m een (link Meisje. Meisje, Een net Dagmeisje Roime Bijverdienste. JONGSTE BEDiENDE F.G.de Wilde Sieeswijk's Dienstbode MEISJE gevraagd een net Meisje P ©M 1, z, a. net Meisje, nette Slaprsleerling, Een net Kostknis PensiaR„Sct!oonoord",Lochem flink Woon- enWinkelhuis BsnEieniand Ingszonden siukk®n ^dverHfcentien Gevraagd N ETTE W ERKSTER Kantoor bediende(m.) gevraagd i N.V. BOEKHANDEL ill. HERMS. COSTER ZN. BENOEMD. Aan ae umversiteit te Utrecht is Denoema lot doctor in de wis- en natuurkundc- de heer J. Kooij, geboren te Alkmaar, op proefschrift: „Chemisch en physisch zuivere stoffsn. De Oploswarmte". TE WATER GEREDEN. Gisteravond omstreeks kwart ever acht had de heer K. P., wonendc in de Overdie- straat alhier, het ongeluk, om, toen hij bij de firm a de Vries aan de Zaadmarkt eenige in- koopen had gedaan, met z'n fiets te water te rijden. Door spoedig ingrijpen van eenige voor- bijgangers, waren de heer K. P. en de fiets tveer spoedig op het droge. ARCHIEF. Versehenen is het jaarverslag over 1927 van archief, museum en bibliotheek der ge- meente Alkmaar. Het bevat de jaarverslagen van het archief, het museum met de prentver- zameling en de bibliotheek. ZUIDERZEE-ARBEIDERS. Te Harlingen is een vergadering gehouden dm te komen tot oprichting van een Vereeni ging tot behartiging van de geestelijke en ze- delijke belangen der Zuiderzee-arbeiders. In beginsel werd besloten tot oprichting van de vereeniging, welke genoemd zal worden „Het Kompas" en als grondslag heeft de H. iSchrift, verstaan overeenkomstig de geza- menlijke geloofsbelijdenissen van de Kerken der Reformatie. In de eerstkomende vergade ring, welke op 19 Juni werd bepaald, zal de definitieve oprichting volgen. Als voorloopig bestuur werden aangewezen vier heeren, die jtot dusver de zaak hadden voorbereid. In de volgende vergadering zullen zeven bestuurs- \eden definitief worden benoemd. MOTORRIJWIEL TEGEN A AUTOMOBIEL. A Zondagmiddag is op den Rotterdamschen Btraatweg in de bocht nabij De Zweth de 22- jarige motorrijder J. D chert, wonende te Rot terdam, met een snelheid van ongeveer 100 jK.M. gereden op een vrachtauto van den melkrijder Lexmond uit Zoetermeer, die van tegenovergestelde richting kwam. De schok was z66 hevig, dat het motorrijwiel totaal werd vernield. De Iterijder werd levensge- vaarlijk verwond naar het ziekenhuis te Rot terdam vervoerd. f De vrachtauto werd zoodanig aan de voor- zijde beschadigd, dat verder rijden niet moge lijk was. De motorrijder is des avonds aan de gevol- gen van zijn ongeluk overleden. f DE INDISCHE TENTOONSTELLING Zooals gister onder telegrammen is mede- gedeeld, werd gister te Arnhem de Indische ten toonstel ling geopend. s De voorbereiding dezer tentoonstelling heeft ruim twee jaren geduurd. Het iniatie? werd genomen door de afdeeling Arnhem van de vereeniging Oost en West, die van de ver- onderstelling uitging, dat men met een Indi sche tentoonstelling het volk meer dan tot nog toe het geval is, kennis kon bijbrengen omtrent Indie en hare bewoners. Het plan, eenmaal gerijpt, kwam betrekkelijk snel tot luitvoering. Dr J. C. Hartogs, de directeur der Nederlandsche Kunstzijdefabrieken, stel- de voor het doel welwillend bet kasteel Zij- pendaal met naaste omgeving ter beschikking De Koninklijke Vereeniging Koloniaal Insti tuut beloofde krachtige medewerking. Van meerdere zijden in den lande kwamen onder aanvoering van het hoofdbestuur van Oost en /West, steun en sympathie-betuigingen binnen Het stadsbestuur van Arnhem garandeerde van de benoodigde 100.000, garantiefonds de eerste 15.000, eenige inwoners van Velp en Oosterbeek teekenden tezamen voor f 