DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. (j prui'mffoch dohiO.? Emu H33 W 77 Honderd dertigste Jaargang Hit het PaHemenf No. *33 Dif aunitiief Besfaaf off 2 bladta. 1928 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uHgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewysnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlENi Per regel /0.25, bij groote conlracten rabat. Groote letters naar plaafsrnfmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON. Voordara C9. DOHDERDAG Oirecteur; G. H. KRAK,. Telef.pr. Administratle 3. Telefoonnr. Redacfie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. JUKI f Den Haag, 6 Juni 1928. De behandeling van de door de regeering Voorgestelde wijziigngen van de Pensioenwet J1922 is heden in de Tweede Kamer ten einde gcbracht en bet ontwerp is zonder stemming goedgekeurd. Gelijk we gister reeds mede- deelden, had minister De Geer een volstrekt afwijzende houding aangenomen tegenover de rijke verzameling amendementen, welke op zijn voorstel waren ingediend. Dit had uit- sluitend de strekking enkele tastbare onbil- Jijkheden uit de wet te verwijderen en al wat daartegenover de strekking had om bepaalde categorieen van pensioengerechtigden aan een betere positie te helpen, wees de minister onverbiddelijk af, onder bedreiging anders tijn voorstel terug te zullen nemen. Zoo is het vandaag ook gegaan, een groot aantal amendementen zijn door hun cigen Vader vermoord oftewel ingetrokken, tot aan bet slot Toen heeft eerst de heer Van Gijn (V.B.) en daarna de heer Gerhard (S.D.A.P.) een kleine overwinning kunnen behalen, waarin de minister berustte. Het betrof de jaarlijksche storting door het rijk van het te- kort in het pensioenfonds. De regeering had becijferd, dat er gedurende 54 jaren elk jaar 341A millioen door het rijk in het fonds zou moeten worden gestort ter normaliseering van de lasten. De heer Van Gijn nu sfcelde Voor de storting van dit bedrag voorloopig te bepalen tot na het eerste jaar waarop de tweede wetenschappelijke balans was vastge- Steld. Na heel wat bespreking nam de minis ter dit over, doch nu kwam de heer Gerhard Bet een amendement om niet meer dan 31K millioen te storten en geen rekening te hou- den met een verlies van 3 millioen, hetwelk de regeering vreest, dat de staatskas zal lij- den door de deelneming van de gemeenten aan de pensioenregeling. Dat bedrag staat nog niet wiskupstig vast en de heer Gerhard betoogde, dat men beter deed er dan ook tnaar geen rekening mede te houden. De mi nister ontried dit voorstel niet op de gewone manier en met meerderheid van stemmen werd het daarop aangenomen, waarna het ontwerp zonder stemming werd goedge keurd. Een voor den buitenstaand^ vervelend stukje werk was daarmee achter den rug. Na aanneming zonder debat van een wets- ontwerp tot goedkeuring van overeenkomsten met onze spoorwegmaatschaopijen omtrent afschrijvingen en betalingen is de Kamer tot morgen uiteengegaan. Oagelsjksssii overxicht. ITALIe EN HET BUITENLAND. Mussolini's rede. De geheele t wereld wordt genoemd. De betrekkingen met het buitenland over 't algemeen goed. De Italiaansche dictator Mussolini heeft zich weer eens laten hooren. In den Senaat heeft hij in een ellenlange rede uitgesproken over de buitenlandsche politiek, waarin hij zoo ongeveer de geheele wereld-revue heeft laten passeeren. Na er allereerst op gewezen te hebben, dat Italie een wereldmogendheid feworden is, die zijn be'langen niet alleen in uropa, maar in alle werelddeelen heeft, gaf hij een overzicht over Azie, Afrika, Amerika- en Europa. Mussolini toonde ons een Italie, slechts verlangend naar vrede en vriend- sehap. Hoewel hij zeer gematigde woorden bezigde