Londensch aanteebenboek. Ingezonden stukken Buitenland Voor de huisvrouw. Hafi"kih©r>ichten federatie enkhuizen van den BOND VOOR STAATSPENSIONNEE- RING. De Federatie Enkhuizen van den Bone To or Staatspensionneering heeft Zondag in cafe „Sopar" te Hoorn haar voorjaarsverga dering gehouden onder leiding van den heer ds. J. J. T. Spaargaren te Aartswoud. De bij eenkomst was heel goed bezocht. In zijn opening wees de voorzitter op het gehouden congres van de S. D. A. P., waarbij deze partij een nieuwe actie voor Staatspen sionneering zal inzetten. Tevens werd gewe- zen op de behandeling van de motie-Sannes in de Tweede Kamer, die, hoewel verworpen: toch weer opnieuw de belangstelling voor Staatspcnsioen naar voren heeft gebracht. Ingekomen was de motie van de Federaties in Noord-Holland inzake het al- of niet deelnemen aan de groote meeting, welke Juli a.s., uitgaande van het gewest der S. D. A. P., te Alkmaar zal worden gehouden en waarbij het voornemen voorzat om ook een spreker van den Bond voor Staatspensionnee ring uit te noodigen. Het Hoofdbestuur van den Bond heeft gemeend de deelname aan deze meeting te moeten ontraden, omdat deze betooging een politiek karakter zal dragen, in verband waarmede het adviseerde tot zelf- standige actie. Langdurig werd in deze vergadering over deze kwestie gediscuseerd, tot ten slotte de Federatie zich vereenigde met het standpunt van het Hoofdbestuur. Een nieuw concept-reglement werd arti- kelsgewijs behandeld en goedgekeurd. Bij de gehouden bestuursverkiezing decide de heer Hemmer (Wognum) mede, dat hij we- gens onvoldoende medewerking van onder- scheidene afdeelingsbesturen en om andere motieven niet voor een herbenoeming in aan- merking wenschte te komen. Deze mededee- ling wekte vrij belangrijke discussie. E>e voor zitter betreurde namens de Federatie't heen- gaan van den penningmeester, wien hij woor- den van warmen dank bracht. De heer U. G. Dorhout (Hoorn) werd her- kozen; in de vacature van den heer Hemmer werd gekozen de heer W. Schoenmaker te Grosthuizen; in de vacature van den heer fj. Poen te Venhuizen (wegens bedanken) de heer A. Zwaan te Venhuizen. Bij acclamtie werd de heer Poen benoemd tot eerelid der Federatie. Uit de rekening van den penningmeester over het dienstjaar 1927 bleek, dat de ont- vangsten hadden bedragen 175.58, de uit gaven 114.87, zoodat er een batig saldo is ad 60.71. Onder dankzegging voor het ac curate beheer werd de rekening goedge keurd. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de a.s. algemeene vergadering behandeld. Beslo- ten werd de verkiezing van den heer De Bou ter (te Zierikzee) als hoofdbestuurder te be- vorderen. Op voorstel van den heer W. Schoenmaker te Grosthuizen zal een voorstel op de agenda worden gcplaatst tot zoo mogelijke instelling van een Staatspensioenwet, die in propagan- distisch oogpunt dezelfde strekking moet heb ben als bijv. De Blauwe Week etc. Op voorstel van de afd. Andijk zal voorts ?en voorstel op de agenda worden geplaatst om voortaan de algemeene vergadering om financieele en practische redenen op Maandag te houden. Tot afgevaardigde naar de algemeene verga dering werd gekozen de heer J. H. Kaastra te Andijk; tot plaatsvervanger-afgevaardigde de heer W. Dol, aldaar. Besloten werd in overleg te treden met de afdeeling Medemblik, ten einde zoo mogelijk aldaar in de maand Augustus a.s. een groote neeting te organiseeren. Nadat nog was medegedeeld, dat te Wij ienes en Oudendijk