandBelgie welke hedenavond op het Sparta terrein te Rotter dam voor het troosttournooi gespeeld wordt, is het Nederlandsch elftal als volgt samen- gesteld: Van der Meulen Denis Van Kol Yarn Boxtel Massy. Van Heel Elf ring Smeets Tap Gehring .Weber DE DUITSCHLAND—URUGUAY. WEDSTRIJD. Na afloop der match heeft de „Telegraaf" een onderhoud gehad met ten der Uruguee- sche officials, den heer Usera Bermudez, die het gebeurde in dezen wedstrijd zeer be- treurde. Laat ik u slechts dit zeggen, aldus de heer Bermudez, dat ons spel zich niet tot grofheden leent. Grofheid past niet in het ka- der van ons spel, het zou er ten eenenmale onuitvoerbaar door worden. Voor de rest ben ik partijman van de overwinnaars en het past den overwinnaar niet zich laatdunkend of critisch over den overwonnene uit te laten. Al- leen wil ik nog zeggen dat naar mijn overtui- ging onze overwinning volkomen verdiend is. Dr. Bouwens, de Duitsche scheidsrechter uit Keulen en lid van de regelingscommissie voor het voetbaltournooi, gaf de schuld van het gebeurde in de eerste plaats aan den scheidsrechter, dien hij voor zijn moeilijken taak niet berekend achtta. Hij had z. i. tal van overtredingen niet gezien, althans niet gestraft en voorts diverse verkeerde beslissin- gen gegeven. Volgens hem waren de Urugu eezen met unfair spel begonnen. Dat gebeur de niet zoo openlijk zichtbaar, maar het be stond in trucjes in nauw merkbare geniepige trapjes op de voeten en tegen de enkels van tegenstanders. Voor de toeschouwers was dit volkomen onzichtbaar. Hoe hebt u het dan kunnen zien? vroeg de verslaggever. Ik heb het niet gezien, was het ant- woord, maar ik kreeg dien indruk uit het reageerend optreden der Duitschers. Het Hbld. zegt over het spel het volgende. De Urugueezen zitten vol trues. En daar zijn heel gemeene trues bij: echte geniepige viezigheidjes, waardoor de tegenstander zoo stiekum-weg eventjes op een of andere ge- voelige plek wordt geraakt Dat hebben zij in 1924 in Parijs ook al gedemonstreerd Maarzij hebben in dezen wedstrijd die trues eerst gebruikt als defensie-middel. Eerst nadat de tegenstanders hun trap- en smijt-maar-raak-methode hadden toegepast. Deze wedstrijd van Zondag 3 Juni zal een der leelijkste herinneringen zijn aan de Olympische Spelen van Amsterdam. HET TROOSTTOURNOOI. Naar het Nationaal Sport Persbureau verneemt, zullen niet meer dan vier landen aan het troosttournooi van de F. I. F. A. deel nemen. De finale tusschen de winnaars der vandaag te Rotterdam en Amsterdam te spelen wedstrijden zullen elkaar Vrijdag in de finale ontmoeten op een nader aan te wij zen terrein buiten Amsterdam. Een wedstrijd *"«schen de verliezers wordt niet gehouden. VOORVERKOOP DER PLAATSEN. Voor de Olympische voetbalwedstrijden. De kaartenverkoop voor de beide halve eindwedstrijden op woensdag 6 Juni om 7 uur (kaart no. 12). Donderdag 7 Juni om 7 uur (kaart no. 13), alsmede de beslissing voor den 3en prijs op Zaterdag 9 Juni om 4 uur (kaart no. 14), heeft op dezelfde wijze plaats als voor de kwart-finale. Voor-verkoop in de bekende bureaux te Rotterdam, Den Haag, Leiden en Utrecht, terwijl te Amster dam op den dag van den wedstrijd de kaarten aan de loketten van het Nieuwe Stadion van- af 10 uur verkrijgbaar zijn. Twee uur voor den wedstrijd mag het terrein niet meer ver- laten worden. Voor de finale zullen de beschikbare plaat sen worden gedistribueerd, waarbij getracht zal worden om ook de garantiehouders, aan gesloten Bonden, de provincie en omliggende landen zooveel mogelijk te betrekken. Het is noodzakelijk, dat de aanvragen Dinsdag binnen komen, terwijl de aanvra gen, die opgeschroefd zijn, d. w. z. de belang- rijkheid der organisatie of van het bedrijf te boven gaan, zonder meer op zijde gelegd moeten worden. Geen enkele aanvrage, dan die van de finale van het voetbaltournooi zal in behan- deling worden genomen. Het Comite tracht de kaarten zoo billijk mogelijk te verdeelen, daarom verzoekt het, bij de aanvragen geen geld te zenden, dit verhoogt de werkzaam- heden zoodanig, dat het heeft moeten be- sluiten, geldzendingen terug te zenden. Den reiziger, die het Rotterdamsche Cen- traal Station aan den westkant nadert, treft het groote complex witte gebouwen, dat zich daar vlak langs de spoorbaan verheft; de