en zich onthiela van scherpe toespe- lingen op verschillende naties, kon hij toch niet nalaten, eenige -waarsehuwingen te lan- ceeren. Zoo o.a. jegens Duitschland, waar- mede de officieele betrekkingen wdliswaar heel goed zijn, maar met welks volk de relaties veel en ved beter konden zijn, als er maar geen onverantwoordelijke kringen waren, die zich wilden mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van Italie. Iedereen voelt, dat Mussolini zinspeelde op het gebeurde in Tirol, waar bij het vlagincident Meek, dat Duitschland's politiek nog steeds van in- vloed is op de Zuid-Tirolers. Dat ook Oosten- rijk dadelijk daarop een vingerwijzing kreeg, was niet te verwonderen, omdat ook dit land ten nauwste aan de incidenten in Tirol ver- bonden is. Echter beperkte Mussolini zich rot de verklaring, dat het van dit land zelf zou afhangen, of de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Italie een hartelijker karakter zouden kunnen aannemen. Dan kreeg Zuid-Slavie een beurt. Ook over dit land was Mussolini al zeer tevreden, zoodat het incident naar aanleiding van de ant-i-Italiaansche betoogingen dan ook geheel van de baan is. In de houding van de Zuid-Slavische re geering ten aanzien van de Italiaansche pro- tesfen, zag Mussolini een blijk van goeden wil van Marinkowitsj, den Zuid-Slavischen minister van buitenlandsche zaken. En in deze omstandigheden bepaalde hij zich tot een waarschuwin aan de Zuid-Slavische naticnalisten om toch maar liever te streven "far de vriendschap van het fa-scistische Italie, dat geenszins er op uit is om de vreed- tatne ontwikkeling van Zuid-Slavie te be. <mmm lemmeren. En in dit verband verdient vermel- ding, dat Mussolini nog weer eens nadrukke- lijk verklaarde dat er geen sprake is van inmenging in de interne aangelegenheden van Albanie, welks onafhankelijkheid men alleen wenscht te handhaven. Uit de overige mededeelingen van M ussolini over de betrek kingen met de andere Oost-Europeesche lan- den en in het bijzonder mM de Balkanlanden bleek overigens wel zeer duidelijk het streven van de Italiaansche staatkunde om de inter- nationale positie van Italie door nieuwe vriendschappen te versterken. Tenslotte Frankrijk. Mussolini zeide, dat hij Frankrijk aanwees als de oorzaak van Italie's teleurstellingen inzake de vredesrege- ling. Echter ontdekte hij thans weer nieuwe lichtpunten, waardoor het wel spoedig tot vriendschappelijke betrekkingen zou kunnen komen! Een rede dus, waarin Mussolini veel goeds zegt, en waarin hij in bedekte termen toch ook nog verschillende op- en aanmerkingen moet maken. Welken indruk zal de rede op het overige Europa, met name op Frankrijk maken? Want beide landen streven naar eenzelfde doel: de machtigste staat van Europa's vas teland te will en zijn! Buitenland BUITENLANDSCHE PERSSTEMMEN OVER DE REDE VAN MUSSOLINI. UU Berlijn. De redevoering van Mussolini heeft in po litieke kringen te Berlijn door haar gematigd karakter een uitnemcnden indruk gemaakt. Men verwacht, dat ze m alle landen instem- ming zal vinden en het uitgangspunt zal vormen voor een internationale gedachten- wisse'ing, die den vrede ten goede zal komen. Vooral verheugt men zich hier over de uitla tingen van den Italiaanschen staatsman, waarin deze gewaagt van de noodzakelijk' heid op den duur de vredesverdragen te her- zie'n. Vcior zoov'er de redevoering op Duitsch land betrekking heeft, verklaart men, dat Duitschland zich niet in binnenlandsche kwesties van Italie wenscht te mengen, maar •dat van Duitschland niet kan worden ge- vergd dat het onverschil'ig bliift voor het lot van de Duitschers in Zuid Tirol. UH Parijs. De Temps schrijft, dat het de moeite waard is vast te leggen, dat Mussolini's