llkmrickt GuraiL De larkios van Bardelys, Radio-hoekje De Oiympische spelen. FEU1LLET0N. M0MZEEPFABR1EHENDE DUIR Xo. 139 1928 Honaerd oertigste Jaargang. Donderda^ 14 Juiii. Vrijdag 15 Juni. Hilversum, 1060 At. 12.302.Lunch- muziek door het Trio-Verhey. 6.—7.15 Diner- muziek door het Trio Rentmeester. 7.15 7.45 Wekelijksche boekbespreking door Dr. L. J. van Hoik. 8.9.15 Kamermuziek. Lucile Delcourt, harp. Joh. Feltkam-p, fluit. Go-de- froid Devreeze, alt viool. 9.1511.— Con cert door het omroep-orkest on-der leiding van Nico Treep. Huizen, 340.9 At. (Na 6 uur 1870 At.) 12.30 K. R. O. Tijdsopgave. 12.30—1.30 Lunehmuziek door het Trio Winkels. 4. 5.N. C. R. V. Gramofooneonrert. 5.6.45 Vooravond concert Mevr. Marie Hoving van Driel, sopraan. Jan L. Hoving, declama- tie. Ilenka Ritschel, piano. 7.7.30 K. R. O. Cursus Gregoriaansch door den Eerw. Heer (J. C. W. van der Wiel, leeraar aan het semi- narie Hagevelt te Heemstede. 7.30 V. P. R. O.-avond. Lezing door Dr. K. H. Boersma te Leiden: A. Pierson. Daarna cursus door prof. Dr. H. T. de Graaf, Leiden: Zelfopvoe- ding (2). Het muzik. gedeelte wordt ver- rorgd door Henr. Bosnians, piano. Bos- Jan szen, cello. H. Ehrenfeld, fluit. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonaten- voor cello en piano). 12.50 Orgelconccrt. 1.20— 2.20 Orkestconcert. 3.20 Histor. causerie. 3.45 Muziek. 3.50 Tooneel voor scholen. 4.50 Balladenconcert, alt en piano. 5.20 Tuin- praatje. 5.35 Kin-deruurtje. 6.20 Orkestcon- tert. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Orkestcon cert. 7.20 Bioscooppraatje. 7.35 Bach's sona- ten voor fluit en piano. 7.45 Lezing: Trage dies-of Shakespeare. 8.05 Vaudeville. Dans- orkest en variete-artisten. 8.50 Concert door de „Royal Academy." 9.20 Nieuwsberichten. 9 35 Nieuwsberichten. 9.40 Speech door de Rt. Hon. Earl of Balfour. 10.10 Concert door het militaire orlcest. F. Titterton, tenor. V. Hely—Hutchinson en G. Bryan, piano. 1 i .2012.20 Dansmuziek. Par its „Radip-Paris", 1750 M. 10.50 11.Gramofoonmuziek. 12.502.10 Or kestconcert. 4.05—5.05 Orkestconcert. 8.50— 11.20 1. „Tannhauser", Wagner en werken van Widor-Orkest. Langenberg, 469 At. 1.252.50 Orkest concert. 6.20—7.15 „Schwanengesang", laat ste werk van Schubert. 8.35 Orkestconcert. Orkest onder leiding van Dr. Buschkotter en Hr. Feldin, cello. Daarna tot 12.20 Dansmu- riek. Zeesen, 1250 At. 12.20-4.20- Lezmgen. 4 20—5.20 Orkestconcert. 5.20—8.05 Lezm gen. 8.05 „Fidelio", opera in 2 acten van Beethoven. 10.50 Sluiten. Hamburg, 395 M. 4.35 Duitsche sprook- jesmuziek. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Orkest concert. 8.2011.20 „Gedrun", tooneelspel in 5 acten van Bruno Peyn. Daarna cabaret. Brussel, 509 At. 5.20—6.20 Dansmuziek. 6 507.50 Kamermuziek door het radio- trio. 8.35 Orkestconcert. 9.05 Gramofoon muziek. 9.25—9.50 Orkest en Ht. Goossens, Vlaamsch humorist. 9.50 Vlaamsche cause rie. 10.