r lisrgerJijk© Stand. Het voorstel-Vrijburgwerd vembrp'en itiet 6 tegen 5 stemmen. Tegen de r.-k. fractie en de heer Maas Geesteranus. Het prae-advies word hierop goedgekeurd. jji Verbreeding van den Heerenweg. Punt 17. Voorstel tot aankoop van gron- den tier verbreeding van een gedeelte van den Heerenweg. De voorzitter decide mede, dat naar aanleiding van het in de vorige vergadering aangenomen voorstel om den benoodigden grond aan te koopen voor met meer dan 1 per M. alle belanghebbende eigenaren waren aaugeschreven en dat thans een schrijven was ingekomen, waarin een vijftiental hun- ner med-edeelde, den grond beschikbaar te stellen voor dien prijs voor zoover hij niet bebouwd is; de bebouwde grond zou f 2 moeten kosten. Hierbij kwamen dan nog voor de gemeente de kosten van verplaatsing van de bekken en het planten van nieuwe heggen voor zoover noodig, terwijl de boomen eigendom van den verkooper van den grond moesten blijven. De veiling bood den grond aan voor niemendal, het armbestuur vroeg 1 en een andere eigenaar vroeg 8 per M2. B. en W. achtten de verbreeding wel wen- schelijk en adviseerden daartoe over te gaan, ondanks den hoogeren prijs van den grond. De kosten zouden pl.m. f 1500 worden. De heer V ah] wilde vasthouden aan den prijs van f 1. De hekken e. d. zullen pl.m. If 1.50 per M. kosten, zoodat bij het voorstel van B. en W. de prijs ongeveer 3.50 zal iworden. Spr. was van oordeel, dat de aan- wonenden wel een offer mogen brengen. Of zij een paar gulden meer of minder zullen krijgen, zal voor hen niet zooveel verschil uitmaken. Zij krijgen er immers een mooien weg voor. De heer Van d e Vail stelde vast, dat er nu een heel nieuw voorstel van B. en W. is gekomen. Spr. had in dezen grondaankoop een ander optreden van raadsleden gewenscht. Zij had- den een voorbeeld van gemeenschapszin moeten geven. Voor is meende spr., dat de gemeente niet een druk verkeer met de Egmonden langs den Heerenweg (waar een onbewaakte over- weg is) mag b-evorderen, omdat er een goede andere weg is met een bewaakten overweg. Het voorstel van B. en W. moet ondoordacht genoemd worden. De drukte van het verkeer langs den Heerenweg is niet erger dan langs den Hol- lenweg en iets meer dan in de Oosterzij, al leen op veilingsdagen is het druk en om nu alleen ter voorziening daarvan 1500 uit te geven, vo-nd spr. te erg Dan kan men wel alle wegen beginnen te verbreeden, want zij zijn alle te smal. 't Is een ongezonde toestand, als men mooie wegen maakt en nog geld toe geeft. Spr. hoopte dat de Raad weer zal innemen het standpunt, dat gold bij den Nic. Beets- iveg en niet verder zal gaan dan het in de vorige vergadering aangenomen besluit. Laat de belanghebbenden ook een offer brengen. Zij zijn het nu roerend eens om het niet te doen. Daartegenover past den Raad slechts een antwoordweigeren op hun eisch in te gaan. De heei Komen zou het verkeer niet willen leiden langs den door den heer Van de Vail bedoelden weg, omdat daar twee scho- len staan. Wat de vergoeding van 2 be- treft, spr. vond die niet te hoog. De ge meente mag gerust het voorbeeld van het Rijk volgen en billijke vergoeding betalen. De heer Sengers kwam op tegen de uit- drukking van den heer Van de Vail, dat raadsleden anders hadden moeten optreden. Slechts £en raadslid had grond aan den Heerenweg liggen. Spr. vond het verkeer op den Heerenweg bij de veiling wel druk en als men nu voor f 2 daarin kan voorzien, vond hij dat niet te duur. Hij was er daarom voor den voor dien prijs aangeboden grond te koopen. De enkele onwilligen zullen nog wel komen 't Is wel gebleken, dat voor 1 de grond niet te krijgen is. De heer O p d a m constateerde, dat de heer Van de Vail de drukte aan den Heerenweg niet erg vindt, als het gaat om grond van f 2, maar wel, als de grond voor f 1 te krij gen is. Spr. meende dat de Raad nu maar