nieuwe afdeelingen zijn gesticht, werd de vergadering gesloten. ONEERLIJK BEAMBTE. Raden Haroen Al Rasjid, wadana aan het kantoor van den adviseur voor Inlandsche Zaken te Batavia is gearresteerd in verband met een verduistering van ruim 30.000. De gearresteerde was reeds sinds jaren belast met de regeling der particuliere geld- zaken tusschen bedevaartgangers en hunne op Java achtergebleven familieleden. Deze transacties gingen vaak over geldverzendin- gen en geldontvangsten tot belangrijke be dragen. De leiding van den dienst koesterde sinds lang verdenking tegen den gear resteerde. Bij een onderzoek van de kantoorkas con- stateerde men een tekort van 300, waarop de betrokken ambtenaar onmiddellijk in zijn functie werd geschorst en aan de poliiet over functie werd geschorst en aan de politie over- kanten bewijsmateriaal betreffende door hem ontvangen, maar niet verantwoorde particu- 'iere bedragen van Mekkagangers ontvan gen. Voorloopig blijft hij drie dagen in arrest, waarna de Raad van Justitie of de Landraad zullen uitmaken of het arrest gehandhaafd blijft. Haroen Al Rasjid had reeds 25 dienst- jaren. Vroeger was hij ambtenaar bij het Bin- nenlandsch Bestuur, eerst te Bandoeng en daarna te Tasikmalaja. Later was hij als se- cretaris toegevoegd aan den Nederlandschen consul te Djedda. Elf jaar geleden kwam hij in dienst bij het kantoor voor Inlandsche Za ken. Hij is vrij gefortuneerd en bezit huizen en een auto, waarop thans beslag is gelegd Reeds bekende hij zijn schuld in verband met het geconstateerde tekort in de kantoor kas. VERBODEN WIELERWEDSTRIJDEN. Door de politie te Laren is proces-verbaal ©pgemaakt tegen een achttal wielrenners, be- hoorende tot de Vereenigingen Champion en Olympia- te Amsterdam, wegens het zonder vergunning van den minister of van Ged. Staten deelnemen aan een snelheidswedstrijd langs den RijKSstraatweg tusschen Hakke- laarsbrug en Birkhoven te Amersfoort. Op deze wijze wordt getracht paal en perk te s-tellen aan het roekelooze rennen door de Gooische gemeenten, waardoor de veiligheid van den weg op ernstige wijze in gevaar wordt gebracht. DE K. L. M. BRENGT UITKOMST. Dezer dagen kwam een Franschman zeer opgewonden op het vliegterrein Waalhaven en vroeg of hem terstond een extra vliegtuig jaar Brussel ter beschikking kon worden gesteld. Het bleek te zijn de kok van den ?ullman op Pariis. die,, dien odhtend id Rotterdam wakker wordende, vanuit zijn hotel den trein langs zich zag rifden. De kok was lang voor den trein in Brussel en kon daar zijn dienst, g-elijk voorgeschreven was, beginnen. Hij had dus, ondanks zijn lange slapen en dank zij de K. L. M., geen dienstverzuim gepleegd. KORTE BERICHTEN De 7-jarige F. G. te Dordrecht is spe- lenwijze bij de Taankande aldaar te water ge raakt en verdronken. Eenige uren later is het lijkje van den jongen door de politie opge- Prins Hendrik zal als voorzitter optre- den van het eere-comite voor den Nationalen Landstormdag 1928, welke in September a.s te 's-Gravenhage zal worden gehouden. Zondagmiddag is tijdens de afwezigheid van de famil-ie ingebroken bij den rijwielhan- delaar Vrosch te Terwinselen, bij Heerlen. De dieven wisten een buit van ongeveer 2000 te bemachtigen. Zondag heeft prof. dr. P. C. T. van der Hoeven den dag herdacht, waarop hij voor 25 jaar het ambt van hoogleeraar in de ver- loskunde aan de Leidsche universiteit aan- vaardde. De Tweede Synagoge aan de Nieuwe Amstelstraat te Amsterdam is aan