-10.35 Orkestconcert. lTfRANKENBERG - ALKMAAR, belast zich reeds 20 jaar met het copieeren of vermenigvuldig'en van bestekken, rap- porten, bruiloftsliederen enz. Uiterst lage tarieven. HET OLYMPISCH VOETBAL- TOURNOOI. Eindelijk dan de finale van de finale. Een extra wedstrijd, die het Olympisch Co- mite opnieuw 40.000 toeschouwers bezorgi en een onverwacht buitenkansje voor den penningmeester moet geweest zijn. Een warm zom'erzonnetje geeft het Stadion- terrein een feestelijk aanzien en in den vroe- gen middag is't daar al zoo druk, dat't inte- ressant is het schouwspel van de elkaar ver- dringende menschen gade te slaan. Zooals bekend waren thans alleen kaarten aan de loketten te verkrijgen en toen wij on- gcveer vijf uur bij het Stadion kwamen, wa ren de duurdere plaatsen zoo goed als uitver- kocht. Voor de standplaatsen had zich een onover- zienbare breede rij liefhebbers opgesteld en elke tram die zijn passagiers losfe, deed een nietiwe stroom canaidaten op een drafje naar het einde van die rij loopen, in de hoop voor bet sluiten der loketten nog een toegangs- kaart te kunnen bemachtigen. De pers, wie een afzonderlijke ingang was aangewezen, heeft het in dergelijke gevallen Naar het Engelsch van RAFAeL SABATINI. (Schrijv-er van „De Zeevalk"). 155) „Roxalanne, ik ben ni-et naar Lavedan ge- komen, om u goeden dag, vaarwel, te zeg- geu. Ik vraag van u een welkomstgroet en niet een groet tot afscheid". „En toch is dat alles wat ik u geven kan. Wilt ge mijn hand niet aannemen? Mogen wij niet als vrienden van elkaar scheiden?" „Neen, dat kan niet, want wij scheiden niet van elkaar." Het was alsof het staal van mijn vastbe- radenheid sloeg op den vuursteen van de hare. Zij sloeg de oogen even tot mij op als of zij mij excuus wilde vragen, zuchtt-e, haal- de de schouders op, keerde zich om en ging naar de deur. ..Anatole zal u lets brengen om u te ver- frissch-en voor uw vertrek", zei ze op be- leefden, officieelen toon. Toen speelde ik mijn laatste kaart uit. Was het voor niets, dat ik mijn rijkdom had weg- geworpen? Indien zij zich zelve niet geven wou, dan zou ik haar noodzaken zich zelve neer wat gemakkelijker. Trouwens, we wezen er reeds vroeger op, dat het Comite steeds ai- les in't werx stelt de taak der pers te ver- lichten. Het was een eigenaardig gezicht daar op het Stadion-terreiu, die duizenden menscheu, die nog enkeie uren zouckn moeten wachteu voor zij hun plaatsen konden innemen en die nu elk voor zich hun tijd op de genoegiijkste wijze traclitten door te orengen. Er lsigen heele families aau den graskant langs het water. Hier en daar werd gepicnict of gekaart en velen hadden het zich ganakke- lijk gemaakt eg scnoenen en koilsen uitgetrok- ken, alsof ze midden op het strand zaten. In de restaurants van Heck was geen plaatsje meer te krijgen. Als er een goede zaken gemaakt heeft, dan is het die mijnheer Heck geweest. Bier en ijs moeten bij hectoliters tegelijk verkocht zijn en er werden ware veldsiagen geleverd om een broodje met vleesch macntig te worden. In vele buffetten waren al spoedig meer po- litie-agenten dan broodjes met vleesch aan- wezig tn de arme kellners die met een voile dienbak vol glazen bier een wat veraf gclegtn tafeltje moesten bedienen, kwamen nooit waar ze wezen moesten. Ze werden, ondanks hun verwoede protesten, overmand en het bier verdween nog vlugger dan't ingeschon- ken was in tal van dorstige kelen. Tusschen 6 en 7 uur moesten de keukens bij gebrek aan eetwaren gesloten worden. Een bekend Alkmaarsch jurist, die na ruim en uur wachten zijn leven waagd® om een broodje met vleesch te