DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. uw KOFFIE no. Honderd dertigste Jaargang Dif nummef besfaaf sit 3 btaden. 1928 Deze Courant wordt ELKEM AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnemenfsprijs bij vooruitbetaling per 3 niaanden voor Alkmaar /2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewTjanummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlfiNj Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsrnfmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C9. Directeur: G. H. KRAK. ZATEitDAG Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 9 JUNI m*rm Er is een tijd geweest en dat is nog niet zoo heel lang geleden dat Bergen »zich een langen winterslaap permitteerde en dat het in de zomermaanden meermalen blijk gaf nog niet heelemaal wakker te zijn geworden. Dat was in den tijd toen Bergen nog het lieflijk dorpje aan den duinrand 4was, waar de toevallig verdwaalde ivreemdeling enthousiaste brieven aan zijn familie schreef over de rust, de eenzaamheid en het ongerepte natuurschoon, die het tot een ideaal vacantieoord maakten. Toen is, dank zij het krachtig initiatief ider familie Van Reenen, Bergen aan Zee uit het zand verrezen en de combinatie van bosch en strand, alsmede een doeltreffende reclame in binnen- en buitenland, hebben Bergen een internationale vermaardheid ge- gevcn, zoodat het in betrekkelijk korten tijd een ideale seizoenplaats is geworden, die telken jare duizenden vreemdelingen trekt. Het uit de rust der eeuwen gehaalde dor- pje, dat tusschen twee haakjes druk bezig is Zich tot een belangrijke gemeente te ontwik- kelen, heeft zich bijzonder vlug bij de veran- derde omstandigheden aangepast, het is in een modern vacantiekleedje gestoken en het begint in Mei en Juni telken jare voorberei- dingen te treffen, den stroom van vreemde lingen een hartelijk welkom te kunnen toe- roepen. Trouwens, ook de winterslaap behoort tot het verleden, want naarmate Bergen meer 5ekend en gewaardeerd werd en naarmate net betere verbindingen heeft gekregen, heb ben er zich vele intellectueelen gevestigd, die 's winters kunst- en feestavonden organisee- ren en aldus het dorp tot een aangename verblijfplaats hebben gemaakt. Natuurlijk heeft het door zijn uitbreiding en zijn nieuwe bestemming hier en daar wat van het ongerepte natuurschoon moeten ver- Jiezen, maar het gemeentebestuur waakt voor zooveel mogelijk behoud van het oude en aanpassing van het nieuwe en er is, on danks de karakterverandering van dit Noord Hollandsche dorp, nog een dusdanige over- vloed van alles wat het schoonheidsgevoel der vreemdelingen kan bekoren, dat het de concurrence.met andere vacantie-oorden ten voile doorstaan kan. Wij leven in den tijd, dat elke gemeente haar aantrekkelijkheden zoo kaufmannisch mogelijk naar voren moet brengen om een deel van den toeristenstroom tot zich te kun nen trekken. In Bergen heeft men dat terdege begrepen Het schoone Bergen, dat bosch en zee kan bieden, heeft zich wondervlug bij de eischen van het mondaine publiek aangepast. Er zijn hotels verrezen, die niet onder doen voor de beste in den lande en de bewoners hebben zich gespecialiseerd op het in pension nemen van families, die hun vacantie op de meest aangename wijze wenschen door te brengen. Er is overvloed van gelegenheid de sei- zoen-bezoekers onder dak te brengen en het is nu nog slechts zaak hun het verblijf zoo aangenaam mogelijk te maken. Overdag bieden de bosschen en het strand hun natuurlijke attractie, maar wie met va cantie in pension is, wil ook zijn avonden prettig doorbrengen en men heeft begrepen, dat er een organisatie van gemeentenaren •moest wezen, die er voor zorg draagt, dat deze seizoenplaats de toeristen in steeds grooter getale tot zich zal kunnen trekken. Natuurlijk is dat