DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Stoomerij en Ververij van S.KR0M Beerenoostomes en Tennispantalons stoomen. Hit lief Pavement DageSyksch overzichi iuiteniand No. 139 Dif nnmmer besfaat nH 2 bfaden. Honderd dertigste Jaargang 19/0 Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uiigegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar/2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewTjsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlENi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsrnlmte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ft ZOON. Voordam C9. Oirecteur: G. H. KRAK. WODI§DA€i Telef.nr. Administratie 3. TeJefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 13 1U11 Den Haag, 12 Juni 1928. Het begint de Tweede Kamer nu ernst te worden bij haar streven om deze week haar zomervacantie te doen ingaan: op voorstel van den beer dr. de Visser (C. H.) is thans ook de wijziging van de schoolgeldheffing van de agenda afgevoerd, zoodat alleen de wijziging van de Dienstplichtwet nog he!- eenige belangrijke punt van de agenda blijft. wanneer bet „Klompenwetje" hedenavond zal zijn afgehandeld en, naar wij venvachten, verworpen. Maar die Dienstplichtwet is nog al een kluif, vooral Wanneer men er dingen bij haalt, die er niet in direct verband mee staan. Zoo had in de vergadering van Vrij- dag, toen de algemeene beschouwingen van Jiet ontwerp werden ingezet, de heer K. ter Laan (S.D.A.P.) den bijzonderen Vrijwilli- gen Landstorm er bij1 gehaald en dezen nog al „afgekamd", waarop de beer Krijger (C. H.) de instelling met warmte aanprees, maar met bet ontwerp heeft dit eigenlijk niets uit- 6taande. Dat is wel het geval met het plan van de heeren Posthuma en Boelen, die het denk- beeld hebben geopperd door vrijwillige dienst- neming het gehalte van bet leger te verbete- ren. De heer Van Rappard (V. B.) had dit als eerste spreker bij de algemeene beschou- Wingen zeer toegejuicht, maar heden kwam de heer Marchant (V. D.) met een zeer scherpe rede er tegenop Als we hem mogen gdooven, zal de vrijwillige verbintenis vol- gens het systeem-Posthuma ons niet geven een volksleger, dat een weerspiegeling zal zijn van de verschillende schakeeringen van ons volk, maar een selectie van door de werk- gevers uitverkoren elementen, zoodat feitelijk de werkgevers zullen beslissen, wie in het leger zullen dienen, wat volkomen in strijd is met de Grondwet. Ook de Bijzondere Vrijwil lige Landstorm zou moeten verdwijnen als niet meer noodig, nu de mogelijkheid van een revolutionnaire beweging is uitgesloten, en van de Burgerwachten wilde hij ook niets weten. Dezelfde meening toonde zich de heer Albarda (S.D.A.P.) toegedaan. Die had tot ergemis van den heer Duymaer van Twist (A. R.) geen goed woord voor al die instel- lingen over en hij achtte bovendien de ge- legenheid gunstig om zijn afkeer van het fas- cisme uit te spreken op een wijze, dat de heer L. de Visser (Comm.) bet noodig vond hem met interrupties bij te springen wat de heer Albarda intusschen maar half aardig vond. De heer Deckers (R. K.) achtte het stelsel-Posthuma-Boelens nog niet zoo ver- schrikkelijk, eigenlijk wel aanbevelenswaar- dig. Alleen informeerde hij naar het oordeel van den minister om daarnaar zijn bonding te bepalen. Overigens besprak de heer Dec kers in hoofdzaak de regeling der vooroefe- ningen, maar van een vermindering van de eerste-oefening met drie maanden, gelijk de minister wil, mocht hij niets weten. Minder dan vier maanden mochf er niet van de eerste oefening worden afgenomen. In dien geest sprak ook de laatste spreker van hedenmiddag de oud-minister J. J. C. van Dijk (A. R die in veel met minister Lambooy kon mede- gaan, doch op dit punt met hem bleef ver- schillen. HOE ZAL DUITSCHLAND GEREGEERD WORDEN? De overwinningeti der sociaal- .democraten. Naar de groote coalitie. Miiller kabinet-for- mateur. Gisteren is het Duitsche kabinet-Marx af- getreden en hiermede is dus den weg vrij ge- tnaakt voor de vorming van de nieuwe regee- ring. 