I¥la^kf berichten Kunst De Olympische spelen. Zeeiijciipfi©!* OVERPKODUCTTE VAN TUTFEN. Nieuw plan tot beteugeling er van. De Dinsdag te Haarlem gehouden leden- vergadering van de Vereeniging „De Tulp", groep van de Algemeene Vereeniging voor Bloeinbollencultuur, heeft in de statuten ver- schillende bepalingen opgenomen, waardoor het o.a. mogelijk zal zijn, binnenkort, wan- neer de daarvoor vereischte meerderheid van 75 der stemmen zich er voor uitspreekt, voor de leden bindende besluiten te nemen, die ten doel hebben: een stabilisatie der bin- nenlandsche prijzen op een niveau, waarbij de teelt van de hoofdsoorten weder loonend zou zijn. De daarvoor ontworpen kweekregeling omvat een voor alle deelnemers verplichte in- levering van kleine tulpenbollen en deelne- Bing aan een garantiefonds, dat dienen moet om, zoo er nog overschotten eerste kwaliteit leverbaar mochten zijn, deze van de leden op te koopen en voor onpersoonlijke reclame te besteden. De vergadering aanvaardde de statutaire bepalingen, die den grondslag vormen, met algemeene stemmen en besloot tot het voeren van een krachtige propaganda onder alle tulpenkweekers, om voor het plan de noodza- kelijke deelneming te verkrijgen. Begin Juli zal een tweede vergadering gehouden worden, waar het definitieve besluit zal genomen worden. Voor het plan bestaat onder de vooraanstaande tulpenkweekers veel belangstelling. VERKEERSONGEVALLEN EN SCHOOL. B. en W. van Haarlem hebben bij de hoof- den van scholen een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid de openbare scholen des voormiddags om kwart voor twaalf te laten uitgaan en om kwart voor twee te laten be- ginnen, in plaats van ersp. 12 en 2 uur, dit met het oog op het voorkomen van verkeers- ongevallen. Het resultlaat is zoodanig, dat B. en W. spoedig tot deze wijziging zullen besluiten. VALSCHE AANGIFTE. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de be- handeling voortgezet van de zaak tegen den 31-jarigen I., armbezoeker der Evangelisch Luthersche gemeente te Amsterdam, die in Januari door de rechtbank tot 3 maanden ge- vangenisstraf ter zake van opzettelijke val- sche aangifte is veroordeeld. Hij had voorge- geven aangevallen en beroofd te zijn. De advocaat-generaal meende, waar der gelijke praktijken aan de orde van den dag zijn, een gevangenisstraf van drie maanden, gelijk de rechtbank heeft opgelegd, onvol- doende. Hij eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank, met verhooging van de straf- maat tot 6 maanden gevangenistraf. LJitspraak 19 Juni. BELEEDIGING VAN DEN HEER VAN DER STEL. Voor den politierechter te Zutphen stood gister terecht de directeur van de gasfabriek de heer J. H. A. Albrecht, wegens beleedi- ging van den heer A. van der Stel uit Apel- doorn, dien hij op 30 Maart j.l. in een gang van het gerechtsgebouw te Zutphen zou hebben uitgescholdeu. Verdachte bekende. Als getuige werd ge- hoord mr. Nothorn uit Zutphen. Eisch en vonnis luidden 3 boete of 3 da- gen hechtenis. DE ITALIAANSCHE OPERA. Naar de Tel verneemt, zal er van een fusie fusschen Italiaansche Opero en Co-opera-tie niets komen. Beide gezelschappen hebben bij den burgemeester van Den Haag een memo- rie van toelichting ingediend, die als basis voor eventueele samenwerking moest dienen. De belangen en werkwijze der beide opera's loopen echter te zeer uiteen, zoodat volkomen samenwerking niet mogelijk scheen. De directeur van de Italiaansche Opera, de heer Arturo Borin, heeft intusschen den steun gekregen van verscheidene vooraanstaande