Na het Haarwasschen Brieves nit BerlQi. S IPpovinciaai nieyws Buitenland Binnenland 7 Dracula door Bram Stoker, llitgave Van Holkema Warendorfs uitgvers- Maatschappij, Amsterdam. In de bekende Society Reeks van deze uit- re\«rs is een nieuw boek, Dracula, versche- nen. Het eenige dat wij er van kunnen zeggen. is, dat het ons volkomen onbegrijpelijk is, dat de uitgevers, die in deze Society Reeks tot dusver zulke goede en onderhoudende boeken gebracht hebben, er dit monsterlijke werk aan foevoegen konden. Het is verschrikkelijker dan de bloedigste vijf cents-aflevering van Nick Carter en het is gevaarlijker, omdat het, juist door den goeden naam der uitgevers, toe- gang krijgt in kringen waar men zich ge- woonliik niet aan geestdoodende sensatie- lectuur bezondigt. Het is jammer genoeg vrij vlot geschreven, zoodat br* hier en daar den lezer even vast- hcudt en hem nieuwsgierig naar den afloop maakt. Maar toch, wie dit omvangrijke werk geiezen heeft, zal ten slotte het boek onvol- daar. uit handen leggen en constateeren, dat hij zijn ;ijd heel wat beter had kunnen gebrui- ken. Dit boek geeft geen enkele mooie gedachte ai er valt hoegenaamd niets uit te leeren Wie liet's avonds voor het naar bed gaan leest, loopt grooie kans er een nachtmerrie van te krijger. Het wemelt van vampiers, die bloed uit de kelen van mooie meisjes zuigen, van lij- ken, die met spaken doorboord en onthoofd worden en van afgestorvenen, die 's nachts uit hun grafkelder komen en er niet meer in terug kunnen keeren, omdat de naden der deuren met heilige hostie besmeerd zijn. De hoofdpersoon van deze lugubere ge- gchiedenis is graat Dracula, een bloedzuigen- de graaf, die's nachts kleine kinderen opeet en overdag in een kist aarde slaapt. Slechts yoor een crucifix deinst hij terug, maar hij wordt ten slotte overwonnen en op bladzijde 318, op een na de laatste bladzijde van het boek, doodgestoken. HHt is alleen maar te betreuren, dat dit niet op de allereerste bladzijde gebeurd is. Want can was dit boek waarschijnlijk nooit geschreven. is het haar droog en stug. Wrijf een weinig PUROL tusschen de handen en strijk dit door de haren, dan wordt het onmiddellijk weer zacht en handelbaar en kunt ge het wederom kammen zooals ge wenseht. 't Voldoet iedereen. SCHOORL. Zomerfeesten V. V. V. Gister vergaderde de commissie voor de a.s. zomerfeesten ten huize van den heer Kroon. Het dagelijksch bestuur werd dit jaar ge- formeerd als volgt: ds. van der Garde, voor zitter, de heer Groothand, penningmeester en de heer Groen, secretaris. Bericht was ingekomen dat de heeren Swaan en Zuurbier als coinmissieleden be- dankten, de eerste wegens familieomstandig- heden. De datum waarop de feesten dit jaar ge- houden zullen worden werden voorloopig ge- steld op 12 en 13 Augustus, terwijl overleg zal worden gepleegd met de landbouwcom- missie, door wier samenwerking vorige ja- ren den 2en dag altijd zoo mooi werd gevuld, met hare tentoonstelling concours-hippique, ringrijderij enz. Wanneer overeenstemming met deze com missie zal zijn verkregen zullen de punten van het programma nader worden vastge- steld. De V. V. V. heeft voor deze feesten een mooi reservefonds gekweekt. Vooral waar dit seizoen in't teeken van de Olympiade staat is te verwachten dat de opzet flink en goed zal zijn, op dat, evenals voorheen, van deze dagen weder een goede reclame voor Schoorl zal uitgaan. We hebben met de Pinkster dagen gezien hoe Schoorl in staat is om duizenden en dui zenden menschen te ontvangende feestdagen mogen niet minder zijn. De boerderij van den heer J. Swaag uit Alkmaar, staande aan het N. H. Kanaal on- der Bergen, welke op 3 Mei door brand werd vernield, zal weder worden opgebouwd door onzen plaatsgenoot, den heer Joh. Kriller. 