Met de Rijndam near Leaden. Baraerillh# stand. jPUROL iflai*kf£3eiMchteii Bajifeftiansi Zljpe. jon. Broers, van Biowcef. VertrokkenA. Kuiper, naar Warmenhui zen. C. M. Beerse, naar Heiloo. J. P. Schroder, naar Heerhugowaard. J. J. Beerse, naar Limen. E.Hart, naar Zwol- le. E. de Haas, naar Berkhout. J. Dek ker, naar Oudorp. C. Noordstrand, naar Heerhugowaard. P. Kraakman, naar As- sendelft. W. Ootjers, naar St. Pancras. N Korn, naar Oudorp. C. T. de Wit, naar JEgmcmdbinnen. Jb. Madderora, naar St. Pancras. DIRKSHORN. Ds. Bouma albier is beroepen bij de geref. kerk te Hasselt. ANNA PAULOWNA. In de vergadering van den Anna Pau- Hownapolder zijn uitvoerige besprekingen ge houden in verband met de doorbiaak van den duiker, waarbij groot gevaar vocr overstroo- Sning van den polder bestond. Het eind van de besprekingen was, dat besloten werd een geheel nieuwen duiker te leggen, waarvan de kosten rondi 60.000 zullen beloopen. Voor Mat bedrag zal een leening worden aange- gaan. SCHOORL. De kermis behoort weer tot het verleden met al haar wederwaardighedn. Teekenend is fit dat de drukte steeds minder wordt. Zou t waar zijn dat de kermissen hun eigen dood Uterven We hopen't niet, daar we nog altijd 6n gepaste kermisvreugde nog wel iets aar- feigs will en zien. 't Is iets nit oude tijden, dat iyoor velen toch altijd weer nieuw blijft. De dansgelegenheden boden weer 't voile jgemxegen daar de beide cafe's zich hadden voorzien van prima dansmuziek. Doch een steeds terugkeerende attractie is urel de schouwburg van den heer Albert Bakker. De beste reclame voor't goede gezelschap jdat daar de kunst dient, is wel, dat teikenjare 'he tent gevuld is, en dat wel elken kermis- fcvond. Dit zegt genoeg, want van alle re clame is, 't oordeel van het pubiek wel de al ter beste. Zondagavond ,,'t Circuskind", Maandag »,de twee Weezen" en Dinsdag weer iets goeds, dat a-lles is door't gezelschap weer- gegeven op een wijze, welke de voile tevre- Senlieid van 't pubiek kon wegdragen, en jelgemeen is't verlangen dat ook een volgend |ear de heer Bakker met een mooi program- ma weder keert. Jammer dat de tooneeluitvoering van 't plaatselijk gezelschap „Joan van Score!" er junder moest lijden. 't Bezoek was daar klein en ook dit gezel schap bood iets goeds. 't Siu-k was echter zeer Vort geleden ook al eens opgevoerd. NOORD-SCHARWOUDE. Dinsdagmorgen had hier de eerste veiling In dit seizoen plaats van vroege aardappc- len. De veilingleider sprak een woordje, de marktvoorzitter sprak enkele woorden in ver band met den nieuwen keurmeester en den nieuwen controleur, er op wijzende, dat de keurmeester een buitengewoon moeiijke taak zal hebben den heer Zwart te verbeteren. Deze woorden lokten de aanwezigen tot een applaus uit. De eerste aanvoeroer was jjD. Barten met 417 K.G. groote schotten en 150 K.G. drielingen. Hij maakte respect 13.20 en 11.70 per 100 K.G. Daarna kwamen nog een vijftal aanvoer- ders. De totaal aanvoer was 3350 K.G. ende prijzen daalden even. EGMOND-BINNEN. Maandagavond vergaderde de Raad dozer gemeente onder voorzitterschap van den joco-burg-emeester J. Apeldoorn. De heer de Waard was met kennisgeving afwezig. De ingekomen stukken zijn Een schrijven van het P. E. N. met bericht, dat het niet bareid is de vergoeding voor het transformatorhuisje te Rinnegom geheel te laten vervallen, indien het net is gewijzigd. De Raad staat voor de keuze de betaling at te koopen door een som van f 1400 in eens te storten of per jaar een rente te betalen van i 160. Met algemeene stemmen wordt tot het eerste besloten. De gemeente-rekening 1926 kwam met eenige aanmerkingen