uiteenzet- ting een heel anderen indruk nalaat dan zijn vorige redevoeringen en geenerlei heersch- zuchtige formules bevat, die vooral bestemd zijn om de volksverbeelding te treffen. De Fransche openbare meening zal eenparig dat deel van de rede waardeeren, -dat de betrek kingen met Frankrijk behandelt, en volkomen toegeven dat de betrekkingen tusschen Parijs en Rome een karakter hebben aangenomen, dat beantwoordt aan de gevoelens van over- levering tusschen beide volken. Mussolini heeft ongetwijfeld begrepen, dat het voor een vriendschappelijke o-p'ossing van vra-agstuk- ken, die de onderlinge betrekkingen tusschen beide landen raken, voldoende is deze te stellen met een juist begrip van ieders belan- gen en rechten. Uit Lcnden. Mussolini's rede heeft in Engeland een zeer goeden indruk gemaakt. In politieke kringen is men algemeen van meening, dat. Musso'ini nog nooit zoo nadrukkelijk uiting heeft gegeven aan zijn bezorgdheid tot hand- having van den Europeeschen vrede. Met veel genoegen is ook kennis genomen van Mussolini's verklaring betreffen-de de vrien-d- schappelij-ke betrekkingen met Engeland; groote beteekenis wordt verder gehecht aan zijn uitlatingen betraffende de verstandhou- ding met Frankrijk. VOLKENBOND. DE VERGADERING VAN DEN RAAD. Het Poolsch-LUausch conflict. Jhr. Beelaerts van Blokland leest zijn rapport voor. Jhr. Beelaerts van Blokland las zijn rap port over den stand der Poolsch-Litausche onderhandelingen voor. In het rapport wordt geconstateerd dat deze onderhandelingen nog niet tot een resultaat hebben geleid. Het Poolsch-Litausch geschil. De kwestie tot de volgetide zitting verdaagd. Men kan zeggen, dat het een slechte dag voor Woldemaras is geweest, aangezien zoo- wel het rapport, dat jhr. Beelaerts als rap porteur uitbracht, als Chamberlain de onver- z-oenilijke en provoceerende houding van Li- tauen in het licht stelden en afkeurden. Jhr. Beelaerts kon daartegenover den goeden wil van Polen constateeren, dat den terugkeer naar Polen van uitgezette priesters mogelijk heeft gemaakt en daardoor een geschilpunt heeft weggenomen. Hoewel niet speeiaal in het rapport-Beelaerts genoemd, wordt in- zonderheid de grondwetawiiziging. waarbij Wilna tot hoofdstad van Litauen wordt ge- proclameerd, scherp afgekeurd. Chamberlain noemde deze daad een provocatie. Wat de onderhandelingen zelf betreft, kon Jhr. Beelaerts moeilijk anders doen dan con stateeren, dat zij zonder noemenswaardigen vooruitgang voortduren. Nadat Woldemaras andermaal den Raad tegen zich in het harnas had gejaagd door allerlei formee'e haarkloverijen in verband met de door den Raadsvoorzitter voorgestel de motie, nam de Raad een door Chamber lain ingediende motie aan, waarbij de kwestie tusschen Polen en Litauen tot de volgende zitting wordt verdaagd en er bij de partijen nogmaals op wordt aangedrongen, in het belang van den vrede in Oost-Europa zoo spoedig mogelijk de tusschen hen hangende kwesties te regelen en aan jhr. Bee'aerts wordt verzocht in September weer rapport uit te brengen. CHINA. DE BURGEROORLOG. Nanking verzoekt terugtrekking van de Amerikaansche troepen uit Tientsin. Het departement van Buitenlandsche Za ken van Amerika public-eert een mededeeling van generaal Hwang-fou, minister van Bui tenlandsche Zaken der nationalistische regee ring te Nanking, aan Mac Murray, den ge- zant der Vereenigde Staten te Peking, waar in hij de hoop uitspreekt, dat de Vereenigde Staten hun troepen uit Tientsin zullen terug- trekken, en de verzekering geeft, dat de Ame rikaansche onderdanen niet zullen worder. gemolesteerd. De Noordelijken nemen al het rol- lend materieel mede. De Noord-elijke troepen, die naar Mandsjoe- rije terugtrekken, nemen