trein mindert reeds vaart en met een kalm gangetje schuift hij het terrein der Neder landsche Nijverheidstentoonstelling 1928 ..Rotterdam's Witte Stad", zooals men de tentoonstelling is gaan noemen voorbij, zoodat men in den trein al een vrij aardig overzicht van het geheele tentoonstellings- terrein kan verkrijgen. De „Nenyto '28", gelegen op een terrein in den Blijdorpschen Polder, aan den Stations- si ngel, bedoelt een denkbeeld te geven van den stand van nijverheid, handel, scheep- vaart en bedrijfshygiene in het jaar 1928, waarbij men er op rekent, dat de vele bui- tenlanders, die in verband met de Olym pische Spelen te Amsterdam ons land dit jaar zullen bezoeken, hun aandacht ook aan 4«ze grootsch opgezette tentoonsteUing zul len wijden In verband met dit verwachte buitenland- sche bezoek is het, dunkt ons, wel te be- treuren dat het tentoonstellingsbestuur er niet in is geslaagd deze tentoonstelling een geheel nationaal karakter te geven, hetgeen naar het schijnt aanvankelijk wel de bedoe- Hng is geweest. Echter, 't spreekt vanzelf, dat de Nederlandsche exposanten 't grootste gedeelte van de beschikbare expositieruimte in beslag hebben genomen, zoodat het doel: propaganda van het Nederlandsche product onder de buitenlanders misschien evengoed bereikt zal worden. De tentoonstelling is flink opgezet en heeft een royaal en forsch aanzien. Het hoofdge- bouw, halfcirkelvormig, met een groot voor- plein en een tweetal indrukwekkende torens doet't goed; de breede hoofdallee met mini- atuurspoorweg en keurige beplanting, afge- sloten door een groot cafe-restaurant, wordt geflankeerd door de vier groote tentoonstcl- lingshaHen en een twintigtal kiosken, het geen de geheele tentoonstelling logisch en overzichtelijk maakt. Behalve de vier groote hallen omvat de tentoonstelling een paviljoen „Kunst en Nij verheid" en eenige kleinere paviljoens, waar- onder een van de gemeente Rotterdam waar- in een interessante maquette der Rotter damsche havens is opgesteld. Wil men een idee van de grootte dezer Nijverheidstentoonstelling? Ziehier eenige cijfers: de oppervlakte van het fentoonstel- lingsterrein bedraagt 25 H.A., ongeveer 100.000 M3. grond en zand werden gebruikt om den poldergrond geschi'kt voor het ge- bruik te maken, de omheining van het terrein is ongeveer 2400 M lang, voor de drainee- ring was 2500 M. draineerbuizen noodig en voor afvoer van regenwater enz. 14 450 M. buis, de bestratingen enz. beslaan een opper vlakte van ongeveer 51.500 M2.; de tentoon- stellingshallen zijn elk 120 bij 60 M., de in- houd der vier hallen samen is 225.500 M3., voor het bouwen der hallen werd om. 800.000 K.G. ijzer gebruikt; het tentoonstel- lingsterrein is beplant met 400 populieren, 12.000 struikrozen, 380 stamrozen en 3000 vaste planten. Brengen wij nu een vluchtig bezoek aan de tentoonstellingshallen, die een macV:gen indruk maken. In hal A zijn de scheepsnijverheid, de metaalnijverheid en de scheepvaart onderge- bracht Hier treft men o.a. aan een stand van een aantal leden van den Metaalbond ter lengte van 80 M. en 20 M. breedte, waarin een maquette is opgesteld. welke den loop van Maas en Nieuwen Waterweg met 13 scheepswerveq in beeld brengt. Tal van groote machinefabrieken, sdheeps- werven en scheepvaartmaatschappijen heb ben in dezen hal hun exposities: de Ned Rijn- vaartvereeniging brengt het Rijnvaartbedrijf in beeld, de HollandAmerika Lijn heeft een gedeelte der origineele betimmering van het groote stoomschip „Statendam" opgesteld. de Rotterdamsche Lloyd exposeert eenige luxe hutten harer schepen, andere scheep vaartmaatschappijen brengen tal van scheeps- modellen, de Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. exposeert een steven van een ijsbreker, r.aar schatting wel zes a zeven meter hoog, voor den middeningang heeft de Steenkolenhandelsvereeniging een vijftai reusachtige knijpers in den vorm van een eereboog opgesteld. Alle wonderen der mo- derne havenouttillage zijn hier onderge- bracht, waardoor de niet geinteresseerde be- zoeker hal A ongetwijfeld de belangwekkend- ste zal vinden. Hal C is ingericht voor de technische afdeeling; tal van machinerieen en motoren, al dan niet in werking zijn hier te bezichtigen. Hal B bevat de buitenlandsche inzendin- gen uit