retour, waaraan tege- moet zal worden gekomen. Ged. Staten vernietigden den forensen- aanslag C. A. van Zanten voor het belasting- /aar 19261927. B. en W. stellen voorr in beroep te gaan bij de Kroon. De Raad ver- eetiigde zich gaarne met dit voorstel. Een schrijven van Ged. Staten, houdende besiuit handhaving van het Raadsbesluit van 28 Nov. 1927, houdende afwijzing van het verzoek van P. van den Berg tot vergoeding van artikel 13 der L. O. wet, zoolang diens kind nog geen zeven jaar oud is, welk schrijven voor kennisgeving wordt aange- momen. Een verzoek van Chr. Brouwer om ver goeding bij art. 13 der L. O. wet voor zijn kind Elisabeth, die sinds 1 Mei 1928 de Christelijke School te Alkmaar bezoekt, wor It afgewezen in verband met de beslissing op het verzoek van Van den Berg, daar het kind van verzoeker ook den 7-jarigen leeftijd nog niet heeft bereikt. De Ned. Spoorwegen verleenden tcestem- ming tot het maken van een nieuwen toegang naar de halte Egmond aan den Hoef, onder voorwaarde, dat jaarlijks een gulden wordt betaald. Dit schrijven wordt voor kennis geving aangenomen. Een schrijven van H. Liefting, houdende, dat hij zich niet kan vereenigen met het Raadsbesluit hem 100 te laten bijdragen in de kosten van verpleging van zijn zoon in een Provinciaal Ziekenhuis, zal in geheime lifting worden behandeld. Een schrijven van Ged. Staten, houdende bericht ontvang -verordening tot bescherming iigendommen der bedrijven, wordt voor ken nisgeving aangenomen. Eveneens een schrij ven van hetzelfde college houdende verdaging beslissing op besiuit tot het aangaan van een geldleening ad f 5000, alsook de goedkeu- ring van Ged Staten op het Raadsbesluit tot aankoop van een tweeta] strookjes grond, n.I bij de Egmond-Binnervaart en voor bet Patronaatsgebouw. Van het gemeentebestuur van Bergen kwam een verzoek in om een gemeenschappe- lijke regeling aan te gaan betreffende kinde- ren, woonachtig in Bergen, die de C L. school i* F.gmond aan den Hoef bezoeken. r>e Kaaa oesioot aan Ged. Staten machtfging te vragen zoodanige regeling aan te gaan. Na yerkregen toestemming zal de regeling opnieuw ter sprake worden gebracht. B. en W. stellen voor den termijn tot ont- ruiming onbewoonbaar verklaarde woning met 6 maanden te verlengen. E)e Raad gaat hiermee accoord. Hierna s-luifing der openbare vergadering en gaat de Raad in comite. AKERSLOOT. Zondagavond omstreeks 10 uur brak een begin van brand uit in het perceel van J Buur aan de Sluis, bewoond door S. de Kroon, door het omvallen van een petroleum- toestel. Door bewoners en buren werd dit ge- bluscht en men vermoedde dat het uit was. Om ruim elf was er nog gekeken en bespeur- de men niets meer. Ruim half twaalf brak er opnieuw brand uit die dire-ct zoo'n hevigen omvang aannam, dat de bewoners in allerijl het huis moesten ontvluchten. Daar er nog een groote hoeveelheid hooi en stroo in huis was van J. Buur en het vuur aangewakkerd werd door den hevigen wind, was de oude boerderij spoedig verbrand Met een slang op de waterleiding had het blus- schingswerk plaats, hetgeen door het aanwe- zige hooi langen tijd duuTde. Daar de windrichting nog al gunstig was hadden debelendende perceelen geen hinder van den brand. Gedeeltelijk werd deze boerderij gebruikt voor het bei'gen van gereedschappen, hooi en stroo door den eigenaar, ierwijl een gedeelte werd verhuurd aan S. de Kroon. Zoowel eigenaar a!s bewoner war en ver- zekerd, maar laag. OUDE NIEDORP. Maandagavond vergaderde de Vereeniging tot bevordering van getrouw schooibezoek in het cafe van den heer A. Mijts te Verlaat Tegenwoordfg waren 10 leden. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer Schroevers, werd tot be- stuurslid benoemd de heer A. van Zoonen, in de plaats van den heer A. Mijts, niet herkies- baar. Hierop volgde bespreking schoolfeest. Na hierover nog al eenigen tijd van gedachten gewisseld e hebben, werd bij meerderheid van stemmen besloten om op 18 Juli a.s. een reisje per auto naar Huisduinen te maken. Zoo mogelijk zal dan ook een bezoek aan het vliegkamp worden gebracht. Alle kinderen die de school bezochten, mogen aan het feest deelnemen; slechts een kind heeft 1 willekeu- rig verzuim gemaakt. De rekening over 1927 werd door de hee- ren J. Biersteker en F. Leek onderzocht en op hun advies door de vergadering goedge- keurd met een voordeelig saldo groot f 104 86. Ontvangen was 223.38 (hieron- der bcgrepen saldo's van het vorige jaar), terwijl werd uitgegeven 118.52. De penningmeester ontving een woord van dank voor zijn accuraat beheer. Hierop werd de vergadering na rondvraag onder woorden van dank gesloten. BERGEN (Mei.) G e b o r e n Hans, z. van Dirk Leonar dos Daalder en Hendrica Huberdina Over- derveen en Klazina Boonaeker. Cornelis steegen Trijntje Maartje, d. van Jan Ne- Gerardus, z. van Adrianus Roobeek en Alida Briefjes. Pieter, z. van Pieter Jan Vlam en Jannetje Bos. Johanna Jacoba Maria, d. van Jacobus Engelbertus Miltenburg en Maria Catharina Blauwhof. Geertruida, d. van Willem Wokke en Maria Dekker. Tan Berends, z. van Barend de jonge en Mariitje Kroon. Aafje Dieuwertje, d. van Jan Schrooder en Dirkje Eliezabet Stam. Catharina Jacoba, d. van Jacob Houtman en Catharina Jacoba ter Bruggen. Gehuwd: Petrus Stephanus van Ruiten en Maria Catharina Nanne. Dirk Schoen en Alida Cornelia Stammes. Adrianus Delis en Aartje Bak. —Andreas Petrus Wok ke, onlangs te Roozendaa! en Reina van Praag te Laren. Cornelis Elling te Haar lem en Barbera Beeldman. Jacobus Jonk te Schermerhorn en Elisabeth Wokke, on langs te Alkmaar. Overleden Elisabeth Maria Sluijter, oud 17 jaar. Dirk Min, echtgenoot van Maartje Wiering, oud 64 jaar. Maria Dekker, echigenoote van Sjoerd Boersma, oud 46 iaar (overl. te Alkmaar). Gertru- dis Cornelia Henneman, oud 5% jaar. KOEDIJK. (Mei). Geboren Hendrikus Petrus Maria, z van H. P. A. Graat en M. Koopman. Marie, d. van Jacob Kramer en Antje Bram- mer. Cornelia Maria, d. van F. van der Gragt en Maria Fatds. Marie, d. van P. J. Lammerschaag en M. IJ. Schipper. Gerrit, z. van R. Trkstr,? en G. Dekker. Dirk Jan, z. van J. van der Woude en Tr. Wagenaar. Anton, z. van P. Sikkes en G. IJff. •Overleden: Simon, z. van Simon Ko- nijn en Petronella Kraakman, 2.8 jaar. Getrouwd Sijmon Smit en Johanna Hes. Hermanus Gerardus van Veen en Stijntje Hoogcbootn. De N. R. V. onder eigen vlag. (Van een bizonderen verslaggever). Vijftien jaren geleden, in 1913, maakte een groepje arbeiders een uitstapje naar Londen. de heele tocht duurde niet langer dan drie dagen, uit en thuisde kosten waren niet hoo- ger dan 19. Had men bij die gelegenheid den leider van dit clubje voorspeld, dat hij eens, als wijlen de dappere De Ruyter, de Theems zou opvaren onder eigen vlag, en met een schip dat passage bood voor 1100 man, dan zou hij, hoewel man van een zeer levendige verbeelding, ongeloovig hebben ge- glimlacht. Maar hier is weer een geval waar- in de werkelijkheid ver boven de fantasie uit gaat. Dit groepje is er een van voortrekkers gebleken van een organisatie, welke thans 66,000 leden telt, die uitzwermen over ons land, over heel Europa, straks naar Amerika, Azie en andere werelddeelen; een vereeni ging met spanning naar alle zijden, die voed- sel geeft aan het levendig begeeren naar meer