bemachtigen, keerde ten slotte met een miniatuurworstje en twee schijfjes biscuit terug. En hij was er nog blij mee, omdat hij een der uitverkorenen geweest was. De maatregelen van het N. O. C. zoudea dtunaal he opxoopers ungesioien hebben. Maar opKooopers zijn net ais musxieien. je kuat er wci een giooie opiuim.ng onder hou- aen, maar heeieuiaai ttraeigen xun je ze nooit. z.ij waren noodgedwongen ditmaal met burten, maar o p net Btacuonterrein en booen zitpiaatsen aan, aie met vijt tot zeven guiaen toesmg voor een staanpiaats werden mge- ruiiQ. \vel hieid de politic hier een oogje in het zeu, maar de heeren zijn zuiks wei gewoon en wij geiooven, aat er nier en daar nog goe de zaxcn g-aaan werden. IViaar ai spcedig, tegen half zeven, tiok de memgte het eigentijke Stadion binnen en op net buitenterrem zag je hoog in de luciit ai de die op net bov.nste gevaar- lijke randje van den Staaionmuur een plaats je hadden gevonden, Op alle tribunes was het eivol en zelfs op de perstribune bleef geen plaaisje onbezet. Daar klotiK van aue zijaen weer het haasug getik van sclinjiixiaciiicnij.s en jonge tele- grambesteilers m uniform hidden een tele- grafiscnen estafettenloop zoodra een der hee ren journalisten weer een biaadje vol had. Zij brachten het vliegensviug naar bene- den, gaven het elkaar over en weinige minu- ten later wist men in Buenos Aires ot Rio de Janeiro precies hoe op het oogenblik de stand was. Over het spel zelf volgen hieronder nog uitgebreide bijzonderhedeu van onzen sport- versiaggever en het persbureau. Wij hebben de vocrnaamste bijzonderheden trouwens gis- teravond reds gebulletineerd. Het was eerste klas voetbal wat er nu te aanschouwen werd gegeven, het doet soms meer aan acrobatiek denken en het is ver- wonderlijk wat een neger als Andrade met zijn hoofd kan klaar spelen. Uit .velken hoek van het veld de bal ook komt aanschieten, het negerhoofd vangt hem op en kaatst hem terug. Zoowel de bal als het hoofd schijnen soms van rubber te zijn. Een niet-voetballer moest wel den indruk krijgen, dat Argentinie sterker was, omdat veeltijds vlak voor het doel van Uruguay ee- speeld werd. Maar de Udugucesche keeper Mazali is een wondermensch. Hij is als een aapje aan een elastiekje, dat op de kermis aan kleine kin- deren verkocht wordt. Een rukje aan het elastiek en hij vliegt piilsnel oenhoog, om ergens hoog in de lucht den bal over het doel te stompen. Aan hem heeft Uruguay zeker voor een groot deel de overwinning te danken. Het publiek bleek over het algemeen neu- traal. Het maakte den indruk alsof het de overwinning evengoed aan Argentine als aan Uruguay gegund had en wanneer de stand 2—1 is, krijgt ieder onwillekeurig medelijden Riet de zwakste partij en hoopt, dat het als- nog gelijk spel zal worden. Een hoop, die waarschijnlijk ook door het Olympisch Comite gedeeld is, want't tweede doepunt van Uruguay maakte een nieuwen wedstrijd op Zondag a.s. en daardoor een te verkoopen. En ik schaamde mij daarvoor niet, want zoodoende redde ik haar en mij zelve van een ongelukkig ieven. ,,Roxalanne!" riep ik uit. De heftigheid van mijn stem hield haar terug misschien tegen haar wil. „Mijnheer?" zei ze zoo stemmig als ge maar wilt. „Weet ge wel wat ge doet?" „Ja, volmaakt goecr'. „Neen, dat