haar be- stemming onttrokken. Zaterdagmorgen is er voor het laatst dienst gehouden, welke dienst een buitengewoon karakter droeg. (Van onzen Londenschen Correspondent.) Britsche schilderkunst. De tentoonstelling van de Royal Academy, die het groote Londensche seizoen inluidt, is er weer. Ze is niet slechter en niet beter dan die van vorige jaren. Men wandelt langs rijen beschaafd en conventioneel werk, langs de portretten van bekende mannen en vrou- wen, vaak van treffende gelijkenis, gemaakt met volledige beheersching van het schilders- vak maar even vaak missend dat onzegbare element, dat een schilderij tot een waar kunst- werk stempelt en dat den toeschouwer als magytisch vasthoudt. De meeste menschen, die hier werk hebben hangen, ontberen het besef van onvolmaaktheid, dat den waren worstelenden kunstenaar drijft. Ze zijn vol- leerd in het metier van den schilderkwast en maken er meestal plaatjesachtige voorstellin- gen mee van redelijke aantrekkelijkheid. Daarmede achten zij hun werk volbracht. Er is een uitzondering in de schilderijen van den dezer dagen overleden schilder Sims. Het bestuur van de Academy zat wat verle- gen met dit werk. Er werd van verteld dat Sims ze had vervaardigd toen hij op den rand van krankzinnigheid was, ten gevolge van slapeloosheid. Op die gronden hadden de steunpilaren van de Engelsche conventlo- neele schilderschool ze liever niet gehangen. Maar aangezien Sims zijn leven lang zelf een dier conventioneele steunpilaren is ge- weest en de statuten van de Academy aan leden ook al zijn zij inmiddels gestorven het recht verleenen een aantal werken ten- toon te stellen, kon de commissie die voor de keuze der werken verantwoordelijk is, de stukken niet weigeren. Het is niet aan te ne- men dat Sims krankzinnig was toen hij deze stukken die de belangrijkste zijn van de geheele tentoonstelling, afgescheiden van hun geschiedenis, vervaardigde. Zijn doel was blijkbaar te beproeven iets te geven dat min der onbeduidend was dan Academyschilde- rijen gewoonlijk zijn. De titels spreken van zulk pogen. „De mensch tevergeefs strijdend tegen het lot" en „De ziel gevangen in het vleeseh" heeten twee van de werken. Hij wit de bovenmenschelijke begrippen uitdrukken door middel van verf en penseel, een boven menschelijke taak waarin hij niet is geslaagd. Niettemin zijn deze werken, voorstellingen van menschelijke figuren in beklemming, soms prachtig van lijn en vsiie. Een der vermaarde portretschilders van Engeland is Orpen, een Ier van geboorte. Ook dit jaar heeft hij weer een serie portretten aan de wanden van Burlington House, die de bewon- dering gaande maken van alien, die kleur en gelijkenis en emailachtige schittering zoeken in een portret. Voor mijn gevoel zijn zij van het levend model wat de dop is van een noot. Maar dezelfde Orpen brengt ook altijd een stuk dat te denken geeft, een of andere fan- tastische voorstelling, waarvan de beteekenis moet worden geraden daar ze niet opvalt. Het komt mij voor dat Orpen in die zooge- naamde picturale grappen (zooals men ze hier kenschetst) veel meer zichzelf is als kunstenaar dan in zijn zoo bewonderde por tretten, die hem duizenden ponden sterling opbrengen. De „grap" dit jaar is een rechter in de toga en met den pruik van den Lord Kanselier, het hoogste rechterlijk ambt in Brittannie. De rechter loopt diep voorover gebogen, met een zwart kapje (dat een rech ter over zijn pruik trekt wanneer hij de doodstraf moet uitspreken) in