eens moet beslissen, of over het prijsverschil kan worden heengestapt. De heer Schuit geloofde niet, dat het verkeer langs den Heerenweg aangemoe- idigd wordt door verbreeding. Het regelt zich van zelf, de menschen willen nu een- maal niet wachten voor een bewaakten over weg. Spr. was van oordeel, dat de aange boden grond dient te worden gekocht, later, als de verbreeding toch moet gebeuren, moet men misschien veel meer geven. De heer Van't Veer uitte zijn bevreem- ding erover, dat nog zooveel over het prae- advies wordt gesproken. Er is toch een keer met vrijwel algemeene stemmen besloten den grond te koopen voor niet meer dan f 1 per M. Wil men dat besluit nu herroepen? Wij zijn toch geen kinderen! De heer Opdam stelde vast, dat ver breeding noodig is. De heer V a h 1 wilde het eenmaal geno- pien besluit handhaven en koopen wat voor 1 wordt aangeboden. De heer Komen betoogde dat de men schen met het aanbod van 2 reeds een offer brengen. De heer van d e V a 11 meende, dat B. en W. bij bouwvergunningen reeds veel eerder hadden moeten bedacht zijn op mogelijke wegverbreeding. Den laatsten tijd pas heeft men in dien geest met de aanvragen van bouwvergunningen gesproken. Had men dit eerder gedaan, dan was er veel meer bereikt kunnen worden. Spr. deed een beroep op de .waardigheid van den Raad om het besluit der vorige vergadering niet onderstboven te gooien. De heer Opdam was het er mee eens, dat de schuld van de smalle wegen ligt aan den Raad, doordat niet voldoende rekening is ge houden met den snel'en groei der gemeente. Men moet den achteutand nu gedeeltelijk zien in te halen en bereid zijn daarvoor een offer te brengen. Aan den Westerweg komt de Raad in dezelfde positie. De heer Maas Geesteranus verze- kerde, dat de Raad moet toestemmen. Als we niets doen, blijven de wegen slecht, we zien dat aan den Nic. Beetsweg. De gevraagde Ejjjs is niet te hoog. We kunnen njet ,wachten tot de menschen mISschien den grond voor niemendal afstaan. In naburige gemeenten, o.a. Limmen, heeft de Raad wel grooter of fers toegestaan voor wegverbetering, er is zelfs een huis voor aangekocht, dat toen werd omver gegooid. De heer Ligthart spreekt voor het eerst. De heer Ligthart merkte op aan het adres van den heer Vahl, dat deze zelf ge- zegd had den prijs van 2 niet te hoog te vinden. Spr. was bereid geweest voor 1 te verkoopen, maar had zich toen met de ande re belanghebbenden vereenigd en ook 2 ge- vraagd. De heer Vahl antwoordde hierop, dat dit sloeg op een mededeeling zijnerzijds tegen iemand wien 3 was geboden door een par- ticulier, die wilde bouwen. De eigenaar had de gemeente toen den benoodigden grond toch nog willen verkoopen voor 2 en toen had spr. gezegd in dat geval dien prijs niet on- billijk te achten. De heer Komen meende, dat aan we- genverbreeding pooit meer gedacht behoeft te worden, als de Raad er bij blijft niet meer dan 1 te willen betalen voor den benoodig den grond. De heer v a n d e V a 11 Er zijn meer pro- feten, die zich hebben vergist. Het geluid van den heer Ligthart was spr. heel wat sympathieker dan dat van den heer Komen. Het voorstel van B. en W., in stemming gebracht, werd aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. De heer van de Vail onthield zich uit protest van stemming. Tegen stemden de heeren Vahl, van't Veer en Vrijburg. In comite. De vergadering werd hierop gedurende eenigen tijd geschorst, omdat de voorzitter nog eenige mededeelingen had te doen in ver- band met het voorstel tot verkoop van het oude raadhuis. Na heropening deelde de voorzitter mede, dat dit voorstel voorloopig werd aangehou den en dat punt 8 van de agenda werd af- gevoerd. De Raad steunt het plan voor een gebouw ten dienste van kunst en sport. Punt 19. Verzoek van „Heiloo Vooruit" in- zake stichting van een gebouw voor kunst en sport. De vereeniging heeft een