't Werd zoo langzamerhand tijd, om een nieuwe regeering te vormen, want het is al weer eenige weken geleden, dat de groote algemeene verkiezingen gehouden werden, waarbij maar al te duidelijk aan het licht kwam, dat het Duitsche volk van de bestaan- de coalitie niets moest hebben. Deze oude coalitie was gevormd uit't Centrum, de Duit sche Volkspartij, de Beiersche Volkspartij en de Duitseh-Nationalen. Ze ileed bij de verkie zingen een zware nederlaag, waardoor ze wel genoodzaakt was, af te treden. Hoe zal nu het nieuwe ministerie gevormd moeten worden? Zooals men weet, hebben de sociaal-demo- craten een groote overwinning behaald, waardoor ze een geweldig sterke partij ge- worden is. Op grond daarvan was de vor ming van een linksche regeering noodzakelijk en behoorde de leiding van deze aan de sociaal-democraten te worden opgedragen Toch schijnen deze niet bepaald begeerig naar deze maeht. Dat is heel verklaarbaar want ze aarzelen natuurlijk, zich den wrok hunner kiezers op den-hals te ha1 en en con- :essies aan rechts te doen. Bij die kiezers zal iet er wel niet in widen, dat zutke concessies gedaan zouden moeten v/orden, nu het aantal zetels der sociaal-democraten van 131 in 1924 tot 152 in 1928 ge^tegen is. De zaak staat dus zoo, dat de vorming van de groote coalitie heel wat voeten in de aarde zal heb ben. Hoe het ook zij, de verslagen rechterzijde heeft nu wel geen kans meer om in een regee- rings-combinatie, welke dan ook, te komen, maar gnuift ondertusschen in stilte over de moeilijkbeden, waarin de sociaal-democraten verkeeren bij het omzetten van hun stembus- overwinning in praktische uitkomsten. Het Centrum kan van zijn kant rustig afwachten. Het is ook bij de verkiezing gehavend', maar mag zich troosten met de overweging, dat men het bij elke komende regeering noodig heeft, gelijk men bij elke vroegere regeering zijn steun gebruild heeft. Wie moest nu met de vorming van een nieuwe regeering worden belast. Natuurlijk de sociaal-democraten, en president Hinden- burg heeft dan ook besloten, aan een soriaal- democraat de vorming van het kabinet op te dragen, hetgeen in Duitschland in dezen vorm geschiedt, dat een socialist benoemd zal worden tot Rijkskanselier. De socialisten hebben voor dat ambt den heer Hermann Miiller aangewezen en deze is nu door Hindenburg benoemd. De heer Miiller zal dus het kabinet trach- ten samen te stellen. Hoe dat kabinet er uit zal zien, is nog niet bekend, maar zeker is toch dat't zal berusten op d'e groote coalitie. We krijgen dus een samenwerking van de sociaal-democraten, het Centrum, de demo- craten en de Duitsche Volkspartij, want al leen een d^rgelijke coalitie kan in den Rijks- dag over een voldoende meerderheid' beschik- ken. De belangwekkendste viaag is nu: welke voorwaarden zal de Duitsche Volkspartij stellen en welk standpunt zullen de sociaal- democraten daar tegenover innemen? CHINA. DE MOGENDHEDEN EN HET INCIDENT TE PEKING. De regeering te Nanking heeft geant- woord op het telegram d.d. Zaterdag, van den deken van het diplomatieke corps te Peking, waarin de aandacht van die regee ring was gevestigd op het optreden van de troepen der Koeomintsjang, die de troepen van de Noordelijken onder Pao Joe-lin had- den ontwapend. Die troepen waren te Peking achtergebleven om de orde te bewaren en hun was vrijen