landgenooten, die zich bereid verklaard heb ben zitting te nemen in het eere-comite, waar- van de Italiaansche gezant in Den Haag, graaf Barbaro, het voorzitterschap heeft aan- vaard. A.s. Zondag vertrekken de heer Borin en mevrouw C. de Hondt-Vervallen, die commis- saresse van de Italiaansche opera blijft, naar Milaan om het gezelschap voor het a.s. sei zoen samen te stellen. Vast staat, dat de dirigent A. Ferrari en de regisseur G. Barterra terugkomen. Men zal voorts trachten een gezelschap van eerste kjasse zangeressen en zangers te vormen. Zooals de heer Borin mededeelde, zal op 24 October in Amsterdam de eerste voorstel- ling plaats hebben in den stadsschouwburg met de premiere van Turandot, de in ons land nog niet opgevoerde laatste opera van G. Puccini. Een concert-tournee in de zomer- maanden, zooals de Italiaansche Opera dat paar jaren gedaan heeft, blijft dit keer iterwege. VERGIFTIGING VAN EEN DRINK- WATERPUT. Voor de rechtbank te Maastricht werd gis ter behandeld de zaak tegen C. V. te Suste- ren. Verdachte had een drinkwaterput, welkv tusschen twee woningen inlag, en welke alleen door haar en haar buurvrouw werd gebruikt, met carbid en rattenkruid vergiftigd. Tus- schen beide vrouwen was otn een kleinigheid ruzie ontstaan. Tegen verdachte, die niet was verschenen, werd bij verstek twee jaar gevangenisstraf geeischt. DOOD GEVONDEN. 20 Mei j.l. heeft een rechercheur van het Jioofdbureau van politie te Rotterdam twee mannen betrapt, die zich hadden schuldig ge- maakt aan eeen inbraak op de Karnemelks- haven. De rechercheur heeft toen een der daders neergeschoten, die daarna ter verple- ging in het ziekenhuis aan den Coolsingel is opgenomen. De ander wist aanvankelijk te ontkomen, maar later op den dag is hij op den Schiedamsche Dijk gearresteerd. Hij is O het Huis van Bewaring ingesloten. Dezer da- gen heeft men den man dood in zijn eel ge- >mnden. PROF. Dr. A. J. Th. JONKER. f Te Heerde is op 96-jarigen leeftijd onver- wachts overleden prof. dr. A. J. Th. Jonker, ©ud-hoogleeraar vanwege de herv. kqrk aau de unTversTfeTt te Groningen. Prof. Jonker studeerde te Utrecht, waar hij in 1877 promoveerde op een dissertatie: „De berichten van de Handelingen der Apos- telen omtrent de gevangenschap van Pau- lus". Als predikant heeft de nu overledene verschillende gemeenten gediend. In 1905 werd hij benoemd toth oogleeraar te Gronin gen, welke functie hij vier jaren later om ge- zondheidsredenen gedwongen was neer te leggen. Prof. Jonker vestigde zich toen te Heerde. Van de werken, die van zijn hand verschenen, zijn het meest bekend de medita- ties: „Beter dan robijnen", „Voor donkere dagen", „Voor de practijk der godzaligheid" en „Doodschaduw en Morgenstond", KORTE BERICHTEN. Door het op hoi slaan van zijn paard is eergisteren de groentenkoopman T. M. uit Made te Geertruidenberg een heel eind mee- gesleurd en zoodanig gewond dat hij spoe dig overleden is. De 14-}arige loopjongen H. de Jonge, wonende aan den Oostersingel te Groningen, die van een vrachtauto afsorong, is aan den Verlengden Heereweg daarter stede door een personen-auto overriden en gedood. Op de Hamweg te Amsterdam is een auto door onbekende oorzaak geheel uitge- brand. AMSTERDAMSHE AARDAP- PELPRIJZEN. AMSTERDAM, 7 Juni. Zeeuwsche bonten f 9 tot f 10.25, Zeeuwsche blauwen 7.50 8, Belgische industrie 4.25 tot 4.75, Friesche red star 10 tot 10.25, Poters 6.25 tot 6.75, Malta 15 tot 16 cent per Kg., Springmalta 22 tot 24 cent per Kg., Streeker muizen 20 cent per Kg. Aanvoer 2 ladingen, zijnde 200 H.L. HOORN, 7 Juni. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 14 stapels kleine fabriekskaas 47.50; 23 stapels kleine boerenkaas 50; 6 stapels fabriekscommissiekaas 52; 12 stapels boe- ren commissiekaas 52, totaal 55 stapels, wegende samen 51781 kilo. Handel vlug. Ziet ge muggen, lang van pool, 'Aarzelt niet maar slaat ze dood. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Juni. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Insiituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 764.1 te Jan- mayen. Laagste barometerstand 747.9 te Valentia Verwachting (geldig tot den avond van 8 Juni): Matige zuid-oostelijke tot zuidelijke of zuid-westelijken wind, betrokken of meer zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen, iets warmer. IN DEN MUZIEKTUIN. De Haarl.msche Orkestvereeniging heeft de entree in Alkmaar weer gemaakt en gister- avond het eerste concert van dit zomersei- zoen gegeve nmet een niet te groot program- ma van vijf nummers, alle goede bekenden, uitgezonderd de balletsuite van Rameau, die althans hier niet die bekendlieid heeft als het „Meistersinger"-voorspel van Wagner „Les Preludes" van Liszt, de ,,1'Arlesienne" suite van Bizet en de ouverture „Wilhelm Tell" van Rossini, die het programma completeer- den. Met dit concert maakte men kennis met den heer Eduard van Beinum, die sedert ver- leden jaar de plaats als dirigent van den heer Gerharz heeft ingenomen. De heer van Beinum heeft zich een goed leider getoond, die vooral in de stukken van Ramcau, in de suite van Bizet, in de teere gcdeelten van Les Preludes mooie dingen deed en daarin het meest bereikte. Wagner's voorspel leek als uitvoering wat mat, bij dat feestelijke begin bijv. en ook aan het slot verwacht men nog wat meer dan men nu gaf. In gedeelten waarin net niet op groote klankuiting aankomt, hoorde men veel moois, maar het kan te bescheiden ook zijn, zooals bijv. in het begin der Tell-ouverture, en ook in het duet tusschen fluit en hobo; die solis- ten hadden gerust wat meer op den voor- grond kunnen komen. Het publiek, dat voor orkest en dirigent hartelijk applaudisseerde, was voor zulk een avond lang niet talrijk genoeg. Het weer was goed nu ja, het werd wat frisch maar er heerschte volkomen wind- stilte, en, wat er gegeven werd, had recht op veel meer belangstelling. Dat de nog volgende concerten van de H. O. V. in die verhoogde belangstelling mo- gen deelen! A. K. Sg90B*t TENNIS. De Internationale kampioen- schappen van Nederland. Nu Nederland in het teeken der Olym- pische Spelen staat, worden de andere sport- gebeurtenissen een beetje op den achter- grond gesteld. Gelukkig is dit niet het geval met de ten- niskampioenschappen, die vandaag te Sche- veningen beg inn en. Men zal zich herinneren, dat er eenigen tijd geleden pogingen in't werk zijn gesteld, om ook de tennissport onder de Olymp. Spelen te rangschikken. Helaas kon de meer derheid der Olympische voormannen daar geen genoegen mee nemen, zoodat de tennis- kampioenschappen thans een gewoon karak- ter dragen. Het mag jammer zijn, maar ver- heugend is het aantal en de kwaliteit der deelnemers te noemen Nog nimmer heeft men in Scheveningen zulk een schare tennis- sterren bij elkaar gezien. Spelers als Hunter, Borotra, Timmer, Van Lennep, v. Kehrling, om er slechts eenige te noemen, kunnen de verwachting wettigen, dat er gestreden zal moeten worden, dat er hoog-staand tennis te zien zal zijn. Hunter en Timmer vormen een dubbel, dat zee? zeker tot de sterkste gerekend mag wor- 1 