batig saldo van 5100 uit de verloting, waarvoor zij krachtens de voorwaarden een gebouw voor kunst en sport moet stichten. Zij wenscht daaraan te voldoen door het gebouw te plaat- sen op het terrein achter den tuin van het hoofd der school (hoek Holleweg—School- laan). Zij biedt het aan het gemeentebestuur aan voor het geven van gymnastiekonderwijs. De inspecteur van het lager onderwijs en de heer Heijt, hoofd der school waren met de plannen ten zeerste ingenomen. B. en W. merken in hun prae-advies op, Cat de gemeente tot 1936 is vrijgesteld van het geven van gymnastikonderwijs. Hoewel het plan van de vereeniging ook bezwaren heeft (b.v. ten aanzien van de plaats, zoodat de bijzondere scholen moeilijk gebruik zullen kunnen maken van't gebouw en't ook kosten zal meebrengen voor inrichting met werktui- gen voor het schoolonderwijs en het aan- schaffen van schoeisel), meenden B. en W. toch dat de Raad wel op het plan kan ingaan. Zij stelden daarom voor in principe aan de plannen mee te werken. De heer Van d e V a 11 was dankbaar voor het prae-advies en zette dan kort uiteen hce het bestuur van H. V. aan het geld is gekomen en op welke wijze gemeend wordt hoe dit het beste te besteden is ten bate van de gemeenschap. Spr. was overtuigd, dat het plan tot stichting van het genoemde gebouw toejuiching verdient, omdat het onderwijs in gymnastiek aan de schoolkinderen er door bevorderd wordt. Dit kan tegenwoordig lang niet geregeld worden gegeven. Spr. vond het verheugend, dat het hoofd der school zijn volkomen instemming met het plan heeft be- tuigd en nam wel als vaststaande aan, dat de ouders, indien zij door de oudercommis- sie (in Heiloo helaas op non-activiteit ge- steld) in de gelegenheid was gesteld zich over het plan uit te spreken, dit ten voile zou den hebben toegejuicht. Als bewijs hiervoor noemde spr. de bloei van de gymnastiekver- eeniging, een bewijs van de gevoelde behoef- te aan gymnastiekonderwijs. Spr. achtte het prae-advies eigenlijk te zeer uitgewerkt, hij zou het onderwijs in vrije- en orde-oefeningen langzaam willen doen groeien in de richting als door B. en W. be- doeld en zou pas dan met nadere plannen willen zien gekomen over inrichting e. d. De termijn voor vrijstelling zal, naar spr, aannam, zeker niet verlengd worden, omdat de drang naar gymnastiekonderwijs steeds grooter wordt. De plannen van H. V. zullen daaraan tegemoet komen en kunnen bevorde ren, dat de school voortaan alleen dient voor het onderwijs aan de kinderen, d. w. z. dat alle thans gegeven cursussen (met alle ge- volgen van dien: bedompte lucht door de ge- sloten ramen, tabakslucht, asch enz.) uit de school zullen verdwijnen en in het gebouw van H. V. kunnen worden gegeven. Spr. gaf hierbij de verzekering, dat het be stuur van H. V. geen concurrence beoogt met de zaalhouders ter plaatse. Door den groei der gemeente komen hier- velen met stedelijke behoeften, die het gym nastiekonderwijs op school wenschen te zien ingevoerd. De gelegenheid om daartoe te ko men wordt door H. V. thans geboden. Spr. hoopte dat de Raad het prae-advies zou goed keuren. De heer van'tVeer vroeg of het nieuwe gebouw zal voldoen aan de behoefte van de gymnastiek. De s e c r e t a r i s las het advies van den inspecteur L. O., waaruit bleek, dat deze van oordeel is, dat het gebouw zeker niet aan alle eischen zal voldoen, maar dat nadere be- sprekingen nog veel zullen kunnen verande- ren. Bovendien zou hij in het belang van de totstandkoming wel enkele kleine bepalingen over het hoofd willen zien. De heer van't Veer vroeg voorts of het de bedoeling van B. en W. is zich voor altijd te verbinden of een zoodanige overeenkomst te sluiten, dat men er elk jaar weer af kan. De voorzitter zei, dat dit punt ook is besproken in de vergadering van B. en W. Het college was van oordeel, dat H. V. zeker eenige vastheid