de rechterhand Voor hem uit gaat een bode met trotschen stap, een witte staaf in de hand. De rechter wordt gevolgd door een dienstkneeht van ar rogant uiterlijk, die's ;rechters sleep ophoudt. Een klok op den achtergrond wijst tien uur aan. Daar is ook een vage voorstelling van een man aan een galg. Llet geheel is satiriek van effect. De Britten willen er geen betee kenis in zien. Maar het ligt er dik op dat de doodstraf hier allegorisch wordt afgekeurd. Andere aanteekeningen over een tentoonstel ling van eenige duizenden werken heb ik me* gemaakt. Er was geen aanleiding voor, Nieuwe chemische vondst. De „chemists" dat zijn hier winkeliers, die de diensten van den apotheker, den dro gist, den galanterie- en parfumhandelaar in zich vereenigen houden een tentoonstel 'ing in de Holland Park Hall, Londen. Te oordeelen naar de inzendingen, die aan het vrouwelijk toilet en de vrouwelijkc schoon- heid zijn gewijd, hebben de .chemists" shvhts klanten onder het zoo geheeten zwakke ge- slacht. De moderne miss, die cocktails heet te drinken en door den nacht danst, kan noch- tans een perziek-teint (is dat niet de schoon- ste?) behouden ind'en zij sleehts gebruik maakt van de vele midde'en die de „cheriiist exhibition" haar biedt. „\Vaarom", vroeg mi] op den man af de man op een e'er stands zijn de vrouwen van Rusland, Zwedcn en Ncorwegen in de gansrhe wereld bcroemd om haar mooie, roze frissche gelaatsvelle- ijes?" Ik wist niets van deze faam Maar dat kwam er niet op aan want hij liet in een adem het antwoord voken: Omdat zii haar gezichten geregeld met fjs masseeren. Voor de vrouwen hier is het niet gemakkelijk altijd ijs bij de hand te hebbenmaar kijk eens hier." En hij liet mij een kegelvormig stuk glanzend metaal zien, schroefde er den top af en vulde het (want het was hoi) met poeder uit een papieren pakje. Een theelepel water verdween eveneens in de schemering binnen- in. En toen de top weer op den kegel was ge- schroefd was hij ijskoudmaar droog. De man legde mij uit dat massage met dit arti- kel het gezicht spoedig doet tintelen also! men den heelen aag in een sneeuwstorm had geloopen. Bovendien verwijderde dit wonder- baarlijk instrument rimpels, versterkte het de gelaatsspieren en verschafte het een gelaats- tint die het in liefelijkheid kon opnemen te gen een rozenblaadje. Maar een paar stands verder zag men weer de zaken, die een droef einde moesten maken aan zulk een na harden massage-arbeid verkregen teint. Want daar lagen poeders voor H. M. de moderne vrouw in groene, violette, oranje en mauve tinten. Om een verklaring van deze nieuwigheid gevraagd werd mij uitgelegd dat ze bestemd zijn voor den avond, wanneer het electrisch licht bij toepassing der verschil- lende kleuren aan het gelaat een „aantrekke- lijke olijfachtige bleekheid" verleent. Toen ben ik maar wegeloopen, met de verbijstering van den man die een glimp heeft gehad van de mystiek van vrouwelijke schoonheidscultuur Maar wie durft zeggen dat de „chemists" geen trouwe bondgenooten zijn van de moder- ne vrouw op zoek naar lieftalligheid? (buuen veraniwuotdelijk/ietd van tit Re- da die. De opname in deze rubriek bewi/si geenszins dat de 'edaetie er mede instemt.) INGEZONDEN. HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Gachte Redactie. Van bevriende zijde werd mij een uitknip- sel uit uw courant van 25 dezer toegezonden, waarin de heer J. B. Harms bezwaren aan- voert tegen de reddingshaken, in Alkmaar op de bruggen