aftocht naar Mantsjoerije toege- zegd. De regeering te Nanking antwoordde, dat de zaak haar zeer ter harte gaat. Er zijn tele grafische lastgevingen gestuurd aan de bevel- hebber der Zuidelijken aan het front bij Pe king om de zaak te onderzoeken en aan de troepen van Pao-Joe-lin veiligheid te verze- keren. De gouverneur van Sjantoeng, Jen Sji- sjan, is Maandag te Peking aangekomen. Het heet dat hij een herhaling heeft gegeven van zijn belofte om het leven en de belangen der buitenlanders te waarborgen. Jen-Sji-sjan schijnt aan Feng Ju-sjang, den bevelhebber van de legers der Koeomint sjang, te hebben verzocht maatregelen te nemen voor de vrijtating en veiligen aftocht van de troepen der Noordelijken, die de orde in Peking hadden gehandhaafd. HET VERRAAD VAN FENG. Een Reuter-telegram meldde gisteravond, dat de troepen van generaal Feng Joe Hsiang een regiment Moekdensche troepen, dat ten behoeve van de veiligheid te Peking was ach tergebleven, bij den aftocht buiten Peking had aangehouden, naar Peking had terugge- dreven, waar ze zouden zijn ontwapend en gevangen genomen. Uit een telegram uit Peking aan de „Times" blijkt echter, dat deze troepen niet naar Peking zelf zijn terugge- bracht, doch, nadat hun de weg was ver- sperd, uit eigen beweging naar de Oostelijke Poort terugkeerden, waar zij den volgenden morgen door troepen der Koeomintsjoen wer den ontwapend en geinterneerd. Het regiment bestond uit 1500 man. Twee andere regimen- ten, die even vroeger waren vertrokken, wer den ongemoeid gelaten. De zaak werd medegedeeld aan het diplo- matencorps, waarop de heeren Oudendijk, de doyen van het corpsp. MacMurray en Sir Miles Lampsson zich naar het terrein van het gebeurde begaven, doch tegenover de on- handelbaarheid der jonge officieren niets be- reikten. Hierop reden de drie gezanten naar het hoofdkwartier van den commandant der Koeomintsjoen, wien zij er op wezen dat Nan king had toegestemd in het vertrek van het regiment met zijn wapens, waarop de com mandant mededeelde dat hij had gehandeld op last van Feng Joe Hsiang. Men verklaart dit verraad aides dat Feng de orders van Nanking verwaarloost. JAPAN ZAL NOG MEER TROEPEN ZENDEN. De „Daily Mail" deelt mede, dat Japan met het oog op de mogelijke ontwikkeling van den toestand in Mandsioeriie. besloten heeft nog meer troepen daarheen te zenden, welke te Tsingtau verblijf zullen houden, om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. DUITSCHLAND. HET SPOORWEG-ONGELUK BIJ neureneerg. Een ooggetuige aan het woord. Een jong koopman uit Frankfort, die in den verongelukten trein heeft gezeten, ver- telt als volgt zijn ervaringen Kort voor het station Siegelsdorf trof ons het gewelaig slingeren van onzen waggon den vijfde van voren dat ons bevreesd maakt; dadelijk daarop hoorden wij een vrc-eselijk gekraak en gesis. Onze wagen was neergeploft op den op de helling liggenden waggon voor onsde eene helft stak de lucht iii, de andere rustte zoodanig op den waggon er onder, dat hij niet kon omvallen. Het ge- lukte ons uit het raampje te klauteren; onze bagage was erg beschadigd, wij zelf man- keerden niets. Overal om ons been weerklonk een ontzettend geweeklaag en gesteun: de uit deri pebarsten stoomketel van de locomotief ontsnappende stoom verbrandde vele gewon- de reizigers vreeselijk. De conducteurs telefoneerden dadelijk om hulp, maar eerst na bijna twee uur, zoo ver klaart deze ooggetuige, kwam een hulptrein van den geneeskundigen dienst met een doktet uit Neurenberg; tien minuten later volgde een operatiewagen met eenige doktoren. In dien tusschentijd leden de gewonden naamloos Boeren uit den omtrek verschenen ter plaatse en hielpen bereidwillig. Ook