doet ge niet. Ik zal het u zeg- gen. Ge zendt uw vader naar het schavot." Zij werd doodsbleek, zij waggelde en leun- de tegen de deur om niet te vallen. Toen keek ze mij aan met oogen wijd opengesperd van schrik. „Dat is niet waar", zej ze, maar zonder overtuiging. ,Hij is nieT in levensgevaar. Ze kunnen niets tegen hem bewijzen. Mijnheer de St. Eustache heeft hier niets kunnen vin- den, geen enkel bewijs „Maar wel de verzekering van mijnheer de St. Eustache; het is een feit een feit van beteekenis dat uw vader de wapenen niet heeft opgenomen voor den koning, dit kan aan de beschuldiging van St. Eustache kraeht verleenen. Ze zijn in den tegenwoor- digen tijd niet moeilijk te Toulouse. Bedenk hoe het mij zou gegaan zijn indien de koning niet bijtijds was gekomen". Dat hielp. Het laatste sprankje hoop ver dween. Zij snikte ea sloeg de handen voor het gel aat, nieuwe ontvangst van circa f 100.000 on- mogelijk. Bepaalde men zich in het algemeen tot ap- plaus, de supporters der beide partijen weer- den zich met Zuid-Amerikaansch cnthou- siasme. Er kwam van de vijfguldens-plaatsen een rhitmisch geroep van U-ru-gay, de suppor ters waren binnen het kwartier schor van het schreeuwen en wanneer Uruguay een doel- punt maakte, steeg het enthousiasme daar ten top. Aan stokken en latten werd er onder oorverdoovend geschreeuw met Urugueesche vlaggen gezwaaid en op de tribune der deel- necners stond hier en daar een verwoede Ar- gentijn met twee opgestoken vuisten naar het speelveld te zwaaien. Twee caballeros kregen d'aar zoo hoog- gaande ruzie, dat er eenige N. O. C.-wachters alsmede een inspecteur en een paar agenten noodig waren om de vechtenden te scheiden. Het is een eigenaardig gezicht voor ons, koudbloedige Hollanders, deze Zuid-Ameri- kanen in actie te zien. Zoowel op het speel veld als op de tribunes vallen zij elkaar na elk spannend moment in de armen en druk- ken elkaar aan het hart. Het zijn als't ware groote kinderen deze gevoelsmenschen. Zij jubelen of weenen op momenten waarop de Hollanders hoogstens even applaudiseeren of een spijtige opmer- king laten hooren. Zelfs den Zuid-Amerikaan- sche journalisten schijnt dat eigen te zijn en wij zagen na afloop van den wedstrijd twee koffiekleurige heeren hun schrijfmachines even in den steek laten om elkaar diep ge- roerd in de uitgespreide armen te vallen. Ten slotte het groote moment. De drie overwinnende elftallen stellen zich op en de vplksliederen worden gespeeld, die door alle Stadion-bezoekers staande worden aangehoord. Dan worden de vlaggen der overwinnende landen geheschen en een minu- ten lang gejuich gaat op als de overwinnaars onvermoeid nog eens in loopas rond het speelveld draven. De Italian en steken de hand op als teeken van den fascistischen groet en het ligt mis schien aan de tram- of postfanfare die niet gewoon is dat volkslied te spelen, maar er schijnt geen eind aan te komen. Talloos schijnen de coupletten of de herha- lingen te zijn en men krijgt op het laatst me delijden met die arme kerels, die al dien tijd maar met hun rechterhand naar boven moe ten staan. Dan tenslotte het Wilhelmus en de loud speakers brengen op de tribunes de redevoe- ringen over als de kampioenen het eere-metaal der Olympiade in ontvangst kunnen