een vlieoen muggen meer oP p 5 Provinciaal vileuws iterdam en uen naag maKen, aat NeaerianG jp het buitenland een slechte reputatie krijgt, die het niet verdient. Bij de verkiezing van bestuursleden werden gekozen de heeren D. H. Jordaan, A. J. Klaasen, A. Plesn/an, directeur van de K. L. St., en F. Corbeleyn. Daarna werd een bespreking geopend over Jret al of niet aanschaffen van een orgaan der vereeniging. Uitvoerig werd bet voor en teg en bespro- ken. Besloten werd ten slotte het aanhangige voorstel te stellen in handen van een commis sie, teneinde te onderzoeken of zal worden overgegaan tot oprkhting. De heer Van Deventer deed1 eenige mede- deelingen mede naar aanleiding van het ■iaarverslag. In het afgeloopen jaar werden iverzonden 229.000 brochures, 80.000 hotel- ijjsten, 18.000 platen en totaal 9000 zendin- gen, waarmede ongeveer 10.000 aan porti etc. waren gemoeid. Gewezen werd op de .wonder lijke berichten, die vooral in de buiten- landsche pers, met name in die van Amerika, 'de ronde doen over Nederland. Onder groo- te hilari'teit der vergadering werden hiervan eenige staaltjes gegeven. Vooral daarom is bet even we 1 noodig, den vreemdelingen een andere en betere kennis van ons land te geven. Nederland heeft nog'iets anders te iaten zien dan klompen en windroolens. Ver ier werd gewezen op het nut van het krijgen eener goede film van de reclame, welke de iV. V. V. maakt in het buitenland in verband met de Olympische Spelen. Onder langdurige toejuicbtingen werd ba ron Krayenhoff hulde gebracht voor al het- feen hij heeft verrkht voor de excursie der Lirtenlandsehb joumalisten. Vaals vroeg, of het hoofdbestuur zich met zal willen gaan bemoeien met de autobus- 'diensten en in verbinding wil stellen met het Departement van Waterstaat betreffende het verleenen van concessies. De voorzitter vroeg schriftelijise indiemng van dit verzoek om dan in het hoofdbestuur nader te worden overwsgen. De heer Henri Ter Hall vestigde de aan dacht on de straatjeugd en de manier, waar op de: tegen vreemdelingen optreedt De voorzitter zeide, dat het hoofdbestuur gaarne zal meewerken om hierin vedbetering te brengen. Besloten .werd de volgende vergadenng te JFilburg te houden. Baron Van Krayenhoff bracht hulde aan den voorzitter en een warm woord van dank voor zijn leiding. Hij sprak den wensch uit, aat hij niet heengaat, maar nog vele jaren de vergadering der vereeniging mag lriden. On der opstaan en algemeen handgeklap en lang- 'durig gejuich werd de voorzitter -gedrongen, op zijn besluit om heen te gaan terug te komen. De voorzitter dankte voor deze hulde, maar moest tot zijn leedwezen meedeelen, dab hij nu bij over enkele jaren zeventig jaar wordt, zich zal moeten beperken in zijn arbeid, mede op raad van de medici. Vandaar dat hij in het najaar zijn taak zal moeten neerleggen. Dit is de reden, dat hij thans voor het laatst de vergadering presicfeert. Met groot genoegen heeft bij steeds deze taak vervuld. Hij dankte alien voor de hartelijke wijze, waarop men hem steeds heeft bejegend en sprak de beste wenschen uit voor den toene- menden bloei der vereeniging. De heer Figi, uit Zeist, verzocht de ver gadering spontaan de beste wenschen te uiten voor den verderen welstand van den beer Treub, hem dankende voor alles wat hij voor de vereeniging heeft gedaan. (Lang- 'durig gejuich). Hierna stelde de heer Ter Hall voor, den *oorzitter te benoemen tot eerelid. (Gejuich). Daarna werd de' vergadering gesloten. KERMISGANGERS