de niet gewonde reizigers staken flink de handen uit de mou- wen. Aangezien er volslagen gebrek aan wa ter was, leden de gekwetsten ergen dorst, daar ook van het vlak bij gelegen station Sie- gelsddorf geen water werd gebracht. Afschu- welijk was het lijden van de slachtoffers, die in de vemielde waggons beklemd zaten, maar zij hidden dapper vol tot er hulp kwam. Het was te betreuren, dat in den hulptrein geen morfine aanwezig was. Men zag diep schokkende en ontroerende maar ook groteske tooneelen. Een zwaar gewonde vrouw, wie een schijf- je sinaasappel werd toegerikt, weigerde dit en smeekte er andere slachtoffers mee te ver- kwikken. Een student, die zware verwondin- gen aan het hoofd had, liep van waggon tot waggon en riep maar om zijn „Leibfuchs" (een speciaal aan zijn zorg toevertrouwde noviet). Een vrouw met drie kleine kinder en bij1 zich had docdelijke brandwonden gekre- gen: zij stierf, de jammerende kinderen had den geen letsel. Een passagier uit een der slaapwaggons, die in doodangst in nachttoi- let naar buiten was gehold, keerde in zijn af- deeling terug en maakte zorgvuldig toilet Boerinnen scheurden hun lakens of ondergoed stuk om ze als verbandmiddelen te kunnen gebruiken. Ook de lichtgewonden hielpen vlij- tig: een oorlogsinvalide redde versdiillende reizigers. Om zes uur's morgens waren er reeds 17 dooden, doch steeds werd doorgewerkt om uit de in elkaar geschoven rui'nes lichamen van ongelukkigen te halen. Over de oorzaak was niets met zekerheid te vernemen. Volgens spoorwegbeambten bereed de machinist deze lijn voor het eerst. Reeds wekenlang hadden de waggons op de plaats van het ongeluk bedenkelijk geslingerd. Ongeveer te zes uur reed de hulptrein met de slachtoffers en de overlevenden naar Neu renberg terug. Het was een nacht vol onbeschrijfelijke ellende en onzegbaar wee. Geen Nederlanders onder de slacht offers. Thans zijn alle slachtoffers, die bij de spoorwegramp zijn cmgekomen, herkend. Er zijn geen Nederlanders onder. Behalve twee Hongaren, man en vrouw, zijn het alien Duitschers. De vermoedelijke oorzaak Naar de Lokal Anzeiger uit Fiirth ver- neemt, is de recherche, in tegenstelling met de spooi-wegm.pii, van meening, dat de oorzaak van het ongeluk een aardschuiving is. Op de plaats waar de locomotief is ontspoord, heeft men n.l. spleten en gaten in den spoordijk ontdekt. Of deze zijn ontstaan door de regens van de laatste dagen of als gevolg van een fout bij de verlegging van den dijk, die on- langs heeft plaats gehad, moet nog worden uitgemaakt. De commissie van onderzoek naar de oor- zaken van de spoorwegramp heeft gister- morgen verscheidene getuigen genoord. Ofschoon tal van getuigen met geruchten en praatjes van een aanslag, als twee jaar ge leden bij Leiferde in Hannover, kwamen aan- dragen, is geen enkel bewijs tot nu toe ge- leverd kunnen worden. Het onderzoek wordt voortgezet. MANNEN EN VROUWEN ALS KIEZERS. In enkele distriden heeft men bij de alge meene Rijksdagverkiezing van 20 Mei de mannen en vrouwen met stembiljetten van verschillende kleur (rood en wit) laten atenj- men. Voor Groot-Berlijn is het resultaat van die proef thans bekend. Van de 3.129.945 kie zers in de hoofdstad waren 1.390.127 van het mannelijk en 1.739 818 van het vrouwelijk geslacht. De socialisten hebben 382.447 mannelijke en 433.749 vrouwelijke stemmen gekregen, de communisten 324.437 mannelijke en slechts 286.880 vrouwelijke. Voor de Duitsch- nationalen zijn de getallen 181.440 (m.) en 258.692 (v.), voor de volkspartij 72.326 (m en 85.540 (v.), voor het centrum 30.431 (m.) en 51.868 (v.), voor de democraten 90.243 (m.) enlOO.227 (v.), terwijl voor de economi- sche partij vrijwel