nemen. Voetje voor voetje komt de menigte het Stadion uit en buiten blijkt reeds een twintig- rijen dikke menschenmassa de trams te bele- geren. Er is geen kans in het eerste half uur een vervoermiddel te vinden en de groote massa schuift. dan ook langzaam via Amstelveen- scheweg en Overtoom naar het stadscen- trum. Een mijnheer met bulletins wordt belegerd, maar het blijken tot veler teleurstelling trac- taatjes te zijn, waarin de schepping der wreld wordt besproken. Even verder wordt een juffrouw bestormd, maar wie een harer biljetten machtig wordt ziet met groote letters de waarschuwing, dat hij in gevaar is en dat dit biaadje hem komt waarschuwen en het reddende touw komt toewerpen. „Ziet gij de zwarte slang, de begrafenisstoet?" zegt een derde trac- taatje en velen zagen die inderdaad, want het was levensgevaarlijk ook dat ^bulletin" machtig te worden. Maar weldra komt. wat iedereen op dit moment eigenlijk verwacht en verlangd heeft. De Telegraaf, Het Volk, Het Handels- blad, Cetem, alle extra edities met het ge- heele gei'llustreerde verslag van den wed strijd. Het is knap journailstiek werk en de ver- spreiders komen handen te kort om zich de liefhebbers van het lijf te kunnen faouden. Langzaam verliest de menigte iets van haar compactheid. De zijstraten leiden breed stroomen af en naarmate wij het stadscentrum bereiken, schijnt deze massa1 van •40.000 menschen zich geleidelijk in de groote stad te hebben opgelost. Het voetbaltournooi is ten einde. Nu een zestal weken zomervacantie en dan zal op 28 Juli het Stadion voor de ejgenlijke Oiympische Spelen worden ge- opend. Dit alles is nog maar voorspel geweest, maar het heeft toch reeds bewezen, dat de Oiympische Spelen in ons land een groot en voile-dig succes zullen worden. Hieronder volgen nog de beschouwingen van het persbureau en van onzen sportver- slaggever. „Ach. heb medelijden met mij", riep zij. „0 het kan niet, het kan met wezen." Haar verdriet trof mij bitter. Ik had haar willen troosten, haar willen smeeken niet bang te zijn en haar verzekeren dat ik haar vad-er zou redden. Maar in mijn eigen belapg bedwong ik mij. Ik wou dit gebruiken als een knuppel om haar stijfhoofdigheid te ver- brijzelen en ik bad God om v-ergiffenis in dien ik iets deed dat een man van eer als onwaardig moest b-eschouwen. Maar wat moest ik doen, mijn li-efde was alles overwel- di-gendhaar te bezitten dat was mij-n lev-en, mijn geluk en ik had reeds zooveel opge- offe-rd. Haar -kr-eet: „Het kan niet, het kan niet, het kan niet wezen" klonk nog in mijn ooren. Ik v-ertrad mijn toenemende teederheid on der den voet en g-ebruikte een stren-gheid die ik niet g-evoelde ik d-aagde haar uit en dreigd-e. „Het kan wel gebeuren en het zal geb-eu- ren indien ge volhoudt in uw on-versta-ndige houding". „Mijnheer, heb medelijden!" „Ja, als gij zoo goed wilt wezen mij den w-eg daartoe te wijzen en barmhartigheid voor mij te gevoelen. Indien i-k gezondigd heb, ik heb er voor g-eboet. Maar dat is nu •een afgedane zaak; daar weer mee -beginnen zou nergens toe dienen. Maar let hier goed op, Roxalann-e: er is een ding een enkel iing r dat uw vader kan redden". De elftallen zijn als volgt opgesteld. Argentinie. Bosio Bidoglio Paternoster Medice Monte Evaristo