aanwezig. De geachte inzender noemt de haken top- zwaar en vindt, dat ze moeilijk te hanteeren zijn. Laat mij tnogen opmerken, dat met de red dingshaken, die na mijn advies zeer welwil- lend door B. en W. zijn aangebracht, in Alk maar reeds talrijke reddingen zijn volbracht. De voorzitter der Alkmaarsche Reddingsbri- grade, de heer Michon, zendt mij de berich- ten geregeld toe. Dat de haken topzwaar zijn, kan niet war den ontkend, doch bij juiste behandeling (eerst het haakeinde loodrecht te water ste- ken en dan den haak langzaam in schuine richting bewegend, zoodat door het drijfver- mogen van den stok aan het topoeinde gaan- deweg meer wordt ondersteund) zal het be- zwaar grootendeels worden ondervangen. De inzender vindt in plaats van een haak een lange lijn met verschuifbaren bal of kurk beter. Hij moge mij ten goede houden, dat men met een touw, met of zonder bal, niets bereikt, wanneer een levensmoede niet grij- pen wil of een bewustelooze niet meer grijpen kan. Met een haak kan gegrepen worden on- afhankelijk van wil of macht van het slacht- offer. Wenscht men naast de haken het materiaal uit te breiden, dan wijs ik op een geschikt garnituur- een liin met riem en bal, in Haar- lem op 70 plaatse'n in huizen aan het water gelegen gestationneerd Dit reddingsmiddel kan bovendien ook bij ijsongevallen zeer goe de diensten bewijzen. De inzender houde mij een vraag ten goede zoowel zijn verrichte reddingen alsook zijn ingezonden stuk bewijzen belangstelling in het reddingswezenzou het niet wenschelijk zijn zeer welkom. Het adres voor aanmelding sche Reddingsbrigade? Dergelijke krachten zijn zer welkom. Het adres voor aanmelding is: de heer C. H. Michon, Houtweg 19. A. J. MEIJERINK- Voorzitter Pers- en Propagandacomm. Ned. Bond tot het Redden van Drenke- lingen. TSJECHO-SLOWAKIJE. ERNSTIG ONGELUK BIJ EEN OVERWEG. 4 dooden en 1G gewonden. Gistermorgen is bij een overweg van de spoorbaan bij Bienendorf (bij Budweis) een groote autobus met 14 personen door den sneltrein Linz—Praag gegrepen en vernield. Drie personen werden gedood en 11 gewond; een der gewonden is inmiddels reeds overle den. De chauffeur bleef als door een wonder ongedeerd. De dienstdoende baanwachter, die vergeten had, de boomen te sluiten, is gearresteerd. AMER1KA. EEN PETROLEUMTANK IN BRAND. Uit Bombay wordt aan de Daily Tele graph" gemeld, dat de te Sewri, in de nabij- heid van de haven een petroleumtank van de Standard Oil in brand is gevlogen. De oor- zaak van den brand is niet bekend. Het vuur woedde met groote hevirheid en de brand- weerlieden concentreerden hun pogingen op het redden van verscheidene in de buurt staande olietanks, die de basis vormen voor de olievoorziening van Indie. De brandende tank bevatte meer dan een half millioen gal lons Russische petroleum. Het geluid van de ontploffing deed de heele omgeving schud- den. Het deksel van de tank werd in de lucht geworpen. De dikke rook, die uit de tank op- steeg, veroorzaakte een paniek. Een pogtng om de olie onder de oppervlakte weg te pom- pen moest worden gestaakt. De schade loopt in de tonnen. LINDBERGH. Van het Kapitool naar de Tarpeische rots is een korte afstan-d. Dat hebben vele grooten in deze wereld ervaren. Dit ervaart thans de tot voor kort nog allerpopulairste Amerikaan, Lindbergh. De arme jongen heeft zoo ver- schrikkelijk veel last van de belangstelling der menigte, dat bij een recent bezoek te Amarillo in Texas eindelijk eens zijn goed