AANGEREDEN. Gisternacht reed onder de gemeente Voe- rendaal een auto uit Duitschland op een groepje kermisgangers in, die van de Iieer- lensche kermis naar huis terugkeerden. Een hunner kreeg een gebreken ruggegraat, ver- schiilersde anderen gebroken beenen en ar- men, de overigen lichte verwondingen. Gis- termorgen werd onder de gemeente Hoens- fwoek de chauffeur slapende in zijn auto door ■•ie marechaussees gevonden. Hij werd genr es t-eerd. De auto werd in beslag genomen. DE IJSELBRUG TE DEVENTER. Naar verluidt bestaan er bij de regeering tegen de financieering van een vaste brug over den IJsel te Deventer evenmin bezwaren als tegen het maken van een vaste brug ter vervanging der schipbrug over een vaste brug over den Rijn te Arnhem. Het schijnt, dat Voor de brug te Deventer de voorkeur zal worden gegeven aan een plaats, zoo dicht mogelijk bij de spoorbrug en wel ten Zuiden daarvan. ORKESTDIRIGENTEN. Zondag j.l. vond in Amsterdam de oprich- tingsvergadering plaats van den Bond van Orkest-dirigenteri. Van ongeveer 120 direc- teuren van harroonie- en fanfare-orkesten in Nederland, waren bewijzen van instemming ingekomen. Als leden kunnen zoowel beroeps- als dilettant-diredeuren toetreden. Het secretariaat is voorloopig gevestigd: L. Ebeling, Stadhouderskade 65, Amster dam (Z). TE'ERDAMPEN EN KANKER. Tijdens de zomerzitting 1927 der Provin dale Staten v*n Zuid-Holland is door een der leden de aandacht gevestigd op de opvat- ting, „dat de kanfcer wellicht verband houdt met de ieerdampen door het teren der wegen.'' In verband hiermede -werd de wenschelijkheid uitgesproken, dat bierover het oordeel van het Kanker-Instituut werd ingewonnen. Vanwege dit Instituut is thans bericht inge- komen dat aan de toeneming van sommige vormen van kanker, waaronder ook longkan- ver, niet valt te twijfelen, terwijl het eveneens vaststaat, dat bepaald* teersoorten, teerpro- ducten en daarmede ."W^ante chemische stof- fen bij mensdh en dier lmnker van de huid kunnen teweeg brengen. Het is echter nog nite gelukt, op nadere wijze verband tus- icben deze twee verschijnselen aan te toonen. Dok in het Antoni van Leeuwenhoekhuis zijn Kidjrzoekingen over deze vraag in gang. Mecbt een verder zoeken in deze richting jokJoende aanwijzing opleveren. dan zal het iiiS&ustt de aandadit ook van andere autori- op i5et vraagstuk vestige,n, en m over- tegbjg geven, sSedsts cife teersoorten tot de tee te Lfcten, wa«rvan de onschade- UjKneicf, hetzij door stanstische ervariug, het- zij op andere wijze, mag worden aangeno- meu. M1DDELEN TER BESTRIJDING VAN PLANTENZIEKTEN. Steeds meer worden nieuwe middelen ter bestijding van plantenziekten in den handel gebracht. Onder- allerlei schoonklinkende namen worden ze op de markt gebracht en door een voortdurende reclame, waarbij de schitterendste resuitaten in het vooruitzicbt gesteld worden, trachten de fabrikanten en handelaren de verschillende middelen aan den man te brengen. Er zijn onder de nieuwe middelen onge- •twijfeld goede producten, die, al zijn het geen medicijnen, welke tegen alle kwalen helpen, toch groote waarde kunnen hebben, omdat ze tegen bepaalde parasieten zeer werk- zaam zijn. Er is echter ook veel kaf onder het koren. Van verschillende stoffen beantwoorden de resuitaten bij lange niet aan de gestelde verwachtingen, andere geven in plaats van een gunstige werking nog schade aan de gewassen. Het spreekt dus haast vanzelf, dat men middelen waarvan men niets weet, niet op groote schaal moet