den. Een efndsfrfjd HunterTimmer tegen v. LennepDiemer Kool zou een mooi slot zijn! Ook het bekende mixed-dubbel Kea BoumanTimmer maakt een mooie kans voor den eindstrijd. En als ons damesdubbel Bouman—Rolin Couquerque zoo speelt als voor enkele weken tegen de Amerikaansche admes, dan behaalt het ongetwijfeld de titel. titels. De Davis-cup-wedstrijden. Tegelijkertijd wordt de derde ronde om den Davis-Cup gespeeld tegen Oostenrijk, dat Denemarken zoo overtuigend wist te kloppen. Voor Nederland komen uit Timmer en Diemer Kool met als reserves v. Lennep en v. d. Feen. PAARDEN. De Engelsche Derby. De groote strijd is weer gestreden! De ren, waar heel Engeland en een groot deel van Europa weken en weken van te voren naar uitziet, is gisteren gehouden en ge- wonnen door den oud-sider Felstead met anderhalve lengte. Hoe hard Felstead in de laatste halve mijl geloopen heeft, blijkt wel uit den tijd van 2 min. 34 2/5 sec., die precies dezelfde is als de record tijd van Call Boy verleden jaar. HULDIGING VAN HARRY DENIS. Naar gemeld wordt, zal ir. Harry Denis in verband met het feit, dat hij Dinsdag j 1. zijn vijf tigs ten interlandwedstrijd voor het Neder- landsche elftal speelde, a.s. Zondag in Ame rican-Hotel door spelers en officials van den N.V.B. worden gehuldigd. WIELRENNEN. Op Zaterdag 9 Juni, aanvang 3 uur wor den op de wielerbaan te Rijswijk de series en demi-finales verreden voor het kampioen- schap van Nederland voor professionals over den korten en langen afstand. HET VOETBALTOURNOOI. De Eerste Demi-finale. ARGENTINIe WINT MET 6—0 VAN EGYPTE. Naar aanleiding van den gisteravond ge- speelden wedstrijd volgen hier nog eenige indrukken. De Argentijnen hebben wederom een uitstekenden indruk gemaakt en nu wij ze weer in actie hebben gezien, is het o. i. nog moeilijker om over het verinoedelijke re- sultaat van den eindwedstrijd iets te voor- spellen. Evenals de Urugueezen beheerschen de Argentijnen de techniek van het spel vol komen. De ploeg vormt een prachtig geheel en het verband tusschen de linies is opmer- kenswaardig. De beroemde spil Calandra speelde ook gisteren nog niet mee en wordt o. i. gereserveerd voor den eindwedstrijd Mouti verving hem. Een robuste voetbalfi- guur deze Mouti. Een schitterende steun voor een voorhoede, die het middenveld fraai be- heerscht. Zijn koppen geschiedt met zeer veel overleg. Meerdere malen zagen wij hem kop- pende het spel naar de vleugels openen. Me dici is als rechtshalf voortreffelijk. Op de linksmiddenplaats speelde als invaller Eve- risto, de man met het roode mutsje. Een lasti- ge tegenstander. De achterspelers waren in uitstekende vorm, terwijl thans het doel verdedigd werd door Diaz (een naam die wij meenen wel eens meer gehoord te hebben). Deze leek ons beter dan Bosio. Kort voor het einde wera de eerste strafschop (penalty) van het tour- nooi toegekend aan Egypte. De rechtsbuiten werd binnen het strafschopgebied gehaakt Keeper Diaz hield den strafschop onder luid applaus. Zijn landgenooten omhelsden hem De voorhoede van Argentinie is in een woord prachtig. Een linksbuiten als Orsi za- gen wij nog nimmer. Zoo snel en zoo handig, en zoo zuiver voorzettend met beide beenen is er niet een. Het viel ons toch op hoe juist de Argentijnsche spelers met beide beenen trappen. De rechtsbuiten Carrabicerry is ook een voortdurend gevaar voor iedere verdedi- ging, terwijl het binnentrio en combineerend en individueel in staat is elken wedstrijd te wihnen. Cerro en Tarasconi zijn prima bin- nenspelers met een gevaarlijk