evenveel mannen als vrou wen hebben gestemd. MALVERSATIES BIJ DE SPOORWEGEN. Bij de spoorwegdirectie te Dresden is men ernstige onregelmatigheden op het spoor gekomen. De reichsbahnbaurat Nikolai en de eerste secretaris Vieweg zijn voorloopig in hun ambt geschorst. Volgens de Dresdener Neueste Nachrichten hebben zij zonder toe- stemming aan een firma bestellingen gege ven, waarvoor ze retourcommissies tot een bedrag van 10 a 12.000 mark ontvingen. FRANKRIJK. AUTONOMISTEN VEROORDEELD. Bij verstek In het autonomistenproces van Colmar zijn zeven personen bij verstek veroordeeld, Ley tot 20 jaar, Roos, Ernst en Pink tot 15 jaar en Hirtzel, Schmildin en Zadok tot 10 jaar gevangenisstraf. Allen is tijdens gedurende 20 jaar verbod van verblijf opgelegd. ENGELAND. HOTELECHTSCHE1D1NGEN. Solicitors met strafrechterlijke ver ve! gin g bedreigd. In Londen heeft men een. nieuw middel be- dacht voor'ontbinding van een huwelijk, nl om echtscheiding uit te spreken op grond van een hotelrekening, waaruit overspel zou moe ten blijken. Van rechterlijken kant is herhaal- delijk tegen de bewijskracht van een dergelijk document opgekomen en onlangs heeft een rechter inderdaad geweigerd, daarop echt scheiding uit te spreken. Dezer dagen is voor den rechter wederom een dergelijke zaak voor- gekomen van een man, die 18' jarfn lang met dezelfde vrouw gehuwd was geweest en van wie hij scheiden wilde, omdat hij een andere vrouw had leeren kennen, met wie hij was gaan samenwonen. Hij wilde deze vrouw niet in de rechtszaal hebben en schreef daar- om aan zijn wettige vrouw een brief, waarin hij een hotelrekening insloot en die als volgt luidde: „Men geeft mij te verstaan dat ik ]e den stereotiepen brief moet schrijven en een hotelrekening moet zenden". De vrouw echter antwoordde haar man dat zij niet voornemens was, over te gaan tot rechtsvervolging onder onjuiste voorwendsels en deelde den rechter den inhoud van den brief mede. Lord Merri- dale, de president van het Hof voor Echt- scheidingen, nu heeft in dit geval aanleiding gevonden voor de waarschuwing aan het adres van solicitors, dat hij den „director of Public Prosecutions" op de hoogte zou stel len van gevallen, waarin een solicitor een client adviseerde gebruik te maken van „een stereotiepen brief met betrekking tot een voor- gewend geval van echtscheiding". Deze waar schuwing heeft onder solicitors groote beroe- nng teweeg gebracht. Tot nu toe werden ge vallen, waarin solicitors zich professioneel misdroegen, ter kennis gebracht van de Law Society, het lichaam, dat waakt voor de be- roepseer der solicitors en dat in bewezen ge vallen den schuldigen socilitor van de lijst afvoert. De rechters aanvaardden dit totnog- toe als een voldoende bestraffing voor profes sioneel wangedrag. De waarschuwing van den president van het Hof voor EchtsCneidin- gen befeekent echter, dat voortaan solicitors, die zich aan bovenbedoelde praktijk schuldig maken, met den strafrechter in aanraking kunnen komen. KOPPENSNELLERIJ OP NIEUW- GUINEA. Een vendetta Te Sydney is bericht ontvarjgen van een stammtnverdetta in het mandaatgebied van Nieuw-Guinea aan de Sepikrivier, waarbij een groot aantal personen werd vermoord. Jaren geleden deden de krijgers van een dorp een inval in een ander, waarbij zij iedereen doodden, die in hun handen viel. Zij, die de slachting overleefden, vormden een nieuwe nederzetting en besloten onlangs, zich te wre- ken. Er werd een voorbereidende plechtigheid gehouden; de mannen werden's nachts door middel van bamboefluiten opgeroepen naar het z.g. „Huis van Tambaran", waar een lied van haat werd gezongen. Gewapend met spo- ren, bogen, pijlen en knuppels, sloeg de bende haar