10.000, terwijl de rest 75.000 (2e risico) door de ingezetenen van Arnhem werd gega- randeerd. Onmiddellijk werd naar Oost en West-In die aan de voornaamste Indische vereenigin- gen, musea, instituten etc. om steun verzocht, en verkregen. Thans is het werk gereed. Van het kantoor „Zijpendaal" zijn de vertrekken beneden en op de eerste verdieping ingericht met inzendingen van drie afdeelingen van de jKoninklijke Vereeniging Koloniaal Instituut te Amsterdam Links van den ingang in de suite van het kasteel hangt een zeldzame ver- zameling waardevolle ikatdoeken van de Klei- ne Soenda-eilanden, door de koningin be- schikbaar gesteld. Verder vindt men hier nog de producten van Indonesische volkskunst Verder is er in het kasteel de Hindov-afdee- ling die het tijdperk van 500'1500 na Chr in herinnering brengt. De prachtigste kunst- werken zijn hier aanwezig. In de nissen van de verschillende omgan- gen en onder de koepels der terrassen zijn eenige honderden levensgroote Boeddha- beelden geplaatst. In een andere zaal zijn weer verschillende producten van Indonesi sche volkskunst uitgestald. Vooral houtsnij- kunst is ruim vertegenwoordigd. Op de eerste verdieping vindt men het Handelsmuseum, waar prachtige inzendin gen van het Koloniaal Instituut zijn te be- zfchtingen. Verder treft men er aan een aid. Tropisclie Hygiene. Aan de overzijde van den vijver achter het kasteel is het paviljoen opgesteld, waarin een zestal diorama's met voorstellingen van het landschap en van de groote cultures der Oostkust van Sumatra is opgesteld. Bij dit paviljoen zijn ingericht: Een tabaksonderne ming, een rubberonderneming, alsmede een viertal voorstellingen o.a. van: een boschont- ginning en het Toba-meer. Op het terrein links ter zijde van het pavil joen is een kolonisatiel^us op de ware groote gebouwd. Verder nog een Batak-woning Een aangename afwisseling bij al ae be- langrijke doch levenlooze voorwerpen brengt een groepje Oosterlingen, die ondergebracht in een drietal paviljoentjes, op vaardige wijze hun handwerk uitoefenen. Op de tentoonstel ling is o.a. voorts nog aanwezig een open- luchtbioscoop, een kas met tropisclie cultuur- gewassen, een inzending van de Katholieke Missie in Oost en West, inzendingen van de protestantsche zending, een gezamenlijke in zending van de koloniaie instellingen te Deventer, inzendingen uit West-Indie, als mede een groote verzameling van in hare r.atuurlijke kleuren geprepareerde indische zee-flora en fauna. Op den openingsdag van de I. T. A. had Arnhem zich getooid met de vaderlandsche driekleur. Vooral in de binnenstad werd druk gevlagd. Even voor half drie arriveerde de auto van Prins Hendrik, die ten huize van den burge- meester van Arnhem, mr. S. J. R. de Mon- chy, de lunch had gebruikt. Bij den ingang werd Z. K. H. verwelkomd1 door het tentoon- stellingsbestuur en door den voorzitter mr. J. Huges, naar het feestgebouw, waar de ope- ningsplechiigheid geschiedde, geleid. In het groote open gebouw waren meer dan drieduizend genoodigden bijeen. Aanwezig waren o.a. de ministers Koningsberger, Lam- booy en Slotemaker de Bruine, mr. D. Fock, oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indie, mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra, oud-gou- verneur van Suriname, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, oud-luit.