schot, terwijl de midvoor Ferreira niet alleen zorgt voor goede spelverdeeling, doch steeds op de juiste plaats voor het doel te vinden is bij vleugelaanvallen. Met deze voor- en achter- hoede en een middenlinie bestaande uit Me dici, Calandra en Monti, zullen de Argentij nen zeer moeilijk te verslaan zijn. De Egyptenaren hebben een prettigen in druk gemaakt. In het veld spelen zij zeer goed, doch de afwerking van hun aanvallen was slecht of liever het spel was te doorzich- tig en te peuterig. Met shortpassing bereikt men tegen de Argentijnsche verdediging niets. Alleen 'n flink open spel kan daarte- gen succes hebben. Kansen hebben de Egyp tenaren echter beslist gehad, doch zij wisten er niet van te profiteeren. Het goed gericht-e schot ontbrak. Een bijzonder goede speler bij de Egypte naren was de linksbinnen. Een prima voet- baller, die echter te weinig steun had. Ook in de middenlinie waren kranige spelers. De ne- gerback Salem trapte wel hard, doch zeer onzuiver. Aan plaatsen dacht hij weinig. De Spaansche scheidsrechter Pedro Es- cartin leidde uitstekend. Luchtvaart. HET LOT VAN DE „ITALIA". Het te Huizum opgevangen nood- sein. Het Hdbl. heeft zich met betrekking tot het bericht over het te Huizum opgevangen tele gram, dat wij gister nog juist in onze rubriek Telegrammen konden opnemen, gewend tot den secretaris van de Nederlandsche Vereeni ging voor Internationaal Radio-amateurisme om hem te vragen wat z.i. de aanduiding van het adres van den heer Blanquaert in het draadlooze bericht zou kunnen beteekenen Men begrijpt, dat dienaangaande slechts veronderstellingen kunnen worden geuit. De secretaris van de genoemde vereeniging op perde de mogelijkheid, dat de overlevenden van de „Italia" er in geslaagd zijn een draadloos bericht op te vangen van den radio-amateur Blanquert, die heeft geseind op de in Belgie voor uitzending door ama teurs geoorloofde golflengte van 46 m. Deze lengte komt niet overeen met die van het seintoestel voor de korte golf, dat Nobile op raad van kapitein Gottwaldt beet te hebben meegenomen: een toestel m. voor een golf lengte van 25 tot 30 M. Het zou intusschen begrijpelijk zijn, dat de overlevenden van de „Italia" zoo zij inderdaad uit Lokeren een bericht hebben ontvangen op golflengte 46 een wijziging in hun zender hebben ge- bracht die het hun mogelijk heeft gemaakf op die golflengte te seinen, die hun een groo- tere kans zou geven, dat hun teekens zouden worden opgevangen. Het is buitengewoon jammer, dat door de storing in het te Hui zum opgevangen bericht de plaatsbepaling in het telegram ontbreekt. Aan het telefoonkantoor te Lokeren kon men niet naders mededeelen aangaande het draadloos bericht. Ook te Lokeren gehoord. Op een telegrafisch verzoek om inlichtin- gen ontving het blad gisteravond van den heer A. Blancquaert te Lokeren bij Gent een telegram, waarin deze Belgische radio-ama teur mededeelt, dat hij Maandag(?) te 17 uur 10 G. M. T. (Greenwich Mean Time) het noodsein „S. O. S. Italia" heeft opgevan gen. De heer Blancquaert antwoordde hierop met een radiogram, dat hij uitzond op een golflengte van 46 meter. Hij vroeg naar de ligging van het luchtschip. Zijn radiogram werd door de „Italia" beantwoord, maar de uitzending op een snelle vonkgolf was zeer slecht. Hij kon slechts de woorden opvangen „....morts reste sauf demandeze secours". De Italia" gaf geen ligging op en herhaalde alleen het noodsein „S. O. S." Ook de correspondent van het Persbureau Vaz Dias te Brussel heeft zich in verbin- ding gesteld met den heer