Carricaberri Tarasconi Ferreira Perduca O Orsi Figueroa Cea Borjas Scarone Arretnou Gestido Piriz Andrade Arispe Nasazzi Mazali Uruguay. Als scheidsrechter zal fungeeren Mutters. Om vijf minuten voor zeven komt het Ar- gen-tynsche elfta-1 het veld op. Luid applaus, even later Uruguay, nog luider applaus. Er is bij het publiek veel meer enthousiasme dan Zondag. Argentinie wint den toss, wat in het fraaie weer van den len-teavond weinig verschil uit- maakt. De eerste aanval is voor Uruguay. Cea komt met deh bal op een Meter van den Argentynsehen goal maar ziet geen kans om't leer tusschen de paal en den voor zijn voeten liggenden keeper door te werken. Er ontstaat een geweld-ige doelwors-teling, ge- weldig gekrioel op de doellijn, waarbij het Argentijnsche doel op 't nippertje ontsnapt aan een doorboring. Het spel gaat snel op en neer. Binnen de minuut worden er 2 corners op. Uruguay's doel geno-men en goed geno- men ook, want die kunst verstaan de Argen- tynen. Evaristo de man met de witte muts blijkt populair door zijn goed spel van Zondag en hij oogst het eerste applausje als hij op zijn gevaarlijke val-methode den bal weghaalt voor de voeten van een tegenstan-der. De Uruguaysche verdediging doet goed werk. Arispe trapt een Keer over zijn eigen doel been, c'or-ner. Piriz -de neger, die bij Uru guay invalt voor den eminenten spil Fernan dez blijkt niet zoo onpasseerbaar als zijn voorganger, waar door Ferreira meer kans krijgt op vrije ballen. Arremon die van linksbuiten naar rechts- buiten verhuisd is ontsnapt een keer aan Evaristo, maar voor dat hij kan vo-orzetten is Paternoster erbij. Figueraro rent plotseling door op een zuivere throughpass; op het mo ment valt hij bij het schieten en glijdt Bido glio hem den bal voor de voeten weg. Een corner is het eenige resultant. Cea- probeert het met een ver scho-t, dat naast vliegt. De voorhoede van Uruguay waarin sinds Zon dag alleen Cea op zijn plaats gehandhaafd is combineert veel beter dan in den eersten wedstrijd. Figuerora scoort: 01. De Urugueezen scoren na zeventien minu ten doordat Borjas op het juiste moment den bal doorgeeft aan den invaller linksbuiten Figuerora die onder hevig appelleeren voor off-side alleen op doel afstormt en den keeper met een hard schot passeert. 10 voor Uruguay. Evenals Zondag heeft Uruguay zich dus in de eerste minuten reeds een kostbaren voor- sprong veroverd. De linksbuiten Orsi neemt een drietal corners op waarlijk schitterende wijze. De bal dreigt telkens met een boog regel- recht in het doel te verdwijnen en Mazali kan niet anders doen dan wegstompen. Monti maakt gelijk. Na 28 minuten zet Carricaberri zuiver voor en de spil Monti kogelt den bal ineens in het net waardoor de partijen weer op gelij- ken voet staan. 1—1. De Argentynen komen nu weer in den aan val. Orsi passeert Andrade en zet -laag voor. Mazali werpt zich op den ba-1 en slaagt er in ten koste van een corner redding te bren gen. Een schitterende soloren van Carrica berri ein-digt met een kogel, waarbij Mazali den bal wegSlaat. Weer schiet Carricaberri in en weer brengt de eminente keeper redding. Tot dusverre is de wedstrijd nog veel inte- ressanter dan Zondag. Als Mazali uitgeloo- pen is schiet Ferreira in een boog over hem heen. Reeds