gaan gebruiken. Joch zijn er nog tal van telers en kweekers, die zich door de mooie voorspiegelingen laten verleiden en dikwijls tot schade van zichzel bun gewassen met de onbekende middelen behandelen. Hiertegen dient emstig gewaarschuwd te worden. Als een nieuw middel aanbevolen wordt of als men door een advertentie er toe ge bracht wordt een nieuw middel te gaan ge bruiken, dan doet men goed eerst inlichtin- gen in te winnen bij onpartijdigen en des- kundige personen. Verder moet men met een onbekende stof nooit het heele gewas behandelen, beter is bet eerst op een gedeelte van bet gewas een proef te nemen. Men voorkomt daardoor, wanneer de stof onwerkzaam of nog erger, schadelijk is, belangrijke schade en ver- liezen. Blijkt het uit de proef, dat de stof goede eigenschappen bezit, dan kan men, zoo noodig, later het middel op groote schaal toepassen. Op deze wijze kan men het kaf van het koren scheiden, de resuitaten zullen wel uit- wijzen, welke middelen men wel en wel'ke men niet moet gebruiken. Dit laatste de ver- leidelijke reclame ten spijt. Verschillende nieuwe middelen zijn, of worden door den Plantenziektenkundigen Dienst beproefd. Men kan zich tot den Dienst te Wagenin- gen of tot de op verschillende plaaisen werk- zaak gestelde ambtenaren om inlichtingen wenden. EEN JACHT-AVONTUUR IN INDIe. Dezer dagen was een gezelschap van Ma kassar op jacht gegaan op wilde karbouwen, in de fouurt van Patalassang. Onder hen be yond] zich de bekende jager, de heer Herman, employe bij; de K. P. M. Op een zeker oogen- blik stond hij, in gezelschap van een Chi- neesch, op een veld, toen er een aangeschoten karbouw op hem aan kwam stormen. De Chi nees, die alleen op eigen levensbehoud be- dacht was, wierp zijn jachtgeweer weg en zette het op een loopen. De heer Herman kon niet mter vluchten en liet zijn geweer vallen, deed- een pas achteruit en wachtte den kar bouw kalm af. Toen bet beest hem genaderd was, pakte hij' 't dier biji de horens, en trachtte zijn kop om te draaien. 't Was een hachelijk moment, de heer Herman hield stand en wist den karbouw met zuik een kracht den kop om te draaien, dat't dier op de knieen kwam te vallen. Eerst toen kwam er hulp opdagen; niet de gevluchte Chinees, doch een kapalakampoeng Deze vatte den karbouw bij den staart en sneed hem vlug de hielpezen van de achter- pooten door, waama't dier kon worden afge maakt, meldt de „Mak. Crt." HET ROODE KRUIS EN GIFGASSEN. Op verzoek van het Internationale Roode Kruis, heeft het Nederlandsdhe Roode Kruis een nationale commissie ingesteld ter organi- satie van de bescherming van de burgerlijke bevolking in ons land tegen gifgassen. Deze commissie zal weldra haar voorbereidende werkzaamheden beginnen. DE „SCHUTTEVAER." Zal de tocht nog door gaan? Naar de heer Schuttevaer Jr. aan het Hbl. meedeelde, is de boot van zijn vader niet ver- kocht, zoodat de tocht stellig zal doorgaan. De heer Schuttevaer Sr. is uit Plymouth te Rotterdam aangekomen tot regeling van den tocht. VAN GEND EN LOOS. De houding van het spoorweg- personeel bij een eventueele sta king. In verband met het ultimatum en het drei- gement met staking van de hoofdbesturen van den Centralen Bond van Transport- arbeiders en den Ned. R.