kennis van andere landen, andere vol ken, een begeerte die kenmerkend is voor den geest van onzen tijd, die leidt tot meerdere waardeerlng van menscilWi buiten onze gren- zen, hun cuituur, hun bouwkunst, de schoon- heid van hun land en hun steden. De eigen vlag, die is het welke de reis van de N. R. V. naar Londen zulk een merkwaar- dig relief geeft. Deze gebeurtenis was mr. M. J. v. d. Flier aanleiding te spreken van een feestreis. Want de commercieele beteekenis van het werk dezer organisatie met haar ideee! doel trok de aandacht van de directie der Holland-Amerika-lijn, die nieuwe moge- lijkheden spert in den gezonden groei van de reislust bij een koopkrachtig deel van ons volk. Van de samenwerking tusschen N. R. V. en H. A.-lijn was deze reis het eerste resul- taat. De gelegenheid om met een geheel eigen organisatie reizen te maken tegen prijzen, welke niet in verhouding staan tot hetgeen geboden wordt, is daarmee belangrijk ver- ruimd, het comfort aanmerkelijk vergroot; men verwacht dat daardoor velen, die tot dus- ver op eigen gelegenheid reisden, van de be- middeling der N. R. V. gebruik zullen ma ken; dat er inderdaad grond is voor een der- gelijke onderstelling blijkt hieruit, dat het le- dental een accres heeft van circa 600 per week. Men had daarom wellicht voor deze reis meer dan 276 deelnemers mogen ver- wachten; maar het was nog wel wat vroeg in het seizoen en het weer stimuleerde de lust tot deelname niet. Buitendien wacht men in Holland liever eens af, hoe zoo'n eerste reis verloopt en in welke mate zij den deelnemers bevalt. Zij die thuis bleven hadden ongelijk. Wat er onder de deelnemers tot uiting kwam, wijst op een buitengemeen groote erkentelijkheid voor het genotene, in elk opzicht; wat nog niet zeggen wil dat er voor het bestuur van de N. R. V. geen leering te trekken zou zijn uit deze proefreis met een zoo groot gezel schap; doch dit betreft een verdere perfection- neering van de techniek van het reizen en masse, welke omgaat buiten de waardeering van het thans gebodene. Wie het voorrecht geniet te mogen kijken in de keuken waar mr. v. d. Flier de opperkok is, verbaast zich over de duizend- en een moeilijkheden, die het ge- recht dreigen te bederven, en zijn waardee ring groeit tot bewondering wanneer hij waarneemt hoe alles wat schadelijk zou kun nen zijn onmiddellijk wordt opgemerkt en ver- v/ijderd, en hoe elk gerecht ten slotte met den geur en de schittering van een verplichte plum-pudding met extra verrassingen wordt opgediend. De Rijndam, die getooid met de vaderlandsche driekleur, de vaan van de N. R. V., de vlag van de H. A. Lijn en de vertrek vlag te Hoek van Holland lag, was een fees- telijke invitatie. De zon verleende den deelne mers een glanzenden uittocht; alle hens wa ren aan dek toen het sein tot afscheid gegeven werd en de schroef den arbeid begon. We zijn, hoewel een zeevarend volk, door het land lichtelijk gedegeneerd, en daarom deden de meeste passagiers wat onwennig letterlijk zoo wel als figuurlijk ietwat uit het evenwicht gebracht, toen de Rijndam zijn speelsche vaart begon. De glimlach van de zee was zonder ironie, de zeer enkelen ten spijt, die zich ernstig hadden voorgenomen de sensa- tie van zeeziek te zijn te zullen ondergaan. Hoek van Holland, de blonde poort van Rotterdam, verdween uit het gezicht toen de thee de aandacht opeischte. Ieder had daarna zijn woning aan boord te inspecteeren, zijn eetzaal en zijn plaats aan tafel te zoeken. Men roemde de voortbeffeliikheid van de Rijndam-keuken, maakte kennis met de mees te bewoners van dit drijvende eiland, danste en zong, om ten slotte de kooi te gaan zoe ken; slapen in een vreemde omgeving kunnen de meesten wel, maar in een schip, waarvan de trilling op de menschen in de Ijleine bedden overgaat, is het slapen iets apartsdat bleken velen te moeten leeren, en toen ze in een regel- matige trilling waren gekomen en den slaap voelden naderen; liet de machinist stoom ont- snappen en kwam de schroef in rust. Waar aan ze toen ook weer opnieuw moesten wen- nen. Half zeven werd de irompet gestoken en de reveille geblazen. 