A. Blanquaert te Lokeren in Belgie. Deze deelde den corres pondent mede, dat hij op 3 Juni inderdaad met proefuitzendingen bezig was en dat hij eenzelfde radiotelegram heeft ontvangen als de Nederlandsche amateur te Huizum. Tus schen de woorden „morts rester" had hij evenwel nog een „C" opgenomen, terwijl hij meende een ander cijfer gemist te hebben. Uit deze inlichtingen blijkt dus, dat de on- derstelling van den secretaris der Nederland sche Vereeniging voor Internationaal Radio- amateurisme juist was. Men mag thans in derdaad aannemen, dat de „Italia" een uit zending van den Belgischen amateur heeft opgevangen en daarop geantwoord heeft met een aan hem geadresseerd noodsein, dat ook te Huizum is gehoord. Een deel der bemanning omge- komen? Indien het telegram dus werkelijk van de „Italia" afkomstig is, moet worden aangeno- men, dat een gedeelte der bemanning van het luchtschip is omgekomen. Op zoek naar Nobile. Men meldde gisteravond uit Oslo: De Noorsche regeering deelt 'mede, dat (uitenant Liitzow-Holm met zijn vliegtuig de streek tusschen Noorwegen-eiland en Gray- kooh heeft afgezocht zonder een spoor van de „Italia" te ontdekken. Ook de jagers en de bewoners van deze streek hebben niets van het luchtschip gezien. Het onderzoek wordt thans verder naar het Oosten voortgezet. DE „SOUTHEM CROSS". De vliegers hopen hedenmiddag van de Fidsji-eilanden met bestemming naar Bris bane, te vertrekken. STOOMVAARTLIJNEN. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Achilles 2 Juni van Curasao te Cartagena. Agamemnon 2 Juni van Kingson J. Ajax 5 Juni van Algiers n. Amsterdam. Hebe 6 Juni v. Amst. n. Rotterdam. Simon Bolivar (thuisr.) 5 Juni te Havre; ver- trok 6 Juni en wordt 7 Juni te Amsterdam verwacht. Theseus 6 Juni v. Amst. n. Hamburg. Amazone 4 Juni v. Iwagna te New-York. Clio 5 Juni v. Constantionpel te Smyrna. Doros 5 Juni v. Triest n. Fiume. Erato 5 Juni van Amst. te Bordeaux. Ilos 5 Juni v. Alicante n. Rotterdam. Jason 5 Juni v. Molkndo te Valparaiso. Nereus 5 Juni v. Passages n. Bilbao. Nero 5 Juni v. Kopenhagen n. Amsterdam. Stuyvesant (uitr.) 30 Mei te Curacao. Uit ffissland. De processen in Sovjet-Rusiand. (Nadruk verbodea). Het proces tegen de imjningemeurs van het Donjetsbekken, die t-r van beschuldigd worden, opzettelijk de productie te hebben ge- drukt en sabotage te hebben.gepleegd, trekt nu de aandacht van de geheele1 wereld. Wij hebben reeds het een en ander over de werkelij- ke b.'doeling van de comedie, die de bolsjewiki nu opvoeren, geschreven. Nu willen wij den lezer de eigenaardigheden van de bolsjewis- tische processen uiteenzetten, want de proces sen in de Sovjet-Unie onderscheiden zich in zeer veel opzichten van de wijze, waarop pro cessen in West-Europa gevoerd worden. E-en van de eigenaardigheden van de bolsjewistische processen is, dat de schuld der aangeklaagden nooit eenigen twijf-el wekt, dat elk proces glashelder is en door zijn over- zichtelijkheid iedereen verbaast. Alles wordt daarbij opgehelderd uitsluitend door de open- hartige bekentenissen van de aangeklaagden of van een deel van hen, want andere bewij- zen dan die bekentenissen bezit geen enkel belangrijk proces. Alles rust dus op de beken tenissen van de beschuldigden, die zelfs hun geheimste bedoelingen aan den rechter van instructie vertellen en niets voor hem verbor- gen houden. Dan rijst de vraag: hoe zijn de autoriteiten er toe gekomen, het besfaan van een „samen- zwering" te vermoeden? Het is toch moeilijk aan te nemen, dat de schuldigen zich zelf