de Vereeniging Voor Vreemdelingenverkeer, een organisatie, die voor Bergen van de allergrootste beteekenis is. Immers, zij heeft het voor een groot deel in haar macht de plaats aantrekkelijk te ma ken en van het succes van haar werk zullen alien, die in de exploitable als seizoenplaats hun bestaan vinden, afhankelijk zijn. Gelukkig kan hier dadelijk geconstateerd worden, dat de Vereeniging zich van de be- langrijkheid van haar taak ten voile bewust is en dat zij, in nauw contact met het gemeen tebestuur, alles doet wat in haar vermogen is om Bergen als vacantie-oord gezocht te maken. Het zomerseizoen staat voor de deur en de plannen van V. V. V. zijn gereed en grooten- deels in voorbereiding. Ook dit jaar zal Bergen weer in geheel ons land van zich doen spreken, niet alleen om- dat er weer een van de reeds vermaard ge worden bloemencorso's zal worden gehou- den, maar ook doordat er verschillende at- tracties in bespreking zijn, die een schitte- rende reclame voor deze plaats beloven te worden. Bergen is zoo goed als gereed zijn gasten ie ontvangen. In de Rustende Jager hoe treffend ka- jakteriseert deze naam nog het vergeten Noord Hollandsche dorpje van weleer worden de bezoekers vanaf Hemelvaartsdag elken avond reeds op de muziek van een modern strijkje vergast, in Hotel Nassau Bergen treedt er Zaterdags- en Zondags- avonds een op, dat vanaf 15 Juni dagelijks zal concerteeren en den danslustigen wordt nu reeds overvloedig gelegenheid voor two- steps en onesteps geboden. In Duinvermaak geven diverse zangver- eenigingen des Zondags reeds gratis concer- ten en ook in andere zaken, als het Oranje Hotel, de Oude Prins, Hotel Kreb, Trianon, Prins Maurits enz. is alles al in feestelijke voorbereiding. Op mooie dagen is het in de Breelaan reeds zoo druk, dat de burgemeester den restau- ranthouders verzocht heeft voor hun zaken geen auto's te laten stationneeren, een maat- regel, dien wij voor de Zondagen en in de drukste seizoenweken volkomen kunnen waar- deeren, maar waarmede men op minder drukke werkdagen toch eenigszins voorzich- tig zal moeten zijn. Immers, voor Bergen, dat het voor een groot gedeelte van het auto-toerisme moet hebben, dient alles vermeden te worden, wat de automobilisten noodeloos zou kunnen ont- stemmen. Wil de gemeente de bezoekers van hotels en restaurants noodzaken hun stilstaande wagens van den rijweg te verwijderen, dan zal het zeker gewenscht zijn in het centrum van het dorp, hetzij van gemeentewege, het- zij van particuliere zijde, een gemakkelijk be- reikbaar parkeerterrein beschikbaar te stel- len. Het zou voor Bergen noodlottig worden wanneer automobilisten deze plaats gingen mijden en de eigenaar van de Rustende Ja ger heeft op drukke dagen dan ook een be- diede de speciale opdracht gegeven de automobilisten op de politiemaatregelen op merkzaam te maken en aan de Karel de Groote-laan, achter zijn onderneming, een klein narkeerparkje beschikbaar gesteld. Ook in andere gelegenheden als de Oude Prins, het Oranjehotel en Hotel Kreb komt men op dergelijke wijze den automobilisten reeds tegemoet en in Bergen aan Zee is dit probleem op keurige wijze tot een oplossing gekomen, daar hier door de Bouw- en Bouwgrond Exploitable Maatschappij een ruim parkeerpark beschikbaar gesteld wordt. Waar Bergen in verkeersopzicht in den zomer van zoo groote beteekenis is geworden, is het zeker wenschelijk, dat ook voor de vele autobussen eens met de dorpstraditie wordt gebroken en aan deze verkeersvoertuigen vaste stopplaatsen worden aangewezen, zoo dat niet iedere boer met een korfje eieren het in zijn macht zal hebben het verkeer op de nog smalle wegen op ieder willek-.urig punt eeniigen tijd stop te zetten. Het is te betreuren, dat de Raad dezer da gen een verzoek 'van de M iddenstandsvereeni- ging