't Zal een mooi moderne boerderij worden, naar de teekening te oordeelen. CASTRICUM. De beide laatste nachten heeft de nacht- vorst vooral onder de aardappelen veel kwaad aangericht. Op verschillende beplante akkers is het loof zwart gevroren, wat voor al waar de vroege aardappels all heel ver boven den grond staan, een groote schade- post voor de betrokken tuinders is. NOORD-SCHARWOUDE. Zondag hadden op het terrein van de R.-K. sportvereeniging de gymnastiek- en athletiekwedstrijden plaats, welke aanvan- kelij'k gehouden zouden worden op 20 Mei, doch toen door het slechte weer werden af- gelast De uitsiagen zijn' Vereenigingswedstrijden. Marschwedstrijd 20 Mei: le pr. S. S S. te 't Zandt (Zijpe); 2e pr. D. V. V. te Noord-Scharwoude. Marschwedstrijd van 3 Juni: le pr. D.V.V. ie Noord-Scharwbude. Toestelturnen 4 kamp Heeren le graad: le pr. D. V V. te Noord-Scharwoude met 174punt; 2e pr. K. D. O. te Heer-Hugo- waard-Zuid met 148 H punt. Heeren 2e graad: le pr. V. I. O. S. te Castricum met 22234 punt; 2e pr. D V. V. te Noord-Scharwoude met 21034 punt. Toestelturnen 4 kamp Heeren Personeel: Paard, brug, rek, ringenzwaai le graad eereprijs J. Kos van D. V. V. te Noora-Scharwoude met 6034 punt. 2e graad eereprijs- S. Tromp van D. V. V. te Noord-Scharwoude met 6134 punt. Estafette adspiranten: le pr. D. V V. te Noord-Scharwoude met 1 m. 22 sec.; 2e pr. S. S S. te't Zandt met 1 m. 22 2/5 sec.; 3e "r- K. D. O. te Heer-Hugowaard met 1 m. 1/5 sec. Estafette heeren: le pr. S. S. S. te't Zand met 1 m. 11 sec.; 2e pr. D. V. V. te Noopd- •charwoude met 1 m. 111/5 sec Personeele prijzen heeren. Polssfokhoog-1 spnngen: le pr. W. Kaptein te't Zand met 3.20 meter; 2e pr. P. Slijkerman te't Zand met 3.05 m.; 3e pr. K. Bekker te Noord- Scharwoude met 2.85 m. 400 M. hardloopen: le pr. A. Metselaar te Noord-Scharwoude 1 m. 5 sec.; 2e pr. S. Tromp te Noord-Scharwoude 1 m. 6 1/5 sec.; 3e pr. A. Vonk te Noord-Scharwoude 1 m. 9 sec. Personeele wedstrijden adspiranten. 2 kamp paard en brug: le pr B. Kamp te Heer-Hugowaard met 3034 p.; 2e pr Jb. Kuileboer te Noord-Scharwoude met 2434 p.; 3e pr. A. Duijs te Noord-Scharwoude met 24^ p. Verspringen adspiranten 1415 jaar: le pr. C. Tromp te Castricum met 4.18 m.; 2e pr. G. Tromp te Noord-Scharwoude met 4.03 m.; 3e pr. Jb. Broersen te't Zand met 4.01 m.; 4e pr. H. Epskamp te Heer-Hugowaard met 3.84 m. Hoogspringen adspiranten 1213 jaar: le pr. J. Slijkerman te't Zandt met 1.30 m.; 2e pr A. Broersen te't Zandt met 1.30 m.; 3e pr. A. Willems te't Zandt met 1.25 m.; 4e pr. J. Slijkerman te't Zandt met 1.20 m. Hindernisbaan. Adspiranten 1011 jaar: le pr. J. Borst te Heer-Hugowaard met 18 m. 3 sec.; 2e pr. J. de Wit te Castricum met 18 meter 4 sec.; 3e pr. B. Bes te Heer-Hugo waard 19 m. 1 sec.; 4e pr. N. de Leeuw te Heer-Hugowaard met 19 m. 5 sec. Hindernisbaan. Adspiranten 8—0 jaar: le pr. J. Brink te Noord-Scharwoude 10 m. 3 sec.; 2e pr. J. Nijman te Noord-Scharwoude 11 m. 3 sec.; 3e pr. P. Pannekeet te Noord- Scharwoude 12 m. 1 sec.; 4e pr. P. Kamp te Heer-Hugowaard 12 m. 2 sec. BROEK OP LANGENDIJK. Het sorteeren, veilen en lossen der tomaten is opgedragen aan den heer C. Duif Jbz. te St. Pancras voor de somma van 48 cent per 100 Kg. HEILOO. De heer van Gemeren verzoekt ons, tegen te spreken, dat de aankoop van het oude raadhuis zou geschieden ten behoeve van uit- breiding van het terrein van „H. O. C. E." KOLHORN. Bij de ansjovisvangst is de laagste 33 K.G. en de hoogste is 298 K.G. Er werd een Dins- dagmorgen 75 cent per K.G. besteed. OUDKARSPEL. Heden is, wegens vertrek van den heer Jn. Kok naar den