't Wachten op goed tij was veranderd in een schoone vaart. Lang- zaam voer de Rijndam, die voor deze rivier een tamelijk groote diepgang heeft, de Theems op, de „vloeibare historie", zooals John Burns haar heeft genoemd; in den och- tendnevel was het landschap een studie in grijs, met even een zachte streeling van opa- ien glanzen wanneer nu en dan een bleeke zon zich naar voren wist te dringen. Kleur gloeide in de omgeving, naarmate het weer klaarder werd. Decoratief stonden de rood- bruine zeilen van de visschersscheepjes op het water. Zoo de metropolis te naderen, langs South-End, Woolwich en Gravesen4, heeft zijn bijzondere bekoring, hoewel de aan- komst aan de Zuidkust met haar imposante, grillig gevormde en van licht schitterende krijtrotsen op ons, bewoners van een vlak land, stellig grootscher indruk maakt. 't Kerkbezoek moest van het programma wprden geschrapt De boot was te laat in Greenwich, en hoewel de Rijndam uitgerust is met het noodige voor een R. K. kerk- dienst, ontbrak het voornaamste: de priester. Doch aan de officieele ontvangst namens de Londensche Kamer van Koophandel stond niets in den weg. Mr. Car Michael, voorzit ter van de afdeeling Toerisme van deze Ka mer, werd aan boord gebracht; deze heeft de reizigers welkom geheeten en mr. v. d. Flier gefeliciteerd met deze eerste reis onder „Your own flag", waarop de voorzitter van de N. R. V. verklaarde "in een buitenge woon goed temper" te zijn vanwege de har- telijke ontvangst, het mooie weer en de Rijn dam, die in de vaart zulk een prachtig schip bleek te zijn. Intusschen opende Londen den touristen een minder gunstige perspectief. De lucht bo ven de stad verkleurde vrij snel van okergeel tot blauw-zwart, en toen de tender de reizi gers naar de Westminsterpier bracht zagen zij over de bruggen verlichte trams en bus sen rijden. hoewel het midden op den dag was. Gelukkig werd de Londensche „fogg" hun bespaard, ontlastten zich de wolken in een plasregen. De groote autocars, waarmee een tocht door de stad werd gedaan, waren met zeilen overspannen, waaraoor het uitzicht gelimi- teerd werd tot de bel-etage, hoogstens tot de Jioorzltten j Dll DA| Stukloopen U 1— Zionnebrand en Smetten eerste verdieping van de gebouwen waar- langs het gezelschap werd gevoerd. Tijdens de wandeling in Kew-Gardens werd het droog, zoodat men gelegenheid kreeg over het veerende grastapijt te loopen, wat voor een Hollander een speciaal genoegen is om dat het hem in het eigen land een boete zou kosten. Langs de beroemde kastanjelaan werd het gezelschap langs Hampton Court weer naar den tender gebracht. 's Avonds heeft coliega J. Reyneke van Stuwe, corr. van de N.K.C te Londen, een causerie gehouaen over Londen, het zwart- wit van den portland-steen, waaruit de meeste groote gebouwen zijn opgetrokken, de beteeke nis van Downingstreet, over de parken van Londen, de Hollandsche kolonie en't Britsch museum. 