-K. Bond van Trans- portarbeiders, gericht tot de firma Van Gend en Loos, hebben1 de leiders van de vakbonden van het spoorwegpersonee! hun oordeel te kennen gegeven, dat als volgt is samen te vatten: Indien bet tot een staking bij Van Gend Loos mocht komen, dan zaT de directie der Nederlandsche Spoorwegen zich daarvan on- getwijfeld afzijdig houden, omdat Van Gend Loos geen onderdeel van de Spoorwegen uitmaakt. Het staat vast, dat het spoorwegpersoneel het werk van de stakers niet zal behoeven over te nemen, omdat het in strijd zou zijn met de bepalingen van het Reglement Dienst- voorwaarden 1926. Art. 15 van dat reglement zegt o.m.: Niemand kan1 worden verplicht de werk zaamheden van sftkers over te nemen anders dan wanneer deze werkzaamheden bepaalde- lijk behooren tot den spoorwegdienst. Bij een behoorlijke handhaving van het reglement is het uitgesloten, dat <te spoorwe gen bij een staking betrokken worden, \"erze- kerde men ons. DE VROUW EN DE OPENBARE AMBTEN. Nit er kans schijnt te bestaan dat het wets- ontwerp van 1923 tot wijziging der Gemeen- tewet niet zal worden gehandhaafd en een nieuw wetson twerp in voorberetding is, atsge sproeit met verzoekt het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging van Staatsburgeressen den mi nister van binnelandsche zaken dringend, niet alleen de benoembaarheid der vrouw tot secretaris en ontvanger der getneente voor te stellen, doch ook tegelijkertijd dit beletsel te gen de benoeming eener vrouw tot burge- meester en ambtenaar van den burgerlijken stand te willen schrappen, opdat het nieuwe nog te verwachten ontwerp in dezen voor de vrouw geen terugtred zal zijn vergeleken bij het ontwerp ip23, dat gebouwd was op het rapport der staatscommissie-Oppenheim. Het adres gaat vergezeld van een uitvoerige toe- lichting. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Op de vragen van den heer van Rapparc in verband met een auto-ongeval op den on bewaakten overweg onder de gemeente Etten en Leur nabij het Liesbosch op 3 Mei j.l., ant- woordde de minister van Waterstaat. Op 3 Mei j.l. is omstreeks 10 uur in den v.m. op den openbaren overweg bij K.M. 17.035 van den spoorweg Roosendaal—Bre da een van het Liesbosch komende auto door een goederentrein aangereden en zwaar be- schadigd, terwijl de bestuurder aan een vin- ger licht werd gewond. Zooals uit het inge steld onderzoek is gebleken, was deze aan rijding te wijten aan groote onoplettendheic van dezen bestuurder, die een zeer goed uitzicht op den spoorweg had. Ten aanzien van de overige vragen moge, onder verwijzing naar het antwoord van 18 Mei j.l. op vragen van jhr. de Muralt, inza ke het ongeval op 27 April j.l. op een onbe- waakten overweg in den spoorweg Leiden- Woerden worden opgemerkt, dat het minder juist is, als zou een commissie uit den spoor- wegraad in een rapport er zich op beroepen .hebben, dat onbewaakte overwegen voltrekt niet meer ongevallen veroorzaken dan be- waakte. Deze gevolgtrekldng is waarschijnlijk gemaakt uit een beschouwing van de statis- tiek van ongevallen in bedoeld verslag, waaruit blijkt, dat zich op de bewaakte over wegen in 1923 tot en met 1926 meer onge vallen en onregelmatigheden hebben voorge- daan dan op de onbewaakte overwegen. Hier- bij moet echter in aanmerking genomen worden, zooals ook in bedoeld verslag wordt betoogd, dat onder de vermelde aantallen op bewaakte overwegen ook die voorvallen zijn opgenomen, die slechts tot een onregelmatig- heid zonder nadeelige gevolgen aanleiding gaven. AARDAPPELZIEKTE. Hieraan kan worden toegevoegd, dat ook van 9 tot 10 Juni de weersomstandigheden in Zeeland gunstig zijn geweest voor het op- treden van de aardappelziekte. Het kan dus zeer wenschelijk geacht wor den het aardappelloof, speciaal