-generaal S. A Drijber, commandant van Bronbeek, gene- raal b. d. C. J. Snijders. KORTE BERICHTEN. De R. K. Volksbond heeft Zondag HaarLin zijn jaarlijksche algemeene verga dering gehouden, waarbij tevens het 40-jarig bestaan van den bond isi herdacht. Op de hofstede van den landbouwer Risseeuw te Schoondijke is gistermorgen de 19-jarige dienstbode met den electrischen ge- leiddraad in aanraking gekomen en gedood. Dezer dagen kreeg M. Bijker, bij het zagen op de stoomhoutzagerij van de firma Wicherson te Steenwijk een slag van een blok hout tegen de maagstreek. De man, die direct per ziekenauto naar een ziekenhuis te Zwolle vervoerd werd, is daar thans aan de gevol- gen overleden. Zondagavond is ds. J. C. Koningsber ger, zoon van den minister van kolonien, in de Nieuwe Kerk te Amsterdam dcor ds. W A. Hoek bevestigd als predikant bij de Nerv. Gemeente aldaar. Door de Centrale van Ned. Overheids- personeel en het Verbond van Vakorganisa- ties van Hoofdarbei-ders is een brochure uit- gegev-en, getiteld „Misbruik van de maat- schappelijke misere". Het hoofdbestuur van d-e Maatsch tot Nut van het Algeipeen heeft een adres aan den minister van onderwijs, waarin wordt aangedrongen op wederinvoering van het Fransch op de lagere school (5e en 6e leer- jaar en eventueel het zevende). LucJiivaait. HET LOT VAN DE „ITALIA." In 3 groepen gescheiden. Maandagmiddag heeft het ltaliaansche Gezantschap te Oslo een nieuw bericht van de „Citta di Milano" ontvangen. Volgens dit bencht werd de nemanning van de „ltalia" bij de landing op het ijs in drie declen ge scheiden. De micidelste groep, waarbij Nobile zelf zich bevindt, bestaat uit 7 menschen. Twee mannen van deze groep zijn gewond. Een van hen heeft een gebroken been. De tweede groep bestaat uit twee, de derde uit drie man. De laatste hebben geen verbinding met de overigen en hebben geen levensmidde- len en ook geen Poolkleeding. De drie man nen hebben getracht Smith te bereiken. Waar zij zich op het oogenblik bevinden, is niet be- kend. De radiogrammen van de „Italia" zijn veel zwakker geworden en bevatten nog slechts korte berichten over den toestand van de „Italia" De toestand is zeer kritiek, daar men bevreesd is, dat de ijsschotsen, waarop de mannen zich bevinden, naar de open zee drijven. Spoedige hulp gewenscht. Het ltaliaansche Gezantschap te Oslo heeft nog vernomen, dat de accumulator van het radioapparaat van de „Italia" binnen weinige dagen uitgeput zal zijn. Sinds Vrij- dag is de verongelukte bemanning nog twee kilometer verder naar het Oosten afgedre- ven. Hulp bieden is zonder sterke ijsbrekers of zonder een groot watervliegtuig zoo gocd als onmogelijk. De aankomst van den Itali- aanschen vlieger Maddalena wordt met het grootste ongeauia aigewacht. Liizow Holm zal zoo spoedig mogelijk in Oostelijke richting verder vliegen. De eerste geredden? De „Telegraaf" verneemt het volgende: KINGSBAY, 11 Juni. De aviateur Liit- zow Holm heeft bij Brandbay twee gewonde leden der bemanning van de „ltalia gevon- den. De correspondent van het Hbl. telefoneer- de gisteravond uit Berlijn: 't Bericht dat de Noorsche vlieger Lutzou Holm op zijn eersten tocht twee gewonden van de „Italia" in de Brandbaai zou heb- ben gevonden, wordt door het ministerie van oorlog tegengesproken. Nobile moet zich volgens de jongste be richten op een groote ijsschots bevinden en men vreest dat als de huipexpedities niet met de grootste snelheid te werk gaan, de gehee- le bemanning van het luchtschip in de open zee zal afdrijven. Russische ijsbrekers. Behalve de ijsbreker „Malygin", heeft de Russische regeering nog een tweeden ijsbre ker, den grootsten die Rusland bezit, uitge- zonden om hulp te verleenen aan de beman ning van de „ltalia". Hulp door groot watervliegtuig. Naar uit Oslo wordt gemeld, heeft Amund sen verklaard, dat naar zijn meening een spoedige hulp voor Nobile slechts mogelijk is met een groot watervliegtuig. Een derge- lijk