tenten op nabij het vijandelijke dorp, dat zij tegen het aanbreken van den morgen bestormde en waar zij iedereen bin ned haar bereik dooddde. Zii onthoofdde de slachtoffers en deponeerden de schedels it het „Huis van Tambaran". Op aanwijzing van inwoners van Am- boenti, het regeeringsstation op driehonderc t mijl van de mond der Sepikrivier, die „gara ni octs" (inlandsche troms) hoorden dreunen. zond de regeerings-ambtenaar politie uit Deze kwam naar Amboenti met vier-en-twin- tig koppensnellers terug, die alien de koppen bij zich hadden welke zij bij den moord hadr den buitgemaakt. De koppensnellers zulle» zich voor de rechter moeten verantwoorden. HERSTELLING VAN DE OUDSTE KERK VAN LONDEN. Prinses Mary, 's konings d'ochter, heett Zondag in Smithfield een gedeelte van de oudste Londensche kerk geopend, dat vier eeuwen lang onder een paar meter aarde be- dolven had gelegen. Het vormde het oostelijk gedeelte van de kruisgang van de Priory- kerk van St. Bartholomeus den groote, die itl 1123 gesticht was. De kruisgang is tot 1922 door stallen bedekt geweest. De grond, onder welke het noordelijke gedeelte van de kruis gang ligt, moet nog gekocht worden en daar- na zal ook dit stuk van de gang opgegraven worden. De prinses kreeg verschillende belangwek- kende vondsten te zien, die men bij de opgra- vingen gedaan had, o.a. de oorspronfcelijke Normandische doopvont en een metalen ar- menbus op een eiken voetstuk, die vanaf de vijfde ecuw in de kerk gebruikt werd. HET VOORZITTERSCHAP VAN HET LAGERHUIS. Kopitein E. A. EUzroy candidaat. Een gisteravond bijeen geroepen verga dering van conservatieve parlementsleden in het Lagerhuis, die ondanks het late uur door 77 afgevaardigden bezocht was, heeft een voorstel aangenomen om kapitein E. A. Fitz- roy, vice-voorzitter der commissies, tot candi daat voor het voorzitterschap van het Lager huis te proclameeren. INDIe NEEMT HET VOORSTEL VAN KELLOG AAN. Sir Austen Chamberlain heeft aan den Amerikaanschen zaakgelastigde te Londen 'n nota overhandigd, waarin de regeering van Indie mededeeit, dat zij gaarne aan de be- raadslagingen over het sluiten van een ver drag tegen den oorlog zal deelnemen. HET BAKVISSCHENKIESRECHT. De laatste tegensland. In het Hoogerhuis heeft lord Newton, ge- steund door lord Gainford, gister nog een laatste poging gedaan om het „bakvisschen- kiesrecht" ten val te brengen, door voor te stellen, dat de leeftijd om het kiesrecht uit te oefenen voor alle nieuwe vrouwelijke kiezers op 25 jaar zou gesteld worden. De lord kanselier zeide, dat een dergelijk voorstel reeds met groote meerderheid in het Lagerhuis verworpen was en de kiesgerech- tigde leeftijd bovendien in Engeland, en dc dominions altijd 21 jaar geweest was. Men kan nu geen sfap achteruit doen, alleen uit angst voor de vrouwelijke meerderheid vac het totale kiezerscorps. Het amendement is daarop verworpen me* 87 tegen 41 stemmen. HONGARIJE. EEN BIJEENKOMST VAN SOCIALISTEN. Actie tegen Mussolini De socialisten hebben een vergadering ge houden. Een afgevaardigde hield een rede, waarin hij verklaarde, dat Hongarije de vriendschap van Zuid-Slavie meer noodig had dan die van Italie. Na deze redevoering betoogden de deel nemers tegen Mussolini. AMERIKA. DE AMERIKAANSCHE MINISTER t VAN OORLOG OVER DE ONTWAPE-. NING. Bij een toespraak tot 200 pas beeedigde officieren te Westpoint heeft de Amerikaan- sche minister van oorlog verklaard, dat de wereldvrede nog een droom is. Men kan nog niet bewerken, dat een volk geheel otnwa* pend is. De verwachtingen van de mensch- heid moeten op eep andere wiize worden ver- wezenliikt, ALRMAARSCHE COBRANT. i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1