moet hebben, spr. zou daar om wenschen, dat de gemeente zich voor eeni ge jaren verfeoad. Over de voorwaarden van georuiK e. o. Kan nog women gesproTteU, ttelTTfl pfHKTffe zai meewenren aan ae toistantf- geldt thans slechts een principe-besluit. De heer Komen merkte op, dat de exploi- tatierekening niets vermeldt van den grond waarop gebouwd zal worden. De voorzitter zou dien desnoods ten behoeve van het algem-een belang aan de vereeniging H. V. willen afstaan, De heer Komen kon niet gelooven, dat H. V. een dergelijk cadeau zou willen aan- vaarden, waar de heer Van de Vail onlangs betoogde dat de veiling zelf den Heerenweg maar moest verbreeden, wat toch ook een algerr^eh belang is. De heer Sengers stelde vast, dat de verplichting tot het geven van gymnastiek onderwijs niet eerder komt dan over 8 jaar. De kinderen hebben in een landelijke gemeen te als Heiloo zooveel vrijheid in- beweging, dat dit onderwijs eigenlijk niet noodig is Waar zouden wij blijven, als H. V. den grond gratis fcreeg? Andere vereenigingen zouden dan ook in naam van bet algemeen belang gratis grond kunnen vragen, b.v. voor een opslagplaats of iets dergelijks. Waar H. V. zelf over het plan nog niet homogeen denkt, wilde spr. niet op de verplichting van gym nastiekonderwijs vooruit loopen. De heer Vahl vroeg of bet niet wensche- lijk zou zijn dat H. V. het gebouw direct overeenkomstig de wet inricht, desnoods met hulp van de gemeente. Een volgende in specteur zou misschien niet over kleine be zwaren heenstappen. De heer Schuit achtte het gymnastiek onderwijs op een dorp niet noodzakelijk, omdat de toestanden ten opzichte van vrij heid van beweging daar heel anders zijn dan in de steden. Spr. zou met een lokaal nog willen wachten en de kinderen liever geestelijk hooger opvoeren met lezen, reke- nen, handwerken, enz De heer Van d e V a 11 had wel bezwa ren verwacht en deelde mee, hoe men zich in Koedijk en St. Pancras, beide toch ook landelijke gemeenten, behelpt met gymnastiek onderwijs. Het advies van den inspecteur achtte spr. zeer belangrijk. Kijk naar Heiloo van de toekomst, zei spr. De behoefte aan gymnas tiekonderwijs wordt steeds meer gevoeld, merk op hoe ouders hunne kinderen van 5 a 6 jaar reeds lid doen worden van de gym- nastiekvereeniging. Met rekenen en lezen alleen komt men er niet, lichamelijke ontwik- keling is daarnaast eveszcer uoodig en die krijgt men in de school onder goede leiding beter dan in de vrije natuur. Ten aanzien van den grond zijn bespre- kingen mogelijk. De gemeente kan hem b.v. geven in erfpacht, desnoods met bezwarende bepalingen ten aanzien van de medezeggen- schap over het gebouw. Op een andere wijze dan door het stich ten van een gebouw voor kunst en spel is het bedrag van f 5100 moeilijk ten aigemeenen nutte te besteden. Help mee, opdat dit tot stand kan komen. Spr. verwachtte geen ver der uitstel van de verplichting tot het geven van gymnastiekonderwijs en vreesde- dat men later wel eens spijt kan hebben, als men nu het cadeautje van 5100 afwees met het gebaar: er is nog geen behoefte aan gym nastiekonderwijs. De heer Opdam waardeerde het werk van H. V. in't algemeen belang. Spr. wilde aan het plan graag meewerken, maar ried aan tot voorzichtigheid. De kosten voor gymnastiekonderwijs zouden wij te vroeg op ons nernen, en dat waar de uitgaven voor onderwijs voortdurend stijgen en dat ook in de toekomst zullen doen. Invoering van het 7e leerjaar b.v. zal waarschijnlijk school- bouw noodig maken. De heer Van'tVeer meende, dat de heer Vahl wel wat op de zaken vooruit loopt door te adviseeren het gebouw direct naar alle eischen in te richten. Spr. nam nota van de woorden van den heer Sengers, die zei, dat H. V. zelf nog niet tot overeenstem- ming is gekomen en dat desondanks een uitspraak van den Raad wordt verlangd. Spr. zou de ledenvergadering van