toestel staat in Duitschland gereed en het is waarschijnlijk, dat hiermede getracht zal worden de bemanning van de „ltalia" te bereiken. Of Amundsen zelf zal meegaan, is nog niet bekend. Nog een vliegtuig. Morgenochtend zal uit Pisia nog een Itali- aansch legervliegtuig vertrekken, voor de hulpverleening aan Nobile. Voldoende levensm'ddelen. Volgens te Rome uit Kingsbay ontvangen telegrammen beschikken beide groepen van de bemanning, die zich op vrij grooten afstand van elkaar bevinden, over ae noodige levens- middelen. Luitenant Lutzow Holm, die het eerst was gestart om naar Nobile te zoeken, bevindt zich waarschijnlijk aan de Mosselbaai. Er is geen contact met hem. De vooruitzichten op redding van de be manning van de Italia" zijn gunstig, doch het zal vermoedelijk nog geruimen tijd duren voordat zij naar de bewoonde wereld is te- ruggebracht. VLUCHT NAAR BRITSCH-INDIe. Barones Beaford, vergezeld door twee vliegers, is Zondag van het vliegveld Lympne opgestegen voor een vlucht naar Britsch-Indie. DE „SOUTHERN CROSS". De „Southern Cross" is te Sydney aange- komen en zal morgen den iocht naar Mel bourne voortzetten. DE OCEAANVLUCHT VAN STULTZ. Met Byrd's Fokker. De tot het laatste oogenblik geheim gehou den Oceaan-vlucht van den vlieger Wilmer Stultz, welke op 4 Juni enkele uren na het vertrek van Boston vastliep in een noodlan- ding op Nieuw Schotland, blijkt te worden ondernomen met de drie-motorige Fokker, die gebouwd werd voor de Zuidpool-expeditie van commander Richard Byrd. De reden, die Byrd noopte zijn keus op een ander type vliegtuig te laten vallen, is onbekend. Miss Earhart, die den vlieger vergezelt Is zelf vliegster, die op 500 uren solo-vliegen kan wijzen, en deel uitmaakt van de directie der Dennison luchthaven te Boston. Ook is zij leerares in de sociologie. Verder zou zij een groote overeenkomst met het karakter van Lindbergh toonen. Het doel van den tocht is geheel „wetenschappelijk". Van de bemanning van den Fokker, welke den naam friendship" draagt, maken verder deel uit Lincoln Ellsworth, die met Amundsen naar de Noordpool vloog, en Louis Gordon, meca- nicien. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opnamt in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) Hij„Persoonlijl£ Heb ik maar 46n b'ezwaar tegen Iange rokken". Zij„En dat is j Hij„Hun lengte". (London Opinion.) VERKEERD MEDELIJDEN MET HET JONGE ZWAANTJE UIT DEN HERTENKAMP. Geachte Redacteur. Beleefd verzoek ik U opname van het vol gende stukje, waarvoor bij voorbaat mijn op- rechten dank. Een regelmatig hertenkamp-bezoeker, die met belagstelling volgt hetgeen daar leeft en opgefokt wordt, zal gezien hebben, dat in den vijver, voorbij 't bruggetje bij de voliere, een jong zwaantje zwom. Dit zwaantje is een van de zeven jongen van het ouderpaar zwa- nen, dat op den Singel bij de Emmabrug ge- broed'heeft. Zooals wel meer bij zwanen voor- komt, is dit jong door het ouderpaar verstoo ten, zoodat het, indien de actieve oppass-er van den hertenkamp dit niet tijdig voorkomen had, dit beestje had doodgemaakt. Over- dag nu zwemt dit beestje in genoemden vijver en's nachts wordt het zorgzaam binnenge- haald. Het is daardoor zoo mak geworden dat de verzorger maar een schepnet in het water heeft neer te laten en het zwaantje gaat er zelf in zitten om binnengehaald te worden. Dientengevolge is het voor menschen in het geheel niet bang. Eenige dagen geleden nu werd een dame met medelijden bewogen, toen ze zag dat het diertje alleen was en bewoog in haar onver- stand een paar jongens het diertje te pakken en bij zijn moeder te doen, terwijl ze niet eens wist of het