hu- meur verloor en onhebbelijk was geworden tegen de belangstellende menschen. Dat is Lindbergh zeer kwalijk, geno- men. De Amarille Globe, een plaatselijk blad, bevatte een fel hoofdartikel tegen den vlieger die van „een gezwollen hoofd" (d.i. ver- waandheid) beschuldigd werd. De stugheid van Lindbergh wordt hem zoo erg aanger;- ken-d, dat hij stapels woedende brieven en tele- grammen ontvangt, en dat er politiebescher- ming voor „Lucky Lindy" is gevraagd. WEER EENS EEN LYNCH-GEVAL. Van bij zonder ergerlijken aard. Uit de plaats Boyce in Louisiana komt het bericht, dat twee negers, die broers waren van een man, die een commissaris van politie had vermoord, door een verwoede menigte waren ontweldigd aan de politie, die hen in hechte- nis had. De beide ongelukkigen zijn doodge- schoten. Weet u iets van melk af? Nou ja als u kerversch van de H. B. S., een lager onder- wijs-examen of de kookschool komt, dan is er natuurlijk wel en een ander blijven hangen en dan slaat u mij dood met formules, scnet- kundige ontledingen en andere geleerde ont- boezemingen, doch indien u maar een dood- gewoon huis- en tuinhuisvrouwtje is, dan staat u, als ik u vraag of u iets van melk at- wtet, met den mond vol tanden. Daarotn zal ik u er wat van verteilen. Dank zij ons „landje van melk en honing", kan de melk bij on tot de goedkoope vo-edingsproducten wor den gerekend. In het buitenland is het ge bruik minder algemeen; daar heeft men ook niet den melkboer, die tweemaal per dag ver- sche melk rondrijdt, doch daar is men veel meer op fleschenmelk aangewezen; bovendien is de melk daar duurder. De groote moeilijkhud bij de bereiding der melk is haar voor bederf te bewaren. Zij is bijzonder vatbaar voor temperatuur-invloe- den en vormt een gunstige kweekplaats voor bacterien. Het is dus dringend noodzakelijk om zeer hygienisch te werk te gaan bij het winnen der melk en om haar daarna een bac- terien-doodende btwerking te doen onder- gaan. Vroeger werd het met die hygiene minder nauw genomen. Ieder kent de griezelige ver- halen van emmers, in het slootwater omge- spoeld en daarna vol gemolken, om van erger gebeurtenissen nog maar te zwijgen. De modelboerderijen, die thans op verschil- lene punten van ons land zijn gebouwd, brachten een enorme verbetering. Scherpe controle der diverse melkveehouders en hun bedrijf, onderzoek yan melk uit verschillende inrichtigen in laboratoria, en onmiddellijke kennisgeving bij den Keuringsdienst van Wa ren, indien men ergens ondeugdelijke melk ontvangt, werken er voorts toe mee, dat er met de melk niet meer geknoeid kan worden de kans op typhus-infectie, waarvan vroeger onzuiver melk meermalen de oorzaak was, is hierdoor tot een minimum gedaald. In de Laboratoria wordt de melk tegenwoordig eerst op reuk, smaak en zuurgraad gekeurd; daarna onderwerpt men haar aan een nauw- keurig, chemisch onderzoek. Het vetgehalte en soortgelijk gewicht wordt gecontroleerdvervolgens eventueele vervalsching met water. Door middel van zeven door een watten schijfje wordt het vuilgehalte bepaald; daarna ondergaat de melk een proef om de aanwezigheid van bac terien vast te stellen, en zoo ja, om te onder- zoeken welke bacterien aanwezig zijn. Een microseopisch onderzoek besluit de controle. In sommige melkinrichtingen worden aan de veehouders premies uitgekeerd, indien het onderzoek in de laboratoria uitbracht, dat de melk van beste kwaliteit was. Dit premie- stelsel werkt naar twee kanten: het brengt