om vaste haltes aan te wijzen heeft ver- wo-rpen, maar waar de tegenstemmers de kleinst mogelijke meerderheid vormden, heb ben we alle hoop, dat de toeneming van het autoverkeer hen binnenkort in een nieuw raadsbesiuit wel de overwinning zal doen behalen. Last not least willen we hier nog even de aandacht voor de groote zomerplannen van V. V. V. vragen. Deze vereeniging heeft een speciale com- mlssie in het leven geroepen om verschillende plannen voor te bereiden. Deze commissie ontving van de V. V. V. een bedrag van 500, particulieren vormden een garantiefonds van f 300 en de gemeente heeft een garantie van 1000 toegezegd, zoodat de noodige fondsen beschikbaar zijn om iets moois te organiseeren. Op 25 Juki a.s. zal Bergen op feeerieke wijze verlicht worden. Verschillende buurt- commissies zijn daarvoor reeds werkzaam en de commissie van de V. V. V. heeft het plan, niet minder dan 10.000 oranje lampions aan te koopen, die tegen den kostprijs aan de buurtcommissies verstrekt zullen worden. Het brandpunt van dit verlichfingsfeest zal het terrein der Rufne zijn, waar de V. V. V. voor eigen rekening een illuminatie zal la- ten aanbrengen. Bergen in zijn omlijsting van groen, zal op dien avond een sprookjesachtigen aanblik bieden. Op 8 Augustus volgt dan de groote jaar- lifksche gebeurtenis, het Bloemencorso, dat ditmaal, nu zoo vele vreemdelingen in ons land vertoeven, iets heel bijzonders belooft te worden. Door ruime subsidies zijn een vijftal plaat- selijke vereenigingen in de gelegenheid ge steld met bijzondere nummers op dit co-rso uit te komen en om de anderen daardoor niet te dupeerer, zijn afzonderlijke prijzen be schikbaar gesteld voor vereenigingen en par ticulieren. De V. V. V.j het Bergensche gemeentebe stuur en vele ondternemingen uit deze omge- ving hebben hiervoor reeds medailles en an dere geschenken toegezegd en na afloop van het bloemencorso zullen een drietal muziek- vereenigingen, die waarschijnlijk ook aan den optocht deelnemen, des avonds in het Par- nassiapark te Bergen aan Zee concerteeren waarna de avond met een uitgebreid vuur- werk wordt besloten. De commissie heeft zich hiervoor in verbin- ding gesteld met de pyro-technische fabriek, die het eerste corso-jaar het vuurwerk gele- verd heeft, dat, naar veler oordeel, het meest voldaan heeft. Een commissie van adviseurs, waarin ver- scheidene Bergensche artisten zitting hebben, zal desgewencsht aan vereenigingen voor de groepnummers of aan particulieren behar- tigenswaardige wenken geven. Als bewijs hoe grootscheepsch de commissie haar taak opvat mag hier niet onvermeld blij- ven, dat zij een honderdial banken besteld heeft, die aan minstens duizend bezitters van kaarten in voorverkoop de zekerheid van een uitstekend genummerde. zitplaats op het corso-terrein geeft. Ten slotte zijn er plannen om op 14 Augus tus een openluchtspel op te voeren en wel onder artistieke leiding van den bekenden kunstschilder de heer F. Huismans uit Schoorl, die destijds, in samenwerking met den acteur Albert van Da'sum, de uitvoering van Ignaton voor de Utrechtsche studenten voorbereid heeft. Het kerkbestuur heeft daarvoor welwillend het terrein der Ru'ine beschikbaar gesteld, de medewerking van een drietal plaatselijke dilettanten-vereenigingen is verkregen en er zijn plannen de Genie te verzoeken dit avond- spel met zoekKchten te beschijnen. De acteur Kommer Klein van de Stads- schouwburg te Amsterdam zal in dit spel de hoofdrol vervullen en er is alle reden aan te nemen, dat deze opvoering een buitengewoon succes zal worden. Memoreeren wij ten slotte, dat op een nar der te bepalen datum in den tuin van de Rustende Jager een gecostumeerd bal zal georganiseerd worden, dan blijkt uit het bo- venstaande voldoende, dat Bergen en Bergen aan Zee haar gasten