zijn moeder wel was. De oppasser kwam echter juist op tijd en kon nog voorko men dat zulks gebeurde Zondagmiddag ech ter zorgden een paar opgeschoten jongens er voor dat het wel gebeurde en't gebolg was, dat de oude zwaan, die aan de andere zijde van het bruggetje was, verwoed op de arme verstooteling aanviel. Het arme diertje tracht- te te vluchten en zwom tenslotte naar de brug over de Doodenlaan. Onder deze brug echter is ook een afscheiding, zoodat het in den val liep. Vreeselijk was het om te zien hoe nu het beestje toegetakeld werd. Over de sloot is al daar gaas uespannen, zoodat men met een stok er niet bij kon. iemeus vernieuwde ds groote zwaan zijn aanvallen op het beestje en het was duidelijk, dat het bij ten volgen- den anval afgemaakt zou worden. Doordat echter met graszoden naar de oude zwaan werd geworpen, werd zulks verhinderd. Ge iukkig kwam juist de verzorger aan en deze haalde met een bootje het arme diertje weg. Een groote menigte volgde vanaf de kan- ten en de brug het weerzinwekkend schouw- spel. Het doel van dit verhaal is, het publiek er op attent te maken dat het niet noodig is, dat het zich met verzorging der dieren in den her tenkamp gaat bemoeien. Het gevolg hiervan ziet U uit het bovenstaande. Met veel zorg wordt het zwaantje door den verzorger opge kweekt en door een dommen zet was't in een paar minuten bijna doodgemaakt. Een na- tuurkenner en een liefhebber van dieren zal weten dat de verzorging der dieren in den hertenkamp in zeer goede handen is er, al zou eens iets naar uw meening niet gced zijn, dan is dit niet zoo erg, want minstens 3 maa' maar meestal vijt maal en zelfs meermalen per dag komt de oppasser om alles na te zien. Wilt gij van onzen mooien hertenkamp genieten, welaan dan, ga er veel naar toe, maar voor alles: handen thuis houden, want alles wat er gekweekt en gefokt wordt ge- geneten, welaan dan, ten trouw hertenkampbezoeker Alkmaar, 10 Juni 1928. Mijnheer de Hoofdredacteur. De enorme belangstelling, die het groote publiek steeds aan den dag blijft leggen voor circussen, die gewoonlijk plegen te spt- len voor een propvolle tent, doet de vraag rijzen of er dcor hen, die dierenbescherming in hun program hebben opgenomen, wel krachtig genoeg gearbeid wordt om het feit, dat circusvermaak gegrondvest is op dieren- ellende, door de menigte te do:n verstaan. Dit noopt mij, nu Alkmaar dezer dagen wederom door een circus zal bezocht worden, u beleefd eenige plaatsruimte te verzoeken voor het volgende: Vragen zij, die gewend zijn te genieten van hetgeen een circus biedt, zich ooit af wat circusdieren lijden? Of acht men het geen iijden, bitter lijden, buiten beschouwing gelaten de kweihngen, ja, mishandelingeu, die de dieren hebben te ondergaan voor zij hun kunsten machtig zijn wanneer een wezen, door de natuur bestemd tot draven, springen, klimmen, vliegen, zich aan alle kanten ingesloten ziet door de tralies eener kooi? Eischen wij menschen voor ons zelf ook niet de grootst mogelijke vrijheid? Zul len dan zij, die beseffen, dat het dier een wezen is, begiftigd met bewustzijn en ge- voel en geen wandelende automaat, nog he- hagen kunnen scheppen in een circusvertoo- ning? Men late zich niet om den tuin leiden door drogredenen als: het zijn voor een goed deel slechts wilde beesten, die ons, zoo zij er kans toe zien, verscheuren en opeten. Moge dit al waar zijn, het geeft ons geenszins het recht hen te kwellen. Wat is het, goed be- schouwd, een laf vermaak, om zich voor eenige kwartjes te gaan verlustigen in defl aanblik van zoo'n geplaagd dier, terwijl men het veilig opgeborgen weet achter zware tralies. Danworden de lichamen onzer paarden edele dieren .