H. V. willen afwachten. De heer Komen dacht er ook zoo over en wilde dat B. en W. dan kwamen met een plan voor den grond. De heer V a n d e V a 11 legde er den na- druk op, dat over zeer veel nog gesproken kan worden. B. en W. vragen immers niet anders dan een principe-uitspraak. Als de Raad geen enkele zekerheid geeft ten aanzien van de exploitatie van het gebouw. zal bet bestuur van H. V. geen verdere plannen kun nen maken. De heer Sengers vroeg of de in de ex- ploitatie-rekening genoemde cijfers van deel- name van andere vereenigingen juist zijn. De heer van d e Vail antwoordde dat H. V. zich hierover voldoende zal vergewis- sen. Voor al de genoemde vereenigingen zal het gebouw een verbeterwg beteekeneo. De heer Sengers was bevreesd, dat 200 van de gemeente niet voldoende zal blijken. De heer Maas Geesteranu s vroeg waar de cursussen dan voortaan gegeven zouden moeten worden. Ze zijn nergens beter onder te brengen dan in de school en als zij daaruit moeten verdwijnen, zouden zij voor hoogere kosten komen. En dan, zal het ge bouw voor alles dienen, ook voor dansen e.d.? De heer van d e Vail meende dat het onder dak brengen van de cursussen niet zijn zaak is. Wel stelde hij vast, dat het niet in het belang der school zijn, als zij daar worden gegeven. Wat het dansen aangaat, meende spr., dat het verbod daartoe kan worden vastgelegd in de voorwaarden, evenals b.v. een verbod tot het houden van een buffet. Overigens her- haalde spr., dat het niet in de bedoeling ligt concurrentie aan te doen aan de zaalhouders. Deze zijn zelf lid van H. V. en zouden daar dus ook niet mee accoord gaan. De heer Komen merkte op, dat de be- grooting verschillende vereenigingen noemt die willen meewerken. Kunnen er op een avond verschillende bijeenkomsten zijn in het te stichten gebouw? De heer van d e Vail antwoordde, dat het plan zoo is opgezet, dat op een avond een bestuursvergadering en twee andere verga- deringen gelijktijdig mogelijk zullen zijn. Hierop werd over het voorstel van B. en W. gestemd. Het werd aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Sengers, Schuit Ligthart en Kofljeg, zoodat de Raad koming van een gebouw voor kunst en sport. Hierna volgde sluiting der vergadering. BROEK OP LANGENDIJK. De Groep Veilingen. Het is een bekend verschijnsel, dat velen, lid eener vereeniging zijnde, zich weinig aan den loop der zaken in die vereeniging storen. Ze betalen contributie, bezoeken zellden of nooit een vergadering en laten zich in geen enkel opzicht vinden, om een werkzaam aan- deel in't werk der organisatie te nemen. In de meeste vereenigingen wordt dit dan ook doorgaans door dezelfde personen opgeknapt. Om hen draait de beele vereeniging. Van het inwendige zijn de meesten dan ook niet op de hoogte, van de nooden en behoeften hebben ze weinig besef en van al de wederwaardig- heden en moeilijkheden, die vaalc moeten wor den overwonnen, hebben ze niet de minste notie. Minder is dit alles het geval in die organi- saties, waarbij de behartiging van de onmid- dellij'ke belangen der leden op den voorgrond staat; in die dus, waarbij een sterke organi satie voorwaarde is voor een rendabel bedrijf. We hebben hier op het oog de tuinbouwers- organisaties, die veel kunnen tot stand bren gen, door hechte aaneensluiting der vakge- nooten, in het belang harer leden. De tuin bouworganisaties geven daarvan een duide lijk voorbeeld. Liet het vereenigingswezen der tuinbouwers langen tijd veel te wenschen over, in de laatste jaren is daarin veel verbe- tering gekomen. De meeste tuinders zijn on- getwijfeld onbekend met de moeilijkheden, die ook daarbij moesten worden uit den weg geruimd, en menigmaal is het ons gebleken. hoe zij weinig op de hoogte zijn van den aard en de beteekenis der werkzaamheden, welke door de diverse organisaties in verschillende distanties worden verricht, om