ook dit jaar het verblijf weer zoo aangenaam mogelijk zullen maken. Een factor is er waarover V. V. V. niet de minste zeggenschap heeft, dat is het weer. Als dat niet meewerkt zullen alle moeit-e en kosten tevergeefs zijn, maar wij zijn geboren optimisten en willen alle pessimistische ge- dachten op zij zetten. Moge Bergen ook dit jaar zijn gasten weer in alle opzichten tevreden kunnen stellen. Qgt Ihet Fariement Den Haag, 8 Juni 1928. De avondvergadering, welke de Twee- de Kamer gister heeft gehouden, is voor een groot deel gewijd geweest aan doel- loos werk. Het betrof een interpellate van den heer Braat, den eenigen verte- genwoordiger van de Plattelandspartij, die van een zaak, waarover hij reeds een paar maal schriftelijke vragen heeft ge steld, een interpellate had gemaakt, waartoe de Kamer op hare gewone lucht- hartige wijze verlof had verleend. De zaak komt in een paar woorden hierop neer, dat de belastinginspectie re Dordrecht geweigerd heeft een gemach- tigde van belastingreclamanten te Pa- pendrecht te ontvangen en de geldige redenen, welke zij daarvoor had wbl aan den minister van Financien heeft mede- gedeeld, maar geweigerd heeft aan den gemachtigde zelven uiteen te zetten. Zij achtte den man niet voldoende deskun- dig om belastingreclames toe te lichten en vreesde, dat de reclamanten van zijn diensten gebruik wilden maken tot het bepleiten van oneerlijke zaken. De heer Braat vond daarin aanleiding om den minister van Financien daar- over te interpelleeren, maar hij is vrijwel met de kous op den kop naar huis ge- stuurd. Niemand dan alleen de heer Beumer, die op legale gronden meende, dat den gemachtigde mededeeling moest worden gedaan van de redenen, waarom men hem niet wil te woord staan, sprong den heer Braat bij. Maar de overige sprekers meenden, dat de inspectie vol komen vrij moet zijn op dit punt, terwijl zoowel de minister als andere sprekers vol lof waren over de Dordtsche inspec tie, zoodat er geen sprake van kan zijn, wat de heer Braat wilde, dat men den betrokken ambtenaar zal ontslaan. De heer Braat heeft tenslotte nog een motie voorgesteld, die heden aan de orde zal komen, doch vast en zeker met zeer groote meerderheid zal worden verwor- pen. De tweede interpellate, die gister- avond is gehouden door den heer Kers- ten (S. G. P.), was van meer beteekenis. Zij betrof de wijze waarop door de re- geering wordt gehandeld met aanvragen voor concessie voor intercommunale autobuslijnen. Het gebeurt herhaalde- lijk, dat Ged. Staten en later ook de regeering een concessie weigeren onder voorgeven, dat een dergelijke dienst onnoodig zou zijn, ter wijl het publiek er gansch anders over denkt en de concessieaanvrager volkomen voldoende waarborgen kan geven, dat hij de onderne ming behoorlijk zal drijven. Ook komt het voor, dat een buslijn wordt opgeheven, feite- lij'k omdat de regeering bevreesd is voor de concurrentie van den trein en op die wijze een ondernemer ernstig benadeeld wordt. De heer Kersten heeft van vele zijden on- dersteuning van zijn klachten ondervonden en minister Van der Vegte was soms zees zwak in zijn verweer. Er hebben heel wat autobusondernemingen de revue gepasseerd, waarvan bleek dat de opheffing enkel nadee! voor het publiek opleverde en terecht wees men er op, dat dit toch niet door den beugel kon, omdat het publiekbelang voorgaat aan de belangen van den spoorweg. De heer Van Braambeek (S.D.A.P.) meende, dat men aan de moeilijkheden zou kunnen ontkomen door de instelling van een vervoerraad, die den mi nister van advies zal dienen en hij kwam met een motie daartoe voor den dag. Daar de ver- gadering zeer slecht bezocht was, is de stem ming over deze motie mede tot hedenmiddag uitgesteld. Het liep al aardig tegen een uur in den nacht, toen de heeren huiswaarts