niet slechts al het rollend materieel mede van de spoorwegen van Peking naar Moekden, doch ook een groote hoeveelheid materieel van de andere spoorwegen in Noord-China, waardoor het verkeer wordt ontwrlcht. De bezetting van Peking Naar uit Peking gemeld wordt, heeft de cavalerie van generaal Jen Dinsdagavond de Chineezenwijk van Peking bezet. Generaal Jen wordt zeer spoedig te Peking zelf ver wacht. De vertegenwoordiger van generaal Feng heeft het Japansche gezantschap offi- cieel per brief in kennis gesteld van de bezet ting van Peking. De Japanners verzetten zich niet tegen het binnenrukken van de Zuidelijke Chineesche troepen. Een benoeming Uit Sjanghai wordt aan de „Times" ge meld, dat Tsjang Kai Sj-ek van Hsoetsjanfoe naar Nanking is teruggekeerd. Volgens Chi neesche nieuwsagentschappen heeft een regee- ringsraad besloten Jen Hsisjan te benoemen tot bevelhebber van de gendarmerie te Peking en Tientsin. Men ziet hierin een poging van den kant van Nanking om de beteekenis te verkleinen van de positie van Jen als contro- leur van Peking, welke het ni-ettemin v-erpl-icht is te erkennen. Japansche versterfdngstroepen te Tsjingtao. In Tsjingtao zijn 2600 man Japansche versterkingstroepen aangekomen. Het totaal aantal Japansche troepen in Sjantoeng be draagt thans 17.800 man. Peking van de buitenwereld afgesloten. Inzake den toestand in Noord-China wordt gemeld dat Peking volkomen van de buiten wereld afg-esneden is. De treinverbinding is nog niet hersteld en het telefoonverkeer is op vele plaatsen verbroken. De in de voorsteden wonende buitenlanders zijn naar de gezant- schapswijk getrokken, waar overal wachten patrouilleeren. Het corps diplomatique heeft den Zuid-Chineeschen militairen bevelhebber verzocht den thans voor de handhaving van de orde verantwoordelij-ken Moekdenschen troepen na den intocht der Zuidelijken een on- gehinderden aftocht te verschaffen. Maandagavond hebben de rest der te Pe king achtergebleven ministers en alle mili taire leide'rs en ambtenaren de sta-d verlaten. De warwinkel. Inzake den toestand in Noord-China wordt nog gemeld, dat Peking nog volkomen van de buitenwereld afgesneden is. De treinver binding is nog niet hersteld en het telefoon verkeer is op vele plaatsen verbroken. De iu de voorsteden wonende buitenlanders zijn naar de gezantschapswijk getrokken, waar overal wachten patrouilleeren. Het corps di plomatique heeft den Zuid-Chineeschen mili tairen bevelhebber verzocht de thans voor de handhaving van de orde verantwoordelijke Moekdensche troepen na den intocht der Zuidelijken een ongehinderden aftocht te verschaffen. Maandagavond hebben de rest der te Peking achtergebleven ministers en alle militaire leiders en ambtenaren de stad verlaten. De vernieling van een kleine brug in de nabijheid van Fing-Tai door ban- dieten heeft hun vertrek vertraagd, terwijl het militaire treinverkeer belemmerd wordt u,- DE AANSLAG OP TSJANG TSO LIN. Een onderzoek door een Chineesch- Japansche commissie. Volgens berichten uit Tokio wordt de bom- aanslag op Tsjang Tso Lin thans door een Chineesch-Japansche commissie onderzocht Het door een Tokiosche blad gepubliceerde bericht, volgens hetwelk Tsjang Tso Lin Maandagavond na een mislukte kamferin- spuiting aan de gevolgen van den aanslag zou zijn overleden, kon door het Japansche Departement van Buitenlandsche Zaken tot dusverre nog niet bevestigd worden. Thans wordt van andere zijde verklaard, dat de Ja pansche consul te Moekden, die den maar scha-lk een b-ezoek wilde brengen, hiertoe geen gelof kon ver-krijgen. De omstandigheid, dat de militaire gouverneur van Hai-Loeng- Kiang, Woe-Tsjang-Sen-g, die op het moment aan den aanslag naast den maarschalk