juiohen de Argentynen, als An drade den bal nog van de lijn weghaalt en corner werkt. Argentinie is ver in de meerderheid, de twaalfde corner wordt op het doel van Uru guay genomen. Perduca zet den bal steeds fraai aan den Snellen Orsi over, wiens voorzetten geregeld- gevaar opleveren voor het Uruguaysche doel. Een boogballetje van Evaristo wordt door Mazali gestopt. De rust komt met 11. De tweede helft. De tweede helft begint om 7.55 uur met een snelle aanval van Arg-enitinie, die door Nasazzi onderbroken wordt. De wederzij-d- sche supporters weren zich dapper. De dirie dagen rust hebben de schorheid uit de Argen- tynsche en Uruguaysche kelen- doen weggaan en het gebrul hop-hop-Argentinie dooridinkt de lucht. Een gevaarlijke kopbal van Ferreira na een schitterende voorzet van Orsi vliegt, na-dat Mazali reeds is uitgeloopen, naast. Andrade „E-n dat is mijnheer?" vroeg zij adem- loos. „Mijn bew-ering tegenov-er die van St. Eustache. Mijn bewering tegenover zijn ma- j-esteit dat het v-erraad van uw vader niet ka-n worden aanvaard op beschuldiging v?n St. Eustache. Mijn iniichtingen aan den ko ning van wat ik weet van dien edelman". „Zult u gaan, mijnheer?" vroeg zij smee- kend. „0 u zult hem redden! Mijn hemel, als ik denk aan den tijd dien wij hier verbeuz-eld hebben, u en ik, t-erwijl hij misschien naar h-et schavot wordt gebracht! Ik dacht er niet over dat hij in zoo groot gevaar verkeerde! Ik was wanhopig over zijn arrestatie; ik dacht dat hij misschien eenige maa-nden g-e- vangen moest zitten. Maar dat hij moet sterven o mijnheer d-e Bard-elvs u zult hem redden! Zeg dat u dit voor mij c.oen wilt!" Zij lag voor mij op -de knieen, met haar armen om mijn hooge laarzen en haar oogen sm-eekend tot mij opgeslagen. „Sta op, mademoiselle, smeek ik u", zei ik met een kalmte die ik lang niet gevoelde. „D-e zaak is niet zoo dringend. Laten wij kalm zijn. Uw vader is ni-et in onmiddellij-k levens gevaar. Wij hebben zeker nog wel enkeie dag-en drie o-f vier misschien". Ik richtfe haar zachtjes op en gel-eidde haar naar een stoel. H-et kostte mij veel moeite haar niet in mijn armen te nemen. Maar ik mocht geen misbruik mak-en van haar ellen- 'e. Een zonderlin-ge ki-eschheid zult us mis- ff Am V/h CHR PLEINE5- DEN DOLDEB heeft aan Orsi en Perduca zijn handen vol. Hij moet zich geheel op verdedigen toeleg, gen. Gelukkig voor Uruguay is Mazali in grootschen vorm. De wijze waarop hij een kopbal van Tarasconi uit zijn doel houdt, oogst een geweldig applaus. Nadat off-side gefloten is, maakt Figuerora een doelpunt dat natuurlij-k niet toegekenid wordt, hoe he vig de Uruguayers ook protesteeren. In tegenstelling met Zondag, toen er in het geheel 14 keer wegens kleine ongevallen gestopt werd, is er tot dusverre nog geen en keie ond'erbreking geweest. De 15ae corner voor Argentinie ontstaat als Ferreira er door rent en Nasazzi zich voor zijn voeten werpt. Deze corner levert echter niets op. Na 20 minuten komt Perduca vrij voor doel, zijn schot faalt. Wegens halcen door Piriz krijgt Argentinie een vrijen trap te nemen, welke wordt weggewerkt. Bij een kogel van Monti brengt Mazali va.lende redding. Hand'ig spel van Figuerora -levert een corner op, waarbij Bosio redding brengt door zich boven op den bal