dat van de vroege en van de voorgekiemde Eigenheimers te besproeien. GELUKTELEGRAMMEN. In de maand April werden 11828 Geluk- telegrammen verzonden bestemd voor het bin- nenland, 334 voor het buitenland en 1 voor een binnenlandsch Scheepsstation. Vanuit het buitenland en de binnenlandsche Scheeps- stations werden respectievelijk 291 en 53 Ge- luktelegrammen alhier ontvangen. Amsterdam verzond 2531 Geluktelegram- men en ontving van het buitenland en bin nenlandsche Scheepsstations 71Rotterdam 1241 en 37; 's Gravenhage 1121 en 51; Alkmaar 96 en 2; Arnhem 291 en 4; Breda 87 en 6; Deventer 75 en 1Dordrecht 81 en 4; Eindhoven 117 en 4; Groningen 316 en 6; Haarlem 253 en 12; 's Hertogenbosch 96 en 1; Hilversum 181 en 4; Leeuwarden 124 en 2; Leiden 111 en 1; Maastricht 122 en 7; Nijmegen 177 en 2; Tilburg 131 en 3; Utrecht 349 en 6; Zutphen 49 en 1; Zwolle 71 en geen; de overige kantoren in een totaal 4543 en 119. KORTE BERICHTEN. Voor de in het nieuwe gedeelte van IJmuiden te bouwen jeugdkerk heeft ds. Dijk- meester der Nederl. Herv. Gem. aldaar van baronesse van L. te Zeist een gift van 15.000 ontvangen. Zaterdag is te Utrecht de algemeene vergadering van de Centrale vereeniging ter behartiging van de maatschappelijike belan- gen van zenuw- en zielszieken gehouden. De Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen naam heeft gister- middag te Utrecht zijn tiende jaarlijksche vergadering gehouden. Gisteren is te Utrecht de algemeene vergadering van den Algemeen-en Neder- landschen Metaalbewerkersbond begonnen. De opkomst was groot. Zondagmiddag is de 8-jarige J. G., die thuisbehoort op een woonschuit, in de Laak- haven te's Gravenhage bij het spelen in het water geva-llen. Eerst 's avonds heeft een agent van politic met een dreg het lijkje opge- haald. Mevrouw V., wonende aan het Fran- kenslag te's Gravenhage, was Zondagavoiic! naar Scheveningen geweest. Toen zij weerte- rugkwam bemerkte zij, dat haar een klein 7,wart taschje ontrold was. In diit taschje had zij gebcrrgen 2 bankbiljetten van 100, 3 van 40 en 7 van 25. Het lijik van den 31 Mei j.l. overboord geslagen Volendammer visschers C. Sdhiilder, van de VD. 143, is door den Urker visscher A. Brouwer, van de UK. 184 bezuiden Urk drijvende gevonden en op Urk aangebracht. Het wordt door een motorbotter naar Volen- dam vervoerd. Zonaag is een verpleegde in het gast- htris te Uden, mej. v. d. T., die in een onbe- waakt oogenblik haar bed verlaten had, van een crap gevallen en zoo emstig gewond, dat zij aan de wonden is overleden. "ZONNESTRAALT Gistermiddag is ,,Zonnestraal", de eerste stichting van de Ned. Vereeniging tot het op richten van arbeidskolonies voor tuberculose- lijders in Nederland, officieel in gebruik ge nomen. Het gebouw is gevestigd te Hilver sum. 1NW. ZENDING IN NOORD-HOLLAND. De Vereeniging voor Inwendige Zending in Noord-Holland heeft Maandag haar voor- jaarsvergadering gehouden in het Americain- Hotel te Amsterdam. Voorzitter was jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden uit Velsen. Hij zeide o.m., dat was ingekomen een nota van twintig rechtzinnige predikanten e.a., die op 4 Juni j.l. te Alkmaar bijeen- kwamen, ter bespreking van voorstellen, welke zij wilden doen aan de Vereeniging; op eenige daaraan voorafg-egame samen- komsten was reeds een antwoord gezocht op de vraag, hoe deze Vereeniging beter aan haar doel zou kunnen beantwoorden, met name wat betreft het Noorderkwartier der provincie. E v a n g e 1 i s