ge- zeten was, aan de bekomen verwondingen overleden is, versterkt het vermoeden, dat de kwetsuren van Tsjang Tso Lin in ieder geva1 van zorgwekkender aard moeten zijn dan tot dusverre gemeend werd. Tsjangs toestand kritiek. De minister van Oorlog deelt mede, dat de toestand van Tsjang Tso Lin kritiek is, doch dat hij nog altijd in leven is. DUITSCHLAND. DRIEMAAL DOOR DEN TRE1N OVERREDEN. Toen een goederentrein in voile vaart door een tunnel van Emmerik reed, had de hoofd- conducteur het ongeluk er af te vallen, zon der dat dit door het personeel van den trem werd bemerkt. De ongelukkige kwam tus schen den tunnelwand en de rails te liggen, maar had nog de tegenwoordigheid van geest zich onmidddlijk plat tegen den grond te drukken, zoodat de trem, zonder hem te ra ken, over hem heen reed. Daar hij echter-bij den val een arm en een been gebroken had, moest hij een uur lang in zijn gevaarlijke po sitie blijven liggen. In dezen tijd reden nog twee treinen over den zwaargewonden man heen. Toen ten slotte het treinpersoneej van den goederentrein het vcrdwijnen van den hoofdconducteur had bemerkt en een beambie het traject nazocht, werd de ongelukkige, die al dien tijd in docdsangst had verke°rd, ein- delijk uit zijn benarde positie bevrijd. RUITEN INGEWORPEN. Van het huis, waarin te Berlijn de Hal. ambassade is gevestigd. Gisteravond zijn van het huis in de Victo riastrasse te Berlijn, waarin de Italiaansche ambassade is gevestigd, door onbekende per- sonen, die in een auto voorreden, vijf venster- ruiten ingeworpen. Het gezantschap en het consulaat zijn di rect onder bescherming gesteld. De politie stelt een onderzoek in. EEN WANHOOPSDAAD. Gisteravond om 7 uur verscheen een vrouw met twee kinderen op den arm op de brug bij de Spittelmarkt. Plotseling wierp zij de bei de kinderen over de leuning in de Spree en maakte zich gereed ze na te springen. Men slaagde er in de vrouw tegen te hcuden en de kinderen op het droge te brengen. Ze wa ren bewusteloos en het is de vraag, of men ze in leven zal kunnen behouden DE SOC-DEM. EISCHEN VIJF BELANGRI IKE POSTF.N IN HET NIEUWE KABINET. Gisteren had te Keulen de vergadering van den sociaal-democratischen partijraad plaats. Na een referaat van Hermann Muller sprak de partijraad zich met groote meerder- heid van stemmen uit voor de groote coali- tie. Hiermee is echter de beslissing in de kwestie van de regeeringsformatie nog niet gevallen. De partijraad immers heeft slechts een adviseerende stem, het laatste woord is aan de Rijksdagfractie. Het voornaamste doel van deze partijraads-vergadering was dan ook, de richtsnoeren vast te stellen voor de besprekingen, die aanstaande Vrijdag tus schen rijkspresident von Hindenburg, Her mann Muller en den president van den Rijks- dag Lobe zullen plaats hebben. Naar verluidt zijn de sociaal-democraten voornemens Hermann Muller als rijkskanse- lier, den vroegeren Pruisischen minister Se- verig als minister van binnenlandsche zaken en Hilferding als minister van Financien voor te stellen. Bovendien maken de sociaal- democraten nog aanpraak op twee andere zetels in het kabinet, waarschijnlijk ook op die van Arbeid. FRANKRIJK. DE FRANSCHE KAMER. De strijd om het presidium Franklin Bouillon is een man, die zich gaarnt op den voorgrond stelt, maar wiens tact en handigheid in politieke zaken te ver- gelijken zijn met die van den bekenden stier in den porceleinwinkel. Dit bleek opnieuw uit zijn optreden bij de presidentsverkiezing. De gematigde partijen hadden er, overeenkom- stiff cien wensch ook van Poincare. van afne- Mou. das me ook n vraag, Naluurlyk. en waigraag! Die lekkere. 