's Maandags kregen de St. Pauls en de Tower een beurt; de topie of the day waren de kroonjuweelen, waarvan de schittering de reizigers meer interesseerde dan de plek waar Anna Boiiyn het leven liet 's Middags was er een uurtje voor het Britsch Museum, een kijkje in de Egyptische zalen en die van Volkenkunde. De dag werd besloten met een bezoek aan het Hippodrome, waar een revue werd opgevoerd met heel goede tooneelen en zeer fraaie costuums. Toen men aan boord terug was scheen iedereen behoefte te gevoe- len over de indrukken van den dag nog wat te praten in de eerste klasse rooksalon, zoo dat het heel laat werd voor men ter kooi ging- Dinsdag brachten de auto's de reizigers naar Windsor, waar het kasteel bezichtigd werd. De thee schoot er bij in, en ook de wan- deling door Greenwich ging niet door, omdat er een officieele avond met een officieele tafel was, waaraan de heer De Meester, onze con sul-generaal te Londen, en de heer Baart de la Faille, de Hollandsche predikant en me- vrouw als gasten aanzaten, die door mr. M J. v. d. Flier werden welkom geheeten; ieder van hen sprak woorden van hulde voor het werk van de Reisvereeniging. De heer Bergman, voorzitter van de afd. Bussum, vertolkte den dank van de deelnemers, die het bestuur als een blijvende herinnering een portret zullen aanbieden van wijlen Toynbee, van wiens werk de heer v. d Flier een groot vereerder is. Tenslotte heeft de laatste den heer G. Knoth, vertegenwoordiger van de H.A. Lijn, gehuldigd, aan de directie was reeds Zaterdagavond een telegram van erkentelijkheid gezonden en kapitein J. K. Leeuwen en zijn staf. Om drie uur Woensdagmorgen vertrok de Rijndam en toen waren de meeste passa giers nog maar pas naar bed. Om hen te ge rieven was het ontbijtuur verlaat tot 10, doch de tafel vertoonde verscheidene hiaten. He schip was namelijk in een zachte cadans geraakt, wat velen onwel maakte. Gelukkig keerde, tegen het middagmaal, dat extra ver- zorgd was en het karakter van een feestmaal tijd droeg, de gelijkmatige gang terug. Na de thee kwam weer land in zicht en om even half vijf vielen enkelen hun nieuws- gierige verwanten aan den cever in de armen Tot het laatst bleef de stemming rozig en herhaaldelijk werden de leiders gecomplimen teerd, evenals de heer Knoth en kapitein Leeuwen. Een bijzonder woord van dank heeft de voorzitter van de N. R. V. gebracht aan de heeren J. Eckhart en J. van Oostrum en hun dames, die de leiding van het gezel schap hadden gedurende deze dagen: een moeitevolle arbeid, welke een aparte uiting van erkentelijkheid wel zeer verdiende. Het mooiste was, dat de meeste reizigers met al hun Engelsch geld terug keerden Zooals de regeering van Monaco er voor waakt, dat haar onderdanen hun geld niet verspelen in Monte-Carlo, zoo heeft de leiding der N. R. V. de schaapjes veilig bijeen gehouden, hun weinig of geen tijd gelaten er alleen op uit te gaan. De meesten zullen een nog goedkoope re reis hebben gehad dan zij dachten en dat zal er toe meewerken de populairiteit van deze reizen nog weer extra te verhoogen. SPANJE. PRIMO BLIJFT! Primo de Rivera heeft inzake den politie- ken toestand aan de pers verklaard, dat de nationale vergadering eerst tijdens de laatste periode van haar bestaan de ontwerpen voor de fundamenteele wet des lands zal onder zoeken, opdat het land ze dan eveneens later door een nationaal plebisciet zal goedkeuren. Primo de Rivera verheelde met, dat nij et over dacht zich in October a.s. terug te trek ken, niet om rust te nemen, maar om te wer- ken aan de versterking van de Patriottische Unie en opdat het plebisciet zou kunnen plaats hebben onder een andere regeering, bestaande uit elementen, die het huidige be- wind gunstig gezind zijn Hij zal evenwel niet heengaan, want de oude partijen hadden van dit voornemen kennis gekregen en acht- ten het oogenblik gekomen dat zij