Helder, benoemd tot bode van de Banne alhier, de heer W. Boon, gemeente- veldwachter alhier. VEENHUIZEN. Door de waakzaamheid der politic is alhier een slechte daad verijdeld geworden. Terwijl de heer C. Bart van den Schape- weg met zijn geheele gezin aan de koffie was en er zich dus niemand in de woning bevond, bemerkte de politie, die zich daar, om de een of andere reden verdekt had opgesteld, dat een man gewapend met een bos stroo enz. zich toegang tot het perceel wist te verschaf- fen. Met verklaarbare nituwsgierigheid en belangstelling de handelingen van den onbe- kende volgende, Lem<-Jkten de dienaren van den Heiligen Hennandad, dat weldra dit licht ontvlambare matenaal in de woning lustig brandde. Nu was het tijd om in te grijpen. De dader, een zekere Chr. M. uit Heerhugo- waard, werd in zijn sciiuldig bedrijf gestoord en in verzekerde bewaring genomen. De redenen, welke tot deze daad gevoerd hebben, zullen o.i. la+er wel aan het licht komen. OUDE NIEDORP. Op den 14 Juni zal de herijk van maten en gewichten plaats hebben te Nieuwe Niedorp, voor Oude Niedorp van 1012 uur, voor Zijdewind van 1334 uur. OTERLEEK. Naar aanleiding van het besluit der laatste alg. vergadering van het ziekenfonds „On- derlinge Hulp bij Ziekte" verraste het vol- Mlige bestuur den afgetreden penningmees ter, den heer Jan Nierop, dezer dagen met een huldeblijk, bestaande in een mooie foto in eikenhouten lijst. Met een toepasselijk woord werd het huldeblijk door den voorzitter aan den krassen grijsaard uitgereikt, die zeer in- genomen bedankte. E>e heer Nierop is vanaf de oprichting der vereeniging met groote toewijding bestuurs- lid geweest, waarvan ongeveer twintig jaar als penningmeester. HOORN. D e heer S. Hiemstra, tljdelijk leeraar aan de R. H. B. S. alhier, is thans benoemd tot leeraar aan die inrichting. BERGEN. Aan de kalkzandsteenfabriek wordt het bedrijf met een voltallig personeel vrijwilli- gen gaande gehouden. De pogingen om de arbeiders, werkzaam aan de kalkzandsteenfabriek te Schoorldam, eveneens tot staking te bewegen, mislukten. E>e werkwillige arbeiders uit St. Pancras worden nog steds per autobus gehaald en thuis gebracht. Gistermiddag verzekerden een wethouder en een raadslid uit St. Pancras, dat aldaar de uitkcering aan werkloozen verhoogd is, om de wtrkwilligen uit die gemeenten niet te nodzaken arbeid te verrichten die de stakers bemoeilijlct; doch desondanks zijn die werk- willigen aan den arbeid gebleven. Gisteravond schoolden de stakers en een aantal sympathiseerenden satnen voor de ga- dage, die de werkwilligen rijdt, doch de po litie hield hen op den noodigen afstand. Reeds wordt met steunbons in de gemeente gewerkt om de stakers een hoogere uitkee- ring te verzekeren dan de vakcentrales uitkee- ren. Eenige stakers hebben tijdelijk wegwerk aanvarad, om ook op deze wijze het geza- menlijk inkoine nvan de stakers te verhoo- gen. Beter dan kinine slikken Is het muggen dood te tikken. ITALle. EEN AANKLACHT WEGENS AANRANDING DER EERBAARHEID Tegen het Kamerlid Ponzio di San Sebastiano. Het Kamerlid Mario Ponzio di San Sebas tiano was eenigen tijd geleden aangehouden onder de dubbele aanklacht van aanranding van de openbare eerbaarheid en van het be- hulpzaam zijn bij verschillende gelegenheden bij het vluchten van Italianen naar Frankrijk Verleden week is deze zaak voor de rechtbank te Turijn behandeld, met gesloten deuren. Van de dagvaarding is blijkens het vonn-is niet veel overgebleven. Van de eerste aanklacht is het Kamerlid vrijgesproken, ten aanzien van de tweede aanklacht moest men het politiek tintje, dat er aan gegeven was, laten vallen De man bleek alleen veroordeeld te kunnen worden