aanmelden en ongevraagd aan de niets ver moedende overheid vertellen, dat zij tegen die overheid samenspanden Het raadsel wordt heel eenvoudig opgelost Elk groot politick proces wordt in Bolsjewi- kie voorbereid door de G.P.OE.; agenten van de G.P.OE. nemen altijd een actief aandeel aan elke samenzwering, aan elken aanslag op het regime. Deze agenten nemen daarna ook plaats op de bank der beschuldigden anast hen die zij op last van de G.P.OE. te gronde moe ten richten. Zij worden tot jarenlange gevan genisstraf veroordeeld, maar een paar weken later ontmoet ge deze veroordeelden op straat Hun veroordeeling was slechts een farce, eeo comedie. Zij moesten he!pen om menschen uit den weg te ruimen, die de G.P.OE. wenschb op te ruimen, waarna zij de beloofde beloo ning krijgen en op vrije moeten gesteld wor den. Zoo iemand wordt in Rusland bok" (koziol) genoemd en niemand in Rusland ver- baast zich over een ontmoeting met een man die nog kort geleden tot 10 of 20 jaar dwanv' arbeid werd veroordeeld wegens „samenzwe ring tegen het sovjet-regime." Iedereen doet dan alleen zijn best zulk een „bok" te mijden Gewoonlijk wordt zulk een „bok" naar een at- gelegen gedeelte des lands verplaatst, waar hii onder een anderen naam op last van de G.P.OE. helpt nieuwe slachtoffers te maken Zulk een „bok", die de rol van een berouw- voile zondaar speelt, is een van de eigenaar digheden van de bolsjewistische politieke proi cessen. Zijn slachtoffers zijn niet alleen zijn mede-aangeklaagdenmaar ook zijn advoca- ten. Elke beschuldigde krijgt een verdediget toegewezen. De verdediger doet natuurlijk zijn best om zijn client zooveel mogelijk te hel- pen, waneer hij ziet, dat deze te ver in zijn „openhartige bekentenissen" gaat en zich zelf een graf delft. De advocaat dringt dan bij zijn client aan op matiging, hij wijst hem op het gevaar, dat zijn leven bedreigt, indien hij op den ingeslagen weg voortgaat. In elk an der land is een beschuldigde den advocaat dankbaar voor een dergelijke waarschuwinfr en haast zich de raadgevingen van den verde" diger op te volgen. In Rusland gebeurt echter iets heel vreemds: de beschuldigde is niet alleen den advocaat niet erkentelijk voor zijn raadgevin gen, maar protesteert er tegen, deelt het 0. M. mede, wat de advocaat hem aangeraden heeft en eischt de benoeming van een anderen verdediger Zulke vreemde verklaringen van beklaag- den, die tegen hun eigen advocaten optreden, omdat dezen hen wilden redden, komen ook bij het proces tegen de mijningenieurs van het Dqnbekken voor. De houding van deze be schuldigden is begrijpelijk, wanneer wij be- denken, dat het „bokken" zijn, dat hun taak is, zooveel mogelijk beschuldigingen tegen zich en zoodoende tegen de werkelijke aange klaagden, die opgeruimd moeten worden, te bedenken. Wanneer een advocaat zulk een „bok" eenige nieuwe beschuldigingen aan de hand zou kunnen doen, dan ware zijn client hem er dankbaar voor, omdat deze vreemd- soortige „beschuldigden" hun hersenen zitten te pijnigen om nieuwe beschuldigingen tegen zich zelf en hun medebeschuldigden te beden ken. Gewoonlijk is ook deze farce door de GP. DE. voorbereid. Op deze wijze worden advo caten, die de overheid ongewenscht acht, on- mogelijk gemaakt. De advocaat wordt na een pathetische redevoering van den beschuldig de, die zijn verdediger er van beschuldigt, dat deze hem wilde beletten zijn schuld openhar- tig aan de rechtbank te bekennen, uit zijn ambt gezet en vaak verbannen. Naast de bekentenissen van de „bokken" beschikt het O. M. bij elk