kon- den keeren. Bij de behandeling van de suppletoire be- grooting voor Indie was gister uitgesteld de stemming over de post van 730.000 voor subsidie voor een burgerlijken luchtvaart- dienst in Ned. Indie, waartegen enkele kamer- leden nog al bezwaren hadden geopperd. Het zal den minister van Kolonien zijn meegeval- len: met 53 tegen 27 stemmen is de post goedgekeurd. Daarna was aan de orde de stemming over de motie van den heer Braat. Zij is verwor- pen, doch verkreeg toch nog 14 stemmen van de 80. Behalve de voomteller stemden er voor de Vrijz. Dem., de heeren Arts( R.K. Volksp en Vissch-er (A. R.) en drie Soc. Dem. De motie-Van Braambeek, bij de i-nterpel- latie-Kersten ingediend, werd aangenomen met 45 tegen 36 stemmen. Het ontwerp betreffende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten heeft daarop aan leiding gegeven tot wat men zou kunnen noe men een h-eibeltje. Er zou heden eindstem- ming over het reeds zoo vaak weer op de hel ling gezette ontwerptje plaats hebben. Men zal zich herinneren, dat het voorstel heel aan het eind in een ommezien aangevuld is ge worden met een paar amendementen van den heer Bijleveld, die het kenmerk droegen van haastig te zijn ingediend. Ze werden bijna bij verziening goedgekeurd en daarop stelde de voorzitter de eiridstemming op heden vast. Maar de beraadslagingen er over waren for med niet gesloten en daarom kon mevr. De VriesBruins (S.D.A.P.) gerust heropening van het debat vragen ten einde het mogelijk te maken, dat de Kamer hare gedachten nog eens liet gaan over het in onbedpehtheid aan genomen amendement-Bijleveld. De heer Van Aalten (V. D.) betoogde, dat daarvoor niet eens een aanvrage noodig was, omdat de be- raadslag-ing nooit was gesloten, maar de voorzitter verzette zich met hand en tand tegen het denkbeeld om op nieuw over de zaak te gaan beraadslagen. Hij wist zijn zin door te drijven en het voorstel tot heropening van de beraadslagirigen werd verworpen met 47 tegen 34 stemmen, links tegen rechts, waarbij alleen de heeren Braat, Arts en Van Gijn (de laatste bij vergissing!) zich bij de rechterzijde voegden. Die uitslag wekte de woede bij enkele 1-eden der linkerzijde op en vooral mevr. De VriesBruins gaf in minder vriendelijke woorden uiting van hare veront- waardiging. Een voorstel des voorzitters om een amendement van den heer Van den Berg (S.D.A.P.) niet in behandeling te nemen, hoe- wel het een daadwerkelijke verbetering in den tekst van het ontwerp zou brengen, werd daarop met 45 tegen 34 stemmen goedge keurd, waarop ten slotte het gansche weis- voorstel werd goedgekeurd met 42 tegen 35 stemmen (tegen: de Linkerzijde, de heeren Arts (Kath. Volksp.), Lovink (C. H.) en de katholieken M oiler en Veraart). Vooraf had de heer Marchant (V. D.) verklaard, dat hij tegen zou stemmen, omdat hij het „wetgevend broddelwerk" achtte en de heer Albarda (S.D.A.P.) had1 verklaard, dat zijn partij het voorstel te gebrekkig vond om er haar stem aan te geven. Dat dit nogal opschudding verwekte, kan men zich lieht voorstellen. Het daarop aan de orde komtnde voorstel inzake de intellectueele toenadering tusschen Nederland en Belgie heeft eenig debat opge- leverd tusschen de heeren Moller (R. K.) en Tilanus (C. H.) aan de eene zijde en den heer Vliegen (S.D.A.P.) anderzijds. Men weet, dat dit ontwerp onder meer de bepaling bevai, dat de beide landen onderling hoogleeraren zullen uitwisselen om aan de universiteiten college te geven. Beide eerstgenoemden wezen er nu met aandrang op, dat onze hoog leeraren in de Vlaamsch sprekende streken van Belgie hun moedertaal niet zouden verlooche- tiefl. Bovendien drong de heer Moller er op BAKKER'S' IS OOK KOFFIE .TEL.730 aan, dat men zou voorkomen, dat Vleamsche hoogleeraren hier Fransch zouden spreken en gaf aan de