wegens het behulpzaam zijn van lie- den, die arbeid zocbten in het buitenland. Hij is deswege tot 500 lire boete veroordeeld en na een paar maanden voorloopige hechte- nisonmiddellijk op vrije. voeten gesteld Een „medeplicbtige" werd geheel vrijge sproken. EEN DAAD VAN BURGERZ1N. Een rotarian van de club te Turijn, Isai'a Levi genaamd, heeft 600.000 lire geschonken voor de uitwendige restauratie van het Pa lazzo Madame, waarvan de inwendige restauratie door het gemeentebestuur pas vol- tooid is. HET PROCES TEGEN DE COMMUNISTISCHE EXECUT1EVE, Vonnis gewezen. Naar uit Rome wordt gemeld, is door de bijzondere rechtbank vonnis gewezen in het proces tegen de communistische Executieve. Van de twee en twintig beklaagden zijn er slechts vier wegens gebrek aan bewijs vrijge sproken. De overige achttien, onder wie vrou- wen, werden veroordeeld tot gevangenisstraf- fen varieerende tusschen 5 en 22 jaar. EEN RECHTERIJK AMBTENAAR OP ZIJN BUREAU VERMOORD. Te Milaan heeft een zonderling, die een aanklacht kwam indienen bij den officier van justitie, dezen in zijn bureau a bout portant neergeschoten. Vella, zoo heette de moorde- naar, lag steeds met iedereen en vooral met hospita's en portiersters overhoop en liep dan naar den rechter om zijn beklag te doen Deze, die al spoedig in de gaten had gekre- gen, dat de man niet geheel normaal was, praatte wat met hem mee, waarop die welge- moed placht weg te gaan. In het hoofd van den zonderling scheen zich echter het idee ge- vormd te hebben, dat de officier een van zijn vijandinnen zou aanhouden. Toen dit niet ge- schiedde, heeft hij besloten „zich op het recht te wreken", door den officier te vermoorden, hetgeen maar al te wel gelukt is. In de wachtkamer, grenzende aan de spreekkamer van den officier vertoefden op het oogenblik van den moord een veldwachter en een burger, die dadelijk den moordenaar ontwapenden. De bode, die zich op de gang had bevonden, snelde dadelijk de spreekkamer binnen, waar hij nog juist zijn meester dood ter aarde zag storten. Het schot had den ofti- cier in de rechterborst getroffen en de long en -de aorta doorboord. GROOTE REDE VAN MUSSOLINI. Gister heeft Mussolini in den Senaat een groote rede gehouden. Reeds lang voor het begin van de zitting waren de tribunes en de diplomateriloges dicht bezet. Bij het begin van de zitting wees een senator op de anti- Italiaansche demonstraties in Zuid-Slavie en de studentenbetooging te Innsbruck. In aan- sluiting hierop sprak Mussolini. In de eerste plaats behandelde hij uitvoerig de betrekkin- gen van Italie tot de verschillende staten en sprak vervolgens over VoUkenbonds- en her- stelkwesties. Om-trent de verhouding tot Duitschland zeide Mussolini, dat deze uit- stekend is; doch zij kon nog veel beter zijn, indien er geen onverantwoordelijke lieden waren, die thans trachten in de binnenland- sche politiek van Italie te intervenieeren. In ieder geval is er sinds de laatste maanden vooruitgang te bespeuren. JOEGO-SLAVIe. HET CONFLICT TUSSCHEN ITALle EN JOEGO-SLAVIe BIJGELEGD. De Italiaanshe gezant te Belgrado heeft aan den Joego-Slavischen minister van bui- tenlandsche zaken medegedeeld, dat Musso lini genoegen neemt met het antwoord van Joego-Slavie op de Italiaanscbe nota. Het conflict is hiermede geeindigd. menschen, de matinen van hansel en indusme zijn hier en laten we blij zijn, dat zulke gevaarlijke concurrenten vlak naast onze grenzen ons wakker houden! eenvoudig niet er onder te krijgen. Jaarmarkten en exposities verlangen niet alleen handelsoptimisme en ondernemings- geest, maar vooral ook organisatietalent. En hier zien we nu den Duitscher in zijn oereigen element. Voorbereiden, alles tot