a t i e. De vergaderden oor- deelden, dat hier op alien een dubbele plicht rust: a. tegenover de Herv. medebelijders in gem-eenten, waar het evangelie niet v-erkon- digd wordt in overeenstemming met de be- ginselen van I.Z.I.N. (welke medebelijders thans allicht of onkerkelijk worden of zich bij andere belijdende Kerken aansluiten); b. tegenover hen, die de boodschap van den eenen en algenoegzamen zaligmaker niet of onvoldoende hooren. Met het oog hierop oor- deeld-en de vergaderden het noodzakelijk dat de I.Z.I.N. in iederen ring van Hollands Noorderkwartier een comite samenstelt, welk comite zal hebben samen te werken met alle bestaande evangelisatien, jongelings- en meisjesvereenigingen, Zondagsscholen e.d. in elken ring. Zondagsbode. De vergaderden meen- den, dat aan dit orgaan behoefte blijft be staan. Als voorbeeld van een goed evangelisatie- blad werd door meerderen de Blijde Bood schap genoemd. Voorgesteld werd, dat I.Z.I.N. een com missie van r-edactie benoemt, welke verband houdt met de bestaande bladen. Zendingsfeest. Ook aan het Noord- Hollandsche Zendingsfeest blijft, meende men, behoefte bestaan, al waren er onder de aanwezigen van oordeel, dat het bijzonder karakter beter zou uitkomen door het aan- nemen van een anderen vorm (b.v. Protes- tantendag). Als iijd werd de tweede helft van Jul: het best geacht. Agent en inspecteur. Eenstemmig waren de vergaderden van meening, dat aan de benoeming van een inspecteur vooraf moet gaan verbeteren van bet salaris van den agent-colporteur. Voor beide colporteurs werd gedacht aan een salaris van 20Q0. Organisatie. Voor alles oordeelde men het noodzakelijk, dat het hoofdbestuur van I. Z. 1. N. worde uitgebreid met leden uit Hollands Noorderkwartier, die de menta- liteit van den Noord-HolJander kennen. De voorzitter- der vergadering van recht zinnige predikanten e.a. te Alkmaar, ds. R. J. v. d. Meulen uit Purmerend, lichtte het eerste punt toe. Spr. raadde aan het arbeidsveld te verd-ee- len, door indeeling in ringen. Als in iederen ring een comite is opgericht, kan voor de wintercampagne een plan worden gemaakt. Ter vergadering te Alkmaar was men al gemeen van inzicht, dat samenwerking met de Gereformeerden even onmogelijk zou blij- fken, als samenwerking met de Roomschen. Spr. achtte het echter noodzakelijk met elkan- der voeling te houden, b.v. op het gebied van christelij-k onderwijs en de christelijke zieken- verpleging. Naar aanleiding van de voorstellen der Alkmaarsche vergadering ontstond een drukke gedachtenwisseling. Een lid van het hoofdbestuur meende, dat door de Alkmaarsche vergadering geen nieuwe din-gen waren voorgesteld. D-e voorzitter juichte uitbreiding van het werk ten zeerste toe. Een lid van het hoofdbestuur deelde mede, dat te Stompetoren een afdeeling met ruim 30 led-en van I. Z. I. N. is opgericht. Ook in Bergen gaat het werk goed vooruit. Het voorstel om comite's in de ringen te vormen en deze in het hoofdbestuur te doen vertegenwoordigen, werd aangenomen. Betreffende het zendingsfeest verzocht de vergadering het hoofdbestuur op zijn besluit om dit jaar geen zendingsfeest te houden, te rug te komen, waaraan het gevolg gaf Een nieuwe regelingscommissie werd benoemd, bestaande uit ds. H. J. H-eynes te Landsmeer, ds. H. J. Hak te Alkmaar, ds. G. Barger te Hoorn en ds. J. E. Steenbakker Moriljou Loyser te West-Graftdijk. Bij de kwestie inzake den te benoemen in specteur zei de voorzitter der Alkmaarsche vergadering, dat eerst verbetering