den veehouders financieel voordeel en het verhoogt de kwaliteit van het product. Waar, wat ik hierboven schreef, uitslui- tend de behandeling der melk bij de leveran- ciers betreft, wil ik u nu nog een paar raad- gevingen aan de hand doen voor de behande ling in uw eigen huis. Met niet genoeg na- druk kan ik er op wijzen, dat het vaatwerk voor uw melk schoon moet zijn, en met meer dan gewone zorg gereinigd dient te worden. Al te dikwijls worden gebruikte melkkannen, -kommen en -pannen maar even terloops af- gewasschen en omgedroogd. Vereischt wordt: een grondige reiniging met zeep en soda, naspoelen met schoon Hiefst gekookt water en niet afdrogen met een reeds gebruik te dcek: een broeinest van bacterien. Verder moet u goed controleeren, dat er geen melk- of vetrestandjes in het vaatwerk c'ltsrblij- ven anders wordt de nieuwe melk zuur! Menige huisvrouw begaat de groote font bij het koken: zij laat de melk aan zichzelf over, als zij gekookt heeft, in plaats van de afkoeling te bevorderen. Op deze wijze blijft de melk urenlang warm, wat den groei van mogelijk nog aanwezige bacterien bevorderf en dus de kans op bederf vergroot. Het beste is om de pan met kokende melk direct af te koelen door haar in een, teil me* stroomend leidingwater te plaatsen. Is de Is hfj werkelljk mo r(jk? Dai eno 'k meer en' Wei, ale h(j met z'n mes eet, dan eoemea «t, oat exeeaMlex. iFassiag Show). melk afgekoeld, zet haar dan overdekt een schoon lapje neteldoek op de koelstt plaats van uw womng. Niet iedereen is xoo gelukkig een ijskast o! kelder te bezitten; in dat geval kan de mell b.v. op den tocht worden gezet in een wan»- kast of in zonnev/armte! Op die wijze houdi u de melk frisch en versch. Nu een paar recepten van gerechten met melk toebereid. ma Daar heeft u 1 L. karnemetk voor noodis en 1 1/2 ons boekweitegort. Breng de karne- melk aan de kook en roer zoo nu en dan om het schiften te voorkomen. Strooi daarna de gort er door en blijf roeren tot het mengse' weer kookt. Vervolgens moet de pap op' een zacht vuurtje gaar worden; dat duurt zoowat een kwartier; u moet nu en dan eens roeren De stip in't kuultje, ook wel dikke grutten genoemd, wordt gegeten met bruine suiker of met boter-en-stroop. De pap moet zoo dik zijn dat de lep-el er in blijf steken. Dan maakt u een „kuultje" in't midden, dat u vult met wat boter en een scheutje stroop, waar u ieder hapje grutten even in doopt. heeft u wel eens Spaansche rijst gegeten' Hiervoor is noodig: 1 L. melk, "11/2 ons of 1 1/2 theekopje rijst, 5 afgestreken eetlepelj suiker, een stukje vanille en 2 a 3 eieren Kook gewone rijstebrjj (minstens 1 uur la- ten gaar worden op een zeer zacht vuur, nu en dan roeren om aanbranden te voorkomen) laat onderwijl de vanille mee aftrekken en n-eem die er uit als de pap gaar is. Vermen» nu de pap met de suiker en de eierdoohrs roer er dan luchtig tot stijfgeklopte eiwit door en giet de massa in en vuurvast schoteltje. Zet dit in een vrij warmen oven tot de inhoud mooi gesouffleerd en lichtbruin is geworden Dien het schoteltje voorzichtig en zeer snel snel op, stel het niet bloot aan tocht (dek 't dui even af bij 't overbrengen), want ander zakt het luchtig souflleerende en daardoor juist extra smakelijke gerecht in. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING.^ ALKMAAR, 4 Juni 1928. In de heden ge houden veilingen werd betaald voor: Bloem- kool le s. per 100 stuks 21—31; Bloem- koo'l 2e s- per 100 stuks 12—/ 18; Krop- sla per 100 stuks 1.30—/ 3.50; Komkom- mers per 100 stuks 11—/ 16; Postelein per dubb. bakje 0.370.61; Rabarber per 100 bos j 210; Raapstelen per 100 bos 1.20—/ 1.90; Radijs per 100 bos 6 6.60; Spinazie per dubb. bakje 0 54— 1.44; Wortelen per 100 bos 8.40— 13.50. PURMEREND, 5 Juni 1928 Op de he den gehouden .veekmarkt waren aawoer en prijzen als volgt: Kaas. 24 st. kleine Fabriekskaas 47.50 met rijks merk; 58 kleine Boerenkaas 50 met rijks merk; 1 st. Commissie 46 met rijks merk; 2 st. Goudsche kaas 49 50. Vee. 564 Runderen, w.o. 220 vette 0.75 1.05 per K.G.; 329 melk- en geldekoeien 150350, handel stug; 15 Stieren; 43 Paarden 100—/ 240, handel matig; 75 vette kalveren 1 20—1.30, handel stug; 491 Nucht. kalv. voor de slacht 9—/ 34; vocr de fok 10—/ 29, handel stug; 572 vette Varkens v. d. zout 0.60—/ 0.6Svoor de slacht 0.580 66, handel' matig; 61 Magere Varkens 24—/ 38, handel vlug; 285 Bigger, 14—/ 22, handel vlug; 542 Schapen, vette 25—/ 40, handel matig; 786 Lammeren 15—/ 20, handel matig; 54 Bokken; Kippeneieren 5—/ 6; Eend- eieren 4.80; Piepkuikens 0.102 50. Eierveiling. 25542 Eendeieren a f 5- 5.10; 18-888 Kippeneieren a 5.40— 6.30; 99 Kippeneieren b 4.80. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Juni >28. Langedijker Groentenveiling. Op de heden gehouden veilingen waren in totaal 600 K.G. Aardappeien aangevoerd, waarvan de prijzen a-'s volgt: Schotsche muizen 24.60 27; Drielingen 16.50—/ 19.20; Kriel 5.606.60, alles per 100 K.G.Tomaten A soort 61.70; Tomaten B 58.40; Toma ten C 56; Tomaten CC f 22. BEVERWIJK, 4 Juni 1928. Aspergevei* ling. Coop, Tuinbouw Vrije Groenten Fruitveiling. De prijzen per 100 bos waren als volgt: Dik wit 55—/ 76; dik blauw 3158; dun wit 1530; dun blauw 9—/ 21kort wit 35—/ 48; kort blauw 27—/ 36; hout 3—/ 10.50; Uien 2- 3; Raapstelen 2—/ 3; Bos peen 10- 15 per 100 bos; Postelein 4050 cent; Spinazie 0.351.05 per kist; Aardbeien per slofje 4262 cent; Komkonimrs 10—15 cent; Bloemkool 1020 cent per stuk. PURMEREND, 4 Juni 1928. „AfsIap vereeniging Beemster, Purmerend en Omstre- ken." Nieuwe aardappeien 9 per zak, 25 K.G.kl. Aardappeien 8.50 per zak, 25 K.G.; Slaboonen 1—/ 1.40 per KG.; Snijboonen 62—72 cent per K.G.; Peulen 5468 cent per K.G.; Doperwlen 28—36 cent per K.G.; Aardbeien 1021 cent per doosje; Komkommers 18 per 100; Bloem kool 540 per 100; Spinazie 0.36— 1.33 per mand (6 K.G 'Postelein 10- 18 cent per mand, (1 K.G.); Sla 0.50- 2.40 per 100 krop; Radijs 2.80—/ 4.50 per 100 bos; Selderij 2—/ 4 per 100 bos; Rabarber 615 per 100 bos; Wortelen 23—/ 31 per 100 bos; Sjalotten 1 90— 4 per 100 bos. ZAANDAM, 4 Juni 1928. Veiling „De Zaanstreek." Sla 0.40—/ 1 per kist; Radijf 2650 cent per 10 bos; Pieterselie 3—14 cent per bos; Seldrie 517 cent per bos; Peen 2531 cent per bos; Bloemkool le s. 2330 cent per stuk; Bloemkool 2e s 16— 21 cent per stuk; Bloemkool 3e s. 4—10 cem per stuk; Postelein 40--58 cent per 10 pond; Andijvie 2—/ 1.75 per kist; Raap stelen 28—46 cent per 10 bos; Spinazie 28 —50 cent per kleine kist; Sjalot 4—5 cent per bos; Meirapen 8—1334 cent per bos; Bind- sla 4060 cent per kleine kist; Komkommers 820 cent per stuk. BOVENKARSPEL, 4 Juni 1928. „D« Tuinbouw." Heden besteedde men voor: Mei rapen 103.70; Bloemkool le s. f 13— 16; Bloemkool 2e s. 8—/ 9; Wortelen 5—6 cent per bos; Aardappeien: Gr. Sch. muizen 10—/ 12.90; Kl. Sch. muizen 10.20—/ 12.40; Kriel /"6.70-/ 7J)0. 1 V

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 8