het beste resul ts at voor de aangesloten tuinders te bereiken. Het ware daarom te wenschen, dat het Jaar- boek van het Centraal Bureau van de Veilin gen in Nederland in de handen van vele tuin ders kwam, ten einde daaruit een schat van kennis op te doen, die hun onmiddellijke be langen raakt en waarm-ee zij hun voordeel zouden kunnen doen ter bereiking van het doel, dat ieder tuinder zich stelt: een mensch- waardig bestaan als loon voor harden arbeid en noesten vlijt. We meen-en, in het belang van den tuidersstand in dit uitgebreide tuin- bouwdistrict, goed te doen enkele gegevens uit dit Jaarboek te vermelden, dat voor het eerst sinds het bestaan der Groep Veilingen in Ne derland is verschenen. In het eerste gedeelte worden enkele be langrijke data en feiten uit het leven dezer organisatie vermeld. Het zijn slechts enkele grepen uit de veel bewogen jeugd van't Cen traal Bureau. Een stormachtige en woelige jeugd heeft dit doorgemaakt, wat op haar ontwikkeling en groei een sterken invloed heeft uitgeoefend. Kinderjaren, waarin rustig wat gepokt en gemazeld wordt, heeft deze veilingsorganisatie eigenlijk niet gekend Vddrdat de Groep Veilingsvereenigingen nog een jaar had bestaan, brak de groote wereld oorlog uit met zijn verschrikkingen en econo- mische gevolgen ook voor den tuinbouw. In tuinbouwkringen bestond verschil van mee- ning over de vraag, of er wel plaats was voor een Groep Veilingsvereenigingen. Het Cen traal Bestuur van den Nederlandschen Tuin- bouwraad bracht zelfs in de Algemeene Ver gadering van 1912 een ongunstig prae-advies uit op het voorstel van een drietal vereeni gingen, om tot de oprichting daarvan over te gaan. De N. T. R. was alleen bereid tot de benoeming van een permanente commissie van advies in tuinbouwaangelegenheden, die dan ook in datzelifde jaar werd geinstalleerd en waarin voor deze streek zitting had wijlen de heer S. Zeeman te Zuid-Scharwpude Er hadden in deze commissie ook zitting ver- tegenwoordigers der verzendvereenigingen, zoodat bij de samenstelling dier commissie ook aan dezer belangen werd gedacht. Bevre- diging bracht deze commissie niet, zoodat ten slotte toch tot de vorming van de genoemde Groep werd besloten, nadat men het er over eens was geworden, dat er voor de verzend- vereeniging geen plaats in die organisatie was. Den 30sten December 1913 had de con- stitueerende vergadering der Groep plaats. De totaalomzet van alle groenten- en fruit- veilingen in Nederland bedroeg in 1912 ruim 16.000.000; de bij de Groep toegefreden veilingen hadden te zamen een omzet van 9.000.000. Nog 30 veilingen bleven „de kat uit -den boom kijken".De wereldoorlog brak uit; alleiTei bezwaren deden zich voor; het jaar 1915 kenmerkte zich door groote on- zekerheid; de eene stagnatie na de andere, vooral in het vervoer der product en, maakte den handel risquant. De uitvoerverboden de den hun intree. Dit heeft tot algeheele orga nisatie der veilingen geleid. Door het Groeps- bestuur werden aangeslotenen en niet-aange- slotenen tot de vergaderingen opgeroepen; waar het op aankwam was het eensgezind op- trekken en het vormen van een ononderbrokeri eenheidsfront. Inmiddels kwamen de achter- blijvers in beweging, de een na de ander sloot zich aan. In 1916 steeg het aantal aangeslo ten vereeniging tot 36, terwijl de omzet klom tot 25 millioen. In het najaar van 1916 en het voor jaar van 1917 nam het aantal veilin gen sterk toe door het regeeringsvoorschrift van October 1916, waarbij de heele uitvoer van tuinbouwproducten over de veilingen werd geleid. ss ADVERTEES3T Wie zijn zaken moet drijven met een beperkt bedrjjfs- kapitaal, kan alleen voldoende winst maken door het kapU taal meermalen en dus sneiler om te zetten. Door GOED en REGELMATIG ADVERTEEREN versnelt men het tempo van den verkoop en vermeerdert men het aan tal malen dat het