in laatste consequenties doordenken, jaren van te voren beraadslagen in commissies en sub-commis- sies, calculeeren, elk onderdeel van tien kan- ten beschouwen, op alle mogelijkheden reke- nen. Wat is er heerlijker op dit ondermaan- sche denkbaar! En dan: in deze eeuw is een tentoonstellinr; zonder techniek niet denkbaar. Maar technic!:, dat is immers: Duitsch! Dus zien we een opleving van de jaai markt- en expositiegedachte over heel Duitschland. Leipzig met zijn twee Messen per jaar ziet plots van alle kanten de concur renten opduiken. Het energieke Rijnland be- gint. Keulen en Frankfort openen jaarmark ten, Breslau, Konigsberg, Berlijn, en andere steden volgen. Dat is nu alweer eenige jaren geleden. Maar reeds is gebleken, dat de mees te navolgers niet alleen het peil van de Leip- ziger Messe niet kunnen bereiken, doch ook financieel niet in staat blijken, de oorspronke- lijke plannen door te zetteen. Rijk en landen bleken slechts bereid Leipzig met subsidies te ondersteunen. En het gevolg zal wel zijn, dat de nijvere Saksische stad spoedig alle concur rence overwonnen zal hci>ben. Berlijn en Keulen intusschen hebben zich niet laten ontmoedigen. Kon men het niet tot een soliede „Messe" brengen, dan wilde men tenminste op tentojnstellingsgebied zijn man staan. Zoo zagen we twee jaar geeden in het Rijnland de prachtige „Gesolei"-expositie, en binnen enkele dagen zal Keulen de „Pressa", de internationale perstentoonstelling, waar- aan ook Nederland officieel deelneemt, met grpot vertoon voor geopend verklaren. Berlijn had reeds zijn telkens wederkeeren- de auto-exposities, zijn shows over de ontwik- keling van de „week-end"-gedachte, het bui- tenleven, de medische wetenschap, de politie, enz. Het voegde er de tentoonstelling „Die Ernahrung" aan toe! Duitschers maken -van zulk een vak-exposi- tie, als zij even kans zien, een wereldtentoon- stelling In elk geval was de show der voe- dingsmiddelen een demonstratie van zoo ge- weldige afmetingen als de Rijkshoofdstad nog nimmer tc bewonderen gekregen had. Men had aan de drie geweldige expositie- hallen (het oude en het nieuwe autopaleis en het paleis der radio-industrie) niet eens vol- doende, maar nieuwe vaste gebouwen gezet, de straten tusschen deze gebouwen overbrugd en op deze wijze een permanent? tentoonstellingswijk geschapen, welke die in Keulen reeds overtreft en op den duur met de Technische Messe in Leipzig vergeleken zal kunnen worden. De opzet was natuurlijk volgens Duitsch? methode „grundHch." Zoolang menschen op aarde wonen, hebben zij zich inoeten voeden Dus heeft men het recht, tot de oudste men schen terug te gaan, en men maakte daar na tuurlijk gebruik van. Van die oude tijden moet men zich tot het heden doorworstelen. De wetenschap spaart ons niets. Vooral niet de statistieken, die in dit land bij geen enkele ge legenheid mogen ontbreken en die opgediend plegen te worden op een zoo smakelijke, niet zelden ook humoristisch-populaire wijze, dat ook de leek even stilstaat en de nuchtere cij- fers op zich laat werken. Modellen toonden het voeden der massa Wat het gezin aan de beroemde „calorieen" noodig heeft, werd natuurlijk theoretisch en plastisch berekend en getoond. De tandartsen vf-rtelden ons, waarom we goed moeten kau- wen, vooral langzaam eten. De landbouw vroeg een groote ruimte. Verschillende volken werden ons bij het middageten getoond. De historische afdeajing herinnerde aan de zon- derlinge dingen, die we in de harde oorlogs- jaren geslikt hebben. In een andere hal werd brood gebakken en bier gebrouwen. We zagen een margarinefabriek in werking. Het „Rijk der Huisvrouw" gaf modellen van keukens, zelfs voor de allerkleinste