politiek proces over bekentenissen van een of meer werkelijke be schuldigden, die de G.P.OE. door martelin- gen, dreigementen e.d. weet af te persen. Het aantal dergelijke bekentenissen is echter in den regel veel minder dan men gewoonlijk denkt, zoodat de m-eeste processen geheel staan of vallen met de verklaringen van de „bokken". Zeer eigenaardig is gewoonlijk de bolsje wistische akte van beschuldiging. In de kapi- talistische landen is zulk een akte een opsom- ming van de feiten, die het vooronderzoek aan den dag heeft gebracht, van de verklarin gen der. getuigen, van de conclusies der des- kundigen enz. Zulk een akte van beschuldi ging is in den regel in een houterigen stijl ge schreven en wordt op een slaperigen toon voorgelezen; zelfs deb eschuldigde luisterl niet naar den inhoud van de akte, omdat hij weet, dat het eigenlijke proces pas begint na- dat de voorzitter zijn eerste vragen heeft ge steld. Geheel anders is de toestand in de Sovjet Unie. Daar is elke akte van beschuldiging bij een nolitiek proces een pamflet. Geschreven wordt zulk een akte niet cfoor een jurist, maai door een journalist, -die een goede pen voert. Ge vindt daar pathetische fr'ases in, „heilige verontwaardiging", bedreiging met de „woedt des volks", vocrspellingen over de spoedige wereldrevolutie enz. Kortom, zulk een akte van beschuldiging vertoont meer overeen- komst met een vlugschrift van een revolution- naire organisatie dan met een juridische akte. Over juridische aangelegenheden wordt dan ook in deze politieke pamfletten niet gespro- ken. De bedoeling is deze „akte van beschul- ging" later in alle communistische en bolsje wistische bladen te publiceeren, door mid- del ervan propaganda te voeren voor het sov jet-regime, in het buitenland nieuwe zieltjes te winnen. Wi-e eenigszins op de hoogte is van de Rus- sische toestanden, kan op grond van den in houd van zulk een „akte van beschuldiging" voorspellen, wie van de aangeklaagden ge- fusilleerd zal worden, wie tot jarenlange ge vangenisstraf veroordeeld zal worden enz. Want de akte van beschuldiging is niet alleen een pamflet, zij is tevens een wenk van de G.P.OE. aan den rechter, wat hij te doen heeft. Het proces is slechts een comedie en dient alleen om de buitenwereld om den tuin te leiden. Het vonnis staat vast reeds voor de opening van de zittingen en dat weet in Rus land iedereen; ook voor de slachtoffers is dit geen geheim Het gevolg hiervan is, dat de processen niet zulk een dramatisch karakter dragen als in de kapitalistische landen. De beschuldigden doen in Rusland geen pogin gen om zich schoon te wasschen, zij vechten zelfs niet noer om hun leven, omdat zij weten dat con vergeefs is, dat hun lot reeds vast staat, dat niets hen meer kan redden. Zij luis- teren dan ook apathisch naar de redevoerin- gen van den procureur en de verdedigens, naar de verklaringen der „bokken", die hen in het vera erf hebben gestort. Het noodlot is on- afwendbaar Een critisch aangelegde lezer wordt telkens getroffen door het onbeholpene, het stunte- lige van de argumentatie van de beschuldi ging. Onder normale cmstandigheden zou het een niet al te stommen advocaat zonder moei* te lukker, de geheele beschuldiging door zijn critiek te vernietigen, het onhoudbare van de beweringen van het O. M. (feitelijk van de G.P.OE.) aan te toonen. In Rusland is de toestand echter zoo, dat elke werkelijke critie! buitfT geHr feu is Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. 4

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 8