bedrijfs- kapitaal wordt omgezet. z ALKMAARSCHE COURANT i De uitvoerconsenten werden verstrekt op een veilingsverklaring, waardoor het aantal veilingen in korten tijd steeg tot 170, waarvan 54 aangesloten bij den Groep. Deze groep vormde a. h. w. het kader van den tuinbouw. Vele moeilijkheden moesten worden overwon nen. De handel raakte zijn vrijheid kwijt. In plaats van den vrijen handel kwam beschik- baarstelling voor de binnenlandsche voedsel- voorziening en voor het buitenland de ge- centraliseerde inkoop. Er zat voor den tuin. bouw niets anders op, dan tegenover dezea georganiseerden inkoop van het product den georganiseerden verkoop te stellen. Dit ge- schiedde, doch in het najaar van 1916 was gebleken, dat de organisatie der Groep Vei- lingsvereenigingen tenslotte niet was opge- wassen tegen de zich dagelijks uitbreidende taak en dat er andere maatregelen genomen moesten worden. Provinciate organisatie? werden opgericht. In Noord-Holland was reeds in de vroege-aardappelencampagne van 1916 een provinciate organisatie tot stand gekomen. De gunstige werking ervan lokte tot navolging uit: Overal verrezen provinciale organisaties. Zoo ontstond een nieuwe orga nisatie, die tenslotte haar centraal punt kreeg in het in 1917 opgerichte Centraal Bureau, in welks bestuur o.m. zitting had de heer P. Slot Az. te Broek op Langendijk. Het ongewenschte van het bestaan van twee organisaties, -die ongeveer hetzelfde doel na- streefden. werd al spoedig ingezien en zoo kwam in Februari 1918 een reorganisatie der groep tot stand, die bedoelde een samenbren- gen van de beide vereenigingen in een orga nisatie. De nieuwe organisatie sloot zich aan bij den Ned Tuinbouwraad en zoo heeft de organisatie der veilingen zich gedurende den oorlog steeds vervormd en aangepast bij d? gewijzigde omstandigheden. Na den oorlog is die plooibaarheid gebleven en zonder veel schcvken heeft de overschakeling plaats ge- had. De handelaren zijn niet uitgeschakeld geweest en dus stonden ze gereed om bij het vrijkomen van den handel hun bedrijf weer op te vatten. Deze toestand heeft zich tot op dit oogenblik bestendigd. De arbeid van het Cen traal Bureau is in de laatste jaren van bui- tengewoon groot belang geweest, wat wel blijkt uit den inhoud van een tweetal jaarver- slagen, n.l. over 1926 en 1927, waaruit we een en ander, tot staving van dit oordeel, wil len meedeelen. (Wordt vervolgd.) AVENHORN. Het proces tegen Berkhout verloren De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in het bekenae proces AvenhaornBerkhout (de kwestie van aftrek der schoolgelden van de bijdrage voor het bijzonder onderwijs) en heeft Avenhorn dit proces verloren, zoodat deze gemeente de schoolgelden, benevens d« proceskosten zal hebben te betalen. Voor ve le andere gemeenten is deze uitspraak vac belang. Vermeld dient te worden, dat Avan- horn voor de rechtbank eerst in het gelijk was gesteld. Verdediger an Avenhorn was mr. Kusters van Alkmaar. WARMENHUIZEN. Geboren: Eva, d. v. C. Dekker en A. A- Reinders. Maria Johanna, d .v. J. Nannes en C. Ligthart. Nicolaas Johanes. z. van F. Slijkerman en C. Wiering. Frederik Si mon, z. v. J. B. Masteling en G. Zijp. Lucia Johanna, d. v. J. Dekker en Tr. Wie ring. Anna Wilhelmia, d. v. P. Goudsblom en J. Meijer. Wilhelmina, d. v. N. Tesse- laar en C. Berkhout. Catharina Maria, d. v. P. de Moel en M. Grasdonk. Ondertrouwd: Dirk. Bakker te Broek Langendijk en Maartje Glas. Jao Meyer en Johanna Jonker. Gehuwd: Adriauus Bakker te Zuid-Schar- woude en Jacoba Commandeur. Wilhelmui Teselaar en Johanna Maria Huiberts. Pieter Kooij te Koedijk en Jannetje Houtkoo- Bestutnder: Een verdraaid sleohie weg Is 3K. Ik vloog daamet bijna den wagen uit. Stevige passagiet: - Het is de weg nl«t- Ik beb opeens de hik gekregea, {Londoo Omm vPk

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6