Belgie, Denemarken, Duitschland, Frankrijk (van 16 Juni af), Groot-Brittannie en Oostenrijk. In hal D is de afd. voedingw- en genotmiddelen ondergebracht. In een speciaal daartoe gebouwd paviljoen is door den Ned Bond voor Kunst en Industrie een belangrijke en interessante collectie van pro- ducten van Nederlandsche kunstnijverheid bijeengebracht. Uit den aard der zaak kunnen wij geen uitvoerige beschrijving der inderdaad wel interessante tentoonstelling of der afzonder- lijke stands geven. Wat echter meer speciaal onze Alkmaarsche lezers zal interesseeren is de stand der werf „Nicolaas Witsen" v. h. W. F. Stoel en Zn. te Alkmaar. In hal A, vak 14, exposeert deze werf een viertal scheepsmodellen, motorbooten, motorjacht en stoomsleepboot, en een aantal fraaie foto- grafieen van afgeleverde booten van de werf, welke een goeden indruk van dit Alk maarsche bedrijf geven. In hal D is verder o.m. ook het Reclame- bureau J Demets en Co., den Haag, Am sterdam. Alkmaar, vertegenwoordigcL Besluiten wij dit overzichtje met de mede- deeling. dat aan deze tentoonstelling een gtoot Lunapark is verbonden. Provinciaal nieuws BEVLRWIJK. Hier zullen op 31 juli op de Breestraat wegschaatswedstrijden gehouden worden, waaraan zich reeds 23 deelnemers hebben aangemeld. Deze deelnemers zijn voor een deel voor- aanstaande uit de schaatsrijderswereld, als Boot, Kos, Lex, Haag, Koning, Heiden Met- tes en Pronk, die te Oslo, DavoS en St. Moritz voor het Europeesch kampioenschap en de Olympiade in den jongsten winter ge- reden hebben. WARMENHUIZEN. Op 4 Juni werd te Warmenhuizen He- steed het maken van een veilingsgebouv ..et bijbehoorende werken. Laagste inschrijvers Kemper en Hoogvorst te Warmenhuizen voor 48050. Het werk is gegund. WIERINGEN. Succes I van Wieringen speelde Zondag te Anna-Paulowna een bekerwedstrijd tegen Kleine Sluis I. Eindstand 42 in het voordeel van Kleine Sluis. Door dezen uitslag heeft Succes haar kans om den beker voor den tweeden maal en daarmede definitief te winnen, voorbij laten gaan. SCHAGEN. De afdeeling Noord-Holland v. d. Bond van Ambtenaren, afd. Waterschappen in Ne- derland, vergaderde op 2 Juni te Alkmaar. Voor de vacature werd tot lid van het be- stuur gekozen de heer J. Keesman Cz. te Schagen. BEEMSTER. In het cafe van den heer P. van Etten aan de Jisperweg, alhier, werd Donderdag ten overstaan van Notaris van Woerden, voor de erven Oudejans publiek verkocht een huis met erj en tuintje. samen groot 6 A. 90 c.A., staande en gelegen aan de Oost- huizerweg. Kooper werd de heer J. van de Nes, alhier voor 1715. De doortrekking van een nieuwen weg op gemeentegrond en het maken van een gemetselde brug enz. welk werk de vorige week door B. en W. werd aanbesteed, is de zer dagen gegund aan de laagste inschrijvers de heeren J. Kerkstra en A. Ooms te Sneek. Zondag speelde B. F. C. tegen R. F. C. 2 nit de Rijp een vriendschappelijke wedstrijd op haar eigen terrein. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel, n.l, 1—1. TEXEL. De gisteren gehouden derde groote 1am- merenmarkt kenmerkte zich weder door grooten aanvoer, n.l. 6090 stuks. De ham- delsgeest was flauw en stug, daar de koop- lieden op de Leidsche en andere markten geen goede zaken 'hadden kunnen maken. De prijzen varieerden tusschen f 13 50 en 19.50, wat gemiddeld een paar gulden minder was, dan de vorige week. Ook bleei een aanmerkelijk gedeelte onverkocht, zoo dat die nog weer voor een week tot de moederschappen teruggebracht werden. Tot heden vallen de bedongen prijzen niet mee, daar men in den voorbij en winter veel heeft moeten voeren en het voer voor bijna de oorlogsprijzen moest gekocht worden en de landpachten zijn voor deze afkomsten nog veel te hoog. 't Is wel jammer, want de wolveeteelt vormt de voornaamste bron van inkomsten voor het eiland. Een algemeen gezegde is: „regent het op den boer, dan drupt het op den arbeider!" Maar als't nu slechts op den boer drupt, dan zal de arbeider zich zeker met mist tevreden moeten stellen. Een drie-jarig zoontje van den heer Bakker werd door een paard zoodanig tegen het hoofdje gestagen, dat men voor het leven van het ventje vreest. hoe wel het zich even beter laat aanzien, dan onmkldeWijk na het oogeluk. M S.410-49 r- iP.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5