moest worden gebracht in de salarieering van den agent-colporteur. Te Alkmaar vonden de meesten de aanstelling van een tweeden agent-colporteur vdorloopig noodzakelijker, dan van een inspecteur, die nog niets te in- specteeren heeft. De voorzitter zeide, dat d-e benoeming van den inspecteur aan het hoofdbestuur blijft. Mocht de vergadering anders willen, dan zou het hoofdbestuur hieruit zijn consequenties trekken. Daarna werd de vergadering door ds. Hak met dankgebed gesloten. CASTRICUM. Naar we vernemen is het vierde geval van tongblaar alhier geconstateerd en wel onder het vee van den veehouder A. Liefting te Noord-Bakkum. De ziekte laat zich wel niet kwaad aanzien, maar de veestapel, ruim 40 stuks, is te groot om voor kleine schade ge- waarborgd te zijn. —In verband met de wijziging van de halte van de electrische tram naar het Pro- vinciaal Ziekenhuis Duin en Bosch wegens opheffing van den overweg nabij het begin van den Kramersweg, is het verhoogd perron aldaar overbodig geworden en heeft men naast het seinhuis aan den overweg naar den Kramersweg een verhoogd perron aan- gelegd, waardoor degenen die met de tram naar Duin en Bosch moeten en eenigszins ge- .brekkig zijn, gemakkelijk kunnen instappen. HEEMSKERK. Met het rooicn van tulpen is een negm ge maakt. Afgezien van het feit dat de eerste gerooide bollen zelden tot de beste behooren, verwacht men geen best gewas, althans niet zoo goed als verleden jaar. Op vele akkers hebben de bollen te lijden gehad van Over- vloedig winterwater, zoozeer zelfs, dat in de duinen, waar het water slecbt weg kan, en kele akkers verdronken zijn. HEER-HUGOWAARD. Door onzen plaatsgenoot, den heer Tj. van Eik, werd met gunstig gevolg te Leeuwarden het examen voor melkcontroleur afgelegd. ingesteld door de F. N. Z. Officieel is het vertrek van den heer J. Louwe, brievengaarder aan het hulpkan- toor, naar Uitgeest, vastgesteld op 1 Juli a.s Het hulpkantoor Heerhugowaard Noord wordt nu een station onder beheer van den heer J. Stapel. SINT-PANCRAS. De vereeniging „Schoolfeest", welke ieder jaar eenige schooireisjes organiseert voor de kinderen der openbare lagere school alhier, vergaderde op Maandag 11 Juni in het lo, kaal van den heer Gemtsen, onder voorzu- terschap van den heer J. Sin jewel. De rekening van den penmngmeester wai groot in ontvangsten 285.04, in uitgavea 270.56, alzoo een batig saldo van 14.48. Rekenig en bescheiden werden nagezien en in orde bevonden door de heeren A. Hoog- land Jr. en Jac. de Vries, met de opmerking, dat een nota groot 13.75 voor uitgaven aan den tooverlantaarn ten laste moet komen aan het betreffende fonds, zoodat het saldo dan feitelijk bedraagt 28.23. Genoemd fonds is thans aangegroeid tot 102.88, waarvoor ter gelegener tijd getracht zal worden een school-bioseoop te verkrijgen. Den penning- meester werd dank gebracht voor zijn accu- raat beheer. Daarna kwam in bespreking het bestuurs- voorstel om met de kinderen der 4 laagste klassen, evenals vorige jaren, per autobus naar Bergen en bij guntig weer naar Eg- mond aan Zee, terwijl voor de hoogere klassen een reisje per autobus, via Haarlem en Amsterdam, naar het Gooi werd voorge steld. Aan eerstgenoemd reisje zullen 76 en aan het tweede 37 kinderen deelnemen, terwijl, in- gevolge een besluit van verleden jaar, ook die kinderen, welke dit jaar de school verlieten, aan de groote reis mogen deelnemen. Na uitvoerige besprekigen, die echter van zeer aangenamen en zakelijken aard waren, werd het