zelf het be- wind in handen zouden nemen en dat Primo de Rivera heen zou gaan. BELGIe. DE STAKING AAN DE ANTWERPSCHE SCHEEPSWERVEN. Na ruim drie maanden strijd wet- geren de stakers aanvaarding van concessies der patroons. Ver- schijnselen van het verloopen der staking. De begin Maart uitgebroken werkstaking aan de scheepswerven duurt nog steeds voort: Verleden week scheen het, alsof het eta- flict in zijn laatste stadium was getreden, wijl van patroonszijde belangrijke concessies werden aangeboden inzake loonsverhooging en verdere eischen der stakers. Alhoewel eenige honderden leden van libe. rale en christelijke vakorganisaties bij dit ge- schil zijn betrokken, berust de leiding feite- lijk geheel bij den socialistischen vakbond. Het bestuur hiervan scheen niet ongevoelig te wezen voor de patroonsvoorstellen en gaf zijn leden in overweging tot aanvaarding te besluiten Er werd echter in anderen zin be- shst; men hield zich aan de leus: „al!es of niets Men besloot de aangeboden concessies van de hand te wijzen, en den strijd-voort te zetten. i Intusschen schijnt een dee! der stakers het met geheel eens te zijn met die tactiek. Maan dag zou bij eenige werkgevers de arbeid zijn hervat. Welk een zeer aanzielijk financieel nadeel dit conflict veroorzaakt, blijkt uit het feit dat, volgens een in het scheepvaartbedrijf be- kend blad, alleen aan dokgelden een bedrag van circa 3 millioen frs. schade wordt gele den. Wat er aan loonverlies is verspeeld, hoe- veel aan patroonszijde is ingeboet, valt niet te schatten, maar bedraagt niettemin onge- twiifeld een zeer respectabel millioenen-be drag. POLEN. DICTATOR IAAL OPTREDEN. Een debat over het gebruiken van niet gevoteerde gelden. in het Sejm te Warschau heeft een ietvat opgewonden debat over de oorlogsbegrooting plaats gehad. Hierbij maakte de sociaal-democraat Lie- bermann er bezwaar tegen, dat de begrooting van 1927 officieel slechts een bedrag van 624 millioen zloty voor Oorlog bevatte, doch dat niettemin nog een bedrag van 214 mil lion zloty voor legerdoeleinden werd uitge- ven, terwijl de regeering het blijkbaar nie' noodio- hpeft eeacht, hiervoor de goedkeuring van het parlement bij suppletoire begrooting te vragen. GRIEKENt AND. EEN GEVECHT TUSSCHEN POLITIE EN ROOVERS. De commandant van de gendarmerie in Epyrus heeft aan het ministerie van buiten- landsche zaken meegedeeld, dat in den nacht van 9 op 10 Juni een sterke bende roovers door de gendarmen verrast is bij het grens- dorp Mazaraka. Geholpen door boeren zijn de gendarmen een gevecht op leven en dood met de roovers begonnen, waarbij men her haaldelijk handgemeen raakte. In dien strijd is de rooverhoofdman onthoofd en zijn nog verscheidene andere roovers omgebracht. Van de gendarmen zijn er drie omgekomen. Een officier en een boer zijn gewond. De rooverbende, die een waar schrikbe- wind in deze streek uitoefende, had versdiei- dene moorden, diefstallen en brandstichtin- gen oo haar geweten. 8ROEK OP LANGENDIJK, 13 Juni 1928. Langedijker Groentenveiling. Op df heden gehouden veiling waren in totaal 25500 K.G. aardappelen aangevoerd, w.o.: Schotsche muizen 14.1016; Drielingen 12.30—/ 14.90; Kleine 8.90—/ 11, alles per 100 K.G. BOVENKARSPEL, 12 Juni 1928. „D« Tuinbouw." Heden besteedde men voor: Bl. kooi le s. 1320; Bloemkool 2e s. 7 12; Gr. Sch. Muizen 6.70—/ 7.30; Kl. Sch. muizen 5.80—/ 5.30; Kriel 4.50— 4 70. Chauffeur„Is U de moeder van mynheer Jansen Dame (onvriendelijk)„Ja, hoe weet je dat Chauffeur „Ja ziet U.mijnheer Jansen heeft me zoo'n eoeie beschruvina .van U ^eireueB." Shoiti,

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7