regeering in overweging de be- sprekingen met Belgie in het Nederlandsdh te voeren, ten minste zooveel mogelijk. De heer Vliegen heeft in het bijzonder het eerst punt bestreden. Hij had blijkbaar geen begrip van den heftigen strijd, die er in Vlaanderen voor het Vlaamsch wordt gestre- den, anders zou hij gevoeld hebben, dat het in de eerste plaats de Vlamingen zouden zijn, die het den Nederlanders euvel zouden dui- den, dat zij hun moedertaal niet gebruikten Minister Waszink hield zich nogal op de vlakte, hij geloofde, dat de technische commis sie de zaak wel met tact zou behandelen en hoopte er het beste van. Het voorstel is daar op zonder stemming goedgekeurd. Daarop kwam de wijziging van de Dienstplichtwet aan de orde, doch daarover een volgenden keer, we hebben nu pas de eerste sprekers ge- hoord. Oageiijksch overzechi DE FRANSCHE REGEERINGS- VERKLARING. Poincare's aanhang is groot. Weinig nieuws in het program.. Twee lange, doch niettegenstaan'1e dat, interessante redevoeringen hebben de Kamerzitting van Donderdag gevuld Het was de eerste groote vergadering der nieuwe kamer. De voorzitter Bouisson nam opnieuw bezit van den voorzitters- stoel, waarop hij al geruimen tijd geze- ten had. Hij nam het eerst het woord en de tact en de kracht van zijn rede ge- tuigden opnieuw, hoe verstandig de meederheid handelde, toen zij hem weer als voorzitter herkoos. Was de rede van Bouisson belangrijk, in nog veel grooter mate was het die van Poincare! Deze toch ontwikkelde een program, dat hij in deze zittingsperiode wenschte te behandelen en ieder was nieuwsgierig, welke plannen hij had en hoe hij die uitgevoerd wenschte zien. Daar was allereerst het vraagstuk over de stabilisatie van den franc. En het mocht een verheugend feit genoemd worden, dat Poincare er op wees, dat de ze stabilisatie binnen niet al te langen tijd zal geschieden. Eenige zekerheid werd echter niet verkregen. Alleen werd den Franschen op het hart gedrukt steeds nog zuinig te blijven. Poincard vond het dan ook noodzakelijk om de tot dusverre gevolgde finantieele politiek voort te zetten, ten einde de duurzaam- heid van het begrootings-evenwicht te verzekeren. Hoe en wanneer tot de stabilisatie zal worden overgegaan, ligt dus nog in 't duister. Toch kan men niet anders dan tevxm- den zijn met Poincare's poging, om den franc weer op peil te brengen, want het is toch reeds gebleken, dat door zijn werk de Fransche financien gered ru'n. Ook overigens geeft de regeeringsver- klaring weinig houvast ten aanzien van de groepeering der meerderheid in de Kamer. Geheel in overeenstemming met den grondslag van het concentratie-lcabinet geeft ze elk wat wils. Toen de minister-president het ge- stoelte beklom, klonk het applaus maar zwak. Men weet, dat de verkiezing van een socialist tot Kamervoorzitter rechts kwaad bloed heeft gezet. Men meent daar, dat de regeering dit had moeten voorkomen. In den loop van zijn betoog mocht Poincare gaandeweg meer bijval ont vangen, en nog wel uit verschillende hoeken der kamer. Er waren gedeelten in zijn redevoering, die bij links in goe- de aarde vielen, andere passages vonden vooral bij rechts en het centrum instem- ming. Bepaalde hoofdstukken, zooals dat over de wenschelijkheid van ingrij- pende sociale hervormingen bleken in den gunst van bijna de geheele kamer te staan. Zijn woorden over het verbod aan de beambten om zich in vakvereenigin- gen te organiseeren, wekten aan de lin kerzijde ontevredenheid. De plechtige belofte, die den bewoners van Elzas en Lotharingen de vrijheid van school en godsdienst waarborgt, wekte ook alleen bijval bij de z.g. „nationale" partijen. Bizonder scherp ging Poinrar6 tegen de corumunigten te keer. Hun reactie J 4. ALKMAARSCHE CODRANT,

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1