-m- tot. dank voor de aan hun meesters bewezen diensten, gebruikt tot voe- dering dier wilde beesten; het circus vraagt immers naar lste kwaliteit paardenvleesch Men vrage zich af, alvorens toegangsbe wijzen voor zich of zijne kinderen te koopen, welke opvoedende kracth er gelegen is in cir- cusgedoe, welke beschavende invloed er van uitgaat. Het zou zeker niet zonder vrucht zijn, in dien de onderwijzerswereld de aan haar zor- gen toevertrouwde jeugd bekend maakte met het lijden, waaraan circusdieren ten offer val lcn. Moge Alkmaar zich nog eenmaal verheu- gen in het bezit van stadsbestuurdcren, zich hun taak als mtnsch in die mate bewust, dat zij aan circussen een standplaats weigeren Hopende, dat deze regelen er toe mogen bijdragen om ten minste hen, die wel voor dieren voelen, doch over dit onderwerp nkn- mer hebben nagedacht, van circusbezoek weerhouden, teeken ik met beleefden dank voor de plaatsing, Hoogachtend, J. Fr. GEHRELS. Getrouwd: JAN KELDERMAN en ANNIE BUERS, die, mede namens wederzijdsche familie, hun hartelijken dank betui- gen voor de bewijzen van belang stelling bij hun huwelijk onder- vonden. Alkmaar, 11 Juni 1928. Voor de vele blijken van belang stelling getoond op 6 Juni 1.1. zeg- gen wij, ook namens odzo kinderen, alien hartelijk dank. G. N. MEIJROOS en echtgenoote. GEVRAAGD voor dag of dag en nacht. T. KOENE, Voormeer 35. Mevrouw M. A. BOSMAN, Ken- nemerstraatweg 101, vraagt wegens huwelijk van het tegenwoordige tegen einde Juli Aan te melden tusschen7en8 n.m. Gevraagd flink geheel met huiselijk verkeer, des- gewenscht Zondags vrij. BESSE, Spoorstraat 64. voor d., of d. en n., liefst boven 21 jaar, klein gezin, hoog loon. Br. onder lett. P 139, bur. van d. blad. gevraagd, niet beneden 16 jaar. Adres te bevragen Bureau van dit Blad. voor Vrijdags en Maandags. AdresNieuwlandersingel 43, Biodt zich aan in kl. burgergez. met huisel. verkeer, Br. letter K 134, bur. v. d. bl. voor dag en nacht, in klein, liefst burgergezin. Br. lett. 0 138, bur. van dit blad. Gevraagd een bij EEKEN, Spoorstraat 54. Op alle plaatsen, tot zelfs in de kleinste gebuchten, solide AGI1N« TEN GEVRAAGD, voor eene met groot succes werkende onder- neming, waaraan bij eenigen ijver f 25 p. week te verdienen is. Per- sonen, die eenigen vrijen tijd beschikbaar hebben, verzuimen niet hierop te schrijven. Men vrage gra tis en franco meerdere inlichtingen onder letter A aan Administratio „Maandblad v. Uitloting" Ant. Duyckstraat 51, Den Haag. door de Cooperatieve Zuivelbank. Schriftelijke sollicitaties worden ten kantore Kerkplein ingewacht. Ten kantore van de Firma DE LANGE DE MORAAZ te Alk- maar kan voor onmiddellijke in- dienst-treding een fong-ste Bediende geplaatst wordeu. Rdnt^enoloog-. MORGEN GEEN SPREEKUUR. Weduwu. op leeft. met ink. zoekt kennism. met R.K. weduwe z.k. of bej. vrouw, ook met eenig ink. Br. letter L 135, bur. v. d. bl. gevraagd. Br. fr. onder letter N 137, bur. v. d. bl. Rustig verblijf a/d. voet v.d.Paasch- berg, direct bij de bosschen en't verkeer, groote tuin, waranda's, garage. Juni en Sept. f 3.50f4.00, Juli en Aug. f 4.50. Prosp. op aanvr, Aute a.h. station. Tel. 169. Te koop wegens vertrek, vooj geldbelegging, omtrek Kaasmarkt, voor f 12850.- welk bedrag als hypotheek be schikbaar is. Adres Makelaar J. S T A P E L, Westerweg 91 E. Fietskaarten0.90 Wandelkaart voor Alkmaar0.60 Gids voor Alkmaar 1,00 Gids voor Bergen en Bergen aan Zee 0.75 I De Heerlijkheid Ber gen in Woord en Beeld1.00 Gids voor Zwitser- land0.50 VOORDAM C 9, ALKMAAR. VS/vV ■v.. 1

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 3