te werpen. Scarone kogelt in: 12. Na 27 minuten wordt een staaltje van schitterend samenspel bij de Urugueezen be- kroond met een sciiitterend vliegend schot van Scarone dat onhoudbaar in het net vliegt: 1—2. (ArgentinieUruguay). Daverende geestdrift ontketent dit doel punt, dat men algemeen voor het beslissende houdt. Op de eere-tribune loopen de Uru guayers juichend heen en weer met -de natio- na-le vlag en op de deelnemers tribune raken, de wederzijdsche reserves slaags in een wa ren veldslag, waarbij de politic tusschenbei-de moet komen. Er is nu nog 17 minuten te spe. len. Orsi neemt voor Argentinie den 17den car* ner; deze stort via de lat weer het veld in. De spanning stijgt met de minuut. Argen tinie is als de achterstaaode par-tij ineens favoriet; maar de Uruguayers hebben den moreelen steun van een doelpunt en blijven in den aanval. Als Mutters een off-side ge- val van Figuerora over h-et hoofd ziet, pas seert deze snelle linksbuiten den keeper, maar ook de goal, want hij kan het leder niet meer in zijn macht krijgen en het rolt zachtjes naast. Vijf minuten is er nog fe spelen. Het begin! reeds d-onker te worden. Andrade maakt free- kick. Evaristo werkt den ba! hoog over, maar Arispe voorkomt koppende den gelijkmaker. Onmiddellijk daarna schiet Carricaberri kei- hard in het zijnet. Uruguay blijf-t zijn gewo-n-e spel spelen en legt zich niet op verdedigen foe. Twee minu ten voor tijd zet Carricaberri n-og eens door, het lukt niet. Met Uruguay in -de meerderhd-ct komt het einde dat -de Uruguayers tot Olym pisch Kampioen maakt. N abescHouwing. Zelden zal er een schitterender Oiympische yoetbalfinal-e gespeeld zijn, dan gisteravondi in het Amsterdamsche Stadion Twee elkaar volkomen g-elij-kwaardi-ge ploegen hebben elkaar, na den onbeslisten wedstrijd van Zondag opnieuw bekampt en thans bleef Uruguay met een doelpunt verschil (2—1) in d-e meerderheid. Argentinie heeft zich schit terend -g-eweerd en ook thans zou een gelijk spel volkomen verdiend zijn geweest. Argen- schien zeggen, terwijl ge mij in uw vuistje uitlacht. Misschien hebt ge gelijk met lachen en toch ni-et geheel en al. „Wilt u naar Toulouse gaan mijnheer?" vroeg ze. Ik li-ep een eind de kamer door, toen bleef ik voor haar staan „Ja", antwoordde ik, "^ik zal gaan", De dan-kbaarheid die uit haar oogen straalde deed mij pijn, want mijn volzin was nog niet uit. „Ifc zal gaan", gin-g ik snel voort. „Wan- neer u mij beloofd hebt mijn vrouw te wor d-en". De vreugde verdween van haar gezicht. Zij -keek mij een oogenblik aan alsof zij mij niet verstaan -had. ,,Ik ben op Lavedan gekomen om u tot -echtgenoote te krijgen en ik vertrek niet van Lavedan voordat ik mijn plan ten uitvoer heb gebracht, zei ik zeer bedaard. „U ziet cat het dus geheel van u afhangt wanneer ik mag vertrekken". Zij bego-n zachtj-es fe schr-eien, maar gaf geen antwoord. Eindelijk draaide ik mij on en ging naar de deur. ,,Waar gaat u naai toe?" riep zij. ,,Ik ga naar buiten mademoiselle. Indien u na rijp b-eraad kunt besluiten mij-n vrouw te worden, laat' bet mij dan zeggen door Ana' tole of door een ander en ik vertrek dadelij( naar OT.oulgiise". (Wordt yer»»laa<IA /uiTKHIP(>fN EN BEWAREN TOtTOJumi

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5