woning. Men leer- de er, hoe met behulp van de electriciteit in het liliput-keukentje nog alles tot zijn recht kon komen. Levende voorbeelden van wat later op onze menu's voorkomt, ontbraken natuurlijk even Kortom, er was wel een week noodig, om alles goed te bestudeeren. In een dag kon men slechts een vluchtig overzicht krijgen! ROLAND. De geweldige Tentoonstelling „het voedsel". De concurrentiezucht der Duitsche steden. De vorige maand werd in Berlijn weer eens 'n geweldige tentoonstelling geopend. Ditmaal behandelde zij „het menschelijk voedsel" (Die Ernahrung") en het zal wel geen nader toe- lichting behoeven, dat we dus hier te zien kre gen, wat het menschelijk lichaam op alle leef- tijden aan voedingsstoffen noodig heeft, hoe elke soort van voedsel werkt en hoe dit voed sel tot stand komt. En daarnaast natuurlijk, wat er alzoo noodig is om ons onze voeding op tafel te brengen. Ziehier een gebied, dat vrij wel onbegrensd is- Berlijn heeft zich de laatste jaren steeds meer als tentoonstellingsstad ontwikkeld. Daarover is al heel wat te doen geweest en het laatste woord is er nog niet over gespro- ken. De Duitscher is namelijk een fanatiek ex- positie-mensch. Hij gaat op in jaarmarkten en tentoonstellingen. Nemen we alleen maar eens het jaarmarktgebiedHet gezond ver stand zegt, dat zelfs voor een zoo groot en zoo nijver land als Duitschland een enkele jaar- markt voldoende behoorde te zijn. Maar wie gelooft, dat men de eeuwenoude Messa-stad Leipzig de alleenheerschappij over zou laten, kent den Duitscher slecht. In deze menschen woont een onverwoestbare energie. Dat heb ben we duideliik genoeg gezien aan de wijze, waarop zij zich omhoog gewerkt hebben na de verschrikkelijke corlogsjaren en wat daar- op volgde! In het bijzonder de technische PROV. STATEN VAN NOORD- HOLLAND. De Provinciale Staten van Noord-Holland kwamen gister bij een, onder voorzitterschap van den cotnmissaris der koningin jhr. mr. dr. A. Rbell. Openingsrede. Herinnering aan wijlen den heer Rutger Kaan. Na opening der ver«fcring sprak de voor zitter, terwijl de ledet™ch van hunne zetels verhieven, de volgende rede uit: „Sedert hun vorige zitting hebben de Sta ten van Noord-Holland een droevig verlies te betreuren. Door den dood ontviel hun een hunner jongste me'deleden, de h'eer Rutger Kaan. Eerst verleden jaar deed hij zijn intre- de in de vergadering, maar door zijn groote kennis en ervaring op waterstaatkundig ge bied nam hij daarin reeds aanstonds een voorname plaats in, en in de commissies, waarvan hij deel uitmaakte, werd gaarne geluisterd naar zijn weldoordachte adviezen Van die adviezen hadden zij gehoopt nog lange jaren partij te mogen trekken. Het heeft niet zoo mogen zijn. In de kracht van zijn leven werd hij ontrukt aan familie en vrienden, aan den werkkring, die hem lief was, aan de vele bezigheden, die hij met veel ljver en toewijding vervulde. In het Noorder- kwartier cen bekende en geziene figuur, was de heer Kaan ook in de Staten een om zijn bekwaamheid en aangenomen omgang zeer gcwaardeerde persoonlijkheid. Het past ons, aan zijn nagedachtenis, die met eere in Noord-Holland zal voortleven, een woord van weemoedige en welverdiende hulde te brengen". Vervolgens werden de nieuw-gekozen le- den, de heeren Boswijk (V.B.) en Franken (C.H.) als leden der Staten toegelaten. De voorzitter deed hierna mededeeling van de ingekomen stukken en besluiten. Van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw was bericht ingekomen, dat op het besluit der Staten tot toekenning van vacaa- tiebijslag aan het provinciaal personeel koninklijke goedkeuring niet wordt vereischt. De vaste Commissie. De heer Ankersmit (S. D wees in verband met de verschijning van het jonsgte verslag der Vaste Commissie voor Uitbreidingsplan- nen op de passage in het verslag van den hoofdinspecteur der Volkshuisvesting, naar aanleiding waarvan de heer Reymer in di Eerste Kamer reeds vragen tot den minister heeft gericht. Spr.'s indruk van de verslagen en van hetgeen men van de gemeentebesturen hoort, was, dat deze sneer in het verslag van den hoofdinspecteur zonder eenigen grond is. Spr. zou daarom den voorzitter willen uit- noodigen mede te deelen, of hem iets bekend is, dat aanleiding zou kunnen geven tot een dergelijken fellen aanval. De Voorzitter wilde gaarne aan den/ heer Ankersmit mededeelen, dat hem de passage in het verslag van den hoofdinspecteur met was ontgaan. Het beste is, naar spr.'s mee- ning, te wachten, totdat het definitieve ant woord van den minister is gekomen. Voor loopig wilde spr. wel mededeelen, dat, naar hem bekend is, de verhouding tusschen dt gemeentebesturen en de vaste commissie niets te wenschen overlaat, dat de inspecteurs voor de Volkshuisvesting de vergaderingen gere- geld bijwonen en dat ook de verhouding tus- chen hen en de vaste commissie niets te wen schen laat. De heer Ankersmit zou nu met zooveel te meer gespannen verwachting het antwoord van den minister afwachten. Cumulatie van pensioenen. In verband met het bericht der regeering, dat geen aanleiding bestaat bepalingen in het leven te roepen ten aanzien van de cumulatie van pensioenen, merkte de heer Asscher(V.B.) op, dat de meerderheid der fractie van den Vrijheidsbond zich het recht voorbehoudt om nader op deze zaak terug te komen. Werkloosheidsrapport. De heer Polak (S. D.) wees op de mede deeling van den voorzitter, dat het werkloos heidsrapport in de vergadering van October in behandeling zal komen. Spr. zou zich daartegen niet verzetten, maar wilde toch een stap doen, die aan de komende discussie een beteren grondslag kan geven. Wie het rap port geiezen heeft, kan niet ontkennen, dat het niet volledig is. Gedeputeerde Staten heb. ben hun onderzoek niet uitgestrekt tot de ar- beidersorganisaties, die in dezen tijd niet ver- geten mogen worden. Spr. stelde voor, de ko mende maanden tot October te gebruiken om alsnog de inlichtingen bij de organisaties in te winnen. De Voorzitter verklaarde zich bereid, in de eerstvolgende vergadering van Gedepu teerde Staten dit voorstel in behandeling te brengen. De heer Wijnkoop (C. P.) sloot zich aan bij de woorden van den heer Polak, maar spr. zou ook willen hooren de organisaties van de werkloozen. De Voorzitter vroeg, of de heer Wijnkoop dan de adressen van die organisaties zou willen opgeven. De heer Wijnkoop verbaasde zich er over, -dat die vraag tot hem alleen werd gericht. De voorzitter had die ook aan den heer Po lak kunnen stellen. Maar spr. zal de ge- vraagde inlichtingen geven. Nadat was overgegaan tot het trekken de* afdeelingen, werd de vergadering verdaagfi tot 19 Juni om half elf. DE SLUIS TE IJMUIDEN. Bij de N.V. Burgerhout's Machinefabriel en Scheepswerf, aan den Kreekweg te Rotter dam, is gistercnorgen de derde en laatst sluisdeur voor de sluis te IJmuiden met goet gevolg te water gelaten. Onmiddellijk na d< tewaterlading hebben vier sleepbooten vai den Ned. Stoomsleepdienst v/h P. Smit Jr het gevaarte naar het gemeentedok gesleept Onmiddellijk na aankomst is de deur in he dok gebracht en daar zal de bekisting worder weggenomen. Zaterdag a.s. hoopt het Bureau Wijsmullei Dorpeling: „fin daar is onze landheer, meneer. Erg dpgt- wonden persoon. Kreeg een blqeduitstorting toen hij naar een sehaakwedstriid kegk"^ "ondon Oj.-ini-

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7