bestuursvoorstei aangenomen met algemeene stemmen. Door enkele leden werd de idee naar voren gebracht, voor de eerst- volgende 4 jaren een rooster samen te stellen, zoodat de hoogste klassen achtereenvolgens zullen bezoeken: 1. Het Gooi, 2. den Haag, 3. Amsterdam, 4. Haarlem en Zandvoort. Al dus werd besloten. In de plaats van het aftredend bestuqrslid, de heer A. Stamines, die volgens rooster niet herkiesbaar was, werd, nadat er door het be- stuur op werd gewezen, dat het wenschelijk en alleszins billijk zou zijn, indien ook het Zuideinde in het betuur vertegenwoordigd was, gekozen de heer P. Wijdenes, welke de benoeming aanvaardde. Als daturas werden nog vastgesteld: voor de laagste klassen Vrijdag 13 juli en voor de hoogste klassen 20 Juli a.s. De voorzitter dankte de aanwezigen voor de aangename en za.kelijke beprekingen, waarin hij hoopte te mogen zien waardeering voor het streven, om de kinderen eenige nut- tige en aangename dagen te schenken, en sl-oot de vergadering. De predikant bij de geref. kerk alhier, ds, H. W. H. van An-dl, is beroepen te Hazen- woude. ZUID-SCHARWGUDE. Niettegenstaande er Zondagmiddag eel stevigen Zuid-Wester woei, hadden zich plm. 200 Tuisteraars begeven naar den muziektuin alhier, waar het lanfarekorps „Kunst na Arbeid" een matinee ten beste gaf. Een acht- tal nummers vormde het pi ogramma. Was de marsch „Ad Honores" van Sam. Vlessing al een dankbare inzet, niet minder verdienstelijk was de vertolking van de Ouverture „Fran- ?aise" van Louis neijnaw, het nummer waar- mede men op het concours te Breezand in een eere-wedstrijd den 2den prijs behaalde. Een bijzonder aandacht en dankbaar applaus ge- werd „Kunst na Arbeid" toen het de 2 num mers ten gehoore gebracht, waarmede men op genoemd concours den lsten prijs ver- wierf. Het was jammer, dat de wel wat te sterke wind het luisteren bemoeilijkte. WIJK AAN DUIN. De stand der aardbeien in onze duinstreek is zoo gunstig als dit sedert 1925 niet het ge val geweest is. De vroege zijn uitgebloeid en de vrucht begint te zetten. Deze soorten heb ben echter veel te lijden gehad van de nacht- vorst. Op't oogenblik staat Jacunaa in volls bloei en de velden leveren een schitterend ge- zicht op. Dag in dag uit ziet men door onze streken aan hooiwagens gelijk volgeladen wagens met leege sloffen gaan, welke, naar wij hopen, over enkele weken gevuld met de sappige vrucht naar de veilingen zullen terug keeren. Onze beste wenschen voor den a.s. oogsttijd, waarvan, zoo niet al les, dan toch zeker wel voor het grootste ge deelte van moet komen voor onze omgeving De twee laatste jaren is deze teelt eene ja^ merlijke mislukking geweest BERGEN. Gevonden voorwerpen. Een bruine dames-portemonnaie met ia- houd; een alpacca sigarettenkoker; een da- mes-portemonnaie met inhoud; een lorgnet; een zwart schildpad Iederen portefeuille, in- houdende ansichten enz.; een bruin taschje met inhoud; een nikkelen tabaksdoos; een kindermanteleen zakmes; een tompouse; een kinderportemonnaie met eenig kleingeld; een pet; een kussen; twee huissleutels; een licht- bruin kinderschoentje een gehaakt dames- taschje; een wandelstok; een grijze dames- portemonnaieen alluminium kinderschakeV armband. KOEDIJK. Ingekomen en vertrokken personen. Ingekomen: C. M. Duin, van Bergen. J. Houtkooper, van Warmenhuizen. A. Helmer, wed. A. Leek, van Alkmaar. M. Groen, van Harenkarspel. C. M. Stet, van Oudkarspel. Ph. M. Dommerholt, van

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6