5appige fieb ikallyd in m'n zak. wM/mz zien een candidatuur tegenover die. van Fer- and Bouisson te steleln. Met zijn gewone luu u'cti'ighr.d kwam Franklin toen aan met de zijne. Dit noodzaakte de leden der groep- Marin, zij het ook niet heelemaal met hun goedvmden, voor hem te stemmen. Men moet zeggen, dat het door die partij gegeven con- signe nogal goed gevolgd is, aangezien Franklin Bouillon 242 stemmen heeft ge- lic aid, v-eel meer dan men algemeen verwaciTt- te, hetgeen echter niet verhinderde, dat Bouis son toch reeds bij eerste stemming gekozen werd Maar nu aldus aan d-e presidentsverkie zing een politieke beteekenis gegeven was, die ze niet had beho-even te hebben, wilde men links ook verder niets weten van een compro- mis omtrent de andere te bezetien posten, zoo- als anders gewoonte is. D-e rechtsche candi- daten legden het alien af. Gekozen werden drie linksche vice-voorzitters, twee linksche questoren, onder wie Cazals, de voorzitter van de radicaai-socialistische Kamergroep, en zeven liksche secretarissen Er blijven slechts he.rstemmir.gen over voor een van elk dezer functies, en ol de rtchischen daarbij nog iets veroveren zullen, indieri niet de handigsten hunner terstond onderhandeligen opeen is zeer de vraag. Dat he-eft het zoo hard van stal loopen van Fran'-'in Bouillon nu bereikt! Aan de reehterzijde geeft men voor zeer te vreden te zijn met dezen uitslag, omdat die Laarhefd brengt in de verhoudingen der nieuwe Kamer. „Wij weten nu, dat er eigen- lijk niets veranderd is bij de vorige", schre- ven gisteren de rechtsche bla-den. In werke- lijkheid echter zoekt de nieuwe vergadering haar we^ nng, gn n pf.c- vvas 70" -e'^^ikt om de aarzelenden, die toch al bang zijn om voor te conservatief door te gaan, in de ar- men te drijven van de oudtr l oorstanders van het cartel, als dit onbekookt initiatief van Franklin Bouillon. „L'Oeuvre" schrijft teretht, dat het ten ge-- volge heeft ge-had, dat zich nu een blok vorm- de van al degenen, die in de nieuwe Kamer geen ^rechtsch-en" willen genoemd worden, Zoo is het ook. Het kost den gematigden hef grootste deel van de eereposten, die een open, lijke aanduiding hadden moeten worden van hun overwinning. Men bouwt nu groote verwachtingen op de regeeringsverklaring, die Poincare heden zal voorlezen, en hoopt dat deze kundige bewinds- man en handig manoeuvreerder er in slagen zal, de nieuwe meerderheid te groepeeren ^oni een kern, die niet zoo ver links ligt als vol gens de verkiezingen van Dinsdag het geva' zou zijn. ENGELAND. EEN LEEUW ONTSNAPT. Maandagmorgen ontsnapte in de haven van Southampton een jonge leeuw aan zijn kooi. Het beest was van Afrika met het stoom- schip „Ussukuma" aangebracht Toen d< kooi werd opgeheschen om ze in den trein te zetten, die haar naar de Zoo zou brengen, viel de bodem eruit en kreeg de leeuw zijn vrij hexd. Hij ontglipte aan verseheidene pogingen om hem te vangen, doch werd ten slotte in eer, hoek g-edreven bij een telefoonhuisje, waar twee Afrikaansche oppassers zich van hem meester maakten om hem naar de intusschea herstelde kooi terug te brengen. POLEN, EEN OVERVAL BIJ EEN ZOMER- FEEST. In een tehuis te Lazisk werd een zomer- feest gehouden van arbeiders, die daar werk- zaam zijn. Tegen middernacht drong een groep van 30 jongelieden met knuppels ge- wapend het tehuis binnen; zij sloegen op d? aanwezigen in, terwijl de geheele inventaris werd vernield. Ook voor het tehuis overvielen de bandieten de vluchtenden, die zij slechts tegen betaling van vijf sloting loslieten. Ook een politie-ambtcnaar, die zich in de zaal be- vond, werd ernstig mishandeld. Slechts en- kclen onder de 100 deelnemers aan het feest kwamen rj* rw-nd;xurAti. of 'j-1 ALKMAARSCHE CODRANT IaTvI

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1